Pand Paulus decor van warrelglaswolken, damespumps en straatadvertenties B en W nog ver van Beloofde Land 'The voice of Clannad' op Iers festival van Thurlede Post Scriptum: een nieuwe oude boekenzaak in Noord SCHIEDAM Nieuws van de Hargahoeve Organisatie Popprijs Schiedam overgedragen aan Qpmaat Schiedamse kunst in Rotterdam Gedichten en beeldende kunst smelten samen in Het Poëzijn Exclusief in de regio: Ravotten Het Nieuwe Stadsblad HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 17 OKTOBER 2001 42 - 1440 Blik achter schermen Stedelijk Museum SCHIEDAM - Het creëren van veilig bewaaromstandigheden van de kunstvoorwerpen is een van de belangrijkste taken van het museum. Dezer dagen kan iedereen een blik in de 'keuken' van het museum werpen. In de 'educatieve zaal' kunnen bezoekers getuige zijn van het opnieuw inpakken van de Cobra collectie op papier. Dit soort kunst is erg gevoelig voor veran deringen in temperatuur en vocht. In het kader van het Be- houdsproject Cobra-collectie, waarin deze collectie volledig wordt onderzocht, geconser veerd en gedocumenteerd, wordt de papieren collectie opnieuw opgeborgen in speciaal volgens museale norm vervaardigde kas ten. De aanschaf van de bergingskas- ten is een van de vele maatrege len die het museum in het kader van het project heeft genomen om de collectie goed te kunnen bewaren. ROTTERDAM SCHIEDAM - Galerie Dutch-Art.nl in Rotter dam presenteert op 27 oktober haar nieuwste expositie, met daarin werken van een aantal Schiedammers. Schildersgroep De Blauwe Maandag, die sinds 1995 eens per maand in centrum De Boshoek samenkomt om te schilderen, laat het beste van zichzelf zien. Deelnemers aan de groep zijn Marita Beukers, Mad- dy Boon, Joke Drop, Lies de Jong-Bontan, Hanno Krauss, Annelies Leliveld, Iet van Ra- venswaaij, Siem Rosman, Melit- ta Seijen, Elsbeth Visser, Rineke Smits-Borgers en An van der Vlies. Aan de expositie is tevens werk van de beeldhouwer Ger ard Smits toegevoegd. Gemeenteraadslid van Rotter dam Frans-Jozef van der He ijden zal de expositie openen, onder muzikale begeleiding van Elfride van Bemmelen en Rode- riek Krauss. De opening is om 11.00 uur 's morgens. Dutch-Art.nl is te vin den aan de Coolhaven 50 in Rot terdam. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) Naam: Matka 'Hallo, ik heet Matka en ben on geveer 10 jaar, helemaal wit met twee verschillende kleuren ogen (blauw en groen). Ik ben niet zo ontzettend dol op soortgenoten. Trouwens, alle ander dieren lig gen me nou ook niet echt. Het liefst heb ik het rijk alleen voor mezelf, want dan heb ik lekker de meeste aandacht. Ik hou best van een kroel, hoor. U ook?' Naam: Santiago 'Mij naam is Santiago en ik ben zeven jaar, kruising schapedoes met donkergrijs haar. Ik zoek een leuk baasje die veel tijd heeft, want mijn vacht heeft heel wat verzorging nodig en ik houd verschrikkelijk van lange wan delingen. Andere honden heb ik geen moeite mee, maar met mensenkinderen, tja, dat wordt al weer wat lastiger. Over het al gemeen ben ik erg opgewekt en in voor leuke dingen.' Dierentehuis Hargahoeve is geopend op dinsdag tot en met vrijdag tussen 11.00 - 12.00 uur en tussen 13.30 - 16.00 uur. Zaterdag is het tehuis ge opend van 11.00 - 15.00 uur. Hargahoeve is te vinden aan de Sportlaan 2,3118 JC Schie dam. Telefoon 010 - 471 41 51. door Nans Wolters SCHIEDAM - Het kan bij na niet anders dat er stadge noten zijn die de afgelopen jaren geconfronteerd wer den met een jonge vrouw en een man die heel voorzich tig A-4tjes van muren en lantaarnpalen lospeuter den. Dat deden zij overigens niet in opdracht van de rei nigingsdienst maar uit ver zamelwoede. Hoe vreemd kan het lopen als men in eens daarmee op een exposi tie wordt geconfronteerd. Samen met gedichten en beeldende kunst vormen ze Het Poëzijn, en zijn binnen kort te zien in Pand Paulus. De aanplakbiljetjes waarop meestal een gezicht staat afge drukt en in de meeste gevallen vergezeld gaat van kreten als 'hiep hiep hoera Henk en Cisca 25 jaar een paar', of 'Patricia wordt over 10 jaar vijftig' en Jo- han en Erica trouwen' maken vanaf zondag deel uit van de ten toonstelling Het Poëzijn. Een breed opgezet multidisciplinair project dat is bedacht en ontwik keld door Sage. Dit woord ver wijst niet alleen naar volksver halen uit het verleden en naar mythische natuurvertellingen maar is tegelijkertijd een samen voeging van 'Sa'skia van Her wijnen, beeldend kunstenaar en van partner 'Ge'rrit van Schup- pen, dichter. De tentoonstelling in Pand Pau lus is opgebouwd uit vijf Poë- zijn-delen die alle gebaseerd zijn op een bijzonder lang gedicht van Gerrit van Schuppen. De vijfde en laatste installatie van Het Poëzijn is te zien in de expo sitieruimte achter in Pand Pau lus. Via stoeptegels loopt de be zoeker langs de op straat gevon den en op linnen afgedrukte por tretten. In het midden van de ruimte, onder een dun laagje wit zand schemeren de regels van het gedicht Interpretatie van een werkelijkheid. Van Schuppen: "Wij hopen dat geïnteresseerden niet alleen naar de portretten kijken maar zich ook afvragen of dit een juiste weergave of slechts een schaduw is van diegenen die zijn afge beeld. In het gedicht zeg ik on der andere: 'want een huis kan een rood schilderij worden, een matras of een slang van scha duw vol blauw moeten Bedspiralen Het Poëzijn 3 bestaat uit een be sloten ruimte die wordt gevormd door zes rechtopstaande latten- bodems waarop langwerpige doeken zijn gespannen. De bed den krijgen hierdoor het uiterlijk van een kamerscherm. Binnen deze kring staan twee spiraal bedden met een afbeelding van een man en een vrouw. Ook hier een gedicht: Nachtmerrie, dat de suggestie lijkt op te roepen van een lange diepe en bevrijdende zucht: Ik droom in mijn droom niet te dromen en jij zegt ik ook van jou De mensfiguren op de bedspira len die op het eerste gezicht ge schilderd lijken te zijn, kwamen tot stand door bewerking van het ijzeren netwerk met papier- maché. Al eerder maakte Saskia gebruik van dat materiaal en maakte er onder meer elfen bankjes en voor de expositie Het Poëzijn een rotsachtig uitziend driezitsbankje van. Basismateri aal waarover zij ruimschoots kan beschikken. "Want Gerrit ge bruikt nogal wat papier, dus aan materiaal heb ik geen gebrek," lacht zij. De tentoonstelling Het Poëzijn toont beelden en voorwerpen uit het dagelijkse leven die door de manier waarop Sage deze onder de aandacht van het publiek brengt, een extra dimensie krij gen. De spullen worden in een niet-gebruikelijke context ge plaatst en uiterlijkheden, als bij voorbeeld kleding en schoeisel, krijgen daardoor een andere be tekenis. De ideeën van Sage ontstaan doorgaans uit een wisselwerking tussen Saskia en Gerrit. "Het is beslist niet zo dat ik een idee heb en dat Gerrit daarbij dan een tekst schrijft. Ik onderga het al tijd als het naar elkaar overgooi en van ideeën. Een soort jongle ren. Vaak ziet of ervaart een van ons iets en daar brainstormen we dan enthousiast op voort," ver klaart Saskia. "Juist het feit dat je dan nog niet weet wat uitein delijk het resultaat zal zijn, maakt het heel spannend. Soms zijn het onderwerpen waarover we lang nadenken, vooral als we materiaal willen gebruiken dat niet zo voor de hand ligt." Voor de tentoonstelling Het Poë zijn is het gedicht met dezelfde naam als leidraad gebruikt. Be langstellenden die de tekst lezen zullen zich verbazen over de cre ativiteit waarmee Van Schuppen voor zijn poëzie nieuwe woor den bedenkt zonder geforceerd of gewild over te komen. 'Ra zende wissellijsten vol oude steelbeelden warrelglaswolken van mythen stem van thuistaalhet zijn maar een paar voorbeelden. Ironisch Bezoekers van de installatie Het Poëzijn 2 kunnen aan weerszij den van een hond plaatsnemen op de vrolijk gekleurde zitbank van papier-maché. Vanaf die plek ziet men op een video (zes minuten) de verwikkelingen tus sen twee personen die al eerder op hetzelfde bankje zaten. Tij dens de film is de stem van het mannelijk deel van Sage te ho ren. Hij leest monotoon het lan ge gedicht voor. Gerrit van Schuppen: "De com municatie tussen de twee figuren op de bank is zeer gecompli ceerd. Frustratie en woede re ageren zij zonder woorden via de hond op elkaar af. Het thema werd naar onze mening bijzon der goed, onder regie van Hans Rikken, uitgebeeld door Cathe- lijne Zuidwijk en Maurice de Jong van Theatergroep Roth uit Vlaardingen." Bij de expositie verscheen een multiple die met slechts een paar handgrepen omgetoverd kan worden tot een kunstwerkje voor aan de muur. Het Poëzijn geeft een licht ironisch beeld van het leven zoals het nu en duizenden jaren geleden was. "De weten schap ontwikkelt zich in hoog tempo maar de menselijke geest evolueert niet mee," zo luidt de harde, maar realistische conclu sie. De tentoonstelling kwam tot stand dankzij (financiële) steun van Stichting Kunst- werkt, Theatergroep Roth, ONS en Fonds Schiedam Vlaardingen eo. ^urt üüh-mi SCHIEDAM - Het Gat in de Stad dat ooit het Land van Belofte moet worden, blijft voorlopig onbenut. In ieder geval is het college niet voornemens om het gebied dat werd ingericht als par keerplaats, maar nu is afge sloten, opnieuw als parkeer plaats open te stellen. Bo vendien werd het college maandag tijdens een bijzon dere raadsvergadering door een inspreker, de heer De Jong, nogmaals gewezen op de mogelijk voor de ge meente Schiedam vervelen de afloop van de hele ge schiedenis. 'De bouw heeft al ernstige ver traging opgelopen', meldde De Jong. 'Nu nog langer wachten zou kunnen leiden tot opnieuw één tot anderhalf jaar uitstel. Maar nu besluiten om door te gaan kan leiden tot voor de ge meente heel vervelende - en kostbare - schadeclaims'. De Jong stond er vooral als onder nemer die zich gedupeerd ziet door het verdwijnen van het par keerterrein. 'Ik heb al een ver zoek richting college gedaan om dat parkeerterrein weer open te stellen en in de komende tijd volgt van tientallen ondernemers eenzelfde verzoek'. Het op nieuw openstellen van het par keerterrein leidt volgens De Jong in ieder geval tot het op dit moment beperkt houden van de schade van omringende midden stand, doordat bezoekers weer dicht bij winkels kunnen parke ren. Ook heeft De Jong zich kwaad gemaakt over de uitspra ken die verantwoordelijk wet houder Hafkamp eerder tijdens een interview in het Rotterdams Dagblad deed. 'Dat was een beetje een huilebalk-interview', aldus De Jong. Als omwonenden met succes een bouwplan kun nen vertragen, dan is dat niet de schuld van die omwonenden, maar van de gemeente zelf. 'De bestuurlijk verantwoordelijken hebben er een knoeiboel van ge maakt', aldus De Jong. En daar van is de ontstane vertraging het resultaat. 'Misschien is dit wel een leermoment'. Dreiging schadeclaims De reactie van wethouder Haf kamp was afgemeten: 'De pro blemen met het Land van Belof te zijn bij raad en college ge noegzaam bekend'. Hij legde er verder de nadruk op dat het op nieuw inrichten als parkeerter rein geen optie is. Dat is immers in strijd met het voor het gebied geldend bestem mingsplan. Hafkamp ziet de ver zoeken die door gemeente en HBG gedaan zijn ten aanzien van de opheffing van de schor sing niet somber tegemoet. 'We hebben het vertrouwen dat we die procedures goed zullen door lopen'. Er komt dus een Land van Belofte. En dus hoefde Haf kamp niet in te gaan op de drei ging van schadeclaims die onge twijfeld volgen, wanneer de ge meente te vroeg zou besluiten de eerste paal voor een omstreden bouwproject te slaan. SCHIEDAM - Woon- en Zorgcentrum Thurlede presenteert op za terdag 3 en zondag 4 november een Iers Festival in de Stadsgehoor zaal van Vlaardingen. Het is bedoeld als fundraising festival ten be hoeve van Thurlede zelf. Er zijn optredens van vele Ierse topartiesten, waaronder Maire Brennan (the voice of Clannad), Liam O'Flynn Friends, Bumblebees, No Frontiers en Shannon. Het festijn begint op de zaterdag om 15.00 uur en zal rond 23.00 uur afgelopen zijn. Op de zondag wordt er iets eerder begonnen, om 14.00 uur; dit duurt dan tot 22.00 uur. Kaarten inclusief program maboekje kosten fl. 67,50 per dag. Deze zijn verkrijgbaar bij 't Theater van Vlaardingen (De Stads gehoorzaal) aan de Schiedamseweg 51 in Vlaardingen, telefoon 010 - 434 05 00, Organisator Gaelforce, telefoon 0186 - 61 76 63 en Woon Zorgcentrum Thurlede 010 - 409 32 00. Hoewel de buitentemperaturen hier en daar wat anders vermoeden, is de zomer toch echt passé. Herfst, dat is het! Bladeren vliegen om de oren, de wind waait al wat steviger, de twijfel slaat toe: zomeijas of winterjas? Voor sommigen is het schoonmaken geblazen, want al die bladeren geven zo'n rommel.De kinderen op de foto vinden het he lemaal niet erg. Die gaan er eerst mee ravotten, alvorens ze in de GFT container te gooien! SCHIEDAM - De initiatiefnemers van de Popprijs Schiedam, Dick Makelaar, Auke Pol en René Westerhoff, hebben besloten te stoppen met de organisatie van dit jaarlijks terugkerend evenement. Gezien het grote succes van de popprijs en het belang voor de popmuziek in de regio heeft muziekcentrum Opmaat besloten de organisatie verder op zich te nemen. De Popprijs Schiedam is vijf jaar geleden voor het eerst georgani seerd op particulier initiatief van Dick Makelaar en Auke Pol. Het aantal deelnemende bands is in die tijd gegroeid van 19 en 42 en heeft in de regionale popscene een vaste plaats gekregen. Daar het elk jaar erg veel tijd en energie kost om de Popprijs te organiseren heb ben de drie motoren achter het festijn gezocht naar mensen en/of in stellingen die het zouden willen overnemen. Naar eigen zeggen 'ge lukkig' bleek Opmaat bereid deze stap te zetten. De Popprijs is gered. Zakelijk Bekeken Wie door het Hof van Spaland loopt, stuit op een gegeven moment te gen PS aan. Het is een nieuwe aanwinst, die eigenlijk al sinds jaar en dag op die plek te vinden is. PS heet voluit Post Scriptum, en is de boekenzaak van Ruud en Anja Aret. Voorheen handelend onder een andere naam, maar nu geheel op eigen kracht, is deze nieuwe oude boekenwinkel een lust voor het oog. Even binnenlopen is een ver frissende ervaring, want het interieur is geheel vernieuwd. 'Het leu ke ervan is, dat mensen soms komen zeggen dat we een goede win kelontwerper in de arm hebben genomen. Met inachtneming van een aantal adviezen hebben we het echter allemaal zelf ontworpen,' zegt Ruud Aret. De boeken staan er ordelijk en netjes op categorie gesorteerd, en het lijkt alsof men veel minder tijd nodig lijkt te hebben om bij het boek te komen waar men naar zocht. Aret is duidelijk een tevreden mens. Hij benadrukt het open karakter, dat zijn winkel zeker goed heeft ge daan. Bovendien helpt het dat er niet alleen een goed, maar ook uit gebreid assortiment is, van zowel boeken als tijdschriften. De echte kantoorartikelen worden niet meer tot de kerntaken gerekend, en zijn dan ook gereduceerd tot een minimum. Nieuw toegevoegd zijn de managementboeken, alsmede (naslag)wer- ken over theologie. Ook nieuw is het assortiment klassieke CD's, die exclusief door het platenlabel Erasmus worden geleverd. Daar bo venop komt nog een speciale hoek van kinderspeelgoed, dat direct gelieerd is aan prentenboekfiguren. 'Ik moet zeggen, daar wordt heel leuk op gereageerd,' aldus Aret. Post Scriptum is er, met andere woorden, duidelijk op vooruit gegaan. Voor een boek om te ontspannen, te bekijken of voor in de les, stap je binnen bij PS! PS. Boekhandel Post Scriptum is te vinden in het Hof van Spa land 31. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30 - 17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 ujegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Kethel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010)4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Saskia van Herwijnen en Gerrit van Schuppen, al zoveel jaar een creatiefpaar Foto: Carolien van den Berg WFB Foto: HANS KEIJZER

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3