'Als je een beetje draaitafelgek bent, is het drie dagen feest' 'Schrijven is een heerlijke manier om je aan de waan en sleur van alledag te onttrekken' Ma Stella blijft komen O CM Rita Muilwijk presenteert haar tweede op Lezersfeest Meesterlijk eten in wijnkelder 45 - 1002 Vrijdag 9 november MUZIEK 23.00 World Music Dansparty. Fula Band Senegal Hot Thing featuring Omar Ka. De Twijfelaar, Rotterdam. Folk Festival. Festival waar folk-groepen uit diverse streken en landen aan meedoen. In Theater Zuidplein vijf bands; llan de Cubel; Gabriel Yacoub Finbar Furey Friends; Providence; Beggars. Theater Zuidplein, beide zalen. THEATER 20.15 De Revisor. Het verhaal speelt zich af in een Russisch provinciestadje rond 1830, waar een vermeende hoge ambtenaar op bezoek komt. De tirannieke burgemeester, de corrupte amb tenarij en medewerkers van de mensonterende gezondheidszorg zijn in rep en roer, bang om ont maskerd te worden. Forti s Theater a/d Schie, Schiedam. Zaterdag 10 november MUZIEK 20.00 Therapy?. Oil en Defenestration. Nighttown. THEATER 20.15 YUana: Devilishly good entertainment. Verrassend, shoc kerend, wreed, grotesk en.veel lachen. De voorstelling 666 van de groep Yllana is een grandioos succes in thuisland Spanje. Nu is deze productie voor het eerst in Nederland te zien en nergens mee te vergelijken. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. 20.15 De Revisor. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.00 De Koningin van Paramaribo. Wilhelmina Angelica Adriana Rij burg beter bekend als Maxi Linder, is Surinaams beroemdste en meest beminde prostituee. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Zondag 11 november 14.30 Ons dorp. Peter Zegveld. 6+. Het verhaal over een vuurge- vaarlijke vader, zijn dochter die haar wensen aan een echoput toevertrouwt en haar zoon die zijn vader nooit zal kennen. Theater Zuidplein. Maandag 12 november MUZIEK 20.00 La Traviata. De Roemeense Staatsopera. 'La Traviata' vertelt het verhaal over de liefde van de ongebonden Violetta Valery, la Traviata (de dolende) voor Alfredo, de jonge dichter. Inleiding om 19.00 uur. Nieuwe Luxor Theater. Dinsdag 13 november THEATER 20.15 De Tweeling. De Tweeling, naar het boek van Tessa de Loo, is een imponeren de voorstelling over de door de oorlog zo wreed gescheiden tweeling Anna en Lotte. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. Raymond Rotteveel De komende dagen staan Rotown, Lantaren/Venster, Worm, De Unie/Dinky Dow, CBK en de Rotterdamse Schouwburg in het teken van de DJ-driedaagse National Phonographic. Optredens/demonstraties van DJ's als Noize (DK), Mr. Thing (UK), Tony Vegas (UK), Paul Hubweber (D), Eni-Less (NL), Git Hyper Kypski (NL) en Alien The White Shark (NL) moeten laten zien dat je met een draaitafel meer kunt dan alleen een plaatje draaien. Om met de laatste te spreken: 'Als je een beet je draaitafelgek bent, is het drie dagen feest.' National Phonographic werd een paar jaar geleden voor het eerst georganiseerd vanuit podium/eetcafé Rotown aan de Nieuwe Binnenweg. Eerst onder de noemer van Turntable Mechanic sessies, later onder de huidige naam. National Phongraphic onderscheidt zich van andere 'turntable events' door het weglaten van een wed strijdelement, hoewel zaterdag avond in Rotown wel de uitrei king van een 'lifetime achieve ment Award' op het programma staat. Naast alle optredens op de verschillende locaties wordt er bovendien ook een link gelegd met graffiti, breakdance, film, videokunst en lifestyle. Een bekende naam in de (Rotterdamse) DJ-wereld is die van Matthieu Stokman, beter bekend als DJ Alien, tegenwoor dig uitgebreid tot Alien The White Shark. Alien, medever antwoordelijk voor de inmiddels ter ziele gegane Pump Up-avon- den in WaterFront (voorheen De Vlerk), draait zondagavond in Rotown met z'n oude maatje Automatic. 'Ik heb vroeger in het hiphop-bandje Moonrunners gescratcht. Toen ik daarmee stopte, nam Automatic m'n job over. Ik ga zondag met hem een soort vriendschappelijke battle doen. Wat dat inhoudt? Nou, een beetje bluffen, kijken wat hij ervan bakt en ik. Dat wordt een beetje scratchen en turntable tricks als backspinnen en quick- mixen.' Nu de Pump Up-avonden zijn beëindigd, heeft Alien alle tijd voor het boekingsbureau Crown Champ dat hij met een maat heeft opgezet. 'We organiseren ook DJ-contests in de Bootleg (Mauritsweg). In december beginnen de voorrondes weer, waarna de finale plaatsvindt in WaterFront. Inschrijven kan via de platenwinkel Triple Vision of via onze website www.crown- champ.com. Zelf platen uitbren gen is er het laatste anderhalve jaar een beetje bij ingeschoten, zegt hij. 'Nee, echte ambitie heb ik ook niet. In Nederland zijn er ook geen labels met de know how om het te verkopen. De afzetmarkt is ook klein hier. Het enige dat een beetje verkoopt, is de vrij commerciële shit. Ik wil volgend jaar met Crown Champ wel een verzamel-CD uitbren gen. Welke muziek ik zelf draai? Dat is vrij breed en hangt van de avond af. Maar op dansavonden is dat techno, big beat, chemical, toffe hiphop en af en toe een 2 step-plaatje.' "Aan me eiguh" Terug naar National Phonographic dan. In hoeverre kun je als DJ nog origineel zijn met een draaitafel? Alien: 'Op een gegeven moment dacht ik: het kan niet verder. Ik had twee jaar niks gedaan en toen hoorde ik Q Beat. Dat is op scratchge- bied, qua techniek, toch een heel nieuwe stijl. Het was voor mij hetzelfde als de eerste hiphop. Of één van de laatste, nieuwe muziekstromen: drum 'n bass. Toen dacht ik ook: wat is dit nou? Hier kan niets meer na komen. Maar toen kreeg je 2- step en dat is toch weer anders. Er zal altijd wel weer iemand ergens nieuwe uitvindingen doen.' Op de slotvraag aan wie Alien de 'lifetime achievement Award' zelf zou uitreiken, is hij duidelijk: 'Aan me eiguh...hahaha...ja, schrijf dat maar zo op. Maar goed, als het iemand anders moet zijn dan denk ik aan iemand als DNA van Urban Dance Squad. Daar heb ik veel mee samengewerkt en ik moet zeggen: hij heeft er wel verstand van.' DJ Alien The White Shark Automatic, zondagavond 11 programmaoverzicht zie november (22.00 uur), www.nationalphonographic.nl Rotown. Voor het complete of bel met 010-411 23 83. Els Neijts Rita Muilwijk werd twee jaar geleden ontdekt door Marcel Möring -'Ik heb hem gewoon gebeld'- die haar bij Meulenhoff intro duceerde. Twee boeken ver der weet ze helemaal zeker dat ze móet schrijven. Behalve dat ze het niet laten kan vindt ze het 'gewoon lekker'. 'Het is een heerlijke manier om je aan de waan en sleur van alle dag te onttrekken. Je schept gewoon een nieuwe wettelijkheid. Het maakba re leven is voor jongeren. Voor de rijpere leeftijd is schrijven een mooi alterna tief. Als ik bezig ben denk ik niet Wat doe ik hier? of Wat is de zin van het leven? Daar schrijf ik gewoon een boek over. Dat houdt het angstaanjagende van het leven buiten de deur en creëert de illusie dat je daar macht over zou heb ben.' In haar debuut - de novellebun del Bloedkoralen - en in haar zojuist verschenen eerste roman De Geluktheorie, spelen meisjes en jonge vrouwen de hoofdrol. 'Omdat die belevingswereld het best bij mijn leeftijd aansluit.' De blik in haar ogen daagt uit. Het waarom is duidelijk, zelf is ze 51, maar een mogelijke reac tie wacht Rita Muilwijk niet af. Koketteren is duidelijk niet haar stijl. 'Noem het maar een inhaal slag', neutraliseert ze vrijwel onmiddellijk haar serieus uitge vallen grap. 'Ik haal mijn eigen jeugd en jonge volwassenheid opnieuw door de molen en ga daarin weer een laagje dieper dan eerdere keren. Dat maakt mijn verhalen niet autobiogra fisch maar een 'kijken naar' hoe ik ook had kunnen worden als ik andere eigenschappen had gehad en als de omstandigheden anders waren geweest. Ieder mens komt in zijn leven op kruispunten. Op die kruispunten ben ik steeds meer de Rita geworden die ik nu ben. Mijn personages maken andere keuzes, hebben daardoor een ander leven en een andere persoonlijkheid. Je kunt zeggen dat ik in mijn schrijven mijn sub-ikken onderzoek.' Angst om liefde te voelen De meisjes en jonge vrouwen in Meulwijks boeken zijn nadruk kelijk bezig met existentiële vra gen als: Waarom ben ik hier, wat doe ik hier en met alle zin en onzin van de liefde. Vooral met de angst om liefde te voelen. Muilwijk: 'Die thema's hussel ik een beetje. In De geluktheorie komt door dat gehussel opeens een Oprah Winfrey-achtige moeder uit de hoge hoed te voor schijn. Zelf heb ik helemaal niet zo'n moeder.' In De Geluktheorie vragen 'de jongen en het meisje' zich af of je kunt leven volgens de moraal dat alles wat je doet iets moet toevoegen aan het geluk van de mensheid in zijn totaliteit of iets ongedaan moet maken aan alle menselijk leed. Deze moraal theorie blijkt niet haalbaar maar voor die waarheid boven komt drijven wordt de lezer meege sleurd in veel vervreemdend geworstel. Muilwijk: 'Ook dat proces loopt buiten mij om. Ik bekijk al schrijvend hoe mijn personages onder bepaalde omstandigheden handelen. Daar gaat het al lang niet meer om wat ik zou doen. Wel kijk ik steeds of het verhaal nog loopt zoals ik wil. Een idee kan leuk lijken maar toch op niks uitlopen. Het enige wat ik uiteindelijk nog met mijn hoofdpersonen gemeen heb is dat ze niet in de slachtofferrol blijven hangen en hun leven in eigen hand nemen. Daarom zijn hun verhalen ook niet treurig of pessimistisch.' Plot blijft tot einde geheim Muilwijk bouwt in haar verhalen aan een plot maar de ontknoping laat steeds tot het einde op zich wachten. Daarbij is ieder plot multi-interpretabel. Over De Geluktheorie wil ze dan ook alleen kwijt dat die niet haalbaar is omdat iedereen zijn eigen leed nu eenmaal het hardst voelt. 'En dat zal altijd zo zijn. Zolang iedereen een moeder heeft.' De theorie is overigens niet aan haar eigen brein ontsproten maar haar aangereikt tijdens een stu die filosofie. 'Hij bestaat al sinds het begin van de achttiende eeuw. De verlichting liet het geloof vallen en bedacht iets anders om toch enig normbesef in stand te houden.' Zelf gelooft ze niet in iets bijbels, denkt ze meer in de richting van reïncar natie 'Omdat ik me niet kan voorstellen dat er niets is. Dan zou dit hele leven achterlijk zin loos zijn.' Met het uitkomen van haar twee de boek is Muilwijk definitief en officieel schrijfster en in die hoedanigheid te gast op het jaar lijkse Lezersfeest van de Centrale Bibliotheek in Rotterdam dat komend weekend gehouden wordt. 'Dat was ik meteen na mijn eerste eigenlijk al', concludeert de schrijfster. 'Ik kreeg mooie recensies en veel aanvragen voor interviews maar daarna werd het stil. Omdat ik subsidie had gekregen - die nu bijna op is - heb ik een jaar lang kunnen zwemmen; het idee dat ik al langer had steeds meer vorm laten krijgen. Discipline? Ze kijkt verbaasd. 'Dat kwam er al helemaal niet aan te pas. Ik heb totaal geen discipline maar schrijven is iets wat ik moet doen. Ik kan gewoon niet anders. Daar pro beer ik ook steeds bij stil te staan. Dat ik het in eerste instan tie voor mezelf doe. Mogelijke lezers zijn meegenomen. Aan de andere kant is het belangrijk dat je boek onder de aandacht wordt gebracht. Net als met je kind wil je het laten zien. En een boek is uiteindelijk pas een boek als het gelezen wordt. Als ik mijn onaf hankelijkheid wil bewaren moet ik die zaken in balans zien te houden.' Het lezersfeest - aanvang 20.00 uur - dat zaterdag 10 novem ber voor de vijfde keer gehou den wordt - met interviews, ontvangt dit keer tal van grote namen als Lisa Saint Aubin de Teran. Voor muzikaal onthaal zorgen onder meer The Bob Color en dj Tin Tin. Rita Muilwijk leest voor op het podium Nieuwe boeken, nieu we schrijvers en signeert op de signeerafdeling. Alle overige informatie is te lezen in een speciale strooifolder of op www.theater@bibliotheek.rot- terdam. Kaarten voor het feest kosten 40 gulden, met een bibliotheekpasje maar 20. Zo lang de voorraad strekt te reserveren via tel. 010- 2816249. Maarten van der Jagt en Els Neijts Sinds mei van dit jaar zijn Rudolf en Nety de Paauw neergestreken aan de schitte rende Oosthavenkade in Vlaardingen. In een prachtige pand uit 1888 bevindt zich nu het het restaurant de Wijnmeester. Een tekst op een gevelsteen boven een steeg naast het pand verwijst nog naar de oude ftinc- tie als wijnpakhuis van het pand aan de Vlaardingse kade. De toenmalige 'Wijnmeester' had voor deze steeg zelfs bedongen dat men er 'vaten mocht rollen'! Rudolf de Paauw (44) heeft inmiddels een grote culinaire loopbaan achter zich voordat hij zijn droom kon verwezenlijken in Vlaardingen. In '78 begon hij als 18 jarige leerling-kok bij Old Dutch waar hij duizenden kroketten heeft staan draaien 'tot hij uiteindelijk zelf alles zag draaien'. Hij maakte na enkele jaren de overstap naar een ander culinair instituut in Rotterdam, het voormalige Michelinster dragende "Le coq d'or" (nu Kip) waar hij 'chef de partie' werd. Hoewel zijn liefde duide lijk uitgaat naar de klassieke Franse keuken, is hij zeker niet eenkennig want Rudolf heeft ook gewerkt voor restaurants als Bazaar waar men de Noord- Afrikaanse keuken biedt en het Japanse noodle-restaurant Tampopo. Het restaurant van de Wijnmeester bevindt zich in de kelder van een prachtig pand aahet voorname pand aan de haven van Vlaardingen. De kel der is schaars verlicht met nis sen in de wand waarin zich de wijnvoorraad van het restaurant bevindt. De wijnen zijn overi gens tegenwoordig uitsluitend afkomstig van het Rotterdamse wijnpakhuis van Pierre Vies aan de Rotterdamse Van Vollenhovenstraat. Buiten de grote wijnkaart komt men er natuurlijk om er te genieten van Rudolfs kookun- sten in "De Wijnmeester". Want wat Rudolf kookt is goed. Zijn liefde voor de Franse keuken steekt hij niet onder stoelen of banken. Als klein hapje vooraf (de amuse) presenteert hij een typisch Frans gerecht als rilettes d'oie proeven. Dit is een zalige ganzenpastei die een krachtige volle smaak heeft. Ook het voorgerecht, gebakken eenden lever op een wentelteefje met een saus van passievrucht is 'heerlijk zacht en gedurfd door de combinatie met een saus van passievrucht'. Bij de hoofdge rechten is er tarbot met wilde spinazie of een heerlijk stukje eendenborst en gegarneerd met amarillen. 'Een heel leuke com binatie, de zoete amarillen met zo'n Calvinistische Hollandse boeren stamppot met spruiten 'schrijft een tevreden bezoeker van de lens site. Voor bezoekers van het Vlaardingse theater bie den Rudolf en Netty een speci aal theatermenu. Voor f 37,50 serveert men een hoofd- en nagerecht een kopje koffie. Dit menu is speciaal voor bezoekers van het theater bedoeld en wordt tussen 18.00-19.30 uur geser veerd a.u.b. vermelden bij reserveren). De komende week staan er weer uitlopende voorstellin gen op het programma van de Stadsgehoorzaal waaronder op zondag 11 november maar liefst twee kabouter Plopmatinees en op donder dag 15 de cabaretier Najib Amhali met zijn nieuwe voor stelling Free Fight. Voor wie hem nog niet kent: een absolu te aanrader! De Wijnmeester in Vlaardingen Oosthavenkade 27, VlaardingenTelefoon (010) 435 57 35 keuken open: 12.00- 14.30,18.00-22.00 ma gesloten za-zo geen lunch. 't Theater van Vlaardingen, ofwel Satdsgehoorzaal dan wel Harmonie is aan de Schiedamseweg 51; 3134 BB Vlaardingen, telefoon uitba- lie: 010 - 434 05 00 Hartstocht Heimwee in Rotterdam 8, 9, 11, 13, 14 november Film over de geschiedenis van Rotterdam van 1850 tot de weder opbouw. Een digitale reconstructie van het vooroorlogs Rotterdam, waardoor u een reis door de tijd maakt. Calypso 2001, Mauritsweg 5. aanvang 13.30 en 15.30 uur, vr 9/11 tevens 20.00 uur, entree fl. 10,-. Rotterdam Nu en Dan do 8 en za 10 november Verleden, heden en toekomst van Rotterdam, gezien door de ogen van jongeren die leefden in verschillende tijdvakken. In perioden van ongeveer vijfentwintig jaar zien we hoe de wereld verandert, hoe de jongerencultuur verandert. En hoe Rotterdam verandert. Nieuwe Luxor Theater, aanvang 20.00 uur, entree fl. 15,- fl. 30,- Grande Finale Euro+ Songfestival vr 9 november Het evenement voor het rijpere talent: 50+ zangers uit Rotterdam Porto gaan de muzikale strijd aan in de arena van de Doelen. Zij laten zien en horen dat culturele diversiteit van alle leeftijden is. Studenten van het Rotterdams conservatorium begeleiden hen o.l.v. Pedro Libert. Concert- en Congresgebouw de Doelen, aan vang 14.00 uur, entree fl. 7,50 R'Pas gratis (gelieve de kaarten af te halen aan de kassa van De Doelen). Meer informatie: www.npoe.nl. Mplex Talkshow en Mega Party Zone vr 9 november Jongeren met verschillende culturele achtergronden treden met elkaar in gesprek over 'rouw'. Presentator en DJ's proberen een link te leggen tussen de gevoelens van jongeren en het overlijden van verschillende R&B Hiphop-helden en -heldinnen. Nighttowntheater (Mplex Talkshow), Nighttown grote zaal (Mega Party Zone), Talkshow 21.30-23.00 uur party 23.00-05.00 uur. Entree: Mplex Talkshow gratis, bezoek talkshow betekent gratis entree tot Mega Party Zone, Mega Party Zone: fl. 20,- voorver koop. /www.mplex.nl>www.mplex.nl. Diseusenfestival - Romy Haag zo 11 November In haar programma "Balladen für Huren und Engel" gunt ons de Duits-Nederlandse 'diva van de nacht' Romy Haag een blik achter de faqade van een wereld vol glamour. Oude Luxor Theater, aan vang 20.00 uur, entree fl. 35c fl. 30.-. Reserveren: 010- 4843333, www.luxortheater.nl eXposed t/m 15 november Foto-expositie door, voor en over jongeren. Het spanningsveld van de overgang van jong naar volwassen wordt in tal van situaties weergegeven. Off_Corso, dagelijks vanaf 19.00 uur, entree gratis. Publiekscentrum Rotterdam 2001 (Informatie, verkoop van tic kets Rotterdam 2001 artikelen) Mauritsweg 5, tel. 010-4022001. Open: ma-vr 10.00-18.00 uur. Kijk ook op www.rotterdam2001.nl Chris Comvalius speelt op woensdag 14 november voorlopig voor het laatst binnen deze regio haar monoloog Ma Stella in Theater Zuidplein. Voorlopig, omdat er een nieuwe serie voorstellingen op stapel staat waarbij ongetwijfeld weer de regio wordt bediend. Wie niet tot volgend jaar wil wachten kan de 14e zowel 's middags als 's avonds naar de voorstelling. Comvalius houdt van haar personage. 'Ze is heel leuk om te spelen omdat ze de universele moeder vertegenwoordigt, ook al is ze typisch Surinaams. Voor Surinamers is ze een feest van herkenning maar de uitspraken die ze doet zijn voor iedereen heel herkenbaar. In alles wat ze doet spreekt haar onvoorwaardelijke liefde voor haar kinderen hoewel ze heel veel moeite heeft dat te zeggen. Typisch iets van haar generatie. Ma Stella is een jaar of zestig en het verhaal speelt zich af in het begin van de 70-er jaren. Het decor bestaat ook uit allerlei voorwerpen die aan die tijd refereren: véél plastic.' Ma Stella is weduwe en woont in haar eentje in Nederland terwijl al haar kinderen in Suriname zitten. Alleen haar kleinzoon woont nog bij haar maar ook hij staat op het punt naar Suriname af te reizen. Op de avond voor zijn vertrek heeft Ma Stella een lang gesprek met haar verleden echtgenoot. Comvalius: 'Ze is gek op haar kleinzoon en het afscheid valt haar heel zwaar. Ze is dan ook in een melancholische bui en in constante dialoog met haar gestorven man. Dat hij niets terug kan zeggen maakt niet uit. Ze wéét wat hij zou zeggen als hij er was. Ze scheldt ook constant tegen hem maar steeds vol liefde en humor. Ze is heel sterk maar kan niet goed met haar gevoelens uit de voeten. Ze heeft in haar leven niets cadeau gekregen en heeft altijd moeten knokken. Daardoor lijkt ze hard maar is het in wezen helemaal niet. Soms breekt ze dan ook maar herstelt zich onmiddellijk weer. Een kanjer van een vrouw!' Behalve zelf spelen zoals in Ma Stella, eerdere producties en tv- werk deed Comvalius onlangs de regie van een jongerenproductie van het Rö Theater. In regie komen voor mij bepaalde dingen samen. Ik heb vooral in het werken met jongeren veel profijt van mijn baan in het onderwijs aan jongeren. Dat in combinatie met mijn acteerervaring maakt regie heel interessant voor me. Ik lonk ook enigszins in die richting maar voorlopig vind ik Ma Stella spelen nog geweldig. Het is de bedoeling dat de nieuwe reeks voorstellingen tot in juli 2002 doorlopen.' DJ Alien The White Shark gaat zondag in Rotown een vriendschappelijke bat tle aan met Automatic. FOTO: DIMITRI HAKKE Rita Muilwijk: 'Een boek is pas een boek als het wordt gelezen.' Foto: Leunis Verlinde 1 E N S 1 N D E P E N D E N 1 INDEX I Chris Comvalius als Ma Stella

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13