Meerderheid Raad zegt ja tegen .1 Gemeente Belangen 'Waar blijft de disco?' van e economie is Op deze pagina's is het woord aan de politieke partijen die vertegenwoordigd in de gemeenteraad. De verschillende fo voorzitters geven hun mening over de begroting voor 2002 meerjarenbegroting 2002-2006. Ook geven zij commentaai wat er met hun wijzigingsvoorstellen is gebeurd. w Partij van de Arbeid aan de pols houden. JÊÊLm. Informatie Gemeente Schiedam teletekst pagina 701-711 (achter het mozaiekkanaal) J /?^V\ ■jttÉÉËn op internet: WWW.Schiedam.nl en op .PUBLICATIES GEMEENTE SCHIEDAM, WEE Christine Lepides, Fractievoorzitter CDA Het CDA heeft dit jaar tijdens de Algemene Beschouwingen het thema sociale cohesie centraal gesteld. Dit omdat een sociaal evenwich tige samenhang voor Schiedam erg belangrijk is. Sociale cohesie staat in verband met diverse ont wikkelingen in onze stad en/of met diverse keuzes van de CDA-fractie. De keuzes van het CDA: Het CDA wil in Schiedam een stad herkennen zonder mensen die leven in armoede en sociale uitsluiting en waarin geen sprake is van indi viduele anonimiteit. Geen stad waarin mensen 'langs elkaar heen leven', maar een stad waarin mensen elkaar durven aanspreken op eigen verantwoordelijkheden, bij elkaar betrokken zijn en elkaar kennen, elkaar respecteren. Een groep waarvan wij het belangrijk vinden dat zij volwaar dig kan deelnemen aan het maatschappelijk verkeer is de jeugd. Het CDA heeft daarom een voorstel (motie) ingediend tijdens de gemeenteraadsvergadering met als doel de gemeen telijke bijdrage uit de bijzondere bijstandspot waaruit kosten voor deelname aan sociale-, sportieve- of cul turele activiteiten voor de jeugd uit gezinnen met een laag inkomen verhoogd wordt naar fl. 325,= per jaar. Dit zou het voor meer jeug digen mogelijk maken om bijvoorbeeld mee te kunnen gaan op schoolreis, om te gaan voet ballen of om een leuke cursus te gaan volgen bij een buurthuis. Dit voorstel heeft helaas niet voldoende steun gekregen van de gemeenteraad. Het CDA zal zich hier ook het komende jaar voor blijven inzetten. Naast de jeugd moet ook de groep ouderen zoveel als moge lijk deel kunnen nemen aan het maatschappelijk verkeer. Op nog teveel plaatsen in de stad moeten ouderen letterlijk teveel hindernissen ondernemen, met name ouderen die slecht ter been zijn. Het CDA heeft een voorstel ingediend tijdens deze begrotingsbehandeling om deze hindernissen te inven tariseren om ze vervolgens aan te kunnen pakken. Het antwoord van het College dat er vanuit deze groep zelf in samenwerking met de gemeente inmiddels initiatieven hier toe zijn genomen stemt het CDA voorlopig tevreden, maar we blijven dit nauwlettend volgen. Een andere groep die naar de mening van het CDA extra aandacht verdient zijn de mensen die langdurig werkeloos zijn en op dit moment niet in staat zijn te werken of zelfs maar vrijwilligerswerk te doen. Helaas wonen er in onze stad nog voldoende mensen die zoveel verschillende problemen hebben, dat zij dat op dit moment niet kunnen opbrengen. Iedereen kent wel iemand in zijn/haar omgeving die hiertoe niet in staat is. Denk maar aan mensen met een straatfobie, mensen met een verslaving of mensen die veel gezondheids problemen hebben. Een door ons ingediend voorstel (motie) om via de afdeling Sociale Zaken een goed hulpaanbod voor deze mensen te ontwikkelen, is door de gemeenteraad aange nomen. Het streven naar sociale cohesie, het ervoor willen zorgen dat er geen mensen 'buiten de boot vallen', kost de gemeente uiter aard geld. Willen we geld kunnen uitgeven hieraan, dan moet er eerst -ook bij een gemeente- voldoende geld binnen komen. Daarom vindt het CDA het erg belangrijk dat Schiedam zich (verder) ontwikkeld tot een in economisch opzicht krachtige stad. Naar onze mening is het gemeentebestuur een goede weg ingeslagen met bijvoorbeeld de aanleg van de metro en tram plus, de herontwikkeling van bedrijventerreinen zoals Schieveste en de aanpak van ons (historische) centrum. Met behulp van het Grotestedenbeleid moeten we voortgaan op de ingeslagen weg. Een krachtige economie is immers de drager van een gezonde stad! PvdA Een goed voorbeeld hoe zaken binnen de gemeente mis kunnen gaan en mis kunnen blijven gaan wanneer wij zaken niet benoemen, zijn de nieuwe bruggetjes over de singel naast de Honnerlage Gretelaan. Onze vertegen woordigers in Nieuwland: Piet Tijsen en Guus Klepke hebben terecht aan dacht voor dit punt gevraagd. De bruggetjes zijn te stijl en zeker te stijl wanneer je beseft dat er een naast een verzorgingshuis ligt. Van de zomer is ons alledrie nog verzekerd dat er niets aan de hand was. Gemeentewerken Rotterdam had deze bruggetjes zonder overleg met de Gemeente Schiedam neergelegd. De Gemeente Schiedam had schriftelijk aangegeven, dat deze te stijl waren en nu zouden de brugge tjes, natuurlijk op kosten van de Beneluxlijn worden vervangen. U kunt zich onze blijheid voorstellen.Tot wij er letterlijk verleden week achterkwa men dat er weliswaar intern iets is gemompeld over de hellinghoek van deze bruggetjes, maar dat daarover niets op papier was terug te vinden. Hier raakt het functioneren van het gemeentelijk apparaat de burgers in de omgeving van de Honnerlage Gretelaan direct. Ook dit soort zaken bespreekbaar maken, blijft naar onze mening trouwens wel degelijk een taak voor gemeente raadsleden. In deze algemene beschouwing verdient vooral de volksgezond heid in Schiedam veel aandacht. Het college gesteund door bijna de voltallige gemeenteraad en ongetwijfeld de voltallige bevolking heeft zijn tanden laten zien naar het ziekenhuisbe stuur. Het krachtige signaal van B&W dat tien jaar met elkaar praten niet kan worden afgedaan met een Amerikaanse houding van geen handtekening is geen afspraak, werd ook door de rechter erkend. De PvdA roept het college op om constructief, maar zeer waakzaam te zijn tijdens de verdere onderhandelingen Wij willen met beide gemeentes ten noorden van de Waterweg samenwerken om zo efficiënt mogelijk voorzieningen voor de burgers uit alledrie de steden te realiseren. We denken hierbij onder andere aan de sociale dienst, die in navolging en in logische aansluiting bij de regionalisering van het CWI een regionale functie zou kunnen krijgen. Daarnaast denken wij dat het de moeite waard is om ook een onderzoek te laten verrichten naar de mogelijkheid om tot een regionaal depot te komen voor de verschillende musea en collecties van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Een vertrouwd punt binnen de Schiedamse politiek is ons verzet tegen de aanleg van A4 Noord. Een stuk weg dat op twee plaat sen doodloopt, na de Beneluxtunnel of bij de Ridderster aan de zuidkant, of uiteindelijk bij de Leiderdorp aan de noordkant. De ene keer maakt de A4 Noord deel uit van het prestigieuze A-A trace waarmee Antwerpen en Amsterdam met elkaar wor den verbonden. In dat geval kunnen wij ons stukken van dit tracé voorstellen, die eerder in aanmerking komen voor aanleg of verbetering. De andere keer is de A4 Noord een verlichting van de A 13. In dat geval denken wij dat de nieuwe verbinding tussen de A 16 en A 13 eerst maar eens moet worden afgewacht. Dat veiligheid, maar ook geborgenheid voor de Schiedamse burgers, belangrijk items zijn voor de PvdA-fractie kan iedereen zich waarschijnlijk goed voorstellen. Schiedam kent voor zover wij weten geen vuurwerkfabriek of echt grote opslag van dat spul, maar ook andere bedrijven kun nen volstrekt te goeder trouw opereren en toch een potentieel gevaar inhouden. Wij denken dat een inventarisatie van mogelijk gevaarlijke bedrijven binnen bewoond gebied, zoals bijvoor beeld het Schienoko-gebied een goede zaak is. Daarnaast zijn ook minder grijpbare gevoelens van onveiligheid en hier komt de geborgenheid om de hoek. De PvdA-fractie is en voorstander van schoon, heel en veilig... en van een strak handhavingsbeleid op alle gebieden, zoals ook het college aan geeft voor te staan. Het huidige beleid waarbij vanuit decentrale steunpunten wijkserviceteams opereren en de wethouders ook per wijk als direct aanspreekpunt gelden voor de grote zaken, maar juist ook voor de kleinere zaken. Het is gemakkelijk om kleine ergernissen af te doen als minder belangrijk, maar het zijn wel de zaken waar buurtbewoners mee worden geconfronteerd. Maarten Reuderink, Fractievoorzitter PvdA middel tegen alle kwalen, maar de PvdA- fractie zou hier toch een warm pleidooi willen houden voor agenten, die zijn geworteld in de wijk en daar ook een vertrouwensband weten op te bouwen. In de Schilderwijk is de wijkagent initia tor van de lokale burgerwacht. Op dit moment hoeft het van de PvdA in Schiedam niet zo ver te gaan, maar het dat mensen hun vrije avonden op willen offeren voor de veiligheid van hun wijk geeft wel de betrokkenheid aan, die hij heeft weten te bewerkstelligen. Een praktische suggestie van de PvdA- fractie is om de kwaliteit van hang- en sluitwerk mee te nemen in de bouwver ordening. Op die manier wordt in ieder geval een bijdrage geleverd aan de veilig heid van Schiedammers in hun eigen huis. Naast veilig moet de stad ook aantrekke lijk zijn en niet alleen voor de eigen bevolking, maar ook voor buitenstaan ders. De fusie tussen de VW van Vlaardingen en Schiedam vinden wij dan ook een goede zaak Er varen tegenwoordig fluisterboten door onze grachten, maar meer Hollandse steden hebben grachten. Vaak ook mooiere. Schiedam is op een gebied absoluut uniek in de wereld. Wij hebben nu eenmaal de hoogste molens ter wereld. De PvdA- fractie is dan ook nog steeds een voorstander van de herbouw van de Kameelmolen. Een stadsmolenaar kan hier een goede aanvulling op zijn. Het particulier initiatief van een distillateur om bij het hoofd ook nog een molen te willen realiseren, kun nen wij alleen maar toejuichen. Het Geheim van Holland voor Schiedam is dan ook dat het aantal originele "oude" molens alleen maar toeneemt. Omdat Schiedam niet alleen met stedenschoon, maar ook met een aantrekkelijk winkelaanbod mensen wil lokken, heeft Schiedam al het nodige geïnvesteerd in de binnenstad. De PvdA-fractie wil naast alles wat er al gebeurt het voorstel doen om een onderzoek te doen hoe de aantrekkelijkheid van de binnenstad kan worden vergroot. Binnen onze fractie is er o.a. over gesproken om de koopavond te verplaatsen naar de woensdag. In Amsterdam bestaan centrale schotelantennes per flatgebouw. In Schiedam wordt dit onderzocht door Woonplus en ONS. Als dit mogelijk is lijkt het ons een prima zaak. Geen overlast meer van schotels aan gevels, maar wel de mogelijkheid voor geïnteresseerden om programma's uit hun thuisland te bekijken zonder daarvoor halsbrekende toeren hoeven uit te halen. De PvdA wil deze Algemene Beschouwing beëindigen met een aantal zaken, die goed gaan in Schiedam. Hoewel er soms pijn lijke keuzes worden gemaakt, waar het bestuur dan niet voor wegloopt, krijgt de noodzakelijke herstructurering van Nieuwland en Groenoord vorm. In het algemeen blijkt dat het gemeentebestuur, met een zetje in de rug van het Grote stedenbeleid en natuurlijk de visitaties van de Commissie Brinkman zaken verbetert. Wij denken hierbij aan het veel mildere relaas van de Commissie Brinkman tijdens het laatste bezoek. Niet alles gaat nog goed, maar er werden wel verbeteringen geconstateerd. Wij hopen dat de partijen, die zich in vorige raadsvergaderingen wentelden in de houding van: "Zie je wel college; het deugt hier niet: Brinkman zegt het zelf," nu deze zelfde objectieve buitenstaander zullen aanhalen. We moe ten ons niet rijk rekenen, maar soms mogen we ook best positief over onze stad zijn. Tweede termijn: De PvdA is in het algemeen tevreden met de beantwoording van onze vragen. Suggesties en beide moties worden onder steund door het college en op een vraag na, zijn al onze vragen naar behoren beantwoordt. De motie over het onderzoek om tot een regionaal depot voor de musea en collecties ten noorden van de waterweg te komen, trekt de PvdA in. Het college heeft al toegezegd dit als uit gangspunt bij de museumnota mee te nemen. Op deze manier levert de Gemeente in samenwerking met partners als de ONS en Woonplus een bijdrage aan het zich daadwerkelijk thuis voelen van alle Schiedammers. De wijkagent is ongetwijfeld niet het De PvdA is blij met het feit, dat ook de portefeuillehouder nu voor het vastleggen van procedures is, in de commissie hadden wij daar een andere indruk van gekregen. Over het algemeen geldt dat de PvdA-fractie zelf de voortgang van de door ons ingebrachte zaken zal bewaken. Wij zijn dan ook minder geïnteresseerd in de data S* rt a - van het college. Wij zullen zelf vinger Gemeenteberic ■■■li De politiek De gemeenteraad heeft afgelopen donderdag zijn goedkeuring gegeven aan de begroting voor 2002 en de meerjarenbegroting voor 2002-2006. Vrijwel alle fracties van de verschillende partijen gingen akkoord met het gemeentelijk financieel huishoud boekje voor de komende periode. Alleen de SP en het AOV stemden tegen. De begrotingsbehandeling - het overleg tussen Raad en college van BScW - werd voor het eerst op één dag gehouden en verliep in positieve sfeer. In totaal werden in de vorm van moties, 24 voorstellen ingediend om een onderdeel van of een post op de begroting te wijzi gen. Drie voorstellen werden ingetrokken en veertien verworpen. Hieronder volgt een beknopt overzicht van de moties die werden aangenomen. Verkeer - Het College moet een Fietsnota 2002 opstellen. Voor deze nota moet het college overleggen met de gemeenteraad en organisaties als bewonersverenigin gen, milieudefensie en de fietsersbond. - Onder begeleiding van Stichting Kunstgreep gaan 120 leerlingen van vier basisscholen in Schiedam West verkeersborden ontwerpen. Het gaat hier om èen proefproject. De borden worden geplaatst op drie gevaarlijke verkeerspunten in West. Na deze proef wordt onderzocht of dit project kan worden uitgebreid naar andere wijken. Armoedebeleid Het College moet een netwerk opzetten rondom cliënten van Sociale Zaken in Schiedam die een Abw- uitkering hebben en langdurig werkloos zijn. Dit net werk moet de langdurige werklozen op verschillende manieren helpen om weer aan het werk te gaan of deel te nemen aan activiteiten die hun isolement doorbre ken. Binnenstad In samenwerking met Centrummanagement en andere belanghebbenden in Schiedam moet een onderzoek worden gedaan hoe de koopavonden en de koopzon dag beter kunnen werken. Bijvoorbeeld door de koop avond naar woensdag te verplaatsen. 1 Communicatie Binnen drie maanden moet er een communicatieplan voor de gemeente Schiedam opgesteld zijn. Verder moet er bij grote en belangrijke projecren in de gemeente worden aangegeven hoeveel geld nodig is voor communicatie. 1 Milieu: De gemeente moet samen met de ONS een communi catieplan opstellen over de gevaren van asbest en beter bekend maken dat asbest gratis kan worden ingeleverd bij ONS. De afdeling milieu van de gemeente moet alle voor stellen van andere afdelingen waarin milieuonderwer- pen voorkomen, ondertekenen voordat de stukken worden voorgelegd aan de Raad of het College. De presentatie van de begroting door de nieuwe wet houder van Financiën Menno Siljee geeft Gemeente Belangen vertrouwen voor de toekomst. Nog geen vijf maanden wethouder en dan een begro tingsbehandeling voorbereiden en presenteren getuigt van lef. Ook uitspraken als: "We moeten het geld zo efficiënt mogelijk uitgeven" en "meer geld vrijmaken voor nieuw beleid" zijn uitspraken waar mee je scoort en zijn een geweldige uitdaging. Het geeft GBS hoop voor de toekomst. Twee efficiënte maatregelen zijn volgens GBS minimaal nodig. Zorg ervoor dat de interne organisatie goed op orde is. Zo ben je niet teveel afhankelijk van externe adviseurs. Wij zijn van mening dat hierdoor vele hon derdduizenden guldens worden bespaard en daarnaast moet worden ingezet op het meefinancieren door exter- 'ne partners, voor de ontwikkeling van de voor Schiedam zo belangrijke projecten. Allerlei landelijke ontwikkelingen, zoals de WD-plannen om de OZB af te schaffen of de Zalmsnip, evaluatie over gemeentelijke lasten, het instellen van verplichte maat regelen van wel of geen algemene rekenkamers, kortom het morrelen en sleutelen aan de geldpotten, zullen zeker de financiële huishouding van onze gemeente treffen. Mét de wethouder zijn wij van mening dat het gemeen telijk spaarpotje voller moet. Dit voller laten lopen van de spaarpot mag echter niet over de rug van de Schiedamse burger gaan. Alleen al door als gemeentebestuur sneller en efficiënter te opere ren (denk eens aan het exploitatie- en renteverlies door de vertraging in de ontwikkeling van het voormalige Hemaplein) is veel winst te behalen. Dus, een sleutelpositie is weggelegd voor een wethouder van financiën, want de komende jaren zijn zeer cruciaal voor de stad. Het doembeeld van onder curatele stelling door het Rijk, benauwt GBS zeer. Het ziekenhuis, gelet op de komende onderhandelingen zegt de fractie van GBS vandaag: Wat de partij in eigen kring in 1995 al van mening was: laten Vlaardingen en Schiedam zich inzetten voor het behoud van beide ziekenhuizen onder de aanvoering van 1 directie, maar laat de ziekenhuizen in Holy en aan de BK-laan bestaan, besteed geld aan een goede herinrich ting van diverse specialismen, pas vernieuwingen toe en richt de organisatie daarop in. Kijk vooral naar hoe de processen zijn ingericht en wat logisch met elkaar een keten vormt. Hierdoor brengen wij de wens van de Schiedamse en Vlaardingse bevolking het best tot uitdrukking. Geen kapitaalvernietiging zoals vele inwoners het voelen. Het geld dat uitgespaard wordt om het ziekenhuis in Schiedam te krijgen, denk bijvoorbeeld aan de parkeer garage en de infrastructurele maatregelen, kan beter gebruikt worden. Het sprookje van een kostenneutrale grondexploitatie rekening is volgens ons allang uit elkaar gespat en wij denken dat de wethouder van Financiën dat kan bevesti gen.GBS zou graag zien dat dan de locatie Bijdorp goed bekeken wordt op een hernieuwde bestemming en die past bij de omgeving. De investeringen die ten behoeve van de ontwikkeling van deze locatie zijn gemaakt leve ren hiermee dan toch nog het rendement op. De herstructurerings- en sloop- plannen in de wijken Nieuwland en Groenoord zijn bespreekbaar. Maar gelet op alle emotie en com motie is het begrijpelijk dat vele huurders hiertegen op zien. Zij laten hun eigen vertrouwde plek, waar vreugde en verdriet een rol hebben gespeeld, kinderen zijn geboren en mensen zijn overleden, achter. De bekende en gezellige buurtjes verdwijnen. Voorzitter, u weet toch ook dat een gedwongen verhuizing, door welke toedracht dan ook, stress factor nummer 1 is. Daar moeten wij rekening mee houden. Wij hebben allemaal opgemerkt dat de bewoners in de wijken Nieuwland en Groenoord en ook rondom het Stationsplein vragen en onzeker heden hebben geuit. GBS vraagt om fasering van de herinrichting van Nieuwland: ten le. het gebied rondom de Goeman Borgesiusstraat, in een 2e fase Parkweg Noord- West en in een 3e fase Parkweg Noord-Oost. Deze aangepaste fasering heeft vooral te maken met het feit dat vele bewoners graag in Nieuwland blijven wonen en inderdaad ook kansen krijgen om een woning in Nieuwland te betrekken, dus meer rust biedt, meer huurders kans op een nieuwe woning in Nieuwland zelf. Wel doorgaan maar in een wat rustiger tempo, dan kan iedereen dit bijhouden. Een blijvende zorg is de aanpak van de jongerenoverlast. Diverse bewoners en bewonersverenigingen luiden regel matig de noodklok. GBS pleit ervoor dat met allerlei verschillende creatieve manieren, bijvoorbeeld door inschakeling van bemidde laars, gezocht wordt naar oplossingen om de jeugd hun plek te geven, bewoners rust en dat 'blijvende klierende jongeren' worden aangepakt met die regels die ervoor zijn. De rust en orde in diverse wijken en plekken mag nu weieens worden hersteld, een voorbeeld is het Hoge Hekkenplein. Al eerder hebben wij gesproken bij de algemene beschouwingen over cultuur- en kunstbeleid. Nog steeds zitten wij in de fase van studie, inventariseren etc. Voorzitter, in de komende maand is ons toegezegd dat er voorstellen aan ons worden voorgelegd waar ook prijskaartjes aan kunnen hangen. Wij branden van nieuwsgierigheid want terugkijkend zijn er op dit terrein geen grote daden verricht. Henk Metaal, Fractievoorzitter Gemeente belangen Schiedam GEMEENTE B als lokale partij wij zijn voor risch museum vator stadsges het aanstellen stadsarcheoloi halen van onz gische collecti en zoals wij ei gesproken get keur aan die k Stadsti turners1 Haven Voor. d de activiteiten Tot slot, een de Buitenhavenwej voor moderne k trum van onze stedelijk museui gepast, zijn wat opties. Nog één keer ae jeugd: GEMEENTE B ervoor plbiten d zoek komt naar gelijkheden-voo. vraag naar een disco blijft. Wij vinden, r onbevredigend dat er geen enkele onde Randstad te enthousiasmeren is. om seri het Schiedamse te beginnen. Al eerder voorkeur voor onze fractie om za'n mu gerencentrum te ontwikkelen aan-de no Beatrixpark, de 's-Gravelandseweg, een gend braak terrein, daar moet toch wat Ook een aantal andere onderwerpen kv orde, zoals de ontwikkelingen op de dh reinen, communicatie, personeelszaken leid van het gemeentelijk apparaat,.terar en de bewonersondersteuning. In de 2e termijn werden op een aantal kingen van Gemeente Belangen door h. geerd. Onder meer was voor de fractie belang dat de wethouder Siljee nog niei tot een antwoord over de kosterineutral plannen rondom de ziekenhuisomgevin onderhandelingen zijn nog gaande dus afwachten. Een hernieuwde en rustiger fasering in ringsplannen Nieuwland is nog niet aan wethouder Groeneweg want er zijn volj problemen te verwachten met de herhu mensen in Nieuwland, er is dus ook gec ring noodzakelijk. GBS wacht e.e.a. me af!! Een ander belangrijk punt voor GBS is van de burgemeester dat binnenkort eet voorziening voor een brandmeldihstalla restaureren stadhuis, als agendapunt bij komt. GBS vraagt al jaren om voorzien! om het monumentale stadhuis tcbescihx brand.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 6