Imams in spe rekenen af met vooroordelen rond hun geloof JONG Mevlana moskee 1041 door PAUL VAN SCHAIK De stemmingmakerij rond de islam hangt Said en Fouad de keel uit. De respectieve lijk Turkse en Marokkaanse student volgen een opleiding tot imam aan de Islamitische Universiteit Rotterdam. De onduidelijkheid over de inhoud van hun geloof was voor hen een motivatie om voor deze studie te kiezen. Met de huidige interna tionale crisis komt hun kennis van pas om het wereldwijd toegenomen onbegrip te bestrijden. In Jong rekenen ze af met het negatieve imago dat hun geloof omringt. Dat de islam een religie is van tolerantie en dialoog is in de hui dige berichtgeving nauwelijks terug te vinden. Terroristen en fundamentalisten eisen de aan dacht op en kweken een schrik beeld waarin westerlingen zich dreigen te verslikken. Maar na een hap van een rotte appel hoeft de hele fruitmand toch niet in de vuilnisbak gekieperd, verbeel den de jongeren. 'Ik ben de islam gaan bestuderen zodat ik een bijdrage kan leveren aan de samenleving, of die nou wel of geen islam aanhangt', stelt Said. 'Elke dag staat er wel iets nega tiefs in de kranten over de islam, geschreven door mensen zonder kennis van het geloof, of door mensen die het denken te weten. Ze stellen Osama Bin Laden gelijk aan de islam. Door me er persoonlijk in te verdiepen kan ik het vervolgens aan anderen overbrengen. De meeste studen ten hier hebben datzelfde doel', weet hij. In Nederland leven zon 700 duizend moslims De Islamitische Universiteit (IUR) aan de Aelbrechtskade 100 telt 257 studenten van uit eenlopende achtergronden. Het instituut is in 1997 opgericht en stelt zich tot doel om met acade misch onderwijs en onderzoek een bijdrage te leveren aan vol waardig burgerschap van mos lims in de Europese samenlevin gen. In Nederland leven zo'n 700 duizend moslims waarvan de meeste een migratieachter grond hebben. Omdat voor hen vaststaat dat hun toekomst in Nederland ligt, kiezen zij ervoor zich te manifesteren als moslim burgers van de Nederlandse samenleving. De IUR streeft ernaar de waarden van het isla mitisch geloof en de sociaal maatschappelijke omstandighe den in Europa te verenigen. Een van de specialisaties die studen ten kunnen kiezen is de oplei ding tot imam. Fouad voelt zich als inwoner van Nederland verplicht iets voor de samenleving te doen en denkt zich als imam dienstbaar te kun nen maken. 'De profeet heeft zelf gezegd dat communicatie heel belangrijk is.' Niet dat hij van plan is na zijn studie de deu ren langs te gaan om zieltjes te winnen, maar: 'Wie iets wil weten over het geloof wil ik hel pen.' 'In de Koran staat dat moord verboden is' In een slooptocht tegen de ves ting van vooroordelen richten de studenten hun kanon op de mis vatting dat een mensenleven weinig telt in de moslimreligie. Van het opofferen van een men senleven voor een hoger ideaal is in de geschreven teksten niets te vinden, weet Said. 'De redenatie dat 'God aan onze kant staat, mensenlevens niet tellen en wie niet gehoorzaamt zal sterven', is van terroristen, maar niet van de islam. In de Koran staat dat moord verboden is. Ook zelf moord is niet toegestaan, waar mee de terroristische aanslag van 11 september de daders dus ontheft van het islamitisch geloof.' 'Er bestaat geen imam ter wereld die zal zeggen: 'Goed gedaan jochie!verbeeldt Said. Waarop hij verwijst naar het persbericht dat de rector van de universiteit zojuist heeft verspreid. Fouad citeert de titel: 'Een moslim kan seen terrorist ziin en een terro rist geen moslim'. In het bericht, dat is geschreven door de rector van de universiteit prof. Dr. Ahmet Akgunduz, veroordeelt de universiteit de terroristische aanslagen. 'Onze harten bloeden voor de aanvallen gericht op onschuldige mensen', zo schrijft hij. De persverklaring, die is gelardeerd met bloemrijke cita ten uit de Koran, maakt verder duidelijk dat de betekenis van de islam juist 'vrede' is. 'Internet verbieden is heel onislamitisch Volgens Said en Fouad kan de islam dan ook geen argument zijn in deze oorlog. Faoud: 'Ik ben het ook niet eens met de Taliban. Al voor de aanslagen was ik het niet eens met dat geloof. En volgens mij niemand binnen de islamitische wereld. Er bestaan binnen de moslimwe reld ook nauwelijks contacten met de Taliban. De islam schrijft namelijk tolerantie voor en dia loog. Het predikt geen onder drukking en is ook geen vijand van onderwijs of de moderne tijd.' Said vult aan: 'Internet ver bieden is heel onislamitisch want de profeet heeft communi catie juist hoog in het vaandel. Het geloof nodigt uit om jezelf te ontwikkelen.' De oproep van Osama Bin Laden tot een jihad is bij Said en Fouad aan het verkeerde adres. Voor een oorlog tussen de islam en het westen is volgens hen geen draagvlak. Een volmondig 'nee' is hun antwoord op de vraag of de wereld zich in twee kampen zal verdelen. 'Geen enkele imam is het daarmee eens', stelt Said. 'Bin Laden staat alleen in de moslimwereld.' Nogal lompe strijdwijze De wraak van Amerika noemt Said denkbaar en zelfs invoel baar, want actie wekt reactie. Maar goedkeuren gaat hem een stap te ver. 'Bloedvergieten van onschuldige mensen is nooit okay.' Daarnaast sluit hij zich - 'niet als aanstaande imam maar als Nederlander met gezond ver stand' - aan bij de mensen die menen dat voor een nogal lompe strijdwijze is gekozen: één land bombarderen om een terroris tisch netwerk te bestrijden is het zelfde als een computervirus proberen uit te roeien door een aantal computers aan gruzele menten te slaan. Daarmee is vooral woede gecreëerd bij de computereigenaren maar het virus woekert voort. De metaf oor doortrekkend: Mensen met hetzelfde merk computer zullen zich zeker ook bedreigd voelen. De vraag is volgens Said of België ook zou worden gebom bardeerd als Osama Bin Laden daar was ondergedoken. 'Als ze echt alleen Bin Laden willen hebben zou een raket genoeg moeten zijn.' De studenten geloven niet dat de haat tegen moslims in Nederland de overhand zal krijgen. 'Deze oorlog gaat niet over religie. Nederlanders ziin nuchter genoeg om op te pikken dat er geen oorlog bestaat tussen de islam en het westen.' 'Er heerst een algehele verdachtmaking' Dat uit reacties van gematigde moslims begrip zou blijken voor de motieven van de daders van 11 september, is volgens Said en Fouad stemmingmakerij. De enquêtes in Nederland wezen uit dat bij een meerderheid sympa thie zou bestaan voor de aanslag. Er heerst momenteel een algehe le verdachtmaking van de islam in het westen die op oneigenlijke gronden berust, gelooft Said. Hii heeft zijn twijfels bij de onder zoeksmethodes die zijn gehan teerd. 'Het resultaat werd zo kort na de aanslag al naar buiten gebracht, dat kan geen gedegen onderzoek zijn', stelt hij. De stu dent twijfelt daarbij aan de vraagstelling. Met de vraag: 'heb je begrip voor de aansla gen' kan je natuurlijk alle kanten op, argumenteert hij. Persoonlijk hebben de twee de afgelopen tijd geen uitingen van Moslimhaat ervaren. Said: 'Wel begrip. Van mijn Nederlandse buren. Die leven mee met mij en maken zich ook zorgen over de vervorming van het imago van de islam door de media.' De IUR wordt niet erkend door de overheid. Studenten betalen duizend gulden collegegeld en hebben geen recht op een beurs. De meeste van hen volgen, net als Said en Faouad, de studie naast een betaalde baan. De begroting van de universiteit wordt sluitend gemaakt door gif ten van donateurs. Dit acade misch jaar, wanneer de eerste lichting studenten de opleiding heeft voltooid, beslist de over heid of ze mee gaat betalen. Dat is mede afhankelijk van de beoordeling van de kwaliteit van het onderwijs en het onderzoek. aging en :n Dan aken bij r u aal 4 uur regeling natie bij ikbedrijf schoon- ahool op Schie- i vr. van vakantie Gemini 579 igd voor en in a/d IJs- kerk a/d awijk en af 15.00 an voor Capel- itingen: iderdijk Deze oorlog gaat niet over religie atlekge- i interi- Verktijd Eigen aris vol- ranche. 718. Onlangs werd in Rotterdam de eerste nieuwgebouwde moskee binnen haar gemeentegrens officieel in gebruik genomen. De bouw van de Mevlana moskee, die plaats biedt aan veertienhonderd gelovigen duurde twee jaar. foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 9