Gemeente Schiedam jroting openbare orde* om trots op te zijn 'Niet atteen roepen dat bet beter moet* GrOenLUlkS Opensolidair, duurzaam en rechtvaardig m die zijn ide tractie- 2002 en de entaar op GROENLINKS "1 DEMOCRATEN ALGEMEEN OUDEREN VERBOND WEEK 46, WOENSDAG 14 NOVEMBER 2 00 1 ichten Colofon Stadskantoor Telefoon: (010) 246 55 55, Fax: (010) 473 70 21 E- mail: info@schiedam.nl Gemeentelijk Informatiepunt Telefoon: (010) 246 53 04 Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.00 - 17.00 uur donderdagavond tot 20.00 uur. Postadres: Postbus 1501, 3100 ÈA Schiedam Bezoekadres: Stadserf 1 Internet: www.schiedam.nl Teletekst: pag. 701-711 (achter mozaiekkanaal Eindredactie: Bureau Communicatie Externe betrekkingen Telefoon: (010) 246 53 89, Fax: (010) 246 53 64 Buiten Kantoortijden: Alléén voor"spoedeisende veiligheidszaken die geen uitstel dulden. Telefoon: (010) 246 54 00 tan het woord TEMEENTE BELANGEN geeft ils lokale partij maar een voorzet: wij zijn voor een eigen histo risch museum met een conser vator stadsgeschiedenis; het aanstellen'van een eigen stadsarcheoloog 'en het terug halen van onze eigen archeolo gische collectie; en zoals wij eerder hebben uit gesproken geven wij de voor keur aan die locatie Stadsti mraerswerf aan de Korte Elaven voonde zojuist genoem de activiteiten. 'ot slot, eèn depot aan de Suitenhavenweg en een centrum oor moderne,kunst in het cen- rum van onze stad, het huidige tedelijk museum maar dan aan- ;epast, zijn wat ons betreft goede ipties. ïog één keer aandacht voor de. :ugd: jEMEENTE BELANGEN blijft rvoor plbiten dat er een onder- oek komt naar ontspanningsmo- elijkheden voor de jongeren. De it. Wij vinden, nog steeds het en enkele ondernemer in de ieren is om serieus een disco in nen. Al eerder genoemd is de de om zo'n multicultureel jon- kelen aan-de noordkant van het andseweg, een1 groot groenlig- moet toch wat te bedenken zijn! nderwerpen kwamen aan de ingen op lde diverse bedrijfster- ersoneelszaken en integriteitbe- apparaat,.ferandmeldinstallaties aning. op een aantal vragen en opmer- :langen door het College gerea- ,'oor de fractie van GBS van Siljee nog niet te verleiden was kosterineutrale aspecten van de enhuisomgeving Bijdorp. De og gaande idus wil de wethouder ger fasering in de herstructure- is nog niet aan de orde, volgens rant er zijn volgens hem geen met de herhuisvesting van de is dus ook geen rustigere fase vacht e.e.a. met veel interesse it voor GBS is de toezegging binnenkort een voorlopige ndmelditistallatie van het te igendapunr bij AEZ aan de orde 'i om voorzieningen te treffen dhuis te-besQhermen tegen D66 'Luisteren naar de mening van onze burgers* le termijn De laatste begrotingsbehandeling van deze raadsperiode is voor de D66-fractie een goed moment om terug te kijken op de achterliggende jaren. Wij hebben daartoe een verdeling gemaakt tussen alles wat bereikt is, wat goed verloopt en wat onze bijzondere belang stelling heeft en datgene waar wij ons zorgen over maken. Om met het laatste te beginnen, dat betreft vooral het ontbre ken van een integrale aanpak op een aantal gebieden waardoor minder bereikt wordt dan mogelijk is. Als voorbeeld hebben we het milieubeleid genomen, daarover zijn we niet ontevreden want er is veel in gang gezet. Binnen de organisatie krijgt het milieu echter nog niet de nodi ge aandacht. De oorzaak ligt bij een gebrek aan medewerking bij andere organisatieonderdelen, om die er dwingender bij te betrekken denken wij aan het invoeren van een milieuparaaf bij ieder raadsvoorstel. Inmiddels zijn er doortastende keuzes ten aanzien van de inter ne reorganisatie gemaakt waardoor afstemming, samenwerking en integraliteit vanzelfsprekender wordt. Het is echter nog geen gelopen race en zal ook de komende tijd nog veel energie van het bestuur moeten krijgen. Daarbij moet zeer veel aandacht zijn voor het personeel dat dit voor de tweede keer meemaakt en voor het voorkomen van het vertrek van zeer ervaren krach ten. Ook de communicatie is een teer punt, intern maar vooral naar en met de stad. Voorlichting over wat er in de stad staat te gebeuren en vooral luisteren naar de mening van onze burgers kan een hoop problemen en bezwaarschriften voorkomen. Binnenkort verschijnt eindelijk een beleidsnotitie communicatie, de voorstellen daarin zullen we kritisch bekijken. Diep teleurgesteld is de D66-ffactie over het feit dat de indirec te verkiezingen voor de regio niet doorgaan. Natuurlijk gaat onze voorkeur uit naar rechtstreekse verkiezingen maar dit was wel een stap verder in de door ons gewenste richting. Nu wordt die stap niet gezet en dat heeft tot gevolg dat wij ons ernstig zorgen maken over de verdere ontwikkelingen. Het overbren gen van de teleurstelling van de raad is wel het minste wat we kunnen doen. Voortzetting van deelname aan de regio op deze manier is voor de D66-fractie niet langer vanzelfsprekend, de grens is eigenlijk al overschreden, daarom moet de uitbreiding van de taken van de stadsregio, zoals vorig jaar afgesproken, heroverwogen worden. De binnenstad. Hoewel er enige vooruitgang te bespeuren valt - de aanpak van de uitstallingen maar ook de uitbreiding van de Jan des Bouvrie-vestiging en steeds meer activiteiten aan de Lange Haven - maken wij ons toch ernstige zorgen, met name over de steeds groter wordende leegstand en de vertraging van de bouw van het Land van Belofte. Onze hoop hebben we gevestigd op het plan van aanpak van Seinpost: het opdelen van de Grote Omloop is vier deelgebieden en de oprichting van een Vastgoed Ontwikkelings Maatschappij, een jarenlage wens van D66. Aankoop, opknappen en daarna verhuren van panden in de binnenstad maakt het mogelijk om greep te houden op de invulling en een goed beheer daarvan. De hoge huren in de binnenstad maken dat leuke winkeltjes weinig tijd krijgen om een klantenkring op te bouwen en binnen de kortste tijd weer verdwenen zijn. Een meer flexibele huur voor de winkeliers, waarbij een deel van de huur direct afhankelijk is van de omzet, geeft vooral starters wat meer de tijd om zich goed te vestigen. Het parkeren aan de westzijde van hef centrum laat te wensen over, zeker als straks de andere panden van Jan des Bouvrie geopend worden. Een parkeergarage bij de hoek Damlaan/ Vlaardingerstraat lijkt ons ene goede gedachte. We willen de wethouder daarom verzoeken die mogelijkheid te bekijken want parkeren onder de Nieuwe Haven zien wij, ook vanwege het kosten plaatje, niet zitten. Trudy van den Akker- De Jager, Fractievoorzitter D66 Sveaparken heeft, uiteraard, een zwak plekje in ons hart: geen door- snee-wijk maar huizen met een bijzondere archi tectuur en verras send kleurgebruik. Ook het feit dat vooral Schiedammers daarheen verhuisd zijn doet ons genoegen! Helaas ook hier een min puntje: de grote autodichtheid en verhardings dichtheid zijn een tegenvaller, zal bij de bestaande bouw ook niet meer terug te draaien zijn, maar is wel een punt van aan dacht bij het laatste deel. Hetzelfde geldt voor het niet nakomen van de afspraken uit het beeldkwaliteits plan door de bewoners, zoals de bouw van schuttingen; er moet zo snel mogelijk met de handhaving gestart worden. Vol verwachting kijken wij uit naar de discussie rond het museum want D66 vindt dat "in de collectie van het Stedelijk Museum onderscheid gemaakt moet worden tussen het histori sche en het kunstzinnige deel", citaat uit ons verkiezings- progamma. Voorwaarden zijn natuurlijk een goed gebouw, de nodige sponsoring, en een goede invulling van het huidige gebouw. Openstelling tijdens de avonduren, bijvoorbeeld op koopavond of bij bijzondere gelegenheden lijkt ons een goede zaak en we zijn blij dat het "meegenomen" wordt. Veel waardering hebben we voor het project Schieveste: goede plannen, een hoog ambitieniveau, samenwerking met twee partijen die er ook alle belang bij hebben, en vooral een hoog tempo. Het gevoel van opluchting in de stad, door de visitatiecie. geconstateerd na de besluitvorming over de herstructurering van woonmilieus, geldt ook voor onze fractie: eindelijk zicht op verbetering. Tempo is echter geboden! Wat het ziekenhuis betreft zijn we blij dat de onderhandelingen weer gestart zijn, we hopen dat die voorspoedig verlopen en dat de eerste paal niet lang op zich laat wachten. Alles tegen elkaar afwegend zien we de toekomst met vertrou wen tegemoet, er liggen goede plannen, er is veel in uitvoering, er is veel om trots op te zijn! 2e termijn. De D66-fractie heeft een motie ingediend betreffende een milieuparaaf, ondersteund door de PvdA en het CDA, die aangenomen is. Het parkeren in de binnenstad komt volgende maand uitgebreid aan de orde bij de behandeling van het parkeer- en bereikbaar heidsplan, dan komen we terug op onze suggestie. Heroverweging van de taken van de regioraad gaat binnenkort plaatsvinden. Ook het invoeren van een flexibele huur voor ondernemers in de binnenstad, die een ruimte huren van de Vastgoed Ontwikkelings Mij., zal serieus bekeken worden. Hoewel er dus nog een aantal discussies gevoerd moeten worden kijkt de D66-fractie met tevre denheid terug op de algemene beschouwingen.. AOV Meer handhaving Het eerste jaar van de 21 ste eeuw zit er bijna op, en blijkt nog steeds een hard gegeven te zijn om beleid te laten slagen. We moeten de handen ineenslaan, willen we daadwerkelijk wat kunnen betekenen voor de gemeente Schiedam. Commissie Brinkman is dan iets rooskleuriger over de gemeente Schiedam, maar de burgers volgens de Omnibus enquête niet, en het AOV ook niet. Er zijn in deze college periode toch heel veel dingen wel aangekaart en erkend doch niet aangepakt en uitgevoerd, en dat geeft een gevoel van wrevel. Het AOV wil voor de komende jaren: het Internationaal Toegankelijkheids Symbool op de voorgevel van het Stadskantoor zien prijken, tenslotte is dit de basis voor een goed, transparant en bereikbaar stadskantoor, en gemeen teapparaat. De erfpachtdiscussie dient in de lengte en diepte voltooid te worden Bestemmingsplannen dienen nu eens met en niet over de burgers te worden vastgesteld. De bewoners van het Bijdorpgebied zijn nu opgescheept met een bestemmingsplan dat totaal misplaatst is. Alle gemeentelijke aanslagen op EEN aanslag, met een gespreide betalingsmogelijkheid van voldoende termijnen om het gemeentelijk heffingssysteem aanvaardbaar voor de burgers te maken Ook kleiner fracties in de raad dezelfde rechten hebben als de grotere waar door er geen hiërarchisch model meer ontstaat. Elke fractie dient volwaardig van alle diensten in de gemeente gebruik te kunnen maken. 1 Het parkeer beleid met een voortvarende gang eindelijk geëvalueerd en de parkeerpro- blematiek einde lijk definitief wordt opgelost, door voldoende vergunningen in het vergunning- gebied Een schoon en veilig Schiedam, waar ook oude ren zich veilig voelen in hun leef Catelijne de Groot, Fractievoorzitter AOV Fractie Schiedam m -en woonomgeving Dat financieringstekorten niet ten koste van diensten aan de burgers mogen gaan. Het handhaven van de Zalmsnip in onze gemeente, en het herstel van de uitkering van de Zalmsnip tot fl. 100,= per huishouden Een strengere aanpak voor subsidies volgens de Algemene Subsidieverordening, zodat ALLE verenigingen en stichtingen in onze gemeente GELIJKE kansen krijgen Meer ouderenvoorzieningen in elke wijk, duurzaam wonen betekent een aangepast Ouderenbeleid en Ouderen huisvesting. Meer handhaving van de openbare orde en de veiligheid en aanpassing van de verkeerssituatie op plaatsen waar regelmatig (bijna) ongelukken plaatsvinden. WD/ 'Schiedam is stad Tijdens de Algemene beschouwingen van dit jaar heeft de VVD weer een groot aantal zaken aan de orde gesteld. Uiteraard kunnen wij u niet alles noemen, maar een aantal zaken willen wij u zeker niet onthouden. De WD maakt zich nog steeds grote zorgen over openbare orde en veiligheid. Het grote aantal vacatures bij de politie maakt het handhaven en controleren steeds moeilijker. Over de hele linie wordt in de stad ervaren dat alles staat of valt met de handhaving. De WD juicht dan ook het aanstellen van buurtagenten meer dan toe. We moeten ons echter ook realiseren dat de politie het niet alleen kan. Op 19 oktober deed de rechter uitspraak over het ziekenhuis. De gemeente Schiedam werd in het gelijk gesteld en in princi pe zal het regionale ziekenhuis op de Bijdorplocatie gebouwd moeten worden. De WD gaat er vanuit dat het onderbroken traject weer in meer dan volle gang wordt gezet, het zieken huis er komt en dat de geplengde tranen geen krokodillen tranen blijken te zijn. Veel is al gedaan voor het opknappen van de Schiedamse bin nenstad, maar er moet ook nog veel gebeuren. In dat kader is de instelling van de projectcommissie Binnenstad een goede zaak, vindt de WD. De voortvarende werkwijze van deze commissie draagt een behoorlijk steentje bij aan de verdere ontwikkeling van de binnenstad. In de Hoogstraat moeten nog vele panden worden opgeknapt. De VVD vindt dat nog eens heel nadrukkelijk moet worden gekeken naar de moge lijkheid om boven de winkels meer woningen te realiseren. Dit zou de levendigheid en ook de veiligheid zeer ten goede komen. De WD is erg tevreden over de benoeming van een projectleider Binnenstad die alle in gang gezette processen gaat coördineren en ook de communicatie daarover naar de stad vorm zal geven. Voor een beter aanzicht van de Binnenstad kijkt de WD reikhalzend uit naar de "handhavingsnota" zodat eindelijk het wildparkeren van auto's en fietsers kan worden aangepakt. Will van Wijk, Fractievoorzitter VVD Gezien het grote belang van Peuterspeelzaal- werk vindt de WD een profes sionele aanpak zeer noodzake lijk. Door de invoering van een vroegtijdse signalering zul len o.a. door de consultatie bureaus steeds meer kinderen naar de peuter speelzalen worden verwezen. "Kiezen voor kwaliteit"betekent dat kinderen goed voorbereid naar de basisschool gaan en dat is uiteraard ook de keuze van de WD. Een keuze mogelijkheid van koop of erfpacht van grond, voor inwoners en bedrijven, blijft voor de VVD een belangrijk onderwerp. In de discussie daarover die in de komende maan den eindelijk zal gaan plaatsvinden, zal de WD nog nadruk kelijker dan voorheen een op feiten gebaseerd debat voeren. Veel dingen gaan niet goed omdat er onvoldoende met elkaar wordt gecommuniceerd. De WD is dan ook zeer verheugd dat een door de WD ingediende motie binnen drie maanden een communicatieplan op tafel zal brengen. Echter, het kan niet vaak genoeg gezegd en geschreven worden: Schiedam is en blijft een stad om trots op te zijn en daar mogen we best wat vaker en enthousiaster blijk van geven. Schiedam heeft een negatief imago. Niet zonder reden, want er is veel mis in Schiedam. Om dat imago te veranderen moet je niet alleen roepen dat het beter moet, maar ook zorgen dat het beter gaat. De SP-fractie besteedde in haar algemene beschouwingen aandacht aan problemen die meteen opgelost kunnen worden. We deden ook voorstellen voor oplossingen. Een negatief imago verander je niet door de problemen te negeren, maar door ze aan te pakken. De SP deed daarom de volgende voorstellen: Een voorlichtingscampagne over asbest Omdat niet iedereen doordrongen is van de gevaren van asbest is het van belang dat de gemeente zorgt voor betere voorlich ting. Nu staat er alleen informatie in de gemeentegids. Er zou ook informatie verstrekt moeten worden via de kranten en inter net. (Dit voorstel werd door de gemeenteraad overgenomen.) Asbestinventarisatie en -verwijdering uit gemeentelijke gebouwen en woningen Om problemen met asbest te voorkomen moet je weten in welke gebouwen en woningen asbest aanwezig is. Maak een inventarisatie, zodat je - daar waar nodig - het asbest kunt verwijderen. Herziening van protocollen voor asbestverwijdering Er zijn de laatste tijd veel problemen geweest met asbest. Die problemen worden mede veroorzaakt doordat de protocollen (de werkwijze en regels) van de gemeente niet op orde zijn. Om problemen te voorkomen moeten de protocollen aangepast worden. (De wethouder gaf aan dat er gewerkt wordt aan een herziening van de protocollen.) Hergebruik van sloopmateriaal Er zal - ondanks alle tegenstand - veel gesloopt worden in' Schiedam. De materialen die nog bruikbaar zijn moeten niet met het sloopafval afgevoerd worden. Op andere plaatsen, bijvoorbeeld in Oost-Europa, kunnen deze materialen een nuttig tweede leven krijgen. (De burgemeester heeft toegezegd hierover afspraken te maken met Woonplus.) Toezicht in het Beatrixpark De akelige gebeurtenissen in het Prinses Beatrixpark zijn voor de SP aanleiding om te vragen om meer toezicht in het park. Asfalteren van fietspaden Ondanks een belofte van de wethouder worden niet alle fiets paden waar mogelijk geasfalteerd. Opnieuw hebben we de gemeenteraad gevraagd om de wethouder aan zijn belofte te houden. Torick Flaan Fractievoorzitter SP Nieuwe fietsnota Om op een overzichtelijke manier duidelijk te maken welke plannen en ideeën de gemeente heeft over fietsen moet er een nota komen waarin ze bij elkaar gebracht worden. In overleg met verschillende orga nisaties in de stad kun je die plannen en ideeën dan verder uitwerken en uitvoeren. (Dit voorstel kreeg de steun van de gemeenteraad.) Conferentie over fietsen in Schiedam Een mooie eerste stap op weg naar een goede fiets- nota is een confe rentie over fietsen in Schiedam. Voor de conferentie nodig je dan organisatie als de fietsersbond, milieudefensie en de bewonersorga nisaties uit. Onderzoek naar bebording en aanpassing indien noodzakelijk Er is geen actueel en volledig overzicht van alle borden in Schiedam. Daardoor ontbreken borden en staan er op andere plaatsen verkeerde borden. Er moet een goed overzicht komen, dan kunnen de fouten hersteld worden. Bekijken mogelijkheden invoeren wijknummers Het is voor mensen van buiten de stad niet altijd even makkelijk om de weg in Schiedam te vinden. Door de wijken nummers te geven en door het plaatsen van borden bij de afritten van snelwegen en her en der in de wijken wordt dat een stuk makkelijker. Milieubesparingen bij wijkgebouwen, bibliotheken en scholen In het stadskantoor wordt veel gedaan om het milieu zoveel mogelijk te sparen. In wijkgebouwen, bibliotheken en scholen kan dat ook. De gemeente kan door een financiële regeling milieubesparingen stimuleren. Sollicitatieplicht voor ex-wethouders Wethouders moeten geen uitzondering op de regel vormen. Daarom moeten ze, net als ieder ander die zijn baan verliest, verplicht worden om te solliciteren als ze ontslag nemen of krijgen. Aanschrijven van corporatie(s) door bouw- en woningtoezicht De afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente kan verhuurders als Woonplus dwingen om woningen fatsoenlijk te onderhouden. De mogelijkheden worden niet genoeg benut. Woonplus en de andere verhuurders laten regelmatig steken val len als het om onderhoud gaat. (De wethouder heeft toegezegd dat het toezicht op onderhoud wordt meegenomen in de discussie over handhavingsbeleid.) De volledige tekst die is uitgesproken door SP-raadslia Yorick Haan tijdens de algemene beschouwingen en de tekst van de moties is terug te vinden op www.sp.nl/schiedam. Natuurlijk heeft de SP nog veel meer ideeën over hoe het anders kan in Schiedam. Ook die zijn terug te vinden op onze website. Wij vinden een goede open communicatie tussen het stadskantoor en de stad heel belangrijk. Door vanaf het begin goed te communiceren en naar meningen van bewo ners te luisteren bereik je vaak meer dan je denkt. Ieder plan zou eigenlijk gemaakt moeten worden met een alterna tief in je achterhoofd, bijvoorbeeld het Stationsplein. In plaats van rondom huizen te bouwen, zou er aangrenzend aan het plein ook een nieuw museum voor moderne kunst kunnen komen! Solidariteit met mensen die oorlogsgeweld ontvluchten en hier een nieuw bestaan op gaan bouwen.Solidariteit met mensen die rond moeten komen van een minimuminkomen. GroenLinks stelt voor om aan gezinnen met kinderen in de hoogste groepen in het basisonderwijs of op het voortgezet onderwijs die van een minimuminkomen moeten leven een goede tweedehands com puter beschikbaar te stellen. Computers die door de gemeente Schiedam en Schiedamse bedrijven afgeschreven zijn, maar het nog goed doen.De burgemeester nam onze suggestie over. Ook voor jongeren kan er meer gebeuren, een cultureel jonge rencentrum bijvoorbeeld. De raad nam helaas onze motie hierover niet aan. Duurzaam autogebruik is het afgelopen jaar mede op aandrin gen van GroenLinks in Schiedam geïntroduceerd middels het autodelen van Greenwheels. Wij willen dit nog veel verder uitbreiden. Gevaarlijke kruispunten hebben onze aandacht, daarom heeft GroenLinks een motie ingediend om bij deze zogenaamde blackspots door kinderen vervaardigde waarschuwingsborden te plaatsen. De motie is unaniem aangenomen, dus zult u om te beginnen in West, er weldra meer van zien! Vanzelfsprekend blijft GroenLinks ook voor een duurzaam Midden-Delfland zonder A4. De herstructure ringen in Nieuwland en Groenoord gaan niemand in de koude kleren zit ten.GroenLinks heeft al vaker de zorg uitgesproken over de mensen die straks hun huis uit moeten vanwe ge de sloop. Wij zullen zeer kritisch blijven kijken naar wat er gaat gebeu ren en hebben ook met klem aan het College van B en W gevraagd de vin ger goed aan de pols te houden.Iedereen moet in een betaalbare en kwalitatief goede woning kunnen terugkeren, in een leefbare wijk. Dat is niet meer dan rechtvaardig. Als het nodig is, zullen we zeker aan de bel trekken! Hennie Flagen, Fractievoorzitter GroenLinks

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 7