Mijn Stad! Snotterige vakantie Schiedam beleeft dit weekend eerste Marokkaanse Culturele Manifestatie I KORTWEG BOB wil aanpak graffiti en schotelantennes Concert Van Swieten Society v/h Musica Classica Swingend AquaSportfestijn in Zwembad Groenoord SCHIEDAM Computercursus De Klinker Christmas Bazaar in St. Mary's Reumapatiëntenvereniging vraagt aandacht in week voor chronisch zieken Vrijwilligers m/v OKC gevraagd Ambrosius in Stedelijk Museum =1 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 31 OKTOBER 2001 44 - 1441 INGEZONDEN BRIEF Schiedam wat is er met je! Of beter wat is er met je bestuur ders. Moeten je inwoners nu echt weggepest worden zodat de Gemeente en Woonplus zo goedkoop mogelijk kunnen gaan slopen? Dure koopwonim gen neer kunnen zetten? Of ha len ze het beste tuig wat er maar is te vinden naar Schie dam om extra subsidiegelden te kunnen incasseren. Want hoe meer inwoners in een "stad" hoe hoger de Europese Unie haar bijdrage levert misschien? Vanwaar deze krankzinnige opmerkingen, die ik trouwens wel meer hoor! Nou ik ben af gegaan op herrie, het klagen van bewoners, ja alweer, over wat er gebeurd op en rond de Parkweg ter hoogte van de avondwinkel, v. Oldenbarne veldstraat ter hoogte van het poortje. P.J. Troelstralaan ter hoogte van de aldaar aanwezi ge snackbar. Bandensporen verraden wat bewoners avonds moeten goedvinden! Cirkels, rechte remsporen, die vind je op de Troelstralaan, op en rond de v. Oldenbarneveld- straat, is het al niet anders Motoren worden, net als bij de T.T. in Assen warm gedraaid, als je zoiets voor de eerste keer hoort dan pis je haast in je broek van angst en de herrie. Op beide locaties wijken de motoren en brommers uit naar de v. Haarenlaan. Dat is een gewild stuk om de gashendels eens lekker open te draaien. Voor een keer zou je zeggen o.k. Maar iedere dag, ieder weekend, helemqal geen rust meer in deze wijken, waar blijft nou die politie! Het vreemde is dat het gebeurt in beide stukken wat moet wor den gesloopt, toeval? Een wijk agent kan zoiets niet alleen op lossen, bestuurders trekken zich in hun hotelstadskantoor sowieso niets aan van het sig naleren, want voor hun is het de ver van mijn bed show! Of ze vinden het wel waar, maar het is niet hun afdeling, ach gors, we hebben al zoveel van dat slappe geouwehoer ge hoord. De politie doet vrolijk mee met prioriteit stellingen. Gewoon gelul, moetje eens bij mijn werkgever mee aankomen of bij welke andere werkgever dat het geen prioriteit is. Schop onder mijn reet kan ik krijgen, gewoon werken en doen waar je voor bent. Nou Gemeente iets voor jullie, doen waar je voor bent, ik bedoel werken hè. Hans Henrichs, Schiedam SCHIEDAM - Openbare Dalton basisschool De Klinker organi seert al enkele jaren met veel suc ces naschoolse activiteiten voor de leerlingen van de school. Daar naast organiseert zij ook compu tercursussen voor ouder(s)/ ver zorgers) en andere belangstellen den in de avonduren. Voor de cur- sussen'Werken met de computer' voor beginners (dinsdagavond) en gevorderden (maandagavond) is er nog plaats voor een aantal lief hebbers. De cursussen worden verzorgd door gekwalificeerde docenten. De kosten voor tien bijeenkom sten van 19.30 - 22.00 uur bedra gen fl. 275,-. De computercursus sen starten op resp. 5 en 6 novem ber. Meer inlichtingen over de cur sus en/of inschrijving, telefoon: 010 - 470 95 01 of kijk op de website: www.klinkerschiedam.nl SCHIEDAM - Al op 3 novem ber wordt er een Kerst Bazaar gehouden voor The Mission to Seafarers in Schiedam en de St. Mary's Church in Rotterdam. Na de opening door wethouder Hans Kombrink kan men snuffelen tussen de Nederlandse en Engesle boeken, cadeautjes kopen voor kerst en sinterklaas bij de Engelse en Afrikaanse kraam, een leuk stuk antiek ko pen of een kopje koffie of (na tuurlijk) thee drinken met taart of scones in de aanwezige Te aroom. Natuurlijk is de kerst man aanwezig voor de kinderen. In een loterij kan een gokje wor den gewaagd voor een reisje naar Engeland of een van de ve le andere uitjes. Genoeg voor een aantal heerlijk uurtjes in de Engelse Kerstsfeer! Christmas Bazaar, St. Mary's Church, Pie- ter de Hoochweg 133 in Rotter dam, 10.00 - 16.00 uur. SCHIEDAM - Het was de afgelopen week vakantie, en wat kan je dan als kind beter doen dan naar Jeugdland 2000 te gaan? Het was een gezelligheid van belang, want het was (hoewel het maar drie da gen duurde) weer een feest van jewelste. Het begon allemaal met een Snotmysterie, waarbij een ridder op een gevaarlijke missie gaat, te gunste van zijn koninkrijk. Dat liep uiteindelijk, na een aantal om zwervingen, wel goed af. Maar het bleek voor de kinderen toch een behoorlijk spannend toneelstuk te zijn. De dag erna konden ze helemaal uit hun dak gaan in de Margriethal, klimmen en klauteren in en op een aantal megadikke speelattracties. Als afsluiter kon er donderdag worden gezwommen in Bad Groe noord, waar lekker ontspannen gespetterd kon worden. Drie dagen, kort maar krachtig, was het weer een gezellig Jeugdland 2000. Kinderen konden zichzelf laten schminken als ze dat wilden. door Evelyn de Ruyter WATERWEG-NOORD - De pijn is vaak zo hevig, dat zelfs een ritje met de speciaal voor gehandicap ten in het leven geroepen Teletax over hobbelige straatklinkers en verkeers drempels een ware martel gang wordt. Ook de instap van het 'schudbusje' is te hoog voor mensen van wie door reuma de gewrichten van heupen en knieën ern stig zijn aangetast. Als ze na veel soebatten voor el kaar krijgen dat ze per taxi mogen rijden, moeten ze een deel van de ritprijs voorschieten. Dat geld is er vaak niet. Zij blijven dus maar liever thuis en raken zo steeds meer in isolement. 'Mensen denken vaak dat in Ne derland alles zo goed geregeld is voor gehandicapten, maar dat valt heel erg tegen', weten Jean ne van de Leek, ombudsvrouw van de Reumapatiëntenvereni ging Waterweg-Noord en Riet Plomp, 2e secretaresse van die vereniging. Zij vragen aan de vooravond van de 'week van de chronisch zieken (3 tot 10 no vember)' aandacht voor reuma, een aandoening die leidt tot ern stige functiebeperkingen. Reu ma is overigens een verzamel naam voor allerlei aandoeningen van het menselijk bewegingsap paraat. De woordvoersters van de regio nale patiëntenvereniging, die volgend jaar februari het 20-ja- rig bestaan viert, ondervinden de gevolgen van reuma aan den lij ve, maar de béide strijdbare da mes en hun zeven medebestuurs leden hebben zich ondanks de eigen beperkingen niet tot thuis zitten laten veroordelen. Zij be stoken de bestuurders van Vlaar- dingen, Schiedam, Maassluis en omstreken met zaken die drin gend verbetering behoeven en onderhouden nauwe contacten met alle mogelijke andere orga nisaties, instellingen en andere belangenverenigingen. Zo hel pen ze patiënten bij het verkrij gen van de broodnodige hulp middelen en voorzieningen en strijden ze onvermoeibaar tegen de vele hindernissen die mensen met een handicap het leven extra zuur maken. Zoals de ontoegan kelijkheid van een deel van de openbare gebouwen, ontoerei kende regelgeving en frustreren- Om het Vlaardingse Visserijmuseum binnen te komen moeten de overigens zeer servicegerichte medewerkers telkens een loop plank uitleggen voor minder mobiele bezoekers de bureaucratie bij de lokale en landelijke overheid. Ze sommen moeiteloos op waar je als reuma patiënt zoal mee te maken krijgt; veel pijn, bewegingsbeperkin gen, tekortschietend vervoer, on neembare stoepen en belemme ringen in eigen huis. Van de Leek geeft aan: 'Mensen met door reuma aangetaste handen kunnen bijvoorbeeld niet een ge wone kraan opendraaien of een blikje openmaken. Daar moeten dus aanpassingen voor komen, maar die worden vaak niet ver goed. Ze moeten dat uit eigen zak betalen en als dat niet kan dan maar gewoon doortobben. Mensen met een handicap en ch ronisch zieken merken al met al weinig van de welvaart in Ne derland. Zij moeten zich maar zien te redden met een laag in komen maar staan wel vaak voor hoge kosten. Je krijgt bijvoor beeld makkelijker een rollator dan een aangepaste kraan.' Sinds 1994 heeft de overheid door het instellen van de 'Wet Voorzieningen Gehandicapten' de verantwoordelijkheid voor dit soort zaken bij de gemeenten neergelegd. Per gemeente wordt bepaald wat wel en niet belang rijk is, de verschillen tussen de gemeenten zijn erg groot. 'Het is een politieke keuze waar het be schikbare geld aan wordt uitge geven. De gemeenten in dit ge bied hebben ervoor gekozen geen aangepaste kranen te ver goeden. Daarvan zijn er toch mi nimaal drie nodig in de woning. Die kranen moeten gekocht en geïnstalleerd worden, dat kost al gauw een paar honderd gulden. Mensen raken door dat soort uit gaven in geldnood.' De Reumapatiëntenvereniging strijdt niet alleen voor een beter bestaan van de circa 360 leden, maar zorgt er ook daadwerkelijk voor dat hun leven wat aangena mer is. Zo is er het zwemmen voor reumapatiënten met extra verwarmd water in bad Groe- noord dat over een speciale zwemlift beschikt. Daarnaast is er het lotgenotencontact, waarbij patiënten ervaringen kunnen uit wisselen en wordt er voor ont spanning gezorgd. 'We zijn net terug van een weekje vakantie', een trip met 36 mensen naar een aangepast vakantiecentrum.' Betere medicijnen Het is met name de grote groep wat oudere patiënten die dezer dagen tobt met ernstige handi caps. 'Voor nieuwe reumapa tiënten zijn de vooruitzichten wat gunstiger door de sterk ver beterde medicijnen', meldt Van de Leek. Maar die kwamen te laat voor de grote groep oudere patiënten die al ernstige schade en vergroeiingen heeft opgelo pen aan de gewrichten. 'Daar doet de overheid te weinig voor', benadrukken Van de Leek en Plomp. 'Er wordt door de poli tiek te weinig geluisterd naar pa tiënten er wordt onvoldoende aandacht besteed aan 'kwaliteit van leven'. 'Het streven is om mensen zo lang mogelijk thuis te laten wonen, dan moet je ook zorgen voor de daarvoor beno digde voorzieningen. Reumapa tiënten die bij gebrek aan pas send vervoer noodgedwongen thuis zitten onderhouden hun contacten via de telefoon, maar ook dat kan maar met mate, an ders wordt de telefoonrekening te hoog', schildert Plomp de uit zichtloze situatie. Patiënten wor den niet alleen geconfronteerd met hun ziekte die ze veel pijn bezorgt en op den duur invalide en hulpbehoevend maakt. 'Ze moeten daarnaast ook zelf van alles regelen, zoals medische en huishoudelijke hulp, regelingen via instanties en noem maar op. Wij helpen ze daarbij, als vereni ging, meldt het duo. 'Maar je kunt simpelweg stellen dat reu mapatiënten veel te weinig geld tot hun beschikking hebben om een zo normaal mogelijk leven op te kunnen bouwen. Het idee leeft weieens dat in Nederland alles prima geregeld is. Dat mensen met een handicap zom aar van alles krijgen, maar dat is in de praktijk duidelijk niet zo. Vroeger kregen mensen pro bleemloos een 'trippelstoel', een stoel op wieltjes om je in huis op voort te bewegen om de aange dane gewrichten te ontzien, te genwoordig moet je daarvoor naar het ziekenfonds, zo'n stoel wordt vrijwel niet meer vers trekt.' Het plan van de overheid om door de gehandicaptenzorg bij de gemeente neer te leggen de zorg dichterbij de patiënt te brengen, is in de praktijk niet erg uit de verf gekomen, signaleren Van de Leek en Plomp. 'De doelstelling 'één loket' is nog steeds niet gehaald. Mensen worden nog steeds van het kastje naar de muur gestuurd. Het ROG (Regionaal Overleg Ge handicapten) is alleen 's mor gens van acht tot negen uur tele fonisch bereikbaar, een tijdstip waarop veel patiënten nog ge holpen worden met wassen en aankleden. Dat uurtje is veel te beperkt. Er zou minstens 's mid dags een bel-uur bij moeten ko men.' De problemen die ze schetsen treffen niet alleen reumapatiën ten maar alle gehandicapten, maken de verenigingswoord voerster duidelijk. 'En ook men sen die door hun leeftijd gehan dicapt raken, krijgen er mee te maken. Het gaat om een heel grote groep mensen.' Zelfde kansen Reuma is, in tegenstelling tot wat weieens gedacht wordt, geen 'oudere mensen ziekte'. De aan doening treft ook jonge mensen. 'Zij krijgen door hun ziekte geen kans om iets op de bouwen, de slogan 'iedereen moet dezelfde kansen hebben' gaat voor hen niet op, de voorzieningen schie ten daarvoor absoluut tekort', al dus de reuma-ombudsvrouw. 'Er is geen geld voor een computer, voor een internetaansluiting, ter wijl dat in deze tijd een heel be langrijk en nuttig medium is. Daar zou de overheid voor moe ten zorgen. Dat is ook iets waar wij als vereniging voor strijden. Rotterdam geeft 10.000 pc's weg aan mensen met kinderen die een laag inkomen hebben. Dat is een goed initiatief, zoiets zou den ze hier ook moeten doen.' De overheid zou beter moeten luisteren naar patiëntenorganisa ties, vindt het bestuur van de reumapatiëntenvereniging. Er wordt overigens hard aan ge werkt om meer gehoor te vin den, ook op landelijk niveau. 'Wij zijn aangesloten bij de lan delijke reumapatiëntenbond en bij de landelijke Gehandicapten raad die dezer dagen met de overheid in gesprek is over voor zieningen en die een kaartenac tie heeft opgestart richting poli tiek. Geschrokken Kamerleden hebben inmiddels al bij de mi nister aangedrongen op verande ringen.' Wie meer wil weten over de reumapatiëntenvereniging Waterweg Noord kan bellen naar Riet Plomp, tel. 4707563. SCHIEDAM - Schiedam beleeft zaterdag 3 en zon dag 4 november haar eerste Marokkaans Culturele Ma nifestatie. Die manifestatie draagt de naam 'Ahlan wa Sahlan' (Welkom). Het pro gramma is geheel Neder landstalig en bedoeld voor jong en oud, voor mensen uit alle windstreken. Burge meester Scheeres verricht zondag om 13.30 uur de of ficiële opening van het fes tival dat zich verspreid over verschillende locaties af speelt, het Theater aan de Schie, het filmhuis, de arto- teek en de Regentenkamer. Het festival biedt het publiek de gelegenheid om kennis te maken met een aantal aspecten van de zo gevarieerde Marokkaanse cultuur, waaronder film, mu ziek, dans, (vertel)theater, tradi tionele gerechten en mintthee, gebruiken in de hammam (het badhuis) en henna-painting. De manifestatie begint zaterdag om 14 uur in het filmhuis waar achtereenvolgens Ali Zaoua en Mektoub worden gedraaid, twee films onder regie van Nabil Ay- ouch. In de artoteek wordt om 17 uur een tentoonstelling geo pend van drie kunstenaars uit Marokko. De expo 'Sans motif apparant' is ogenschijnlijk zon der motief, dat motief is er wel degelijk in het werk van Moha- med Fariji, Hassan Darsi en Ra- chid L'Mouddene. Zondag geeft Scheeres in het Fortis Theater aan de Schie het startsein voor het eigenlijke fes tival. Met achtereenvolgens dans van Radia El Hachioui en het verhaal 'De Nachtmerrie van de Tovenaar' door verteller Majid Choukri. Na muziek van de Gnawa Band volgt een eveneens muzikaal omlijste modeshow van djeleba's, kaftans, bruids- en vrije tijdskleding. Het middagprogramma wordt afgerond met muziek van Said Mariouari. Om 17.30 uur opent wethouder Groeneweg in de Regentenka mer de expositie fotoportretten 'Met andere ogen'. De kunste naars Hassan Darsi (Casablanb- ca) en Sjef van Duin (Schiedam) portretteerden talloze bekende en onbekende Schiedamse fami lies in een typisch Marokkaanse Schiedammers 'MetAndere Ogen'gezien studio. Bovendien vroegen ze de families hun meest waardevolle voorwerp te tonen. In de histori sche Regentenkamer worden zo wel de foto's als de voorwerpen op een bijzondere manier gepre senteerd. Zo ontstaat er een overzicht van Schiedammers en hun persoonlijk cultureel erf goed. De tentoonstelling is tot en met 25 november te zien aan de Lange Achterweg 84. De Marokkaanse Stichting Nar cis organiseerde de Manifestatie, samen met de afdeling Cultuur van de gemeente, Filmhuis en artoteek en financiële steun van de provincie, gemeente en Fonds Schiedam/Vlaardingen. Het Ouder en Kind Centrum start op^ dinsdag 6 november een creatieve ochtend voor vrouwen van 9.00 tot 11.00 uur en maandagavond 5 november van 20.00 - 22.00 uur. Kosten 20 gulden voor 6 bijeenkom sten. Materiaal kan tegen inkoopsprijs worden gekocht. Ook heeft zij een doorlopende reeks ontspanningsmiddagen voor vrouwen vanaf 18 jaar, op de donderdag van 13.30 - 14.30 uur. Kos ten 25 gulden per maand onder deskundige begeleiding. Hier kan men op de tonen van rustgevende muziek, leren zichzelf totaal te ont spannen. Alle activiteiten zijn in het Gebouw aan het Broersveld 142. Voor kinderopvang kan worden gezorgd 1 gulden per keer, per kind). SCHIEDAM - Schiedam moet bij haar aanpak van ontsierende re clames in de binnenstad ook aandacht besteden aan het verwijderen van graffiti en aan al even ontsierend uitstekende schotelantennes. De vereniging van Bewoners en Ondernemers Brandersbuurt noemt de plannen van de gemeente om paal en perk te stellen aan de wildgroei aan reclame-uitingen zinvol, maar heeft daar ook kritische kantteke ningen bij. De organisatie wijst op de nodige hiaten in de opgestelde regelgeving en dringt er op aan dat bij het handhaven van de regels niet al te strikt wordt gehandeld maar ook de situatie ter plaatse wordt meegewogen BOB wil ook graag weten hoe Schiedam de financiële gevolgen van de maatregelen denkt op te vangen, als er straks minder precario bin nenkomen door minder of kleinere reclame-uitingen. BOB wijst er tot slot op dat Schiedam ervoor moet waken teveel hooi op de vork te nemen. 'Door middel van een veelheid aan plannen gaat Schiedam de komende tijd fysiek op de schop. Om enkele van uw plannen te noemen: TramPlus, Schieveste, Parkeer- en Bereikbaar heidsplan, Land van Belofte, Seinpost, Winkeluitstallingen, Recla meregels.' Maar de gemeente heeft eigenlijk geen andere keus, beseft ook BOB, nu diverse rapporten duidelijk hebben gemaakt dat 'dra conische politiek/bestuurlijke maatregelen noodzakelijk zijn om te zorgen dat Schiedam ook naar demografische samenstelling die be woners/consumenten krijgt die nodig zijn om een stad als levend or ganisme in stand te houden.' 'In hoeverre in dit kader de aanpak van ontsierende reclame en winkeluitstallingen een hoge prioriteit ver dient, is voor ons de vraag', aldus BOB. SCHIEDAM - De Stichting Westvest 90 presenteert vrijdag 2 no vember haar tweede concert van het seizoen. Bart van Oort, piano forte, Franc Polman, viool en Job ter Haar, cello spelen de sterren van de hemel. Zij maken deel uit van de Van Swieten Society voorheen Musica Classica. Dit gezelschap is opgericht in 1993 als een flexibel kamermuziekensemble met het doel een nieuwe kijk te bieden op het klassieke en romantische repertoire. Tijdens het programma van 2 november speelt zij pianotrio's van Hay dn, Mozart en Hummel. De werken van deze laatste componist worden weinig uitgevoerd op het concertpodium. De moderne piano- school heeft echter veel te danken aan zijn activiteiten. Als kind was hij zo begaafd dat Mozart hem in huis nam en twee jaar les gaf. Ook studeerde hij bij Clementi, Haydn, Salieri en was bevriend met van Beethoven. In zijn tijd werd hij als een groot virtuoos beschouwd. Daarom is hij in dit programma een interessante verbindingsschakel. Alle leden van het de Van Swieten Society voorheen Musica Clas sica hebben een lange en succesvolle carrière in de oude muziek ach ter de rug. Zij zijn actief in de kamermuziek en in een aantal van de belangrijkste historisch georiënteerde orkesten in de wereld. Boven dien hebben ze met de verschillende ensembles waaraan zij zijn ver bonden vele CD-opnames gemaakt. Het concert begint om 20.15 uur in het kerkgebouw van de Vrij zinnige Geloofsgemeenschap NPB, Westvest 90 (tegenover molen De Walvisch). Losse kaarten 25 gulden, CJP en 65+ fl. 22,50. Pas separtout 4 concerten naar keuze zijn ook verkrijgbaar. Jongeren t/m 18 jaar onder begeleiding 7,50. Kaarten zijn te koop bij de WV Schiedam en Vlaardingen, Fortis Theater aan de Schie en aan de kassa. SCHIEDAM - Voor liefhebbers van aquasporten organiseert Sport en Recreatiebad Groenoord op 10 november de AquaSport Triathlon en heeft hiermee de primeur voor Nederland. Het evenement bestaat uit aquarobics, aquajogging en Aqua-fit op muziek: De AquaSport Triathlon heeft overigens alles te maken met drie aquasporten op mu ziek en niets met de combinatie fietsen, zwemmen en hardlopen. De Triatlon wordt uitgevoerd op swingende muziek maar er wordt tij dens dit evenement ook flink aan de conditie gewerkt. De wedstrijd wordt in drie onderdelen van elk 50 minuten (inclusief korte pauze) verdeeld. In elk deel wordt een van de Aquasport-Triathlon onderde len uitgevoerd. AquaSport Traithlon is bedoeld voor muziek- en aqualiefhebbers vanaf 16 jaar en start om 12.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Voor meer informatie: 0104719327 of www.zwembad- groenoord.nl. SCHIEDAM - Het Ouder en Kind Centrum (OKC) is een plek waar moeders met hun kinderen kunnen bijkletsen en ervaringen kunnen uitwisselen. Zij zijn ervaringsdeskundige bij uitstek waar het de op voeding van kinderen aangaat, omdat zij er heel vaak alléén voor staan. Daarom zijn ze soms op zoek naar een klankbord; ze willen immers graag reacties van anderen horen. Vaak kan men zonder kin deren nergens heen en is men met kinderen niet altijd overal welkom. En ook vaders die alleen voor de opvoeding staan zitten met een zelf de probleem. Het OKC biedt een inloopplek worden voor ouders met hun kinderen: man/vrouw, Nederlander/buitenlander; getrouwd, ge scheiden of alleenstaand. Vanwege de groei is het centrum daarom op zoek naar mensen die het leuk vinden om in de kinderopvang te hel pen, in'de tweedehands kledingwinkel te helpen met de verkoop, hel pen uitvoeren van kinderfeestjes, die hun deskundigheid op de pc willen delen (PR; folders e.d.) of die willen helpen in de (toekomsti ge) kookgroepen. Alles is mogelijk! Neem voor meer informatie even contact op met het OKC, tele foon 010 - 473 45 45. SCHIEDAM - Harmonie Ambrosius geeft zondag 4 november een concert in de aula van het Stedelijk Museum. Er worden vele beken de werken gespeeld, zoals Livin' la vida loca en It's a small world van Disney. Ook komen liedjes met een Schots (A Highland Rhapsody) of Zuid-Amerikaans karakter (Huayta) aan bod. Het geheel staat on der leiding van dirigent Ton Lansbergen, die reeds 25 jaar zijn trou we diensten aan de vereniging levert in de vorm van dirigeren, com poneren en arrangeren. Het concert begint om 13.30 uur in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. Toegang is gratis. L Foto: ED DEWAERHEIJT Helse pijn veroordeelt veel mensen tot een plekje achter de gordijnen foto: RONALD STAM

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 15