i; fintratuin Asbest in voetpad kerkpolder De Euro wordt ook van ONS P T 1 C 1 E N De Veld Q95 Met slagersmes gewapende overvaller gearresteerd Asbest na brand IN KRANT izt»»''' i,'veO' ,htïk" fe'Vcck n de oluVude oP«eteVLt^ren »P To eeb RA.van der KOOIJ PAUL BERG -J r Van de wal in de sloot Geen rijbewijs Je moet komen tot een samenleving naast elkaar en met elkaar Tijdelijke noodlokalen El Furkan moeten na schooljaar verdwijnen Wegener huLs-aan-hulskranten Feestje bouwen! Brandende bolide Woonplus Nieuws Hyacinten, kleur wit, blauw en roze. KIJK OP DE RUBRIEKSPAGINA'S VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE OPLAGE door Wim Schelberg SCHIEDAM - Bijna 30% van de Schiedamse bevol king is van allochtone af komst. Deze diversiteit van de samenleving heeft gevol gen voor het gemeentelijk beleid. In het college-werk programma 1998-2002 staan al een aantal beleids intenties ten aanzien van de allochtone bevolking ver woord. Op de valreep gaf het college haar intenties een wat concreter invulling door tijdens de laatste raadsvergadering haar vi sie op het minderhedenbe leid aan de raad te presen teren: 'Samenleven in Schiedam'. Het beleidskader was nodig, want tot op heden ontbrak het Schiedam aan een goede visie op het minderhedenbeleid. Ook concrete doelstellingen waren niet geformuleerd. Nu dat wel het geval is, is een noodzakelijke eerste stap gezet in de richting van een meer samenhangend be leid. Bovendien kan het resultaat ervan gevolgd en geëvalueerd worden. Er zijn immers doelen gesteld. Doelen als participatie en acceptatie. Maar dan moeten er wel basiskeuzes gemaakt wor den. En bij die basiskeuzes stond de raad, voordat zij de nota goedkeurde nog even stil. Integratie betekent: het beheersen van de taal en het bekend zijn met de in Nederland geldende regels, waarden, normen en omgangsvormen. t*6' Engin: 'Toen ik de nota las, dacht ik: eigenlijk hebben we als eerste-generatieallochtoon best veel gemist. Nu zijn er zat mo gelijkheden, zou je zo zeggen. Aan de andere kant stel je dan de vraag: waarom kan het nu wel kon het toen niet? Je komt dan tot de conclusie dat we in feite met een inhaalslag bezig zijn'. Engin blikte terug in zijn eigen verleden, dat misschien het ver leden van veel eerste-generatie- allochtonen is. Zij dachten dat hun verblijf in Nederland tijde lijk van aard was; kregen een tij delijke verblijfsvergunning. Het gezin bleef achter in het moeder land. De veel te krappe arbeids markt in Nederland was in hoofdzaak de reden om mensen te 'halen'. Als het werk gedaan was, zou aan hun verblijf een eindè komen, zo dacht ook de nonnen en Foto: HANS KEIJZER overheid. 'Dat was in feite struisvogelpolitiek', stelt Engin. En die politiek heeft lang de bo ventoon gevoerd. Tot in de jaren '80 blijft men volhouden dat Ne derland geen migratieland was. Motivatie daarvoor in de zin van economische noodzaak ontbrak inmiddels al lang. Dat leidde ook - tijdens herhaalde grote ontslagrondes - tot grote werk loosheid binnen juist dat deel van de bevolking, dat was ge haald om fysieke inspanning te leveren. Met de komst van com puter en automatisering werd fy sieke inspanning waardeloos. In opleiding had de overheid nooit geïnvesteerd, met alle gevolgen van dien. Inmiddels kwamen de gezinsherenigingen en zelfs de eerste gemengde huwelijken tot stand. 'De eerste Turkse groen- tenboer op de hoek van de Ma- riastraat was een feit', aldus En gin, 'En wie had dat gedacht? In een ander land een huis kopen; zelfs een winkeltje beginnen'. Maar er waren ook problemen. Propvolle pensions, waar gastar beiders - nog steeds de toen gel dende term - met velen op een kamertje gepropt zaten. Veelal uitgekiend: de nachtploeg sliep er overdag, als de dagploeg aan het werk was. Engin: 'Mensen in de omgeving kwamen op de bres als ze dat hoorden; ze probeer den dan een zelfstandige kamer of zelfs een huis voor je te rege len. Dat waren de leukste mo menten van ons leven.' Zie verder binnenpagina: Zor gen om jongeren zonder toe komstperspectief ■O HET GR0ENE WARENHUIS Wij wensen u hele fijne feestdagen SCHIEDAM - In recreatiege bied Kerkpolder is asbest aange troffen in een voetpad. Grondig onderzoek wees uit dat er asbest in delen van de fundering zit. Het Recreatieschap Midden- Delftland laat de gevaarlijke stof verwijderen door een speciaal bedrijf, het gebied is inmiddels met hekken afgezet. Het halfverharde voetpad waar het asbest is aangetroffen ligt tussen de Gaag en de velden van de Delftse Voetbalvereniging in de Kerkpolder. Het asbestafval wordt dubbel verpakt en naar een gecontroleerde stortplaats in de Merwedehaven getranspor teerd. De inmiddels gestarte opruim- werkzaamheden gaan naar ver wachting enkele weken duren. Na de verwijdering van het as best vindt een controle plaats, blijkt de grond schoon te zijn dan wordt het voetpad weer opengesteld. E xs Lees het m elders in 3 deze uitgave! KRANT NIET ONTVANGEN? ONS stapt over op de Euro. Wat betekent dit voor u? Van 3^ nu voor €1,79 JAARGANG 53 Nr. 51 SCHIEDAM - Een 54-jarige Vlaardinger reed maandagoch tend over de Woudweg, toen zijn auto plotseling weggleed en in een sloot terechtkwam. De hulp diensten waren snel ter plekke, en hebben de auto weer op de kant gekregen. De bestuurder kwam met de schrik en een paar schrammen vrij. De oorzaak van het ongeval was ijzel, wat de ge meente direct aanleiding gaf om daar te gaan pekelen. VLAARDINGEN - Twee perso nen zijn dit weekend in Vlaardin- gen door de politie opgepakt voor autorijden zonder rijbewijs. Een 34-jarige automobilist uit Schie dam werd aangehouden nadat hij zaterdag op de Westlandseweg door het rode stoplicht reed. Om dat hij geen rijbewijs kon overleg gen kreeg hij een prent aan zijn broek. Een 17-jarige automobilist uit Hoek van Holland werd op de zelfde dag op de Westhavenkade na een controle ook bekeurd voor het rijden zonder rijbewijs. SCHIEDAM - Een 44-jarige Schiedammer vormde zaterdagavond het doelwit van een overval. De op straat wandelende man werd kort na half acht een woning aan de Rotterdamse Beukelszstraat bin nengetrokken en door zijn belager beroofd van zijn portemonnee. Na de beroving wekl de Schiedammer weer op straat gezet. Het slachtoffer belde in een café de politie die aan de hand van het sig nalement een 37-jarige Rotterdammer aanhield in de woning. Deze bleek niet meer in het bezit van de portemonnee maar had wel een groot slagersmes bij zich. Hij ging de cel in. SCHIEDAM - Op de galerij van een woning aan de Korte Ach terweg in Schiedam Centrum heeft vorige week maandag een brand plaatsgevonden. Hierbij zijn delen van asbesthoudende gevelplaten beschadigd en op de grond terechtgekomen. Daar door is asbest vrijgekomen. Na constatering hiervan is het gebied door de gemeente afge zet. Om verdere verspreiding te gen te gaan, zijn de beschadigde gevelplaten en het openbaar ge bied door de brandweer natge- houden. De asbestruiming is vrijdagmid dag in gang gezet. Hiervoor is een gespecialiseerd en gecertifi ceerd bedrijf ingeschakeld. Het openbaar gebied zal na de rui ming weer worden vrijgegeven. In de omliggende woningen, die eigendom zijn van de Stichting Woonplus Schiedam, bevinden zich de zelfde soort gevelplaten. Daarover heeft Woonplus haar huurders inmiddels geïnfor meerd via bijgaande nieuws brief. WOENSDAG 19 DECEMBER 2001, Oudegeeststraat. Daar sloegen de vlammen uit een geparkeerde BMW. Vermoedelijk is dit door zelfontbranding ontstaan. De 25-jarige eigenares heeft inmid dels met de schrik in de benen contact opgenomen met de ver zekering. SCHIEDAM - Burgemeester en wethouders van Schiedam hebben besloten dat de tijdelijke noodlokalen van de Islamitische basisschool El Furkan aan de Eduard van Beinumlaan moeten verdwijnen. Voor 1 augustus 2002 moeten de lokalen weg zijn. Het collegebesluit is een vervolg op eerdere pogingen om het school bestuur ertoe te bewegen een oplossing te zoeken voor de huisves tingsproblematiek van de school, die tot klachten heeft geleid van omwonenden. Eerder bood het college het schoolbestuur huisvesting voor de school aan op het Bachplein. De gemeente is van mening dat daar genoeg ruimte is voor El Furkan en dat deze locatie goed bereikbaar is. Het schoolbestuur heeft deze alternatieve locatie tot op heden afgewezen. De noodlokalen die El Furkan aan de Eduard van Beinumlaan in ge bruik heeft, waren bedoeld als tijdelijke huisvesting, benadrukt de gemeente. 'Op basis van de regels zouden de lokalen al verwijderd moeten worden.' Maar ook het college vindt het geen goede zaak om dit halverwege het schooljaar te laten gebeuren. De gemeente wil het schoolbestuur de gelegenheid bieden om erop in te spelen dat de in standhouding van de acht tijdelijke lokalen gedoogd wordt geduren de het huidige schooljaar. SCHIEDAM - De brandweer moest maandagavond uitrukken voor een fikse brand aan de Jan Rechter verbiedt sloop school D66 program: gratis OV Parkeren met een pasje Z< orgcentrum Sint Lidui- na (Frankeland) bestaat deze maand 150 jaar. Reden genoeg om een feestje te bouwen. Maar ook om een boekje open te doen over wat er allemaal in die jaren is gebeurd. Vrijdag werd daarvan een presen tatie gehouden, en het publiek (voornamelijk bewoners) genoot zichtbaar van de prachtige uitga ve, die een goed beeld schetst van het wel en wee in de Schiedamse zorg. In het boek staan niet alleen aan stekelijke teksten, maar ook veel illustratiemateriaal, waaronder foto's en tekeningen uit de vervlo- gen jaren. [Zorg is een belangrijk goed in ons maatschappelijk bestel, en Sint *iduina heeft dat altijd zeer seri eus genomen. In het verleden, maar ook in de toekomst. Op naar de volgende 150 jaar! NS Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 917.006 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid Wegener Huis-aan-Huisl< Oplage: 917.006 Verspreiding in geheel Zuid-Hc f-ainla-IiMwf Foto: HANS KEIJZER Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 46210 33 DAT IS DUIDELIJK. ♦2 IS w O O Bezorging: Interlanden Spreigroep Bel: 0900-8998200 v. 9.00-17.00 uur Energie, milieu, infrastructuur en media Van Heekstraat 15 Schiedam (010)262 1000 www.onsgroep.nl Pljnacker, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond. Uw energienota wordt automatisch omgezet naar de Euro. Hier merkt u verder niets van. Aan onze balie kunt u tot 28 januari 2002 met guldens betalen. Betaal het liefst zo gepast mogelijk. Het Glazen pand Noordmolenstraat 17 Schiedam Tel. 010 - 473 70 44 Betier sound through research Twistpunt in de gemeenteraad: betekent integratie aanpassen? WFB/RICHARD BOOCEVEEN 1

Het Nieuwe Stadsblad | 2001 | | pagina 1