Het Verhoor: Zoektocht na Boekfeest 2001: De le Nationale Boeken Manifestatie n°g meer ha European Tour 2001 van The Original USA Gospel Singers Indrukwekkende line up op fundraising festival r •V O O O O CM 0^ 44 - 1002 Vrijdag 2 november THEATER 20.15 Jörgen Raymann. Even slikken... Bekend van de popu laire tv-show The Comedy Factory en in korte tijd immens populair geworden, maakt zijn eerste grote tournee langs de Nederlandse theaters. Slikken is de trend van dit millennium. In een tijd waarin veel getolereerd moet worden, moet er ook vaak geslikt worden, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.15 Leonce en Lena. RO Theater. Prins Leonce van het koninkrijk Popo en prinses Lena van koninkrijk Pipi worden aan elkaar uitgehuwelijkt, Beiden ontvluchten hun lot, ontmoeten elkaar bij toeval en worden, zon der eikaars identiteit te kennen, verliefd, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal. .00 Arie Silvester. Vet! Liefhebber van zappen, fastfood, one night-stands en verbaal tafeltennis? Dan zijn Arie Silvester de best denkbare brot hers in crime, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.00 De Berini's. Onder de slo pershamer, Theater Zuidplein, Grote Zaal. Zaterdag 3 november MUZIEK 14.00 en 16.15 VOF de Kunst en Van Muiswinkel. Dolle pret met Apekooien. Vanaf 6 jaar, Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. VARIA 12.00-17.00 Braderie, Stadserf- plein, Schiedam. Zondag 4 november MUZIEK 15.00 tot 23.00; zondag 14.00-22.00 Irish Music Festival, Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 13.30 Zondagconcert. Harmonie Ambrosius Schiedam, Stedelijk Museum Schiedam. THEATER 14.00 Ma Tilda Tilly, theater groep De Kaap, vanaf 5 jaar, De Stoep, Spijkenisse. Maandag 5 november THEATER 20.15 De koningin van Paramaribo. Met: Helen Kamperveen, Jetty Mathurin en Manoushka Zeegelaar Breeveld. Ze was de beroemdste en meest beminde hoer van Paramaribo. In haar bed vertoefden zeelieden en soldaten, maar ook politici en andere beroemdheden, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal. Dinsdag 6 november THEATER 19.00 De Leenane Trilogie. Met: Nele Goossens, Fedja van Huet, Wim Opbrouck, Stefan Perceval e.a. De jonge Ierse schrijver Martin McDonagh (1970) schreef drie toneelstuk ken over het ontluisterende dorpsleven in zijn geboorteland. Een dorp ingeklemd tussen turf molm, landbouwplastic, het kerkhof en de zee, Rotterdamse Schouwburg, grote zaal. 20.30 Waarom huilen baby's als ze geboren worden? Met: Renee Fokker, Marcus Azzini en Gerindo Kartadinata. Rotter damse Schouwburg, kleine zaal. Woensdag 7 november THEATER 20.00 Comedytrain. Top van Nederlandse stand-up come dians. Een avondje is, behalve een van de leukere avondjes vermaak in de Nederlandse theaters, de remedie tegen vastzittende lach spieren. Vier of vijf bloeddorsti ge grappenmakers beklimmen het podium. Was dirigent Wilhelm Furtwöngler fout in de oor log? Of is de kunst boven de politiek verheven? Deze en andere prangende vra gen worden gesteld in Het Verhoor. Het Verhoor (Taking Sides) is een meesterwerk van de Engelse toneelschrijver Ronald Harwood die ook het veelgespeelde stuk De Dresser schreef. Het Verhoor is een ontroerend en aangrijpend toneelstuk waarin het publiek wordt meegenomen in een uiterst spannend verhoor. De zowel adembenemende als ver makelijke anekdotes leiden tot het oordeel dat geveld moet wor den. Is dirigent Furtwöngler schuldig omdat hij tijdens het nazi-regi me bleef dirigeren? Kunnen kunst en muziek zich onttrekken aan politieke keuzes? Welke kant kiest de toeschouwer? Het stuk is met zijn universele the matiek van goed en fout ook in deze tijd nog uiterst boeiend. Spel: Bram van der Vlugt, Nadja H3pscher, Theo Pont, Hans Breetveld, Toncy van Eersel en Ronald Armbrust, regie: Lodewijk de Boer. Zie ook www. hummel inckstuurman. nl Te zien in het Fortis Theater a.d. Schie op wo. 7 november, aanvang 20.15 uur. Reserveren: 010 - 2467467. Het stuk is genomineerd voor de NRC Publieksprijs. In het jaar dat Rotterdam Culturele Hoofdstad is van Europa, wordt de le Nationale Boeken Manifestatie georganiseerd. Een uniek evenement waar meer dan 100 boekuitgeve- rijen aan deelnemen. Op een totaal oppervlak van ruim 8.000 m2 zullen tien duizenden boeken en boek- producten worden gepre senteerd en uiteraard ver kocht. Waaronder de allernieuwste titels. De boekuitgevers wordt voor de eerste maal een platform gegeven waarop zij alle beschikbare titels, zo moge lijk themagericht aan de bezoekers kunnen presente ren. Boekfeest 2001 is de eerste Nederlandse Boeken Manifestatie die op zo'n grote schaal in Nederland wordt gepresenteerd en wel in de nieu we Scheldehal van het prachtig gerenoveerde Ahoy' complex. Boekfeest 2001 is een boekbele- ving in de meest brede zin van het woord. Alle boekhandelgere- lateerde producten komen aan bod. Uiteraard alles op het gebied van boeken, maar ook digitale producten, tot en met internet activiteiten. Zes actiep odia geven alle gelegenheid tot boeiende ontmoetingen met meer dan 90 auteurs. Boek- en uitgaansgsplezier gaan hand in hand Niet alleen op de stands van veel boekuitgevers kunt u bekende Nederlandse en buitenlandse auteurs ontmoeten en uw lieve lingsboek laten signeren. Naast het enorme aanbod aan boekpro- ducten is Boekfeest 2001 vooral een heerlijk dagje uit met de vele optredens van binnen- en buiten landse schrijvers. Er is een kinderboe kenpodium, waar zal worden voorgelezen door bekende kin derboekauteurs en een aantal theater optredens plaatsvinden. In het gezellige literair café, dat is ingericht als bruin café, maken auteurs hun opwachting voor interviews en voorlees activiteiten. Er is een stripboeken- '"grid Dj 'eter Schub, I Ook uitgeverij Lemiscaat is aanwezig, bekend van ondermeer de fraaie prentenboeken podium, waar geregeld stripte kenaars aan het werk zullen zijn, het geeft u een kijkje in de keu ken van de stripboekenwereld. Rondom dit podium staan diver se uitgevers van stripboeken, waar een veelheid aan stripboe ken wordt gepresenteerd en ver kocht. Een boekentheater, waar lezingen en audiovisuele presentaties worden gehouden over de meest uiteenlopende onderwerpen. Zo vertonen bekende koks als Leen van Popering en Kees Kerkhoven hun culinaire hoogstandjes, pre senteert Johan van Sloten de muziekquiz "herinnert u zich deze nog?" en vertelt Annegreet van Bergen alles over het in deze tijd zo geliefde "onthaasten". Ook op het schrijverspodium zullen bekende auteurs acte de présence geven om te worden geïnterviewd of uit eigen werk voor te lezen. In een theatervor- mige opstelling hebben de bezoekers face-to-face contact met hun geliefde auteurs, zoals Marianne Frederikson, Nicolas Evans en Renate Dorrestein. Voor een flinke dosis entertain ment zorgt ondermeer Emil Ratelband. Bekende auteurs en alle kinderboeken Enige namen van auteurs die aan het programma meedoen zijn: Uit het buitenland ondermeer Marianne Frederiksson, Barbara Voors, Nicolas Evans, Meir Shalev, Lisa St. Aubin de Téran en uit ons eigen land ondermeer Renate Dorrestein, Lulu Wang, Elle Eggels, Hameeda Lakho, Kristien Hemmerechts, Heffrey Wijnberg, Roy Martina, Emile Ratelband, Carry Slee, Jacques Vriens, Marjoleine de Vos, Rutger Kopland en Lévi Weemoedt. Een groot aantal boekuitgevers zal op de eigen stands diverse activiteiten ont wikkelen met eigen auteurs. Bovendien zijn er inloopsessies voor vrijetijdsschrijvers waar uitgeverij redacteuren vragen beantwoorden. Ook is er een demonstratie van Schrijversnet.nl. Op zaterdag en zondag van 12.00 - 14.00 uur zullen de fina listen van de Kunstbende Finale In de categorie TAAL voor drachten verzorgen op het strip boekenpodium. Praktisch alle kinderboekuitge vers zijn op Boekfeest 2001 ver tegenwoordigd. Terwijl de kin deren genieten van optredens van bekende kinderboekauteurs als Marijke van Mil, of theater optreden van de groep Zie! Zus in de kinderboekenhoek, bekij ken de ouders het enorme aan bod van de meer dan 100 boek uitgevers of wonen een sessie bij van een auteur naar keuze. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, geven in de stand van antiquariaat Lievredoor deskun digen advies over reparatiemo gelijkheden van uw kostbare boeken. Ook voeren zij kleine reparaties uit aan de lievelings boeken van bezoekers. Het is nog nooit voorgekomen dat zoveel auteurs op één evene ment acte de présence gaven. Dankzij de inspanningen van de deelnemende boekuitgevers zijn er meer dan 90 auteurs zowel op de stands van de deelnemers als op de diverse podia te ontmoe ten. Het programma loopt van donderdag 1 november 14.00 uur tot en met zondag 4 novem ber 16.30 uur. De toegang bedraagt fl 7,50 voor volwasse nen en f10,00 voor kinderen. Pas 65 fl 5,- en een gezinskaart voor twee volwassenen en twee kin deren f40,-. Meer informatie is te vinden op www.boekfeest.nl Op veler verzoek komen "The Original USA Gospel Singers" terug naar Europa voor een uitgebrei de tournee. Gezien het enorme succes dat deze groep vorig jaar hier oogst te - de concerten in onder meer de Amsterdamse Westerkerk waren geheel uitverkocht - zullen de USA Gospel Singers ook dit sei zoen in Nederland te bewonderen zijn, ditmaal in een aantal theater- en con certzalen door het land. Religie, in welke aard en vorm dan ook, heeft door de eeuwen heen grote invloed gehad op de muziekhistorie. Dit geldt zowel voor de ontwikkeling van de klassieke als de volks- en popu laire muziek. Een van de meest aansprekende uitvloeisels hier van is de gospelmuziek: van oor sprong spirituele liederen, die ten tijde van de slavernij in Amerika door de Afrikaanse negers werden gezongen als hulpmiddel om het zware werk op de katoenplantages draaglijk te houden. Inmiddels is de gospelmuziek, waarin later blues- en jazzele menten werden verweven, uitge groeid tot een zeer eigen, hoog waardige muziekcultuur van de religieuze zwarte bevolking. De gospelmuziek is door talloze zwarte congregaties over heel Amerika verspreid, maar de gos pel zoals deze wordt beleden in het New Yorkse Harlem neemt van oudsher een speciale plaats in. Hier is ook de bakermat van de grote Gospelzangers, waar onder Mahalia Jackson en Marion Anderson, die de gospel en sniritual internationale bekendheid en faam hebben bezorgd. Sindsdien is deze heer lijk swingende, gepassioneerde muziek geliefd over de gehele wereld. Overweldigende sfeer "The Original USA Gospel Singers" houden zich zoveel mogelijk aan de authentieke stijl. Zij brengen een zeer geva rieerd repertoire, waaraan uiter aard de meest geliefde spirituals niet zullen ontbreken, zoals "Poor man Lazarus", "Joshua fit the battle of Jericho", "Nobody knows the trouble I've seen", "Motherless child", "Go down Moses", "Hail Mary", "Down by the riverside", "Oh happy day", "Swing low sweet chariot" en "Silent night". Ook u zult niet kunnen ontko men aan de overweldigende sfeer, die door deze swingend musicerende en zingende groep wordt opgeroepen! De USA Gospel Singers komen in deze regio op 5 november naar De Doelen in Rotterdam (010-2171717) en op 24 novem ber naar het Kruispunt in Barendrecht( 0180-615958. Aanvang 20.15 uur. Op zaterdag 3 en zondag 4 november zal voor de derde keer het Irish Music Fundraising Festival plaatsvinden in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. De line up voor deze editie mag indrukwekkend worden genoemd. Het neusje van de (Ierse) zalm is gecontracteerd. Niemand minder dan Maire Brennan (the voice of Clannad) is een van de vele grote namen die tijdens het festival zullen optreden. De overige optredende artiesten zijn: het absolute hoogte punt van de voorgaande edtie, Liam O'Flynn the Piper's Call band, vedereThe Bumblebees, Tommy Sands en Marian Bradfield In de kleine zaal zullen dezelfde dagen een aantal Nederlandse bands optreden die Iers repertoire ten gehore zullen brengen. Deze bands zijn: Shannon, No Frontiers en Kilshannig. In de foyer is er verder een Step Dance workshop met Sean Kilkenny en een optreden van Noel Dutton. Palliatieve zorg Het Irish Music Festival wordt georganiseerd door zorgcentra SVZ Meerpaal/Wetering Vlaardingen en woon zorg centrum Thurlede. Het doel van dit festival is: - het inzamelen van geld, waar mee men opnieuw een jaar pal liatieve zorg kunnen leveren aan mensen wiens leven ten einde loopt. - een festival waarbij artiesten van hoog niveau in een 'cosy' ambiance muziek van wereld klasse ten gehore kunnen brengen. De kaartverkoop via Woon Zorgcentrum Thurlede te Schiedam, tel. 010-4093200; Gaelforce te Oud Beijerland, tel. 0186-617663 en via de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen. tel. 010-4340500. 1, 2, 3 november De Reuzen van Rotterdam - Ronald Molendijk Elke maand staat één week een Rotterdamse grootheid in Calypso 2001 centraal. De reuzenweek bestaat uit een Mara thoninterview, De Held van de Reus, De Keus van de Reus, het radioprogramma Met Wie? En de Show van de Reus. Calypso 2001, aanvang 20.15 uur, entree fl. 15,- Marathoninterview fl. 12,50. Reserveren: 010-4022019 1, 2, 4, 6, *7 november Hartstocht Heimwee in Rotterdam Die Goeie Ouwe Radio Film over de geschiedenis van Rotterdam van 1850 tot de wederopbouw. *7/11 in combinatie met Die Goeie Ouwe Radio, het theatrale liedjesprogramma dat de muziek uit de jaren direct na de bevrijding en de glorieuze jaren '50 laat herleven. Calypso 2001, Mauritsweg 5, aanvang 13.30 en 15.30 uur. (7/11 alleen om 15.30 uur) 2/11 tevens 20.00 uur, entree H H fl.10,- D.G.O.R fl. 17,50 H H D.G.O.R. fl. 25,-. za 3 november Eurotaptoe Het Rotterdamse Tamboer- en Trompetterkorps Euroband organiseert een grandioze taptoe ter ere van haar 40-jarige jubileum. Aan dit overdekte schouwspel werken topshowor- kesten uit ons land mee. Rotterdam Topsport Centrum, aan vang 13.30 uur en 19.30 uur, entree tl. 7,50 - fl. 17,50. Kaartverkoop: 010-4525884 en Bespreekbureau Rotterdams Dagblad. 5, 6, 8, 10 november Rotterdam Nu en Dan Verleden, heden en toekomst van Rotterdam, gezien door de ogen van jongeren die leefden in verschillende tijdvakken. In perioden van ongeveer vijfentwintig jaar zien we hoe de wereld verandert, hoe de jongerencultuur verandert. En hoe Rotterdam verandert. Nieuwe Luxor Theater, aanvang 20.00 uur, entree fl. 15,- fl. 30,-. t/m 3 november Soapera: 'Dreamgirl, the trip' Een doodgewone jongen ontmoet een pornoactrice die hem mee neemt naar een wereld waarvan hij het bestaan niet kon vermoe den. Met Isabella Chapel, Ernest van der Kwast en een liveband o.l.v Joey Roukens. Theater Lantaren/Venster, kassa 010-2772277, aanvang 21.00 uur, entree fl. 17,50 fl. 12,50. t/m 16 november Rouw Tentoonstelling waarin beeldend kunstenaar Arie Schilperoord een persoonlijke visie geeft op Rouw en Afscheid. Meer informa tie: www.loederevents.nl De Cultuurslager, Beukelsweg 45a, werkdagen 13.00-17.00 uur, zondags gesloten, entree gratis. MET TIENTJE KORTING NAAR DUITSE DIVA'S Diseusenfestival, zondag 4 t/m woensdag 21 november in het Oude Luxor Theater 'Diseusen' is een typisch Duits fenomeen waar mee nu ook in ons land kennis kan worden gemaakt. Een Diseuse is een Duitse diva, wiens show het midden houdt tussen theater, muziek, cabaret en chansons met een kritische, grappige en hilarische toon. Het Diseusenfestival is een initiatief van het Luxor Theater en het Goethe- institut Inter Nationes Rotterdam. Het festival bestaat uit drie shows op de zondag en één op de woensdag. Zondag 4 november trapt Georgette Dee Terry Truck af met 'Die Balladen'. Dee maakt gebruik van eigen teksten, alsook teksten en muziek van Friedrich Hollander, Bertolt Brecht en Kurt Weill. Een week later is het de beurt aan Romy Haag met 'Balladen fur Huren und Engel', een show waarin Romy het publiek een blik gunt achter de faqade van een wereld vol glamour. Seks, showbizz, lief en leed zijn de belangrijkste ingre diënten. De 18e staat dan nog Queen Bee op de (Luxor)planken, terwijl het festival woensdag 21 november wordt afgesloten met Sven Ratzke die niet in het Luxor, maar in het Goethe-Institut te bewonderen is. Ratzke staat voor melancholie en een vleugje glamrock. Chansons en schlagers, evergreens en eendagsvliegen van zangers die ten onder gingen aan jg hun snelle roem. Lezers van De Havenloods kunnen met een tientje korting (zie bon elders in de krant) getuige zijn van dit unie ke festival. Voor meer informatie kunt u bellen met 010 - 484 33 33 (Oude Luxor) en 010 - 209 20 90 (Goethe-Institut Rotterdam). KJ, mr Foto: Ben van Duin Foto: Ben van Duin

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 19