WERELDHAVEN ROTTERDAM ijke onderneming. PARKEREN ZONDER MUNTEN? Het ontstaan van klimaatkamers In klimaatkamers wordt het ongedierte bestreden De ANWB Mobiliteitspas®: voor alle betalingen onderweg. Trambestuurders m/v Het openbaarvervoerbedrijf van 47-28CT-8 Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Regelmatig komt het voor dat ongedierte in aangevoerde goederen meekomt naar Nederland. Onder andere in voe dingsmiddelen worden deze dieren al lang bestreden. Tegenwoordig kan dit op een milieuvriendelijke manier: er komen geen gifgassen meer aan te pas! Het in 1996 opgerichte bedrijf Ecogen uit Numansdorp maakt bij de bestrijding van ongedierte geen gebruik van gifgassen zoals methylbromide en fosfor- waterstof. De medeveroorzakers van het gat in de ozonlaag. Men past uitsluitend systemen toe uit de klimaattechniek en de levens- middelenbewaring. Systemen, die door het bedrijf zelf ontwor pen en ontwikkeld zijn. Daardoor weten specialisten precies welke methode voor welke besmetting het meest geschikt is. Uniek in Nederland, Europa en wellicht in de wereld. Wanneer Ecogen bij een partij voedingsmiddelen wordt gehaald, gaan de specialisten eerst na met wat voor soort ongedierte men eventueel te maken heeft. Soms worden partijen aange voerde goederen preventief behandeld. Dan wil men er zeker van zijn dat er geen onge dierte in zit, voordat ze een fabriek binnenkomen. Zit er wel ongedierte in, dan wordt afhan kelijk van de leefomstandighe den van het soort dier een bestrijdingsplan opgesteld. Welke bestrijdingsmiddelen te gebruiken en hoelang ze toege past moeten worden. Kennis van zaken is van groot belang. Om een zo groot mogelijk resultaat te garanderen. De lage zuurstofgehalte metho de wordt ondermeer toegepast op voedingsproducten voor ver werking zoals rijst, cacao, spe cerijen, zaden, peulvruchten, noten, bakmeel etc. Ook op tabak, verpakte sigaretten en sigaren. Bij deze methode wordt het pro duct in speciale gasdichte cellen (klimaatkamers) geplaatst of gasdicht in plastic verpakt (lading in een schip). Weer afhankelijk van het soort onge dierte, wordt de afgebakende ruimte verwarmd tot circa 28 graden. Dat gebeurt met door Ecogen zelf ontworpen appara tuur. Daarbij wordt gebruik gemaakt van bestaande stoffen in de lucht. Uitsluitend de samenstelling van de lucht wordt aangepast. De beestjes worden door de warmte actief en komen te voorschijn. Daarna wordt de zuurstof uit de lucht gehaald en gaan ze dood. Een proces dat zo'n vijf tot zeven dagen duurt. Tijdens het behandelingsproces houden sensoren de boel in de gaten. Ze meten de temperatuur, de luchtvochtigheid, zuurstof en de behandelingstijd. Via de com puter kan op kantoor continu de behandeling gevolgd worden. Belangrijk is bijvoorbeeld dat er geen 'oude plekken' ontstaan waar het ongedierte eventueel z'n toevlucht zou kunnen zoe ken om te ontsnappen. Ecogen neemt in de besmette voorraden monsters om de opdrachtgevers aan te tonen dat deze methode uiterst effectief is. Er blijven geen reststoffen achter in het product zoals bij de gifgasme thode. Bovendien is het veel milieuvriendelijker. Mede eigenaar Fred Bergwerff van Ecogen kwam voor het eerst in 1994 in aanraking met de lage zuurstofgehalte methode. In een Italiaanse pastafabriek werd er mee geëxperimenteerd als middel om ongedierte te bestrijden. Het bleef daar bij experimenteren. In de weten schap dat op den duur methyl bromide verboden zou worden als bestrijdingsmiddel en men naarstig naar een alternatief op zoek was, bleef het idee hem bij. Met subsidie van het ministerie van VROM werd het gebruik van deze methode ver der ontwikkeld. In 1999 werden de eerste klimaatkamers bij Allround Cargo Handling in Ridderkerk gebouwd en in gebruik genomen. Ecogen bestrijdt niet alleen ongedierte in voedingsmidde len. Het bedrijf beschikt over methoden om niet in te pakken met ongedierte besmette objec ten te behandelen. Een (produc- tiejgebouw of monumentaal pand wordt dan volledig voor zien van een speciale verwar mingsinstallatie. Door de conti nu hoge temperatuur van mini maal 55 graden wordt alle onge dierte gedood. Het opwarm- en afkoelingstraject wordt zorgvul dig begeleid. Om schade aan het gebouw en daarin verwerkte houten constructiedelen te voor komen. Deze opwarmmethode duurt ongeveer drie dagen. Behalve voor het op- en afbou wen van de met eigen contai ners aangevoerde installatie is deze tijd ook nodig om alle ruimtes geleidelijk te verwar men. Ook voor de behandeling aan boord van schepen wordt de mobiele installatie gebruikt. Inmiddels zijn in de Rotterdamse en Amsterdamse haven en in Nijmegen ook kli maatkamers gebouwd. Op basis van partnership bij bestaande bedrijven. De behandelingen namen in twee jaar toe van 270 naar 1440 ton per week (zie gra fiek). Naast partijen goederen kunnen op deze servicetermi- nals ook meubelen, materialen uit musea en uit de bio industrie behandeld worden, zonder dat er gifgassen gebruikt worden. Het streven van Ecogen is een landelijke dekking te krijgen. Momenteel zijn er al wachttijden van ongeveer twee weken. Op korte termijn zullen er bij voor keur op plaatsen in het zuiden en noorden van Nederland klimaat kamers bij moeten komen. Zeker nu bekend is geworden dat vanaf 1 januari 2002 het nieuwe Ozon besluit van kracht wordt. Daarmee wordt het gebruik van methylbro mide definitief verboden in Nederland. Andere Europese lan den hebben de tijd tot 2005 om verplicht te volgen. 'Als je jarenlang in een hotel aan het Gardameer hebt gewerkt, wil je geen 9 tot 5 kantoorbaan meer. Dus zit ik nu alweer tienffer op de tram. De onregelmatige werktijden zijn voor mij een uit komst en het contact met mensen vind ik één van de leukste kanten van deze baan. M'n ervaring in de horeca komt me goed van pas. Want ook hier ontmoet je mensen van allerlei pluimage. Soms fun geer je als praatpaal, bijvoorbeeld 1 voor oude mensen die zich een zaam voelen. Maar vaker is het lachen. Want in een grote stad als Rotterdam is natuurlijk altijd wel iets bijzonders aan de hand. Ik kan het iedereen dan ook van harte aanbevelen, zo'n baan op de tram!' Puck Deentk, JÉ trambestuurder JB Parkeren zonder een cent op zak: in Rotterdam kunt u vanaf 1 januari 2002 alleen electro- nisch parkeren Een voordelige Visa Creditcard mét Chipknip Tot f 5,- (ruim 2,-) korting per tankbeurt 10% voordeel bij ANWB Parkings Alles met één kaart! De ANWB Mobiliteitspas: slechts 35,25 16,-) per jaar. Voor aanschaf of meer informatie over de voorwaarden en gebruik in uw regio: Kijk op anwb.nl, bel 0800-0503 of kom langs bij één van onze vestigingen. t£«8f tel 010 2464777 Onder andere in speciale gasdichte cellen (klimaatkamers) wordt het ongedierte blijven geen reststoffen over. de producten op een milieuvriendelijke manier bestreden. Er komen geen gifgassen aan te pas en er FOTO: JANSSEN DE KIEVITH Specialisten ga na wat voor ongedierte er eventueel in de producten zit. digheden van het soort dier wordt een bestrijdingsplan opgesteld. Welke ken en hoelang ze toegepast moeten worden. Afhankelijk van de leefomstan- bestrijdingsmiddelen te gebrui- FOTO: JANSSEN DE KIEVITH Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam STADS RADIO ujegener huts-asn+mlskrantan Behandelde lading Eenheid: betian<tel<je lading in tornen pet week 1200 1000 800 okt. 2000 mrt. 2001 Rotterdam, de RET zoekt gedreven trambestuurders. Mensen die wiilen werken aan een persoonlijke onderneming. Voel jij je thuis in de dynamiek van Rotterdam en kun je goed met mensen omgaan, waag dan de overstap naar de tram. De RET leidt je op tot trambestuurder. Je salaris bedraagt tussen 3.500 1.588) en 4.600 (€2.087) bruto per maand bij een werkweek van 32 uur. Heb je interesse? Stuur dan een brief naar RET, Werving Selectie, Antwoordnummer 50525, 3050 WB Rotterdam. Bel voor meer informatie 010 447 66 99. Of kijk op www.ret.rotterdam.nl (bij bedrijf, vacatures). Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 20