Braderie op het Stadserf Terrorisme! Clubblad naar bieb KORTWEG Bekritiseerde borden Maxibed vervangen Wie is wie? Zeekadetten afgemeerd in de Stadsbibliotheek Meer aandacht voor fietsgebruikers Diamanten paar vaste gast op zonnige Maasboulevard SCHIEDAM Wie komt er in mijn huisje? Drumband-, Majorette- en Showconcours INGEZONDEN BRIEF Biebverkiezing: boek van het jaar Lieve Joris eerste gast op schrijversavond van dit seizoen WOENSDAG 17 OKTOBER 2001 42 - 1441 SCHIEDAM - Bijna tweehon derd kleuters van de scholen De Taaltuin, Gravin Aleida en De Peperklip nemen op dit moment deel aan Wie komt er in mijn huisje, een kunstproject bestemd voor de groepen 1 en 2 van de basisschool. In de Artoteek Schiedam is een huiskamer in gericht waarvoor de kleuters een kunstwerk uitkiezen uit de col lectie. Ook mogen zij een kunst werk meenemen om in de klas of elders in de klas te hangen. En dat is nog niet alles: zij schil deren zichzelf op textiel. Deze kunstwerkjes komen uiteindelijk ook in de Artoteek-huiskamer te hangen. Zo worden de kinderen spelenderwijs de bewoner van de huiskamer, en mogelijk op ter mijn ook bezoekers van de Arto teek. Nog tot en met zaterdag 27 november zijn de tweehonderd zelfportretten van de kinderen te bewonderen. De Artoteek is geopend van wo t/m vr van 13.30 - 17.30 uur, do van 19.00 - 21.00 uur, za 11.00 - 17.00 uur, eerste zo van de maand van 13.00 - 17.00 uur. SCHIEDAM - Het Algemeen Muziek Overleg Schiedam orga niseert in de Sport- en Evene mentenhal Margriet het elfde na tionale federatieve concours voor drumband, majorette en showkorpsen. Dit gebeurt onder het toeziend oog van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Muziekgezelschappen. Maar liefst 38 eenheden uit verschil lende provincies zullen strijden om promotie naar een hogere af deling. Het evenement vindt plaats op 3 november en duurt de gehele dag van 9.30 - 19.45 uur. Het zal tweemaal onderbro ken worden door prijsuitreikin gen. De derde en laatste uitrei king begint om ongeveer 19.20 uur waarbij burgemeester Scheeres de wisselbekers zal overhandigen aan de korpsen die de hoogste punten hebben ge haald. SCHIEDAM - kan weer lekker struinen langs de kraampjes van een uitgebreide braderie, die op zaterdag 3 en zondag 4 novem ber op het Stadserf staat. Er wordt deelgenomen door diverse verenigingen, stichtingen, win keliers en deelnemers van bui tenaf. Uiteraard zullen de echte standwerkers niet ontbreken. Het aasoortimenet wat verkocht wordt is zeer breed. De braderie onderscheidt zich door de ver scheidenheid aan branches. In de ruim honderd kraampjes vindt een ieder wel wat naar zijn of haar gading. Voor de kleintjes onder ons staat elders op de markt een minirad klaar. In de vrolijke stripfiguur-karretjes kunnen alle kinderen tot op gro te hoogte stijgen. Op de zaterdag staat de brade rie van 10.00 - 17.00 uur, zon dag van 12.00 - 17.00 uur. door Nans Wolters SCHIEDAM - De schrijfster/reizigster die woens dagavond 24 oktober in de Openbare Bibliotheek aan het Bachplein als eerste het spits af bijt van de reeks Schrijversavon den, is beslist niet bang uitgeval len. Dat wordt al snel duidelijk na het lezen van de eerste vijf pagina's uit haar laatst versche nen boek de Dans van de lui paard. Het boek dat half sep tember bij de boekhandel be landde, beleefde in diezelfde maand een tweede druk. Het eerste boek van Lieve Joris 'De Golf' over de situatie in Koeweit en andere olielanden aan de Perzische Golf. ver scheen in 1986. Daarna schreef zij reisverslagen over Hongarije (De melancholieke revolutie), Afrika en het Caribisch gebied. De Dans van de luipaard, met een verwijzing naar ex-presi- dent Mobuto van het voormalige Zaïre, is een verslag van haar reis in Congo waar op het mo ment dat zij arriveert op het vliegveld de spanning voelbaar is. Mobuto is net gevlucht. De bevolking staart met afgewende blik naar de kindsoldaten van Kabila die luidruchtig, brutaal en uitgehongerd in groepjes door de straten van de hoofdstad zwerven. Lieve Joris belandt - elf jaar eer der reisde zij voor het eerst rond in Congo - in een land dat wel iswaar is bevrijd maar waar de oorlog nog steeds voortduurt. Verdeeldheid viert hoogtij, de bevolking is aan zichzelf overge leverd. Joris durfde het aan, om op het moment dat soldaten hun uni formen uittrokken en hun wa pens in het water gooiden, wo ningen werden geplunderd privé-legers in Brazzaville de wet uitmaakten en de chaos compleet was, langdurig rond te trekken door het door geweld INGEZONDEN MENING Een dag die je nooit meer ver geet, de elfde september. Bij mij staat het gebeuren, als een film, gegrift in mijn geheugen. Mijn zoon die angstig is bij het zien van wat er mee te maken heeft! Hoe kan iemand op zo'n idee ko men, maar vooral het ook nog uitvoeren. Je moet wel erg ge stoord zijn om zoiets te laten uit voeren. 'Nee, we zijn niet bang', dat zijn de woorden van Bush, de President van Amerika. Nou, als er één volk is wat bang is, dan zijn het de Amerikanen wel! Geen bewijzen, maar vooral ver onderstellingen. Wel onterecht commentaar, 20 jaar oorlog, een land in puin en verdrukking, maar valt er één Amerikaanse bom verkeerd vallen er ineens slachtoffers die worden getoond op elk tv-kanaal! Ja, zo kan ik ook schaken! Natuurlijk wijst al les naar één persoon, maar dat bewijst nog niets. Hier in ons landje is de angst ook erg groot. Maar dat is wereldwijd. Uit een geloof je voordoen als een god een bevel geven dat er gedood mag worden, je medemens ge woon dood maken omdat die an ders denken dan hun zelf. Belachelijk! Een verergerde vorm van macht (willen) heb ben? Het uitblijven dat wij wor den aangevallen door terroristen, is eigenlijk al lang aan de gang. Wij worden al geterroriseerd. Al een aantal jaren, sinds Lubbers en de zijne de grenzen heeft doen aten vervallen. Nee, er is al ter rorisme op straat! Wie loopt er tegenwoordig dan nog veilig op straat als het later wordt? Wie moet zijn huis verbouwen tot een fort en leven als een gevangene? Welke winkelier is nog veilig om zijn zaak te runnen? Welke oude re wordt er niet beroofd, zulke 'helden' zijn het ook nog! Het onveilige gevoel door groepen op hoeken van straten op en rond pleinen. Zo zijn er wel meer din gen die je kan opnoemen. Een dominee, uit Rotterdam, die vind dat verslaafden een onderdeel van de maatschappij zijn. Maar het aanzien van een stad teniet doen. Dat politie niet genoeg personeel heeft of krijgt om ta ken uit te voeren die normaal be horen te zijn. Dat de misdadiger beter wordt beschermd dan het slachtoffer. Dat de Staat Der Ne derlanden en Europa moeten worden aangeklaagd wegens na latigheid, omdat economisch be lang is voorgegaan boven veilig heid van hun ingezetenen. Er is maar 1 land die altijd al gevaar lijk is geweest, helaas, het is dat grote, nu kleine en kwetsbare Amerika. Maar arrogant blijven ze. Wanneer ze dat laten, zijn ze Groot! Hans Henrichs SCHIEDAM - De bibliotheek aan het Stadserf verzamelt voor haar bestand ook de bladen van Schiedamse organisaties, vereni gingen en stichtingen. Om die verzameling compleet te krijgen roept de bieb de Schiedammers die zo'n verenigingsblad maken, daarvan een exemplaar op te stu ren naar Bibliotheek Stadserf, afdeling Tijdschriften, Postbus 863, 3100 AW Schiedam. Voor informatie kan gebeld worden naar Anja Hoogland, tel. 2465724 (di t/m vr). SCHIEDAM Zondag is er bij de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap een dienst om 10.30 uur, voorganger is Ds. J.F. Postma uit Den Haag. In De Harg/Spaland, Willem Andriessenlaan 2 is zaterdag een rommel/boeken markt van 10.00 tot 16.00 uur, woensdag 24 okto ber is er een lezing Euromiddag, aanvang 14.00 uur, entree gratis. In de Liduinakapel (Franke- land) is zondag om 9.15 uur eu charistieviering met Pater J. v. Schagen, met medewerking van de heer Jan Meisters en het Li- duinakoor. Dinsdag om 13.00 uur kan er gebridged worden in de locatie van Ouderenwerk, Mgr. Nolens- 1aan 90 waarvoor nog ingeschre ven kan worden, gezelligheid staat bovenaan, kom vrijblijvend kijken. Spreekuren voor en door pa tiënten in het Vlietlandzieken- huis: ANGO 17 oktober van 10.00 tot 12.00 uur, Psoriasis vereniging Nederland 17 okto ber van 14.00 tot 16.00 uur, De Wervelkolom 25 oktober van 10.00 tot 12.00 uur, in het pa tiënten voorlichtingscentrum toegang gratis. Donderdag in podium café De Graauwe Hengst, Lange Haven 28, is om 21.30 uur Marijn Friends te horen, zaterdag is er om 22.00 uur de Red Hot Chili Rippers te horen. Zondag 21 oktober is er in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek BK- laan/Warande) om 9.30 uur een leesdienst. Om 17.30 uur hoopt Ds. D.J. van Vuuren voor te gaan. Iedereen is van harte wel kom. De toegang is gratis. STICHTING WELZIJN In Dreesplein zijn in de herfst vakan tie activi teiten in het teken Marokko ontmoet, er wordt ge knutseld, een film ge draaid en er is een goochelaar. Kinderen van 4 t/m 12 jaar kun nen van 13.00 tot 14.30 uur deel nemen, kosten fl,- per keer. Kennismakingsles olieverven en portrettekenen op vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur gratis. De cur sus kost 20,- per maand excl. materiaal. Vrijwilligers ge vraagd op donderdagavond voor een muziekgroep met verstande lijk gehandicapten. Er is nog plaats voor conversatielessen Nederlands voor nieuwkomers, de lessen zijn overdag of 's avonds. Voor info aanmelding: De Erker, Jan van Avennestraat 32, tel. 010-426 77 67. OUDERENWERK Vrijdag 2 november is er BROEM dag een rijvaardig- heidstest voor 50+, het vindt plaats in de Woudhoek, Heijer- mansplein 35, kosten 25,- in schrijven bij de dienstencentra of het gemeentelijk informatie punt in de Stadswinkel. Voor in fo: tel. 010-248 68 90. Bingo is er dinsdag in Oost van 14.00 tot 16.00 uur, kosten 7,- (6 ronden), vrijdag 26/10 maaltijd van de maand in Oost van 12.00 tot 13.00 uur, kosten 8,75 van te voren opgeven, woensdag 31/10 De vrolijke keuken een damesorkest met potten en pannen in de 4 molens, aanvang 14.00 uur, entree 3,50. Maandag 22 oktober is er een informatie bijeenkomst over de euro van 10.00 tot 12.00 uur in wijkpost Zuid, Oude Maasstraat 22, toegang gratis. SCHIEDAM - De opvallende reclameborden van Maxibed aan de Oranjestraat, die enige tijd geleden vanwege hun formaat en felle kleuren nogal wat stof deden opwaaien binnen De Plantage en binnen de gemeenteraad, zijn vervangen door nieuwe. Maar, zo beaamt bedrijfsvoerster N. Ferdinandus de constatering van veel passanten; 'op zich verschillen de borden niet veel. Het 'grote' hoekbord is vervangen door kleinere lagere borden en de andere borden zijn eigenlijk alleen maar een paar centimeter lager. De mensen zien niet eens dat het veranderd is.' Maxibed kreeg destijds een tijdelijke vergunning voor de recla meborden vanwege een geplande verbouwing van de zaak. Toen duidelijk werd dat de gevel ongewijzigd zou blijven, werd een definitieve vergunning aangevraagd. Dat Maxibed de borden moest vervangen wijt Ferdinandus aan een aanscherping van het beleid in Schiedam. 'Wij hadden net de pech dat de gemeente besloten had nu toch eindelijk de 'regels' te handhaven. Dit blijkt in te houden dat niet meer dan 50 procent van de gevel uit reclameborden mag bestaan. Maar wie houdt zich aan die regel? Echt heel weinig winkeliers. Wij hadden gewoonweg pech dat de gemeente juist bij ons besloten had de regels te han teren.' SCHIEDAM - Iedere lezer kan van maandag 15 tot en met za terdag 27 oktober in de biblio theek zijn stem uitbrengen voor de NS Publieksprijs van het Ne derlandse Boek 2001. De lezers kunnen stemmen op één van de zes genomineerde titels of op een ander boek dat zij dit jaar het mooiste vonden. Het boek dat de meeste stemmen vergaart, wordt uitgeroepen tot 'boek van het jaar'. De NS Publieksprijs is de enige nationale lezersprijs. Vorig jaar won Geert Mak de verkiezing met 'De eeuw van mijn vader'. De genomineerde boeken zijn: 'Portret in sepia' van Isabel Al- lende, Onderhuids van Nicci French, De Erfpachters van John Grisham, Siegfried van Harry Mulisch, Harry Potter en de Vuurbeker van J.K. Rowling en Moederkruid van Carry Slee. Iedereen die zijn stem uitbrengt, maakt kans op een prijs. De hoofdprijs is een jaar lang elke week voor 40 gulden een gratis boek kiezen. De 2e prijs omvat 40 NS dagkaarten le klas met meereiskaart twv 121,75, de 3e prijs wordt gevormd door 100 boekenbonnen van 25 gulden. SCHIEDAM - Ter ere van het vijftigjarig jubileum van het Schiedamse zeekadetkorps Ja- cob van Heemskerck is er in de Is maand oktober een kleine expo sitie ingericht in de openbare bi bliotheek aan het Stadserf. Ooit opgericht om de Schiedamse jongens enthousiast te maken voor een beroep in de scheep vaartsector is het zeekadetten- korps uitgegroeid tot een jeugd vereniging die jongens en meis jes vanaf 11 jaar kennis wil laten maken met zoveel mogelijk acti viteiten die zich op, om en in het water afspelen. Door middel van onder anderen foto's, artikelen, voorwerpen, reclamemateriaal en tijdschriften hebben de sa menstellers getracht om een leuk en informatief beeld gege ven van vijftig jaar reilen en zei len van het jarige korps. Een op lettende lezer zal bijvoorbeeld in een knipsel uit een korpsblad een piepjonge André van Duin herkennen, die bij de zeekadetten zijn eer ste optreden voor een groot publiek gaf, en de wat oudere Schiedam mers zullen een 'oh ja, dat zag er toen zo uit'-gevoel krijgen bij het zien van de oude Voorhaven, waar het korps later jarenlang met veel succes 'Schiedam Roeit' organiseerde, en ook foto's van de stalen mijnenveger Jan van Gelder zullen bekend voorkomen. Evenals pla ten van de Spica (de oude en de nieuwe) en de Van Versendaal. De tentoonstelling is nog te zien tot en met 30 oktober. De biblio theek aan het Stadserf is geopend ma, wo en vr van 14.00 - 17.00 uur, di van 10.00 17.00 uur, do van 14.00 - 20.00 uur en za van 10.00 -13.00 uur. Jongens en meisjes die meer willen weten van het zeekadetkorps kunnen na 18.00 uur contact opnemen met de commandant, ir. L.J. van Ewijk telefoon 4732533, of met secretaris R.C.Visser te lefoon 4733282. Ze kunnen geheel vrijblijvend eens komen kij ken, of een zaterdagmiddag meedraaien. En ouders zijn natuur lijk ook van harte welkom! SCHIEDAM Het Gemeentearchief van Schie-dam is bezig met de uitbreiding en beschrijving van zijn fotobestand en roept daarbij de hulp in van Schiedammers. Hier een foto uit de jaren vijftig van het jeugdteam van de voetbal club Excelsior '20 onder leiding van M. Schoenmakers. De vraag is wie de personen op deze foto zijn en wanneer deze is ge nomen. Wie iemand herkent, meer wil weten of anekdotes kent, kan op zaterdag 20 oktober tussen 14.00 en 15.00 uur bellen naar het pro gramma van de Ziekenomroep, ZOS-Magazine, dat rechtstreeks wordt uitgezonden via de kabel op 91.5 Mhz. Het telefoonnummer van de Ziekenomroep is 010 - 426 00 00. Ook kan men contact opnemen met het Gemeentearchief Schiedam, Stadserf 1 [derde etage], telefoon 010 - 246 57 57. geteisterde land. In 1993 schreef de van oor sprong Vlaamse Lieve Joris (1953) Terug naar Congo en ze was vastbesloten nog eens terug te gaan. 'Het was niet afgelopen tussen mij en Congo. Maar ik was bang. De laatste jaren van het Mobuto-tijdperk; de oude luipaard verkeerde in doods strijd en werd Steeds sluwer. Hij betaalde zijn soldaten niet meer en liet ze als hongerige wolven los op zijn volk' Lieve Joris kreeg het dringende advies voorlopig niet af te reizen naar het oorlogsgebied, maar ze voelde zich een lafaard als ze niet ging, ze had lang genoeg ge wacht. Tweeënhalf jaar doorkruiste Jo ris het land. Keek, luisterde en maakte notities. Over de Cong- olezen waarvan de meerderheid niet meer weet waar het aan toe is. 'Mobuto's riep hen op de Tut si's te haten, toen kwam Kabila met de boodschap dat zij van Tutsi's moesten houden en een jaar later verklaarde Kabila dat Tutsi's onbetrouwbaar waren.' Over de kindsoldaten, kadago's, die met hun kogels spelen alsof het knikkers zijn en die ze ruilen voor snoep en over de angst die de bevolking en Lieve Joris soms heeft voor deze aan hun lot overgelaten kinderen. Ze schreef 26 schriftjes vol en het waren er waarschijnlijk nog meer geworden als vrienden niet hadden aangedrongen er een verhaal van te maken. Het werd het vuistdikke reisverslag de Dans van de luipaard. Pas toen Lieve Joris in Kisangani begon met haar boek drong het besef door dat zij had rondgereisd in een totaal leeggeroofd en chao tisch land, nog altijd belaagd door buurlanden omdat het zo rijk aan bodemschatten is. Aanvang van de lezing 20.15 uur, entree f. 15,--. Voor de ko mende maanden heeft de organi satie van de Schrijversavonden (Openbare Bibliotheek en boek handel Post Scriptum) nog ze ven bekende Nederlandse au teurs op het programma staan. Astrid Roemer 14 november) Carry Slee (7 december). In het nieuwe jaar maken Herman Ste vens, Jaap Scholten, Margriet de Moor, Oscar v.d. Bogart en Loes Wouterson hun opwachting in wijkcentrum de Blauwe Brug. Passe-partouthouders betalen f. 65,-- voor alle optredens en ont vangen informatie en boekre censies over de optredende au teurs. Losse kaarten (f. 7,50 - f. 15.00) zijn aan de zaal ver krijgbaar. SCHIEDAM - Wethouder Haf kamp gaf onlangs de eerste aan zet voor een onderzoek dat dui delijk maakt hoe het met de fietsvriendelijkheid in Schiedam is gesteld. De resultaten moeten een helder inzicht verschaffen op welke onderdelen verbetering noodzakelijk is. In het onderzoek 'De Fietsba- lans' dat met medewerking van de gemeente door de Fietsbond wordt uitgevoerd worden tal van kwestie kritisch bekeken en ver geleken met situaties in andere gemeenten. Vorig jaar werden 59 steden onder de meetlat van de Fietsbond gelegd. Veenendaal dat het beste scoorde werd uitge roepen tot Fietsstad 2000. Dit en volgend jaar wordt de Fietsba- lans in dertig gemeenten uitge voerd en het is de bedoeling dat aan de hand van de uitkomst uit eindelijk één gemeente wordt uitgeroepen tot Fietsstad. Tij dens het onderzoek wordt ge bruik gemaakt van een fiets met computer. Een zogenaamde meetfiets. Deze kan onder meer trillingen, veroorzaakt door on effenheden in het wegdek meten. Ook is het mogelijk de afgelegde afstand per fiets en de tijd die daarvoor nodig is, te vergelijken met de afstand en tijd die een testauto voor dezelfde route no dig heeft. Bovendien registreert de op de meetfiets gemonteerde camera de verkeerstechnische situatie van de gevolgde route. Voorts wordt gekeken naar de afstelling van de verkeerslichten en hoe comfortabel de fietspa den zijn. Ook geeft de meetfiets een oordeel over de verplaat singssnelheid, oponthoud, ver- keershinder, weg- omlegging en de inrichting van de weg. In het onderzoek worden bovendien de fietsambities van de gemeente onderzocht, waarbij onder ande re wordt gekeken naar beleids nota's, rapporten en budget-on- derhoudsprogramma's. Mensen die dagelijks op de fiets stappen krijgen de gelegenheid irritaties en klachten te uiten door het in vullen van de enquête die vorige week verscheen op de gemeente pagina in het Nieuwe Stadsblad. De Fietsbalans biedt de gemeen te de mogelijkheid het fietsbe- leid aan te passen aan de wensen van de gebruikers en het gebruik van de fiets te stimuleren. Voor meer informatie bellen met Tom Spuijbroek van de gemeen te, tel. 010-420 70 18. SCHIEDAM - Vaste bezoekers van de Maasboulevard in Schiedam zullen ze ongetwijfeld kennen, Cornelis van Walsum en Aplonia van Walsum-van Nielen. Maandag beleefden deze geboren en getogen Schiedammers in hun woning aan de Lekstraat, hun 60-jarig huwe lijksjubileum. Die dag waren ze er dus niet, maar in normale doen maken ze met mooi weer steevast een uitstapje naar de Maasboule vard. Lopen gaat de heer van Walsum niet meer zo goed af, dus hij maakt het tochtje op zijn scootmobiel. Op dat electrisch aangedreven voertuig haalt hij ook trouw voor hem en zijn vrouw de boodschap pen in de Groenelaan. Loco-burgemeester Hafkamp kwam het dia manten paar maandagmiddag namens het gemeentebestuur felicita ties en een mand met bloemen en fruit aanbieden. De heer van Nie len werd 10 november 1918 in Schiedam geboren, zijn vrouw kwam daar op 2 januari 1919 ter wereld. Op 15 oktober 1941 wisselden zij het jawoord uit in hun geboorteplaats die zij altijd trouw bleven. Hun vruchtbare verbintenis resulteerde in twee dochters en een zoon die op hun beurt voor zeven kleinkinderen en vier achterkleinkinderen zorgden. Cornelis van Walsum werkte 44 jaar lang bij Wilton Fe- ijenoord als ijzerwerker. 'De oude luipaard verkeerde in doodsstrijd en werd steeds sluwer' Foto: Collectie Gemeentearchief Schiedam

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 15