Darters spijkeren dierenambulance bij Tl De A4 moet er komen! Kersttransport naar Roemenië Handgegoten suikerbeesten SCHIEDAM Weert wint Keemink- wisselbeker BROEM- dag voor 50+ -M Briljanten paar na bedrijvig leven in rustiger vaarwater Noodkreet van de Hoofdpiet Het Nieuwe Stadsblad Daan Kruithof wordt na vijftien jaar uit zijn huis gezet, verbannen 'naar het zuiden van de stad: Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 1 NOVEMBER 2001 44 - 1510 De Reddingsbrigade Weert heeft bij de regio-wedstrijden zwem mend redden van de Schiedamse Reddings Brigade de Joop Keemink-wisselbeker gewon nen. Na de Limburgers werden Gouda en Delft tweede en derde. Het Schiedamse team werd vier de. Weert won vijf van de zes cate gorieën (aspiranten meisjes, ju nioren meisjes en jongens, da mes en heren). Schiedam 2 werd eerste bij de aspiranten jongens. SCHIEDAM - Veertig auto mobilisten van vijftig jaar en ouder nemen vrijdag 2 no vember hun rijvaardigheid op de proef stellen. Wethouder Groeneweg opent 's morgens om 9.00 uur in dienstencen trum De Woudhoek deze zo geheten BROEM-dag. Om 13.00 uur zal de heer A. Braam van de sector VROM het middagprogramma star ten. Automobilisten van vijftig jaar en ouder hebben vaak al geruime tijd hun rijbewijs. Door de lange ervaring zijn ze geroutineerde chauffeurs ge worden en hebben een eigen rijstijl ontwikkeld. In de loop der jaren is echter wel wat veranderd in het verkeer: het is drukker, er zijn meer inge wikkelde kruispunten bij ge komen en nieuwe verkeersre gels. Bij het ouder worden gaan sommige lichaamsfuncties die belangrijk zijn het verkeer zo als zien, horen, concentratie vermogen en reactiesnelheid wat achteruit. De Sector VROM, bureau Verkeer en Vervoer van de Stichting Ouderenwerk Schie dam organiseren daarom deze speciale dag. Tijdens de dag is een rij vaardigheidstest moge lijk, de zogeheten BROEM- rit. Dit gebeurt in de eigen au to onder begeleiding van spe ciaal getrainde rij-instruc- teurs. Tevens wordt aandacht besteed aan het gezichtsver mogen en gehoor en worden reactievermogen en bewe gingsvaardigheid op de proef gesteld. Het gaat bij de rij- vaardigheidsrit niet om een examen of test. Meedoen heeft namelijk geen enkele in vloed op het rijbewijs. Wel krijgt de automobilist, indien nodig en geheel vrijblijven, advies met betrekking tot de rijvaardigheid. (010) 4.699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) SCHIEDAM - De dierenambulance van Schiedam timmert dezer dagen nadrukkelijker en beter uitgerust dan ooit aan de weg om gewonde en zieke dieren van hulp te voorzien. De vrijwilligersorganisatie vormde dit jaar het goede doel, dat door de darters van café Nergens was uitgeselecteerd voor de sponsoractie die de vereniging jaarlijks organiseert. In de Margriethal kreeg het bestuur van de Dierenambulance een bedrag van 2000 gulden uitgereikt, bedoeld voor EHBO- koffers, een chipper en beademingsapparatuur voor de die ren. Afgelopen vrijdag kwam daar in café Nergens aan de Vlaar- dingsedijk/Aleidastraat nog een belangrijke gift bovenop. Daar ontvingen het ambulanceteam nog eens 10.000 flyers. Die affiches met informatie kwamen van drukkerij DVU en worden de komende tijd in heel Schiedam verspreid om zo de inwoners erop te attenderen dat zij in geval van nood ge bruik kunnen maken van deze belangrijke mobiele hulppost. door Look J. Boden SCHIEDAM - Daan Kruit hof woont al vijftien jaar op een rustige plek midden in de stad. Als het aan de ge meente ligt is hij daar over veertien dagen voorgoed verdwenen. Maar Kruithof is geen man van dertien in een dozijn, dus het zal strijd blijven tot de laatste snik. Al moet hij blijven zitten tot de slopersbal de nu al ge scheurde muren van het pand raakt. De rust is bijna onbeschrijfelijk, terwijl op nog geen paar honderd meter de auto's langs razen dat het een lieve lust is. Niet ver van het postkantoor, in een zijarm van de Lange Nieuwstraat, gaat een pand schuil, waarvan het voorste gedeelte tot nog toe wordt gebruikt voor het geven van cursussen en andere zaken. Het achterste stuk is oud, ver schraald, verscheurd door de tijd.Daar woont Daan Kruithof, in een omgeving die veel doet denken aan wat veel mensen achter in de tuin hebben staan, en als ongeordend opslaghok ge bruiken. Kruithof is er gelukkig, geniet van de autonome positie die hij op die plek inneemt. Althans, door zijn ogen bekeken. Want de gemeente ziet hem lie ver gaan. Vijftien jaar geleden nam hij de plek in gebruik, kwam toen al in conflict met de notabelen van toen. Het kwam er echter niet verder van dan dat If- Kruithof op die plek kon blijven wonen. Blikloos Daar zit hij dan. Levend van handeltjes in fietsen, brommers en blikjes. De eerste twee knapt hij op, verpatst hij zo nu en dan. De blikjes verzamelt hij. Njet om voor zichzelf te gebruiken, maar om die in te leveren bij een plaatselijke supermarkt en daar de opbrengsten van op te strij ken. Bovendien zien veel plant soenen er door zijn toedoen be ter uit. Blikloos. Maar even blikloos als de velden van zijn stad, staan zijn ogen. 'Alles moet hier weg. Ze willen me hier gewoon weg hebben. Maar waarheen? Ik krijg geen vervangende woonruimte. Ja, misschien ergens in een huis met daar buren, daar buren, links, rechts, onder en boven. Maar dat wil ik niet. Daar kan ik niet in le ven.' De vraag is echter: waar dan wel? 'Ken je dat terrein op de Buitenhavenweg? Dat toen speciaal voor jongeren is ge maakt? Die hebben er nog geen twee dagen gezeten, toen waren ze al weg. Daar staat een contai ner. Zet er een bij, en ik ben weg. Daar wil ik wel heen.' Het hart van deze karakteristieke Schiedammer schreeuwt om vrijheid, maar wat zegt de ge meente daarvan? 'Die hebben al een rechtszaak tegen me aange spannen,' zegt Kruithof, met een verbittering in zijn stem. 'Hui zen die eerder in die vijftien jaar aan mij zijn aangeboden, hebben ze vlak voor mijn neus weggege ven aan bekenden. Wiegman had een pandje voor me, en op het punt dat ik er in kon, ging het naar een andere politicus. Groe neweg ook: die had een aardig pand, maar dat ging naar een of andere kunstenares. En ik dan?' Uitzetting De reactie namens de gemeente wordt gegeven door Pim Kalk man. 'De muziekschool moet daar inderdaad een plaats krij gen, en dat willen we zo snel mogelijk geregeld hebben. Wat ik heb begrepen is dat Daan daar rechtmatig zit, en dat we een of ficiële uitzettingsprocedure heb ben opgestart. Daan Kruithof is een bijzondere man, die niet ver loren mag gaan. Daarom hebben wij onze uiterste best gedaan, en uiteindelijk hebben we hem een woning in Schiedam Zuid aan geboden. Het is een woning, die te vergelijken valt met wat hij nu heeft. Daan heeft er alles wat hij specifiek nodig heeft: een tuin, een opslagruimte. Ons inziens is het perfect. Wij vinden het al leen jammer dat Daan het zelf afwijst.' 'Daar kan ik niet in le ven,' zegt Kruithof. 'Ik moet op mezelf wonen, niet met zoveel buren.' 'Wij zijn heel erg aan hem tegemoet gekomen,' meent Kalkman. 'Echt heel jammer dat hij zo reageert.' En die rechts zaak? 'In die zin is het waar, dat we met een juridische, en wette lijke uitzetting bezig zijn. Daar bij geldt een eerste aanzegging van veertien dagen, tot dat Daan de woning accepteert.' Wanneer Kruithof dat niet doet, wordt hij verdreven, en ligt zijn lot in han den van de Sociale Dienst. INGEZONDEN Het is niet te hopen dat het ka binet zich weer laat verrassen door nieuwe trucages van te genstanders om de laatste 9 km's aanleg van de A4 door Midden Delfland met Europa uit te stellen. Weer uitstellen, omdat zgn. knelpunten over het laatste tracé niet zouden zijn onderzocht. Of om indoctrina tie redenen van het RIVM (VROM/CBS) die met zand in de ogen strooit al zou de scho nere auto -(uitstootgassen C02)- na 1990 toch het milieu nadelig belasten. Het terugdringen van het auto gebruik is vooral het medium van Milieu Defensie, de tradi tionele milieu proleten, die weer hoop hebben dat we ons morgen in de Randstad met trekschuit of paard moeten ver plaatsen. Mag het wat minder met de au to, ligt aan het altijd nog tijdro vende, niet effectieve openbaar vervoer. Fietsen tussen Gouda en Naaldwijk is voor de progressieve liefhebbers. Wat hebben forensen in de randstad aan een hoge snelheidstrein? Alsof de bouw daarvan geen natuur en rust aantasten! Doch een rijksweg A4, waar het vrachtverkeer geen gebruik van kan maken is een stok ach ter de deur om die A4 niet te verbinden met de Beneluxtun- nel. Blijven we toch met de giganti sche overlast op het Klein Pol derplein zitten, Verkeersdes- kundige (Gemeente Delft) die beweren dat de A4 vooral de A13, inclusief het Kethelplein niet ontlasten, kunnen beter computerspelletjes doen. En laat ik u vertellen dat Midden Delfland niet uitzonderlijk mooier is dan alle andere groengebieden als b.v. de Ac- kerdijkseplassen waar de A13 langs raast. Dat het gebied rond de Vocke- staert (3405 ha) tot Kethel in de uitvoeringsprocedure door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland na957 en heden is be studeerd en becijferd. Ten aan zien van natuur, de biologische structuur hebben wij de over heid in 1970, als examen eis, een bovengrondse beton con structie op peilers voorgelegd. Een betontraject bovengronds evalueert geluidsoverlast en verweeft bouwlocaties zoals die met Delft, weet u beste mi lieu betweters, wil je fauna en alles wat op de grond leeft niet met beton onderbreken dan moet je op 2 a 3 meter boven het oppervlakte niveau iets doen. Dat tracÜ sluit aan op reeds bestaande niveau van het Ket helplein. Heden ten dagen be schikken we over meer prefab constructies om snel en met minder overlast aan natuur te kunnen uitvoeren. Inmiddels profiteren ook de milieu tegen standers van vooral de werkge legenheid. van hun woonloca ties en recreatie die met de Delta werken en de Zuid-Hol landse zeehavengebied zijn ontwikkeld. Daartoe is de re alisering van de A4 in de Wel vaartsnota 1957 een dwingen de eis t.b.v. de ontwikkeling Plaspoelpolder (Rijswijk), Fo- repark, het Wateringseveld, via onze zeehavengebieden met Europa te verbinden. Meegaan in de economische integratie. In deze problema tiek moeten de Gemeente Schiedam, Delft en Groen Links(met name Hugo Steen- bergen)hun mond houden, als of woningbouw kennelijk het milieu geen overlast bezorgen. De expansie van werken en wonen hebben consequenties binnen de infrastructuur vooral ten aanzien van calamiteiten, vluchtroutes in samenhang met de groei van het wereldhan- delsverkeer. De A4 moet aan sluiten, willen we in Europa blijven mee doen een boterham te verdienen. Overigens, de natuur past zich beter aan dan de milieudwa zen. Moet je in het voorjaar eens langs de rijkswegen rich ting Zwolle en Arnhem kijken. In de winter groeien er geen blaadjes aan de bomen en dat is niet als gevolg van verzuring in onze atmosfeer! Het milieu be waken akkoord. Maar de A4 moet! Ruud Janssen (Studie Eeono- mie-EGG, Weg en Water bouw HTS/HPI Den Haag), Maassluis SCHIEDAM - Het was tot een paar jaar geleden een uitermate be drijvig stel, dat burgemeester Scheeres gisterochtend in De Harg- Spaland kwam feliciteren met hun 65-jarig huwelijksjubileum. Dat werkzame leven heeft de heer en mevrouw Elderkamp-Statz duide lijk geen kwaad gedaan, hun inmiddels respectabele leeftijd is het briljanten paar niet aan te zien en de levensblijheid straalde er op de grote dag duidelijk vanaf. Maar de jaren gaan wel een beetje tellen, beamen ze. Dus tegenwoordig doen ze het wat kalmer aan. Matinus Elderkamp werd 27 februari 1910 in Schiedam geboren, Jo hanna Wilhelmina Statz zag het levenslicht op 21 oktober 1915 in Rotterdam. In die stad wisselden zij op 21 oktober 1936 het jawoord uit en die belofte is slijtvast gebleken. De heer Elderkamp koos in zijn jonge jaren voor de scheepvaart, maar nadat hij vier jaar had gevaren veranderde hij drastisch van koers en werd bedrijfsleider in een grootwinkelbedrijf. Later had hij zijn eigen kruidenierswinkel in de Lange Kerkstraat in Schiedam, waar ook zijn vrouw volop meewerkte. De heer des huizes beperkte zich overigens niet tot werken alleen, hij was destijds een zeer actief lid van gymnastiekvereniging Thor in zijn woonplaats. Hun geslaagde verbintenis werd bekroond met de komst van vijf kin deren, drie dochters en twee zoons, die op hun beurt voor een groot aantal klein- en achterkleinkinderen hebben gezorgd. SCHIEDAM - Pim en Daphne, wie kent ze niet? Zij orga niseren hier in Schiedam voor Sint Nicolaas het een en an der, zodat zijn intocht in de stad gewoon vlekkeloos ver loopt. Elk jaar informeert de Hoofdpiet deze twee mensen over het wel en wee in Madrid. Madrid, 1 november 2001 Beste Pim en lieve Daphne, Eindelijk weer nieuws vanuit het zonnige Spanje van Sint Nicolaas Geweldig, dat jullie weer van alles voor ons gaan organiseren. Het was heel leuk om wat van jullie te horen. Het is hier allemaal heel goed gegaan van de zomer. Na alle inspanningen rond december vo rig jaar zijn we weer helemaal uitgerust en alweer druk bezig met de voorbereidingen om naar Nederland en vooral naar Schiedam te ko men. We kijken er met zijn allen naar uit. Volgende week schepen we in en komen naar jullie toe. Als alles goed gaat meren we op 17 november in Schiedam aan. Het is een heel leuk plan van jullie om na onze aankomst op het hoofd later door te varen naar het centrum van Schiedam. Zeker met al die mooie, oude schepen erbij. Dat lijkt ons geweldig. Maar kan dat eigenlijk allemaal wel? Vroeger deden we dat ook, maar Sint Nicolaas weet nog goed, hoe moeilijk het toen allemaal was. Ook onze Kapiteinspiet heeft zo zijn twijfels. Hij slaapt er al niet zo goed meer van. Kunnen jullie je dat voorstellen? Want at is het probleem: volgens hem is de haven te ondiep om binnen te varen! Hebben jullie daar aan gedacht? Waarschijnlijk wel, maar ik meld het toch maar. Om goed en veilig de haven binnen te varen met de Ma drid, onze grote stoomboot, moet de haven minstens 2.50 meter diep zijn. Anders kan hij niet binnenvaren en zeker niet aftneren. En vol gens onze kaarten is de haven maar 1.80 meter diep. En dat is veel te weinig! Het zou toch heel erg zijn, als de Madrid niet kan binnenko men of, nog erger, vast komt te zitten! Is hier een oplossing voor te bedenken? Kunnen jullie ons dit snel laten weten? We maken ons hier toch wel zorgen om! Sint Nicolaas heeft nog een ander groot probleem. Hij heeft al zoveel jaren voor de Burgemeester van Schiedam een cadeau gekocht, dat hij nu echt niet meer weet, wat hij hem moet geven. Kunnen de kin deren van Schiedam niet een leuk en origineel cadeau voor de Bur gemeester bedenken? Daar mag hij natuurlijk niets van afweten, dat begrijpen jullie wel! Het cadeau mag ook niet teveel kosten, want Sint Nicolaas moet wel genoeg geld overhouden om voor iedereen iets te kopen. Hoor ik snel van jullie? Heel veel groeten van Sint Nicolaas en ons allemaal. HOOFDPIET Beste kinderen, Als jullie Sint Nicolaas kunnen helpen en een goed idee hebben voor een origineel cadeau voor de burgemeester, laat het ons dan weten. Jullie kunnen bellen of schrijven naar: Jeugdland 2000 Daphne Pim Postbus 1501 3100 EA Schiedam Telefoon 010-246 55 07 Mailen kan ook: meijer@dsr.schiedam.nl of schenkel@dsr.schie- dam.nl. Wij sturen jullie ideeën meteen door naar Sinterklaas. SCHIEDAM - Stichting Pintilie reist 22 november vanuit Schie dam met een kerst-hulptransport af naar Roemenië. Iedereen kan tot 20 november kleding, kerstpakketten en andere hulpgoederen inleveren voor dit transport. Wie wat wil bijdragen voor de in armoe levende bevolking daar kan bellen met Els Bosch (tel. 4734580) om een afspraak te ma ken voor het zelf brengen of laten afhalen van de spullen. SCHIEDAM - Het aloude suikergieten is een zeldzaam handwerk geworden onder de banketbakkers, maar in Schiedam wordt deze zoete traditie nog ieder jaar tegen de feestdagen in praktijk gebracht. Banketbakker Scheffers houdt het oude gebruik in ere, voor zover be kend als enige in de stad. Hij goot gisteren geconcentreerd en be hoedzaam, samen met zijn 'rechterhand', de gloeiendhete gesmolten suiker in de originele Sinterklaasvormen in zijn bakkerij aan de Dam. Geen fabrieks-suikerbeesten bij Scheffers, maar de originele handge maakte, zoals de knechten van de goedheiligman ze vele jaren gele den ook al door de schoorsteen lieten zakken bij de Schiedamse lek kerbekken. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk Wegener huls-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.708 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Look J.Boden, Ger van Veen, Evelyn de Ruyter (chefredacteur) tel. (010) 4.344.281 fax.: (010) 4.600.205 HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010) 4.699.911 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen Hoofd redactie: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: HNS Pakketten vol flyers voor de dierenambulance foto: WESTLANDS FOTOBUREAU/CAROLIEN VD BERG Maar even blikloos als de velden van zijn stad, staan zijn ogen 6 I'KLMIUM PHSN1-8 pfti Daan Kruithof: 'Ik wil hier niet weg. maar het moet. F.n waarheen' Ik kan niet in een huis leven met buren links, rechts, bo- ven, onder en achter.' Foto: ED DEWAERHEIJT foto: ED DEWAERHEIJT en mij i foto: ED DEWAERHEIJT Fokkerstraat 576, Schiedam.Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 3