IN KRANT Holder de Bolder ^Hffl P; G V Nog volop gaten in rekening gemeente Vrouw verkracht in Beatrixpark Met speurhond op jacht naar jonge straatrovers Christelijk geloof in Blauwe Brug Nieuwe voor het Stadsblad Mishandeling en beroving Wegener huls-aan-hulskranten GROENOORD Konijnendief Officier buigt zich over achtervolging ït« 1 I II >111 lllll HIIIIIIR 1IIIIIFP lllll I I I B HU: fill I I I B H 311 i II E BI I P G 3 V Tijdsduur baart zorgen en is voornamelijk irritant ty Stook Verstandig! Doe mee met de actie! mm - l 1 WOENSDAG 17 OKTOBER 2001JAARGANG 53 Nr. 42 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM SPORT-EN RECREATIERAD Het weer wordt iets frisser dus i.p.v. joggen kunt u bij ons aqua-joggen TOTALE OP^GE^ HNS Het Poëzijn: Warrelglaswolken Damespumps en Straataffiches Stadsarchief: Wie is wie? Lieve Joris en De strijd van de Dappere luipaard SCHIEDAM - Twee jongens van respectievelijk acht en elf jaar werden zondagmiddag bij hun lurven gepakt, toen door de beheerder van de kinderboerde rij in het Beatrixpark werd opge merkt dat zij bezig waren ge weest een konijn te stelen. De man kwam erachter, doordat hij na een blik in het hok ontdekte dat een van de dieren ontbrak. Kort ervoor waren de twee jon gens langs geweest. De beheer der aarzelde geen moment, ach tervolgde de knapies en hield hen aan. Een van de twee had in derdaad het konijn in zijn jaszak meegenomen. De jongens zijn met de schrik in de benen naar huis gestuurd. SCHIEDAM - De 21-jarige Schiedammer die onlangs nd een wilde achtervolging door de po litie werd aangehouden, is voor geleid voor de Officier van Jus titie. Uit onderzoek blijkt dat hij nog meer op zijn kerfstok had. Zo wordt hij tevens verdacht van autodiefstal en woninginbraak. Of de man de daden heeft be kend is overigens nog maar de vraag. De wilde rit maakte hij samen met een 17-jarige vrouw, die zijn zus bleek te zijn. Nadat de politie hen door het centrum van Schiedam via de Rijksweg tot in de Spaansepolder gevolgd was, en zij uiteindelijk een waar schuwingsschot hadden gege ven, gaven de twee zich over. SCHIEDAM - Wijkcentrum Dp Blauwe Brug presenteert vanaf maandag 5 november een oriëntatiecursus Christelijk Geloof. In vier avonden wordt een zo goed mogelijk overzicht gegeven van de hoofdlijnen van het christelijk geloof. De cursus bestaat uit de volgende onderdelen: de christelijke boodschap (5 november), De Bijbel (13 november), Jezus Christus (20 november) en leven als christen (27 novem ber). Alle avonden duren van 20.00 - 22.00 uur en vinden plaats in de Blauwe Brug aan het Bachplein 590. De prijs bedraagt 25 gulden inclusief consumptie en readers. Inschrijving en nadere infor matie bij André Bakker, tele foon 010 - 473 43 75, of Sjaak Koppe, telefoon 010 426 71 91. KRANT NIET ONTVANGEN? Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Duizenden kilo's staal balanceerden donderdag over de wateren tussen Zwijndrecht en Schie dam, vanwege het transport van... een ge bouw! Het bekende zwaar-transportbedrijf Mammoet Holding zette zichzelf in de schijn werpers door haar eigen hoofdkantoor te vervoeren. Het werd een bijzonder transport dat onder de Spijkenisser brug en de Botlek brug door moest om in Schiedam te kunnen komen. Daar werd het 2500 ton zware gevaarte op de kant gehesen en vrijdags op het voormalige terrein van Wilton Feijenoord definitief geïnstalleerd. Echt definitief is dat overigens ook weer niet, want het gebouw hangt ei genlijk aan elkaar van iosse' elementen. Het is een soort bouwpakket, dat betrekkelijk eenvoudig weer uit elkaar gehaald kan worden en weer opgebouwd in Noem-maar- wat. Honderden mensen stonden her en der verspreid langs de diverse wateren om het bijzondere transport met eigen ogen te kunnen zien. Het leverde voor vele particuliere fo tografen leuke kiekjes op. Lil» 1 SCHIEDAM - Het Nieuwe Stadsblad heeft vanaf 1 okto ber een nieuw emailadres. Zij is dan te bereiken op redact iens@whw. Wegener, nl Na een aantal omzwervingen op de digitale rijksweg is dit het definitieve adres. Het mailadres is alleen bedoeld voor persberichten en andere aan de redactie gerela teerde doeleinden. Het wordt afgeraden advertenties en dergelijke te versturen. Voor wie (nog) geen mail heeft blijft het Stadsblad uiteraard bereikbaar via de in het colofon vermelde adres sen en telefoonnummers. door Wim Schelberg SCHIEDAM - Als de begro ting de pap is, dan zijn de sectorrekeningen en de con cernrekening de krenten. De rekeningen zijn immers de lat waarlangs het beleid van het college kan worden gelegd. De rekeningen vor men de financiële slotsom van een jaar dat eerst alleen als begroting bestond. Die begroting is wat het college graag wil - de rekening is wat er van terechtgekomen is. In een bijzondere raads vergadering werd maandag de concernrekening gewo gen en niet te licht bevon den. Daarbij werden wel kanttekeningen geplaatst. Want er is nog een hoop mis. De heer De Swart, voorzitter van de Commissie Financiële Be heerszaken lichtte voorafgaand aan het raadsdebat de concernre kening toe en legde - vooral waar het de verschillende secto ren betreft - de vinger op een aantal zere plekken. Eén van die plekken is het al jaren durend gevecht met de tijd. Het komt te vaak voor dat sectorrekeningen incompleet zijn of zo veel vra gen oproepen, dat de concernre kening onnodige vertraging op loopt. Vragen waren er deze keer vooral ten aanzien van de sector rekeningen voor VROM en Ste delijk Beheer. Voor wat betreft deze laatste sector zag de com missie zich zelfs genoodzaakt tot een extra onderzoek. Verbe- terpunten zijn er voor de reke ningen van alle sectoren. Daar toe heeft de Commissie Finan ciële Beheerszaken een advies nota opgesteld in de richting van het college, waarin een behoor lijk aantal zaken aan de orde komt. Hierin komen 45 verbeter- punten aan de orde. Het is voor het college zaak om raadzaam met het geboden ad vies om te springen. Immers: met de te verwachten politieke veranderingen richting een meer dualistisch systeem wordt de functie die de concernrekening heeft als middel van bestuurlijke informatievoorziening (BIV) al leen maar zwaarder. Zorgenkindje Op alle sectorrekeningen viel wel wat aan te merken. Maar en kele opmerkingen sprongen eruit. Die betroffen onder andere de risico's die de gemeente loopt bij het niet volledig benutten van rijkssubsidie: daarmee wordt de kans op het terugbetalen van te veel ontvangen subsidie groter. Ook het theater blijkt nog steeds XL J7J - v' college zouden opstappen als die planning niet gehaald wordt. 'Dat is wat politieke verantwoor delijkheid inhoudt', aldus Siljée. Maar daarop zit niemand te wachten. Ook het vooruitlopen op de planning van volgend jaar ging Siljée te ver. En de stand punten wijzigden niet nadat door de indieners van de motie werd aangegeven, dat deze motie in wezen sympathiek bedoeld was - als een soort van aansporing voor de toekomst. De raad kon zich daarin mis schien vinden; aan de motie was echter geen behoefte. Die werd dan ook verworpen. een zorgenkindje, aldus De Swart. Het nakomen van bet alingsverplichtingen door de stichting laat te wensen over. Daarover moeten goede afspra ken gemaakt worden. De sector Bestuursdienst was koploper in het op extra papier goedmaken van fouten in de concernreke ning. De Swart: 'Er zijn te veel errata (aanvullingen - red.) en dat te kent de kwaliteit van de jaarre kening en de financiële adminis tratie'. Voor de sector VROM bleven zorgen bestaan over de privaat-publieke samenwerking 'De Vernieuwde Stad BV'. En Stedelijk Beheer maakte het, met een noodzakelijk extra on derzoek naar het wel en wee van de sector, wel heel bont. 'Aan de rekening ontbreekt kop en staart', aldus De Swart. 'Er is geen verantwoording van de te korten en dus geen inzicht in hoe die zijn ontstaan. We hebben als commissie ternauwernood een gunstig advies gegeven met be trekking tot deze rekening, maar de vlag dekt de lading niet'. Óe Swart meldde dat de commissie met een lach en een traan door de rekening van Stedelijk Be heer heen is gekomen. Zeker ten aanzien van de goed keuring van facturen waren er vragen, die leidden tot een extra onderzoek. Daaruit bleek dat voor dertig procent van de factu ren niet duidelijk was, wie bin nen het ambtelijk apparaat de betaling goedkeurde. Het gaat om betalingen voor uitbestede werken die in de tienduizenden guldens lopen en waarvan niet duidelijk is, wie ze uit hoofde van welke bevoegdheid heeft toegestaan. De Swart: 'Het col lege moet op zeer korte termijn het een en ander regelen!'. Er werden bij de vorige concern- en sectorrekeningen al aanmer kingen gemaakt. De stand van zaken nu is niet veel beter, al hoewel bij sommige sectoren vooruitgang is te bespeuren. Vooral analyses op de rekenin gen ontbreken in veel gevallen. Terwijl juist de analyse een ma nier is om te onderzoeken op welke punten de uiteindelijke re kening van de oorspronkelijke begroting afwijkt. Interessant is dan, waarom dat het geval is. Zo ontstaat inzicht in de doelmatig heid en het succes van bestuur. En daaruit kunnen lessen ge leerd worden voor toekomstig beleid. 'Droefenis' De diverse raadsfracties konden zich in het oordeel van de com missie vinden. Er was in ieder geval veel lof voor de Commis sie Financiële Beheerszaken. Daarmee is dan de concernreke ning met bijbehorende sectorre keningen met de hakken over de sloot. Want de raad deelde ook de bedenkingen van de commis sie. Henk Metaal bijvoorbeeld verzuchtte, terugdenkend aan de rekening van Stedelijk Beheer: 'Wat een droefenis'. Het sterkst was de weerstand bij gelegen heidscoalitie SP-CDA, die geza menlijk een motie indienden. Mw. C. Lepidis noemde - mede namens de SP - de tijdsduur voor de totstandkoming van de reke ningen irritant. 'We willen proberen uit te slui ten dat we het volgend jaar de zelfde verhandeling moeten gaan houden. Daar passen wij voor'. De ingediende motie had daarop mede betrekking. Het college zou met de raad politie ke verantwoordelijkheid moeten nemen om een goede planning en kwaliteit van de volgende jaarrekening te waarborgen. Bo vendien zou een plan van aan pak, vastgelegd door onder an dere de Commissie voor Finan ciën, moeten leiden tot een opti male planning en kwaliteit van diezelfde rekening. Verantwoordelijk wethouder Siljée kon zich daar niet in vin den. 'Deze motie aannemen wil zeggen dat deze raad uitspreekt dat de volgende raad de verant woordelijkheid op zich neemt'. En dat is - stelt Siljée - ook zon der een dergelijke motie het ge val. Immers: de raad is nu eenmaal verantwoordelijk. Het nemen van politieke verantwoordelijk heid bij het niet halen van de planning bij een volgende jaar rekening zou er volgens Siljée op neerkomen dat de raad en het OPTICIEN PAUL BERG Dineke Berg over... de montuurcollectie: SCHIEDAM - Een 32-jWrige vrouw alarmeerde donderdagmorgen zelf met haar mobiele telefoon de politie nadat zij in het Beatrix park was verkracht. Haar belager, een blanke man van rond de veer tig, was inmiddels op de vlucht geslagen. De man verdween te voet in de richting van de parkeerplaats aan de Parkweg/'s Gravelandse- weg. De man overviel de Schiedamse terwijl ze vanaf de Parkweg net voorbij de oude heemtuin langs de grote Visvijver in het Beatrix park reed, op weg naar zwembad Groenoord. Hij dook op uit het struikgewas en sleurde de vrouw van haar fiets de bosjes in waar na hij zich aan haar vergreep. Op het moment van de verkrachting waren er vanwege de regen, behalve een tweetal hengelaars, vrijwel geen bezoekers in het park. De politie sloot direct na het misdrijf een gedeelte van het park af voor sporenonderzoek en hield een uitgebreid buurtonderzoek. SCHIEDAM - Geassisteerd door een politiehond gingen de dienaren der wet donderdagavond op zoek naar enkele jonge straatrovers die rond half elf op de Parkweg een ouder echtpaar beroofde van een tas. Een getuige ging nog achter het wegvluchtende groepje aan maar verloor de jongens uit het oog. De politie stelde vervolgens een buurtonderzoek in waarbij ook een speurhond werd ingezet. Aan de hand van het door de getuige opgegeven signalement pakte de politie twee 14-jarige Schiedammers in de kraag. Een van hen was in het be zit van een vleesmes. Toen de politie terugkeerde op de Parkweg was het beroofde echtpaar al vertrokken. De opgepakte jongeren werden ingesloten in de poli tiecel. Het beroofde echtpaar wordt verzocht zich voor de afwikke ling van de straatroof alsnog te melden bij het politiebureau. SCHIEDAM Een 23-jarige Schiedammer werd maandagavond op de Nieuwe Haven belaagd door een viertal knapen op drie bromscooters. Na een dreigement is de man van zijn eigen brom scooter geslagen en op de grond terechtgekomen. Ben van de daders pakte zijn voertuig van de straat en scheurde er mee weg, in navolging van zijn maten. De politie heeft een nader onderzoek ingesteld. HNS - Stadsblad 2 -V. Pr. Beatrixlaon 2, Schiedam. Tel. 010-471 93 27 www.zwembadgroenoord.nl rnrnrriifwyiiiij.i Foto: CAROUEN VAN DEN BERG WFB CïROOTIfijT «W 811B DAT IS DUIDELIJK. "Onze huisselectie is zeer gevarieerd. Er is al een huisselectie-bril vanaf 38,- per maand, inclusief glazen." Mgr. Nolenslaan 418 3319 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Energie wordt schaarser en daardoor worden de overheidsheffingen op energie alsmaar hoger. Wat kunt u hieraan doen? Doe mee met de actie Stook Verstandig. U krijgt heel eenvoudig een duidelijk beeld van uw energie verbruik en waar mogelijke besparingen te behalen zijn. U helpt hiermee het milieu en uw portomonnee! Vraag de gratis folder met stooktabel aan bij ONS (010) 262 1000 of surf naar www.onsgroep.nl Energie, milieu, infrastructuur en media Van Heekstraat 15 Schiedam (010) 262 1000 www.onsgroep.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1