IN KRANT Hoog bezoek 1 College bevoegd tot aan koop panden PKO-laan Krediet fietspad Vij fsluizerhaven Vinger afgerukt vj intratuin tTJ /n p 95 Wegener huls-aan-huLskranten Buitenplaats Rustenburg herleeft in naam Vrouw overvallen en beroofd PAUL BERG Gemeenteberichten uitgebreid Toekomstbeeld begroting op lange termijn positief GROENOORD Vanes' nu voor =1 WOENSDAG 3 OKTOBER 2001JAARGANG 53 Nr. 40 -\* VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM HIER IS ZWEMMEN DUBBEL GENIETEN TOTALE OP Militaire acties Beneluxtunnel Brandersfeesten redelijk goed bezocht Eenakterfestival In Theater aan de Schie SCHIEDAM - Het terrein aan de Lange Nieuwstraat, gelegen achter het voormalig politiebu reau wordt Rustenburg gedoopt. Dat besloot de raad tijdens zijn laatste raadsvergadering. De naam van de binnenplaats ver wijst naar de buitenplaats 'Rus tenburg' die er in de achttiende eeuw gebouwd werd door Nico- laas Elias, telg van het Amster damse regentengeslacht en ge huwd met Hillegonda Bosscha- ert, lid van het Schiedamse patri ciaat. Momenteel wordt op het terrein nieuwbouw gerealiseerd van dertien woningen. Door de lig ging van het terrein ten opzichte van de Lange Nieuwstraat oor deelde de adviescommissie voor straatnamen dat het ongewenst was, dat de huizen met een cij- fer-lettercombinatie genummerd zouden worden. Het voormalige complex 'Rustenburg' bestond uit een door een gracht omgeven hoofdgebouw en uit een timmer manswoning en koetshuis aan de zijde van de Lange Nieuwstraat, aan weerszijden omgeven door tuinen. De buitenplaats werd in 1811 voor afbraak verkocht. SCHIEDAM - Zaterdagmorgen in alle vroegte is een 30-jarige inwoonster uit Schiedam in de Anna van Burenstraat overvallen en beroofd. Op het moment dat zij de vuilniszak wilde buiten zetten, werd de vrouw, om even voor 04.00 uur (sic!), aangeval len door een man die bij de voor deur op haar stond te wachten. Hij werkte de vrouw de woning binnen, duwde haar tegen de grond en nam daarna uit de woonkamer twee tassen van de tafel weg. De man is met de buit verdwenen. p T 1 C I E N Paul Berg over... specialistisch oogonderzoek: KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Je hebt natuurlijk niet elke dag een minister over de vloer, dus dan bedenk je je als gast heer/vrouw wel twee keer voordat je iets or ganiseert. De gemeente Schiedam had het leuk voor elkaar, toen minister Van Boxtel van onder ander Grote Stedenbeleid maandag op bezoek kwam. Samen met onder andere burge meester Scheeres en wethouder Groeneweg toog hij langs de verschillende wijkcentra in Nieuwland om kennis te maken met het Digitale Tr@pveld, zijn blik te werpen op de eenzijdige woningvoorraad al daar, en een rapport in ontvangst te nemen. Van Boxtel werd ingewijd in het Marrokkaans Mento- raatsproject Moustakbel aan het Willem Dreesplein en kreeg inzicht in het Thuis Öp Straat Project, dat zich richt op de leefbaarheid van de wijk. Na nog een busrit langs de Schiedamse bedrijfsterreinen hield de minister het voor gezien en toog vol in drukken richting huis. En nu maar hopen dat hij het niet alleen tijdens het avondeten over Schiedam heeft... SCHIEDAM - In Het Nieuwe Stadsblad verschijnt wekelijks de pagina Gemeenteberich ten. Hierop worden de officiële pu blicaties van de gemeente op genomen en de aankondigin gen van openbare vergaderin gen. Daarnaast wordt in beperkte mate aandacht besteed aan on derwerpen op het gebied van gemeentelijk beleid. De Stadsvisie geeft aan dat het meer en beter over het voet licht brengen van het gemeen telijk beleid een belangrijk aandachtspunt moet zijn voor de komende jaren. Om dit doel te bereiken wordt ook de gemeentepagina aange past, zowel in omvang (van een naar twee pagina's) als in redactionele formule en vorm geving. door Sandra Don SCHIEDAM - Als het aan de wethouder van financiën Menno Siljee ligt, heeft Schiedam in 2006 een overschot op de begro ting. Maar dan moeten wel alle bezuinigingen worden uitge voerd, wil het nieuwe beleid voor een overschot gaan zorgen. Naast een besparing van perso neelslasten en bezuinigingen op een aantal nog te bepalen ge meentesectoren, heeft de ge meente ook het voornemen extra geld uit te trekken voor onder andere de binnenstad, de wijk Nieuwland en de veiligheid van burgers. Dit staat in de meerja renbegroting 2002-2006, die vo rige week werd gepresenteerd door het college van burgemees ter en wethouders. Ondanks de positieve toekomst perspectieven zal er in de tussen liggende jaren toch met een te kort worden gewerkt. 'Maar', zo beloofde Siljee, "Het is de be doeling dat het tekort in de aan komende periode wordt wegge werkt. De verwachting is dat de uiteindelijk begroting ons een overschot oplevert, mits alle be zuinigingen worden doorge voerd." Zo zal er dus worden be spaard op de personeelslasten en de gemeentesectoren. Maar de Schiedamse burgers zullen wei nig van de aangekondigde bezui nigingen in hun portemonnee voelen, want de kosten voor de burgers moeten zo laag mogelijk blijven. Schiedam is de op een na goedkoopste stad (achter Brielle) in de regio en dat wil het college van B& W graag zo hou den. Zoals het een beetje gemeente betaamt, hadden ook alle Schie damse verantwoordelijke be stuurders hun plannen uitgebreid beschreven om ze tijdens de persbijeenkomst uitvoerig toe te lichten. Zo pleitte burgemeester R. Scheeres voor meer ruimte voor bedrijven, aangezien een aantal zo langzamerhand uit hun 'jasje' groeit. Verder zal er bin nen nu en vijf jaar in de wijken 's Gravenland-Zuid en Mathe- nesse een herstructurering plaatsvinden, omdat er weinig open ruimte meer is te vinden in de stad en de regio. Ook moet de Jeneverstad aantrekkelijker wor den gemaakt voor toeristen. Wethouder R Hafkamp, onder andere verantwoordelijk voor ruimtelijke ordening, zal zich de komende tijd gaan bezighouden met het actieplan binnenstad. In dit bestemmingsplan moet voor al het accent komen te liggen op kwaliteitsverbetering van de bin nenstad. Het centrum moet weer het stadsgezicht worden. Verder maakte Hafkamp bekend dat, in de discussie rond het tramplus- project, de gemeente met de stadsregio overeenstemming heeft bereikt over een Schiedam se bijdrage van 7,5 miljoen. De totale kosten van het tramplus- traject, dat de bereikbaarheid van de stad moet verbeteren, be dragen ongeveer 100 miljoen gulden. Volgens A. Meijer, wethouder van sociale zaken, werkgelegen heid en milieu, worden er in de nabije toekomst zo'n 700 trajec ten uitgevoerd, om werklozen op maat aan werk te helpen. "Alles moet gericht zijn om werk te ge nereren voor mensen die dat no dig hebben," vertelde Meijer. Ook worden in wijken waar veel allochtonen wonen, zoals in de wijk Nieuwland, geprobeerd de mensen van buitenlandse af komst meer in het gemeentenet werk te betrekken. Ook wethouder P. Groeneweg, die zich bezighoudt met stedelij ke vernieuwing en volkshuisves ting, vindt dat er meer aandacht moet komen en meer geld moet worden uitgetrokken voor de wijk Nieuwland. Vooral waar het gaat om de herstructurering van de woningvoorraad. Ook krijgt het Thuis-Op-Straat-Project, waarbij allerlei activiteiten in de wijk worden georganiseerd, een vervolg. Hierbij zullen in de toe komst meer ambulante jonge renwerkers worden ingezet, die in diverse wijken actief zullen zijn. Daarnaast zullen de wijken Oost en Zuid aan een renovering en vernieuwing worden onder worpen. "In 2002 moeten gelui den van bouwen en renoveren te horen zijn in deze wijken," aldus de PvdA-wethouder. Verder had financiënwethouder Siljee nog meer goed nieuws voor de Schiedamse burgers. Het kwijtschelden van belastin gen zal worden gehandhaafd voor mensen die deze regeling echt nodig hebben. Daarnaast zal er in het voorjaar van 2002 weer een grote schoonmaak worden gehouden, waarbij de stad wordt gevrijwaard van hon denpoep, onkruid en zwerfvuil. Deze voorjaarsschoonmaak zal zo'n vier miljoen gulden extra kosten. Verder maakte het colle ge van b&w bekend dat Schie dam de voorbereidingen voor de komst van het Vlietlandzieken- huis in de Jeneverstad niet zal staken, zolang de rechter nog geen uitspraak heeft gedaan, naar aanleiding van het Kort Ge ding. Tot slot liet burgemeester Scheeres weten veiligheid een heel belangrijk item te vinden. Scheeres: "De komende jaren zullen wij het gevoel van onvei ligheid proberen weg te nemen. Dat kan op verschillende manie ren. Het onveilige gevoel kan bijvoorbeeld al worden wegge nomen door het vervangen van oranje verlichting in straten voor witte lampen. Verder richten wij onze aandacht op de jeugd. Het is heel belangrijk er alles aan te doen om deze jonge volwasse nen uit het criminele circuit te houden." SCHIEDAM - Het college heeft van de raad de vrij stellingsbevoegdheid ver kregen waarmee zij de voormalige Opstandings kerk kan laten verbouwen tot zes woningen. Boven dien is een voorbereidings- besluit vastgesteld voor een gedeelte van het bestem mingsplan 'Uitbreidings plan in onderdelen Nieuw land'. Door 'De Vernieuwde Stad' werd eerder al een plan inge diend voor de verbouw van de Opstandingskerk tot 6 wonin gen. Het bouwplan betreft de herbestemming, verbouw en re novatie van de voormalige Op standingskerk. Aanvankelijk waren er plannen om het gebouw te slopen en hiervoor in de plaats nieuwbouw te realiseren. Gekozen is echter om de voormalige Nederlands Hervormde kerk, gebouwd door de internationaal bekende archi tecten Van den Broek en Bake- ma voor Schiedam te behouden. De karakteristieke en monumen tale waarde van het gebouw blij ven, door het nagenoeg onge moeid blijven van het exterieur ervan, geheel aanwezig. De klokkentoren bijvoorbeeld blijft gewoon gehandhaafd. De naast de kerk gelegen vijver wordt in het kader van de metroaanleg gerestaureerd en opnieuw vorm gegeven. Op de begane grond van de kerk worden aan de vij verzijde een aantal terrassen toe gevoegd, waardoor elke woning kan beschikken over een plaats aan de vijver. Het woon- en slaapgedeelte van de woningen bevindt zich op de tweede ver dieping. Aan de Honnerlage Gretelaan zal naast de ontslui ting ook worden gezorgd voor voldoende parkeergelegenheid, die de norm van 1,3 met iets meer dan één parkeerplaats overschrijdt. Het gebouw maakt in de oor spronkelijke stedenbouwkundi ge opzet voor de uitbreidings wijk Nieuwland deel uit van een stedenbouwkundige strook langs de Honnerlage Gretelaan met bijzonder functies als onder an dere scholen en kerken. In be- heerplan Nieuwland wordt de functionele invulling van deze strook losgelaten, maar ruimte lijk gezien blijft de strook intact. Het verbouwplan is wel in strijd met de geldende bestemming, die wonen niet toestaat. Om die reden moet dat bestem mingsplan worden gewijzigd, waarbij om redenen van de snel heid gekozen wordt voor een vrijstellingsprocedure. Deze is nodig vanwege de staat, waarin de Opstandingskerk zich be vindt. SCHIEDAM - Het college van B&W heeft tijdens de afgelopen raadsvergadering van de raad de bevoegdheid gekregen, per 1 oktober panden aan het stationsplein en de PKO-laan aan te kopen. Dit als gevolg van de voor dat gebied in werking getre den Wet Voorkeursreoht Gemeenten, die alles te maken heeft met Schieveste en de herontwikkeling van het Stationsplein in het bijzonder. Als uitvloeisel daarvan bood een aantal eigenaars hun panden aan de gemeente te koop aan. De gemeente heeft inmiddels met vier eigenaren koopovereen komsten gesloten, één en ander onder het voorbehoud dat de raad met de aankoop instemt. Dit voorbehoud hangt samen met een bevoegdheid die in 1979 door de raad aan het college werd toegekend: er mocht worden aangekocht, mits de verkoopprijs niet meer dan 75.000 gulden zou bedragen. Dit bedrag is inmiddels achterhaald, stelt het college terecht. Wel heeft het college een zekerheid ingebouwd: de aankoop wordt pas geëffectueerd als het aankoopbedrag, waarover op basis van een deugdelijke taxatie met de eigenaar overeenstemming is bereikt, gelegen is binnen het bedrag waarmee in de grondex ploitatie met betrekking tot de herontwikkeling van het Stationsplein rekening is gehouden. SCHIEDAM - De gemeente raad heeft een krediet van 669.000 gulden beschikbaar ge steld voor de aanleg van een fietspad langs de oostzijde van de Vij fsluizerhaven. Tevens wordt een fietsbrug aan gelegd. De verbinding loopt van de tweede Beneluxtunnel tot aan de Vlaardingerdijk. Naar ver wachting wordt de tweede Bene luxtunnel in mei 2002 geopend. Van de fietstunnel kan in no vember 2001 al gebruik worden gemaakt. Wat ontbreekt is het aansluiten de fietspad. Dit kan met het ge noemde bedrag worden gereali seerd. Voor de fietsburg wordt te zijner tijd opnieuw een krediet aan de raad gevraagd. SCHIEDAM - Bij een ongeluk in een broodfabriek aan de Spaarne- straat verloor een 32-jarige Schiedammer zijn vinger, die werd afge rukt in een broodmachine. Het broodbakker werd door een collega naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht terwijl de afgerukte vinger, ver pakt in ijs, werd meegenomen. Men hoopt dat deze in het ziekenhuis via micro-chirurie weer aan de hand kan worden geplaatst. Violen, diverse kleuren. 6 stuks in draagtas. ■§i €1,34 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊ^ HNS i Nieuwe Stadsblad 2 SPORT-EN RECREATIERAD Pr. Beatrixlaan 2, Schiedam. Tel. 010-471 93 27 www.zwembadgroenoord.nl DAT IS DUIDELIJK "Bent u boven de veertig? Laat dan regelmatig uw oogdruk meten. Wij doen het snel en geheel gratis." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Foto: E»DEWA£RHE«T Gemeente Schiedam moet het de komende vijfjaar zuinig aan doen Vrij stellingsbevoegdheid Opstandingskerk door raad HET GROENE WARENHUIS S 5 2 2 o gs X So Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1