SCHIEDAM Al zeventien jaar burgemeester metdrive HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 26 SEPTEMBER 2001 39 - 1441 door Wim Schelberg SCHIEDAM - Reinier Scheeres is sinds 1984 bur gemeester van Schiedam. Hij kwam tijdens zijn studie bedrijfskunde aan de Eco nomische Hogeschool in Schiedam terecht. Een vriend wees hem op een leegstaand huisje in de Zwaansteeg, dat snel werd verruild voor de studenten kamer in het Rotterdamse. De politiek maakte toen nauwelijks deel uit van zijn leven. Scheeres: 'Ik heb voor die tijd geloof ik één keer gestemd'. We schrijven 1968. De bekend heid met Schiedam liet nog veel te wensen over. Tot in Schiedam de afdeling van D'66 werd opge richt. Scheeres: 'Daar zochten ze mensen voor. Het was een goede manier om de mensen en de stad te leren kennen. Dus heb ik me aangemeld'. Een initiatief van D'66, PvdA en PPR om de krachten te bundelen in een nieuwe progressieve volkspartij leidde ertoe, dat Scheeres ook in contact kwam met de PvdA. 'Daar zaten veel mensen met wie ik goed overweg kon. Ook de politieke ideeën spraken me aan, dus ik ben daar eigenlijk min of meer blijven hangen'. De Progressieve Volkspartij strand de; Scheeres' lidmaatschap van de PvdA niet. In 1974 werd hem gevraagd op de lijst te komen voor de ge meenteraad en in 1975 werd hij - geheel onverwacht - wethouder. Een conflict over de koers aan gaande ontwikkelingen in de binnenstad en het als gevolgd daarvan terugtreden van toen malig wethouder Bolmers was daarvan de oorzaak. Scheeres: kassen, terwijl je ze graag in de stad of de regio zou houden'. Het gebrek aan ruimte biedt ook mogelijkheden. Eén daarvan is het toerisme. 'Ik denk dat we wat dat betreft grote kansen heb ben. Die hebben we overigens lang niet onderkend'. Vaak zijn bezoekers verbaasd over wat Schiedam te bieden heeft. Het is een stad met een verhaal; een stad met molens, musea en mo numenten. En met voldoende mogelijkheden op en om het wa ter. Scheeres: 'Daardoor zijn we zelf ook een beetje wakker ge worden. Het is heel lang zo ge- wel kunt zeggen dat ze hun tijd vooruit waren. Het was niet al leen een kwestie van houden wat je hebt. Dat kan ook niet, want een stad is een organisch geheel. Maar sommige dingen moet je inderdaad koesteren. Het idee om die structuur te handhaven en zoveel mogelijk ervan over eind te houden, was op zich goed'. Zonder toerist geen toe risme. 'Jammer is dat door het nog tegenvallende bezoek aan de stad door toeristen, ook de be zoekersaantallen in de musea te genvallen. Aan de waardering ligt het niet, maar het zou meer wel degelijk inspraakavonden geweest. Maar misschien had je wat meer uit de kast moeten ha len. Misschien had je mensen meer tegemoet moeten komen. Achterafmoet je wel constateren dat daar een heel grote hobbel ligt'. Dat heeft er volgens Scheeres uiteindelijk toe geleid dat het ziekenhuisbestuur be sloot het besluit te nemen, voor Holy te kiezen. Toch is het opvallend dat vaak het aantal hobbels omgekeerd evenredig groot aan de hoeveel heid communicatie is. Want ook de herstructurering van wijken als Groenoord en met name Nieuwland zijn voor bewoners - als direct betrokkenen - ingrij pend. Toch lijkt daar minder weerstand te zijn. Scheeres: 'Dat is ook zo. Dat moet je erkennen en onderkennen. Bij elke verandering die je wil aanbrengen in een stad, moet je mensen die daar leven de gele genheid geven om er het hunne van te vinden'. Dat volgens de burgervader niet alleen omdat mensen daar recht op hebben: 'Maar ook omdat je anders ge woon tegen problemen oploopt. Het is zinloos om dingen te ver anderen die mensen niet willen. Uiteindelijk is een stad er voor zijn inwoners. Dus je moet altijd proberen zo goed mogelijk met alle betrokkenen te communice ren en als ze met goede ideeën komen ook niet aarzelen om die over te nemen en je eigen ideeën bij te stellen'. Dat kost volgens Scheeres veel energie en man kracht, maar in een aantal geval len moet daar nog meer energie in gestoken worden. Dat is ge beurd in de aanzet tot de her structurering van Nieuwland en in de beginfase van de vernieu wingen aan het Stationsplein. En het gebeurt bij de aanleg van 'Dat was wel even schrikken want ik had geen flauw idee wat dat inhield, wethouder zijn'. Na wat gesprekken heeft Scheeres die uitdaging aangenomen. 'En daarvan heb ik nooit spijt ge had'. Kansen Want Schiedam biedt voldoende kansen, maar heeft ook zorgen. Eén van die punten van aanhou dende zorg vormt de scheep vaartindustrie. Een ander pro bleem is de oppervlakte van Schiedam. 'Op het ogenblik zit ten we alweer in een situatie waarin de grond op is voor be drijven. Het is echt woekeren met de ruimte'. Om Schiedam economisch draaiende te houden is dus gedeeltelijk een andere koers nodig. Herstructurering is noodzakelijk, via het Meeijaren- Ontwikkelings Plan en het Gro- teSteden Beleid. Scheeres: 'Pro jecten die Schiedam hard nodig heeft om er meer werkgelegen heid bij te krijgen. Je ziet dat be- L drijven die groeien moeten ver weest dat het eigenlijk een beet je taboe was om trots te zijn op de jeneverhistorie. Dat droeg je niet uit als iets moois, of iets bij zonders voor Schiedam. Op een gegeven moment is die trots toch ontwaakt - en hij groeit nog steeds. Daar moeten we gebruik van maken'. Dat gebeurt inmid dels volop met molens, fluister boten, de Korenbeurs en het ge distilleerd museum. Er zijn, kortom voldoende elementen aanwezig om de jeneverindustrie van vroeger in de stad te laten zien, stelt Scheeres. 'Wat we eigenlijk missen is de verbindende schakel waarmee je de samenhang duidelijk kunt maken'. Afbraak Hebben daarmee de voorvech ters van de nu gesloopte Bran- dersbuurt gelijk gekregen? Scheeres: 'Bestuurders toen hadden overwegingen die bij de tijd pasten. Maar ik denk dat je van de mensen die zich tegen de afbraak te weer hebben gesteld bekend moeten zijn'. De beperkte stedelijke ruimte heeft ook gevolgen voor de be woners van Schiedam. Er is re gelmatig wat 'op de schop'. Dat kan gaan om gehele wijken, zo als Nieuwland. Dat kan gaan om gedeelten van de stad, zoals de plannen van Seinpost voor onder meer de Hoogstraat en de komst van TramPlus en metro met in het kielzog ervan de vernieuwin gen op het stationsplein. Dat leidt wel eens tot problemen. Ac tueel is het ziekenhuis. Ook dan lijkt communicatie het sleutel woord. Scheeres: 'Wat toen on voldoende in beeld was, is hoe de omgeving erop zou reageren. Het is niet goed gelukt om men sen op andere gedachten te bren gen, noch van de kant van de ge meente en noch van de kant van het ziekenhuis. Je kunt dan ach teraf zeggen: er had beter ge communiceerd moeten worden. Misschien is dat ook wel zo. Ik zal de laatste zijn om te zeggen dat het daar niet aan gelegen heeft. Het is niet zo dat er niet gecommuniceerd is, want er zijn TramPlus. Uiteindelijk geen ge luid zonder tegengeluid. 'Je moet dat wel tijdig onderkennen en je moet bereid zijn om daar energie in te steken. Dat geldt ei genlijk voor alles wat je doet in een stad'. Processen Communicatie is dus cruciaal. Dat geldt a fortiori voor de com municatie binnen het ambtena renapparaat en de gemeenteraad. Ook daar vinden herstructure ringen plaats en zijn - na een zelfanalyse - afspraken gemaakt voor een andere koers. Verande ringen voor de gemeentelijke or ganisatie hebben als geestesva- der de nieuwe gemeentesecreta ris Piet Buytels. Veranderingen in de raad tekenen zich af als ge volg van de bezoeken van de Commissie Brinkman. Scheeres: 'Gelukkig heeft de gemeente raad zich dat aangetrokken. Er is heel intensief over een aantal processen gesproken en ik ge loof dat je kunt zeggen dat het merkbaar is; dat er een aantal dingen veranderd zijn. Brink man merkte dat ook op. De uit daging ligt ook nog voor ons. Het zal nog een hele toer worden voor de organisatie, maar ook voor de raad en de mensen in de stad, om het tempo erin te hou den. Je moet steeds de uitdaging blijven zien en daarvoor moet natuurlijk steeds geld beschik baar zijn'. En je moet erin gelo ven. 'De Schiedammer gelooft steeds meer in zijn stad, heb ik het idee', aldus Scheeres. 'Maar naarmate er meer gebeurt zie je ook dat mensen er meer in gaan geloven'. Getuige bijvoorbeeld initiatieven als Schiedam-Vlaar- dingen Promotie. Uitstekende bereikbaarheid kan daarin bijdragen. Dat geldt ook voor Schieveste. Scheeres: 'Eén van de dingen die we met Schie- Veste willen gaan doen, is ge bruik maken van de HSL-lijn, ondanks het feit dat die Schie dam niet aandoet'. Wellicht dat een recent in de Rotterdamse gemeenteraad ge nomen beslissing over grote ver anderingen aan het centraal sta tion daarop van invloed kan zijn. Ook de ligging ten opzichte van rijkswegen kan voor Schiedam positief uitpakken. 'SchieVeste kan een plek worden om mensen uit de auto en in het openbaar vervoer te krijgen. De bedoeling is om er een heleboel faciliteiten te bundelen', aldus Scheeres. Zo moet een gebied ontstaan dat niet alleen gepasseerd station, maar ook verblijfsgebied wordt, waar wellicht zelfs een woon functie kan bestaan. In ieder ge val geen kantoorpark dat na vij ven uitgestorven is. Dat zou kunnen betekenen dat ook hoog bouw het gezicht van de locatie mede zal bepalen, inclusief een gefacelift AMEC-pand. Belang rijk is dat SchieVeste deel uit maakt van Schiedam. Dat er een verbinding blijft met de rest van de stad. Een verbinding boven dien, die uitnodigt om de rest van de stad te verkennen. Schie Veste kan zeker extra werkgele genheid en inkomsten genere ren. 'Je moet dus de mogelijkhe den van zo'n gebied heel goed onderzoeken', aldus Scheeres. Dat houdt ook in dat de hulp van externe partners nodig is. Scheiding Er gaat meer veranderen. Bij voorbeeld in de formeel-politie ke verhouding tussen gemeente raad en college, waar meer scheiding zal worden aange bracht. Dat maakt het voor be woners helderder. In de erf- pachtregels zoals die op dit mo ment bestaan, zijn wellicht ver anderingen te verwachten. Ook die discussie moet nog gevoerd worden. Scheeres: 'Die moet je ook niet uit de weg gaan, maar het is aan de raad om te bepalen, wanneer hij gevoerd wordt. Laat maar helderheid komen over de te varen koers en laten we dat verhaal afsluiten met een con clusie'. Scheeres: 'Als je een wiel een maal in beweging zet, hou je het nooit in je eentje draaiende. We kunnen als gemeente niet alles alleen. Er zijn een hoop dingen waar je de stad - bewoners, be drijven, organisaties en vereni gingen - bij nodig hebt. En die willen heel vaak wel, maar je moet duidelijk maken watje ver wacht, je moet het aantrekkelijk maken om mee te doen en je moet mensen blijven enthousias meren. En ik denk dat we er wat dat betreft nog lang niet zijn; dat we absoluut meer kunnen berei ken, door de stad er meer bij te betrekken. En daar moeten we in investeren'. De drive om door te gaan is er bij Scheeres nog steeds. Ondanks tegengeluiden. 'Er zijn altijd mensen die me lie ver zien gaan dan komen. Dat hoort bij het bestuurder zijn. Ik ben er van overtuigd dat er ook een heleboel mensen zijn die er anders over denken'. Ër zij n altij d mensen die me liever zien gaan dan komen'

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 9