Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam Drie diamanten van staal Europese productie Chrysler PT Cruiser van start gegaan Corsa is Compacte auto van het jaar DDR-merk Multicar nog steeds op de markt Nieuwe Toyota Camry: wereldprimeur in Frankfurt iv* STAR Mitsubishi gebruikte bij zijn entree op de vaderlandse automarkt in 1975 de goed gevonden reclamekreet: 'het merk van de gestaalde per fectie'. Dat was een slogan die stond als een huis. Helaas besloot de directie van de vaderlandse importeur de kreet later in te ruilen voor een tekst die niemand zich meer kan herinneren. Maar wat gebeurt? De dagen van staal keren terug: vanaf modeljaar 2002 krijgen alle Mitsubishi's een nieuw logo: de drie diamanten zijn niet langer rood van kleur, maar uitgevoerd in glimmend staal. Vanaf modeljaar 2002 maakt het voor Mitsubishi bekende rode logo op alle modellen plaats voor een groter stalen exemplaar. Volgens de Japanse autobouwer, die nu een dik jaar onder de DaimlerChrysler paraplu opereert, past het nieuwe merkbeeld beter in het huidige tijdsbeeld. Bovendien komt het op elke lakkleur goed tot zijn recht. Onderzoek toonde aan dat de consumenten het logo van de drie diamanten (Mitsubishi betekent letterlijk ook drie diamanten) nog steeds zal herkennen als een Mit subishi-product. Door het logo groter en chroomkleurig te maken wil Mitsubishi het hightech-karakter van zijn producten extra onderstre pen. Met het groter laten groeien van het logo volgt het merk van de drie diamanten een trend: ook Volkswagen, Seat, Peugeot, Renault en andere automerken voorzien hun voertuigen sinds enige tijd van merkbeelden, die een flinke slag groter zijn dan hun oude logo's. Het nieuwe stalen beeldmerk van Mitsubishi wordt officieel geïntrodu ceerd op de komende autoshow van Tokyo, die op 24 oktober aan staande zijn poorten opent. Om de lange wachttijden van de tot voor kort uitsluitend in de VS gebouwde PT Cruiser wat te kunnen afbouwen, loopt het model sinds kort ook in de Eurostar-fabriek in Graz van de lopende band. Chrysler wil in zijn Europese bolwerk jaarlijks zo'n 50.000 PT Cruisers vervaardigen, de eerste liep eind juli van de band. "De PT Cruiser onderstreept de wens van Chrysler om altijd en overal unieke en innovatieve producten aan te bieden. Door het uitbrei den van de fabricage naar Europa versterken wij het potentieel van ons merk", verklaart Dieter Zetsche, topman van de Chrysler Group. "Met de de PT Cruiser kunnen we de klant geven waar hij om vraagt: een unieke combinatie van karakteristiek design, veel zijdig gebruiksgemak, hoge kwaliteit en veel rijplezier. De extra capaciteit stelt ons beter in staat te voldoen aan de sterk gestegen vraag naar de PT Cruiser". In april 2001 maakte DaimlerChrysler al bekend dat de jaarlijkse productiecapaciteit van de huidige PT Cruiser fabriek in het Mexicaanse Toluca wordt vergroot tot 260.000 exemplaren per jaar. De fabriek in Oostenrijk voegt hier jaarlijks nog eens zo'n 50.000 exemplaren aan toe. Zodoende komt de totale jaarproductie op 310.000 eenheden. In de Eurostar-fa briek kan Chrysler de PT Cruiser op dezelfde productielijn ver vaardigen als waarop de eerder dit jaar vernieuwde Chrysler Voy ager het levenslicht aanschouwt. Hierdoor kan het bedrijf flexibel inspelen op een wisselende klantenvraag. In totaal kunnen in Graz per jaar 100.000 Chryslers worden gebouwd. irni©rChrysler Company De nieuwe Opel Corsa - nog maar net een maand of tien in de showroom - doet bij de eerste grote consumententest waaraan hij in ons land deelneemt meteen van zich spreken. Hij sleept name lijk de fel bevochten eretitel 'Kampioen Compacte Auto van het Jaar 2001 in de wacht. Een onderscheiding die na uitgebreide en grondige testen wordt uitgereikt door het grootste consumenten magazine dat ons land kent: de ANWB Kampioen, dat bij ruim 3,4 miljoen leden op de leestafel komt. De onderscheiding richt zich op het voor de particuliere rijder zeer belangrijke compacte auto segment. Wat aan het signalement van de kersverse 'Kampioen Compacte Auto van het Jaar 2001* misschien wel het meeste op valt, is zijn volwassen karakter. Dat mag je opmaken uit de testre sultaten. Nadat de redactie van de Kampioen de scores van de elf door het ANWB testteam beoordeelde criteria had opgesteld, bleek de Corsa l .2 16V Comfort de meeste te punten te halen. Met andere woorden: hij biedt het beste totaalconcept van alle zes de genomineerde kandidaten. Als nummer twee en drie in de verkie zing eindigden respectievelijk de Renault Cio 1.2 16V Authenti- que en de Fiat Punto 1.2 ELX. Overigens geeft alle lof die de nieu we Corsa in de verkiezing toegewuifd krijgt meteen aan dat ook de consument zelf goed geïnformeerd is. Want juist de winnende au to staat namelijk met stip bovenaan de verkooplijsten genoteerd. Anjès Verhey Barcelona. Hoewel het natuurlijk bij een persintro ductie altijd om de auto gaat, kan een goed "opwar mertje" nooit kwaad. Voor meer dan duizend interna tionale autopersmensen tra den in het Olympisch Stadion van de Catalaanse hoofdstad onder andere de Gipsy-Kings op, werd er een voortreffelijk diner geserveerd en tot in de klei ne uurtje een geweldig feest gevierd. Fiat spaarde kosten noch moeite om het ieder een naar de zin te maken. De volgende dag toog het journaille opnieuw naar het stadion voor de uiteindelij ke reden van het bezoek: de presentatie van het voor Fiat zeer belangrijke nieu we model, de Stilo. De Stilo is de opvolger van de Bravo/Brava-reeks en hoewel hij net als die voorgangers eigenlijk uit twee verschillende auto's be staat, luistert de serie deze keer naar één naam: Stilo. Eerst maar even voorstellen. Er is een drie- deurs met een lengte van 4.182 mm en een vijfdeurs die 4.253 mm lang is. Beide versies heb ben dezelfde wielbasis, namelijk 2.600 mm. De drie- en vijfdeurs hebben een tamelijk afwijkende styling, maar zijn in de grondge dachte toch duidelijk zichtbaar met elkaar verwant. De drie- deurs oogt sportiever, staat wat kloeker op de wielen. De vijf deurs biedt natuurlijk meer in- stap-comfort en is binnen nog variabeler ingericht. Dit gaat echter ten koste van het ontwerp dat wat gewoner oogt dan de driedeurs zuster. Bij de vijfdeurs kun je eigenlijk spreken van een mini/midi MPV die voor alles inzetbaar is. Zo kunnen de stoe len en de bank worden neerge klapt en de laatste over een af stand van liefst 16 centimeter worden verschoven. Daardoor kan de bagageruimte naar belie ven worden vergroot. De ber ging heeft zodoende een varia bele inhoud van 335 tot 410 dm3 (liter). Afhankelijk daarvan neemt achterin de knieruimte toe of af. De driedeurs oogt niet al leen jeugdiger maar is ook meer toegesneden op presteren en rij plezier. Zeer complete beveili ging De Stilo-rijder beschikt af-fa- briek over zes airbags en kan, in dien hij dat niet voldoende vindt, er nog twee extra bijbestellen. Daarnaast is er standaard ABS, gordelspaninrichting en Brake Assistance, een systeem dat af hankelijk van de rem-inspanning elektronisch assisteert met extra remvermogen. Alle Stilo's heb ben overigens rondom schijf remmen. In totaal zijn er zeven driedeursversies en zeven vijf deurs uitvoeringen. Er zijn drie variaties op het thema Stilo. Aan de basis de Active, vervolgens de Dynamic en tenslotte de Abarth, een naam die gekoppeld aan een Fiat-type het een en an der op sportief gebied belooft. De voordeligste Stilo is de drie deurs 1.6 16V Active die op 37.959 gulden/17.225 euro komt. Aan het andere einde van de schaal van Stilo vinden we de 2.4 Selespeed Abarth en daar voor moet 53.385 gulden/24.225 euro worden neergeteld. De Se lespeed is een verdraaid aantrek kelijke manier om zonder kop pelen (er is geen koppelingspe daal) vanaf het stuur via twee knoppen of vanaf de "transmis sietunnel" met de pook sequen tieel (opeenvolgend) door de vijf versnellingen te gaan. Selespeed wordt uitsluitend op de 2.4 Abarth aangeboden in de drie- én vijfdeurs. De 1.2 16V krijgt als enige een handgeschakelde zesbak, terwijl de overige Stilo's zijn uitgerust met een aan het vermogen aangepaste handge schakelde vijfbak. Voor drie- én vijfdeurs Stilo staan in totaal zes motoren be schikbaar. Vier benzinemotoren met 1.2, 1.6, 1.8 en 2.4 liter ci linderinhoud (in kW's respectie velijk 59, 76, 98 en 125). Daar naast twee moderne zuinige meer niet minder pittige com mon rail turbodiesels. De 1.9 JTD levert 59 kW en door mid del van een tussenkoeler en een turbolader met variabele geome trie brengt de eveneens 1.9 JTD het op 115 pk. Fiat-motoren staan al sinds jaar en dag bekend vanwege het uitgekiende brand stofverbruik in relatie met niet geringe prestaties. Dat geldt ook voor deze motoren en in samen spraak met de gestroomlijnde carrosserieën komen er dan ook zeer mooie waarden tot stand. Om met de mooiste te beginnen: de commonrail turbodiesel zal gemiddeld en in de driedeurs Stilo slechts 5,3 liter per 100 km verbruiken. Het kan ook anders. De 2.4 Abarth: met een topsnel heid van 215 km/uur en een ac celeratie van 0 naar 100 km/uur in 8,5 seconde zal de driedeurs 9,7 liter benzine gemiddeld no dig hebben. En da's ook lang niet gek. Voor de Stilo is een aantal inno vatieve accessoires verkrijgbaar waarvan de Sky-Window, maar ook de adaptieve cruise-control heel aantrekkelijk zijn. Het Sky- Window-dak, bestaande uit vijf lamellen, benadert bij geheel ge opende toestand het cabrioge- voel heel aardig. De adaptieve cruise-control houdt automa tisch de afstand tot de voorgan ger constant. Hoe rijdt zo'n auto? Want als je op de top van het segment en dan ook nog op een erkende ter minator als de VW Golf mikt, moet je wel wat in huis hebben. Om te beginnen, beide versies zijn overzichtelijk, voelen com pact en solide aan en blijken in de praktijk zeer handelbaar. De zit in de stevige stoelen is in alle uitvoeringen goed en ook aan de zijdelingse steun is aandacht be steed. Het stuurgevoel doet den ken aan dat van Alfa Romeo: soepel, maar stevig. De weglig- ging is strak evenals het rechtuit- rijvermogen. Even opzij kijken betekent dus niet dat de auto me teen uit de koers raakt. De zij spiegels zijn wat klein uitgeval len, maar voldoen. Natuurlijk zijn de prestaties en het rijplezier afhankelijk van de motorisering. Wij reden drie ty pes en afgezien van wat meer of minder snelheid en acceleratie vermogen blijken alle Stilo's, ook het wat minder vlot ogende vijfdeursmodel een ruime mate aan normaal rijplezier te bieden. Dat heeft alles te maken met de goede indeling van het dash board met duidelijke instrumen ten en (letterlijk) voor de hand liggende bediening. Er is een ge koeld (mits airco) dashboard kastje en nog een gewoon. Het interieur doet als geheel mooi Italiaans aan. Bij de driedeurs wordt de instap dankzij de vér naar voren schui vende stoel vereenvoudigd en die stoel komt gelukkig goed en in de oorspronkelijke stand weer terug. De vijfdeurs stapt uiter aard makkelijker in en biedt (af hankelijk van bankstand) wat meer ruimte achterin. In de rug leuning van de passagiersstoel bevindt zich een tafeltje. Ons in ziens heeft Fiat met deze ruime, comfortabele goed ontworpen stevige auto's "een winner" in huis. Of het genoeg is om de Golf van zijn troon te stoten moeten we echter afwachten. ARCO VAN DER LEE Het zou een leuke quizvraag zijn: welke autofabriek uit de voormalige DDR is nog steeds als autoproducent actief? De meeste deelnemers aan de quiz zouden het niet weten. Een en keling noemt wellicht Trabant- producent Sachsenring. Dat is echter niet het juiste antwoord, want Sachsenring produceert al leen onderdelen voor de auto-in dustrie. Het ene prototype dat de fabriek in 1996 uitbracht maakt Sachsenring nog niet tot een vol waardige autofabriek. Het juiste antwoord is Multicar. Deze fabrikant van eenvoudige voertuigen voor gemeentewerk plaatsen, vuilophaaldiensten en boerderijen heeft als enige de komst van het kapitalisme over leefd. Het bedrijf VEB Fahr- zeugwerk Waltershausen begon in 1956 met de productie van kleine voertuigen die vooral be stemd waren voor het intern transport in grote bedrijven. Men bleek hiermee een gat in de markt gevonden te hebben. Het wagentje werd aangedreven door een kleine dieselmotor. Daarmee onderscheidde de Multicar zich van de bekendere DDR-voertui- gen Trabant en Wartburg, die het tot aan het einde van de jaren tachtig met een pruttelende tweetaktmotor moesten doen. Vanaf 1958 kregen de kleine vrachtauto's de naam Multicar. De eerste typen hadden nog geen cabine, maar in de loop der jaren groeide de Multicar uit tot een veelzijdig wagentje met een ca bine voor twee man. De fabriek bracht de Multicar uit in tal van varianten, zoals kiep- wagen, ladderwagen, vuilniswa gen en sneeuwruimer. Zo werd de Multicar 25, het laatste type dat tijdens de DDR werd ont wikkeld, in 21 verschillende ver sies aangeboden. Vooral ge meenten, ook in Nederland, schaften deze voertuigen aan. Het bedrijf heet tegenwoordig Multicar Spezialfahrzeugen GmbH en is eigendom van Hako, een fabrikant van straat veegmachines uit het Westen van Duitsland. In 1995 werd er voor het eerst winst gemaakt. In dat jaar werd ook de Elektro- Multicar op de markt gebracht. Een milieuvriendelijk voertuig met een topsnelheid van 60 kilo meter per uur en een bereik van 80 kilometer. Jaarlijks worden bij Multicar zo'n duizend voer tuigen gebouwd. Het bedrijf is marktleider op het gebied van kleine speciale voertuigen. In een Duits vakblad werd de Mul ticar omschreven als 'de Uni- mog voor het lichte werk'. Voor een product dat in de DDR werd Een moderne Multicar 26, eigendom van een Kroatische aannemer die hier in opdracht van de gemeente Novigrad een watertank vervoert. ontwikkeld is er bijna geen mooier compliment denkbaar. Wie meer wil weten over Multi car kan terecht op de internetsite van het bedrijf: www.multicar.de Meer informatie over Multicar en anders Oostduitse voertuigen is te vinden in het boek 'Kraft- fahrzeugen der DDR' van Wer ner Oswald (ISBN-nummer 3- 613-01913-2), dat in 2000 ver scheen bij Motorbuch Verlag. Op 11 september was het zover: Toyota maakte met de totaal nieuwe Camry zijn werelddebuut op de IAA in Frankfurt. De Camry is al sinds jaren Toyota's vlaggenschip. Nu is hij volledig nieuw ontworpen, heeft een aan zienlijk krachtiger uitstraling en geeft de toon aan op het "gebied van comfort en raffinement. De nieuwe Camry biedt dynamische eigenschappen dankzij een uitge balanceerde combinatie van rij ei genschappen, comfort en presta ties. Het interieur van de nieuwe Camry beschikt over een onge kend hoog kwaliteitsniveau, overvloedige ruimte en een exclusieve uitrusting. Een opmerkelijk laag geluidsniveau en topklasse veiligheidsvoorzie ningen maken het beeld com pleet. De Camry wordt leverbaar met twee krachtige benzinemotoren. De volledig nieuwe 2,4 liter (112 kW) is voorzien van Toyota's WT-i-technologie die zorgt voor een hoog koppel bij een laag toe rental. Een en ander zorgt voor een gun stig brandstofverbruik. De top snelheid bedraagt 210 km/h en de acceleratie van O tot 100 km/h kost bij de handgeschakelde-ver- sie slechts 9,4 seconden! De 3,0 liter V6-motor (137 kW) levert hoge prestaties en zorgt voor een bijzonder soepele acceleratie. De topsnelheid bedraagt 225 km/h en de acceleratie van 0 tot 100 km/h neemt niet meer dan 9,1 seconden in beslag. Tweetraps airbags voor de bestuurder eh voorpassagier behoren net als zij airbags tot de standaarduitrus ting. Het hoofd van de voor- en achterpassagiers wordt beschermd door de windowbags. Het onderstel is standaard voor zien van Traction Control, ABS, elektronische remkrachtverde- ling en Brake Assist die de pri maire remdruk regelt. Daarnaast is VSC (Vehicle Stability Control) standaard, hetgeen onverwachts onder- of overstuur voorkomt. Alle vijf zitplaatsen hebben de beschikking over drie- punts veiligheidsgordels. Voorin zijn deze voorzien van gordel spanners en spankrachtbegren zers, achterin zijn de zitplaatsen voorzien van ISOFIX-bevestigin- gen voor het veilig plaatsen van een kinderzitje. De Europese levering van de nieuwe Camry start later deze herfst. StadsblacQ Fiat Stilo: stijlvol, ruim en variabel r,-v.ruiser <5raam 17, Suli 2001 -L Foto: ARCO VAN DER LEE I

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13