Expositie in Bibliotheek Geen tanks op Land van Belofte Loterij tijdens RET mode/muziekfestival 'Je moet geen wedstrijd willen met de Rotterdam Marathon, dat win je nooit! Groot Schiedams Terras wordt weer culinair succes wmÈÊÈtSBÈÊm BRANDERSFEESTEN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2001 39 - Weer veilige Brandersfeesten Jeneverproeverij Vernieuwd bestuur en 't Hart Communicatie zetten schouders onder Brandersfeesten door: Wim Schelberg Om ook dit jaar weer te zorgen voor een vlekkeloos verloop van de Brandersfeesten, zijn op nieuw afspraken gemaakt tussen organisatoren, gemeente en ho reca. De nadruk moet liggen op een goed en veilig feest. Vanuit de gemeente wordt daarop gelet. Er worden verkeersregelaars in gezet en er zijn in samenwerking met gemeente en horeca afspra ken gemaakt over bijvoorbeeld het drinken van alcohol op straat en de manier waarop die wordt uitgeschonken: in plastic 'gla zen'. Natuurlijk heeft ook ieder een zijn eigen verantwoordelijk heid om van de Brandersfeesten in de eerste plaats een gezellig feest te maken. In de Openbare bibliotheek op het Stadserf is nog tot en met 2 okto ber een kleine expositie te zien over de Brandersfeesten. Met behulp van vele foto's en videobeelden wordt een beeld gegeven van dit eve nement. De expositie is georganiseerd door organisatiebureau Mo zaïek, dat ook nauw betrokken is bij de opzet van het evenement zelf. De Brandersfeesten zijn voor het eerst georganiseerd in 1984. Ze zijn een initiatief van diverse winkeliers. De expositie is geopend op maandag van 17.00 uur tot 20.00 uur, dinsdag en donderdag van 13.00 uur tot 20.00 uur, woensdag en vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. SCHIEDAM - De demonstraties en expositie van de Koninklijke Landmacht zullen, in tegenstelling tot eerdere berichten, geen rij toer met tanks op het bouwterrein van het Land van Belofte omvatten. 'Dat was een bericht dat wat preciezer had gemogen', aldus orga nisatoren. De Koninklijke Landmacht wilde wel demonstraties geven met rijdend materieel. 'Als we daarover hadden doorgepraat was dat vast gelukt'. De reden dat er niet is doorgepraat is mede gelegen in het feit, dat op hetzelfde moment op het Stadserf genoten kan worden van de culinaire hoogstandjes van Stichting Schiedam Culinair, die wederom het Groot Schiedams Terras organiseert. Met al het stof dat dit soort voertuigen opwerpt (zowel letterlijk als figuurlijk) en een Groot Schiedams Terras aan de overkant, is besloten dat deel niet door te laten gaan. 'Dat bijt elkaar', aldus de organisatoren. 'We hebben een andere manier gevonden om met de Koninklijke Landmacht aan de slag te gaan.' Een deel van de Broersvest zal daarvoor ingericht wor den als een expositieterrein. Daarmee blijft voldoende ruimte over voor overtuigende demonstraties van het kunnen van de landmacht. HET NIEUWE STADSBLAD SCHIEDAM - Lekker een gezellig avondje Brandersfeesten in Schiedam wordt misschien wel extra leuk door de vele prijzen die kunnen worden gewonnen tijdens het RET Mode- en Muziekfestival bij de Oude Sluis op zaterdagavond 29 september van 20.00-23.00 uur. Voor en tussen de shows door zorgt Café Zeeman voor een hapje en een drankje. De prijzen variëren van een weekend of midweek vakantie ter waarde van vijfhonderd gulden, elf geheel verzorgde driegangen diners bij één van de restaurants van Schiedam Culinair en bioscoop- en VVV-bonnen. Branderskansloten zijn gevoegd bij de informatiefolders over de weekendkaart van de RET. SCHIEDAM - Jeneverie 't Spul (Hoogstraat 92) heeft een bij zondere uitnodiging voor de be zoekers van de Brandersfeesten: Voor iedereen die de Jenever- van-het-jaar-2001-verkiezing gemist heeft geldt; kom de win naar proeven op de grandioze jeneverproeverij op 28 septem ber 2001Op 29 september 2001 vanaf 21.00 uur treedt de Ierse Folk formatie The Ten Glasses op. SCHIEDAM - Als het aan het nieuwe bestuur van de Stichting Brandersfeesten ligt, gaat er een hoop ver anderen. Dat stelt Jan Oeij, die namens 't Hart Com municatie nauw betrokken is bij de organisatie van de Brandersfeesten. Dit jaar de 18"e editie, 't Hart draait al acht jaar mee. Maar dit jaar wordt het anders. 'We staan aan de vooravond van een verras send nieuwe lijn!', aldus Jan Oeij. Het programma van de Bran dersfeesten 2001 straalt een an dere sfeer uit dan voorgaande ja ren. Dat is volgens de organisa toren een bewuste keuze. Het nieuwe bestuur, dat in maart 2001 werd samengesteld, is van af april bezig met de organisatie van de 2001 -editie van de Bran dersfeesten. Wat opvalt is het ontbreken van bijvoorbeeld de Heineken Music Night en de tra ditionele Gondelvaart. Maar dat heeft een reden. Jan Oeij, die namens het bestuur de communicatie over de Bran dersfeesten doet, licht dat toe: 'Heineken sponsort dit jaar de activiteiten in het Stedelijk Mu seum (Elvis More Rock 'n' Roll), want ze hebben zich een beetje vergist in de programme ring.' Een week voor de Bran dersfeesten werd het Ierse Week end in het Fortis Theater aan de Schie geprogrammeerd. 'In het maken van afspraken met het theater heeft Heineken zich een week vergist. Ze dachten name lijk dat de Brandersfeesten een week eerder zouden plaatsvin den. Maar volgend jaar is Heine ken weer van de partij.' Ook de Gondelvaart is in zijn oude vorm geen programma-onderdeel, dit jaar. 'Maar er komen een hele boel schepen van buiten Schie dam - en ook de watersport van Schiedam doet aardig mee', al dus Oeij. De Lange Haven wordt speciaal hiervoor voorzien van een aantal faciliteiten waardoor schepen daar makkelijk kunnen afmeren en liggen. 'Er komt ver lichting. Er komen Shantykoren. Maar er is ook een nieuwe acti viteit opgestart in samenwerking met het bedrijfsleven: de Bungy- Roeisloepwedstrijd op de Korte Haven. Dit alles om te laten zien hoe gezellig, mooi en leuk dat havengebied kan zijn'. Als be drijven dit zien, hoopt de organi satie, kan misschien in de toe komst de gondelvaart op een vernieuwde manier weer naar voren gehaald worden. 'Maar je moet geen zaken forceren. Din gen moeten vanzelf groeien.' Dat is eigenlijk het kernpunt van de vernieuwde Brandersfeesten. Jan Oeij: 'Er zijn in de afgelo pen jaren al verschillende wen sen en mogelijkheden bespro ken. Het nieuwe bestuur, waarin Kitty Buytendijk nog iemand is die met het vorig bestuur contact heeft gehad over alles wat zich daar heeft afgespeeld, kan duide lijk nieuwe ideeën gaan verwe zenlijken. Het zijn meer mensen, dus daardoor kun je ook meer dingen op poten zetten. Het is ook de bedoeling voor 2002 de zaken meer gestructureerd te gaan aanpakken.' De voorberei dingen voor die Brandersfeesten zouden, aldus Oeij, al in novem ber van dit jaar moeten begin nen. 'Want het blijft natuurlijk het grootste regio-evenement. En we willen ons op een breder publiek te richten. Wat we willen doen is op alle karaktertrekken van Schiedam en c'ultuurhistori- jf.yx sche waarden van Schiedam veel meer nog dan tijdens voorgaan de Brandersfeesten in dit evene ment de nadruk te leggen. Dus hebben we gezegd: een plek als de Oude Sluis moet bij het ge heel worden betrokken.' Zo wor den op die plaats pontons in het water gelegd en komt er een ca teraar met hapjes van vrijdag tot en met zondagavond. Ook werden het Stedelijk Muse um en de vrienden ervan betrok ken bij de organisatie. Hieruit vloeide het bijzondere samen spel van Elvis en Henk Tas voort. De Elvis-memorabilia zijn bij elkaar gebracht door een Nederlands verzamelaar, Peter Haan. Hij zette de grootste El- visfanclub van Nederland op, die nu zo'n 2500 leden telt. Zijn fantastische collectie die enkele jaren geleden ook in de RAI werd getoond naar aanleiding van een grote Elvis-herdenking, werd ter beschikking gesteld aan het Stedelijk Museum. Er zullen ook Elvis-artikelen verkocht worden. Bovendien is er een talkshow door Wink van Kem pen, bekend in het Rotterdamse. Wink is een performance-kun stenaar die een aantal mensen interviewt die zaterdag en zon dag langskomen. Inmiddels is ook zanger René Schuman, de vaderlandse topper uit de jaren '80 en Elvisvertolker bij uitstek, gecontracteerd voor het evene ment. Nieuwe attracties Jan Oeij: 'We gaan dus een aan tal nieuwe zaken op poten zet ten. En dat zijn dingen die an ders zijn dan mensen gewend zijn op de Brandersfeesten aan te treffen.' Dat laat onverlet dat ook dit jaar weer op een groot aantal bezoekers gerekend mag worden. 'Het is al een groot re gionaal evenement. Er komen niet voor niets ruim 250.000 mensen in vier dagen naar Schiedam. Maar wat we meer willen, is de kernwaarden van Schiedam bij de Brandersfeesten betrekken. Nu zijn we begonnen met de Oude Sluis en het Muse um, maar er vindt ook een open luchtbioscoop plaats in samen werking met het Filmhuis. Ger ard Sparla van het Filmhuis ad viseerde over de filmkeuze. En die samenwerking is wat ons be treft een blijvertje. Het is een be gin om andere dingen te doen in Schiedam', aldus Oeij. 'Wij hebben hier een heleboel mooie dingen. Ik heb de Bran dersfeesten niet uitgedacht, dat hebben andere wijzen voor ons gedaan. En mettertijd is het ons gelukt om zoveel mensen naar Schiedam te trekken. Wees nu wijs: open je poorten als ze hier zijn. Want het geeft mensen uit de regio de mogelijkheid kennis te maken met Schiedam.' En, be nadrukt Oeij: 'seeing is belie ving'. De programmering is vooral dit jaar duidelijk de ver dienste van het collectief. 'Je kunt vragen stellen, maar als daarop geen respons komt, dan houdt het op', aldus Oeij. 'Al hoewel natuurlijk alles begrensd is door het budget. We kunnen niet oneindig geld uitgeven'. SCHIEDAM - Ook dit jaar zal het Stadserf weer het decor zijn van een groots culinair evenement: het Groot Schiedams Terras beleeft zijn tweede editie. Dat bleek geen vanzelf sprekendheid, want de ge meente Schiedam bleek tot minder subsidie bereid dan het vorig jaar. Dat terwijl het college na de Brandersfeesten 2000 nog een enthousiaste brief zond aan de organisatoren, Stichting Culi nair Schiedam. Daarin stond dat de belofte van een bruisend feest op en rond het Stadserf vooral door het enthousiasme en inzet van Stichting Culinair Schiedam meer dan waar ge maakt was. 'Wij hebben ervan genoten en uit de vele spontane reacties over het Groot Schie dams Terras kan maar één con clusie worden getrokken: dit smaakt naar meer. Nogmaals bedankt voor jullie bijdrage aan deze succesvolle promotie van onze stad', eindigt de brief, die ondertekend werd door burge meester en wethouders van Schiedam. Edwin Lansbergen, die samen met Peter Zwaan het hele pro ject van planning tot uiteindelij ke realisatie doorliep, vertelt dat er een paar tegenslagen zijn ge weest. Vooral in de vorm van subsidieregelingen met de ge meente. Lansbergen: 'Maar we hebben geprobeerd duidelijk te maken dat het niet gaat om het maken van winst, maar om het promoten van Schiedam. Uit eindelijk wilde de gemeente ons daarin steunen'. En daardoor krijgt het Groot Schiedams Ter ras ook dit jaar een vervolg. Dat zal ook volgend jaar het ge val zijn - daarvoor zijn ook al plannen. 'Als Stichting Culinair gaan we in ieder geval eerder beginnen. In eerste instantie was het plan Schiedam vrijdag avond een groot diner te geven', aldus Lansbergen. 'Maar dat kan dit jaar door allerlei om standigheden niet doorgaan. Maar het draaiboek ligt in prin cipe klaar. En daarop kan dan volgend jaar teruggevallen wor den'. Ook zal het verzoek om subsidie eerder komen, maar dan waarschijnlijk in de vorm van een garantstelling. Stichting Culinair Schiedam gaat in ieder geval proberen op eigen benen te staan. 'Jan Oeij heeft ons daarin fantastisch geholpen, ab soluut. Hij kent die wegen wat beter en heeft ons daarin beter wegwijs gemaakt. Het is fijn om in een periode dat je het moeilijk hebt, terug te kunnen vallen op zo iemand.' De Stichting Brandersfeesten is ingenomen met het evenement. Dat geeft werkelijk smaak aan de Brandersfeesten en maken de zaterdag en zondag extra aan trekkelijk voor buitenstaanders. Die kunnen immers temidden van het feestgedruis 'uit eten'. 'De formule is gelijk aan het vorig jaar', aldus Lansbergen. 'Alleen zijn wat knelpunten van vorig jaar eruit gehaald en is de opstelling wat anders.' Dat houdt onder andere in dat er twee grote bars zijn in plaats van één en dat er stands van ver schillende restaurants gekop peld zijn. 'Dat houdt in dat we minder huurmateriaal nodig hebben omdat we daarvan effi ciënter gebruik kunnen maken. Bovendien kan de personele be zetting kleiner zijn. We kunnen elkaar zo een beetje ondersteu nen'. Het Groot Schiedams Ter ras biedt dit jaar onder meer lamsracks, geitenkaas, carpac cio en zeeduivel. 'Natuurlijk is er nog veel meer, maar dit zeg ik zo maar even uit mijn hoofd', stelt Edwin. Ook is er dit jaar voor een stand met koffie ge zorgd. Als je dus op het Groot Schiedams Terras bent geweest, heb je gegeten en gedronken. In de gunstige zin van het woord. V Elvis bepaalt het beeld in het Stedelijk Museum Het regionaal opgezette evenement lokt traditiegetrouw in vier dagen zo'n 250.000 mensen naar Schiedam Ook het straattheater zorgt traditiegetrouw voor bijzondere culinaire hoogstandjes

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 23