Hermes naar halve finale Wereld Natuur Fonds pleit voor zeereservaat voor de kust Waterwerken 'voer' voor nieuwsgierigen Eerste nieuwsbrief Schieveste gelanceerd Vijftig jaar Zeekadetten Jacob van Heemskerck Theater Project Schiedam wint Eenakterfestival 2001 Bodemonderzoek TramPlus Tracé Paaskaars SCHIEDAM TOPONDERNEMERS uit uw regio SPREKEN! H Kunst en Kitsch bij de Passage 15e Schiedamse Schrijfwedstrijd Mammoet vervoert eigen hoofdkantoor lit Reptielen weg na inbraak Kunstkoe de sloot in Het Nieuwe Stadsblad Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 11 OKTOBER 2001 41 - 1510 SCHIEDAM - Na Excelsior'20 en DRGS/za heeft ook Hermes DVS zich geplaatst voor de hal ve finale van het Schiedams voetbalkampioen. De derdeklas ser werd poulewinnaar dankzij een 3-2 zege op Spaland. De halve finale wordt gecomple teerd met de beste nummer twee uit de drie poules. Daarvoor komt PPSC in aanmerking, maar ook Spaland, dat op dinsdag 16 oktober nog moet aantreden te gen WK (19.30 uur). PPSC heeft een doelsaldo van +5, terwijl de teller van Spaland na twee wedstrijden op +3 staat. Wanneer Spaland tegen WK een overwinning boekt met een verschil van drie doelpunten dan kunnen ze zich gaan opmaken voor de halve finale. Deze wordt op dinsdag 23 oktober gespeeld De finaledatum is dinsdag 30 oktober. SCHIEDAM - Vrouwenbewe ging Passage organiseert in sa menwerking met Irene Rozen- daal een Kunst en Kitsch avond. Zij is beëdigd taxateur en make laar in kunst en antiek. Leden kunnen zelf iets meenemen, zij vertelt dan wat het is, waarvoor het artikel werd gebruikt, hoe oud het is en wat het waard is. De avond wordt gehouden op 18 oktober en begint om 19.45 uur. De Passage is te vinden in de Stuurhut aan het Nijhoffplein 21. Informatie is te verkrijgen bij het secretariaat van de bewe ging, Ans Schipperus (010 - 470 89 48) en Corrie den Houting (010-470 45 16). SCHIEDAM - De literaire commissie van het Filmhuis heeft voor de vijftiende keer het startschot gegeven voor haar jaarlijkse Schiedamse Schrijfwedstrijd. Tot 15 fe bruari 2002 kan iedereen een oorspronkelijk verhaal dan wel een drietal gedichten over een willekeurig onder werp inzenden. Elk jaar zijn er tientallen deelnemers en doen de jury's voor proza en poëzie hun uiterste best om de werken zo goed mogelijk te beoordelen. Voor deelname is aanvraag van het wedstrijdreglement verplicht. Dit is aan te vragen bij Anneke Blok, telefoon 010-475 17 85 of Dick Kok, telefoon 010-470 24 90. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) SCHIEDAM - De schrik zit er bij velen goed in. Niet alleen na de aanslagen in New York, Wahington en Pennsylvania - Ook nu de Amerikaanse strijdtroepen met hun bondgenoten bombardementen uitvoeren op Afghanistan; ook nu miltvuur ineens weer als mogelijk bedreigend wordt ervaren; ook nu de economie langs een spiraal naar beneden glijdt. Burgers waar ook ter wereld houden hun hart vast, luchten hem vaak ook in de me dia. J.A. Verweij uit Schiedam schreef het Nieuwe Stadsblad het volgende: 'Als straks de helft van onze wereld met zijn bevolking vernietigd is, komen de aan stichters - de schuldigen - weer te voorschijn uit hun schuilplaatsen en atoombom en gifgasvrije kelders, waar ze jarenlang kunnen leven. En dan begint het weer van voren af aan. Net zolang totdat er alleen onwereldlijke wezens over zijn, die tegen alles bestand zijn. Ze hebben dan wel de ruimte.' J.A. Verweij SCHIEDAM - Het interna tionaal vermaarde zwaar- transportbedrijf Mammoet Holding zet vandaag in Zwijndreeht gebouwde hoofdkantoor op transport naar Schiedam. Het circa 2500 ton zware gebouw in de vorm van een reusachtige bolder (en ook die naam dragend) is geheel geprefa briceerd in een offshore- constructiehal. Het excep tionele transport wordt te gen de avond bij de bouwlo- katie in Schiedam verwacht. Mammoet. Het is een naam die gelijk staat aan grote, zware en moeilijke projecten op het ge bied van vervoer. Eigenaren van gebouwen, kraanconstructies en booreilanden hebben in het ver leden al meerder malen aange klopt bij dit bedrijf, omdat het nu eenmaal deze buitenissige transporten aankan. Maar wat als er een eigen kantoor gebouwd moet worden? Dan is het natuurlijk een zaak van presti ge om daar een groots project van te maken. 'Gewone', betonnen gebouwen kwamen niet eens op tekentafel voor. Uiteindelijk is De Bolder ontstaan, een qua vormgeving en eigenschappen bijzonder kantoorgebouw. Het heeft een vloeroppervlak van 5100 vierkante meter, verdeeld over tien verdiepingen, waarbij de begane grond is meegerekend. De Bolder is een ontwerp van KOW Stedenbouw en Architec tuur B.V, en krijgt een plaats op de nieuwe Mammoet mega-ter- minal, gebouwd op het terrein van de voormalige scheepswerf Wilton Feijenoord, op de 'rand' van de Beneluxtunnel. 'Plug and Play' Het gebouw is volgens een nieuw concept geconstrueerd, is flexibel in te delen en kan even tueel weer uit elkaar worden ge haald en elder opgebouwd. De basis ervan wordt gevormd door een staalskelet. De gevelele menten en tussenwanden be staan uit voorgefabriceerde mo dules die bij Grootint in Zwijndreeht zijn gemonteerd. Hierbij werd grotendeels de zo genaamde 'plug-and-play' bouwwijze toegepast. De produktie van de modules en de assemblage vonden plaats in een enorme constructiehal, waar normaal grote, zeewaardi ge boorplatforms worden ge bouwd. Deze modulaire prefab- bouwwijze heeft een aantal praktische voordelen, waaron der een aanzienlijke bekorting van de bouwtijd, onafhankelijk heid van weersomstandigheden en een stringente kwaliteitsbe waking tijdens het bouwproces. Volgens een strakke planning kunnen verschillende discipli nes, ontwerpers, constructeurs, toeleveranciers en subcontrac tors, binnen de gestelde rand voorwaarden de meest com plexe constructies realiseren. Deze bouwwijze opent met na me voor kantoorgebouwen en grotere wooneenheden nieuwe perspectieven. Afgelopen de cember beloonde de Stuurgroep Experimenten Volkshuisvesting het IFD concept (Industrieel, Flexibel en Demontabel bou wen) van De Bolder, met een subsidie. Het transport Het eerste deel van het trans port start al op 10 oktober. Het gebouw wordt dan met behulp van computergestuurde plat formwagens, bestaande uit in totaal 128 aslijnen, de hal bij Grootint uitgereden en op een ponton afgezet. Het ponton vaart op 11 oktober, via de Spij- kenisserbrug en via de Botlek- brug, naar zijn bestemming in Schiedam. Daar word De Bol der van het ponton afgereden en na transport over het terrein op 12 oktober definitief afgezet op de fundering. RIJNMOND De Tweede Maasvlakte, nodig voor uit breiding van het Rotter damse havengebied, is niet langer een bedreiging voor de natuur. Dat stelt het We reld Natuur Fonds (WNF) in het rapport 'Met Rotter dam in zee'. Dit rapport is overhandigd aan minister Tineke Netelenbos van Ver keer en Waterstaat. Door de juiste maatregelen te treffen kan Rotterdam, volgens het WNF, een mo derne haven worden waar economie en ecologie hand in hand gaan. Met een goede inrichting van de Tweede Maasvlakte kan er vol gens het WNF niet alleen gecom penseerd worden voor een schadelijke ingreep, maar ook op grote schaal winst worden ge boekt voor de natuur. De natuur doet zelf het grootste gedeelte van het werk. Het proces moet al leen wel in gang worden gezet. Voor de kuststrook van Zuid- Holland en Zeeland moet van de Oosterschelde-monding tot Hoek van Holland een 100.00 hectare groot zeereservaat komen. Het idee van een zeereservaat is niet nieuw. Het verlies aan zeenatuur door landaanwinning, dat bij aan leg van de nieuwe Maasvlakte zou plaatsvinden, moet volgens Europese richtlijnen gecompen seerd worden. De rijksoverheid denkt aan een reservaat van 25.000 hectare. Het WNF vindt dat bij lange na niet voldoende. De 100.000 hectare die zij voor ogen heeft, beslaan 'slechts' twee procent van het Nederlandse deel van de Noordzee. Vissen Het natuurgebied moet een toe vluchtsoord worden voor in het Noordzeegebied bedreigde diersoorten als pietermannen, roggen en haaien. Ook zeehon den moeten een vertrouwd ge zicht worden in het gebied. Daarnaast moet het reservaat een kraamkamer worden voor allerhande vissen. Daarom dient grootschalige beroepsvisserij uit de be schermde gebieden te verdwij nen, stelt het WNF. Sportvis sers blijven wel welkom. Wan neer de visfauna zich weer vol ledig heeft hersteld mag er ook weer beroepsmatig gevist wor den, maar alleen met speciale 'visvriendelijke' middelen. Het natuurgebied wordt uiter aard niet afgesloten van de bui tenwereld. Recreanten moeten juist van het gebied kunnen gaan genieten van 'de veelal onbekende rijkdom van de Noordzee'. Groene investeerders De overheid probeert al jaren rond Rotterdam meer ruimte voor de natuur te creëren. In een gebied met zulke hoge grondprijzen is het moeilijk om iets dergelijks in haar een tje te realiseren. Het is daarom volgens het WNF hoog tijd voor een bondgenootschap met particulieren. Wie bereid is te investeren in natuurgebieden moet voorrang krijgen op de grond- en bouw markt aan de stadsrand, of krijgt de mogelijkheid iets te ontwikkelen aan de rand van de strook natuur. Daar moeten zogeheten 'groene investeer ders' terecht kunnen om voor zieningen als verzorgingste huizen en beautyfarms uit te baten. Met die inkomsten kan het gebied dan weer worden onderhouden. HOEK VAN HOLLAND - Ze waren duidelijk onder de indruk van wat ze zondag bij de 'wetenschapsdag' zien kregen, de bezoekers van het Keringshuis in Hoek van Holland. Met zijn Maeslandkering op schaal maar ook 'eetbare proefjes' van die enorme vloeddeuren en voor de jeugd 'betontaartjes bakken'. Hoek van Holland speelde met de opmerkelijke presentatie 'Gevoed door nieuwsgierigheid' in op de week van de Wetenschap en Tech niek die dit jaar in het teken van voeding stond. In het Keringshuis stond bij de hele manifestatie het water centraal. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk MAASSLUIS - Een inbreker had het vorige week in Maas sluis voorzien op een wat on gebruikelijke buit. Vrijdag morgen ontdekten de mede werkers van een winkel aan de Industrieweg dat een raam van de zaak was opengebroken en dat er enkele reptielen waren meegenomen. SCHIEDAM - De gemeente heeft een nieuw informatie middel ingezet voor het project Schieveste: 'Schieveste Nieuws 1'. De eerste nieuwsbrief wordt deze week huis- aan-huis verspreid in Schiedam-Oost en ligt voor belang stellenden klaar in de Stadswinkel van het stadskantoor aan het Stadserf. Schieveste Nieuws is een kwartaaluitgave met informatie over het verloop van de plannen en in later stadium over de bouwwerkzaamheden voor Schieveste. In dit eerste nummer staat algemene informatie over de planontwik keling voor het project Schieveste, waarvan de renovatie van het Sta tionsplein deel uitmaakt. Het gaat hier om een nieuwe inrichting van het plein. Er wordt al hard gewerkt aan het stedenbouwkundig plan voor het project, waarin ook wordt aangegeven op welk moment met de concrete realisatie van Schieveste wordt gestart. De gemeenteraad heeft zich er op 2 juli een unaniem sterk voor ge-; maakt om in een route die in het Plan van Aanpak Ontwikkeling Schieveste is aangegeven, door te werken aan de concretisering van de plannen die er voor de locatie zijn gemaakt. Niet alleen voor de economische vitaliteit van Schiedam is de ont wikkeling van een terrein tussen het NS-station Schiedam Centraal en de A20 van belang, ook voor de regio en met name de gemeente Rotterdam is Schieveste een zwaarwegende voorziening. De bedoe ling is dat Schieveste zal uitgroeien tot een regionaal knooppunt van betekenis voor de Zuidvleugel van de Randstad. De gemeente kondigt aan de verdere ontwikkeling van de locatie, sa men met de Stadsregio en Rotterdam, voortvarend ter hand te zullen: nemen. Inmiddels is bestuurlijk overleg tussen beide gemeenten in gang gezet. Daarbij zullen private partijen en instellingen in hoge mate mede bepalend zijn voor het welslagen van de 'uitdaging Schie veste'. 'In een nog uit te brengen uitwerkingsplan Schieveste zullen de pu- bliek-private inzichten operationeel aangegeven zijn', aldus de ge meente. 'Dit is geen geringe opgave, maar er liggen duidelijke kan sen', vinden zowel Schiedam als Rotterdam. 'Dat de ontwerpers een hoog ambitieniveau nastreven, zal duidelijk zijn voor een gebied dat zo gunstig gelegen is en zo veel mogelijkheden biedt. SCHIEDAM - Het was zaterdag een bijzonder dag voor het Schie damse zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck. Het was namelijk precies vijftig jaar geleden dat het korps werd opgericht. Schiedam was hiermee het vierde korps in Nederland. Intern is het jubileum al gevierd met een onvergetelijke avonturendag in den lande, waarbij het beklimmen van kunstbergen, het schieten van pijlen, en het over winnen van hindernissen centraal stonden. Veel lachen, minder natte pakken en na afloop lekker eten! Het feest is zaterdag dus officieel gevierff met een gezellige receptie voor genodigden, en een grootse reünie voor zoveel mogelijk zeeka detten. En dat waren er nogal wat! Ondank het feit dat niet iedereen erbij kon zij, of onbereikbaar bleek, was het een drukte van belang in de ruime kantine van gastwerf HBG aan de Westffankelandsedijk. Nieuwsgierige blikken naar de ingang als er weer een gast binnenkwam, en onuitgesproken gedachten: Ken ik die? Was hij uit mijn lichting? Al snel verdwenen de jaren en waren die zestigers, vijftigers en an dere -igers weer die enthousiaste kadetten en jeugdleiders van vroe ger, met of zonder buikje. Dat de oud-leden hun korps nog niet ver geten waren, bleek wel uit het indrukwekkende verjaardagscadeau dat werd geschonken in de vorm van een nieuwe buitenboordmotor! SCHIEDAM - Het Eenakterfestival 2001, waarvan gisteren al een foto in deze krant stond, is zaterdag gewonnen door het Theater Pro ject Schiedam. Zij kregen de publieksprijs met overtuiging. Een en thousiast publiek koos via stemformulieren voor de beste eenakter en de beste acteur/actrice van het festival, dat gehouden werd in het For- tis Theater aan de Schie. Susan Vermeulen kreeg de publieksprijs voor Beste actrice. Zondag zijn de stemmen geteld, waaruit de orga nisatie zonder twijfel kon concluderen dat dit de absolute winnaars waren. Zij lieten de andere deelnemers, Apollo Toneel uit Schiedam en Theatergroep Facetten uit Vlaardingen, met een ruime meerder heid aan stemmen achter zich. VLAARDINGEN - In navolging van Schiedam gaat ook Vlaardingen aan de tram. De gemeente heeft daarvoor in het kader van uitvoerbaar heid een bodemonderzoek ingesteld. Dit wordt uitgevoerd door het bu reau Gemeentewerken Rotterdam vanaf de Holysingel tot op de Eurö- paboulevard, die aansluit op Schiedam. Het werk bestaat uit grondbo ringen en sonderingen waarmee de draagkracht en de samenstelling van de bodem worden bepaald. Deze informatie is nodig om het tracé bouw rijp te maken. Het onderzoek neemt zo'n drie dagen in beslag. SCHIEDAM VLAARDINGEN - Het bestuur van de Stichting voor Interconfessioneel en Katholiek Onderwijs in Schiedam en Vlaardin gen heeft al haar scholen een grote Paaskaars aangeboden. Aan het begin van iedere schooldag brandt hij in de entree van deze scho len. Het wordt gezien als een 'zichtbaar symbool voor hoop op een betere wereld, vooral ook voor de kinderen'. MAASSLUIS - Tijdens een surveillance zag de politie op de West- landseweg dat een van de drie onlangs geplaatste kunstkoeien daar in de sloot was gedumpt. Op de plaats waar het kunstwerk gestaan had, stonden nog vier stompjes. De rest lag in het water aan de We verskade. Agenten wisten met een dreg de koe uit de sloot te vissen. De in het water gegooide koe is onherstelbaar beschadigd, de ge meente heeft stappen ondernomen om een vervangende kunstkoe te laten maken. Het Regionaal Ondernemers Congres 7 november 2001 Ahoy Rotterdam Schrijf nu in!www.ondernemerscongres.nl Wegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Nachtmerrie JA. Verwéj, Nachtmerrie, 1994. Compleet gebouw van 2,5 miljoen kilo van Zwijndreeht naar Schiedam Het Jascinerende gebouw, dat op spectaculaire wijze wordt vervoeri Foto: MAMMOET HOLDING foto: WESTLANDS FOTOBUREAU/CAROLIEN VD BERG MB Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3