IN KRANT Wintertaferelen V** i n Twee gewonden na vlammenzee L4DL bssbSU^ SOBO daagt politiek uit voor een openbaar debat Vaststelling Parkeerplan uitgesteld tot 2002 vu intratuin 1 50 Wegener huis-aan-huLskranten x r Grond Parkweg- Oost aangekocht Hevige brand bij Jeu de boulesclub 28 op de bon Snertvaart met Fluisterboot Theater aangekocht door gemeente Schiedam PAUL BERG WOENSDAG 12 DECEMBER 2001, JAARGANG 53 Nr. 50 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM KIJK OF DE RUBRIEKSPAGINA'S TOTALE OPLAGE: Land van Belofte blijft bij belofte Brandersstad in eredivisie Look TV zit krap in zijn tijd en geld SCHIEDAM - In het kader van de bouwplanontwikkeling 'Parkweg-Oost', onderdeel van het 'Beheerplan Nieuwland' zijn inmiddels de plannen in een dus danig stadium gekomen dat het proces van uitgifte gestart kon worden. Inmiddels is met Be- mog Projectontwikkeling over eenstemming bereikt over het grondbod. Hiervoor moesten wel een aantal percelen van de gemeente Rotterdam worden aangekocht. Daartoe besloot de raad dan ook. Ruim 2.600 vier kante meters werden tegen een bedrag van 55 gulden per vier kante meter aangekocht. SCHIEDAM - Vermoedelijk door brandstichting brak za terdagochtend rond vier uur brand uit in het gebouw van een jeu-de-boulesvereniging aan de Stadhouderslaan. De Schiedamse brandweer, die de brand met groot materieel be streed, kon niet voorkomen dat het gebouw volledig af brandde. Naar de officiële oorzaak wordt een nader on derzoek ingesteld. SCHIEDAM - Tijdens een snel heidscontrole in Schiedam wer den woensdag op de Van Beet- hovenlaan 84 automobilisten ge noteerd voor een bekeuring. In totaal passeerden tussen half ze ven en half acht 's avonds 394 automobilisten de radar meet post. De hoogst gemeten snel heid was 83 km in plaats van de toegestane 50 km p/uur. KRANT NIET ONTVANGEN? O P T IC I E N Paul Berg over... De openingstijden: M.I.V. 1 DECEMBER ZIJN WIJ OP DONDERDAG VAN 9.00 TOT 20.00 UUR GEOPEND Sprookjesmeester Anton Pieck stond en staat bij de liefhebbers bekend als tekenaar van intrige rende wintertaferelen. Rien Poortvliet, ooit wonend in Schiedam, schetste heel treffend de af wisselend witte en grauwe sneeuw, waar in 'zijn' kleine kabouters met hun grap pige puntmutsjes rondhupsten. Het uitbeelden van de winter is van alle tijden, en beperkt zich niet alleen tot de teken- en schilderkunst, maar loopt uiter aard ook door in de fotografie. Onze huisfotograaf Ed Dewaerheijt zag ze vliegen, en had geen spelbord nodig om ze voor eeuwig te vangen: wilde gan zen. Prachtig gelijnd, en eenvoudig van aard. Vliegend door de scherpe kou, die- de afgelopen dagen Nederland heeft ver rast. Vele vogels hadden reeds een reisje geboekt naar het onbestemde zuiden, waar ze de komende maanden hun veren kunnen strijken. Maar niet alle vogels vliegen in de winter naar de tropen of de woestijn. Er blijven nog zat vogels over, die de Hollandsche kou trotseren, en moedig blijven vliegen over de uitge strekte velden. Die van Schiedam bij voorbeeld. Daar waar je als vogel echt thuis bent... <6 - SCHIEDAM - Als Oudejaars uitsmijter organiseert de Stich ting Rondvaarten Schiedam, de VVV en Mozaick een Snertvaart met de Fluisterboot door de grachten van Schiedam. Met twee stevige borrels, een dam pende kop erwtensoep en een warme verrassing kan iedereen kijken naar winters Schiedam tijdens deze bijzonder vaartocht, die mede mogelijk wordt ge maakt door de ONS. Er zijn drie afvaarten van 15.00 - 17.00 uur en wel op donderdag 27, vrijdag 28 en zaterdag 29 de cember aanstaande. De kosten van de Snertvaart bedragen fl. 27,50 per persoon. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW aan de Buitenhavenweg 9, tot één dag voor de afvaart. Voor elke vaart geldt dat bij min der dan twintig deelnemers geen afvaart plaatsvindt. Bovendien biedt de Fluisterboot maar plaats aan een beperkt aantal inzitten den. Snel reageren is dus nood zakelijk! door Wim Schelberg SCHIEDAM - Theater de Teerstoof wordt door de gemeente Schiedam aange kocht. Dat besloot de raad in haar laatste vergadering van 2001. Daarmee werd ingegaan op een aanbod van de eigenaar - Stichting De Groot Fonds - dat al op 19 januari 2001 aan de ge meente gedaan werd. Nu is dan de beslissing genomen om De Teerstoof daadwer kelijk aan te kopen. Want het is nu eenmaal een on misbare factor, aldus het college van B en W. Vanaf omstreeks het begin van de jaren zeventig is de Stich ting De Groot Fonds (SGF) ei genaar van het pand aan de Lange Nieuwstraat 12. Sinds die tijd is het - de doelstelling van het Fonds getrouw - benut voor culturele doeleinden. Mo- - menteel wordt onder andere het theater gebruikt door de Stich ting Schiedamse Theaters; wordt de filmzaal door Het Filmhuis gebruikt en gebruikt de amateurtoneelvereniging 'Apollo' de toneelzaal. Ook de afdeling Educatie van de ge meente Schiedam huurt regel matig het theater van De Teer stoof ten behoeve van verschil lende activiteiten op het gebied van kunst en cultuur. Begin 2000 heeft het De Groot Fonds (SGF) de beslissing ge nomen, niet langer de symboli sche jaarhuur te willen voort zetten. Overleg tot aanpassing tussen betrokken partijen, SGF en Stichting gebouw de Teer stoof, heeft niet tot bevredigen de resultaten geleid. Bovendien zegde de Stichting Schiedamse Theaters, de grootste gebruiker van De Teerstoof, de huur per 1 juli 2001 op. Het Theater kan immers zelf nauwelijks aan de huurver- plichtingen voldoen. Verkoop van het pand was dan ook voor mn 0ÊL de SGF een logische volgende stap. Grote betekenis De gemeente Schiedam, aan wie De Teerstoof als eerste werd aan geboden, is nagegaan welke be tekenis het pand had en heeft binnen Schiedams culturele le ven. En die betekenis is groot. 'Er is gebleken dat het gebouw -op cultureel gebied onmisken baar een functie vervult. Het ge bouw is op dit moment feitelijk onmisbaar', stelt het college van B en W. Verlies van het gebouw heeft volgens het college dan ook tot gevolg dat verschillende culturele activiteiten geen door gang meer kunnen vinden we gens gebrek aan een geschikte of een betaalbare locatie. Ook de Dienst Educatie zou met eenzelfde probleem geconfron teerd worden. Verder is geble ken, zo stelt B en W, dat de huur van het Theater aan de Schie dermate hoog is, dat hierdoor het gewenste aantal en de gewenste frequentie van de activiteiten in gevaar zou komen. Tenslotte wordt de ruimte in het 'grote' theater als intimiderend ervaren en ontbreekt de intimiteit die De Teerstoof al die jaren geboden heeft. De gemeenteraad kon zich in de ze stelling vinden. Piet Tijsen; 'We kunnen met zijn allen vast stellen dat de aanwezigheid van de Teerstoof voor een stad als de onze van enorm groot belang is. Het voorstel spreekt zelfs van onmisbaarheid. Zonder zo'n theater zou de stad op allerlei terreinen van cultuur en educatie een belangrijk stuk armer zijn'. De Teerstoof biedt immers mo menteel onderdak aan verschil lende instellingen en dat zouden er in de toekomst nog meer kun nen worden. Het pand kan ge bruikt worden in het kader van de 'Cultuurkaravaan', een raam werk om kinderen en jongeren van het basis- en voortgezet on derwijs met kunst en cultuur in aanraking te brengen. Er kan dan gedacht worden aan bijvoor beeld schoolvoorstellingen, pro jecten en 'Brede School'-activi- teiten. Verder activiteiten in het kader van het 'Cool Cult Event', jongerencabaret en filmvoorstel lingen, jeugdtheatervoorstellin gen, een jeugdtheaterschool, bij zondere culturele evenementen, workshops of - misschien niet cultureel maar wel financieel verantwoord - de verhuur van de ruimte. Verschraling Tijsen vatte het korter samen: 'Dit voorstel voorkomt dat er een aanzienlijke verschraling van de culturele en educatieve mogelijkheden van deze stad op treedt. Het betekent ook dat be staande plannen, zoals de op richting van een jeugdtheater- schooi, veel meer zekerheid heb ben om door te gaan en we dui delijker op de culturele kaart van de regio of misschien zelfs het land kunnen blijven staan'. Tij sen legde wel de nadruk op het feit, dat de aankoop een tijdelij ke oplossing was. Er moet irri- mers in de toekomst gezocht worden naar een structurele op lossing in de zin van een nieuw vorm te geven cultureel centrum in Schiedam. Wethouder Menno Siljée kon zich in die benadering vinden: 'Met het behoud van De Teer stoof is in ieder geval gegaran deerd dat de binnenstad voorlo pig nog over een voorziening voor kleinschalige culturele acti viteiten beschikt'. Siljée gaf al aan dat de Dienst Educatie bezig was te zoeken naar een meer structurele oplossing. Want die moet er voor de toekomst zeker komen. Niet alleen voor de Dienst Educatie, maar bijvoor beeld ook voor de Filmclub. Siljée: 'Je moet wel duidelijk maken wat de grenzen zijn, want 1 januari 2006 staat. Het is aan het dan zittende college om ver der te kijken naar de mogelijkhe den van dit pand. Maar let wel: de insteek van dit raadsvoorstel is gebaseerd op exploitatie tot 1 januari 2006. Zodat er geen valse verwachtin gen gewekt worden naar de hui dige gebruikers'. Het is volgens Siljée in ieder ge val prettig dat De Teerstoof nu alsnog de kans gegund wordt om op een waardige manier afscheid te nemen van de stad. 'Want dat heeft er aan ontbroken', aldus Siljée. 'Er is weliswaar een jubi leum gevierd, maar daarna heeft de stad niet meer de mogelijk heid gehad om afscheid te ne men van het theater en dat kan nu wel in alle rust gebeuren'. SCHIEDAM - Door nog onbe kende oorzaak is er in de nacht van zaterdag op zondag brand uitgebroken in een woning aan de P.J. Troelstralaan. Het vuur ontstond om even voor half zes, en er was vrij snel sprake van een heftig uit slaande brand. De bewoners van de naastgelegen woningen moesten geëvacueerd worden. De brandweer had het vuur echter met een half uur onder controle en gaf het sein brand meester. De directe buren, een 25-jarige zee. man en een 22-jarige vrouw, liepen brandwonden op aan handen en voeten. Ze zijn over gebracht naar het Vlietland Ziekenhuis, locatie Schieland. De politie heeft inmiddels een nader onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de vlammen- t 4999,^ in«J.jotebooklasJ kom snel naar ons filiaal! SCHIEDAM - Met de verkiezingen in aantocht wil het Schiedams Overleg Bewoners Organisaties (SOBO) samen met de bij haar aangesloten organisaties alle politieke partijen uitdagen voor een verkiezingsdebat mèt een onafhankelijke voorzitter. Het doel van het debat is de politiek dichter bij de burger te brengen. Dat was één van de punten, waarop volgens de Commissie Brinkman nog ver betering mogelijk was. John van Gestel, woordvoerder namens het SOBO en aangesloten organisaties, hoopt daarmee in ieder geval te bereiken dat de opkomst tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ho ger zal zijn dan voorgaande jaren. 'Want wie niet stemt, telt niet mee', aldus Van Gestel. Dus daagde Van Gestel tijdens de raadsvergadering alle Schiedam mers uit om vragen voor een dergelijk debat in te sturen. 'Ook de pers wordt uitgenodigd om een paar pittige stellingen te bedenken', meldde Van Gestel. Vervolgens wordt van de vragen een boekwerk gemaakt, aan de hand waarvan kan worden gediscussieerd. Van Ge stel: 'Het lijkt ons een goed idee om de meningen van de politieke partijen over de vragen van de burgers vast te leggen in een mooie tabel of kruisjeslijst, gerangschikt per onderwerp of per raadscom missie. Tot aan de verkiezingen kan er dan wekelijks in de pers een item van deze lijst uitgediept worden. Vervolgens kan ieder jaar ge meten worden of de meningen veranderen en of er misschien zelfs resultaten geboekt worden op diverse terreinen'. Waarschijnlijk is die laatste zin positiever bedoeld dan hij klinkt. Want een feit blijft, dat alleen door iedereen te laten nadenken en meepraten over Schiedam, daadwerkelijk iets van de grond kan ko men in de stad. Of dat in ieder geval duidelijk wordt, welke plan nen haalbaar zijn en welke niet. De datum van dat debat is voorlo pig vastgesteld op 19 februari 2002. Voor die tijd zijn alle reacties welkom. SCHIEDAM - De behandeling van het Parkeer- en Bereikbaarheids plan is van de agenda voor de raadsvergadering van maandag 10 de cember afgevoerd. Dat betekent dat het plan pas in 2002 kan worden vastgesteld. Dit in tegenstelling tot de hoop en verwachting van ver antwoordelijk wethouder Hafkamp. De reden hiervoor is onder ande re het grote aantal wijzigingen in het plan, waarmee de commissie ROV onlangs tijdens de commissievergadering geconfronteerd werd. Die wijzigingen, vastgesteld in het Wijzigingsvoorstel op het Par keer- en Bereikbaarheidsplan van 4 december jongstleden, moeten tijd hebben om te bezinken. Daaruit kan geconcludeerd worden dat de wethouder het niet verantwoord vond om op basis van het 'goed advies onder voorbehoud' - het signaal dat commissiebreed werd af gegeven tijdens de behandeling van het plan - nu al een behandeling in de raad te forceren. Dit ondanks het feit, dat voorafgaand aan de raadsvergadering een extra commissievergadering was ingepland. Die extra commissievergadering is inmiddels opgeschoven naar een later tijdstip. Dat ligt echter wel voor 21 januari 2002. Dan hoopt Hafkamp alsnog in de raad de goedkeuring te krijgen voor het plan - met steun van de commissie. jTJL5 het groene warenhuis Mini kerstster, rood en wit. Per stuk van nu voor €0,68 Nieuwe Stadsblad Wegener Huis-aan-Huiskranten iü Oplage: 917.006 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid JÜ Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur DAT IS DUIDELIJK. Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 'W 'De aanwezigheid van de Teerstoof is van enorm groot belang' De Teerstoof, een monument in de Schiedamse cultuurwereld. Foto: ED DEWAERHEIJT Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond.

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1