010-4 IN KRANT Koopzondag Knallend begin Speciale afhaalposten voor bestelde goederen moeten vrachtverkeer uit binnenstad houden Spectaculair genoeg zo ile Honderdjarige in Schiedam 6 JANUARI KOOPZONDAG Wegener huls-aan-hulskranten Pinner bestolen BOB wil extra pinautomaten Gemeente luidt nieuwe jaar in Kat gered uit brandend huis Via Collect start in februari met proef op centrale plekken in en rond Rotterdam Bewoners slapen, inbrekers niet s</> L.van eter KOOIJ j€ i/und ket ojp cU WOONBOULEVARD DONDERDAG 3 JANUARI 2002, JAARGANG 54 Nr. 1 VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM K WK OP HE RUB B) EKSPAG1HAS E OPLAGE: HNS Gijs Zwaan weg bij SVVSMC na drie jaar De Hudson Het roerige leven van een oude dame SCHIEDAM - De Nieuwe Pas- sange heeft in het nieuwe jaar al weer meteen een knaller: Koop zondag op 6 januari! De geza menlijke ondernemers zetten hun deuren weer open voor het winkelend publiek van 12.00 - 17.00 uur. Tijdens het shoppen kan men genieten van het en semble Dansman 3. De muziek stijlen van dezen band zijn zeer wisselend en de melodietjes die zij ten gehore brengen zijn ui terst herkenbaar. Meedansen is niet verplicht... maar natuurlijk wel gezellig! Parkeren is op 6 januari tus sen de genoemde tijden geheel gratis. SCHIEDAM - Een 16-jarige Schiedammer die op nieuwjaars morgen op de Koemarkt rond half tien trots zijn versgepinde eerste euro's toonde, vond iets te veel aftrek naar zijn smaak. Twee circa 18-jarige jongens gristen de net uit de muur gehaalde zes bil jetten van in totaal 300 euro uit zijn hand en sloegen met die buit op de vlucht. Op het Stadserf was dinsdagmor gen een 14-jarige jongen het slachtoffer van straatrovers. Even voor drie uur werd zijn mobieltje uit zijn hand gerukt door een 'jongen met een muts op' die wegrende in de richting van het station. Die middag had een 32- jarige Schiedammer nog meer pech. Hij liet in de Henry Polak straat zijn auto even achter met de sleutels in het contactslot. Toen hij terugkwam was de wa gen verdwenen. SCHIEDAM - Vereniging van Bewoners en Ondernemers Brandersbuurt heeft de Postbank verzocht een extra pinautomaat te plaatsen in het historische centrum van Schiedam, bij voor keur op de Dam. BOB bena drukt dat het gedeelte van de stad dat wordt begrensd door het Broersvest-WZ, het water van de Nieuwe Haven en dat van de Noordvest slechts twee pinauto maten staan, op de Lange Kerk straat en op de Koemarkt. 'In de westzijde van het oude centrum, waar de Brandersbuurt deel van uitmaakt, bevindt zich geen enkele pinautomaat', zo wordt gemeld in de brief aan de Postbank. BOB geeft aan dat de bevolking er de laatste jaren sterk is gegroeid door verbouw van historische panden en nieuwbouw. 'Bovendien mag dit gedeelte van Schiedam zich ver heugen in een toenemend aantal (toeristische) bezoekers, ook als gevolg van de recente opening van Jan des Bouvrie's Arsenaal. GRATIS PARKEREN - Auto mobilisten hoeven dezer dagen geen geld te gooien in de parkeer automaten van de binnenstad. Momenteel is daar een grote ope ratie aan de gang waarbij alle au tomaten worden vervangen of omgebouwd tot chipknipauto maat. Half januari moet die klus geklaard zijn en kan in de meeste gevallen alleen nog maar met de chipknip parkeergeld betaald worden. Slechts in de parkeerga rages en een aantal automaten buiten kan straks ook met euro's afgerekend worden. Al de hele dag was het onrustig op ou dejaarsdag. Overal hoorde je knallen. Jongetjes lopen over straat met rotjes en gooien die overal in het rond. Een oude man schrikt als er in zijn nabipheid een rotje wordt gegooid, 'Kijk 'es uitje dop-pen waar je die dingen afsteekt', moppert hij tegen beter weten in. En hoe later het wordt,., des te meer geluid. Van kleine knalletjes tot mortierinslagen. Alle zenuwen in die jongenslijven staan strak gespannen. Ze zijn de helft van hun voorraad ai kwijt... en de andere helft wordt om twaalf uur afgestoken. Nog drie tikken op de klok. Pa heeft de champagne ontkurkt en de kin deren staan al in de startblokken om naar buiten te gaan. Twaalf uur. Een oorverdovend lawaai barst los. In het Waterweggebied worden vele waterwegkusjes gegeven en zijn er vele goede voornemens. Maar nu nog niet. Nu wordt er veel gegeten, gedronken en ge feest. Boven in de donkere lucht speelt zich een prachtig kleurrijk spektakel af. Gewone huizen ver worden door de kleurenpracht tot sprookjeskastelen. De volgende dag is er de kater, nee niet alleen van een teveel aan alcohol. De vuurwerkrornmel moet op-ge ruimd, het miezert en mist in een waterkoude tempe ratuur. Niks geen kerst meer, niks geen oud en nieuw. Gewoon januari 2002. Een nieuwe kans voor een nieuw begin. Laat het maar een mooi jaar worden. SCHIEDAM - Ter gelegenheid van het begin van 2002 houdt de Gemeente Schiedam een nieuw jaarsbijeenkomst op zaterdag 5 januari. Deze vindt plaats in de foyer van het Fortis Theater aan de Schie op het Stadserf 1. De bijeenkomst duurt van 15.00 - 17.00 uur. SCHIEDAM - Een brandweer man redde vorige week een kat uit een brandende portiekwo ning aan de Slachthuislaan. De bewoners zagen kans zichzelf in veiligheid te brengen toen het vuur 's avonds om elf uur ineens om zich heen greep. De kat bleef achter, maar werd alsnog door een van de blussers uit de wo ning op de tweede verdieping gehaald. Door het vuur barsten de ramen uit hun sponningen. Naburige woningen bleven gespaard maar liepen wel enige schade op. door Theo Teitsma REGIO - Er komen in en rond Rotterdam veel af haalposten waar zowel be drijven als consumenten bij leveranciers bestelde goede ren kunnen oppikken. Het bedrijf Via Collect start in februari een proef hiermee. Het doel van het Rotter damse bedrijf is het vracht verkeer zo veel mogelijk uit binnensteden van deze regio te houden. De via e-mail, fax of telefoon bij bedrijven of winkels bestelde spullen worden met bestelwagens bij de afhaalpost afgeleverd, waarna de klant z'n bestel ling zelf kan oppikken. Via Collect is een initiatief van ondernemers met brede kennis en ervaring op het gebied van goederendistributie en logistiek. Het krijgt voor de proef financië le steun van zowel de Europese Unie als de gemeente Rotterdam. De afhaalposten voor de goede ren komen op centrale, goed be reikbare plaatsen in de regio. Ze krijgen vorm door simpelweg een aantal portocabins aan elkaar te schakelen. Voor het neerzetten ervan wordt volgens woordvoer der Hans de Haas van Via Col lect momenteel vergunning aan gevraagd. De afhaalposten zou den moeten komen langs de A20, onder andere bij de Spaanse Pol der en bij het NS-station in Schiedam. De Haas zal starten op een aantal van deze locaties maar wil vervolgens snel uit breiden. Onderschat Via Collect zegt in te spelen op de ontwikkelingen op internet en klantgedrag. Volgens de joint venture hebben bedrijven die het mogelijk maken spullen per computer te bestellen de ver voersproblemen onderschat. Daarop wordt ingespeeld. De be stelling wordt niet tot aan huis gebracht, maar bij de afhaalpun- ten, waar klanten of bedrijven haar vervolgens zelf kunnen af halen. Die punten zijn gekozen op plekken waar mensen toch vaak langskomen of die niet al te ver rijden zijn. Er wordt ook 'af gerekend' met beperkte opening stijden waarmee klanten in win kels te maken hebben. Bij de af- haalpunten kan men dagelijks van 5.00 tot 23.00 uur terecht, maar voor het bezorgen van be stelde goederen zal de portoca- bin ook buiten die tijden bemand zijn. Men kan dus de bestelde spullen op het zelf gewenste tijd stip oppikken. Zodra de bestel ling binnen is, krijgt men bericht. Dit kan per e-mail, fax of via sms gebeuren. Sjouwen Het is bij dit project ook moge lijk in winkels spullen te kopen en die later bij het afhaalpunt op te halen. Dat scheelt een hoop sjouwen. Hans de Haas zegt dat de klanten wel voor het transpor teren van de spullen naar de af- haalpunten moeten betalen. 'Maar nu kun je wel ongestoord winkelen. Bovendien, als je je wagen in de binnenstad moet neerzetten, ben je in een paar uur parkeren meer geld kwijt.' De spullen worden met transport busjes opgehaald bij de be treffende winkels. De Haas geeft desgevraagd een voordeel voor bedrijven om met Via Collect in zee te gaan. 'Een bedrijf kan z'n servicemonteurs wel steeds terugsturen naar een depot om onderdelen op te halen, maar ook kan ervoor gekozen worden de monteur de bestelde onderdelen bij het dichtstbijzijn de ophaalpunt, op weg naar z'n werk, op te pikken. Dat scheelt aanzienlijk in tijd.' Vrije dag Voor de Europese Unie is vooral het buiten de binnenstad houden van vrachtverkeer een belangrijke reden om het proefproject finan cieel te ondersteunen. En volgens hoogleraar Vermunt is er duidelijk behoefte aan de afhaalpunten, 'In eerste instantie gaat het om ge- bruiks- en verbruiksgoederen voor garages, winkels en andere middelgrote en kleine bedrijven, die daar bijvoorbeeld 's nachts aangeleverd kunnen worden. Maar in de tweede plaats zal on getwijfeld ook de consument van dergelijke centra profiteren. Hij haalt als hij tijd heeft z'n internet bestelling op en hoeft geen vrije dag te nemen om te gaan zitten wachten op de bezorger die weer eens in de file staat.' WATERWEGNOORD - Vuur werk is leuk, maar als je nog een beetje jong bent wel iets om stevig je vingers aan te branden. Als het al niet erger uit pakt. Als je dus nog niet mee mag doen met de volwassenen bij het afschieten van fraaie vuurpijlen, dan pakje toch ge woon uit met een paar reuzes terretjes. Met dat ongevaarlijke vuur werk luidden veel kinderen maandag om middernacht en thousiast het nieuwe jaar in. Daarmee lijkt een schitterend 2002 al bij voorbaat verzekerd. SCHIEDAM - Terwijl de bewoners boven de slaap der onsehuldi- gen sliepen, sloegen inbrekers zondagnacht op de benedenetage hun slag in een woning aan het Van Rijkpad in Noord. De dieven namen de benen met een portemonnee, enkele horloges en ver schillende mobiele telefoons. i CD SCHIEDAM - Onder de rook van Rotterdam en de naburige in dustrie is het kennelijk toch goed toeven. Dat bewijst Maria Ali- da Swartjes-Ham. Deze inwoonster van Schiedam werd vrijdag 28 december 100 jaar. Burgemeester Scheeres kwam de eeuwe- ling op die heugelijke dag feliciteren en een attentie van de ge meente aanbieden. aria Alida Ham werd 28 december 1901 geboren op de welbe kende boerderij Groenoord in Kethel/Spaland die stond op de plek waar nu de Sint Martinuskerk staat aan de Willem Andries- senlaan. Toen de boerderij niet meer rendabel was zijn haar ou ders een melkzaak begonnen bij de afrol van de Hoogstraat wat nu jenevercafé 't Weeshuis is. Tegenwoordig woont mevrouw Swartjes in Huize Frankeland. Samen met haar inmiddels gestorven echtgenoot kreeg ze twee dochters die op hun beurt voor vijf kleinkinderen en vier ach terkleinkinderen hebben gezorgd. Duizend-en-een woomdeeen HNS L Nieuwe Stadsblad Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 917.006 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid Foior RONALD STAM Hoofdweg 1* Hillelaan 30-39, t.o. meti 38 44 I. 010 - 485 22 73 foto: RONALD STAM SCHIEDAM - 's-Gravelandseweg 383 Tel. 010 - 46210 33 Let op! Roobol Woonwinkels Roobol Tuin- Serremeubelen zijn gesloten! A20 - afrit nr 8, Westlandseweg, Vlaardingen (naast IBIS Hotel)

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1