AS IN KRANT Veiling levert 16400 gulden op 'Verhuis centrumwinkels naar Hoogstraat Noord' Toch zicht op (verdiepte) aanleg doorgetrokken A4 Wegener huls-aan-hulskranten Met mes in hand gestoken Man steekt woning in brand PAUL BERG Omleiding Taxichauffeur van geld beroofd 'Het is niet meer van deze tijd dat een ziekenhuisbestuur op deze wijze tot een beslissing komt Alternatieve aanpak van leegstand: Fluiter lijsttrekker Gemeentebelangen P.A.van der KOOIJ GROENOORD Wereldmarkt Nieuwland 1 I WOENSDAG 12 SEPTEMBER 2001, JAARGANG 53 Nr. 37 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM SPORT- EN RECREATIEBAD DE HERFST BEGONNEN? WELNEE, BIJ ONS IS HET ALTIJD ZOMER. E OPLAGE: El Furkan houdt voet bij stuk Referendum: Scheeres weg Monumenten en ateliers goed bezocht SCHIEDAM - Tussen twee werknemers van een bedrijf aan de Nieuwpoortweg ontstond maandag onenigheid omdat zij elkaar bij het laden en lossen van goederen in de weg liepen. De ruzie liep zo hoog op dat een 25- jarige Schiedammer zijn collega een 26-jarige Rotterdammer, met een mes in diens hals en gezicht wilde steken. De Rotterdammer weerde het mes met zijn hand af, liep daarbij een steekwond op en werd door GGD-personeel be handeld. De Schiedammer meld de zich later op de avond bij het politiebureau in schiedam. De man werd, verdacht van zware mishandeling, voor nader onder zoek en verhoor ingesloten. SCHIEDAM - Een 49-jarige man uit de Loeffstraat heeft maandagavond zijn huis in brand gestoken. Eerder op de avond had hij enig meubilair uit zijn raam gegooid. Van de man is bekend dat hij binnenkort uit zijn woning zou worden gezet. De brandweer had de uitslaande brand met een half uur onder controle, maar kon niet voorko men dat drie woningen onbe woonbaar werden door brand-, water- en rookschade. De bewo ners zijn elders ondergebracht. Tijdens de brand raakte een be woonster onwel en moest ter ob servatie naar een ziekenhuis worden vervoerd. Tevens raakte een aantal geparkeerde auto's beschadigd als gevolg van blus werkzaamheden. TENNISPARK SPIERINGSHOEK O P T IC I E N Marianne van Verseveld over... contactlenzen: "Een lens-abonnement heeft u al vanaf f34,- per maand, all in." De veiling van kunstwerken gemaakt door kunstenaars van Galerie Ate lier Herenplaats uit Rotterdam, heeft 16.400 gulden opgebracht. Veilingmeester Victor Deconinck veilde in totaal 23 werkstukken. Het eerste kunstwerk, Geitjes van Jacqueline Loewe, kwam als eerste onder de hamer en verwisselde voor 510 gulden van eigenaar. Het eerste bod bedroeg 85 gulden. De opbrengst van de veiling komt ten goede aan de Herenplaats. De veiling vormde het slotakkoord van wat een geslaagde kunstmanifestatie genoemd mag wor den. Pieter van Tilburg, pastoor van de oud-ka tholieke kerk aan de Dam en initiatiefnemer van de kunstweek, zei na afloop van de veiling een kostelijke week gehad te hebben. Kunstenaars, gevraagd naar' hun mening, gaven eveneens aan het naar hun zin gehad te hebben. Gedurende de week wisten steeds meer belangstellenden de weg naar de Dam te vinden. Wie er vrijdagavond niet bij kon zijn, kan dage lijks terecht bij Galerie Atelier Herenplaats, Schiedamse Vest 56 in Rotterdam. (010 - 2141108). Kennismaken kan ook via internet (www.herenplaats.nl). SCHIEDAM/DELFT - In ver band met asfalteringswerkzaam- heden zal Abstwoude (Delft), gelegen in het verlengde van de Harreweg, van 17 21 septem ber voor alle verkeer afgesloten zijn. Fietsers van en naar Delft kunnen gebruik maken van het fietspad langs de Harreweg en vervolgend via het fietspad door het Abtswoudsebos (zie borden). SCHIEDAM - Een 47-jarige taxichauffeur werd in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Ruys van Beerenbroucklaan in zijn voertuig door twee mannen van zijn geld beroofd. Het slacht offer had de twee opgehaald bij NS-station Schiedam Centrum en was naar de bewuste straat ge reden. Hier werd de man opeens met een mes bedreigd en moest hij zijn geld afgeven. De mannen verlieten vervolgens de taxi en renden weg in de richting van de Nieuwe Damlaan. De recherche van district Schieda, stelt een na der onderzoek in. door Wim Schelberg SCHIEDAM - De gemeente Schiedam gaat alles in het werk stellen om er alsnog voor te zorgen, dat het nieu we Vlietland Ziekenhuis in Schiedam gebouwd gaat worden. Het college re ageerde afgelopen week ge schokt op de mededeling van het ziekenhuisbestuur om de nieuwbouw in Vlaar- dingen te laten plaatsvin den. Inmiddels heeft de ge meente zich beraad op ver dere stappen. Eén van die stappen is een brief aan Volksgezondheidsminister Els Borst. De gemeente Schiedam houdt daarmee tevens vast aan de al eerder gekozen locatie. In een persverklaring stelt de zij, dat Bijdorp, naast het NS-station Schiedam-Nieuwland en nabij haltes voor bus en tram nog steeds de 'meest geschikte loca tie' is. Deze plek is in het belang van de kwaliteit van de regiona le gezondheidszorg, stelt de ge meente, want daar krijgt 'deze belangrijke gemeenschapsvoor ziening, rekening houdend met de vergrijzing en de veranderen de mobiliteitssituatie in deze verstedelijkte regio, de meeste toekomstwaarde'. In de afgelopen week heeft het college geconcludeerd dat het alles in het werk zal stellen om het ziekenhuis toch naar Schie dam te halen. De gemeente heeft zich daarvoor gewend tot alle re levante beleidsorganen (waaron der de Provincie en de Minister van Volksgezondheid) en toets ende instanties, om deze te wij zen op de consequenties van de keuze van het ziekenhuisbestuur. Daarmee wil het college be werkstelligen dat zij invloed op dat bestuur kan uitoefenen, om het op andere gedachten te bren gen. Bovendien onderzoekt de gemeente haar juridische posi tie. Inzet is volgens de gemeentelij ke verklaring het belang van de gezondheidszorg, die het meest is gediend met nieuwbouw op de 'beste' plek. Maar ook omdat in Schiedam de afgelopen jaren al intensieve voorbereidingen heb ben plaatsgevonden en investe ringen zijn gedaan. Het gaat daarbij om overleg, onderzoek en procedures. De kosten daar van zullen door de gemeente bij het ziekenhuis in rekening wor den gebracht. Schiedam vindt het maatschappelijk niet verant woord om deze voorbereidingen en investeringen nu in de prul lenbak te gooien vanwege een te verwachten tijdwinst van enkele maanden bij nieuwbouw in Vlaardingen. 'Het is overigens maar de vraag', stelt het bericht, of deze tijdwinst inderdaad zal worden gehaald aangezien ook in Vlaardingen de nodige proce dures zullen moeten worden doorlopen'. In een op 6 september verzon den brief aan Els Borst, minister van VWS, verzoekt het college om een spoedgesprek over het besluit van het ziekenhuisbe stuur. Het college stelt dat de bouw nu zal plaatsvinden 'op een nieuwe locatie in de ge meente Vlaardingen, waarbij als enige reden wordt gegeven de verwachting dat daar een half jaar eerder (d.i. voorjaar 2002) gebouwd kan worden dan in Schiedam'. Dat, terwijl ook in Schiedam reëel uitzicht is op het slaan van de eerste paal in het najaar van 2002. Het college stelt dat het voor Borst duidelijk mag zijn dat één en ander 'niet acceptabel' is. Verder stelt de brief: 'Aan de be sluitvorming die over de realise ring van deze belangrijke nieu we regionale ziekenhuisvoorzie ning op diverse overheidsni veaus heeft plaats gevonden, is een zorgvuldig uitgevoerd on derzoek naar de beste locatie in dit deel van de regio voorafge gaan. De bereikbaarheid, waar onder die met het openbaar ver voer, was daarbij een belangrijk criterium en heeft mede geleid tot de duidelijke keuze voor de locatie Bijdorp in Schiedam'. De locatie is immers goed be reikbaar vanuit het gehele ver zorgingsgebied, inclusief Maas sluis en Hoek van Holland, zo wel met de auto als met het openbaar vervoer. Het besluit van het ziekenhuisbestuur ge tuigt 'niet van respect voor het gevoerde overleg met en de be sluitvorming door overheidsin- SCHIEDAM - Diverse win kelcentra in Schiedam kampen met leegstand. Maar ideeën om winkels vanuit die centra naar een 'kernwinkelgebied' te ver plaatsen, vinden bij veel winkeliers weinig weer klank. De oplossing is niet om winkels uit de Hoog straat Noord naar een kernwinkelgebied te ver huizen, maar om juist win kels vanuit het centrum naar die Hoogstraat Noord te verplaatsen, vindt Mi- chiel Terheggen van de Stof Studio Shop. Er zit verbetering in de situatie hier, laat hij weten. Het winkel bestand stabiliseert zich in het noordelijk deel van de Hoog straat, met zijn gezellige am bachtelijke winkels. Terheggen benadrukt: 'Langzaamaan wordt duidelijk dat dit stukwinkelstraat lang zo slecht nog niet is als al tijd wordt beweerd. Winkels die al geruime tijd de kost verdienen zijn hier geen uitzondering. Sleutelwoorden zijn hier, eigen panden, zelfstandige winkeliers, ouderwetse nieuwerwetse gezel ligheid, gecombineerd met een opkomende verlevendiging van een oergezellig stuk winkel straat.' De toekomst ziet er rooskleurig uit, zo wordt gesteld. 'Kijk als Jan de Bouvrie hier straks zijn drie panden heeft geopend aan de Lange Haven, heeft de Hoog straat Noord volgens mij zo'n vijf jaar nodig om zich te ont wikkelen als winkelstraat met woonwinkels gecombineerd met gevestigde detailhandel. Dus niks geen woningen in bestaan de winkelruimtes', wijst Terheg gen af. Hij vindt het een logisch gedachte dat als die drie panden inderdaad goed scoren de Bou vrie ook het Stedelijk Museum in zijn plannen betrekt. 'Hier mee zou in hij één klap het ach terste stuk van de Hoogstraat een krachtige impuls geven. Er wordt over het Stedelijk Muse um de laatste tijd regelmatig ge speculeerd over verplaatsing/nieuwbouw elders in de stad. Dus niks verplaatsen van de hui dige winkels naar het zogenaam de kernwinkelgebied waar het zogenaamd zo goed zou moeten gaan, maar geloven in je eigen winkelstraat de Hoogstraat', is de boodschap die Terheggen zijn collega's meegeeft. Hij verwijst naar de 17 zaken die gemiddeld ruim 15 jaar geves tigd zijn op de Hoogstraat Noord. 'Juist in dit gedeelte van de stad is continuïteit veelal een feit.' Terheggen heeft dan ook een andere oplossing om de leegstand aan te pakken: 'Onge veer tien winkels uit het Broers- veld en het Stadserf verplaatsen naar de Hoogstraat, ondersteund door een verhuispremie. 'Je houdt dan zonder veel proble men een goed winkelcentrum over met de Hoogstraat, Broers- vest, Lange Kerkstraat en Nieu we Passage. Winkelgebieden die goed op elkaar aansluiten en goed te belopen zijn. In dit beeld zijn ook de musea en fluister boot goed te combineren.' stanties (gemeenten, stadsregio, provincie en rijk), adviesinstan ties en belangengroeperingen. Het is', zo stelt het college, 'ook niet meer van deze tijd dat een ziekenhuisbestuur in staat is om op deze wijze tot een dergelijke ingrijpende beslissing te ko men'. Geen overleg Immers is al op 19 maart 2001 de formele bouwaanvraag voor het ziekenhuis ingediend. Bo vendien is nu alle voorbereiding ineens voor niets. 'En dat in de situatie dat de herziening van het bestemmingsplan (waarover veel, ook locaal [sic] bestuurlij ke discussie heeft plaatsgevon den) in een vergevorderd stadi um is (de provinciale goedkeu ring is verkregen), de grondver werving en ontruiming (van volkstuinen en een tuinbouwbe drijf) voor 90% is afgerond, de ontruiming van twee van de vier aan de rand van het terrein nog aanwezige woningen in diezelf de week zou plaatsvinden en een recent gerezen knelpunt rond de grondprijs nog in juni 2001 door tegemoetkomingen van ons be stuur (ook naar oordeel van het ziekenhuisbestuur) dichterbij een oplossing werd gebracht'. Kosten noch moeite werden ge spaard, zo stelt het college ver der. 'En dan plotseling de mede deling: het gaat niet door. Daarover geen inhoudelijk over leg met het gemeentebestuur en op grond van vermeende tijd winst kiezend voor een locatie die vanuit een oogpunt van be reikbaarheid met het openbaar vervoer van veel mindere kwali teit is'. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur 44, JliauVÈLAN D Alles over de REGIO - Het ziet er naar uit dat de verlengde A4 toch wordt aan gelegd tussen Schiedam en Vlaardingen door, maar dat wordt dan wel een (half) verdiepte snelweg, zoals door de regiogemeenten al eerder als eis werd gesteld. Provinciebestuurder Norder wist vrij dag in een gesprek met de wethouders van ondermeer Maassluis, Maasland, Schiedam en Vlaardingen overeenstemming te bereiken over de belangrijkste delen van zijn plan voor de weguitbreiding. Overigens wordt pas na diepgaande bespreking in de gemeentera den een officieel plan gepresenteerd aan minister Netelenbos. Schiedam en Vlaardingen stelden in het verleden als keiharde eis dat de aansluiting van de nieuwe weg op het Kethelplein binnen de bebouwde kom niet bovengronds mag komen. Dat trekt een zware financiële wissel op de plannen om de zeven kilometer snelweg tussen Delft en Schiedam door te trekken. Een operatie die 1,1 miljard gulden vergt. Daarvan zal 400 miljoen besteed moeten worden aan een overdekt tunneltracé voor het gedeelte Schiedam/Vlaardingen binnen de bebouwde kom. Omdat de A4 ver diept moet worden aangelegd zal dus het zand- bed tussen beide gemeenten, dat al sinds de jaren zestig op de wegaanleg ligt te wachten, afgegraven moeten worden. Langs de weggedeelten die half-verdiept worden aangelegd, komen geluids wallen. Norder gaat er vanuit dat wallen niet hoger zullen zijn dan 2,5 meter. Eerder was sprake van 4,3 meter hoge geluidswallen in het poldergebied. Als er geen kink in de kabel komt kan het weg gedeelte in 2007 rijklaar zijn. De aanslag op het milieu door de wegaanleg wordt gecompenseerd met extra natuurgebied. SCHIEDAM - De lokale politieke partij Gemeente Belangen Schie dam heeft Liesbeth Fluiter-Kuijvenhoven benoemd als lijsttrekker voor de volgende verkiezingen voor de gemeenteraads in maart 2002. Fluiter is nu reeds raadslid in de gemeenteraad. Zij gaat samen met Henk Metaal, plv. raadslid Joop Gouweleeuw en alle (bestuurs)leden van Gemeente Belangen Schiedam, de verkie zingsstrijd aan. Het streven is erop gericht om de lokale politieke par tij Gemeente Belangen Schiedam van 2 naar 5 raadzetels te laten groeien. Struikheide (diverse kleuren, 0 22cm Van nu voor €1,34 NS 4 Nieuwe HikStadsblad Pr. Beatrixlaan 2, Schiedam. Tel. 010-471 93 27 www.zwembadgroenoord.nl Schiedam WINTERTENNIS Prettiger en goedkoper dan u verwacht. Dag-, avond- en weekendkaarten; bijv. vrijdag van 17.30 tot 22.30 uur van 1 okt. t/m 31 maart slechts 100.-. HET HUREN VAN EEN BAAN Lessen voor elk niveau Jeugdclubs v.a. 6 jaar. In de winter tennissen met zomerse mogelijkheden. Vraag onze folder. Gratis competitie voor onze leden. Inl. tel. 010-470 2241 of op het tennispark. LAAN VAN SPIERINGSHOEK 203 DAT IS DUIDELIJK Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Gemeente maakt zich op voor strijd teeen besluit ziekenhuisbestuur Het gemeentebestuur van Schiedam is verbolgen en teleurgesteld over de zieken huissituatie zoals deze 'plotseling'uit de lucht kwam vallen. Foto: HANS KEIJZER Si. n k M R zie pag. elders in deze krant! SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 462 10 33 Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond. Zoetermeer, Voorweg 192, 079-3515551, donderdag/vrijdag koopavond.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1