WERELDHAVEN ROTTERDAM Van boomstammen en pinda's tot tractoren en vliegtuigonderdelen - Verrassend veelzijdig. Daphne I Deckers filmster, presentatrice, li m^schrijfster van kinder- fill B^i^boeken*, maar ook moeder en vrouw va n .ÉMjÉtt F I I Dezelfde verscheidenheid im v'nc^ Daphneen j>j'n llSplilSiJr I de mode van C&A... ass Forest Lines Agencies BV is gevestigd op het kantoor schip 'Hendrik' aan de Woudrichemstraat, ter hoogte van steiger 2216 aan de Waalhaven Oostzijde. Het bedrijf treedt op als agent namens principaal Forest Lines Incorporated in New Orleans. De eigenaren van de sche pen en de lash bakken. Met lash schepen wordt een lijn dienst onderhouden tussen Amerika en West Europa. In de Rotterdamse haven worden speciale bakken geladen en gelost. Ze worden niet op de kade gezet, maar in het water gelegd. Ze kunnen dus drijven. Lash bakken noemt men ze. Ze liggen in de Waalhaven. Lash is een afkorting van Lighter Aboard Ship, dat wil zeg gen lichter aan boord van een schip. Vanwege de grote afmetin gen van deze drijvende bakken worden ze vergeleken met een lichter/binnenvaartschip. Met een lengte van 18,75 meter, breedte van 9,5 meter en diepte van 4 meter kan een lash bak tot 385 ton geladen worden als het gaat om grote hoeveelheden (massagoederen). Dit in tegen stelling tot de gewone containers, waarvan de laadcapaciteit in dit geval maximaal 30 ton is. Vanuit Amerika worden de lash bakken met moederschepen naar Rotterdam vervoerd. Hoofdzakelijk met houtproduc ten uit de fabriek aan de rivier de Mississippi. Daar worden ze geladen en gaan vervolgens in konvooi naar New Orleans, waar ze op het moeder schip gezet worden. Er kunnen 83 lash bakken mee aan boord de Altantische Oceaan over. De overtocht duurt tien tot twaalf dagen. De moederschepen komen van wege de diepgang en de lengte alleen bij hoog water of stil tij Rotterdam binnen. Eenmaal aan gekomen in de Waalhaven wor den ze gelost en tegelijk weer geladen. Dat gebeurt op het water, afgemeerd aan boeien. Zo heeft men geen kaderuimte nodig. De scheepskraan laat de lash bakken via de achterkant van het schip in het water zak ken. Duwboten nemen ze mee en leg gen ze vast aan de pontons. Met dezelfde duwboten gaan de bak ken daarna naar laad- en losha- vens aan de bevaarbare West- Europese rivieren. Ondertussen wordt het moederschip weer met lash bakken geladen en vaart binnen een dag of twee terug naar Amerika. Op de terugreis neemt het schip voornamelijk staalproducten mee. Het feedership wordt afgezonken in het water Lash bakken die naar Engeland of Noord-Duitsland moeten, worden verder met het feedership 'Spruce' vervoerd. Ook dit schip wordt aan de boeien afgemeerd. Het komt binnen met een diep gang van 4,5 meter. Door de romp vol te pompen met water, wordt het dan tot ongeveer 11 meter in het water afgezon ken. Een duwboot vaart eerst de lash bakken er uit, om het schip daarna op dezelfde wijze te laden. Het water wordt naar bui ten gepompt en het feedership vaart met dezelfde diepgang als het binnenkwam weer weg. Maximaal kunnen 15 lash bak ken vervoerd worden door de 'Spruce'. Forest Lines verzorgt niet alleen het transport, maar ook de distributie. In het Waalhavengebied vindt de overslag plaats. De vervoerde producten wor den niet verwerkt. Ze blijven in de lash bakken, die pas open gaan wanneer ze bij de klant zijn. Wachtend op verder trans port liggen de bakken aan de pontons. Het zijn lege, volle en diep afgeladen bakken. Ze lig gen op verschillende diepten in het water. De lading varieert van 10 tot 390 ton. Afhankelijk van de soort lading. Er zijn bij voorbeeld hele grote verpak kingen, die niets wegen. Maar ook massagoed, dat tot het maximum geladen is. Inclusief de bak komt men dan op een gewicht van 481 ton. Een ver scheidenheid aan lading wordt er mee vervoerd. Van boom stammen en pinda's tot tracto ren en vliegtuigonderdelen. Moederschip Iedere twee weken komt er een moederschip binnen. Er wordt gevaren met de 'Rhine Forest' en de 'Altantic Forest'. De lijn dienst die onderhouden wordt naar Europa noemt men de Eastbound. Het ladingpakket bestaat uit papier, pulp, hout producten en buikproducten zoals petroleum cokes, stain less steel, scrap klei en rijst. Tijdens die periode van twee weken worden de meegebrach te 83 lash bakken gelost, gedistribueerd in Europa en weer geladen. Om zo met het volgende moe derschip weer mee terug te kunnen. De lading met de lijn dienst naar USA, Westbound genaamd, bestaat hoofdzakelijk uit staalproducteri. Sweatshirt met capuchon. 92-122. Corduroy broek. 92-122. Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam 1997. Lash bakken 42-28CT-5 1999 1996 1997 1998 1999 De lash bakken worden aan de pontons in de Waalhaven afgemeerd. Veelal wachtend op verder vervoer Europa in. Met het feedership "Spruce" naar Engeland of Noord Duitsland of met duwboten de bevaarbare rivieren af. Andere lash bakken wachten weer op het moederschip voor de terugreis naar Amerika. Eenheid O Aantal lash bakken Eb Wb Eastbound Westbound •"'T - •- V FOTO: JANSSEN DE KIEVITH Iedere twee weken komt er een moederschip vanuit Amerika naar Nederland. De schepen komen vanwege de diepgang en lengte alleen bij hoog water of stil tij Rotterdam binnen. Na twee dagen gaat het weer geladen richting Atlantische Oceaan. Drijvende bakken in de Waalhaven Wegener huts-aan-hulskranten Niet hetzelfde aantal naar Rotterdam gebrachte lash bak ken gaat altijd weer mee terug naar Amerika. Dat hangt voor namelijk af van de aangeboden retourlading. Soms gaan er meer bakken terug, dan aange komen zijn. Dat verschilt per jaar zoals in de grafiek duide lijk wordt. (Eastbound: naar Europa; Westbound: naar Amerika).

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7