Birgit Schuurman 'flashbackt' naar Lenny Kravitz Oerkrokodillen en zeemeerminnen in het Wereldmuseum Voor een totaal-avondje Nieuwe Luxor a 9 O O CM 0^ Vrijdag 19 oktober Dans Fortis Theater a/d Schie, 20.15 Twools on the road. Scapino Ballet. Première *40,-; cjp/p65/r'dam pas 37,46 Theater Zuidplein. Grote Zaal, 19.30 Romeo Juliet. Nationaal Bolshoi Ballet van Wit-Rusland. Muziek de Doelen, Expo Hal, 22.00 Weekend van de rituelen. Winti Prey. Waterfront, 21.00 Millionaire (B). Starfighter (B). -12,50, 01.00 Deformer Release Party. By Mike Redman. Theater Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal, 19.30 De vagina monologen, van Eve Ensler. Regie: Titus Tiel Groenestege. Met o.a. Corry Brokken, Nelli Cooman e.v.a Stadsgehoorzaal Vlaardingen, 20.00 Tim van der Sluijs. Nieuws. Theater de Schuurkerk Maassluis, 20.30 Plien Bianca. Ngorongoro. Theater Zuidplein, Kleine Za, 20.15 Mike Ho Sam Sooi. Arme Geddon. Een satirisch programma over het opvoeden van kinderen en over het opgroeien van die kinderen in onze multi-etnische samenleving. Zaterdag 20 oktober Jeugd Lantaren/Venster, 12.30 Cinekid Voorpremière Pettson Findus: Brief aan de Koning. Zweden, 2000. tekenfilm. Start van een week vol kinderfilms. Muziek De Doelen, Hal, 22.00 Expo Muziek uit Noord-Afrika Weekend van de rituelen. Gnawa Agadir (ritueel). Tony Overwater Trio. Jazz in Popular presenteert het tiny Overwater trio, featuring Ack van Rooyen. -15,- Theater Bibliotheektheater, 20.30 Nilgiin Yerii. Vreemde Vreemdgangers. Try-out. Wat is vreemd? Het Kruispunt Barendrecht: De Koningin van Paramaribo. Helen Kamperveen, Jetty Mathurin en Manoushka Zeegelaar-Breeveld schitteren in muzikaal eerbetoon aan Suriname's meest beruchte prostituee Maxi Linder. Door zee lieden en en soldaten uit Nederland werd zij liefkozend de 'Koningin van Paramaribo' genoemd. Schaamteloos, welbespraakt, extra vagant, onzelfzuchtig en motyo (hoer) in hart en nieren, was Maxi Linder al bij leven een legende. In dit muziektheaterstuk wordt de opkomst en ondergang van deze sterke vrouw bezongen. Zo wordt ze door een huisvriend verkracht op haar dertiende, beleeft ze haar topja ren als prostituee in de jaren dertig, en glijdt ze in haar latere jaren af naar een bestaan vol chantage en eenzaamheid. Helen Kamperveen vertolkt de rol van de verbalende Maxi Linder, Jetty Mathurin speelt de rol van Eduardina, een oudere dame die Maxi Linder in haar latere jaren verzorgt. In een terugblik op haar leven neemt Manoushka Zeegeler-Breeveld ondermeer de rol van de jonge Maxi Linder aan. Zondag 21 oktober Jeugd Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal, 15.00 De tooverfluit. door HetPaleis Het muziek Lod. Vanaf 8 jaar. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal, 11.00 Gigi. door Faruk Dikici 2+ Produkties. Vanaf 2 jaar. Muziek de Doelen, Grote Zaal, 15.30 Muziek uit Turkije Weekend van de rituelen. Wervelende Derwisjen o.l.v. Ahmet Ozhan, zang. Lantaren/Venster, 17.30 Mogollar (Cinema Mediteranee). Sloteoncert van het festival door de Turkse groep Mogollar. De groep voegde Turkse ritmes, har monieën en instrumenten aan de westerse rockmuziek en noemde het resultaat Anadolu Rock. dinsdag 23 oktober Theater Fortis Theater a/d Schie, 20.15 De Vagina Monologen, ook op woens dag. Muziek Stadsgehoorzaal Vlaardingen, 20.00 Rex. Griekse tragedie nu als musi cal. Theater Nighttown, 20.30 Raymann is laat!.Voor het bijwonen van de opnames kunt u kaartjes reserveren viatel. 010-4271878. -10,- Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal, 20.30 XL larger than life. Zolang je nog mooi bent, glad en strak is er niets aan de hand. Maar vroeg of laat begint het verval. Rimpels, putjes, wallen, jaarringen in je vet. Je begint een uiterst gespannen verhouding met je spie gel. Twee uitgerangeerde model len en de strijd tegen zwaarte kracht van lillend vlees. Theater Zuidplein, Grote Zaal, 20.00 De Berini's. Onder de slo pershamer. Prinses Theater, 15.00 Kindermiddag met Afro Lata. Muziek en dans uit Brazillie. -2,50 Vorige maand ging Green Lizard nog aan de haal met Nirvana, dit keer is het de beurt aan Birgit om naar een idool te 'flashbaeken'. De jongste Schuurman-zus koos opvallend genoeg niet voor een vrouwelijke, maar voor een mannelijke artiest: Lenny Kravitz. Woensdag 24 oktober komt de 25-jarige zangeres naar het Rotterdamse Plan C. Birgit timmert sinds haar eerder dit jaar verschenen debuut-CD Few Like Me behoorlijk aan de weg. Ze scoorde hitjes met A Little Famous en I Know, speelde op festivals als Waterpop en Bospop en stond onlangs nog in Ahoy' als voorprogramma van Roxy Music en tijdens Pepsipop. Vraag je naar haar ambities dan komt het door de bekende frisdrankenfabrikant gesponsorde evenement op de laatste plaats. 'Tja, voor Pepsipop hoefje eigenlijk alleen maar een bekend gezicht te hebben. Vorig jaar was die weerman, Piet Paulusma, de presentator van Pepsipop. Hij kwam het podium op en er brak een gegil los.Die meisjes sopten helemaal weg omdat ze hem zagen. Ik dacht: What the fuck gebeurt hier; jullie zien alleen maar iemand die bekend is, meer niet. Het is best leuk om mee te maken hoor, maar het is zo'n massahysterie. Dan vind ik het leuker om als voorpro gramma van Roxy Music op te treden. Dat is spannend, want dan moetje echt het respect van de mensen verdienen.' Dat Birgit voor een Marlboro Flashback werd benaderd, beschouwt ze als een zekere vorm van erkenning voor haar zangkunsten. 'Er was een halfjaartje geleden al contact over een eventuele Flashback, maar toen waren er nog twijfels. Ze namen me nog niet helemaal serieus genoeg, geloof ik. Langzaam maar zeker is dat toch veranderd. Mensen die in het begin met een scheef oog naar me keken, trekken gelukkig langzaam bij. Of dat komt omdat ik als het Zingende Zusje Van ben begonnen? Nou, zo ben ik niet begonnen, zo ben ik geboren. Ik vind het ook niet erg als ze niet van mijn muziek houden, als er dan wel alleen over de muziek geoordeeld wordt.' Birgit Flasback To Lenny Kravitz, woensdag 24 oktober in Plan C, aanvang 22.00 uur, toegang alleen vanaf 18 jaar (entree f 17,50). Voor meer informatie 0909 - 202 60 69 (45 cpm). Water is een eerste levens behoefte. We drinken het, poetsen onze tanden ermee. Water is heilig. Baby's wor den gedoopt en moslims wassen voor het bidden in de moskee hun handen en voeten. Water is mysterieus. In sommige meren wonen watermonsters en uit de zee kunnen plotseling zeemeer minnen opduiken. Dit en nog veel meer nattigheid komen samen in de familie tentoonstelling 'Een Wereld van Water', vanaf dit week einde te zien in het Wereldmuseum in Rotterdam. 'De aarde was woest en leeg; duisternis lag over de diepte, en de Geest van God zweefde over de wateren', zo begint het Bijbelse scheppingsverhaal. Ook in andere geloven speelt water een belangrijke rol bij de schepping, weet Fred Wartna, projectleider van de tentoonstel ling. In de natuurgodsdiensten van Oceanië staat de oerkrokodil centraal. Het beest dreef op het water en uit zijn mond stroomde wat speeksel. Het kwam in aan raking met het water, er ontstond een modderige massa en er was land. Een nog beeldender variant: de krokodil sperde zijn bek, brak zijn kaken en de onderkant werd de aarde, de bovenkant de hemel. Tussen schepping en paradijs Tukano jongetje duikt in de Rio Tiquié, Bela Vista (Brazilië). volgt de bezoeker van de ten toonstelling het pad van het leven en de rol die water in elke fase speelt. Duidelijk wordt dat water in alle culturen een voor name symbolische betekenis heeft. Wartna heeft daar wel een verklaring voor. 'We hebben het niet alleen nodig om te drinken, we bestaan er zelf voor het grootste deel uit.' Krokodoeding Logischerwijs speelt water dus ook in de eerste fase van het leven een grote rol. De vis is in veel culturen het symbool van vruchtbaarheid en de oerkroko dil komt weer om de hoek kijken bij de initiatierituelen in Oceanië. Met scheermesjes wor den jongetjes bewerkt in de schouder, als zouden ze uit de bek van de oerkrokodil komen. Naast de vitrine met voorwerpen die bij dit ritueel worden gebruikt, staat het 'Krokodoeding', waar kinderen kunnen horen hoe die oerkroko dil klinkt. Want nadrukkelijk wilde Wartna een tentoonstel ling voor het hele gezin maken. De vitrines staan op kinderoog hoogte, er zijn spelletjes - Wat is een waterslager? - en de jonge bezoekers krijgen een aardig heidje bij binnenkomst. Achteloos Alhoewel de tentoonstelling zich concentreert op de symbolische betekenis van water en de aange name dingen die je ermee kunt doen, wordt tussen de regels afgerekend met de schijnbare vanzelfsprekendheid, waarmee wij hier het water uit de kraan zien komen. Achteloos laten we dagelijks tientallen liters uit de douchekop stromen, terwijl drie kwart van de wereld helemaal niet de beschikking heeft over water in huis, vertelt Wartna, wijzend op een vitrine vol krui ken. Dat de schaarste aan water, de symbolische betekenis ver sterkt, is aannemelijk. Zo regent het in de Indianenhemel vrijwel voortdurend, want in het aardse leven valt dat begeerde buitje maar spaarzaam. Aardig is de tentoongestelde verzameling mineraalwaters die verkrijgbaar zijn. Het zijn er honderd. 'Terwijl onlangs uit onderzoek is gebleken dat het beste water hier gewoon door het waterleidingbedrijf wordt gele verd. Uit de kraan dus', lacht Wartna. De tentoonstelling wordt zater dag om 15.00 uur geopend. Niet met een hotemetoten-eten-bitter- ballen-receptie, maar met een 'spetterende' watervoorstelling voor het grote publiek, vlak voor het museum. Iedereen is van harte welkom. Daarna kan een bezoek aan de tentoonstelling worden gebracht. Het Wereldmuseum aan de Willemskade 25 is dinsdag tot en met zondag geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Meer informatie via telefoon nummer 010-270 71 72 of www. wereldmuseum.rotter - dam.nl. mmsmm Aan dit mineraalwater uit Peru worden medicinale krachten toebedeeld. Maarten van der Jagt en Els Neijts Wie het nieuwe Luxor theater nog nooit binnen is geweest, heeft komende week de keus uit zo'n diversiteit aan voorstellin gen dat daar voor vrijwel iedereen wel iets bij moet zijn. Op vrijdag 19 oktober staat er Youp van 't Hek met De wereld draait door, een voorstelling die de bedoeling heeft mensen wak ker te schudden en (weer) in beweging te krijgen onder het motto: Vooral nooit doorsukke len in het leven. Op zondag 21 wordt het podium bevolkt door Tropicana de Cuba, een gezel schap dat een spetterend tro pisch spektakelstuk op de plan ken brengt. Donderdag 25 neemt Hans Teeuwen op de van hem beroemde en beruchte wijze het leven door onder de noemer Dat dan weer wel en De Paco Pena Flamenco Dance Company roept op woensdag 31 oktober en donderdag 1 november alle hartstocht op die de authentieke Flamenco van oudsher garandeert. Voor een compleet avondje uit biedt het nieuwe theater op de Kon van Zuid dat in aDril offi cieel door de koningin geo pend werd alle faciliteiten. In het pand zelf zijn verschillen de bars én een eigen restau rant. Dit restaurant - Leipzig en - kent een brasserie- en een restaurantgedeelte. In de bras serie kun je vanaf elf uur 's ochtends terecht voor koffie met (bij voorbeeld huisgemaakte oma's appel) taart of een lunch gerecht. Wat later op de dag komen er langzaam maar zeker wat originele en steviger 'tus sendoorgerechten' bij. De kaart biedt 's avonds zowel menu's van drie of vier gangen als a 1 carte gerechten. Na afloop van een voorstelling souperen behoort ook tot de mogelijkheden. Deze in Rotterdam unieke mogelijk heid dient wèl vooraf gereser veerd te worden. Reacties op de IENS-site(www.iens.nl) maken melding van frisse attente bedie ning, gunstig geprijsde wijnen en fraai interieur. Voor wat allemaal nog meer mogelijk is én voor reserveren is kan men bellen met 010- 2908020. Het onlangs geopende restaurant Koeien en Kreeften ligt pal naast het Luxor. Mocht de herfst noa laneer van nlan bliiven - -!W«.ij N S •>.«£-- INOEFENDEN T I N D E X nazomerse sferen toe te staan, kan ook daar op het terras wor den gegeten en/of gezeten. Ook Koeien en Kreeften biedt een theatermenu, drie gangen voor f42,50. Een keuze uit de voorge rechten levert zaken op als kreeftensoep, slakken en tonijn. De hoofdgerechten variëren van een klassieke ribeye met krui denboter en ossenhaas met een denlever tot gebakken zwezerik of een zalmtrilogie. Café restaurant- Koeien Kreeften zit aan de Prinsendam 182/188 tel: 010- 29 09 899. Dichterbij het Luxor dan Leipzig of Koeien en Kreeften kan niet maar wie eerst een stuk je langs de Maas of over de Kop van Zuid wil wandelen treft in de directe omgeving nog tal van andere, inmiddels al wat meer bekende horecagelegenheden. Vergeet niet mee te proeven met Wegener Huis-aan-huis- kranten en lens. Laat op de site weten wat u waarvan vond en bepaal mee welke restau rants een hoge toptiennotering verdienen. Hotel 'Het Reispaleis', de kinderpresentatie van het Wereldmuseum Rotterdam, presenteert sinds 11 oktober 2001 tot en met 6 januari 2002 in zijn Galerie een speciaal project, getiteld: 'Casa Mundial'. 'Casa Mundial' is een intercultureel poppenhuis, gemaakt door Rotterdamse vrouwen met ver schillende culturele achtergronden. De vijftien minutieus gemaakte kamers weerspiegelen niet alleen hun uiteenlopende woon- en leefstijlen, maar verbeelden ook hoe de droomwoning van de verschillende vrouwen er uitziet. Bij het maken ervan wisselden de deelneemsters volop ervaringen uit over hun eigen cultuur en over het samen wonen, werken en leven in Nederland, Het Uitleen- en Informatiecentrum Punt 50 in de deelgemeente Feijenoord begeleidde het project, waarbij het steun kreeg van Rotterdam 2001 Culturele Hoofdstad van Europa. De tweeëntwintig vrouwen hebben hun 'roots' in maar liefst vijf culturen: de Turkse, Marokkaanse, Surinaamse, Cura<;aose en Nederlandse. Zij werkten enkele maanden intensief samen aan de inrichting van het poppenhuis. Met veel geduld en fantasie, maak ten zij het huisraad grotendeels van afvalmateriaal. Geïnspireerd door het grote huis, maakten kinderen in de wijk ver volgens kijkdozen met daarin hun lievelingskamer. Ook deze kijk dozen zijn te zien in de Galerie. De kijkdozen en het poppenhuis staan tegenover elkaar. Bezoekers van het hotel kunnen de ver schillen en de overeenkomsten tussen de kamers bekijken en zien hoe volwassenen Un kinderen hun eigen droomwoning inrichten. Ook zijn er foto's van de totstandkoming te zien. Voor meer informatie: www.wereldmuseum.rotterdam.nl. of telefoon 010-2707172. WkJ* Pv vr 19 oktober Vocality Jongerenpodium waar R&B, Hiphop en andere Urban stijlen samenkomen. Met deze keer een tribute aan Rotterdamse talent volle jongeren. Calypso 2001aanvang 21.30 uur, open mie tot 00.00 uur, party tot 05.00 uur, entree f 10,- 19 t/m 21 oktober Brielle, stad van Johan Been Toneel, musical en opera tegelijk: een theatrale tocht door het geu zen- en vestingstadje Brielle, waarbij de ware, rare, sterke en span nende verhalen van de bekende Briellenaar Johan Been centraal staan. Startpunt Batterijweg (bij de Molenvest), Brielle, aanvang 18.30 en 20.30 uur, entree f25,00. Verkoop: VVV Brielle, tel. (0181) 475475. www.havensenheerlijkheden.nl zo 21 oktober Eritrea feest Programma over Eritrea met sprekers en videofragmenten. In de grote zaal een benefietconcert en een modeshow.Calypso 2001, Mauritsweg 5, aanvang 17.30 uur, entree fl. 30,-reserveren: 010- 4022019 24 t/m 27 oktober Rauwrouw Voorstelling van theatergroep ROTJONG met tekst, dans, video en muziek, geschreven door Oscar van Woensel op basis van gesprekken met 5 nieuwe 'rotjongens' over het thema rouw. Theater Zuidplein, aanvang 20.15 uur, reserveringen: 010- 2030203. t/m 24 december Full Moon Tentoonstelling in het Stedelijk Museum Schiedam van beeldend kunstenaar en denker Joseph Semah. met als centraal thema het Hooglied (aan Koning Salomon toegeschreven Shir Ha-Shirim) Deze tentoonstelling loopt parallel aan presentaties in acht prote stantse en katholieke kerken.Stedelijk Museum Schiedam, Hoogstraat 112 Schiedam, ma-zat 11.00 - 17.00 uur zondag 12.30-17.00 uur, entree gratis. t/m 3 november Twee keer per seizoen speelt het ro theater drie weken lang een bijzondere voorstelling op het grote toneel van de Rotterdamse Schouwburg. Op 20 oktober gaat Leonce en Lena van Georg Büchner in de regie van Alize Zandwijk er in première. Büchner (1813-1837) schreef met Leonce en Lena een romantisch sprookje en een grimmige satire ineen. Zijn theaterteksten zijn meer dan 150 jaar oud, maar stukken als Dantons Dood, Woyzeck en Leonce en Lena zijn voor theaterma kers vandaag de dag nog altijd een fascinerende inspiratiebron. Prins Leonce van Popo en prinses Lena van Pipi worden aan elkaar uitgehuwelijkt, ook al hebben ze elkaar nooit gezien. Beiden ontvluchten hun lot, ontmoeten elkaar bij toeval en wor den, zonder eikaars identiteit te kennen, verliefd. Pure romantiek lijkt het, maar Büchner gebruikt de sprookjesachtige gang van zaken als drager voor een satirische aanval op de aristocratie die leeft alsof het eeuwig zondag is. Hij drijft de spot met romantische clichés en mensen die het zich veroorloven hun tijd te vullen met niks doen, zich verliezend in romantische her senspinsels en vage doodsverlangens. Leonce en Lena gaat over een absurde wereld van leegte en verveling, waartegen zelfs intel ligentie en humor geen verweer hebben. Voor informatie of reserveren: www.rotheater.nl of of bij de kassa van de Rotterdamse Schouwburg, telefoon 010 411 81 10. Calypso 2001, Mauritsweg 5, tel. 010- 4022001. Open: ma-vr 10.00-18.00, za en zo 11.00-16.00 uur. Kijk ook op www.rotterdam2001.nl of www.rotterdam2001.nl 1 Foto: RALPH COLLARIS Heerlijk, heilig water foto: REINOUT VAN DEN BERGH collectie: WERELDMUSEUM ROTTERDAM Foto: GERT KRAUTBAUER roto: Leunis Vertinde

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13