Archeon gaat terug naar Middeleeuwen m Creatief in wandafwerking I fff Een droom van een huis, maar wel eerst renoveren Voordelen van een ESA-bedrijf Nóg meer weten? Budgetagenda helpt wennen aan euro Dat kan anders Meer mensen te zwaar Nieuw programma korte stadsvakanties per trein ESA- Verlaagde BTW-tarief: uw voordeel Wat is ESA? bedrijven: de beste en de modernste materialen Wilt u het 'haasje' zijn? 'Pas op met lenen per telefoon' Kinderhelden vertellen hun verhaal WOENSDAG 17 OKTOBER 2001 42-NS1-13 Archeon staat deze maand in het teken van de Middeleeuwen. Zaterdag 27 en zondag 28 oktober verzorgt het gezelschap 'Die Landen van Herwaerts Over' demonstraties en shows over het leven tussen 500 en 1500 na Christus. Op zondag wordt in het Middeleeuwse klooster een wijnbeurs met proeverij gehouden. Toegang kost 35 gulden per persoon. De opbrengst is bestemd voor een goed doel. Archeon is te vinden aan de Archeonlaan in Alphen aan de Rijn. Het themapark is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur met uitzon dering van de maandagen. Onze huizen worden steeds mooier, sprake van een trend. De consument vraagt stucwerk? Vast niet. luxer en comfortabeler. Keukens zonder steeds meer naar andere materialen en tech- Neem maar eens vrij- magnetron, vaatwasser, keramische nieken dan wat we traditioneel gewend zijn. blijvend contact op met kookplaat en koelvries combinatie zijn een ESA stukadoors- en afbouwbedrijf eerder uitzondering dan regel. Op het Heeft u enig idee wat voor eindeloos veel bij u in de buurt. U zult versteld staan gebied van wandafwerking is er zelfs mogelijkheden er zijn op het terrein van van de mogelijkheden. Jan en Annelies Peterzon hadden er lang voor gespaard. En eindelijk was hun wens in vervulling gegaan: een monumentaal pand. Een alleraardigst huis. Alleen was er in 60 jaar niets, maar dan ook helemaal niets aan gedaan. Dat werd dus renoveren. Met name het stucwerk van de plafonds en in het trap penhuis was er erbarmelijk aan toe. Maar je kon nog wel zien hoe mooi het ooit was geweest. Dat was beslist geen werk voor een doe-het- zelver. En wat heel belang rijk was, als ze het voor elkaar kregen om het ver antwoord en gegarandeerd in de oude luister terug te brengen, dan zat er een sub sidie van Monumentenzorg in. Zaak dus om met een méér dan bonafide bedrijf in zee te gaan. Ambachtelijk vakwerk én een perfecte garantieregeling, daar moes ten ze naar op zoek. Zakenrelatie Jan Peterzon: "Een zakenre latie, die veel met de utili teitsbouw te maken had, wees mij op het bestaan van het ESA-keurmerk. Zelf had ik er nog nooit van gehoord, dus heb ik me eerst eens serieus over die stichting laten inlichten. En ik moet zeggen dat het me meteen aansprak. Voordat een stukadoor zich ESA- erkend mag noemen, moet- ie wel eerst met de billen bloot. Vak- en materiaal kennis, administratie, de garantieregeling (5 jaar op binnenwerk), allemaal per fect in orde. En tijdens de uitvoering van het werk wordt er op onverwachte tijdstippen controle uitge voerd door een onafhanke lijke deskundige en dat zagen we dus helemaal zit- ten. Vakwerk Annelies vult aan: "Dat was precies waar we naar zoch ten. We zijn dus met een lokale ESA-stukadoor in zee gegaan. En als je dan ziet hoe zo'n vakman aan het werk gaat. Het is eerder restaureren dan repareren. Zelfs de inspecteur van Monumentenzorg was er van onder de indruk. Hadden we in het begin nog best twijfels over die subsidie, nou ook dat is prima voor elkaar geko men." Het lijkt zo aantrekkelijk: de neef van een oom van de buurman, die zaterdag wel even uw badkamer opnieuw wil stukadoren. En zwart natuurlijk: voor 25 piek per uur, exclusief materiaal. En contant betalen. Niet goed, geld terug. Zes maanden later: het stucwerk vertoont schim- melplekken. Wat blijkt? De neef van een oom van de buurman heeft bij het voorbereidend werk een waterlei ding beschadigd. Er moet gereparèerd worden. En de ver zekeringsmaatschappij keert niet uit omdat er geen reke ning overlegd kan worden. En die neef? Die is onvindbaar. En dat overkomt u beslist niet als u met een ESA-stuka door in zee gaat. Perfecte materiaalkennis en perfecte techniek. Doet er zich toch nog een probleem voor? Geen nood, dan kunt u, als consument, terugvallen op garantie: 5 jaar op binnenwerk. Das gegarandeerde zekerheid! Om de werkgelegenheid een impuls te geven, heeft de fiscus voor een aantal werkzaamheden van het Stukadoors- en Afbouwbedrijf het BTW-tarief van het hoge (19%) naar het lage (6 tarief gebracht. De ESA-erkende stukadoor- en af bouwbedrijven garanderen dat die prijsverlaging ook daadwer kelijk ten goede komt aan de opdrachtgever. Een voordeel van maar liefit 10%! In Nederland zijn er zo'n kleine 400 ESA-erkende stukadoors- en afbouwbedrijven. De ESA-erkenning is een waarborg voor optimale kwaliteit en vakmanschap. ESA hanteert de algemene consumenten- voorwaarden overeengekomen met de Consumentenbond en de vereniging eigen huis'. Ook is K /y ESA aangesloten bij de Stichting Geschillencommissie voor Consumentenzaken. De ESA heeft eisen ontwikkeld (bijvoorbeeld opleiding, kennis van materialen en technieken) waaraan de gekwalificeerde bedrijven moeten voldoen. En die zijn herkenbaar aan het wettelijk beschermde ESA-iogo. En elk ESA-bedrijf geeft garantie (bedoeld voor de consumentenmarkt): 3 jaar op buitenwerk en 5 jaar op binnenwerk. ESA: perfectie in kwaliteit! In de stukadoors- en af- bouwbranche is wat betreft materialen en techniek al ongelooflijk veel mogelijk. Maar er wordt voortdurend dóórctntwikkeld. De ESA- erkende stukadoors- en af bouwbedrijven zijn ver plicht op de hoogte te zijn van de meest recente ont wikkelingen op het terrein van materialen en technie ken. Een aantal voorbeel den. Pleister Wanden kunnen bijvoor beeld met fijne structuren worden afgewerkt. Zo zijn er onder meer spachtelputz, structuurpleister en barok- pleister. Aan te brengen in een één, twee of drie milli meter korrel, ieder met een eigen structuur. Al deze pleisters kunnen in elke gewenste kleur worden gemengd. Wil men een gladde afwer king, dan worden de wan den glad gepleisterd of fijn geschuurd. Voor gladde wanden is ook afwerking met Italiaanse pleisters mogelijk, bijvoorbeeld Raf- faello en Venetiaanse pleis ters. Lijsten en ornamenten Plafonds werden vroeger uitgevoerd in diverse stijlen, zoals bijvoorbeeld Renais sance, Barok, Rococo en later neo-Classicisme. Maar gelukkig is dat ambachte lijke vakmanschap geen ver leden tijd. Lijsten en orna menten worden tegenwoor- dig gegoten door gespeciali seerde bedrijven. Ze leveren documentatie waarin alle stijlvormen zijn aangegeven. Maar om deze gipsen lijsten en ornamenten aan te bren gen, heeft u wél een gespeci aliseerde vakman nodig. Spackspuitwerk Deze spuitwerk techniek is juist vanwege z'n fraaie structuur ook voor renovatie héél geschikt. Spackspuit werk is, vergeleken met pleister, een aantrekkelijk alternatief en het kan goed koper zijn. Omdat spack spuitwerk machinaal wordt aangebracht, heb je er per m2 minder grondstof voor nodig (1 kilogram) dan voor de handmatig aangebrachte pleisters (2 tot 3 kilogram). En machinale verwerking betekent sneller werken, dus minder manuren. Sinds mei 1996 bestaat er op initiatief van de branche organisatie NOA in onze bedrijfstak een Erkennings regeling voor het Stuka doors- en Afbouwbedrijf (ESA). Via reclamecampag nes wordt er hard gewerkt aan de bekendheid van ESA in de markt. Eén van de aanleidingen voor de Erkenningsregeling is de wens van NOA om op drachtgevers optimale ga rantie te bieden. Voor meer informatie: secretariaat ESA, Jolanda Reede, Klovenier 1, 3905 PN Veenendaal. Neem dan contact op met de hiernaast vermelde ESA-leden bij u in de buurt. Kijk ook regelmatig in uw huis-aan-huis- blad voor nóg meer informatie over de ESA-erkende stuka doors- en afbouwbedrijven. U kunt ook de Stichting ESA in Veenendaal bellen: P318 - 542067 of e-mailen: esa@noanederland.nl. M.J.G. Hollander VOF, Stukadoorsbedrijf, Aleidastraat 138 b, 3117 DP SCHIEDAM. Tel. 010-4733314, Fax 010-4730793. Van Unen BV, Stukadoorsbedrijf, Van Heekstraat 29 F, 3125 BN SCHIEDAM. 010-4348947 010-4602047. De ESA stukadoors- en afbouwbedrijven bij u in de buurt. De Budgetagenda van het N1BUD voor 2002 is verschenen. De Budgetagenda is een jaaragenda voor iedereen die op een gemakke lijke manier wat meer zicht op zijn geldzaken wil houden. Vanzelfsprekend neemt de euro in de Budgetagenda 2002 een belangrijke plaats in. Vanaf januari zal iedereen immers met de euro moeten betalen, rekenen, begroten en dergelijke. Een groot deel van de informatie en tips gaat dan ook over de euro. Daarnaast bevat de Budgetagenda voor 2002 informatie over de financiële aspecten van werken en werk zoeken, budgetteren en is er uitgebreid aandacht voor maatregelen die vriendelijk zijn voor zowel het milieu als het budget. Bij elke week is bovendien een bespaartip opgenomen. De Budgetagenda 2002 helpt consumenten op weg om aan de euro te wennen: hoe lang kun je nog met guldens betalen, welke munten en briefjes hebben we straks, hoeveel fooi geef je in euro's? Maar ook, hoeveel euro kleedgeld is minimaal noodzakelijk en hoe zet je een huishoudbudget om in euro's? Diverse artikelen en tips laten zien hoe je daar het makkelijkst in de praktijk mee om kunt gaan. Wie de spe ciale euroquiz doet, kan bovendien testen in hoeverre hij of zij al voe ling heeft met de nieuwe munt. Wie de waarde van een aantal artike len snel en zonder omrekenen kan inschatten, mag zichzelf al behoor lijk 'europroof' noemen. De Budgetagenda 2002 van het N1BUD is 15 x 17 centimeter groot en bevat 160 pagina's. De Budgetagenda 2002 kost 18,25 gulden (8,25 euro) en kan besteld worden door overmaking van dit bedrag op Postbankrekening 36 87 00 ten name van het NIBUD onder vermel ding van bestelcode Cl3. De Consumentenbond waarschuwt consumenten voor bedrijven die bellen om een lening aan te bieden. 'Geregeld melden leden dat ze gebeld zijn door een instantie die de telefoon lijkt te gebruiken om privacygevoelige informatie van mensen los te peuteren', meldt de bond. 'Wat er vervolgens met die gegevens gebeurt is onduidelijk. Ook zijn er bedrijven die een aanbod doen voor het overnemen van leningen tegen een voordeliger rente. Dit aanbod wordt gedaan aan mensen die helemaal geen lening hebben.' Voor wie toch gebeld wordt door dergelijke bedrijven heeft de Consumentenbond nog een tip: 'snel ophangen'. Ernst, Bobbie en de Rest is zo'n tv-serie waar kinderen maar geen genoeg van kunnen krijgen. Logisch, want de streken van Bobbie zijn erg aanstekelijk en hun liedjes zijn altijd vrolijk en lekker mee te zin gen. Daarom zocht Ezeltje Prik de kinderhelden op tijdens de opna men van hun nieuwe reeks programma's. In de nieuwe Ezeltje Prikkrant, nu verkrijgbaar bij kinderdagverblijven, vind je een uitge breid verslag. In de Ezeltje Prikkrant vinden ouders allerhande informatie over financiële en opvoedkundige zaken, over veilig op vakantie gaan met je kind, maar ook tips over leuke speelparken, dierentuinen, theater voorstellingen, films, video's en kinderboekjes. De Ezeltje Prikkrant komt vier keer per jaar uit en is voor ouders gratis mee te nemen uit kinderdagverblijf of peuterspeelzaal. Groepjes kinderen van 8 tot en met 12 jaar kunnen zich nog tot 10 november aanmelden voor de 'Nederlandse Jeugd Prijs: dat kan anders'. Bij de aanmelding moet een voorstel worden ingediend voor iets dat volgens de kinderen dringend verbetering behoeft. Dat kan een gevaarlijke verkeerssituatie zijn, of het ontbreken van een bepaal de voorziening zoals een skatebaan, of bijvoorbeeld energieverspil ling op school. Steeds meer mensen zijn te dik. Twintig jaar geleiden was ruim eenderde van de mannen van twin~fig jaar of ouder en bijna der tig procent van de vrouwen van deze leeftijd te zwaar. Die per centages zijn sindsdien alleen maar gestegen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over 2000 blijkt dat van de twintigplus-'sers 48 procent van de mannen en 40 procent van de vrouwen te zwaar zijn. Van deze groepen zijn nog eens negen mannen en tien vrouwen veel te zwaar. Ondergewicht en overgewicht worden bepaald met behulp van de body mass index. De formule: deel het lichaamsgewicht in kilo's door de lengte in meters in het kwadraat. Is de uitkomst hoger dan 25, dan is sprake van overgewicht. Boven de 30 wordt gesproken van ernstig overgewicht. Rail Away, het compacte stadsvakantieprogramma per trein naar bekende steden in het nabije buitenland, is met ruim 30% gegroeid ten opzichte van 2000. Vanaf 1 novem ber komt In de nieuwe versie van Rail Away van NS Travel een jaarprogramma, waarmee tot oktober 2002 geboekt kan worden. Het volgens NS Travel "snelste en gemakkelijkste programma voor een korte stadsvakantie per trein" blijkt niet alleen te voorzien in een behoefte van snelle beslissers. Ook zij die vooruitzien naar de herfst vakantie volgend jaar worden door Rail Away op hun wenken bediend. In de brochure Rail Away staan korte vakanties per trein - van twee dagen tot een hele week - naar Antwerpen, Brussel, Brugge, Gent, Düsseldorf, Keulen, Berlijn, Parijs en Londen. In elk van deze steden contracteerde reisorganisatie NS Travel hotels in drie prijsklassen nabij het plaatselijke station. Vertrekken is dagelijks mogelijk vanaf elk station in Nederland. De brochure ligt klaar op de grote spoor wegstations bij de balies van NS Internationaal en bij 33 GWK kan toren op NS stations. De kantoren hebben ruime openingstijden en op Schiphol Plaza kan men bij GWK zelfs 24 uur per dag terecht. Bij de NS en de GWK balies kan de klant in de meeste gevallen boe ken tot drie dagen vóór vertrek. De balies zijn on-line verbonden met de reserveringscentrale van NS Travel. Hierdoor kan snel inzicht in beschikbaarheid worden gegeven. De prijzen van de korte stadsvak anties beginnen laag: tussen de vijfenzeventig en de negentig Euro p.p. is er al een heel scala van mogelijkheden voor een ontspannend uitstapje naar een stad in het nabije buitenland. De arrangementen staan ook op www.RailAway.nl I L

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13