Wie is wie? m Sporters voor Sophia blij met Topsporthal (Doorstartende ondernemers kunnen rekenen op Mentor KORTWEG Tentoonstelling Joop Koop: een verwoed verzamelaar SCHIEDAM Ichtus studenten bestoken stadgenoten met talloze vragen You'll never walk alone Laatste kans voor schrijvers Open Dag van de grafische branche Werkzaamheden aan het spoor Informatiedag: Over zwangerschap Directeur wil nog meer bezoekers naar museum trekken Rommelmarkt: Kramen vrij Quiltcursus in De Erker HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 16 JANUARI 2002 3 -1441 SCHIEDAM - Een alleenstaan de hoeft tegenwoordig helemaal niet eenzaam te zijn. Integen deel! Er zijn diverse relatiebu reaus die hun uiterste best doen om een goede 'match' te maken tussen mogelijk toekomstige partners. Het Christelijk Relatie bureau Combi houdt op zaterdag 19 januari een informele avond voor alleenstaanden. Er is een smakelijk saladebuffet, waaraan iedereen gezellig kan kennisma ken met elkaar. Aanmelden voor dit buffet is gewenst. Dit kan op telefoonnummer 010 - 470 79 17. Het buffet begint om 18.00 uur, waarna men vanaf 20.00 uur kan 'loungen'. De avond vindt plaats in Partycentrum Proveniershuis aan de Over- schiesestraat 3. REGIO - Poëten en prozaïsten hebben nog één maand de kans om een verhaal of drie gedichten in te zenden voor de 15e Schie- damse schrijfwedstrijd. Deelne mers kunnen een oorspronkelijk verhaal van maximaal 1500 woorden of drie gedichten van maximaal 32 regels per gedicht inzenden. Inlichtingen en aan vragen reglement bij Dick Kok, tel. 010-470 24 90 SCHIEDAM - De grafische in dustrie houdt vandaag haar lan delijke Open Dag onder de naam G-kracht. Bij Drukkerij Van de Water in Schiedam wordt de he le ochtend in beslag genomen door rondleidingen aan de groe pen acht van basisschool De Re genboog uit Schiedam en 't Am bacht en 't Palet uit Vlaardingen. Het bedrijf draait gewoon pro ductie zodat er 's middags we derom gelegenheid is voor rond leidingen aan, hetzij het vervolg onderwijs of alle andere geïnte resseerden. Voor vragen kunt u terecht bij Anja Kalk tel. 010-2452529 of e-mail anja@vandewater.nl SCHIEDAM - In opdracht van Railinfrabeheer voert Rasenberg Bouw tussen 14 januari en 3 maart vernieuwingswerkzaam heden uit aan het NS Station Schiedam Centrum. Tijdens de ze periode worden twee nieuwe personenliften gerealiseerd en wordt de voetgangerstunnel op geknapt. De realisering van laatstgenoemde vindt plaats tus sen 14 en 28 januari, en van 18 februari tot en met 3 maart staan de liften op de nominatie. De werkzaamheden worden al leen 's nachts uitgevoerd. Zo on dervindt het treinverkeer er over dag geen hinder van. 's Nachts wordt er gewerkt van ongeveer half een tot zeven uur de volgen de ochtend. Met de inzet van ge- luidsvriendelijk materieel wordt geprobeerd de geluidsoverlast zoveel mogelijk te beperken. Toch kan men enige hinder van de werkzaamheden ondervin den. SCHIEDAM - Van zwanger schap tot peuterspeelzaal: dat is het thema van een informatiedag die op zaterdag 19 januari in wijkcentrum De Erker wordt ge houden. De dag is bedoeld voor de hele familie. Tussen 12.00 - 16.00 uur komen de volgende onderdelen aan bod: samenspel ouder-kindproject, kinderop vang met een speciaal program ma, een kindermodeshow en een voorleeshoek, waarbij 50+ voor leest. Tegelijkertijd worden er enkele workshops gehouden over opvoeden, het consultatie bureau en peutermuziek. Boven dien is horizontaal een baby- beurs geprogrammeerd. De ini tiatiefnemers tot deze complete dag zijn Thuiszorg Nieuwe Wa terweg Noord, Nutricia, Ouder en kindcentrum, Felicitas, Speel-o-theek Ikki, Project Kunstgreep, Peuterspeelzaal 't Krekeltje, de Bibliotheek en Kinderkleding Junior. Voor meer informatie kan men wijkcen trum De Erker bellen, telefoon 010 - 426 77 67. Het hele pro gramma is gratis toegankelijk. De Erker is te vinden aan de Jan van Avennesstraat 32. SCHIEDAM - Het Gemeentear chief van Schiedam is bezig met de uitbreiding en beschrijving van zijn fotobestand en roept daarbij de hulp in van Schiedam mers. Hier een foto van een aantal be woners van de Anthonie Muys- straat en het Sint Liduinaplein die in circa 1990 demonstreer den voor een veilige kinder speelplaats. De vraag is wie de personen op deze foto zijn en wanneer deze is genomen. Wie iemand herkent, meer wil weten of anekdotes kent, kan op zater dag 19 januari tussen 14.00 en 15.00 uur bellen naar het pro gramma van de Ziekenomroep, ZOS-Magazine, dat rechtstreeks wordt uitgezonden via de kabel op 91.5 Mhz. Telefoonnummer van de Ziekenomroep is 010 426 00 00. Ook kunt U contact opnemen met het Gemeentearchief Schie dam, Stadserf 1 [derde etage], telefoon 010-246 57 57. V door Nans Wolters SCHIEDAM - In vergelij king met vorig jaar nam het aantal bezoekers dat bin nenstapte in Stedelijk Mu seum Schiedam toe met vijf endertig procent. Voor di recteur Diana Wind is die stijging geen reden om te vreden achter over te leu nen. 'Wij zitten nu op een getal van 18.250 maar dat moet dit jaar zeker hoger uitvallen. Door het organi seren van meer activiteiten en verdere uitwerking van allerlei plannen moet het lukken dit jaar de 25.000ste bezoeker binnen te halen. Als we alles op alles zetten is dit zeker haalbaar', meent de bevlogen directeur. De toegenomen belangstelling in het afgelopen jaar heeft vol gens directeur Wind niets te ma ken met de gratis entree van het museum. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Westfries Mu seum dat begin vorig jaar de deur gratis openzette en sinds dien 50 procent meer bezoekers binnen krijgt. Ook Britse musea worden sinds de toegang vrij is massaal bezocht door het pu bliek. 'Het zou best kunnen dat die ontwikkeling er voor zorgt dat het voor mensen die normaal gesproken geen museum bezoe ken makkelijker wordt eens bin nen te lopen. Link leggen Maar hier in Schiedam reageert het publiek nog altijd verbaasd als het hoort dat het toegangs kaartje gratis is', aldus de muse umdirecteur. 'Sommige bezoe kers gooien zelfs als bijdrage wat geld in de kist bij de entree. En gratis of niet, kunstliefheb- 'Hier in Schiedam reageert men nog altijd verbaasd als men hoort dat het toegangskaartje gratis is.' bers komen toch wel als er een interessante tentoonstelling is te zien.' De toename van het aantal be zoekers is voornamelijk te dan ken aan de educatieve program ma's waarvoor ruim 4700 leer lingen naar het museum kwa men. Ook de tentoonstelling ge wijd aan werk van Henk Tas, te zien tijdens de Brandersfeesten, bleek met 4000 geïnteresseerden een bijzondere publiekstrekker. Steeds vaker wordt het voorma lige oude mannen- en vrouwen huis echter gebruikt voor activi teiten die niet direct verband lij ken te houden met de kunstwer ken die er getoond worden. Dia na Wind bestrijdt dit gedeelte lijk. 'De educatieve projecten die door het museum, soms in samenwerking met de Artoteek worden georganiseerd leggen al tijd een link naar een lopende tentoonstelling of naar onze ei gen kunstcollectie. Dat geldt ook voor de workshops kunst zinnige vorming voor leerlingen uit de bovenbouw van Havo/Vwo. Overigens willen wij dit ook voor Mbo-leerlingen in de nabije toekomst organise ren. Het zou fantastisch zijn als we als museum voor alle 26.000 leerlingen, specifiek op de leef tijdsgroep afgestemde projecten, zouden kunnen ontwikkelen.' Verstrengeling Toch is er op het eerste gezicht weinig overeenkomst met be- drijfsbijeenkomsten, televisiep rogramma's die worden opgeno men in de aula en huwelijken die worden gesloten in het Stedelijk, en kunst in het algemeen. De veronderstelling dat het mu seum in de toekomst uitgroeit tot een zalenverhuurbedrijf lijkt ge zien deze activiteiten niet verge zocht. Diana Wind verwerpt die hypo these resoluut. Ze verdedigt het standpunt dat het gebruik van het gebouw moet worden gezien in een veel breder perspectief. 'Ik ben van mening dat het mu seum een verzamelplaats moet zijn van allerlei vormen van cul tuur en van normen en waarden. Via kunstuitingen is het moge lijk het publiek te confronteren met ontwikkelingen in de maat schappij. Bovendien lopen kunstdisciplines tegenwoordig zo door elkaar lopen, dat het steeds moeilijker wordt een grens te trekken.' Als voorbeeld noemt de directeur het televisie programma 'Het referendum' (opgenomen in het museum) dat naar haar oordeel gelieerd is aan de doelstelling van Stedelijk Museum Schiedam. Ook de mo deshow die zich kortgeleden af speelde in het gebouw had een duidelijke link naar de kunst. 'Het was een initiatief van stu denten van de kunstacademie die in de Hoogstraat een mode winkel hebben geopend. Het komt zelfs wel voor dat een bruidspaar na de huwelijksvol trekking in de aula, een rondlei ding langs een tentoonstelling vraagt', aldus Diana Wind. door EMILE HILGERS ROTTERDAM - Een grotere hal, maar helaas minder deelnemers. Toch was de elfde editie van Sporten voor Sophia, waaraan ook spor ters uit Schiedam deelnamen, afgelopen weekend een groot succes. Kinderarts prof. dr. Hans Buller kon zondagavond na het laatste aero bic-blok van drie uur een totaalcheque in ontvangst nemen ter waar de van 138.662 euro. Een schitterend bedrag, waarvoor hij alle spor ters mede namens de artsen en verpleegkundigen van het Sophia kin derziekenhuis heel hartelijk bedankte. Organisator Marieke Joziasse was met de opbrengst dik tevreden. "Ik wist dat het minder zou zijn dan vorig jaar. Toen hadden we verspreid over twee dagen in het World Trade Center twaalfhonderd deelnemers, nu waren het er een kleine elfhonderd. Ik ben met elk bedrag blij, want voor de zieke kin deren telt elke euro. Belangrijk voor mij is dat de sporters, die voor samen deze fantastische opbrengst hebben gezorgd, het naar de zin hebben gehad. Iedereen is razend enthousiast over de hal. Degenen die zondag hebben meegedaan aan de aerobic party waren positief over de mooie vloer hier in het Topsportcentrum. En de spinners die zaterdag hebben gefietst waren heel blij met de fraaie kleed- en was gelegenheid. Zij hebben zich drie uur lang flink in het zweet gewerkt en konden - in tegenstelling tot vorig jaar - na afloop lekker dou chen." Eregasten die tijdens het sponsorevenement het startsein ga ven voor telkens drie uur sporten, waren wethouder Els Kuijper, ar tiest Joris Lutz en voetballer Mario Been. Verrassend soepel verliep het leegruimen van de zaal zaterdagavond. Voor een thuiswedstrijd van basketbalclub Gunco moesten in hele korte tijd 265 fietsen van uit het Topsportcentrum op transport worden gezet naar diverse loca ties in het land. In totaal namen bijna dertig sportscholen deel aan het evenement, waaronder voor het eerst ook sportscholen uit Pijnacker, Nootdorp en Amsterdam. Burgemeester Scheeres opende gisteren onder het toeziend oog van the top of the bill van zake lijk Schiedam de nieuw opgezet te stichting Mentor. Deze orga nisatie wil het maatschappelijk en economisch verantwoord on dernemersklimaat in Schiedam ondersteunen, door zowel de startende als de doorstartende ondernemer gratis gedurende maximaal 1 jaar bij te laten staan door een ervaren mentor, uit het lokale bedrijfsleven. Het moet dan wel gaan om ondernemers die korter dan 3 jaar een bedrijf hebben gestart en gevestigd zijn in Schiedam. Stichting Mentor is voortgekomen uit een initia tief van ondernemer Kees Schumm, die zelf een bedrijf runt op het gebied van financië le planning en arbeidsvoorwaar den. Hij legde vorig jaar het con tact met de Kamer van Koop handel en Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel, die op hun beurt contact legden met de gemeente Schie dam. Deze vier initiatiefnemers vormen nu de basis onder de start van de stichting Mentor. De stichting wordt inmiddels ge steund door gerenommeerde banken en bedrijven. Aanmelden Ondernemers die zich willen aanmelden voor de gratis bege leiding kunnen terecht bij het Ondernemersloket van de ge meente Schiedam, in de Stads- winkel op het Stadserf. Over en kele weken is voor algemene in formatie ook een website be schikbaar, te vinden op www.stichtingmentor.nl en het bijbehorende emailadres info@stichtingmentor.nl. Bij het Ondernemersloket liggen na 16 januari aanstaande brochures van Mentor klaar en worden be langstellende starters geholpen aan de namen en telefoonnum mers van de juiste contactperso nen. Mentor verwacht, mede op basis van de gegevens van de Kamer van Koophandel, dat de stichting kan helpen om het aan tal faillissementen onder starten de ondernemers terug te bren gen. Zoals bekend is gaan juist veel (door)startende onderne mers in de eerste paar jaar van het bestaan van hun bedrijf fail liet. Mentor, de Kamer van Koophandel, de gemeente Schiedam en de Maatschappij voor Nijverheid en Handel zijn van mening dat juist in de regio Rijnmond, waar de ontwikkeling van de arbeidsmarkt en het eco nomisch herstel achterblijft ver geleken met het landelijk gemid delde, een extra inspanning noodzakelijk en vooral gewenst is. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier SCHIEDAM Zondag is er om 10.00 uur een dienst bij de Evangelisch Lut herse gemeente, Lange Nieuw- straat 219 voorganger is Dr. J.J.A. Maasdorp, viering H.A. In de Liduina basiliek is zater dag om 18 uur eucharistievie ring, zondag om 1.15 uur is er hoogmis m.m.v. het Don Bosco koor. In de Harg/Spaland is dinsdag 22/1 bingo van 14 tot 16 uur, en tree 2 euro, woensdag 23/1 voorlichtingsmiddag slechtho renden. Zondag is er om 10.30 een dienst bij de Vrijzinnige Ge loofgemeenschap aan het West- vest 90-92 voorganger is Ds. M. Roos uit Leiden. De Rietzeilers (carnavalsver eniging) houdt 19 januari een stekenbal in de Blauwe Brug, Bachplein 590, onder het motto: Het Groot Geef je laatste gulden uit, aanvang 20.30 uur, lid wor den kan voor 13,61 euro per jaar, jeugdleden tot 18 jaar betalen 6,81 euro. Voor info: www.riet- zeilers.nl Passage (christelijk maat schappelijke vrouwenbeweging) organiseert 17 januari een opera in het bijzonder Nabucco door de heer J. Duivestein uit Rotter dam. Het wordt gehouden in De Stuurhut, Nijhoffplein 21, aan vang 19.45 uur. Voor info: A. Schipperus tel. 4708948 of C. den Houting tel 4704516. *ln de St.Jan de Doper - Visita- tiekerk staan dit weekend de vieringen in het teken van 'de eenheid der Christenen', in sa menwerking met de Magnalia Dei - Kerk. Zaterdag 17.00-uur met Pastor Guus Ruijl. Zondag 10.30 uur met pastores Tessica Dam en Guus Ruijl en met zang door de Cantorij o.l.v. Wim v.d.Steen. *Zondag 20 januari leidt in de Christelijke Gereformeerde Hoeksteenkerk (hoek BK- laan/Warande) om 9.30 uur ds. dr. G.C. den Hertog uit Leiden de dienst, om 15.00 uur ds. drs. A. van der Zwan uit Tholen. STICHTING WELZIJN Klaverjassen op vrijdag van 20 tot 22.30 uur, kosten 1,25 eu ro. Cursus Fresco schilderen vanaf 1/2 op vrijdag van 19 tot 21 uur, kosten 11,50 euro, duur 10 lessen van tevoren inschrij ven. Voor info: De Blauwe Brug, Bachplein 590, tel. 2470464. OUDERENWERK Open huis in Oost, Marconie- weg 2 van maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 12 uur en 13.30 t/m 16 uur, 23/1 pannenkoeken van 12 tot 13.30 uur, kosten 2,30 eu ro, 25/1 koffie uurtje van 10 tot 11 uur, gratis, 26/1 van 13 tot 17 uur muzikale afsluiting, entree 1,60 euro. SCHIEDAM - De meeste musea kunnen niet bestaan zonder gepas sioneerde verzamelaars. Zondag was de laatste kans om het levens werk van één van hen te bewonderen, samengebracht in de tentoon stelling 'Verwoed verzameld' in het Gedistilleerd Museum. De col lectie sprak vooral tot de verbeelding omdat deze binnen een zeer korte periode is bijeengebracht. In de tentoonstelling waren de honderden flessen, kruiken, asbakken en ander historisch reclamemateriaal te zien dat Joop Koop verwoed heeft verzameld. Hij hoefde niets of niemand verantwoording af te leggen over zijn aankopen. Zolang hij het geld er maar voor had en hij een plaatsje kon vinden in zijn krappe appartementje, stond niets een aankoop in de weg. Hij was wel kieskeurig, en had een hoge standaard. Als ergens maar een klein scherfje af was, had hij geen interesse. Ook doubletten deerden hem niet, maar hij ging wel tot aankopen over als twee kruik jes op een enkel detail na gelijk waren. Toen Joop Koop in de vroege zomer van 1999 overleed is het museum benaderd over de aankoop van de collectie. Het geheel paste binnen het verzamelbeleid van het museum en de collectie kon kort daarop worden aangekocht, met be hulp van sponsors. De objecten werden gefotografeerd, geïnventari seerd, ingepakt en vervoerd. Het was geen geringe opgave, want het betrof een volume van maar liefst 25 verhuisdozen. SCHIEDAM - 'Kent u de Artoteek in Schiedam? Hoe belangrijk is het om kunst in huis te hebben?' Het zijn twee van de vele vragen die voorkomen op het enquêteformulier dat onder meer duidelijkheid moet verschaffen over de bekendheid van en de belangstelling voor activiteiten in de Artoteek. De vragenlijst werd door drie studenten van de Ichtus Hogeschool Rotterdam samengesteld en ook de ver werking van de uitkomst nemen zij voor hun rekening. Vorige week gingen de formulieren de deur uit en nog voor het eind van deze maand moet het onderzoek afgerond zijn. Julia Snikkers, coördinator van de kunstuitleen is buitengewoon blij met het onderzoek. 'De mening van het publiek is voor ons belangrijk. Aan de hand van de uitkomsten kunnen wij inspelen op wensen vanuit de bevolking.' Hoewel de geënquêteerden niet het hemd van het lijf wordt gevraagd willen de studenten (communicatie) toch wel veel weten. Niet alleen de woonsituatie, opleiding, maandelijks netto inkomen en leeftijd is voor hen van belang, maar ook vragen over vrijetijdsbestedingen, kunst en wat men zou willen zien in, of zou willen lenen van de Ar toteek, wachten op antwoord. Bovendien is het de bedoeling dat de studenten in een gesprek met stadgenoten dieper ingaan op de ant woorden om daarmee te kunnen achterhalen waar de (kunst)interes- se precies ligt. Door het verloten van twee cadeaus onder de deelne mers hoopt de Artoteek te kunnen rekenen op veel animo onder de geënquêteerden. De winnaars kunnen kiezen voor een kunstwerk of voor een gratis abonnement om een jaar lang kunst te lenen. In de eerste week van maart worden de namen van de gelukkigen in Het Nieuwe Stadsblad bekend gemaakt. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker houdt op zaterdag 2 fe bruari een grote rommelmarkt. Voor deze markt zijn nog enkele tafels beschikbaar. Belangstellenden voor de verkoop van goede tweedehands artikelen kunnen een tafel reserveren en hiervoor de Erker bellen voor meer informatie. Het nummer is 010 - 426 77 67. De rommelmarkt valt samen met de trouwerij van Maxima en Willem Alexander. Dat hoeft niemand te missen, want dit festijn is op een groot scherm te volgen. Entree voor volwassenen is 70 cent, kinderen hebben gratis toe gang. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker begint op maandag 21 ja nuari een nieuwe quiltcursus. Op deze dag wordt een nieuw patroon of techniek gepresenteerd door de docent. In deze cursus is het mo gelijk om werkstukken van leer te maken met of zonder toepassing van patchworkpatronen. In de lessen kunnen er ook adviezen gege ven worden met betrekking tot het maken of veranderen van kleding. De prijs van de cursus bedraagt 9,- Belangstellenden kunnen nadere informatie inwltinen bij Mar griet Rol, die de cursus geeft. Haar telefoonnummer is 010 - 470 33 51. Voor aanmeldingen kan natuurlijk ook de Erker gebeld worden op telefoonnummer 010 - Foto: Roel Dijkstra. Collectie Gemeentearchief Schiedam 'Stedelijk Museum verzamelplaats van normen en waarden' Foto: ED DEWAERHEUT Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht Vernieuwen: In overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13