Wilbert Pakhuizen in de van Vollenhovenstraat vormen gloednieuw horecagebied Met korting naar Lennon McCartneytribute A Chorus Line: hoe ambities en dromen waar kunnen worden Kommil Foo probeert nieuwe show 03 - 1002 Vrijdag 18 januari FILM 15.30 Moviezone: Drift. Regie: Michiel van Jaarsveld. Lantaren/Venster. MUZIEK 20.00 Opera in Ahoy: II Trovatore. Opera van Giuseppe Verdi. Voor meer informatie 020-5304720 of www. opera\_trovatore. nl Ahoy' Rotterdam. 20.30 Soesja Citroen. Soesja sings Citroen. Theater de Schuurkerk, Maassluis. 21.00 Def P The Beatbusters. Osdorp Posse soloproject. WaterFront. THEATER 20.00 Bert Visscher. Geluk zit in hele grote dingen. Cabaret met instortingsgevaar en een beetje druk. Nieuwe Luxor Theater. 20.00 Arjan Ederveen. De Grote Verdwijn Truc. Regie: Kees Prins. Wat gebeurt er als een goochelaar zijn truc niet meer weet? Theater Zuidplein. Arjan Ederveen Zaterdag 19 januari MUZIEK 22.00 Salsa Nights. La Banda Ire. m.m.v. DJ Tintin. Bestaat uit de beste jonge Latin-muzikanten uit Latijns-Amerika en Europa en heeft Nederland als stand plaats. De Doelen. THEATER 20.00 Don Quischocking. Met I Fossili, wat letterlijk 'overblijfsel of afruk in gesteenten van levensvormen uit het verleden' betekent, laten de cabaretiers dus nog een keer hun zwanen zang horen. Oude Luxor Theater. 20.30 Najib Amhali. Free Fight. Na Vol vol en Veni Vidi Vici komt Najib Amhali met Free Fight. Theater de Schuurkerk, Maassluis. Zondag 20 januari MUZIEK 20.00 Golden Earring. Unplugged. Nieuwe Luxor Theater. 20.00 Wofa. Percussions et dan- ses de Guinee. Theater Zuidplein, Kleine zaal. 22.00 The Music, Rotown. Dinsdag 22 januari THEATER 20.00 Brigitte Kaandorp. Badwater. Nieuwe Luxor Theater. Woensdag 23 januari FILM Opening 31e International Film Festival Rotterdam. Zie voor meer informatie: /www. filmfestivalrotterdam, co m>, Rotterdamse Schouwburg. JEUGD 14.00 De Robin Hood van Algerije. Hakim. Theater de Schuurkerk, Maassluis. MUZIEK 12.45 Lunchconcert. Kamermuziekensembles van de afdeling Wereldmuziek van het Rotterdams Conservatorium. Cultureel Centrum De Stoep, Spijkenisse. THEATER 20.00 Brigitte Kaandorp. Badwater. Nieuwe Luxor Theater. Donderdag 24 januari THEATER 20.15 Anousha N'Zume. Eiland. Anousha is de Nederlandse dochter van een Russin en een Kameroenees. Haar multiculturele achtergrond vormt de basis voor deze show. In een mengeling van vooral muzikale stijlen (van blues tot Russisch volksliedje) weet zij haar persoonlijke verhaal te ver tellen. Theater Zuidplein, kleine zaal. Els Neijts 'Ambitie? Mijn droom waargemaakt?', Wilbert Gieske lacht. 'Ik ben gewoon gevraagd voor A Chorus Line. Een bekende bek verkoopt beter.' Hij grijnst tevreden, duidelijk een zondagskindje. Dat blijkt ook uit het verhaal dat hij soepel opdist over het verloop van zijn carriè re. 'Eigenlijk kom ik uit de kroeg. Daar 'woonde' ik zo ongeveer en die sferen ben ik begonnen met het verta len en schrijven van flap- en achterteksten. Maar dat was me een té zwaar leven.' Weer grijnst hij, veelbete kenend dit keer. 'Ergens in de zeventiger jaren werd ik gevraagd om te acteren omdat ik zo naturel zou zijn. Dat was toen modern en zo is het begonnen.' 'Mijn debuut was in het Piccolotheater in Rotterdam. Bij Fact in Het Verhaal van een vuist. Ja, ik heb geruime tijd in Rotterdam rondgelopen. Ik heb er Deelder onder het biljart zien liggen en in zalen als de Lantaren gespeeld. Ik vond acte ren heerlijk. Minstens een uur lang alle aandacht voor jou alleen en natuurlijk speelt ijdel- heid ook mee. Ik werd al snel veel gevraagd en kige mensen rond. Omdat ik geen scholing heb moet ik mijn geloofwaardigheid uit mezelf persen. Ik heb mazzel dat ik dat kan. Maar hoewel ik veel werk had moest er toen ik eenmaal getrouwd was en twee kinderen had toch meer brood op de plank komen. Toen bleek voorbij komt moet je wel met de stroom mee durven drijven en er voor zorgen dat je niet in de bezemwagen terechtkomt. Bij mij kwam van het één steeds weer het ander: soaps, vrije pro ducties. En ik heb in ieder tv- panel minstens drie keer geze ten. Dat heb ik moeten afleren heb het ook nog bij het gesubsi dieerd toneel geprobeerd. Maar daar liepen me te veel ongeluk- de televisie ook grote behoefte aan mijn naturel te hebben. Bofferd? Ja, maar als het toeval door het (te) veel te doen. Net als een aap.' Gieske heeft zeker niet altijd en alleen voor het 'makkelijker' werk gekozen. 'Ik heb ook grote rollen gedaan. Zoals in Schakels van Heiner Müller met de ouwe Kraaij. En in De Droomman van Anne Wil Blankers. Héél moeilijk, hele maal in het wit en met danspas jes. Leuk maar niet my cup of tea. Ik ga spanning en uitdaging niet uit de weg, integendeel. Ik weet nog goed dat ik voor het eerst met eigen tekst op het podium stond. Je haalt adem, iedereen wordt stil en dan móet het gebeuren... Acteren blijft elke keer weer je angsten overwin nen, vooral je angst om af te gaan. De angst dat mensen je klein zien, datgene zien wat je liever geheim zou houden. Daar ben ik nu trouwens niet bang meer voor. Ik weet dat ik mijn eigen ondergrens wel haal en bovendien word je ook vanzelf beter. Acteren is voor mij nu gewoon werk maar dan wel met behoud van kwaliteit. Daarbij blijf ik jong door alle energie van de mensen om me heen. In Goede Tijden en nu in A Chorus Line, met al die verschillende disciplines. Dansen leer ik nooit meer, daar ben ik te oud voor. Van een warming-up word ik al onzeker. Die mensen zijn net bouwpakketten. Maar zangles ga ik wel nemen. Da's sowieso goed voor 't vak: aan stem, hou ding en ademhaling werken. Daarbij is zingen gewoon een fantastische positieve bezig heid.' Mede 'soapies' Wilbert Gieske is uitermate te spreken over zijn collega's in A Chorus Line én over het feno meen musical op zich. 'Musical is voor mij interessant omdat het een heel breed publiek bedient en omdat er zoveel verschillende disciplines aan meewerken. Allemaal jonge mensen die nu alles geven omdat als ze nü opvallen ze volgend jaar misschien weer werk heb ben. Dat is óók het verhaal van A Chorus Line. Musicalmensen kunnen op hun 30e al op hun retour zijn. Mijn huidige colle ga's spelen in dit geval dus gewoon zichzelf.' Zijn 'mede-sdapies' Cystine Carreon (Nanda in GTST) en Jacqueline Aronson (verschil lende gastrollen in GTST en andere soaps) kunnen daar over meepraten want zij zingen, dan sen én acteren. Jacqueline: Mijn eerste en enige grote droom was klassiek ballerina worden', vertelt ze, 'maar na mijn 14e was daar het showballet van over gebleven. Tegenwoordig droom ik niet meer zoveel. Ik leef mijn leven zoals het komt, dat is het gemak kelijkste. En ik heb mijn reser ves, ik heb me ingedekt. Als musicalland niet meer lukt heb ik mijn eigen bruiloften-en-par- tijenband. Dat kun je heel lang volhouden.' Cystine wilde op haar 14e vio liste worden en doorliep dan ook samen met haar zus Cyrille (ruim een jaar ouder, dus géén tweeling en ook een rol in A Chorus Line) het conservatori um. 'De laatste twee jaar van die opleiding wilde ik ook zingen én op het toneel staan. Miss Saigon werd voor ons allebei dé kans. Op het ogenblik ligt mijn viool dan ook stoffig te worden. Zonde, maar ik heb er nu gewoon geen tijd voor. In Fame hebben Cyrille en ik nog wel iets met onze instrumenten kunnen doen. Op dit moment is A Chorus Line mijn droom. Later wil ik wel iets met lesgeven, liedinterpretatie of zo. Mijn variant op passie doorgeven. Ik zou nooit helemaal uit het theater weg willen.' Passie zonder jalousie Wat de dames nadrukkelijk gemeen hebben is passie. 'Zonder passie houd je het niet vol', weet Jacqueline. 'lets tegen je zin doen werkt niet. Wat helpt in een musical is de muziek. Daardoor voelt wat je doet min der zwaar.' 'Nou', fronst Cystine, 'zowel zingen als dan sen maakt het juist weer extra zwaar.' Hoe zwaar ook, er wordt onder ling veel gelachen en van jalou sie is geen sprake. Er worden geen ogen uitgekrabd. 'Te braaf om waar te zijn?' Jacqueline haalt nuchter haar schouders op. 'Niet meer of minder dan in het gewone leven. Iedereen heeft zijn eigen ding. Er is in A Chorus Line niet zoiets als een grote diva. Maar zelfs al ben je dé diva, als je snel jaloers wordt ben je in dit vak gauw uitgekakt. Je moet sociaal goed onderlegd zijn anders lig je er héél snel uit.' Dat Wilbert Gieske in zijn rol als choreograaf niet danst is volgens de dames geen handicap en Schuin aan de overzijde van 'Bonne bouche' is een groot horecaproject in het Scheepvaartkwartier inmiddels bijna voltooid. Rechts van het bekende Italiaanse restaurant La Stanza vind je een poort die toegang tot achterlig gende pakhuizen verleent. Boven die poort staat in statige letters "WESTE LIJK HANDELSTER REIN". Het is de benaming van de 36 pakhuizen die gevestigd zijn in het blok tussen de Van Vollenhovenstraat en het Westplein. Vroeger kwam er hier waar schijnlijk nooit iemand of het moest voor een bezoek aan het wijnpakhuis van Pierre Vies zijn. Als je er nu naar binnen gaat en je loopt rechts de hel- lingbaan op, dan bereik je een overdekte binnenplaats met links en rechts pakhuizen. Een gigan tische glazen dak lijkt gewicht loos boven het plein te zweven en accentueert de stoere archi tectuur van de pakhuizen. Openstaande zware deuren gun nen een blik op de oude ruimtes. Het eerste restaurant dat hier de deuren opende was Fa Leendert en Zonen. Hierna volgde Land van Waas en verleden week dinsdag opende Herman den Blijker De Engel, Zeezout, Foody's) hier een nieuw "restau rant" Rosso. Medio Februari/maart zal de Dudok groep een eet, drink, en dansge legenheid openen onder de naam van Café -Rötisserie - Dancing NV Opslag. Niet alleen restau rants maar ook een galerie en een reisbureau vind je in deze fraaie pakhuizen. Neem zeker de moeite als je hier bent om even bij "Buitenlandsche Zaken" naar binnen te lopen want zo mooi reisbureau heb je nog nooit eezien! Een goed begin.... Land van Waas is net geopend maar de eerste reacties van attente IENS-proevers zijn al op de site te lezen.: "Deze nieuwe zaak op het Westelijk Handelsterrein is kandidaat voor de categorie 'uitstekend' en een potentiële tweede huiskamer voor ons. Na een amusante amuse, een miniclubsandwich van Hollandse garnalen, gokten wij op het verrassingsmenu. Onze lef werd beloond met een heerlijke soep van gepofte knof look, een prachtig stukje duiven borst, verse tarbot op de graat en a la minute geklopte sabayon op een fruitsalade. Alles van goede ingrediënten, met liefde bereid. Niet te veel smaken op één bord, behoorlijk evenwichtig. Ons favoriete bier komt van de tap (Brand's Up) en het aanbod wijnen per glas is ruim. Genoeg redenen om snel terug te komen, bij voorkeur zonder auto, om eens het gehele drankenassorti ment uitgebreid aan een test te onderwerpen! Het restaurant is uiterst doordacht ingericht met fraaie verlichting en moderne klassiekers als meubilair." Snoepen bij Rosso Rosso is de allerlaatste loot die Herman den Blijker aan zijn Engel imperium heeft toege voegd. Na succesvolle zaken als Foody's en Zeezout lijkt Rosso ook een schot in de roos. Ook in Rosso sunt Herman ziin nunil- len een kans om onder de beschermende vleugels van "De Engel" een zaak te leiden. Chef kok Marcel Hayes mag bewijzen dat ook hij kan toveren met de topkwaliteit ingrediënten van de vaste leveranciers. Gasten van de Engel c.s. zullen de kwaliteit herkennen van superslager Piet van de Berg uit Zoetermeer en het onvolprezen brood van de Rotterdamse Menno 't Hoen Du Pain) Gastheer Joost van den Braak is duidelijk trots op zijn werkelijk uniek ingerichte "restaurant". Bij binnenkomst valt je oog op de Spaanse ham men, de zogenaamde Jamon Iberico Alta Sierra, die vanaf een speciale standaard worden gesneden. Direct na de entree zie je de open keuken. Deze loopt over in een lange bar waar hippe kapiteinsstoelen staan en als ver lichting grappige rechthoekige lampenkappen zijn toegepast. Achter de lange bar zijn op fraaie wijze de flessen wijn opgehangen. De sfeer wordt ver der bepaald door haardvuren die op ooghoogte in de achterwand ziin aaneebracht. "Restaurant" is eigenlijk een verkeerd woord voor Rosso. Want de hele zaak geeft meer het gevoel alsof je de lobby van een flashy New Yorks Hotel bent binnengelopen. De opzet van de menukaart wijkt ook af. Want de kaart laat je geheel vrij om of kleine hapjes te nemen of iets substantiëlers. De witlofsoep met coquilles en de kalfslende die chef-kok Marcel Hayes bereidde smaakte ons in ieder geval prima. Door de ruime openingstijden kun je hier ook voor een klein gerecht na een theatervoorstelling terecht. Totale avond uit Een restaurant dat qua formule ook nieuwe wegen in zal slaan en binnenkort zal openen is NV Opslag. Vincent Taapken van het horeca concern Dudok liet ons al vast een kijkje nemen. Op dit moment wordt er nog druk ver bouwd om medio februari/maart de poorten te kunnen openen. Nu al is de handtekening van architectenbureau De Vries (res taurants Floor en Soreh en Hoop zijn ook van zijn hand) duidelijk zichtbaar. Door een doorbreking van de vloer en het gebruik van stoere materialen als staal en toepassing van heldere construc ties weet De Vries een heel ruimtelijk gevoel te geven aan dit oude pakhuis. Eigenlijk is het nu al 'af' omdat deze ruimtes zoveel uitstraling hebben dat je eigenlijk zou kunnen volstaan met wat kaarsen en tafels.De Franse keuken zal als specialitei ten vis en gebraad gaan bieden. Dit laatste met behulp van een gigantische rötissoire, een Franse grilloven. Op de bene denverdieping kun je na of tij dens het eten dansen wat bete kent dat je bij de NV Opslag voor een hele avond terecht kunt. Land van Waas van Vollenhovenstraat 15c, ScheepvaartkwartierTelefoon (010) 2410327 Rosso, Van Vollenhovenstraat 15, Scheepvaart kwartierTelefoon (010) 225 07 05 Fax (010) 436 95 04keuken open: 16.00-23.00, zo-ma gesloten stoort hen ook niet. 'Er zijn veel ex-dansers chore ograaf' klinkt het. 'Wilbert is acteur genoeg om zich in te kun nen leven.' En weg zijn de dames. Vanaf kwart over drie 's middags onderweg, vooraf eten gekookt of gekocht dat tussendoor in de magnetron wordt opgewarmd. Om in het theater aangekomen eerst een fysical warming-up te doen, gevolgd door een vocale warming up en dan nog spacen het op elkaar afstemmen van de rollen wanneer er wisselingen hebben plaats gevonden), omkleden en make-up. En dan moet de voorstelling nog begin nen. Eindelijk weer thuis hebben ze er - afhankelijk van de te rei zen afstand - al gauw een uur of elf op zitten.' 'Nee, dan acteurs' benadrukt Giekse het verschil met zelfspot. 'Die zijn toch echt van een ande re discipline. Vooraf in de kroeg of de foyer hangen en vlak voor de voorstelling éven diep adem halen. Toch minstens minder fysiek!' Hij rommelt wat in zijn tas en haalt een stapeltje papier te voorschijn. 'Ben je klaar met me? Dan kan ik nog even wat Goede Tijdentekst doornemen. Nee, binnenkort zit ik niet meer in Zwitserland af te kicken van mijn drankprobleem. Het geld was op!' Nog één grijns en weg is'ie, verdiept in zijn tekst. A Chorus Line staat in deze regio alleen in het nieuwe Luxor Theater, van 5 tot en met 17 februari. Wie tijdens één bijzondere voorstelling naast Wilbert Gieske wil staan kan zich uitsluitend via deze krant opgeven voor een auditie op 26 januari. Deelname staat open van 16 tot 100 jaar. Zie voor bon de speciale Lezersactiepagina elders in deze krant. Het Belgisch duo Kommil Foo - de broers Raf (gitaar, piano, zang) en Misch Walschaerts (viool en zang) is sinds begin 2002 twee bezig met een nieuw - hun vijfde - pro gramma Lof der waanzin. Het Rotterdamse Bibliotheektheater valt de eer te beurt een van de allereerste try-outs te mogen beleven. Eer omdat Kommil Foo, ooit winnaar van Cameretten, inmiddels te boek staat als de absolute top van het Belgisch cabaret. En dat is niet overdreven. Kommil Foo zet cabaret neer dat nergens mee te vergelijken valt. Met name omdat het zowel fysiek als muzikaal en tekstueel van hoog niveau is. Veel dij- enkletsen komt er niet aan te pas maar dat betekent alleen maar dat de humor fijngevoelig en intelligent is en het taalgebruik origineel. En dat laatste niet zozeer omdat er sprake is van Vlaams Nederlands. De muzikaliteit van de broers noodt ook steeds opnieuw tot het aan schaffen van hun cd's die ze tot op heden altijd na afloop van de voor stelling zelf verkopen. Kommil Foo komt naar Rotterdam op zaterdag 19 januari. Het Bibliotheektheater is niet groot dus snel reserveren via 010- 2816262 geboden. Wie achter het nest vist kan later nog naar andere voorstellingen binnen de regio. Daarover volgende week meer in deze krant. In de voorstelling Lennon McCartney draait het allemaal om de 'brains behind' de beroemdste band ooit', The Beatles. Paul McCartney en John Lennon vormden de grote kracht achter het succes. Wat ergens achter in een garage begon, groeide uit tot een ware sensatie. En ondanks hun overweldigende succes bleven ze trouw aan hun idealen lieten zich door niemand iets wijsmaken. Veertig jaar na data zijn The Beatles nog steeds populair; een inspi ratiebron voor alle generaties popmuzikanten en fans. Vier bekende Nederlandse vocalisten: Lisa Boray, Lydia van Dam, Herman van Doorn en Han van Eijk brengen daarom vanavond een ode aan de beroemdste band aller tijden. Ondersteund door een live band spelen ze hoogtepunten uit het bekende en minder bekende repertoire. Naast originele uitvoeringen heeft toetsenist Glenn Corneille speciaal voor deze voorstelling diverse verrassende hedendaagse arrangementen geschreven. De Lennon en McCartney muziektheatervoorstelling is op zaterdag 19 januari in Theater Zuidplein, grote zaal, aanvang 20.00 uur. Lezers van deze krant krijgen op vertoon van dit bericht korting op de toegangsprijs en betalen 12 in plaats van 16,50. Wilbert Gieske: 'Ik heb Deelder nog onder het biljart zien liggen! Cystine en Jacqueline: zingen, dansen, acteren en minstens elf uur onderweg. Foto's Janssen De Kievtih I E N S tsmx&zz* INDE P I I) I N I INDEX foto: LEUNIS VERLINDE

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 17