Nieuwe StCldslllml Hèt autonieuws voor Schiedam All Wheel Drive blijft troef bij Subaru Suzuki lanceert sportieve Ignis driedeurs Renault boekt records in oktober m Sportieve S3 van Audi biedt meer vermogen Geodesy dient verkeersveiligheid en voorkomt bonnen IN I Subaru heeft onlangs op de Tokyo Motor Show overtuigend laten zien waartoe het merk allemaal in staat is en welke toekomststrategie Subaru voor ogen heeft. Op de Subaru-stand pronkte een scala aan verrassende prototypen en technologieën: stuk voor stuk bijzonder en voorzien van All Wheel Drive, kortom: een 'specialty brand' waar dig. In de ogen van Subaru heeft een automobielmerk alleen goede toekomstkansen wanneer er sprake is vari producten die zich duide lijk onderscheiden van de massa. Daartoe heeft Subaru, onderdeel van het wereldwijd opererende Fuji Heavy Industries-concern, in de afgelopen jaren bovendien een gedaantewisseling ondergaan: het ac cent is veel minder komen te liggen op de bouw van compacte auto's en meer op AWD-modellen van groter formaat. Letterlijk 'richting- aanwijzend' zijn de twee prototypen die Subaru in het centrum van de stand op de Tokyo Motor Show opstelde: de WX-01 en de HM-01 De eerste zou de toekomstige rol kunnen gaan vervullen van een hoogst sportieve Grand Touring Car met comfortabel plaats voor ze ven personen. Het showmodel is voorzien van een zeer ver dooront wikkeld All Wheel Drive-traction control systeem voor optimale ver deling van kracht naar elk wiel afzonderlijk. Verder is de WX-01 on der meer voorzien van een uiterst geavanceerd satelliet-navigatiesys teem, een uitermate overzichtelijk en gebruiksvriendelijk dashboard en van koplampen die de rijrichting - gestuurd door het navigatie systeem - kunnen 'voorspellen' en hun lichtbundel daarop afstem men. Met betrekking tot het materiaalgebruik is er gekozen voor lich te en sterke materialen, teneinde het gewicht van de auto zo laag mo gelijk te houden. Met de nieuwe Suzuki Ignis driedeurs introduceert Suzuki een bij zonder sportief gelijnde versie, die het succes van dit model verder zal uitbouwen. De eind vorig jaar op de markt gebrachte vijfdeurs trekt vooral mensen die een onderscheidende en dynamische comp acte auto zoeken. Suzuki verwacht met de driedeurs vooral jongere mensen aan te trekken. Daarom is er direct een pittig sportpakket ver krijgbaar. De carrosserievorm met drie deuren maakt van de Suzuki Ignis een stoere sportieve auto. Tot de standaarduitrusting van de Su zuki Ignis driedeurs behoren lichtmetalen velgen en mistlampen voor. Net als de vijfdeurs variant heeft dit model een complete uit rusting met onder meer stuurbekrachtiging, elektrisch bedienbare ra men en centrale portiervergrendeling. Bij de introductie van de Suzuki Ignis driedeurs is direct een aan trekkelijk geprijsd Sport-pakket verkrijgbaar. Dit pakket maakt van de Ignis een begeerlijke sportieveling. Aluminium accenten sieren het dashboard op. Aan de buitenkant valt hij op door grote 15" licht metalen velgen met Dunlop banden in de maat 185/55 HR15. Een pushbar op het front geeft de auto een stoer naar de 4x4 auto's knip ogend uiterlijk. De achterzijde is sportief met een spoiler in de car- rosseriekleur en een uitlaatsierstuk. Een speciale Sport-badge rondt het geheel af. De normale prijs van dit pakket is 1959 Euro, tijdens de actieperiode betalen consumenten slechts 1199 Euro. Bij zo'n sportief ogende au to kunnen de prestaties niet achterblijven. De 1.3-liter benzinemotor met zestien kleppentechniek is hierop berekend. Met ruim 61 kW le vert hij voldoende vermogen, waarmee de Suzuki Ignis vlot rijdt. Renault Nederland heeft in de afgelopen maand oktober het beste re sultaat ooit neergezet in de geschiedenis van het Franse merk in Ne derland. Zowel bij de notering op de verkoopranglijst als in de ver koopcijfers boekte Renault bij de personenauto's een record: de eer ste plaats voor Opel en Volkswagen en het beste verkoopresultaat tot nu toe met een marktaandeel van 12,23 een stijging van 4 ten opzichte van dezelfde maand in 2000 bij een praktisch onveranderde totaalmarkt in oktober. Binnen de heersende tendens in de automo bielbranche wist Renault, dankzij onder meer een doordacht en even wichtig personenautogamma, in de maand oktober uitstekende cijfers te behalen die bovendien hebben geleid tot twee records. Het succes van Renault in Nederland kent meerdere redenen: zo krijgt de klant in toenemende mate meer 'waar voor z'n geld', is het gamma verder ontwikkeld en vernieuwd waarbij met name het succes van de Lagu- na evident is, toont Renault zich een krachtige speler op de fleet- en leasemarkt met sterk concurrerende prijzen en tarieven en is het ima go van Renault verder versterkt, dankzij onder meer innovatieve mo dellen die binnenkort in het hogere gamma worden geïntroduceerd. De in januari van dit jaar geïntroduceerde nieuwe Laguna is in de Grand Tour uitvoering de best verkochte Renault in oktober met een totaal van 1245 auto's. Samen met de Laguna Hatchback is dit model verantwoordelijk voor ongeveer eenderde van de totale verkoop van Renault in oktober. Willem van den Elskamp 'Mini is back', en hoe! BMW nam twee jaar gele den afscheid van zijn Britse avontuur: Rover mocht op eigen benen verder; LandRover werd overge daan aan Ford. De Mini daarentegen werd gekoes terd als een kostbaar juweel. Gelukkig maar. Want hierdoor kunnen we nu kennis maken met de nieuwe Mini. Die lijkt veel op zijn voorganger; maar dan groter, moderner, veili ger, beter. Mini is binnen de BMW Group een zelfstandig merk met een ei gen naam. De Mini's worden ge bouwd volgens de principes en kwaliteitseisen van BMW in de 'dedicated Mini-fabriek' in het Engelse Oxford. Voor de inmid dels aangestelde 15 Nederlandse Mini-dealers zijn dit jaar 1.850 exemplaren van het nieuwe ras paard beschikbaar. Voordat de verkoop begon, waren er al 500 orders getekend. Liefst 80 pro cent hiervan koos voor de Coop- er-versie. In Engeland is de nieuwe Mini al zo'n groot suc ces, dat de vraag het aanbod ve le malen overtreft. BMW heeft dan ook reeds besloten om de productie zo snel mogelijk te verhogen. Knap gedaan, dat is het eerste wat je denkt als je de nieuwe Mi ni ziet. Ga er als ontwerper maar aanstaan: de legendarische Mini nieuw leven inblazen, met be houd van alles wat karakteristiek is. Tegelijkertijd moest het ech ter ook een auto worden die he lemaal weer van deze tijd is. Hoe het niet moest konden de Mini- ontwerpers zien bij hun Duitse collega's van Volkswagen. Die probeerden met de New Beetle de aloude Kever weer tot leven te wekken, maar kwamen niet verder dan een slap aftreksel: een Golf met een ander koets werk, een Retro-Kever met wei- nig binnenruimte. Nee, dan de nieuwe Mini: hij is duidelijk groter dan de oer-Mini, toch oogt-ie nog vrij klein. Totdat je erin stapt. Dan blijkt dat zelfs lange Nederlanders er probleem loos in passen. Al rest de achter passagiers dan slechts theoreti sche zitruimte. Twee druppels water Wat buitenkant betreft: Je her kent direct de Mini. Stilistisch lijkt-ie als twee druppels water op het ontwerp van 45 jaar gele den. Ronde koplampen met ch- roomranden, de verchroomde grille, chroomstrips op de bum pers, verchroomde deurgrepen en uitgebouwde wielkasten zijn uiterlijke trekken die zijn voor ganger ook al had. Maar er zijn ook nieuwe kenmerken, zoals de ronde buitenspiegels en de grote achterlichten, ook met chroom- rand. Zoals trouwens ook de scheiding van koetswerk en glas werk door een chroomrand wordt geaccentueerd. Pas als je de nieuwe Mini naast een oude zet, zie je hoe groot de verse variant is. Met zijn lengte van 362,6 cm is hij bijna 60 cm langer dan de oude versie, die een lengte had van 305 cm. Om de juiste proporties zo veel mo gelijk te behouden, groeide de Mini ook in de breedte en hoog te. Hij is nu 168,8 cm breed en 141,3 cm hoog. Daarbij bleef het originele lijnenspel met z'n be faamde verhoudingen keurig in tact. Kijken we naar de wielba sis, dan blijkt die met z'n 246,7 cm verhoudingsgewijs erg lang. Als we 'oud' en 'nieuw' vergelij ken, dan is er al met al sprake van een geslaagde evolutie, geen revolutie. En profil geeft de ach terwaarts licht oplopende taille- lijn de Mini een krachtig, spor tief aanzien. Dit karakteristieke uiterlijk wordt geaccentueerd door horizontale en verticale ontwerpelementen, zoals de bre de taille en de verticale flanken tot en met de dorpel. Pittig karretje Van binnen gaat het feest der herkenning nog even door. Cen traal op het dashboard zit een bijna onwijs grote, ronde snel heidsmeter. Terwijl pal achter het stuurwiel een iets minder grote, maar even ronde toeren- teller is gemonteerd. Kijk, dat is de ware geest: als chauffeur moet je 'rijden op de toerentel- ler'. Of natuurlijk gewoon 'op het motorgeluid'. Pas schakelen als de toerenteller aangeeft dat het nodig is en zo'n pittig karretje vraagt om een pittig rijgedrag. Een sportief in de hand liggend stuurwiel, een kordate pookknop en puike sportstoelen complete ren de dynamische ambiance in de Mini. Over leefruimte heb je in de nieuwe Mini niets te kla gen. Dan begint al bij de instap. Beide deuren (de Mini is er uit sluitend als tweedeurs) kunnen opvallend ver open zwaaien: tot 80 graden. Dit bevordert uiter aard een vlotte instap voorin en achterin. Armslag is er voldoen de; ook been- en hoofdruimte zijn toereikend voor uit de klui ten gewassen mensen. Beide versies van de Mini, de Mini One en de Mini Cooper, worden aangedreven door va rianten van de 1,6 liter Penta gon-motor. Deze is in een sa menwerkingsverband tussen BMW en Chrysler ontwikkeld. De naam 'vijfhoek' verwijst dan ook naar het aloude vijfhoekige Chrysler-logo. In de Mini One levert deze viercilinder 16-klep- per met zijn inhoud van 1.598 cm3 een maximum vermogen van 66 kW. In de Mini Cooper legt de opgekietelde variant een maximum daadkracht van 85 kW aan de dag. Volgens Mini voldoet de Pentagon-motor aan de EU4-emissienorm. Het is het één van de weinig motoren die thans op de markt zijn, die hier voor geen secundaire luchtinjec- tie of uitlaatgasrecirculatie no dig hebben. Net als z'n fameuze voorganger is de nieuwe Mini weer een compacte auto met de wielen op de uiterst koetswerkhoeken. Zijn voorwielaandrijving geeft hem, in combinatie met het lage zwaartepunt en de gewichtsver deling van 63 procent voor en 37 procent achter, een zalig rijge drag. De uitgekiende lastverde- ling over voor- en achteras heeft voor de Mini twee voordelen. Ten eerste brengt de voorkant van de auto voldoende gewicht op de weg voor een uitstekende tractie. Ten tweede garandeert deze gewichtsverdeling, die per fect is voor een voorwielaandrij ver, een fenomenale wegligging. De Mini is een echt asfaltklever, die zich met het grootste gemak langs 's heren wegen laat sturen. Op een bochtig en geacciden teerd terrein, zoals bij onze kenj nismakingsrit op de grens van Umbrië en Toscane, is hij hele maal in zijn element. De bestu ring is precies goed zodat je de auto op de millimeter nauwkeu rig kunt laten doen wat je wilt. Daarbij komt dat de motor bij het klimmen van het toerental een beschaafde, maar toepasse lijke deun ten gehore brengt. Mi ni-kopers hebben keus uit twee varianten. Het basismodel heet Mini One en kent een prijs van af 38.565 gulden. Topmodel is de Mini Cooper deze komt op 43.964 gulden. De zeer sportieve Audi S3 gaat voortaan met nog meer vermo gen de weg op. De op de Audi A3 gebaseerde S3-uitvoering beschikt voortaan over 165 kW. Deze reeds uit de Audi TT be kende viercilinder turbomotor is standaard gecombineerd met een handgeschakelde zesver snellingsbak en geeft de S3 on der alle omstandigheden een alert prestatiegedrag en een su per-acceleratie. De vernieuwde Audi S3 is van af heden leverbaar en kost f 98.250,-. Dankzij een turbo compressor van het type K 04, een turbodruk van 2,1 bar en twee interkoelers ontwikkelt de motor uit een cilinderinhoud van 1,8 liter een indrukwekkend koppel van 280 Nm. Dit is al bij 2200 t/min voorhanden en blijft tot 5500 t/min constant. Ook het vermogen loopt gelijkmatig vanaf lage toeren op en bereikt zijn maximum van 165 kW bij een relatief lage 5900 t/min. De prestaties die de sterkere Audi S3 hiermee neerzet, zijn ronduit indrukwekkend. Met een top snelheid van 243 km/uur en een acceleratie van 0 naar 100 km/uur in slechts 6,6 seconden overtreft hij tal van sportwa gens met veel grotere motoren. Alleen met zijn verbruik en emissies (EU3) stelt de turbo motor zich bescheiden op: ge middeld 9,3 liter superplus per 100 kilometer (10,8 km/1). De sportieve S3 is standaard uitge rust met permanente vierwiel- aandrijving quattro en onder scheidt zich door zijn handel baarheid en wendbaarheid, een grote koersstabiliteit op elk wegdek en een aangenaam rij- comfort. Zoals gebruikelijk bij alle Audi S-modellen is ook de S3 aan de buitenzijde direct herkenbaar aan de speciale sty- lingdetails: iets uitgebouwde wielkasten en grotere luchtinla ten in de speciale voorbumper/- spoiler zijn al net zo karakteris tiek als de achter heldere kop lampglazen geïntegreerde Xe- non-koplampen. Daarnaast heeft de S3 ook mist lampen in de voorspoiler. En profil vallen direct de 17 inch lichtmetalen velgen in Avus-de- sign op. Deze zijn gecombi neerd met banden in de maat 225/45 R 17 W en geven de S3 in combinatie met het verlaagde onderstel een zeer krachtige uit straling. Aan de achterzijde pro fileert de S3 zich met geïnte greerde dakspoiler en dubbele uitlaat. Geodesy is een nieuw, legaal waarschuwingssysteem voor vaste snelheidscontroles. Het systeem werkt met GPS-satel- liettechnologie. Volgens de fabri kant zet Geodesy de nadelen van traditionele radardetectors opzij. Onderweg onafgebroken op de snelheid letten, is met de Geode sy verleden tijd. Dit verklikker systeem van snelheidscontroles is legaal en blijft dat ook als van af 2002 andere systemen worden verboden. Dit kan omdat Geode sy met satelliettechnologie werkt. Dit systeem is geen radar detector en is ongevoelig voor de signalen van storingsbronnen. 'In Groot-Brittannië heeft het systeem zich al bewezen,' zo stelt de importeur Morpheous Bene lux, die er aan toevoegt dat 'Ne derland het systeem inmiddels ook aan het ontdekken is. Hon- fl 1 derden bestuurders hebben hun voertuig met een Geodesy uitge rust en rijden er tot volle tevre denheid mee rond. Overigens is de Geodesy ontwikkeld om de verkeersveiligheid te vergroten. Het is zeker geen uitnodiging tot hard rijden.' Mocht in 2002 bezit, gebruik en verkoop van radarde tectoren en lasershields wettelijk worden verboden dan blijft de Geodesy over. Radardectoren en lasershields werken via de ont vangst van signalen die de snel- V heidscontroles uitzenden. De Geodesy is geen detector. Hij raadpleegt zijn eigen database, vergelijkt de locaties van de snel heidscontroles met zijn eigen po sitie en geeft een waarschuwing indien het voertuig een vaste snelheidscontrole nadert. Tech nisch gezien valt het systeem on der de navigatiesystemen. Het maakt gebruik van GPS (Global Positioning System) en dit stelt Geodesy in staat elke seconde de exacte positie van het voertuig op aarde uit te rekenen. .Tot op twaalf meter nauwkeurig. Een volledige database met vaste snelheidscontroles doet vervol gens de rest. Deze database wordt dagelijks bijgewerkt. Hier door is de informatie up-to-date en accuraat. Een krachtige com puter vergelijkt de locatie van de auto of motor met de gegevens in I de database en laat een waar schuwingssignaal zien en horen, zodra het voertuig een controle punt te snel nadert. Het waar schuwingssysteem werkt met licht- en geluidssignalen. De lichtsignalen geven met een rij in rood oplopende lichtjes aan dat u een vaste snelheidscontrole na dert. Nadert u het vaste controle punt te snel, dan geeft de Geode sy ook nog een geluidssignaal. Dit signaal klinkt alleen bij over schrijding van de maximum snelheid. Anders dan conventio nele detectoren, reageert de Geo desy niet op signalen van benzi nestations, garagedeuren met af standsbediening en andere sto ringsbronnen. Dit houdt in dat er geen valse meldingen worden gegeven. Daarentegen is de auto mobilist verzekerd van een cor recte melding bij alle vaste snel- heidscontroles, inclusief induc tielussen, digitale videocamera's en trajectcontroles. De Geodesy is geschikt voor zowel auto's als motoren. Het systeem is volledig draagbaar. Standaard worden twee sledes meegeleverd. Zo doende kan het systeem eventu eel makkelijk van de een naar de andere auto worden geplaatst. Wie over meerdere auto's be schikt en dus nog meer sledes nodig heeft, kan extra sledes bij bestellen voor 100 gulden per stuk. De adviesprijs bedraagt f. 1.487,50 inclusief een inbouws- lede, montagemateriaal, handlei ding, en één jaar volledige garan tie. Voor 299 gulden is een extra GPS-antenne leverbaar. Deze heeft met name nut wanneer Ge odesy niet op het dashboard wordt geplaatst. I ~l -Wi L Nieuwe Mini: feest der herkenning

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 14