Peuterspeelzalen: 'We krijgen te weinig aandacht én te weinig geld' Bio? Logisch! Hot legs bij je nieuwe kapsel KLOOTWIJK DEVERSBAKKER 098 Q69 HVO-leraren zoeken collega's Ook gek op je werk? sa® ©(MksMksg© ©II 025 2,26 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 37-NS1-10 Er is een structureel tekort aan leraren Humanistisch Vormingsonderwijs (HVO) in Zuid Holland. Dat komt mede door de grote en groeiende belangstel ling van ouders en kin deren voor HVO. Op enkele basisscholen zijn al jaren vacatures, ter wijl zich ook nieuwe basisscholen melden met de vraag naar HVO. In heel Zuid Holland zijn mensen nodig, die - na een korte opleiding (partti me) kunnen gaan wer ken. De opleiding voor hvo-leraar start op 9 oktober 2001 in Den Haag en wordt gegeven op dinsdag. In Rotterdam start de opleiding op 11 oktober 2001 en deze opleiding wordt gegeven op don derdag. Belangstellenden kunnen een informatiepakket aan vragen bij het Pedagogisch Studiecentrum HVO in Utrecht. Via e-mail: psc@- hvo.nl. of antwoordnummer 2971,3500 VM UTRECHT postzegel is niet nodig) De (deeltijd)opleiding voor hvo-leraar duurt twee jaar, maar al na ÜÜn jaar kunnen studenten aan het werk onder begeleiding van een ervaren hvo-leerkracht. In de opleiding komen onder meer aan bod: huma nistiek, pedagogiek, psychologie, onderwijskun de en hvo-werkvormen. Het eerste studiejaar bestaat uit 40 dagdelen (overdag) theo rie en praktij kvoorberei- ding, een korte stage en een studieweekend. In het twee de jaar geeft iedereen weke lijks een paar lessen. Daarnaast zijn er studiebij eenkomsten (plm. 20 avon den). Wat de vooropleiding betreft: hvo-leraren zijn vaak afkomstig uit het onderwijs of het vormings werk, of hebben op andere manieren ervaring opge daan in het werken met groepen, bijvoorbeeld door activiteiten op de school van hun kinderen. HVO is een vorm van levensbeschou welijk onderwijs dat - net als godsdienstonderwijs - op openbare basisscholen wordt gegeven. Wekelijks werkt de hvo-leraar met de leerlingen aan een thema, zoals bijvoorbeeld vriend schap. ruzie, eerlijkheid, anderszijn. Dat gebeurt met behulp van verschillende werkvormen: kringgesprek, rollenspel, tekenen, mime, groepswerk, schrijfvormen. De kinderen worden gesti muleerd om hun eigen kijk op de zaken te ontwikkelen. Ze leren zo steeds meer zelf vorm en inhoud te geven aan hun leven samen met anderen. Uit respons blijkt, dat ouders het belangrijk vinden dat zo structureel wordt gewerkt aan het ont wikkelen van normen en waarden. In opdracht van ABVAKABO FNV zijn twee onderzoeken uit gevoerd naar de voort gang van de professio nalisering binnen de peuterspeelzalen. In de regios Zuidoost Brabant en Zuid- Limburg onderzochten studenten van hoge scholen de situatie in 43 peuterspeelzalen in relatie tot de betrok ken gemeenten. De onderzoeken bevesti gen het beeld dat ABVA KABO FNV heeft van de peuterspeelzalen in ons land; er is te weinig aan dacht voor de speelzalen en er wordt te weinig geld beschikbaar gesteld. Een paar cijfers uit de onderzoeken: In 60 pro cent van de peuterspeelza len werken twee leidsters waarvan er één betaald wordt en de ander vrijwillig werkt. Tevens bevinden zich in die groe pen meer dan 14 kinderen. De norm in de kinderop vang is 2 leidsters op 14 kinderen van 2 en 3 jaar. Subsidie onzekere factor In Limburg vindt 80 pro cent van de onderzochte peuterspeelzalen dat de overheid onvoldoende aan dacht heeft voor het peu- terspeelzaalwerk. Daarnaast geeft de helft van de ondervraagden aan 'niet voldoende financiële middelen te ontvangen om de orga nisatie professioneel in te richten. 39 procent vindt het zelfs 'veel te weinig'. Driekwart van de onder zochte speelzalen in Brabant vindt dat de invloed van het gemeente lijk beleid op het peuter- speelzaalwerk zeer groot is. In 22 procent van de gevallen wordt aangege ven dat er geen subsidie wordt ontvangen. In 75 procent van de peuter speelzalen vindt men de subsidie een onzekere fac tor en een beperking in de manier van werken. ABVAKABO FNV bereidt samen met werkne mers in de peuterspeelza len acties voor die er op gericht zijn de omstandig heden waaronder de werk nemers hun werk moeten doen te verbeteren. In ieder geval zal ABVAKA BO FNV de reeds eerder aangekondigde acties in Den Bosch verder voorbe reiden. Daar ging de orga nisatie voor peuterspeelza len vorige maand failliet. Belangrijkste eis is dat er twee leidsters op een groep van 14 kinderen werken. Wordt aan deze eis geen gehoor gegeven door de nieuwe werkgever, dan overweegt de bond in actie te komen. Overspannenheid en burnout door werk stress is geen uitzon derlijk verschijnsel. Evenmin is het aan stellerij. Het is wél te voorkomen. Daarom organiseren RIAGG, Rijnmond Noord West en RIAGG Rijnmond Zuid - in samenwer king met de Openbare Bibliotheek Schiedam op 9 en 23 oktober de voorlichtingsbijeen komst 'Gek op je werk?'. De deur staat open voor mensen die last hebben van stress in de werksituatie. Ook familieleden en andere belangstellenden zijn welkom. Aan het woord komen een ervaringsdeskundige, een Arboarts en een hulpverlener. Vragen die beantwoord zullen worden zijn: 1) wat zijn signalen van stress? 2) wat zijn oor zaken van stress? én 3) wat is er aan te doen? Er zal boven dien ruim gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. Middels deze voorlich tingsbijeenkomsten willen de twee Rotterdamse RIAGGS een groot publiek op laagdrempeli ge wijze informe.ren over stress en burnout. De bijeenkomsten vinden plaats rondom de Nationale Dag voor de Geestelijke Volksgezondheid, die ieder jaar wordt gehouden op 10 oktober in meer dan 55 landen. Dit jaar is het thema: stress, overspan nenheid, burnout en ande re psychische klachten die door het werk kunnen ont staan. In Nederland wordt de Nationale Dag georga niseerd door het Nationaal Fonds Geestelijke Volksgezondheid (NFGV) in samenwerking met het Ministerie van VWS, Korrelatie, GGZ- Nederland, het Trimbos instituut, Stichting Pandora, de Cliëntenbond en Labyrixt-In Perspectief. De landelijke campagne 'Gek op je werk?' is gericht op het activeren van werknemers én werkgevers om stress en psychische klachten te voorkomen en te bestrij den. Op de Nationale Dag zal een themakrant uitkomen en er worden diverse publieksactiviteiten in het land gehouden. De speci ale Gek-op-je-werk?- krant bevat achtergrond informatie, tips om klach ten te voorkomen en verhalen van bekende en minder bekende Nederlanders over hoe ze plezier houden in hun werk. Verder geeft de krant informatie over 'stress op het werkcursus- sen' en informatie over het stresspreventiebeleid van enkele bedrijven. De krant wordt op 10 oktober a.s. uitgedeeld op grote sta tions, waaronder Rotterdam Centraal. In Rotterdam, Vlaardingen, Schiedam en Maassluis ?al de krant tevens in de Openbare Bibliotheek verkrijgbaar zijn. De cam- pagnewebsite www.gekopjewerk.nl. die in augustus online gaat, bevat éen stresstest, achtergrondinformatie en de mogelijkheid om fol ders te bestellen en per e- mail vragen te stellen. De site geeft verder een over zicht van de diverse acti viteiten in het land en de preventiecursussen die in de diverse regio's worden aangeboden. Vanaf begin oktober attendeert een radiospotje het publiek op de campagne. Korrelatie 0900-1450 stelt haar tele foonlijnen beschikbaar voor de campagne en geeft informatie, advies en hulp. Het voorkomen van stress en andere psychische klachten is voor zowel werkgevers als werkne mers van belang. Een derde van de beroepsbe volking werkt regelmatig onder hoge tijdsdruk en een kwart heeft te kampen met lichamelijke of psy chische klachten. Volgens een studie van Bureau AS/tri en het Trimbos instituut vond in 1999 34 procent van de WAO- instroom plaats op basis van psychische klachten. Deze studie werd uitge voerd in opdracht van de commissie Donner (Commissie Psychische Arbeidsongeschikt-heid). In het najaar komt de commissie met een eind rapport en een plan voor een verbeterde aanpak van psychische arbeidson geschiktheid en psychi sche aandoeningen. Er worden twee bijeen komsten georganiseerd: op dinsdag 9 oktober te Schiedam (Bibliotheek Stadserf, Stadserf I) en op dinsdag 23 oktober te Rotterdam (Schotse Kerk, Schiedamsesingel 2). Beide bijeenkomsten duren van 19.00 tot 21.30 uur. De toegang is gratis. Voor meer infor matie kan men tijdens kantooruren contact opnemen met de afde ling Preventie van RIAGG Rijnmond Noord West, tel. 010- 4453497. overige aanbiedingen: Maasvolkoren het beste van de Beste van fl. 3,79 heel voor mkg i 1.35 Surinaamse broodjes De lekkerste appelflappen zijn nu lekker voordelig geprijst. Rijkelijk gevuld met appel wat de appelflap extra lekker maakt. U proeft bij de eerste hap dat Bakker Klootwijk hier Zoals gewoonlijk weer een echte lekkernij van heeft gemaakt. dÊm p 1,02 Roomboter Speculaas +*€1,67 Roomboter Amandel Speculaas per stuk fl. 2,25 3 voor Er is altijd wel een Bakker Klootwijk bij u in de huurt! Leerling monteur voor installatiewerkzaamheden zowel voor elektra en/of gas en waterinstallaties en tevens voor dakwerkzaamheden. Monteur voor installatiewerkzaamheden zowel voor elektra en/of gas en waterinstallaties en tevens voor dakwerkzaamheden. Ie Monteur voor installatie- en/of dakwerkzaamheden. Veel mensen willen best vaker gezond en verantwoord inkopen. Maar vinden het lastig, te duur, of kunnen maar moeilijk kiezen. Voor tien duizenden Nederlanders is daarop het antwoord een biologisch groen te- of fruitabonnement. Een betaalbare tas met een afwisselende inhoud van groenten en/of fruit die wekelijks klaar staat bij de natuurvoedingswinkel of groenteboer. Verschillende bedrijven bieden een abonnement op een groenten- en of fruittas aan. Er zijn allerlei samenstellingen mogelijk. Van een éénpersoons-tas tot een vierpersoonstas voor heel gezin; van een vulling met groenten of fruit tot combi natie daarvan. Het abonnement is vooral makkelijk. De tassen met groenten en/of fruit staan klaar op een vaste dag in de week bij het afhaalpunt. En bij een vakantie kan de abonnee gewoon een paar weken overslaan. Het afhaalpunt kan een natuurvoe dingswinkel zijn, maar ook de groenteboer op de hoek. Niet duur De inhoud varieert per week en bestaat uit vele, vaak verrassende soorten groen ten en fruit. Ter inspiratie zit er vaak een nieuwsbrief bij met recepten en tips. De tas is zeker niet duur en heeft een vaste prijs. Deze hangt af van grootte en inhoud en loopt uiteen van plusminus fl 12,50 tot f124,- per week. Behalve dat de groenten uiteraard onbespoten zijn, komen ze zoveel mogelijk uit Nederland. Dit beperkt vervoer en spaart daardoor behoorlijk wat energie. Ook zijn het meestal seizoensgroenten. Dat betekent ook geen onnodig energiegebruik voor verwarming van kassen. Hoe meer groenteabonnementen er komen, hoe meer schone landbouw in Nederland. Elke 50 abonnees zorgen voor één hectare biologische landbouw grond. En dus ook meer ruimte voor natuur. Groen? Doen! wil graag reacties van lezers. Mail naar vmdrotterdam bbwt. demon, nl. of schrijf naar Milieudefensie Rotterdam Statenweg 1S4-B, 3039 JN Rotterdam, Vragen over andere milieuonderwerpen? Milieu Centraal: 0900-1719. What's hip dit najaar? Alles! Want wat jarenlang niet meer kon bijvoorbeeld, is dit jaar terug. Laarzen tot over de knie, korte rokken en zelfs beenwarmers. Jaren '80 invloeden, Moulin Rouge stijl en outfits in één (opvallende) kleur. De mode is een mix van stijlen, met veel aandacht voor benen en beenmode. Het Italiaanse Filodoro biedt daarom een collectie panty's vol kleur! Effen of netkousen, opval lend en subtiel... de panty is mode-item pur sang. De trendy panty is dit najaar gekleurd. Dus, wil je aandacht op je benen vestigen, kies dan voor Filodoro's najaarstinten rood camel, khaki en mauve. Filodoro biedt in deze kleurige panty's keus uit 40 en 50 denier, deze zijn glanzend half transparant of mat opaque. Je draagt ze bijvoorbeeld bij een pak in één kleur. Om het af te maken of om je benen juist contrasterend te kleuren. Naast bovenge noemde modetinten heeft Filodoro ook panty's in roze, aubergine, oranje, turkoois, tundra mêlee en zwart mêlee. Er gingen jaren voorbij dat we ze links konden laten liggen. Simpelweg omdat mannen er niet zo van gecharmeerd zijn. Dit jaar mogen ze juist gezien worden. Weliswaar anders dan voorheen, maar daardoor creëer je juist de leukste effecten! Draag pantykousen (met brede boord!) bij een ruitrokje en platte schoenen voor een speels en meisjesachtig effect. Of, met hoge hakken en een rok van voile voor een trendy chique stijl. Filodoro heeft zwarte en huidkleurige kniekousen, maar natuurlijk ook gekleurde en netpantykousen. Haal de hold up's maar uit de kast en laat je benen zien. In september draait in de Nederlandse bioscopen de film Moulin Rouge. Een film die straks uitmondt in een rage? De signalen doen het ons in ieder geval geloven. Een leuke bijkomstigheid is in ieder geval dat je om die reden gerust je sexy hold up kousen weer aan mag trekken en laten zien. Filodoro heeft ze in verschillende deniers, voorzien van han dige kleefband met een geometrisch of bloemdessin. Deze collectie is verkrijgbaar bij Vroom Dreesmann en de kousenspeciaalzaak. V WÊF Te weinig geld voor peuteropvang Voorlichting over stress en burnout Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid >r. Mifttcrefie Wl»l« 7*1»» WerktfelewnhCit*. mc* 1999 Aan rsi-klachten 'hangtvaak een psychische component Foto: Ministerie van Volksgezondheid Appel flappen heerlijk karkant broodje per stuk jl. 0,69 5 voor voor Installatie, onderhoud en reparatie van elektra, gas, water, riolering, sanitair, dakbedekking, lood- en zink werken, centrale verwarming, airconditioning, renovatie, utiliteits- en nieuwbouw Lid van de Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven Installatie- en toodgietersbedrijf Fokkerstraat 509 3125 BD Schiedam Telefoon 010 - 426 84 68 Telefax 010 - 426 15 51 Bek bv is een bedrijf opgericht in 1931 en uitgegroeid tot een middelgroot installatiebedrijf met meer dan 50 werknemers. I.v.m. een gestaag groeiende orderportefeuille zijn wij op zoek naar diverse monteurs, om ons team te versterken. Wij bieden een afwisselende baan met uitstekende arbeidsvoorwaarden naast de CAO van de Kleinmetaal. Ons installatiebedrijf heeft per directe ingang vacatures voor: Leeftijd 16 tot 20 jaar. Hij/zij zal worden opgeleid i.s.m. het Alberda en/of Zadkine-college voor theorie-opleiding en de ROI voor de praktijkopleiding. Leeftijd 20 tot 25 jaar. Hij/zij moet enige jaren in ons vak werkzaam zijn geweest en open staan voor verdere scholing in ons vakgebied. Leeftijd vanaf 25 jaar en ouder. Hij/zij moet bekend zijn met diverse installatie- en/of dakwerkzaamheden in onze branche, voor zowel kleine als grote werken en allround inzetbaar zijn. Tevens moet hij in bezit zijn van een rijbewijs BE. I e Monteur voor elektrotechnische werkzaamheden. Leeftijd vanaf 25 jaar en ouder. Hij/zij moet bekend zijn met diverse elektra-installaties in zowel woningen als in utiliteit en in het bezit zijn van rijbewijs BE. Heeft u interesse in één van deze vacatures, stuur dan uw schriftelijke sollicitatie met CV naar ons bedrijf of per e-mail naar: bek@bekbv.nl Wilt u meer van ons bedrijf weten, bezoek dan onze site: httD://www.bekbv.nl U kunt ook contact opnemen met dhr. N. J. Hoogewoning om een afspraak te maken voor een sollicita tiegesprek (tel. 010-4268468). Groen Poen l

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 10