üiiJiM-aai p jiJ ilP f} m r KORTWEG Ni Haifeng in pandPaulus SCHIEDAM Zeekoningin in Wiltonhaven Videotheek Baly: vertrouwde zaak in nieuw onderkomen Kleine afgedankte elektrische aparaten? Kandidaten Gemeenteraad Vrouwen schrijven levensverhalen Alternatieve verkeersborden Leefbaar Schiedam presenteert verkiezingsprogramma - sw. - - Excuus! Diamanten paar geen thuiszitters Meer bezoekers Stedelijk Museum irado Het Nieuwe Stadsblad ^r nrt? fjii" rTTT i K Autoservice Eigenraam HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 10 JANUARI 2002 2 -1510 SCHIEDAM - De kandidaat stelling voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad zal plaatsvinden op dinsdag 22 januari. Op die dag kunnen op het Stadskantoor bij het daar ge vestigde hoofdstembureau van 9.00 - 15.00 uur lijsten van kan didaten worden ingeleverd. On der andere de lijsten van kandi daten en de verklaringen van in stemming van kandidaten zijn tot aan de dag van kandidaatstel ling bij de gemeente verkrijg baar bij de afdeling Publieksza- ken, Stadserf 1, geopend op werkdagen van 8.00 - 17.00 uur. Nadere inlichtingen omtrent de wettelijke voorschriften be treffende de inlevering van kan didatenlijsten worden aldaar ver strekt. SCHIEDAM - Het Emancipatie Centrum organiseert cursus Le vensverhalen Schrijven, speciaal voor vrouwen die al lang wach ten op een stimulans om met schrijven over eigen levenserva ring te beginnen. Maar ook wie schrijven ziet als een methode om meer zicht te krijgen op het eigen leven is welkom. De cur sus is een verkenningstocht naar het autobiografische, op zoek naar delen van ons levensver haal. Met behulp van diverse schrijfoefeningen komen jeugd herinneringen aan de orde. De cursus omvat zes bijeenkom sten op dinsdagochtenden van 9.30 - 11.30 uur en begint op 15 januari. De locatie is Het Ge bouw aan het Broersveld 142, de kosten bedragen 22.69 euro. Schrijfervaring is niet noodzake lijk. Aanmelden kan bij het Emancipatie Centrum op tele foon 010 - 473 45 45. Reageer snel, want er kunnen maximaal 10 deelnemers meedoen! SCHIEDAM - Tijdens de recen te behandeling van de begroting door is een GroenLinks-motie over het plaatsen van door kin deren gemaakte alternatieve ver keersborden bij gevaarlijke (kruis)punten unaniem aangeno men. Óp dit moment wordt al volop gewerkt aan het vervaardi gen van deze borden door leer lingen van de Sint Jozefschool. De kinderen zijn zéér enthou siast, en lichten graag een tipje van de sluier op als ze aan het werk zijn. Dat is op donderdag 10 januari om 13.30 uur in Wijk centrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) SCHIEDAM - De haven van Schiedam is voorlopig uitgekozen als ligplaats voor de roemruchte sleper Elbe, die begin deze maand door Greenpeace als actieschip buiten dienst werd gesteld. De sleper is voor rekening van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam in 1959 gebouwd. Enkele particuliere initiatiefnemers klopten enkele maanden geleden bij zowel Greenpeace als het Maritiem buitenmuseum aan met de vraag of men bereid zou zijn een plan tot behoud van de voormalige sleepboot te steunen, als het eenmaal haar functie als actieschip zou verliezen. Die bereidheid was groot. Het plan ter restauratie en her bouw als zeesleper kon vervolgens nader worden uitgewerkt. De sleper verrichtte in haar jonge jaren uniek sleep- en bergingswerk op alle wereldzeeën. Zo werd kort na haar indienststelling al meteen een enorm droogdok de Rotterdamse haven in gesleept. Ook trok zij booreilanden als de Mr. Louie en Santa Fé Explorer, dat op een goed moment in haar leven zelfs het predikaat 'sterkste sleepboot ter we reld' meekreeg. Na de sleepjaren volgde een periode als loodsboot, waarna zij in 1985 als actieschip bij Greenpeace werd ingelijfd. Per 1 januari is het schip officieel overgedragen aan de Stichting Ma ritieme Collectie Rijnmond, die het beheer over het vaartuig zal gaan voeren. De bedoeling is dat spoedig met de verbouwing begonnen zal worden. Voorlopig is in ieder geval een ligplaats beschikbaar geko men in de Wiltonhaven van Schiedam. Het schip steekt te diep voor de Leuvehaven, waar het volgens het bestuur beter op zijn plaats zou zijn, aangezien het toch een Rotterdamse sleper is. Er wordt gezocht naar een oplossing, maar tot die tijd mag Schiedam genieten van het zicht op deze beroemde zeekoningin. door Wim Schelberg SCHIEDAM - Leefbaar Schiedam presenteerde kortgeleden haar verkie zingsprogramma. Dat pro gramma is duidelijk een veeg uit de pan naar alle zit tende bestuursleden. Het moet radicaal anders, aldus Leefbaar. 'Want het is de hoogste tijd voor leefbaar heid', stelt Theo Schoenma kers, lijsttrekker van de partij. 'Op zes maart kunnen kiezers ervoor zorgen dat er echt wat verandert in Schiedam', zegt Schoenmakers. Maar verande ring komt alleen als kiezers stemmen op Leefbaar Schiedam, stelt het gelijknamige verkie zingsprogramma van de partij. Maar liefst twintig kandidaten staan op de conceptversie van het programma vermeld. Dat ge tuigt dus in ieder geval van een positieve instelling. Die instel ling is er volgens Schoenmakers sowieso: 'Samen vormen we een hecht team, waar het enthousias me en de werklust vanaf straalt. Dat is nog eens wat anders dan het duffe zooitje dat de kiezer de laatste jaren heeft vertegenwoor digd! Volgens Schoenmakers is Leefbaar er meer dan klaar voor. Of de kiezer dat ook al is, blijft voorlopig afwachten. In ieder geval gaat er als het aan Leefbaar ligt, met frisse wind een grondige bezem door Schie dams bestuur. 'Tenzij mensen kiezen voor de oude garde, meer van hetzelfde, voor op de oude voet doormodderen, voor pap pen en nathouden, voor nog meer oeverloos ouwehoeren', valt in het verkiezingsprogram ma te lezen. De burger staat in de toekomst van Leefbaar cen traal. 'Schiedam moet een hand vest sluiten met de inwoners en de in de stad gevestigde bedrij ven', aldus Schoenmakers. In dat handvest moet een adequate dienstverlening binnen een rede lijke termijn worden beloofd. Als de gemeente die verplichtin gen niet nakomt, heef! de gedu- peerde volgens Leefbaar recht op meer dan een excuusbrief. Ook moeten Schiedammers zich weer veilig voelen in hun eigen stad. Schoenmakers: 'Daarom moet er meer blauw op straat ko men. Bovendien dient de ge meente weer invloed te krijgen op de inzet van de politie'. Ver betering van verlichting en be wakingscamera's kunnen verder aan een veilige binnenstad bij dragen. Wat dat betreft gaat het programma van Leefbaar ver: 'Elk gedrag dat het gevoel van onveiligheid bij medeburgers vergroot, wordt in de kiem ge smoord'. Daarmee wordt Schie dam in ieder geval veiliger. Maar er zullen mensen zijn, die zich afvragen of veiliger per definitie leefbaarder is. 'Geen waar voor het geld' De bezem moet ook letterlijk door de stad: Schiedam moet schoner. Bovendien valt Leef baar over de kaalslag in het door leegstand en achterstallig onder houd getergde stadscentrum. 'De gang van zaken rond het Gat van Hafkamp is 'een schande voor de stad en in het bijzonder voor de naamgever', stelt het programma. Gaten moeten wor den bebouwd. Als dat niet kan, moet de weekmarkt er gebruik van kunnen maken. Of er moet kunnen worden geparkeerd. Het systeem van belangenparke- ren kan volgens Leefbaar op de helling. 'Schiedammers krijgen geen waar voor het geld dat zij voor hun vergunning betalen', aldus Schoenmakers. 'Proble men worden verschoven in plaats van opgelost'. En dat kan niet de bedoeling zijn. Meer par keergarages dus, op loopafstand van het centrum. En een verho ging van de parkeernorm naar twee auto's per woning bij toe komstige nieuwbouwprojecten. In hetzelfde programma staat wel dat daarbij het milieu niet uit het oog mag worden verloren: 'We moeten uiterst zuinig om gaan met het milieu', aldus Leefbaar, 'Verdere aanslagen daarop kunnen niet langer wor den geaccepteerd. Binnenstede lijk groen moet worden gekoes terd; lawaai- en stankoverlast krachtig bestreden'. Het bevor deren van de keuze voor open baar vervoer (of de fiets) kan die laatste twee zaken positief beïn vloeden. Maar over openbaar vervoer geen letter in het pro gramma. En ook cultuur moet volgens Leefbaar onder de loep. De nieuwbouw van het Stedelijk Museum staat bijvoorbeeld ter discussie. Moet daar wel geld naar toe, vraagt Leefbaar zich af. De Artotheek is geen gemeente lijke kerntaak en kan worden af gestoten, zo stelt het programma verder. Die visie vloeit mede voort uit de ideeën die Leefbaar over de subsidiëring van allerlei instellingen heeft. Subsidies moeten, zo stelt het programma, in beginsel slechts voor een be perkt aantal jaren verstrekt wor den. De betreffende instelling moet een aanloopsteun krijgen; daarna moet op eigen benen worden verdergegaan. 'Er moet per definitie worden getwijfeld aan de levensvatbaarheid van een initiatief dat alleen met over heidssteun kan overleven', stelt het programma. En dat betekent voor cultuur een hoop. Ook aan communicatie hecht Leefbaar een groot belang. 'Die mag zich niet beperken tot het uitleggen van voorgenomen be leid aan Schiedammers, of het bezweren van de volgende crisis. Communicatie is tweerichting- verkeer en dat betekent dat niet alleen tegen, maar ook met de Schiedammers wordt gepraat', aldus Schoenmakers, zodat reëel rekening gehouden wordt met wensen van burgers als het gaat om het maken en aanpassing van plannen. Een betere communi catie dient ook op virtueel ge bied vast vorm te krijgen. De website van de gemeente dient op korte termijn geactualiseerd te worden; de agenda van com missie- en raadsvergaderingen en de bijbehorende stukken moeten voor iedereen toeganke lijk zijn via de website. En Schiedammers moeten per e- mail kunnen reageren. Hoop mis Er is een hoop mis met en in Schiedam. Maar Schiedam is ook een prachtige stad. Een stad om trots op te zijn. Daarom ver dient die stad volgens Leefbaar een goed bestuur. Het huidige gemeentebestuur heeft het ken nelijk bij Leefbaar goed ver bruid. 'De regie over de stad hoort bij de raad. Niet bij de wethouders en al helemaal niet bij de projectontwikkelaars van wie zij de laatste jaren steeds meer het schoothondje zijn ge worden. Branderspoort en Sve- aparken zijn de beste bewijzen dat de gemeente geen vriendjes moet voortrekken', aldus Leef baar. Geen politiek hobbyisme dus, als het aan Leefbaar ligt. En al zeker geen vriendjespolitiek, dure rapporten door externe bu reau's, ambtenaren die buiten Schiedam wonen, tariefsverho gingen zonder dat er wat tegen over staat, besloten vergaderin gen en geldverspilling. Als het aan Leefbaar ligt, gaat de buikriem strakker. Schiedam mag zich best voorbereiden op financieel wat moeilijker tijden. De gemeentelijke reserve moet fors groeien, wil Schiedam niet afglijden in het moeras van dode steden. Eén luxe wil Leefbaar zich wel permitteren. Een fon tein. Op een prominente plaats in de stad. Over de exacte plaats komt - als de Schiedammer op zes maart massaal voor Leefbaar kiest - zeker een referendum. INGEZONDEN BRIEF Mijn schrijven over waterplas sen op straat als het heeft gere gend, is verkeerd begrepen. Dus ik heb de verkeerde boze tongen los gemaakt! Daarvoor moet ik mijn excuus maken, wat ik graag doe omdat het goede bekenden van mij zijn en deze mannen juist in weer en wind zorgen dat zoveel mogelijk kolken, de put ten in de straat, het water wel goed afvoeren. Het gaat dus om het van het kasje naar de muur sturen als je vraagt, wie moet er voor zorgen dat het water wel wegloopt op de kruising Schra- velandseweg/Honnerlagegrete- laan en bij Station Schiedam Nieuwland. Is het de O.N.S/Ge meente Schiedam of R.E.T. dit in verband met de TRAMBAAN die blank staat en op vele plaat sen. Die vraag en het gewoon op straat veel voorkomen van plas sen dat was en is mijn ergernis. Voor de rest blijf ik gewoon bij mijn artikel. Maar nogmaals, de ze mannen treffen totaal geen blaam! Ik zal proberen voortaan duidelijker te schrijven. Hans Henrichs SCHIEDAM - Ze zijn geboren en getogen in Schiedam en in die vertrouwde woonplaats vierden Leendert Feijen en zijn Alida, Elisabeth Tollens op de laatste dag van het oude jaar hun 60-ja- rig huwelijk. Burgemeester Scheeres kwam het diamanten paar feliciteren en namens de gemeente een mand met bloe men en fruit brengen in hun wo ning aan de Burgemeester van Haarenlaan. Leendert, die op 12 juni 1918 het levenslicht zag in de jeneverstad, trouwde op 31 december 1941 met de charman- te Alida Tollens. Samen kregen zij twee zonen die op hun beurt voor twee kleinkinderen zorg den. Leendert Feijen verdiende in zijn werkzame jaren de kost als magazijnbediende bij de cen trum voor vakopleiding van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Zijn vrouw zorgde ervoor dat thuis alles op rolletjes liep en ging in haar vrije tijd regelmatig zwemmen. Ook gezelschapsspelletjes wer den en worden veelvuldig ge speeld in huize Feijen. Nu de kinderen het huis uit zijn en het werk gedaan is, zou het diaman ten paar het wat kalmer aan kun nen doen. Maar echte thuiszit ters zijn het niet, Leendert en Alida Feijen trekken ze er zo nu en dan nog graag op uit met de Spartamatic. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum Schiedam heeft in het afgelo pen jaar 18.250 bezoekers ontvangen. In vergelijking met het jubi leumjaar 2000 is dat een groei van 35 procent. Een belangrijke oor zaak van deze groei is de toename van jeugdige bezoekers die voor educatieve activiteiten naar het museum komen (4750 bezoekers) en het grote aantal bezoekers van de tentoonstelling Why me Lord? van Henk Tas tijdens de Brandersfeesten (4000). De grote variëteit aan activiteiten die in het museum wordt georgani seerd, zoals concerten, studiedagen, workshops, bedrijfsbijeenkom- sten, modeshows en trouwerijen eventueel met een kunstprogramma, zorgt voor een toestroom van allerlei verschillende doelgroepen. Be zoekers van één van deze evenementen combineren hun komst met de bezichtiging van de tentoonstellingen. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk SCHIEDAM Spreekuren voor patiënten door patiënten in het Vlietland ziekenhuis: 15 januari van 14.00 tot 16.00 uur Landelijk Contact orgaan Begeleiding Borstkan- kerpatiënten, 24 januari van 10.00 tot 12.00 uur Nederlandse Vereniging van rugpatiënten De wervelkolom. Activiteiten in Frankeland: donderdag 14.30 uur zwemuur- tje voor ouderen in het zwem bad en in de havenzaal zijn er spelmiddag activiteiten, in de kapel is er klassiek muziekuur- tje, 19.30 is in de havenzaal het panklare fanfare orkest. Vrij dag is er om 14.00 uur in de ser re een repetitie van de Franki Singers, 19.00 uur in de Serre bridgecompetitie. Zondag om 14.30 uur in de havenzaal grand café met Annemieke. Maandag om 17.00 uur het specialiteiten restaurant in de havenzaal, 18.30 uur spelletjesavond in de serre. Dinsdag rummikubben om 13.30 uur in de havenzaal, he rensociëteit om 15.00 uur in de uitkijk. Woensdag aquarelleren om 10.00 uur in de serre, bingo om 14.30 uur in de havenzaal. Het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus zoekt nieuwe leden 15 januari om 20.00 uur wordt er gerepeteerd en kan men kijken. Voor info: H. v.d. Zwet tel. 078 - 610 28 28 of J. Poell 06- 10 886 749. ZOS radio zendt maandag het programma Langs de Snelweg uit van 20.00 tot 22.00 uur, voor verzoekjes of de groeten doen tel. 010-426 00 00. STICHTING WELZIJN In Kluphuis Oost, is zondag van half twee tot vier uur een line dansmiddag, kaartje in voorverkoop 90 cent, anders 1,15 euro, kaartjes af te halen in het Kluphuis van maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. REGIO Zondag is er een wandeling in de Heemtuin om 14.00 uur, starten vanaf De Papaver, Korft- laan te Delft, ook toegankelijk met rolstoel. Voor info: tel. 015 -212 18 63. zakelijk bekeken SCHIEDAM - Het nieuwe jaar is goed begonnen voor Cor de Bak ker, die zijn Erotische Videotheek Baly op 4 januari in de Hoogstraat heropende. De Videotheek, die op de Dam al 35 jaar bekendheid ge noot, bleek namelijk uit zijn jasje gegroeid. Het nieuwe onderkomen aan de Hoogstraat 176-178, biedt nu plaats aan ruim 2000 erotische videofilms en dvd's en allerhande bijko mende artikelen, zoals massagestaven en diverse pikante kleding (onder andere in latex). De films voor volwassenen worden slechts afgegeven aan houders van een speciale pas, die overigens gratis te verkrijgen is op vertoon van een geldig legitimatiebewijs. Baly is dagelijks geopend van 10.00 tot 22.00 uur en op zondag van 14.00 - 22.00 uur. SCHIEDAM - PandPaulus opent op woensdag 16 januari weer een nieuwe expositie van de Chinese kunstenaar Ni Haifeng. Hij toont verscheidene fotoseries, waarin hij op een treffende manier met licht, compositie en vooral onderwerp speelt. Ni Haifeng werd geboren in China, vlakbij Shanghai. Hij groeide op tijdens de Culturele Revolutie en bezocht de kunstacademie van Hangzhou gedurende een periode dat een golf van liberalisering de Chinese Volksrepubliek overspoelde. Hangzhou bezat een van de meest progressieve academies en bracht verscheidene kunstenaars voort die tot de meest interessante van China gerekend worden. Een bijzondere fascinatie ontstond bij Ni Haifeng voor het werk van Roland Barthes en Ludwig Wittgenstein, maar ook voor klassieke Chinese schrijvers als Kong Shun Longzi. In het Taoïsme vond Ni de uitgangspunten voor zijn eigen werk: zichzelf verliezen om zich te kunnen vinden ofwel: men moet zich ontdoen van bestaande defini ties om tot het eigenlijke van de dingen te kunnen doordringen. De werken van Ni hangen er nog tot en met 17 februari. pand Paulus is te vinden aan de Korte Haven 125. Op het afvalbrengstation aan de Van Heekstraat en bij de Afval Apart Punten Bachplein, Boomgaardstraat, Geuzenplein, Snelliussingel en Alphons Ariënsstraat zijn ze welkom. Op deze punten staan speciale zuilen waarin u o.a.: scheerapparaten waterkokers föhns broodroosters tandenborstels strijkijzers koffiezetapparaten autoradio's kwijt kunt. Bedankt voor uw medewerking. nv irado Wegener huis-3arvhui.sk ranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis-aan-Huiskranten West b.v., re gio Groot Rotterdam, behorende tot Wegener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4344281 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactiens@whw. weaener. nl Eindredacteur: Look J. Boden Redactie: Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Metleefbaar' gaat Schiedam een fortuinlijke toekomst tegemoet foto: AAD VD DRIFT Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon 010 - 462 20 22 PEUGEOT Van Heekstraat 15, 3125 BN Schiedam. Telefoon 262 1000 E-mail: info@irado.nl Onderdeel van de ONS Groep

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 3