Het Nieuwe Hèt autonieuws voor Schiedam Citroen bundelt innovaties in nieuw concept model Nationale Opel Testdag voor hele gezin Autoverkopen trekken aan in derde kwartaal Mercedes-Benz bereikt nieuwe mijlpaal COUPE Anjès Verhey Voor Hyundai vormde de IAA in Frankfurt het toneel van veel dy namiek. De volledig nieuwe Coupé, voor het eerst ook met V6-motor leverbaar, zag het le venslicht. Bovendien toonde het Koreaanse merk met de Clix concept car wat het voor de toe komst in petto heeft. De Coupé groeit in de lengte en in de breedte. De bekende 1.6 (niet in Nederland leverbaar) en 2.0 liter viercilinders zijn verbeterd en de auto biedt de keus uit drie trans missies, inclusief een zesver snellingsbak. De nieuwe Hyun dai Coupé is in een periode van vier jaar tot stand gekomen. De auto combineert een stijlvol de sign met hoge kwaliteit en uit stekende prestaties. Verder biedt Hyundai het model in het vervolg met de beproefde 2.7 V6-motor aan. Deze kracht bron heeft zijn diensten reeds bewezen in de Trajet, de Santa Fe en de nieuwe Sonata. De 2.7 V6 staat bekend om zijn verfijn de loop en stille optreden. In de Coupé levert de zescilinder 123 kW en is daarmee de krachtigste Hyundai Coupé ooit. Mensen die gecharmeerd zijn van een 2+2 met zescilindermotor maar niet beschikken over een einde loos budget kunnen vanaf begin 2002 bij Hyundai terecht. De nieuwe, scherper gesneden, vormgeving van de Coupé trekt de aandacht. Alleen de fraaie welving in de zijkant doet nog enigszins aan het vorige model denken. Aan de voorzijde staren grote koplampen met vier prie mende ogen je aan. Deze kop lampen vloeien op mooie wijze voort uit welvingen op de motor kap. De wielen staan op de uiter ste hoeken van de carrosserie waardoor de Coupé extra krach tig overkomt. Grotere afmetin gen maken de nieuwe Coupé een allrounder. Omdat de auto lan ger en breder is beschikt hij over meer ruimte in het interieur en een grotere bagageruimte. Sportstoelen houden de inzitten den stevig in de greep. Een lan gere wielbasis bezorgt de Coupé een verbeterde wegligging en rijgedrag. Het rijplezier neemt ook op andere punten toe. De koper heeft keus uit drie trans missies: een nieuwe handge- schakelde zesversnellingsbak, een handgeschakelde vijfver snellingsbak en een sequentiële H-matic viertrapsautomaat. Voor veilige stopkracht onder alle omstandigheden beschikt de Coupé over schijfremmen rond om en traction control. In het ergste geval worden de in zittenden uitstekend beschermd door de carrosserie. Die is zo veilig dat hij bij door Hyundai gesimuleerde Amerikaanse NCAP-testen vijf sterren scoor de. De Nationale Opel Testdag is inmiddels een mooie traditie van de Opel dealer aan het worden. Op 3 november a.s. wordt de jaarlijkse Opel feestdag namelijk alweer voor de achtste keer gehouden. Zon der twijfel zal de belangstelling ook ditmaal weer enorm zijn, mede vanwege de 18-punten test die geheel gratis wordt uitgevoerd. Zo kan elke Opel-rijder met een gerust hart het koude jaargetijde. Uiteraard heeft deze feestelijke zaterdag - met activiteiten voor het hele gezin - een ontspannen karakter. Maar misschien is het gezien de ver wachte belangstelling toch een goed idee om even vooraf te melden dat u ook graag gebruik maakt van de gratis controle. Wat dat betreft, valt er trouwens een primeur te melden: de Opel rijder kan daarvoor sinds kort ook een afspraak maken via de landelijke Opel Dealer Di rect Lijn, nummer 0800 - 1410. Uiteraard is het ook mogelijk om direct contact op te nemen met de desbetreffende Opel dealer. Zonder afspraak binnenrijden kan na tuurlijk ook. Na het uitvoeren van de gratis 18-punten test bestaat ook nog de zeer aantrekkelijke mogelijkheid om voor het bescheiden be drag van 16 Euro (f35,26) het zogenaamde Opel Winterplan Certifi caat aan te schaffen. Dit biedt een garantie dat je als automobilist zonder technische uit glijders de winter doorkomt. Mocht er onverhoopt namelijk toch iets misgaan aan de gecheckte onderdelen, dan wordt de reparatie hiervan gratis uitgevoerd. Het Opel Winterplan Certificaat geeft de rijders maar liefst tot april 2002 zekerheid. In het derde kwartaal van 2001 zijn 127.588 nieuwe personenauto's op kenteken gezet. Vergeleken met het derde kwartaal van vorig jaar zijn dat er 1.142 meer. Daarmee is het derde kwartaal het eerste kwartaal van dit jaar met een hoger aantal registraties dan in 2000. In de negen maanden van dit jaar zijn in totaal 439.567 personenauto's geregistreerd. Dat zijn er zo'n 11 procent minder dan in dezelfde pe riode van het vorig jaar. De RAI Vereniging houdt vast aan haar prog nose dat er over heel 2001 zo'n 530.000 personenauto's op kenteken worden gezet. 'Het effect van de recente gebeurtenissen in Amerika is op dit moment nog onduidelijk,' aldus Theo Hooning, secretaris Auto's van de RAI Vereniging. 'En naar verwachting zullen de effec ten ook van merk tot merk verschillen.' De MPV (Multi Purpose Ve hicle) verheugt zich in een toenemende mate populariteit. In de top 5 van carrosserietypen staat de MPV stevig op de derde plaats. In de eerste acht maanden van 2001 is het marktaandeel voor dit populaire model ruim 18 procent. De eerste plaats op de ranglijst wordt inge nomen door de driedeurs hatchback met een aandeel van 24 procent, gevolgd op de tweede plaats door de vijfdeurs hatchback met 20 pro cent. Met het revolutionaire concept 'C-Crosser' laat Citroen zien dat het een helder beeld van de toe komstige auto voor ogen heeft. De C-Crosser vertolkt de visie van Citroen op de SUV (Sports Utility Vehicle) van de toekomst. Met zijn modulaire bouw en mul tifunctionele interieur past deze concept car zich aan de meest veelzijdige wensen aan. Een ui terst onalledaags ontwerp dat in terieurruimte wint dankzij ver naar voren geplaatste voorstoelen en de passagiers een hoge zitposi- tie met panoramisch blikveld geeft. Het ruimtelijk concept biedt ruimte aan drie voorpassa giers, waarbij het de chauffeur vrij laat in zijn keuze links, rechts of in het midden plaats te nemen. Drive by wire technologie maakt het mogelijk de auto vanaf wille keurig welke voorstoel te bestu ren. Om voetruimte te winnen, zijn alle functies naar het stuur verplaatst. De bestuurder kan vanaf het stuur gas geven, scha kelen en remmen. Dankzij de op stelling van de voorstoelen genie ten ook op de achterstoelen drie personen van riante beenruimte. De compacte auto meet ondanks al deze ruimte slechts 4,28m.. De modulaire opbouw van de carros serie maakt veelzijdig gebruik van de C-Crosser mogelijk. Met een simpele druk op de knop wordt de auto getransformeerd van een zespersoons naar een driepersoons pick-up met een volledig vlakke laadvloer van 1,20 bij l,90m en in hoogte ver stelbare laaddrempel. Lange voorwerpen kunnen worden ver voerd dankzij elektrisch te ope nen panelen in het dak. Vier be stuurbare wielen, een 2.0 HPi benzinemotor met directe inspui ting en de nieuwste generatie Hy- dractive III geven de auto veelzij dig gebruiksgemak in moeilijk begaanbaar terrein. De riante wieluitslag van 15 cm stelt de au- I to in staat in onbegaanbaar ter rein altijd vier wielen aan de grond te houden. De C-Crosser biedt een nieuw concept voor autorijden in de toe komst dankzij elektronische be diening van alle rij functies vanaf het stuur. Het staat de bestuurder vrij om zijn positie te bepalen en zijn stuur te plaatsen waar hij wenst, voor de linker, de rechter of de middelste voorstoel. De ruimtewinst is aanzienlijk, de po sitie van bestuurder en passagiers biedt extra veiligheid dankzij het ontbreken van pedalen en mecha nische delen in de stuurkolom die in geval van een aanrijding de in zittenden kunnen verwonden. De bediening van rij functies aan het stuur verhoogt de snelheid van handelen en verbetert de reacties van een bestuurder. De bestuur der kan optrekken, remmen, schakelen vanaf het stuurwiel, dat op zijn beurt elektrisch snel heidsafhankelijk bekrachtigd is. F Vorige maand is de 250.000e Mercedes-Benz S-Klasse van de pro ductielijn gelopen; een in briljantzilver gestoken S 430. De S-Klasse (bouwserie 220) wordt sinds de introductie in 1998 geproduceerd in het Duitse Sindelfingen. Circa 2.400 medewerkers bouwen in twee ploegendiensten dagelijks zo'n 450 auto's. Fabrieksdirecteur Hans- Heinrich Weingarten: 'De concurrentiestrijd in deze categorie kan al leen worden gewonnen door kwaliteit, comfort, veiligheid, innovatie ve techniek en overtuigend design. Het verkoopsucces van de huidi ge S-Klasse bevestigt het belang van deze criteria. Met de 250.000 auto's die sinds de introductie in oktober 1998 op de markt zijn ge bracht, hebben wij onze ambitieuze doelstellingen ruimschoots over troffen.' Ook in Nederland is de S-Klasse een groot succes. In de drie jaar dat de auto hier op de markt is, zijn reeds meer dan 3.000 exem plaren verkocht. De afdeling 'milieuverantwoorde productontwikke ling' in Sindelfingen analyseerde de S-Klasse vanaf de ontwikkeling tot en met 300.000 gereden kilometers op de teller. Parallel aan de hele ontwikkeling onderzochten de medewerkers meer dan duizend processen en componenten en ruim tweeduizend materiaalstromen. Meer dan honderd toeleveranciers werden bij dot grondige onderzoek betrokken. Externe deskundigen bogen zich vervolgens over de re sultaten: het researchteam werd beloond met een uitstekende beoor deling volgens milieunorm ISO 14040. In de praktijk vertaalt het re sultaat zich als volgt: in vergelijking met de vorige modellen scoort de S-Klasse milieutechnisch duidelijk beter. Zo is de milieubelasting per auto, gerekend over de gehele levenscyclus, met 200 Gigajoule verminderd - dat is meer dan normaliter nodig is om een hele auto te bouwen. De nieuwe A6. Je moet wel goed kijken, maar zo is Audi nu eenmaal: in een goed lopend topproduct ga je niet ongestraft knippen en snijden om een totaal anders uitziende auto neer te zetten. Gelukkig heeft Audi een lijstje ontwikkeld waar de design-wijzigingen in opgenomen zijn: nieuwe bumper, dubbele grille met aluminium omlijsting, gro tere rechterbuitenspiegel, zichtbare uitlaten, nieuwe knoppen en nog wat van die zaken. Maar er is nog een lijstje, dat gaat over de tech nische wijzigingen en dit heeft nogal wat te melden. Want daar is Audi goed in: de nieuwste technieken zo snel mogelijk integreren in haar modellen. En ja, dan staat er inderdaad een nieu we A6. De Audi A6 is sinds zijn intro ductie in 1997 vrijwel ongewij zigd gebleven op uiterlijk ge bied. 'Behoedzaam vernieuwd' noemt men het zelf. Toch is het de Ingolstadters gelukt de A6 met slechts een paar kleine opti sche ingrepen weer helemaal bij de tijd te brengen. De kop- en achterlichten zien er in hun nieu we uitvoeringen modern en chi que uit en de 'ogen' geven ook bij een auto de eerste indruk. In het interieur hetzelfde verhaal. Slechts detail-wijzigingen als nieuwe kleuren, stoffen, leder en aluminium- en houtaccenten maken het nieuwe model. Het moge duidelijk zijn: de A6 wordt qua uiterlijk door Audi nog steeds als een goed product beschouwd. De belangrijkste ge neratiewijzigingen zijn daarom onderhuids te vinden, met name op het gebied van motoren en onderstel. Wijzigingen die het toch al hoogstaande comfort en de prima rij dynamiek op een nog hoger plan zetten. Een test in de A6 Avant 2.5 TDI quattro maak te duidelijk dat dit goed gelukt is. Allerlei veranderingen aan het onderstel, waarbij met name meer aluminium gebruikt is, hebben onder andere geleid tot een afname van het onafgeveer- de gewicht aan de vooras. En dan niet zo zuinig: min 35 pro cent. Hierdoor is het veergedrag een stuk verbeterd, hetgeen vooral voelbaar is op slechte wegoppervlaktes. Bijvoorbeeld op de A16 rond Rotterdam, waar je nogal eens zeeziek kunt wor den van alle korte hobbels. Maar niet in de A6. Oneffenheden worden supersnel gladgestreken. Toch is het geen slap onderstel geworden. Want in scherpe bochten blijft de A6 strak in het gelid. Precies en direct laat de Audi zich insturen, op elke snel heid. De snelheidsafhankelijke besturing geeft steeds het juiste gevoel door aan het stuur. De quattro- aandrijving van onze test-A6, de 2.5 V6 TDI, liet bo vendien geen uitbreken van de voor- en achterkant toe. Als aan het asfalt geplakt werd zelfs de meest scherpe bocht op hoge snelheid genomen, terwijl de zij delingse G-krachten aan ons trokken. En hoge snelheden zijn geen probleem voor de auto. De 2.5 V6 TDI is de sterkste van de twee mogelijke varianten met dezelfde inhoud. Is de 2.5 V6 TDI al verkrijgbaar met een ver mogen van 114 kW en een maxi mum koppel van 310 Nm, de quattro komt met maar liefst 132 kW en een koppel van 370 Nm tussen de 1.500 en 2.500 tpm. Een korte krachtpiek, maar wel op het juiste moment. De A6 Avant schiet met deze motor dan ook in 9,8 seconden van 0 naar 100 km/uur. Absoluut een we reldprestatie voor een diesel, maar al helemaal voor een die sel, die het toch niet slordige ge wicht van 1.765 kilogram op de weg legt. De top ligt op zo'n 220 km/uur en wordt bereikt door al le gangen van de soepel en strak schakelende zesbak te doorlo pen. Stiltegebied De aanpassingen zorgen niet al leen voor een perfect rijgedrag, maar ook voor meer comfort aan boord. Het onderstel laat minder trillingen door, het surplus aan motorvermogen staat amper ge luid toe op gangbare kruissnel- heden en ook de dikkere zijrui ten houden de buitenwereld au ditief op afstand. Tel dit op bij het ondertussen spreekwoorde lijke Audi-comfort en je bent er: de nieuwe A6 is net als zijn voorganger een perfecte reis-, familie- en zakenauto, waarmee je overal in stijl voor de dag kunt komen. Badend in luxe brengt de A6 Avant 2.5 TDI quattro je overal naar toe. De automatische airco zorgt voor een aangename lucht kwaliteit en de juiste tempera tuur, elektrische bediening van ruiten en spiegels verhogen het gemak en de aanvulling van de luchtzakken met Sideguard hoofdairbags completeren de veiligheid, net zoals het stan daard aanwezige elektronische stabiliteitsprogramma ESP dat voortaan voorzien is van remas- sistentie voor extra remkracht tijdens noodrem-situaties. Natuurlijk betaal je voor dit alles (A6, Avant, quattro, 2.5, V6, TDI) wel een stevige prijs: 116.850 gulden/53.024 euro. Een limousine-uitvoering scheelt weer 6.600 gulden in de kosten, en wil men gewoon de prijslijst-opener, dan kan er al voor 78.900 gulden/35.803 euro geleverd worden (2.0 benzine, limousine). Welke A6 het ook wordt, als ei genaar/bestuurder ben je verze kerd van optimaal comfort en een hoge veiligheidsstandaard. In de door ons gereden TDI heb je bovendien de beschikking over een fantastische motor: su persterk, soepel en bovendien zuinig. Tijdens de testweek ver bruikte de Duitser namelijk slechts 1 liter diesel op 11,5 ki lometer. Terwijl er toch heel wat vani zijn vermogen gevraagd werd. De Audi A6 is met name onderhuids vernieuwd. De Avant is behalve mooi ook praktisch: 434 liter bagageruimte staat met de achterbank in gebruik ter be schikking. Daarnaast biedt het interieur veel comfort. [S'«452; Stadsblad^ Audi A6 Avant 2.5 TDI quattro is behoedzaam vernieuwd Nieuwe Coupé belangrijke primeur Hyundai op IAA

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 17