WERELDHAVEN ROTTERDAM Peilen voor een bereikbare haven wekelijks lezersvoordeel Lezersvoordeel Wil jij een rol in de musical A Chorus Line op 10 februari? Snerttram toert door winters Rotterdam Lezersvoordeel Meer weten? Kom naar het baggermuseum Gebruik de Marathonstrippenkaart voor 20 euro Doe nu auditie Trainen voor de Marathon 2002? M Andere werkzaamheden van Hydrografie 28CT-4 [Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. Port of RotfrtW De Rotterdamse havens moeten op juiste diepte gehouden worden. Zodat alle schepen veilig in en uit kunnen blijven varen. Voor een bereikbare haven moet er regelmatig gepeild worden. De afdeling Hydrografie van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam (GHR) verricht de metingen. Dat gebeurt met speciale peil vaartuigen, die gestationeerd zijn op verschillende locaties in de Rotterdamse haven. Er wordt gewerkt volgens een jaarlijks periodiek programma, waarin alle havens aan bod komen. Bovendien wordt op verzoek gepeild wanneer er bijvoor beeld spontaan ondieptes zijn ontstaan (na een storm), kade muren op instorten kunnen staan, bij aanbouw van nieuwe havens of bij te water geraakte containers of auto's. Vroeger werden de peilingen alleen in de stad gedaan. Met een handlood en een meetband- je. Nu strekt het peilgebied zich uit tot aan de Maasvlakte en beschikt men over meer geavan ceerde apparatuur aan boord van de peilvaartuigen. Tegen woordig worden via satellieten signalen ontvangen, waarmee de plaats van de boot bepaald wordt. Ook de waterstand wordt op deze wijze gemeten. Dat moet om alle dieptes in kaart te kunnen brengen ten opzichte van een vast vergelijkingsvlak, waardoor de diepte onafhanke lijk wordt van hoog- en laagwa- ter. Verder wordt gebruik gemaakt van het multibeam echolood. Dit meetinstrument stuurt geluidsimpulsen naar de bodem. Het geluid weerkaatst en wordt weer opgevangen door het echolood. Aan de hand van de tussenliggende tijd wordt vastgesteld wat de diepte is. Een kleurenkaart geeft de ondieptes aan De surveyor houdt de kwaliteit van de metingen in de gaten. Alle meetgegevens komen samen in de computer aan boord. Op de schermen staat een diepteprofiel getekend. Zo kan de suveyor direct gevaar lijke ondieptes signaleren en meteen doorgegeven aan de betreffende instanties. Men weet van elke locatie in de haven hoe diep het moet zijn. Is het te ondiep, dan moet er snel actie ondernomen worden. De verwerkingsruimte bevindt zich in het Nautisch Service Centrum aan de Oude Maasweg 2 in het Botlekgebied. Nadat gecontroleerd is of de metingen goed verricht zijn, wordt een kaart getekend. Men beschikt daarvoor over een digitale kaart van Rotterdam en een theore tisch havenmodel, met daarop de dieptes zoals die met bedrij ven zijn afgesproken en waarop de haven wordt onderhouden. De gegevens op kaart worden vergeleken met de streefdiepte. Op basis van de verstrekte informatie bepaalt bijvoorbeeld de Baggerdienst waar en wan neer er gebaggerd gaat worden. Wanneer daartoe opdracht is gegeven maken bedrijven even eens gebruik van de informatie om bijvoorbeeld hun havenbek kens te peilen. Particulieren kunnen op dezelfde manier hun eigen haven peilen. Om de grootste haven ter wereld te blijven moet er 24 uur per dag, 7 dagen per week gebaggerd worden. Bovendien wordt er gewerkt aan een schone omgeving en gezocht naar milieuvrien delijke oplossingen voor de verwijdering en opslag van vervuild slib. Hoe dat allemaal in z'n werk gaat, kunt u zien op de ten toonstelling 'Rotterdam: baggerwerk met diepgang' in het bag germuseum aan de Molendijk 204 te Sliedrecht. In samenwer king met de afdeling Beheer Water en Bodem van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam wordt het baggeren in de havens van Rotterdam tentoongesteld. Het meten, in kaart brengen, baggeren en specieberging. Het complete verhaal voor het in stand houden van een bereikbare haven.Te bekijken tot 1 juli 2002. In het Nationaal Bagger museum laat men u kennis maken met het heden en verle den van het baggerbedrijf. Historische, maar ook uiterst moderne modellen van bagger- vaartuigen vormen de ruggen graat van de expositie. De col lectie is aangevuld met oude prenten, foto's en tekeningen. Objecten uit het verleden, waaronder vele opgebaggerde voorwerpen. Uniek in de wereld. Het museum is geo pend van dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur, behalve op officiële feest dagen. Groepen kunnen op afspraak ook op andere tijden terecht. De toegangsprijzen zijn 2,30 euro voor volwassenen, kinderen, 65+ ers en gereser veerde groepen betalen 1,40 euro, groepen basisschoolkin deren 0,95 euro. De museum jaarkaart en CJP zijn geldig. Voor de bereikbaarheid van het museum en verdere informatie: www.baggermuseum.nl of bel naar 0184-41 41 66. Naast het peilen verricht de afdeling Hydrografie nog an- dere werkzaamheden. Schepen kunnen door zogenaamd 'zwart water' varen. Dat is slib met een lage dichtheid. Die laagdikte wordt met een radio actieve dichtheidsmeter vastgesteld. Het resultaat staat in een ver eenvoudigde grafiek als voor beeld onderaan deze pagina weergegeven. Verder worden kademuren geïnspecteerd met een profilersysteem. Dat is een roterend echolood, dat de kade muur gelijktijdig in beeld kan brengen. Geprobeerd wordt daarmee de ontgrondingen veroorzaakt door scheepsschroeven vroeg tijdig te signaleren. Zodat bij tijds maatregelen genomen Port of Rotterdam kunnen worden. Er wordt een meetnet van waterstand onderhouden. Op dertien verschillende plaatsen in de Rotterdamse haven staan waterstandmeters geïnstalleerd. Deze meters sturen direct de waterstand naar kantoor voor verwerking. Daar vandaan wor den de gegevens verspreid naar de Verkeerscentrales en de meet- en baggervaartuigen. De stroomsnelheid wordt gemeten voor de scheepvaart. Resultaat daarvan zijn de stroomatlassen, die aangeven hoe hard het water stroomt en op welk tijd stip dat in de getijfase gebeurt. Vanaf deze week start Wegener Huis-aan-Huiskranten met een wekelijkse halve pagina lezerservi ce. De lezersaanbiedingen hebben een ander jasje gekregen en heten voortaan lezersvoordeel. Voordeel voor u als lezer in de vorm van bijvoorbeeld een korting, maar voordeel betekent ook dat het aanbod exclusief in de Wegener Huis-aan-Huiskranten staat. Een zo'n breed mogelijk aanbod op verschillende gebieden voor jong en oud zoals bijvoorbeeld: musea, concerten, theatervoorstel lingen, sport, reizen, attracties en cursussen. Vanaf nu overzichtelijk en duidelijk herkenbaar op een vaste plek in de krant. Wat? Auditie 'A Chorus Line' Voor wie? Iedereen van 16 tot 80 jaar Wanneer? 26 januari Auditie? Van 11.00 tot 16.00 uur Waar? nieuwe Luxor Theater, Kop van Zuid, R'dam Inschrijven voor 22 januari Max. aantal auditiedeelnemers: 35 Over de uitslag kan niet worden gecorrespondeerd. Uitgebreide informatie op de UIT pagina. Schrijf je nu in voor de auditie op zaterdag 26 januari a.s. en laat je droom werkelijkheid worden! De legendarische dansmusical A Chorus Line gaat over zeventien ambitieu ze dansers die alles geven voor de felbegeerde rol in een nieuwe Broadway musical. Maak het zelf mee en doe auditie Om te weten te komen wat de dansers en zangers in de musical tijdens hun auditie moeten doorstaan kun je je nu opgeven om het allemaal zelf mee te maken. De auditie bestaat uit twee rondes en begint met een work shop, gegeven door medewerkers van A Chorus Line. De jury bestaat o.a. uit de producent, de dancecaptain en enke le castleden. De winnaar krijgt een figurantenrol in A Chorus Line op 10 februari in het nieuwe Luxor Theater Inschrijving voor de auditie op zaterdag 26 januari Naam: s Leeftijdscategorie: 16-35 jaar of 36- 80 jaar Adres: PC en Woonplaats: Tel: Motivatie om mee te doen aan de auditie voor A Chorus Line: Stuur je inschrijving voor 22 jan. naar: nieuwe Luxor Theater, afd. publiciteit/auditie, Posthumalaan 1, 3072 AG te Rotterdam Vanaf januari tot aan de Rotterdamse Marathon op 21 april verzorgt Atletiek verenging PAC elke zondag vanaf 9.00 uur trainingen voor lopers van elk niveau. U traint in een groep onder leiding van een deskundige. Om lopers, die niet aangesloten zijn bij een atletiekvereniging een steuntje in de rug te geven biedt PAC een speciale Marathonstrippenkaart aan. Met de Marathonstrippenkaart kunt u aan 15 trainingen meedoen. Tegen inlevering van deze bon ontvangen de sportieve lezers 5 euro korting (normale prijs 25 euro) De strippenkaarten zijn te koop op dinsdag en donderdag van 19.00 u. tot 21.00 u.in de kantine van het PAC, Lange Pad 1Kralingse Bos in Rotterdam. Marathon zondag 21 april Wat? strippenkaart Waar? PAC, Langepad 1, Rotterdam Hoe laat? zondag 9.00 uur Korting? 5 euro Info? Cees van Muiden 06-51328817 of 010-4470612 Coolsingel 67, tel: 010-4023234 en voor vrijdag en zondag bij Wegener Huis-aan-Huiskranten Pr. Hendrikkade 16, tel: 010-4699911. De feestelijk versierde snerttram vertrekt op vrij dag om 18.00 uur en op zaterdag en zondag om 16.00 uur vanaf Brazzo Mes Vork Boezemstraat 188, Rotterdam. Voor wie nog niet heeft kunnen genieten van een rondrit met de Snerttram, start iedere vrijdag, zaterdag en zondag de Snerttram vanaf Brazzo Mes Vork aan de Boezemstraat 188 in Rotterdam. Tijdens deze gezellige rondrit kunt u genieten van een over heerlijke erwtensoep. De gids vertelt (op verzoek voor uw buitenlandse vrien den in het Engels) allerlei interessante wetenswaardig heden over Rotterdam van nu en vroeger. Deze bijzondere tramrit wordt opgeluisterd door leven de muziek. Wanneer u na deze mooie rit door Rotterdam nog lekker wilt eten, is er een speciaal trammenu in Brazzo Mes Vork voor 12,50 euro. De Snerttram rijdt in de maanden november t/m april iedere vrijdag, zaterdag en zondag. Voor 13,39 euro per persoon kunt u reserveren voor een rondrit op zaterdag bij ANWB-WV De dieptemetingen in de Rotterdamse havens worden met speciale peilvaartuigen gedaan. De afdeling Hydrografie van het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam verricht de metingen. Van de stad tot aan de Maasvlakte. De vaartuigen zijn gestationeerd op verschillende locaties in het Rotterdamse havengebied. FOTO'S: JANSSEN DE KIEVITH II .Y. iYiViYiYVmYiv,r.I Redactie: Roger Huys Een surveyor aan boord van het peiivaartuig houdt de kwaliteit van de metingen in de gaten. Hij kijkt ook of de haven dekkend wordt gemeten. Niet alleen de dieptes worden door deze vaartuigen geme ten. De afdeling Hydrografie verricht nog tal van andere werk zaamheden. Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Wegener huts-aarmuskranceri Zwart water Eenheid Dichtheid van het slib per Locatie: Europoort 2200 m 240 s 2490 2500 «06 tQOO Zaterdag 26 januari |ZliJegerier huls-aan-hulskranten 2C|0f huis-aan-huiskranten A

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 21