WERELDHAVEN ROTTERDAM Altijd vers fruit voor heel Europa Verrassend...C&A M Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. 41-28CT-7 Aan de zijkant van iedere loods bevinden zich tien deuren. Een vorkheftruckchauffeur kan per deur drie vrachtwagens bedie nen. Hij zet de pallet op de klep van de vrachtwagen en de chauffeur rijdt de pallet de wagen in. Gemiddeld gaan er 20 tot 24 pallets in een vracht auto. Het komt regelmatig voor dat op één dag 500 vrachtwa gens hun lading op de fruitter- Steeds meer vraag In de toekomst moet een verde re groei van de aanvoer bijge houden kunnen worden. Dat geldt ook voor de distributie. Er is steeds meer vraag naar opslag van groente en fruit. Daarvoor zitten uitbreidings plannen in de pen. De aanvoer zal dit jaar ongeveer 950 dui zend pallets bedragen. De opslagcapaciteit daarvoor bedraagt 130 duizend vierkante meter. Gestreefd wordt naar een opslagcapaciteit van 175 dui zend vierkante meter. Drie nieuwe klimaloodsen bouwen. Delen van de Merwehaven dempen, zodat het oppervlak W^mm.m f jjji Op de fruitterminal in Rotterdam wordt door koelschepen constant vers fruit en groente aangevoerd uit diverse landen van de wereld. Daardoor kan iedereen het gehele jaar door een verscheidenheid aan fruit en groente kopen in de win kel. Het meeste fruit staat op pallets in de scheepsruimen. Walkranen lossen het schip door de pallets op de wal te zetten. Vorkheftrucks rijden het fruit vervolgens de speciale loodsen in, waar het op de juiste tempera tuur gehouden wordt. Tenslotte komen gekoelde vrachtwagens vrijwel direct na aankomst de pallets ophalen om het fruit ver der te vervoeren. Een deel blijft voor langere opslag op de termi nal. Het lossen van een fruitschip gebeurt nog zoals dat vooral vroeger met stukgoed ging. Maar dan wel op een speciale manier. Een koelschip heeft een aantal ruimen, verdeeld in verschillen de delen. De zogenaamde dek ken. Voordat er gelost kan wor den, moet eerst op elk dek een begin gemaakt worden. Het schip is voor vertrek namelijk hele maal volgestouwd met pallets. Die staan pal tegen elkaar aan. Gestut aan de zijkanten door luchtzakken. Telkens moet werk ruimte gecreëerd worden om de pallets te kunnen lossen. Inbreken noemen ze dat. Elektrsiche trucks voorkomen dat er dieseldampen bij het fruit komen Bij het laden van het schip heeft men ongeveer in het midden van ieder dek stevige kunststof ban den om de pallets bevestigd. Met daaraan lussen. De walkraan haalt bij het lossen eerst deze pallets uit het schip. Wanneer er genoeg werkruimte is om het schip verder op een snellere manier te lossen, wordt een kooi met daarin een handpallet truck (steekwagentje) aan boord gezet. De pallets worden met deze truck in de kooi gereden en uit het schip gehesen. Om te voorkomen dat er dieseldampen bij het fruit komen, gebruikt men op de fruit terminal alleen elektrische trucks. Zowel in het schip als op de kade en in de loodsen. Koelcontainers waarin diverse soorten fruit verscheept worden, komen vaak bovendeks met de fruitschepen mee. Vanwege het gewicht worden ze met zwaarde re walkranen gelost. De laatste tijd komen steeds meer koelcon tainers met containerschepen mee naar Rotterdam. Een speci aal daarvoor ingezet binnenvaart schip - de 'waterbakfiets' - haalt deze containers op bij de ver schillende container terminals en brengt ze naar de fruitterminal in de Merwehaven. Zo komen alle groente en fruit op de fruitterminal bij elkaar om vanaf hier naar de klant vervoerd te worden. In meeste gevallen gaat vrijwel direct na aankomst gaat het fruit per vrachtauto naar de klant. Fruit Terminal Rotterdam ligt aan de Merwehaven in Rotterdam-West. Seabrex is sinds 1998 de operator van de terminal. Het bedrijf is ontstaan door het samengaan van stuwadoor Seaport en expediteur Ebrex. Twee partij en die voorheen afzonderlijk het laden/lossen en de expe ditie van het fruit voor hun rekening namen. Door deze integratie kan men de klant nu beter tot dienst zijn. Op de terminal zijn nieuwe loodsen neergezet. Klimaloodsen en koelcellen voor de tijdelijke of langdurige opslag onder voor groente en fruit optimale omstandigheden. Anders zou er niets van het fruit overblijven. In totaal staan er op de fruitterminal vijf loodsen. minal ophalen. Twintig procent van het fruit blijft in Nederland. De rest gaat verder Europa in, waarvan een groot deel naar Duitsland. Vanaf de plantage/kwekerij tot aan de winkel is het fruit ongeveer twee a drie weken onderweg. Afhankelijk van het land van herkomst. De Europese bevol king kan dus het hele jaar door een verscheidenheid aan fruit en groente kopen. Of het nu wel of niet het seizoen is. Port of Rotterdam van de fruitterminal vergroot wordt behoort tot de mogelijkheden voor de toekomst. Opeens wil je weer eens lekker naar bulten... Een frisse neus bij weer of geen weer... Als je dan zo'n heerlijk jack van C&A aantrekt, dan doet niemand je wat.En de Margriet mode-redactie heeft een selectie gemaakt om u te helpen bij het kiezen van d leukste jacks of jassen. U vindt ze in de winkel gemerkt met het margrietje. 299.- 89.9 Eerst inbreken in het volgepakte schip om te kunnen lossen FOTO: JANSSEN DE KIEVITH Fruitterminal Inbreken op een fruitschip Redactie: Roger Huys Voor 2001 verwacht aantal aangevoerde pallets fruit Eenheid aantal patiets x 1000 j i u 'W& I Deciduous (appelsperen en steenfrt$) i l—B {Citrus (sinaasappels jnandartjnen. etc s filBi Tomaten Mango's en meioenen Diverf fruit in koelcontainers 60 100 160 200 250 300 3SO Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Wegener huls-san-hutskranten Seabrex verwacht dat er dit jaar zo'n 950 duizend pallets fruit aangevoerd zullen worden. Landen van herkomst zijn Argentinië, Brazilië, Canarische Eilanden, Chili, Cuba, Cyprus, Marokko, Noord-Amerika, Uruguay en Zuid-Afrika. Verdeeld in fruitsoor- ten is het aantal pallets: maar waaien et mar Trui. 95 122-176. 3*1. Goudkleurig donsjack. 95 122-176. VV» Overdyed jeans. O O 95 122-176. 39. Coltrui. Mantel. Jack met CO uiiritsbare I J7. fleece binnenvoering. stretchbroek.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 17