Met werkgelegenheid in de bouw zit het snor Gebrek aan monteurs automatische storing OPEN DAG AGENDA ,1ï'te9enwoorcK9er flia9aziinibe'lee#"c/e|. Hermans steekt kwart miljoen in aanpak analfabetisme Da Vinei college: Techniek is commercie, creativiteit, bedrijfseconomie, avontuur en ondernemen Vakanties van het Nationaal Reumafonds even noteren! Deciel Winteraanbieding 28CT-6 De dreigende daling van het aantal technici ligt aan de basis van 'Talent Telt'. Het is het convenant waar in het middelbaar beroeps onderwijs en de metaal- en elektrotechnische industrie (metalektro) eind 2001 samenwerkingafspraken hebben ondertekend. Het gaat onder andere om de toestroom van deelnemers aan technische opleidingen te vergroten door techniek aantrekkelijk te maken, het scheppen van de mogelijk heid om door te stromen naar of over te stappen in een ander technisch beroep en vooral om een betere aansluiting van het beroepsonderwijs op de regionale arbeidsmarkt. Het aanbod van opleidin gen zal beter worden afge stemd op de behoefte van het bedrijfsleven in de regio. Tegelijkertijd worden de opleidingen zodanig opgezet, dat de leerlingen na hun diploma voldoende kansen hebben voor een verdere ontplooiing op de arbeidsmarkt. Uit een recent vacature-onder- zoek van FME-CWM blijkt dat 695 bedrijven in totaal ruim 3.000 vacatures kennen, waar van de helft moeilijk invulbaar is. Bij deze laatste groep gaat het om 44 procent midden- en hoger personeel. Het convenant moet een hechte eri drempelloze samenwerking bewerkstelligen tussen regionale opleidingscentra (roe's) en de bedrijven in de regio. Dat is wat Arie Kraaijeveld, voorzitter van FME-CWM, de grootste indus triële werkgevers en onderne mersorganisatie in Nederland, en de Bve Raad, de landelijke bran cheorganisatie voor het middel baar beroepsonderwijs en vol wasseneducatie, willen. De samenwerking gaat uit van een optimale benutting van de talen ten van de leerlingen. "We pra ten nu al jaren over een goede aansluiting van het onderwijs op de vraag uit het bedrijfsleven. Wij zijn onvoldoende doordron gen van de kansen en mogelijk heden van de talenten van onze jongeren en van de noodzaak die talenten zorgvuldig te begelei den om verspilling en uitval tegen te gaan. Doel van het convenant is een omslag te creëren", aldus Kraaijeveld. Opleiding Technodesign Het Da Vinei college in Dordrecht is op initiatief van IHC in Kinderdijk het project Revival Technisch Onderwijs gestart. De opleiding Techno design vloeide hieruit voort. Chris van Mechelen, manager Techniek en Educatie van het Da Vinei college: "Het bedrijfsle ven wil werknemers die multi disciplinair en probleemoplos send kunnen werken. Wij zijn in de regio gaan kijken of partners in het bedrijfsleven met ons een nieuwe opleiding willen vorm geven. Hieruit is in samenwer king met IHC, Bak- ker/Sliedrecht en Nedstaal de opleiding Technodesign gerold, die maar liefst 90 deelnemers telt. Ook het hbo en vmbo wer ken inmiddels mee. Met de nieu we opleiding verleggen we de branche- en onderwij sgrenzen door te laten zien hoe breed techniek is. Techniek is commercie, creativi teit, bedrijfseconomie, avontuur en ondernemen. Wij laten dat de deelnemers zien door ze een pre sentatie te laten verrichten in het bedrijf van hun keuze." De behoefte aan werknemers in de bouw neemt de komende vier jaar met 0,3 procent per jaar toe tot ruim 166 duizend arbeidsplaatsen. De vraag naar personeel doet zich voor over de gehele linie, van burger lijke- en utiliteitsbouw (b&u) tot en met grond-, water- en wegen bouw. Dat blijkt uit de studie naar de bouwarbeidsmarkt van het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB). Het EIB verwacht dat de vraag in de b&u naar uitvoerders en hoger technisch personeel jaarlijks zal stijgen met 3 procent. Ook timmer lieden, voegers, betonwerkers en dakdekkers blijven in trek. In de grond-, weg- en waterbouw neemt volgens het EIB de vraag naar uit voerders jaarlijks met 4 procent toe. In de vraag naar straatmakers, kabelleggers en machinisten/monteurs zit echter de klad. Verwarmingsbedrijven maken zich zorgen om het gebrek aan animo onder jongeren om te kiezen voor het vak cv-/servicemonteur. Zij vragen zich af hoe zij met een krimpend bestand aan geschoold per soneel de elektronisch gemelde storing kunnen verhelpen. Het betreft het oplossen van storingen en inspectie op afstand van cv-ketels. Weliswaar lopen de gebruikers voor deze dienstverlening nog niet echt warm, want zij moeten er extra voor betalen. Toch verwacht de sector dat binnen enkele jaren steeds meer Nederlandse servicebe drijven op afstand installaties van consumenten beheren en door tem peratuurcontroles op de energiekosten besparen. Het gebeurt al met grote(re) utilitaire systemen. Een computerscherm licht bij een mel ding op en geeft aan bij wie er waar iets fout gaat. Niet zelden is de beheerder zo sneller van een storing op de hoogte dan de gebruiker zelf. Steeds minder mensen willen eerst een cv- en later door avondscho ling servicemonteur worden. Zo verkleint de instroom, terwijl vakbe kwaam personeel in de vut of met pensioen gaat. Het aantal wonin gen neemt steeds toe en inmiddels beschikt 90 procent van de huizen over een cv-installatie. Minister Hermans van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen gaat volgend jaar het analfabetisme onder geboren en getogen Nederlanders landelijk te lijf. Met een campagne richt hij zich op de 250 duizend autochtone analfabeten in Nederland. Hermans heeft het actieplan Alfabet Autochtone Nederlanders eind December naar de Tweede Kamer gestuurd. In Nederland wonen 1,3 miljoen mensen die onvoldoende kunnen lezen, schrijven en rekenen om goed te kunnen functioneren in de maatschappij. Zij kunnen bijvoorbeeld niet een eenvoudig formulier invullen. De 250 duizend Nederlanders waarop de campagne zich richt, zijn 'echte' analfabeten. De mediacampagne, waarvoor 250 duizend euro beschikbaar is, richt zich op de analfabeten zelf, maar ook op mensen in hun omgeving. Bij de campagne wordt een telefonische hulpdesk ingezet en er komt een internetsite, waar zowel cursisten als hun begeleiders informatie kunnen verkrijgen. Het is aan gemeenten om te zorgen voor een goed aanbod aan alfabetise ringscursussen voor Nederlanders. Deze cursussen worden onderge bracht bij de Regionale Opleidingscentra. ITA ALFATRAINING DE CURSUS VOOR DEZE TIJD! daVincl,,,. Bedrijfsopleidingen Administratie en Handel COMENIUS COLLEGE SERIEUS GOED Vrijdag 8 februari van 19.00 - 21.00 uur Zaterdag 9 februari van 10.00 - 13.00 uur Op alle locaties Informatienummer (010) 459 59 70 www.comenius.nl Kijk voor alle OPEN DAGEN van het Voortgezet Onderwijs Rotterdam j naar de advertentie elders in deze krant. Meer weten? Bel naar OIO 417 27 75. Infodag 26 jan 10.00-15.00 uur Hogeschool Delft, Brasserskade 1 Belangstelling voor adverteren in deze rubriek? oplage ruim 740.000 exemplaren. Bel (010) 46 99 218 voor de aantrekkelijke advertentie-mogelijkheden Dé Engelse Chesterfield specialist Ons cursusaanbod januari 2002: Personeel •omleidingen 'Talent Telt' daagt scholen uit onderwijs beter op bedrij fsleven af te stemmen archieffoto: RINIE BOON ï&y*»'-n4*x* rsussen Al meer dan 40 jaar organiseert het Nationaal Reumafonds vakanties voor reumapatiënten. De reizen staan vermeld in onze vakantiegids. U kunt deze gids bestellen via onze afdeling reizen telefoon 020-589 64 85 t>p werkdagen van 9.00 tot 17.00 uar Nationaal Reumafonds Nu informatie? Bel 076-5427473 je» ITA INSTITUUT VOOR TOEGEPASTE ALFATRAINING Bezoek website www.alfatraining.nl ge Informatie-avond woensdag 16 januari 2002, 19.00 - 21.00 uur. Oranjelaan 262 - Dordrecht 1 ERASMIAANS GYMNASIUM ROTTERDAM Voor ouders van leerlingen van groep 8 basisschool op woensdag 16 januari 2002. van 20.00-22.00 uur. Wytemaweg 25, 3015 CN Rotterdam, telefoon: 010-4360045, fax: 010-4367693, website: www.erasmiaans.nl Opleidingen in vier kenniscentra: Landscape Environment Manage ment, Life Science, Business Management en Logistics. Bel voor meer info 0900 - 42 48 487 10ct p/m) of kijk op www.hsdelft.nl Hogeschool» Groothandel in Engelse Chesterfields Showroom met meer dan 100 stuks tevens salontafels en boeken kasten in mahonie, kersen en eiken. House of England www.bestchesterfield.nl Schieweg 89 - Delft Zuid (tegenover de Makrol Open wo. t/m za. van 10-16 uur telefoon 015 256 00 64 Wilco Accu's B.V. is een leverancier van hoogwaardige start- en scheepsaccu's. Het hoofdkantoor is gevestigd in Haarlem. De verkoop en service vindt plaats vanuit een aantal regionale verkoopkantoren. Voor het verkoopkantoor te Rotterdam zoeken wij op korte termijn een: De vertegenwoordiger onderhoudt het contact met bestaande relaties. U verkoopt en bezorgt direct vanuit de bestelauto ons totaal assortiment accu's. Een gedegen inwerkperiode spreekt voor zich. Het aan hem toegewezen rayon bestaat uit Rotterdam en omgeving. Tevens zoeken wjj op korte termijn een: Voor deze afwisselende en uitdagende zelfstandige job zoeken wij kandidaten die voldoen aan de volgende eisen: O Leeftjjd 25 tot 45 jaar O Opleiding op MBO niveau O Bekend met de automotive sector O Goede contactuele eigenschappen O Klantvriendelijk en servicegericht O In bezit van groot rijbewijs Voor deze functie zoeken wij kandidaten die voldoen aan de volgende eisen: O Leeftijd 25 tot 45 jaar O Opleiding min. op LBO/MBO niveau O Goede beheersing van de Ned. taal O Goede contactuele eigenschappen O Zelfstandig kunnen werken O In het bezit van rjjbewijs O Woonachtig in Rotterdam of omgeving Belangstellenden voor een van deze vacatures worden verzocht hun schriftelijke reactie met cv te sturen aan: Wilco Accu's B.V., t.a.v. de heer G.H. Schimmel Hongkongstraat 52, 3047 BS Rotterdam U wilt méér? Dan is er maar één oplossing: ieer meer. Door uw kennis te vergroten verbreedt u uw horizon en verlegt u uw grenzen. En dan gaat de rest (bijna) vanzelf! Albeda Contract Economie heeft een uitgebreid aanbod op het gebied van cursussen in de avonduren die uw marktwaarde tn het bedrijfsleven aanzienlijk vergroten. Administratie Economie Startende Ondernemersdiploma Basiskennis Boekhouden (8KB) Praktijkdiploma Boekhouders (PDB) Moderne Bedrijfsadministratie (MBA) Marketing, Management PR Marketing NIMA-B Middle Management Voortgezet Management Communicatie Schrijf .Goed en Modern Nederlands Zakelijk Nederlands Telefoniste/Receptioniste Secretaresse Management Assistent Informatica ECDL-modules (Europees Computer Rijbewijs) Basiskennis Computergebruik, Windows '98 Word '97/ Excel '97/ Access '97/ Powerpoint '97/ Internet. Praktijkdiploma informatica (PDI) WEB Design Access voor gevorderden MX 1 - systeembeheerder Overige cursussen Etaleren Reclameschrijven VBO Vastgoedadviseur Beleggen voor beginners en gevorderden Bel voor meer informatie (010) 425 02 33, stuur een e-mail naar ace@albeda.nl of schrijf naar: Albeda Contract Economie Antwoordnummer 3094, 3000 WB Rotterdam Albeda Contract Economie is een onderdeel van college Exclusieve sierbestrating slechts 53.- per m2 incl. stenen en zand, uitgraven, afvoeren, aanleggen, trillen. B.T.W. en 1 jaar garantie. Gratis ontwerp en een vrijblijvende prijsopgave. Modeltuinen Zwanenburg IJweg 411 Tel.nr.: 023-5552230 Aanleg sierbestrating en tuinhout ook bij u in de regio.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 7