Laatste vertwijfelde kreet om hulp van Bachpleinbewoners Vrijwilligers: een bedreigde soort? KORTWEG Renaissance Festival: Sterk, maar rumoerig Wie is wie? SCHIEDAM Corporatie Woonplus stapt over op Natuurkracht 1 l KUNSTGEBITTEN f Concerto Rotterdam nu ook in Schiedam Harpe Davids zoekt tamboer-maïtre Informatie over depressiviteit Europese primeur met brandproeven in Tweede Beneluxtunnel WOENSDAG 14 NOVEMBER 2001 46 - 1441 Vrijwel de gehele binnenlandse pers heeft zich in het Cincinnati- gebouw aan de Schiedamsedijk in Vlaardingen verzameld. Het gezelschap reist per bus naar de tunnelbuis. Achter vluchtdeur 7C ligt het decor van de brandproef, die de ze nacht gehouden wordt. Een oude Opel Kadett staat op een platform, geflankeerd door twee brandweermannen. Het lijkt wel een 'tableau vivant'. Om het zo realistisch mogelijk te benade- Tandprothetische Praktijk Veringmeier door Ger van Veen SCHIEDAM - Woonplus Schiedam stapt over op Na tuurkracht. Hiermee wil de woningcorporatie een bijdra ge leveren aan de verbetering van het milieu en onze leef omgeving. In totaal gaat Woonplus 3 miljoen kilo wattuur afnemen. Natuur kracht wordt dan aan het ge hele huizenbezit van Woon plus in Schiedam geleverd. ONS en Woonplus Schiedam hebben het contract recent ondertekend. Dit werd ge daan door directeur Karin Van Dreven van Woonplus en algemeen directeur Henk Ei kenbroek van de ONS groep. Vanaf dat moment werkt de ONS Groep officieel samen met Woonplus aan de duur zaamheid van onze leefom geving. Voor Natuurkracht betaalt Woonplus per saldo niets meer dan voor energie die af komstig is uit fossiele brand stoffen. Iedereen die over stapt op Natuurkracht betaalt hiervoor namelijk niets extra. Dat komt omdat er geen be lasting (ecotax) over groene stroom betaald hoeft te wor den. De ONS Groep levert sinds 1996 Natuurkracht. SCHIEDAM - 'Kom op met uw mening en stem tegen', adviseert de actiegroep die vanaf het begin dat er spra ke was een woonzorgcom plex tussen Heijermans- plein en Bachplein flat vier, zich verzette tegen de bouw. Tot en met 28 november kan iedereen die faliekant tegen het voornemen van de ge meente is om op de groen strook een vier verdiepin gen hoogcomplex te bouwen schriftelijk protesteren. Of dat zal helpen is nog maar de vraag. Het gewraakte lapje grond was in een ver verleden al bedoeld voor de bouw van een school. Maar zoals eerder in de ze krant werd gemeld heeft een aantal mensen, dat het aantrek kelijk vindt om in een groep te wonen, zich ingezet voor de re alisering van het gebouw, dat overigens eerder werd omschre ven als woongroepcomplex en nu wordt betiteld als woonzorg complex. Op nog geen vijftig meter af stand staat de Heijermansflat met 160 flats voor ouderen en voorts op loopafstand Groen Meerzicht aan de Willem An- driessenlaan met 100 aanleun woningen 'Groenoord wordt met zo'n concentratie in een klein gebied een Bejaardenoord', vre- I zen bewoners van flat vier. Van de oorspronkelijk groep ac tievoerders is nog maar weinig over. Bewoners van het Heijer- mansplein die nog maar enkele maanden geleden vreesden voor gebrek aan privacy omdat het zorgcomplex tegenover hun tui nen komt te staan, opende ener giek het offensief tegen Woon plus. Uiteindelijk zwichtten zij voor argumenten van de woon- stichting en wethouder Haf kamp. De belofte in de brede sloot die achter hun woningen ligt, een eiland aan te leggen waarop bomen worden geplant die de inkijk moeten beperken, was voor hen voldoende om af te zien van verder actie. De Bachpleiners blijven zich echter verzetten. Zij verwachten onder andere nog meer geluids overlast van de tram. 'De herrie zal weerkaatst worden tussen de muren van beide gebouwen'. Volgens projectonwikkelaar en gemeentelijke plannenmakers valt het allemaal wel mee, omdat lage beplanting langs de tram baan ervoor zal zorgen dat het geluid wordt gedempt. Ook zal de bakstenen gevel van het woonzorgcomplex dat veel in- en uitspringende delen krijgt, de geluidsoverlast beperken. Bovendien zien de bewoners van flat vier het vrolijke rood dat de architect in gedachte heeft voor het wooncomplex vooralsnog als een kleur die pijn aan de ogen doet. 'Iets erger kun je niet be denken', menen de actievoerders die voorts met pijn in het hart het kappen van de bomen op de groenstrook tegemoet zien. De afdeling Groen en Natuur van ONS Ingenieursbureau heeft inmiddels een kostenberaming gemaakt voor de aanleg van het eiland. Het kunstmatige landje wordt ruim tien meter breed en de kosten bedragen ongeveer 78.000 gulden. Om de privacy van de Heijermansplein bewo ners nog meer te waarborgen verschuift het woonzorgcomplex nog verder in de richting van flat vier en trambaan. 'Vrijwilligers behoren tot een bedreigde soort. Er komen er steeds minder. Binnen tientallen jaren zullen ze verdwijnen, tenzij er actie wordt ondernomen.' Stichting Ouderenwerk Nieuwe Waterweg Noord wilde graag haar vrijwilligers eens in het zonnetje zetten, en bood hen vorige week een theaterprogramma aan. Daaruit komt ook de zojuist gedane uit spraak, die dreigender is, dan men zich eigenlijk zou kunnen voor stellen. Bij de Stichting Ouderenwerk zelf valt het overigens met het uitsterven van die vrijwilligers wel mee. Die heeft er bijna zeshon derd onder haar vleugels. De feestelijke avond vond plaats vanwege het Internationale Jaar van de Vrijwilligers dat de Verenigde Naties aan 2001 toebedeeld had den; uitgeroepen om aandacht te vragen voor het werk van vrijwilli gers. En het werk wordt door vele miljoenen Nederlanders gedaan. Volgend het Sociaal Cultureel Planbureau doet ruim veertig procent van de 55-plussers vrijwilligerswerk. Dat zijn er bij elkaar toch maar anderhalf miljoen! Om alle vrijwilligers een hart onder de riem te steken werd er een avond in het Fortis Theater aan de Schie georganiseerd. Theaterge zelschap 'Het Pleegtheater' had op verzoek van de organisatie een speciaal programma voorbereid. Op komische wijze werd het pro bleem van de uitstervende vrijwilliger aan de kaak gesteld. Volgens hen moet de vrijwilliger gaan genieten van hun vrijwilligerswerk en met name van de contacten die men daar opdoet. 'Maak een avontuur van elke ontmoeting' was het motto van de avond. Hoe dat moest ge beuren werd uitgelegd door ene Zuster Lichtbak die een flirtcursus gaf. Tussen de opbeurende woorden door bepaalde het lot wie de super- vrijwilligers waren bij de stichting. Volgens de organisatie zou het namelijk onmogelijk zijn, om een beste vrijwilliger te kiezen. Een aantal mensen werd op het toneel uitgenodigd en werden aldaar toe gezongen. Op deze wijze werd duidelijk gemaakt dat iedere vrijwil liger een 'kanjer' is! In de NPB-kerk aan de Westvest start op 18 november een korte se rie van drie concerten op de zondagmiddag, georganiseerd door Con certo Rotterdam in samenwerking met de Stichting Westvest 90. Het ensemble Concerto Rotterdam, dat is samensgesteld uit leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, geeft al vele jaren op zaterdag avond concerten in de Pelgrimskerk in Delfshaven. Bij hun zoektocht naar een geschikte ruimte voor concerten in de regio Rotterdam zijn zij terecht gekomen in Schiedam in de kerk van de Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap NPB waar nu al enige seizoenen ook een serie ka mermuziekconcerten plaats vindt. Het programma voor zondag 18 november heeft als titel 'Bach en zijn opdachtgevers'. Te horen zijn werken van Frederik de Grote (Sinfonia in D) en J.S. Bach (Das mu- sikalische Opfer en het Brandenburgs Concert nr.4). Solisten zijn Ga- fa rieleWahl en Britt Hopmann, blokfluit, Charlotte Potgieter, viool en Francis Saunders, altviool. Dirigent is Marien van Staalen. De aanvang het concert is om 15.30 uur. Omdat het programma iets korter is dan het eerder gegeven zaterdagavond concert is er geen pauze, maar is men vanaf 15.00 uur welkom voor een kopje koffie of thee. Losse kaarten: f22,50 en f20,00 (CJP, 65+). Jongeren t/m 18 jaar on der begeleiding betalen f 7,50. Alle prijzen zijn inclusief reserve- ringskosten en consumptie vooraf. Kaartverkoop vindt plaats bij de VVV Schiedam, VW Vlaardingen en direct voor aanvang in de kerk. SCHIEDAM - De drumfanfare van de christelijke muziekver eniging Harpe Davids is op zoek naar met name een nieuwe tam boer-maïtre en een bespeler van de grote (overslag)trom. Naast deze personen staat de vereniging nog altijd open voor nieuwe leden (leerlingen of ge vorderde muzikanten) die een trompet, saxofoon, bariton, trombone of kleine trom kunnen of willen bespelen. Wie hierin interesse heeft kan vrijblijvend langskomen in het verenigingsgebouw van Harpa Davids aan het Nijhoffplein in Schiedam-Noord. Iedereen is welkom op vrijdag avond vanaf 19:30 uur, waar de koffie al klaar staat. Voor meer informatie kan men ook bellen naar 010 - 427 03 20 of een email sturen naar gelder blom @harpedavids.nl SCHIEDAM - De Openbare Bi bliotheek Schiedam houdt sa menwerking met de afdeling preventie van Riagg Rijnmond Noord West op dinsdag 20 no- yember een voorlichtingsavond over depressiviteit. De bijeenkomst is bedoeld voor iedereen die last heeft van de pressieve klachten, voor de di rect betrokkenen (zoals partners, familie en vrienden) en voor an dere belangstellenden. Tijdens de bijeenkomst zal on der andere worden ingegaan op hoe een depressie te herkennen is, wat de oorzaken (kunnen) zijn, wat je eraan kunt doen en hoe je kunt omgaan met iemand die depressief is. Aan het woord komen een psy chiater, een psycholoog en een ervaringsdeskundige. De avond vindt plaats in de Bi bliotheek op het Stadserf 1, en duurt van 19.00 - 21.00 uur. Toegang is gratis. Voor meer informatie kan men contact opnemen met me vrouw drs. A.J. Vergunst van de afdeling preventie van de Riagg, telefoon 010 - 445 34 97. Zondag 18 november hoopt in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek BK- laanAVarande) om 9.30 en 16.30 uur student C.P. de Boer voor te gaan. Op zondag 18 november a.s. is er in het Wijkcentrum Drees- plein de maandelijkse rommel markt. De verkoop is van 10.00 - 15.00 uur. U kunt tafels huren a 12,50 plus 5,00 borg. De entree is 1,00. Kinderen tot 12 jaar en onder begeleiding hebben gratis toe gang. Voor meer informatie 010 - 473 86 71 Wijkcentrum Dreesplein, Dr. Willem Dreesplein 2 Schiedam. Het Gemeentearchief van Schiedam is bezig met de uitbreiding en beschrij ving van zijn fotobestand en roept daarbij de hulp in van Schiedammers. Hier een foto uit de vijftiger ja ren van de vorige eeuw van een kleuterklasje van de Prinses Ju- lianaschool, toen gehuisvest in een dependance aan de Step- hensonstraat. De vraag is wie de personen op deze foto zijn en wanneer deze is genomen. Wie iemand herkent, meer wil weten of anekdotes kent, kan op zater dag 17 november tussen 12.00 en 13.00 uur bellen naar het pro gramma van de Ziekenomroep, 'ZOS-Magazine', dat rechtst reeks wordt uitgezonden via de kabel op 91.5 Mhz. Telefoon nummer van de Ziekenomroep is 010-426 00 00. Ook kunt U contact opnemen met het Gemeentearchief Schie dam, Stadserf 1 [derde etage], telefoon 010-246 57 57. VLAARDINGEN - Met de komst van rapgroep Dwaalspoor op het podium van Café De Waal kwam het Vlaardingse publiek donderdagavond een klein beetje los tijdens de tweede editie van het Renaissance Festival. De ge lijknamige stichting, die het eve nement organiseerde, had een stevig programma neergezet. Zij wist echter niet te voorkomen dat de dichters en verhalenver tellers nauwelijks boven het ru moer uitkwamen. Toch was er genoeg moois om van te genie ten. Proza van Esther Gerritsen, Jeroen Overduin en Benne van der Velde, gedichten van Menno Wigman en de van radio en tv bekende Diana Ozon. Schilderij en van Gino Morelli en rap van Dwaalspoor. Cabaret van Marti- ne Nauta, die in de halve finale van Camaretten zit, en de aan dacht van het publiek nog enigs zins naar zich toegetrokken kreeg door een scène over een moeilijk te verwijderen tampon. 'Het rumoer van het café is jam mer,' zegt presentator Look J. Boden achteraf. 'Maar eigenlijk wisten we dat van te voren. En wat we in mijn ogen bereikt heb ben is dat er mensen aanwezig waren die misschien nooit proza of poëzie gelezen hebben. En als we ze door middel van dit festi val kunnen laten zien dat litera tuur helemaal niet zo saai is als het vaak wordt gepresenteerd, dan is een belangrijk doel be reikt,' besluit de organisator. Achter de linten staat meetappa ratuur opgesteld. Netelenbos is in haar nopjes. 'Deze proeven zijn heel realis tisch', benadrukt ze. 'Nee, niet alleen voor Nederland maar voor heel Europa. De ervaringen die hier opgedaan worden zijn op alle tunnels toe pasbaar. De auto's die in brand gestoken worden zijn van grote betekenis voor het zicht, de rook en de sprinklerinstallaties in de tunnels. Minister de Vries en ik willen een goede kaderwet tun nelbeveiliging opstellen. De ge gevens die hier verzameld wor den is daarvoor van groot be lang. Mensen maken zich terecht zorgen over de veiligheid in tun nels, vandaar dat wij alles moe ten weten over de veiligheid, dat is in ieders belang'. 300 graden Terug in het Cincinnati-gebouw gaat het pas echt gebeuren. In een filmzaal worden beelden ge toond van de proef. Een brand weerman steekt met een bran- dertje de bestuurdersstoel aan. Binnen enkele minuten staat de auto in lichterlaaie. Zwarte rook wolken plakken tegen het pla fond. Er wordt sterk gelet of de markeringen bij de vluchtdeuren nog te zien zijn. In de omgeving van de auto blijft het zicht rede lijk helder, terwijl een fel schij nende lamp, die iets verder op het wegdek geplaatst is, steeds minder zichtbaar wordt. Ir. Evert Worm, hoofd steunpunt tunnelveiligheid Rijkswaterstaat weet dat deze situatie een ver keerde voorstelling van zaken geeft. 'Bij die auto is het 300 graden, dus er is daar in de buurt geen enkele kans om te overle ven.' Worm weet dat de Nederlandse tunnels niet te vergelijken zijn met die in Oostenrijk en Zwit serland. 'Hier wordt in de tun nelbuizen maar in één rijrichting gereden, daar in twee. Wij venti leren mee met de rijrichting, we blazen zogezegd. In de Alpen tunnels zuigen ze de rook af. Als de rook daar afkoelt, slaat hij neer en raak je als automobilist ingesloten. Wij blazen de rook wolken van het ongeval weg. Wat daar gebeurd is, kan hier nooit gebeuren. Ook minister Netelenbos benadrukt dat de do delijke ongevallen in de Alpen tunnels geen oorzaak zijn voor de brandproeven die nu geno men worden. 'De beslissing hiervoor is al veel eerder genomen omdat de Twee de Beneluxtunnel pas half vol gend jaar wordt opgeleverd. We hebben dus alle tijd om de on derzoeken te doen. Het maakt niet uit in welke tunnel je de proeven houdt, de resultaten zijn zowel voor oude als nieuwe tun nels met de meest geavanceerde systemen van toepassing', aldus de minister. Worm kan nog niets zeggen over de testen die gehouden zijn. 'We gaan de beelden en de metingen eerst rustig bekijken. De resulta ten zullen ons genoeg inzicht ge ven over hoe wij moeten hande len bij calamiteiten. We moeten de tijd er voor ne men. Het is niet zomaar iets, we zijn bezig met een uitgebreide studie. Volgend jaar gaan wij be kijken hoe automobilisten en een busgezelschap reageren op dichte rook. Tevens enquêteren we automobilisten bij een benzi nestation in de buurt van de tun nel. Deze proeven zijn ook heel be langrijk voor de brandweer, die is voornemens de beelden te gaan gebruiken bij de opleidin gen', besluit Worm. Deze en volgende maand worden er nog een aantal proeven gedaan met containers en tankwagens. WATERWEG - Door mid del van vijftien brandproe ven in de Tweede Benelux tunnel tussen Schiedam en Vlaardingen bekijkt Rijks waterstaat hoe een tunnel zich houdt onder omstan digheden van rook en vuur. In de nacht van donderdag op vrijdag werd in het bij zijn van minister Netelen bos de vijfde proef gehou den, waarin de ventilatie van de tunnel getest werd. Volgens de minister zijn de proeven van Europees be lang. 'De ervaringen zijn be langrijk in het kader van de 'ontwerpwet tunnelbeveili ging' die minister de Vries en ik aan het voorbereiden zijn', aldus Netelenbos. ren zijn er een aantal objecten in de tunnel geplaatst, die staan voor weggebruikers. De pla fonds van de in aanbouw zijnde tunnel zijn zwart geblakerd door eerdere proeven, de witte tegel muren afgedekt met spaanplaat. Een regiewagen staat op een steenworp afstand van het plat form. Het gebied waar Netelen bos en haar gevolg zich bevin den is door linten afgebakend. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30 - 17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 1+ ;r Foto: Collectie Gemeentearchief Schiedam Tampons, gebakjes en presidenten: Cabaretière Martine Nauta wist het met 'een knipoogaan elkaar te praten. F 6 F Foto: WFB/CAROLIEN VAN DEN BERG Fikkie in auto stoken moet oplossing bieden voor brandveiligheid tunnels De proef in de Beneluxtunnel staat los van eerdere branden in de Alpentunnels aldus minister Netelenbos foto's: WESTLANDS FOTOBUREAU/CAROLIEN VD BERG Zwarte rookwolken plakken tegen het plafond

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 13