Kinderen maken met elkaar een prentenboek Etalage Van Gennep bezienswaardigheid Gratis kinderboek via e-mail vin Crossley-Holland JONG bM, Het eerste deel van de trilogie boek 'Arthur-de zienersteen* beleeft een noviteit op het gebied van distributie. Het complete verhaal van schrijver Kevin Crossley verschijnt dit najaar bij Lemniscaat, maar lezers die een voorproefje willen hebben kunnen via e-mail een gratis voorpublicatie ontvangen. Door een mailtje te sturen naar arthur@zienersteen.nl abonneert de lezer zich en ontvangt iedere dag enkele hoofdstukken in zijn e-rnailbox nog voordat het boek in de winkel verkrijgbaar is. Het avonturenboek is geïnspireerd op de sprookjesachtige legen de over de beroemde koning Arthur en sleept de lezer mee naar lang vervlogen tijden toen er nog echte helden waren en het leven vol magie en mysteries was. i den daar illustraties bij gemaakt met behulp van zeefdruk-, stem pel-, sjabloon- en collage tech niek en kan uit verschillende druktechnieken worden geko zen. De eerste taaldrukwerkplaats werd in 1978 in het Oude Westen opgericht toen lesmetho den op basisscholen tekort ble ken te schieten bij de grote stroom allochtone kinderen die de Nederlandse taal niet machtig waren. De taaldrukwerkplaats bleek tijdens de beginperiode van de multiculturele samenle ving een uitstekende ondersteu ning voor de scholen te zijn. Een tweede drukkerij werd vijf jaar later gestart in Delfshaven. In het kader Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 werd eerder dit jaar een groot aantal van de 26 boeken die de werk plaats fabriceerde, tentoonge steld in de kinderkunsthal Villa Zebra. De speciale uitgave van 'Poes is bang' waarin naast het werkstuk van leerlingen van groep 3 van de basisschool De Diamant de geschiedenis van het taaldruk- ken wordt verteld en een leven dige reportage te vinden is over hoe het boek tot stand kwam is in de boekhandel te koop voor 39, 50 gulden. Tijdens de kinderboekenweek start op 8 oktober een project van de taalwerkplaats met de bovenbouwgroepen van basis school de Korf rond het thema van de kinderboekenweek 'hob by's. Uitgangspunt is het boek 'Rondje Rotjeknor' van Karei Eykman. Met de uitgave 'Poes is bang' vieren de twee Rotterdamse taaldrukwerkplaatsen hun twintigste verjaardag en krijgt het verhaal van de kinderen van groep 3 van basisschool De Diamant een plek in een luxe jubileumuitgave. Bij het taaldrukken doen leerlin gen van basisscholen ervaring op met het hele traject dat hoort bij het maken van een boek. Beginnend bij het idee tot en met het drukken toe. Doel is volgens coördinatrice Nanda van Dijk 'kinderen zelf te leren schrij ven'. 'Ze leren hun ideeën en fanta sieën onder woorden te bren gen', weet Nanda. 'Hun woor denschat wordt verrijkt. Ze leren eigenlijk alles wat in het schrij versvak past.' Aan de hand van een voorgele zen verhaal worden de deelne mers uitgedaagd eigen ervarin gen rond het onderwerp te ver tellen en op te schrijven en in overleg met andere kinderen een tekst te kiezen. Vervolgens wor- haar niet lief vindt, of heel bewust in de regen blijven lopen in plaats van onder de paraplu, maken het verhaal herkenbaar en invoelbaar voor elke peuter en kleuter. De illustraties vergroten daarbij het komische gehalte. 'Nee het boekje is niet als aan moediging voor weerspannig gedrag bij kinderen bedoeld. Eerder houdt het een spiegel voor', verdedigt Anita. 'Ik hoop dat ik kinderen vermaak als ze een deel van hun persoonlijk heid kunnen herkennen.' 'doen. Ze wisselt haar schoenen om, wil graag patat met appel moes als ontbijt en fietst achter stevoren. Gebeurtenissen als het uitdelen van een kusje aan mama en ondertussen zeggen dat je De tentoonstelling in de Kunsthal Rotterdam opent offi cieel op 1 oktober - de start van de Kinderboekenweek - en duurt tot 6 januari. Entree bedraagt vijftien gulden waar mee ook toegang tot de tentoon stellingen 'Panorama Rotterdam', 'Hulde aan de gul den' en 'Opgespoord verleden' zijn te bezichtigen. Het boekje 'Muisje Andersom' verschijnt bij uitgeverij Lemniscaat. Met een tentoonstelling van prenten in de Kunsthal Rotterdam en de lancering van het speciaal voor de Kinderboekenweek 2001 geschreven prentenboekje 'Muisje Andersom' staat de Engelse schrijfster en illu stratrice Anita Jeram (1965) in de schijnwerpers tijdens de Kinderboekenweek. Die schijnwerpers worden wat haar betreft liever op haar werk dan haar persoon gericht, want hoewel ze bij de opening van de tentoon stelling op 1 oktober aan wezig is, staat haar verle genheid signeersessies in de weg. Jeram illustreerde onder meer de prentenboekklassieker 'Raad eens hoeveel ik van je hou' dat in 22 talen, waaronder Papiamento, verscheen en waarvan in totaal tien miljoen exemplaren zijn verkocht. Anita Jeram heeft een voorkeur voor het tekenen van dieren, die niet alleen een grote rol spelen in haar werk, maar ook in haar persoonlijke leven. In en om haar woning in Noord-lerland houdt ze er een bonte verzame ling van huisdieren op na. Met haar honden, katten, konijnen, kippen, padden, hagedissen, schildpadden en een slang lijkt ze wraak te nemen op haar ouders die haar als kind verbo den huisdieren te hebben. Haar verlegenheid blijkt een bepalende factor in haar leven, zo verklaart ze in een interview via e-mail. 'Het is door mijn ver legenheid voor mij soms makke lijker verwantschap te voelen met dieren dan mensen.' Jeram, die nog steeds verrast is door de populariteit van haar oeuvre en in het bijzonder 'Raad eens hoe veel ik van je hou', weet zich daarnaast geïnspireerd door haar kinderen Joe 11Danny (6) en Kitty (10 maanden). 'Ik hou van de enigszins surrealistische kijk die kinderen op het leven kun nen hebben. Ze maken me aan het lachen', stelt ze. 'Misschien is het mijn verlangen naar eer lijkheid waardoor ik me aange trokken voel tot kinderen en die ren.' Het boek Muisje Andersom, dat tijdens de Kinderboekenweek voor 4,95 gulden te koop is en gratis toegang verleent op de tentoonstelling in de Kunsthal, gaat over een dwars muisje dat op een dag besluit alles anders te Voor de vierde keer op rij wordt de etalage van boekhandel Van Gennep, aan de Oude Binnenweg, tijdens de Kinderboekenweek ingericht door studenten visuele communicatie van de Academie voor Kunst en Vormgeving 's Hertogenbosch. Met het thema 'Woensdagmiddag-Lees over je hobby' doen de studenten een gooi doen naar de verkiezing van leukste etalage van Nederland en hopen nog meer jeugdige bezoekers te trekken dan vorig jaar. De etalage verheugt zich de laatste jaren in toenemende belang stelling van kinderen en ouders die gelokt worden door de mar kante inrichting. Voor de studenten van de academie vormt het inrichten van de eta lage een onderdeel van hun stagejaar. Volgens docent Frank Dam is het een van de populairste opdrachten. De staf selecteert het ori gineelste ontwerp uit de diverse groepjes die zich hebben aange meld. Het thema van de boekenweek 'Woensdagmiddag-Lees over je hobby* noemt Dam als opdracht 'nogal vaag' maar dat hoeft bij creatieve studenten geen rem op creativiteit te betekenen. 'Ze maken het zichzelf doorgaans niet makkelijk en komen vaak met ingewikkelde draaiende objecten aangestuurd door motortjes begeleid door vreemde geluiden', weet de docent.Het levert vaak hilarische taferelen. Vorig jaar doordat twee studentes in gevecht raakten met een spuitbus die zijn eigen plan trok.' kwaliteit heeft ingeboet. 'Leuren met je boek is niet het allerleukste gedeelte', vertelt ze, 'maar als je dat niet doet en de kluizenaar gaat uithangen dan komt het nooit naar buiten.' Met drukkerij TDS drukwerken die haar aanbood een groot deel van de drukkosten te sponsoren voelde ze zich voldoende gerug gensteund om haar tocht naar financiers door te zetten. Zes bedrijven schoten toe. 'Dat is hartstikke belangrijk in dit vak, dat je mensen hebt die achter je willen staan. Zo was het heel vroeger ook. Kunstenaars wer den gesponsord door rijke fami lies', stelt Dorien. Gevolg van het avontuur is wel dat ze ook voor de promotie van het boek op eigen kracht draait. Daar was ze overigens al aan gewend met de andere kunstzin nige disciplines die ze beoefent. Naast schrijfster en illustrator is ze ook zangeres\songwriter, geeft ze dansles en ontwerpt ze choreografieën. 'De Sleutel van de Tuin' kost 25 gulden en is te verkrijgen in boekhandel van Leeuwen in Schiedam, Van Gennep aan de Oude Binnehweg, De Kleine Kapitein aan de Meent, Calypso 2001In Donner geldt tijdens de Kinderboekenweek een speciale aanbieding: het boek wordt met de cd voor 29,95 gulden aange boden. Met de presentatie van het boek 'De Sleutel van de Tuin' dwingt Rotterdamse Dorien van Meel respect af voor haar in vele richtingen bewegend creatief talent. Zo is in de het theater van de boekhandel Donner op 3 oktober een videoregistra tie te bewonderen van de op het boek gebaseerde musical, die eerder dit jaar in het Ro theater en Theater de Evenaar werd opgevoerd. Voor de musical, die door twintig kinderen in de basisschoolleeftijd werd uitgevoerd, schreef ze het script, bedacht de cho reografie en ontwierp het decor. Samen met muzikale compagnon Erik Ritfeld componeerde ze ook nog de liedjes en alleen de regie durfde ze over te laten aan de professional Froukje Jongstra. Dorien wist in twee jaar tijd een woeste wervelwind te ontketenen rond een idee dat in een dag op papier stond. 'De Sleutel van de Tuin' is het verhaal van een meisje die een leeuw ontmoet in een paradijse lijke tuin en leert over eenzaam heid, liefde en vrijheid. Hoewel het sprookje, waarvoor van Meel ook de romantische illus traties voor rekening nam, als luchtig verhaal kan worden gelezen, zijn als een echt sprookje betaamd de dubbele bodems rijkelijk vertegenwoor digd. Ook de tekeningen bevat ten meerdere betekenissen. 'Ik vind het leuk om er van alles in te stoppen. Dingen die je niet direct ziet', legt Dorien uit. Zo wordt het verhaal volgens haar ook interessant voor volwasse nen. 'Belangrijk is ook dat het tijd loos is: het is niet alleen van vroeger, het is ook van nu. In een sprookje bestaat geen tijd. Je kan van de ene tijd naar de andere springen en van de ene omgeving naar de andere', argu menteert ze. Dat biedt niet alleen artistieke perspectieven het schept ook de mogelijkheid om universele thematiek aan te brengen. Een thema is bijvoorbeeld de tegenstelling tussen twee werel den; geborgenheid en avontuur. Ze verklapt dat de vijver waarin het meisje zich bekijkt als spie gel kan worden opgevat, waar mee de leeuw een deel van haar persoonlijkheid verbeeldt. Daarmee zouden de drift naar avontuur en het verlangen naar geborgenheid tegengestelde drijfveren in een persoon verte genwoordigen. Maar evengoed lean het verhaal gaan over een relatie tussen een jongen en een meisje die erachter komen dat liefde geen afstand kent. 'Het gaat in elk geval over twee werelden die samenkomen', stelt Dorien, 'en over wederzijds respect en communicatie tussen die werelden. Als je niet voor jezelf opkomt kan je ook niet communiceren. Of de een wordt bedolven door de ander.' Een les in de liefde is volgens het boek dat je niet van iemand moet houden met het idee zekerheid te hebben gekocht. 'Maar dat je durft iemand vrij te laten. Liefde heeft geen bepaalde afstand.' Ze verwacht overigens niet dat de grote thema's door de kinde ren worden opgepikt. 'Het is geen must. Er wordt ook geen vinger gehe ven en het is geen lesmateriaal.' Het verhaal blijft volgens haar ook oppervlakkig gelezen over eind staan. Dorien. 'Het is dan ook een sprookje voor kinderen en volwassenen.' Leuren Er kan de schrijfster geen vol harding ontzegd worden. Nadat ze met het script de boer opging en van vijf uitgeverijen nul op het rekest kreeg, wist ze met sponsors het boek in eigen beheer op de markt te brengen. De uitgeverijen durfden het niet aan omdat ze het financiële risi co van zo'n duur boekje te groot achten, weet Dorien die haar poot stijf hield als ze tot conces sies werd verleid. Waarmee ze heeft weten te voorkomen dat de 48 pagina tellende fullcolour uitvoering met zachte kaft aan Lemniscaat O Verlegenheid leidt bij Anita Jeram tot verwantschap met dieren Dorien van Meel romantisch sprookje debuteert met vol diepere lagen

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 15