Chaloup. Eten en drinken Indiase zang en dans in Prinsestheater Reizend j ongerenfestival 'bezet' Theater Zuidplein ft Zuidpleintheater decor voor jungle vol valkuilen Rotterdamse Schouwburg toont Oostblok na de omwenteling Pure, abstracte dans in Eye In All Cm fw im 05- 1002 Vrijdag 1 februari MUZIEK 22.00 Gothtown. Nighttown Theater. 20.00 Cuby the Blizzards. Hotel Grolloo. Blues in het bloed. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. Sonneveld. Met o.a.: Jos Brink. Fortis Theater a/d Schie. Schiedam. THEATER 20.30 Jochem Myjer. Adehade. Ook nu volgen zin en onzin elkaar in hoog tempo op, zullen er Bekende Nederlanders met stem en lichaam de revue passe ren en wordt de muzikaliteit uit gebouwd. Theater de Schuurkerk, Maassluis. 20.15 Mylene d'Anjou. Tijgerin op sloffen. Theater Het Kruispunt. 20.15 Veldhuis Kemper. Veldhuis Kemper beschrijven dan ook hun visie op de altijd durende tocht naar de ultieme bevrediging. Theater Zuidplein. Zaterdag 2 februari MUZIEK 20.00 Gospel Live Experience. Voor liefhebbers van de gospel muziek een uitgesproken gele genheid om hernieuwd kennis te maken met de muziek van o.a. Sandra Crouch, het Oslo Gospel Choir en Jesse Dixon! Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15 Gitanos de Granada. Flamenco in zijn zuiverste vorm. Wereldmuziek. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. THEATER 20.30 Eric van Sauers. Een fijn warm mens. Bibliotheektheater. Sonneveld. Met o.a.: Jos Brink. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.30 Stuipen. Stuipen is het verhaal over een gelukkige jeugd met daarin verweven het lijden van een zonderlinge man. Theater de Schuurkerk, Maassluis. Zondag 3 februari MUZIEK 12.00 Slagwerkgroep Den Haag. Shaken not Stirred. Kamermuziek. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. THEATER Klaas van Eerden. Extreem! Hij is jong en gek. Een ideale combinatie: Klaas. Kasteel van Rhoon. Maandag 4 februari FILM 19.30 Klassiekertour 2002: Last tango in Paris. Regie: Bernardo Bertolucci. Lanteren/Venster. MUZIEK 20.00 De Kast. Van mega naar intiem. Nieuwe Luxor Theater. Dinsdag 5 februari MUZIEK 20.00 A Chorus Line. Nieuwe Luxor Theater. Donderdag 7 februari MUZIEK 20.15 Klassieke muziek en dans uit India. Johar Ali Khan. De Doelen, Jurriaanse Zaal. 21.00 BOO!. (Z-Afrika) sup port. WaterFront. THEATER 20.00 Tim van der Sluijs. Nieuws. De actualiteit bepaald de inhoud van de voorstelling. Stadsgehoorzaal, Vlaardingen. 20.15 Bolder Plante. Bigger Better Bolder Plante. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. De Galerie van Het Reispaleis in het Wereldmuseum Rotterdam staat nog tot en met 7 april 2002 in het teken van knuf fels. De tentoonstelling 'Noemenoeme' bestaat uit foto's van kinderen met hun knuffels, kinderteke ningen van knuffels, citaten van kinderen en gedichten van volwassenen laten zien welke belangrijke rol de knuffel in het leven van kinderen speelt. De titel 'Noemenoeme' is een ver wijzing naar het Franse woord 'nourir' wat voeden of verzorgen betekent. Beeldend kunstenaar en pedag oog Machteld Teekens startte het project op zes scholen in zes ver schillende Rotterdamse wijken in samenwerking met Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001. Zij vroeg de kinderen van groep twee om hun meest dierbare slaapknuffel mee naar school te nemen. Beeldend kunstenaar Agnes de Kok maakte van elk kind met knuffel een foto. De kinderen maakten een tekening van hun knuffel. De vraag of kinderen met knuf fel op school op de foto wilden, leverde voor ouders en kinderen geen probleem op. Wel waren de reacties van de ouders verschil lend. De meeste ouders vonden het vanzelfsprekend dat de oude, dierbare knuffel op de foto werd gezet. Maar er waren ook ouders die een mooie nieuwe beer koch ten, omdat ze niet wilden dat hun kind met een oud ding op de foto ging. 'Noemenoeme' gaat ook over knuffels en rituelen. Zo heeft elk kind een vast ritueel voor het inslapen. En het wassen van de knuffel kan niet zomaar gebeuren, daar hoort een heel ritueel bij, zoals bijvoorbeeld een krukje voor de wasmachine en zwaaien naar de knuffel. De tentoonstelling gaat ook over de zorg als de knuffel kwijtraakt en wat er moet gebeuren als de knuffel ziek is. En laat zien wat knuffels betekenen voor kinde ren met verschillende culturele achtergronden en zeker ook voor hun ouders. Het Wereldmuseum Rotterdam is te vinden aan de Willemskade 25 in Rotterdam. Hotel Het Reispaleis is alle weekeinden en landelijke vakanties open van 10.00 tot 17.00 uur en op woens dagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Er zijn speciale schoolpro gramma's op alle schooltijden, behalve op maandagen. Het Wereldmuseum Rotterdam is geopend van dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. door SYLVIA HONDERS Je let even niet op en opeens bestaat je leven uit een hypotheek, de zorg voor een kind en een relatie die allang niet meer met een hoofdletter R geschre ven wordt. Het zijn de val strikken van het leven, waar Rob Urgert alles vanaf weet én over weet te vertellen. Zijn cabaretpro gramma Fuikdie 14 december in het Isala theater in Capelle aan den IJssel in première ging, staat er bol van en met een bijzonder gevoel voor timing, drama en mimiek weet deze nog betrekkelijk onbekende Urgert zijn naam in menig geheugen te nestelen. Vanaf de allereerste kennisma king met het programma is het al duidelijk dat er niets aan het toe val in overgelaten: de flyer met speellijst introduceert Urgert als meelevend man. Om het publiek de kans te geven om later te kun nen zeggen "Ik volg hem al vanaf het begin", presenteert hij Fuik, zijn inmiddels tweede cabaretprogramma, ook als zijn debuut. Zodra hij het toneel heeft betre den is echter onmiddellijk dui delijk dat Urgert het niveau van debutant al enkele lichtjaren voorbij is gestegen. Hij lijkt slecht enkele minuten nodig te hebben om zich naar het publiek te voegen en die eenheid blijft vervolgens de rest van de avond zonder breuklijnen in stand. En niet alleen de lachbuien houden de zaal bij elkaar, ook de per soonlijkheid van Urgert zelf heeft een zeer prettige uitwer king. Genadeloos en scherp wor den situaties en menselijke eigenschappen onder schot genomen, maar echt afgeslacht wordt er niemand. Urgert's humor gaat niet over de rug van een ander en is er niet op uit om te provoceren en dat is ook wel weer eens lekker. Dat betekent trouwens niet dat Fuik als 'lichtverteerbaar' kan worden gezien, want daar zijn de verhalen weer net iets te dicht bij huis voor. Urgert weet de proble matiek heel persoonlijk te hou den, terwijl hij het publiek - bijna als oude vrienden - bij zijn verhalen betrekt. Veel ruimte voor improvisatie is er niet, maar dat wordt ruimschoots gecom penseerd door de manier waarop actuele zaken in het programma zijn verwerkt. Blokfluiten voor de foetus Rob Urgert sleepte in 1997 het Cameretten zilver in de wacht en spong daarna op de Comedytrain. Onder die vlag schrijft hij met een zekere regel maat een column in het AD- magazine en daar is zijn vorm van humor zwart op wit terug te vinden in bijvoorbeeld het vol gende stukje: "Een neef van mij is begonnen aan een cursus Blokfluiten voor de foetus. Ik vroeg hem voorzichtig wat het inhield. De bedoeling is dat je elke avond voor het slapen een liedje op je blokfluit speelt. Als je dan na de geboorte dat liedje fluit, snapt de baby meteen wie de vader is. Ik zeg tegen mijn neef: 'Waarom laat je dan geen Grolsch beugelflessen ploppen tussen de benen van je vriend in?' Hij kon er niet om lachen." Die neef zou wel eens tot een minderheid kunnen behoren, want met lachen had het publiek in het Isala theater geen enkele moeite. Er is echter één nadeel: Fuik is zo'n aanéénschakeling van verhaallijnen en (herkenba re) emoties, dat het de volgende morgen moeilijk navertellen is. En misschien is dat juist wel een het Rotterdamse Theater duidelijk teken aan de wand: Fuik is immers zo'n cabaretpro gramma dat je zelf moet gaan zien! Op donderdag 7 februari in Zuidplein, bijvoorbeeld, waar Urgert de kleine zaal zonder twijfel zal omtoveren tot een jungle van lachen en naden ken. Maarten van der Jagt en Els Neijts Eetliefhebbers weten al langer dat je in het Scheepvaartkwartier de hoogste concentratie aan top-horeca van Rotterdam kunt vinden. Door de recente opening van "Chaloup" en de restau rants in "Het Westelijk Handelsterrein" is deze positie alleen nog maar verder versterkt. Wanneer je de Top-10 van wijken met elkaar vergelijkt (zie www.iens.nl) dan zie je dat het Scheepvaartkwartier een indrukwekkende score weet te behalen. Maar liefst 6 restaurants in de Top-10 'Scheepvaartkwartier' krijgen een waardering voor het eten welke hoger :ow.[ENS :to#m£r3* I N 1) 1 PENDEN I INDEX ligt dan een 8. De top van het Scheepvaartkwartier wordt aan gevoerd door restaurant Parkheuvel met maar liefst een 9.4 voor het eten en daarna vol gen Kip en Chaloup op een gedeelde tweede plaats met als cijfer een 8.5. Over Parkheuvel wordt overigens druk gespecu leerd of patron-cuisinier Helder dit jaar zijn derde Michelinster in ontvangst mag nemen. Dat het Scheepvaartkwartier zo veel topzaken kent voert deels terug op het zakelijke karakter van deze wijk. Veel gasten van deze restaurants kunnen immers de rekening 'op de zaak zetten' en dat ligt wel even iets anders in een wijk als "Het oude wes ten". Anderzijds kennen restau rants als Zinc en La Stanza toe gankelijke prijzen en in de keu ken kunnen de koks echt niet met truffel en kaviaar smijten zonder ruzie met de boekhouder te krijgen. Toch ontvangen zij ook een hoge waardering van hun gasten. En dat is knap, want een oude keukenwaarheid omschrijft het treffend. "Met truffel kun je alles lekker maken..." Eten en drinken Ook het nog maar enkele maan den oude 'Chaloup, Eten en drinken' weet bij zijn gasten in ieder geval zeer enthousiaste reacties te ontlokken doordat ze er goed eten bieden tegen scher pe prijzen. De eigenaren van Chaloup; Perry van den Akker, Marco van Eek en Jan Berben (Chef-kok. voorheen o.a. Decadent kiezen natuurlijk zeer bewust voor deze laag drempeligheid. Het interieur heeft een warme en informele atmosfeer door de mooie houten vloeren en tafels en ook de ont spannen wijze van bedienen draagt hieraan bij. Toch zijn kostprijsverhogende zaken, aie het verblijf in een restaurant juist aangenaam maken, zeker niet veronachtzaamd. Zo vind je er mooie linnen servetten en fraai glaswerk en dat geeft een restaurant toch wel wat meer cachet. Bij binnenkomst valt je oog eerst op de uitnodigend grote bar waar je een aperitief kunt drinken voordat je plaats neemt aan de tafels op het ent resol. Gelijk vallen leuke details op, zoals een boom die achter de bar omhoog kronkelt en de werkelijk prachtige glazen voorgevel van het restaurant. Heldere kookstiji De kwaliteit van het eten is zeer hoog. Chef-kok Berben koopt blijkbaar goed in (vishandelaar Schmidt is bijna z'n buurman) en werkt met verse waar. Indrukwekkend vonden wij met name de sublieme coquilles en de roodbaarsfilet. Eindelijk eens vis die smaakt naar vis en door de omlijsting met prachti ge klassieke sauzen was het puur genieten! Berben kookt zonder opsmuk en laatje duide lijk de ingrediënten proeven. Ook in vlees staat hij duidelijk zijn mannetje. Goede kalfsent recote en subtiele groentege rechtjes. Ook bezoekers van de lens-site zijn zeer te spreken over Berbens kwaliteiten: "De maaltijd die ons geserveerd werd was van uitzonderlijke kwaliteit en zeer smaakvol. Ieder gerecht was weer tong- strelend. Met de wijnen was het niet anders. De bediening was goed en attent. De eerste avond heeft ons doen besluiten om hier nog hier nog regelmatig terug te keren, om te genieten." Op een steenworp afstand van Chaloup zit aan de Willemskade het vorig jaar grootscheeps ver bouwde Wereldmuseum met een fraai uitzicht op de Maas. Vanaf 30 maart is daar de ten toonstelling 'Hedendaagse Aboriginal kunst* te zien. Een cultureel verantwoord voorafje. Chaloup, Scheepstimmermanslaan 5b, Tel (010) 241 79 64, keuken open: 11,30-22,00, za-zo 17.00-22.00 ma gesloten. Minimum vaste menuprijs euro 29.50 NLG 65. Vrijdagmiddagborrel met gratis bittergarnituren. De keuken van Chaloup heeft naast vlees- en visgerechten ook voor vegetariërs genoeg te bieden. Vegetarische menu's kunnen in overleg met de kok worden samengesteld. Geef ook üw mening op www.iens.nl! Op initiatief van vijf schouwburgen zijn van vrijdag 8 tot en met maandag 18 februari 2002 acht theaterproducties van vooraanstaan de theatermakers uit het midden en oosten van Europa in Nederland te zien. De producties zijn gebundeld in een reeks van zesentwintig voorstellingen die onder de naam 'Paradise Lost?' door de schouw burgen van Arnhem, Groningen, Haarlem, Rotterdam en Utrecht en Felix Meritis in Amsterdam worden gepresenteerd. 'Paradise Lost?' is een selectie van voorstellingen die zijn voortge komen uit de ontwikkelingen als gevolg van de omwenteling in het voormalige Oostblok tien jaar geleden. Door het bundelen van de krachten van de schouwburgen kan het Nederlandse publiek kennis maken met het actuele en eigen werk van regisseurs die zowel binnen als buiten de grote staatstheaters van Midden- en Oost-Europa zijn gemaakt. Inhoudelijke overeenkomst van de voorstellingen in 'Paradise Lost?' is het gebruik van het universele beeldende theater dat de makers in staat stelt een breed publiek aan te spreken. De voor stellingen worden voorzien van Nederlandse of Engelse boventitels. Van de acht verschillende producties zijn er zes te zien in de Rotterdamse Schouwburg. Informatie en kaartverkoop via telefoon nummer 010 - 411 81 10 of kijk op de website www.paradiselost.nl. De groep Samandar brengt het Prinses Theater dinsdag 5 febru ari in Indiase sferen. Samandar bestaat uit vijf Manganihar zan gers en muzikanten en vier dan sers. De Manganihar vormen één van de zangersvolken van het in het noordwesten van India gelegen Rajasthan, het land der Koningen. Rajasthan wordt algemeen beschouwd als het land van herkomst van de zigeu ners. In dit land, waar schitteren de tulbanden, kleurrijke rokken en sprookjesachtige woestijnfor ten nog altijd tot de dagelijkse realiteit behoren, is een cultuur ontstaan die anders is dan in de rest van India. De muziek van de Manganihar ontwikkelde zich vanaf de middeleeuwen onder bescherming van de koningen. In de teksten worden de helden daden van deze koningen bezon gen en verder passeren alle aspecten van een mensenleven de revue. De muziek wordt van generatie op generatie mondeling doorge geven. Al op jonge leeftijd maken de kinderen kennis met het repertoire en iedere genera tie voegt het zijne toe aan de eeuwenoude traditie. De Manganihar brengt niet alleen goede zangers en muzikanten voort, maar ook uitstekende dansers. In Het Prinses Theater laat Samandar een keur aan authentieke dansen zien, waar onder Teratali (een eerbetoon aan de God Ramdev), Paniharin (gewijd de zware dagelijkse taak van de vrouwelijke waterdraag sters), Bhawai (een dans waarin de overwinning van het goede op het kwade gevierd wordt) en Kalbelia (een typische zigeuner dans en wellicht de populairste dans van Rajasthan). Kortom, een avond waarbij zowel oren als ogen gestreeld zullen wor den. Het Prinses Theater is te vinden aan de Schiedamseweg 19 in Rotterdam. Toegang kost 5 euro. Reserveren via telefoon nummer 010-425 50 50. Het optreden begint om 20.15 uur. 'De Bezetting' organiseert reizende jongerentheaterfestivals, ver spreid over het land. Op dinsdag 5 februari 2002 komt het festival naar Theater Zuidplein te Rotterdam en is het theater dus een dag BEZET door jongeren. De uitgangspunten van 'De Bezetting' zijn: het voor jongeren toegankelijk en aantrekkelijk maken van jongeren- theater door het versterken van de programmering van de podia; het creëren - vanuit het artistiek concept van de 'makers' - van nieuwe, steeds wisselende vormen van educatie voor jongeren van 14 tot 19 jaar, gekoppeld aan de productie, beiden inzetbaar voor het vak CKV in de bovenbouw van het voortgezet onderwijs. Met beide doelstel lingen wordt beoogd de samenwerking tussen schouwburgen, scho len, steunfunctie-instellingen en theatergezelschappen in iedere stad regio waar 'De Bezetting' plaatsvindt te bevorderen. De doelgroep van 'De Bezetting' bestaat uit jongeren van 14 tot 19 jaar van verschillende opleidingen en met uiteenlopende culturele en etnische achtergronden. De Bezetting wordt als landelijk initiatief gedragen door: Het Syndicaat, Het Muz-theater, Het Laagland, Aya Danstheater en Hesp Theatermakers. De artistieke uitgangspunten en doelstellingen van deze gezelschappen zijn gelegen in het werken voor en ook met jongeren. Genoemde gezelschappen bestaan al jaren en hebben succesvolle producties gerealiseerd. De gezelschappen van jongerentheaterfestival 'De Bezetting' beschikken over een breed erkende artistieke kwaliteit van producties en de daaraan verbonden medewerkers. De gezelschappen zijn steeds op zoek naar meer en nieuw publiek voor hun voorstellingen. Dit nieuwe, toekomstige jon geren - publiek vraagt om zeer alerte theatergroepen en alerte artis tiek leiders die steeds directe voeling met de jongeren houden. De artistieke leiders juichen het toe dat jongeren hun invloed uitoefenen op de kunst(educatie) in inhoud, vorm en (maak)proces. Voor meer informatie over de samenstelling van het programma van De Bezetting bellen met 010 - 203 02 03. Dance Works Rotterdam, Leine Roebana en Slagwerkgroep presenteren op woensdag 6 februari hun nieuwe voorstel ling, Eye In All, in de grote zaal van de Rotterdamse Schouwburg. Eye In All is een avondvullende choreografie van Ton Simons, Andrea Leine en Harijono Roebana. De muziek wordt live gespeeld door Slagwerkgroep Amsterdam, onder leiding van Josep Vicent. De samenwerking tussen Ton Simons (Dance Works Rotterdam), Andrea Leine en Harijono Roebana (Leine Roebana) is ontstaan uit weder zijdse fascinatie voor eikaars werk 7nwel Leine Roebana als Dance Works Rotterdam maken pure, abstracte dans, waarbij de essentie van de bewe ging centraal staat. In deze voor stelling ontmoeten zij elkaar en komen tot één choreografie, waarbij de twee identiteiten her kenbaar blijven en soms ver smelten tot een nieuw geheel. De slagwerkers zijn op het podi um aanwezig en geven met hun ritmes en klanken het dansmate- riaal een extra dimensie. Leine Roebana creëren in hun choreografieën een hedendaag se dansstijl, waarmee sinds 1989 een eigenzinnig oeuvre is ont staan. Zij werken aan abstracte, grillige bewegingsvormen en gaan daarbij uit van de eigen- fVtv4 J* Foto: Yvonne van der Bijl f;J L Foto: Japp de Boer Knuffelen in Wereldmuseum Rob Urgert neemt van alles onder schot zonder echt af te slachten foto: HANS VAN DEN BOOGAARD

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15