Dagje varen. KDRTWEG Vlemmix ontrolt prinselijke trouwvlag R2001Verolme Verwoord Blijft Hemaplein voorlopig kale vlakte? SCHIEDAM Eeuwfeest KNNV: roofvogels en roofdieren rond het huis Cliff Richards mini-meeting Leer- en lees problemen Help vogels de winter door Ingezonde n Brief Open Ateliers en Monumenten trekken opnieuw veel bezoekers I li HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001 37 - 1441 SCHIEDAM - Cliff Richards The Shadows vormen het onder werp van de mini-meeting die zondag 16 september gehouden wordt in De Blauwe Brug aan het Bachplein 560. Van 12 tot 18 uur presenteert 'Meetinghouse Holland' tijdens deze muzikale ontmoeting ook Danny Davis The Boys, Mark Lavender The Stingrays en een surprise- act. Er wordt een demo-room in gericht, er zijn stands met cd's, lp's, video en boeken. Op een groot videoscherm wordt de Cliff Richard film 'From a dis tance' vertoond. De entree is 15,-. SCHIEDAM - Sinds enige tijd is in Schiedam het Centrum voor visuele training gevestigd. In dat centrum aan de Mgr. Nolenslaan 418 worden kinderen en volwas senen getraind die grote of klei ne tekortkomingen hebben in hun visuele vaardigheden. Als die vaardigheden bij kinderen onvoldoende ontwikkeld zijn, uit zich dat vaak in moeilijkhe den met lezen en schrijven, maar ook met rekenen. Voor een kind is dat zeer frustrerend en ont moedigend. De intelligentie is meestal normaal, wat leerkracht, kind en ouders voor een inge wikkeld probleem plaatst. Een functioneel optometrist kan de tekortkomingen opsporen waar na gericht getraind kan worden. De trainingen bestaan uit 10 a 15 trainingssessies in de praktijk en tweewekelijks variërende oefe ningen die thuis gedaan moeten worden. Veel oefeningen zijn verpakt in de vorm van een spel letje. SCHIEDAM - ONS IBOR orga niseert woensdag 26 september een thema-avond over winter- voedering van vogels. Vanaf 19 uur is in de Groene Raat aan de Harreweg 19 (Kethel) niet alleen daarover informatie voorhanden, ook verschillende soorten voed- seltafeltjes zijn te koop. Het voederen wordt alleen aan geraden bij strenge vorst. Dan kunnen de vogels wel wat extra energie gebruiken. Het moet vooral energierijk voedsel zijn, zoals pinda's, aardappelen en rijst. Als de variatie van het voer groot is trekt dat veelal ook veel vogelsoorten aan. De 26e wor den in de Groene Raat allerlei tips gegeven over het voederen van vogels en zijn staande en hangende voederplanken te koop die zijn gemaakt door ver standelijk en/of lichamelijk ge handicapten van arbeidscentrum de Boei in Vlaardingen. Weet u wel, het verkeer wordt steeds drukker, het automobilist- je steeds agressiever! Ik heb zo'n koe niet, ik moet er niet eens één hebben, ik heb een fiets! Ik fietste over de P.K.O.-laan, die lange laan vanaf station Schiedam-Centrum naar Rotter dam. Wat mij, misschien u ook wel opviel dat er een voetpad is van wel vijf meter breed, maar het fietspad, nou ja een rode streep, is misschien net een me- tertje breed. Nee, daar is niks fout mee, prima streepie, maar in deze tijd wel levensgevaarlijk geworden. Of, de automobilist gebruikt het fietspad als laad en los zone, of als parkeerplaats. Maar waar ik nou zo boos om werd is, dat ze zo, zonder te kij ken hun portier open gooien, dan nog boos kijken naar mij omdat je hen haast raakt, dan denk ik klo.J U begrijpt, dat het snel veiliger moet, dat geld ook voor Rotterdam trouwens! (Ja, ik wilde zeggen schroot hoop, maar dat is een wens). Hans Henrichs KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM - Op de vroege zaterdagochtend monsterden zeker tweehonderd minder valide en hulpbehoevende ouderen en minder valide jongeren aan op ms. IJsselstroom, waarmee men een hele dag ter ontspanning ging varen. Het was georganiseerd door het Rode Kruis Nieuwe Waterweg Noord, die dit al voor de 41ste keer deed. Met een team van dertig vrijwilligers, waaronder een arts en twee verpleegkundigen, doet ze er echt alles aan om het de gasten naar de zin te maken. Ze voeren langs de mooie vergezichten, over de Zuid- Hollandse wateren. De IJsselstroom van de firma Scheers uit Arnhem is een van de meest geschikte boten voor deze gezellige dag uit. Hij is bijvoorbeeld aan gepast voor rolstoelgebruikers. Ook de keuken is dik in orde, want elk dieet is mogelijk. Belangstellenden voor een dergelijke tocht kunnen overigens aan staande zaterdag nog terecht, want dan vaart het Rode Kruis weer. Men kan zich aanmelden op telefoonnummer 010 - 426 80 13. De af vaart vindt plaats vanaf de Voorhaven en staat gepland om 9.00 uur. door Wim Schelberg SCHIEDAM - Alhoewel het weer niet altijd meewerkte, voor veel mensen was er geen enkele reden om het afgelopen weekeinde binnen te blijven. Het was immers én Open Ateliers en én Open Monumentendag. Open Ateliers in het cen trum, Oost, West en Zuid stonden weer open voor pu bliek; de Monumentendag stond in het teken van het interieur en 100 jaar Wo ningwet. In Pand Paulus aan de Korte Ha ven was het een komen en gaan van bezoekers, die allemaal in ieder geval het overzicht wilden bekijken. Om daarna de stad in te verdwijnen, met de kaart in de hand naar alle open ateliers. En dat waren er nogal wat. De trap op op Plein Eendragt; even langs bij Theo Gootjes. Dan weer naar Eric Ruijgers. En daarna nog ruim tien ateliers te gaan. Leuk aan de open ateliers is, dat jaar op jaar de ontwikkeling van kun stenaars gevolgd kan worden. En de kunstenaars zelf. Verplichte nummers Dat in tegenstelling tot de Open Monumentendag in Schiedam. Die kenmerkt zich sinds jaar en dag door de openstelling van de 'verplichte nummers': Oud Ka tholieke kerk, Liduinabasiliek, Grote Kerk, het Kantongerecht en de diverse molens. Dit jaar stond de dag in het teken van 100 jaar Woningwet. De wet, die in 1901 volksvertegenwoordi ging en senaat passeerde en in 1902 officieel van kracht werd, heeft grote invloed gehad op het leven van velen. Ook in Schie dam. Daarvan getuigt bijvoor beeld het holje aan de Fabri- straat. Op de tekentafel van ar chitect Piet Sanders zou het uit eindelijk als 'Blok A' vorm krij gen. Het kleine woningbouw complex is het eerste van de Ver eniging Volkshuisvesting. Bo vendien is het het eerste Schie- damse complex dat met een Wo- ningwet-rijksvoorschot wordt gebouwd. In 1906 wordt aan de vereniging het bedrag van 60.000 gulden verstrekt en in 1907 begint de firma Slavenburg en Scheurkogel met de bouw en nog datzelfde jaar zijn de huisjes SCHIEDAM - Het Filmhuis Schiedam opent morgen (13 september) weer haar deu ren. Met ingang van dit sei zoen is de programmering sterk uitgebreid. Vanaf nu zijn er iedere week maar liefst vier voorstellingen. Ook iedere zondag is er een middagvoorstelling. Boven dien worden er middagfilms vertoond op de zaterdag middag en de zondagmor gen. Het filmprogramma in deze eer ste week ziet er als volgt uit: Donderdag 13 en vrijdag 14 september Die Krieger und die Kaiserin van regisseur Tom Tyk- wer; Zaterdag 15 en zondag 16 sep tember Met Grote Blijdschap van regisseur Lodewijk Crijns. Der Krieger und die Kaiserin Sissi, gespeeld door Franka Po tente, is een verpleegster op een gesloten afdeling van een psy chiatrisch ziekenhuis. De stoere, knappe Bodo lijkt op het punt te staan een eind aan zijn leven te maken. Een tijdlang volgt regis seur Tom Tykwer hen, zonder dat een verband tussen hun bei de levens bestaat. Natuurlijk is het slechts een kwestie van tijd tot de twee elkaar ontmoeten. Dat gebeurt in een wat akelige, maar vooral ook mooie scène waarin Sissi een ongeluk krijgt en Bodo, die op de vlucht is, haar leven redt. De ontmoeting is een erg toevallige en dat vindt Sissi ook. Ze raakt geïntrigeerd door Bodo. Haar ogen gaan open na haar traumatische ongeluk; bij Bodo gebeurt dat veel later in de film. Tom Tykwer speelt in deze rolprent opnieuw met lot, toeval, liefde en tijd. Behalve dat het lekker puzzelen is met de verhaalconstructie, is de film door een soms op hol slaande camera en een montage die re gelmatig voor een climax zorgt, sensationeel om naar te kijken. Met Grote Blijdschap Deze film verhaalt over twee broers: Luc (Jaap Spijkers) en zijn hoogzwangere vrouw Mieke (Camilla Siegertsz) zijn een ge lukkig, welvarend, zij het wat uitgeblust yuppenstel enerzijds en Ad (Jack Wouterse), een ver lopen zwerver in de Ardennen anderzijds. Twee volwassen mannen die dezelfde ouders hebben, op dezelfde school heb ben gezeten, dezelfde jeugd heb ben gehad. Vanaf hun geboorte hadden ze gelijke kansen en toch wordt door iets waar ze geen invloed op hadden, het leven van de één een gruwelijke lijdensweg en heeft de ander een tamelijk on bekommerd bestaan. Tussen de ze twee broers, die elkaar van de ene op de andere dag uit het oog zijn verloren en elkaar vijftien jaar later onverwacht weer ont moeten, is dus een hoop puin te ruimen. Met Grote Blijdschap is een adembenemende psycholo gische thriller geworden, die de toeschouwer lang in het onge wisse laat over de verzwegen za ken waarmee hoofdrolspelers in het reine moeten zien te komen. Jack Wouterse en Jaap Spijkers spelen met bewonderenswaardig ingehouden energie alle emoties waaraan de beide broers worden blootgesteld. En Renee Souten- dijk, in een verrassende rol, zet misschien wel een van de sterk ste personages uit haar carrière neer. Filmhuis Schiedam, Gebouw De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aanvang van de avondfilm is steeds 21.00 uur, de zondag matinee begint om 15.00 uur. Toegang fl. 12,50 (donateurs 10 gulden, kortingskaarthou ders fl. 7,50). Kassa half uur van te voren open. SCHIEDAM Zondag is er om 10.30 uur bij De Vrijzinnige Geloofsgemeen schap, aan het Westvest 90-92 een dienst, voorganger is Ds. J.F. Klijnsma uit Schiedam. In de Liduinabasiliek is zater dag om 18.00 uur een eucharis tieviering, zondag om 10.15 uur een hoogmis m.m.v. het heren koor I.H.D. Stichting de Bruggen is op zoek naar vrijwilligers die het leuk vinden om samen met ver standelijk/ en of lichamelijk ge handicapten mensen iets leuks zoals wandelen, zwemmen of een spelletje te doen. Voor info: R. Westerhoflf tel. 010 - 470 88 13 of M. de Mortier tel. 010 - 434 79 42. The Green Forest Selection is begonnen met de repetitie, het is een gemengd koor dat een ge varieerd licht zangrepertoire ten gehore brengt. Er wordt gerepe teerd op maandag van 20.15 tot 22.30 uur in de Blauwe Brug, Bachplein, u kunt vrijblijvend komen kijken. Zaterdag is ZOS radio live te beluisteren vanuit DrieMaas- Stede alwaar een bazaar is met o.a. live muziek optredens via het Schiedamse kabelnet 91.5 fm. In podium café De Graauwe Hengst, Lange Haven 28 is het donderdag om 21.30 uur Sessie tijd met Kees van Krughten, Willem v.d. Wal, Frenk van Meeteren en Evert Willemstein. Zaterdag om 22.00 uur In expe rience die o.a. nummers van Tom Petty, Neil Young en Her man Brood brengen daarna is er Easy Living met blues muziek. OUDERENWERK Woensdag 19/9 is er in de Woudhoek een modeshow vd Klooster, aanvang 10.00 uur, toegang gratis, ook is er bingo in de 4 molens van 13.30 tot 16.00 uur, kosten f 7,-, vrijdag 28/9 maaltijd v/d maand in Oost van 12.00 tot 13.00 uur, kosten f 8,75 inschrijven voor 26 septem ber. Iedere donderdag is er gym nastiek in Kluphuis Zuid, van 9.00 tot 11.00 uur (2 groepen), kosten f 10,- per maand. SCHIEDAM - Johan Vlemmix, bekend van tv-programma 'Te land ter zee en in de lucht' en zijn adoratie van het prinselijk paar, ontrolde donderdag de gloednieuwe huwelijksvlag van Willem Alexander en Maxima in Schiedam. De jeneverstad vormde een van de doelen tijdens de skeelertour door Nederland waarmee Vlemmix probeert het vlaggebruik van de Nederlanders wat op te frissen. Vanaf zijn eigen Paleis Soestdijk II in Eindhoven doet Vlemmix twee weken lang alle provincies aan en legt zo ruim 2000 kilome ter af. In Schiedam arriveerde hij in alle vroegte bij Bingham Vlaggen waar het bijzondere dundoek gehesen werd door de broer van Mr. Pieter van Vollenhoven. Vervolgens zette Vlemmix op zijn skeelers koers richting stadhuis waar hij de bijzondere huwelijks- vlag kwam aanbieden aan burgemeester Scheeres. Tussen de bedrijven door stelde de grootste fan van het koninklijk huis het vlaggenprotocol aan de orde en demonstreerde hij de kijkers hoe 'goed vlaggen* in zijn werk gaat. SCHIEDAM - De KNNV bestaat 100 jaar. De oudste natuurvereni- ging van Nederland laat dat jubileum niet onopgemerkt voorbij gaan. Na inspanning van een grote groep vrijwilligers wordt ook de schit terende nieuwe heemtuin rond KNNV-natuurcentrum de Boshoek ge opend. 'Die twee vliegen vragen om een grote klap', aldus de jubilaris. Die gaat uitgedeeld worden op zondag 16 september in de vorm van een speciale dat met als thema 'Roofvogels en roofdieren rond het huis'. Burgemeester Scheeres opent om 15 uur de heemtuin en geeft daar mee het startsein voor de activiteiten. Er zijn dialezingen over kerk uilen, andere roofvogels en roofdieren als marters en bunzings. Daar naast is er een tentoonstelling over roofvogels met veel opgezette pronkstukken, een 2e hands natuurboekenmarkt, een film over roof dieren op groot LCD-scherm en een educatieve hoek waar kinderen ondermeer uileballen kunnen uitpluizen Maar de klapper van de dag is wel de valkenier die met vier van zijn roofvogels ter plekke is. Hij houdt in gewone doen met zijn valken vogels weg van Rotterdam Air- port. Iedereen is 16 september van 11 tot 16 uur welkom in natuurcentrum de Boshoek (achter het Bachplein). Voor informatie: tel. 4719270 of 4264729.. SCHIEDAM - Bijzondere verhalen: verteld door (oud) me dewerkers van Verolme Botlek over hun werk op de werf met zijn bewogen geschiedenis. Het verhalenproject heeft als titel Verolme Verwoord en wordt georganiseerd in het kader van Havens Heerlijkheden, het regionale program ma van Rotterdam R2001. Verolme Verwoord laat medewerkers van toen en nu aan het woord. Dit gebeurt tijdens een twee uur durende boottocht naar de werf van Verolme Botlek. Belangstellenden uit Rozenburg en de regio Rotter dam kunnen de werf vanaf het water van alle kanten bekijken. Niet alleen heeft de werf een industriële schoonheid; er liggen ook talloze verhalen verborgen, zoals het bezoek van de Sjah van Perzië en an dere koninklijke gasten en het werk aan de steeds indrukwekkender offshore-installaties. De boottochten van Verolme Verwoord (zeven in totaal) vinden plaats op vrijdag 14 tot en met zondag 16 september en donderdag 20 tot en met zondag 23 september. De boot vertrekt elke avond om 18.30 uur vanaf het Educatief Informatie Centrum op de Landtong in Rozen burg. Wie niet in het bezit is van eigen vervoer, kan gebruik maken van de pendelbus vanaf het gemeentehuis van Rozenburg aan het Molenveld (18.15 uur). Kaarten voor de toer zijn verkrijgbaar bij de balie van het gemeentehuis of via telefoonnummer 0181 - 488 800 op werkdagen van 8.30 - 12.30 uur en van 13.30 - 16.30 uur (maxi maal twee kaarten per persoon). SCHIEDAM - De bomen op het Hemaplein werden omgekapt, par keerplaatsen verdwenen en ook de poffertjeskraam werd afgebroken. Allemaal maatregelen die nodig waren om het plein bouwrijp te ma ken voor de bouw van onder meer woningen. Tot op heden is echter geen steen op de andere gezet en het schijnt dat daar voorlopig geen verandering in komt. Naar verwachting doet de arrondissementsrechtbank binnenkort uit spraak over deze heikele bouwkwestie die door de zaakwaarnemer van het ABC-complex (Albert Heijn, Blokker en C& A aan de Lan ge Kerkstraat/Boterstraat, bij de rechtbank werd aangespannen. van de toekomst' en een verte genwoordiger van de stichting Woon-, Zorg- en Dienstencen trum Frankeland gaf een lezing over de toekomstige trends in de ouderenzorg. Tenslotte werd natuurlijk de ka pel met bijgebouwen op de voor malige rooms-katholieke be graafplaats aan de Vlaardinger- dijk door velen bezocht. In no vember 2000 werd daar een be gin gemaakt met een grondige restauratie door de Stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS). In juni van dit jaar vond de offi ciële sleuteloverdracht plaats door burgemeester Scheeres. In middels is de kapel in gebruik door de Roemeens Orthodoxe Geloofsgemeenschap. te bewonen. Het resultaat is nog steeds levendig zichtbaar. In 1995 onderging het complex een grondige restauratie en als ge volg daarvan is één van de huis jes in nagenoeg originele staat te bezichtigen. Een ruimte die al sinds jaar en dag tijdens Monumentendag ge sloten blijft, is de regentenkamer van het Weeshuis der Hervorm den. Vooral het interieur met het prachtige goudleerbehang is de moeite waard. Soortgelijk goud leer bevindt zich overigens ook in de Grote Kerk, die nu met gel den uit het Kanjerfonds een grondige restauratie ondergaat. De meeste indruk maakte dit jaar misschien wel het pand aan de Lange Haven naast het Kan tongerecht; nummer 67. In dit woonhuis uit het midden van de 18de eeuw woonde de familie Van der Schalk. Tot 1991 was er de Rijksgebouwendienst geves tigd. Nu ondergaat ook dit pand een grondige restauratie. Hier was, temidden van openliggende plafonds, regelwerk met flarden behang, veel stof en lege koffie- bekers van inderhaast vertrok ken werklui, te zien hoe mensen in vroeger tijden woonden. Eén en ander aan de hand van een drietal interieurs: twee uit de ja ren '30 en één uit de jaren vijf tig. Voor sommigen een leuke blik in d'oude tijd, voor anderen een herinnering aan jaren, die niet voor iedereen even prettige herinneringen met zich brach ten. Eigentijds wonen Tijdens de Open Monumenten dag was er ook aandacht voor het meer eigentijdse wonen. In het Woon Informatie Centrum (WIC) kon bekeken worden hoe gewoond kan worden in de 'digi tale wereld'. Gastspreker Chriet Titulaer presenteerde zijn 'huis Schiedam maakte kortom het af gelopen weekeinde weer eens duidelijk hoeveel moois het - on danks menig slopershamer - nog in huis heeft. Jammer, dat er zo weinig aandacht besteed werd en wordt aan de bijna-bakermat van de stad: de ruïne van het Huis Mathenesse blijft nog steeds links liggen. Misschien dat daar op een ande re Monumentendag meer aan dacht voor komt. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30 - 17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 L Ópen Monumentendag 2001 in teken van 100 j aar Woningwet Programma Filmhuis Schiedam Tjt Grootmoeder legt aan haar kleinkind uit hoe dat nou werkt met dat droogrek rond de kachel. Kunstenaars lieten zich helemaal van binnen en buiten zien in hun Open Ateliers. Foto's: HANS KEIJZER

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 11