WERELDHAVEN ROTTERDAM F I Havencafé Courzand: een waar museum Van havenkroeg tot culicafé Lezersvoordeel Twee dagen Shoppen in Londen Lezersvoordeel Met korting naar 'A Chorus Line' 'Hoog Hoger Hoogst' in Bibliotheek Rotterdam klesers,^*. Matuurexcursie op Meeltje J ans L 8 euro korting p.p. 28CT-7 Geïnteresseerd in de Rotterdamse haven? Luister dan ook naar Stads Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 uur. 4 mr Hp Courzand is een waar museum. Het staat en hangt helemaal vol met scheepsattributen. Vooral de mensen uit de haven doen oude tijden herleven. Maar ook voor de niet haven kenner is het een belevenis. FOTO'S: JANSSEN DE KIEVITH Middenin de Rotterdamse haven op de Heypiaat staat Courzand. Vanouds een onderkomen voor het personeel van RDM. Later een buurthuis, een havenkroeg en nu ruim vijf jaar een culicafé. Een café-restaurant in een museum, waar mensen uit de haven weer graag en veelvuldig komen. Je wordt verwelkomd door een bolder en een anker, die voor de deur staan. De ramen aan de voorzijde bestaan uit schilderin gen van de inmiddels overleden huisschilder van Heineken. Uniek en eenmalig. Bij binnen komst loop je eerst het cafége deelte binnen. Er staat een grote bar, gemaakt van stuwhout. Met daarop een plaat van beperkt tropisch hout. Van onschatbare waarde en zou nu niet meer te krijgen zijn. Achter de kist een verzameling van allerlei soorten flessen drank. Rondom je heen zie je allemaal scheepsattribu ten, die meestal door de zeelui meegenomen zijn. Aan de muren, het plafond en op de grond. Door de hele zaak. Ook in het restaurantgedeelte en de serre. Huispapegaai Coco begroet je In het restaurant begroet de huispapegaai Coco je. Altijd even goed gestemd, zittend in z'n ruime volière. Er staan klei ne houten tafeltjes aan de zij kant. Daardoor krijgt het geheel een knusse gezellige uitstraling. In het midden een soort stamta fel voor de wat grotere gezel schappen. Om je heen kijkend, ga je terug in de tijd. De geschiedenis van de scheep vaart gaat aan je voorbij. Er hangen foto's en schilderijen van havenactiviteiten en sche pen. Boeien van schepen uit allerlei landen. Scheepsmodellen rondom. Waaronder het ruim twee meter lange vrachtschip "de Alkmaar". Gebouwd bij de RDM en ligt nu al 65 jaar op de zeebodem. Een aantal mensen heeft het kunstwerk gerestau reerd. De ruiten zijn er af gehaald. Het schip is helemaal schoon gemaakt. Het tuigage waar nodig gerepareerd of ver vangen. Nieuwe glasplaten er bovenop gezet en de verlichting aangepast. Een lust voor het oog van de zeeman. De Queen Elisabeth en de Calypso van Gousteau behoren ook tot de vermaarde collectie. Evenals een aantal oude sleep boten, rijnschepen, zeilschepen en een oorlogsschip. De eerste typemachine, waarmee op de kantoren in de haven gewerkt werd. Platte buizen kachels. Er hangt een schildpadhuid, beschilderd door een inheemse stam. Een Afrikaans beeld van hardhout. Pikhaken om balen op te pakken, vanuit de stuk goed tijd. Ankerlichten en toplichten van koper en brons. Lashelmen, antieke lampen, een kompas, oliestelletjes, een scheepstelegraaf, een stuurrad enzovoorts. In de grote dwarsta- fel zitten plaatjes verwerkt van afsluiters uit een Finse ijsbre- ker. Eigenlijk teveel om alle maal op te noemen. Vooral mensen die in de haven werken of er gewerkt hebben herkennen het en kijken hun ogen uit. Krijgen als het ware een stijve nek van het rondkijken. Oude tijden herleven. Maar ook voor de niet haven kenner is het een belevenis. Het echtpaar Wim en Leny Versluis nam Courzand in sep tember 1996 geleden over. Ze troffen bij nader inzien een deels verwaarloosde zaak aan. Het water sijpelde onder andere regelmatig vanaf het dak naar binnen. Een metamorfose werd ingezet. Alles werd eerst gron dig schoongemaakt. Want dat was wel even geleden. In het restaurant kwam een nieuw verlaagd rieten dak. Een half uur brandvertragend gemaakt. De keuken en spoelkeuken zijn geheel vernieuwd. Evenals de zittingen van de stoelen en de barkrukken. De serre is totaal verbouwd. Er is een nieuw ter ras en het zaaltje is opnieuw ingericht. Voor de zaak werd een bolder en een anker gezet om de mensen bij aankomst al het havenidee te geven. Eigenlijk zijn ze momenteel nog constant bezig om de zaak te liften. En niet voor niets blijkbaar. Want het aantal havenklanten is inmiddels ver dubbeld. (zie de grafiek hier naast). Niet alleen door het opknappen Eigenaar het echtpaar Wim en leny Versluis zijn nog steeds bezig om Courzand te liften. Daardoor is het aantal haven klanten in vijf jaar verdubbeld. Aan alles hebben ze gedacht. Voor de zaak is een anker en bolder neergezet. Urn de mensen bij aankomst al het havenidee Ie geven. van de zaak is de klandizie toe genomen. Aan het culinaire aspect is onder leiding van chef kok PL. van Wel erg veel gedaan. Kwam men voorheen voor een eenvoudige uitsmijter of saté, nu prijkt er op de uitge breide menukaart een gevari eerde keuze uit diverse gerech ten. Rondom hangen aan de muur een vijftal borden, met daarop speciale gerechten. Als je ze leest, gaatje geest kriebe len. Vindingrijke creaties uit de keuken, die bijna wekelijks ver anderd worden. Werd Courzand in 1999 nog uitgeroepen tot havenkroeg van het jaar, nu zou Wim het een culicafé willen noemen. Daar is bewust aan gewerkt. Mede daardoor komt men tegenwoordig niet alleen maar 's middags even snel wat eten. In de avond wordt er nu ook gedineerd. Dan heeft men veelal meer tijd voor een drie gangen diner. Met zakenrelaties of partner. Een aperitiefje aan de bar en daarna aan tafel. Men zit meer op z'n gemak en kan volop van de scheepsspullen genieten, die er te zien zijn. Op zich een bijzondere presta tie van het echtpaar en het per soneel. Het is absoluut geen eenvoudige opgave geweest. De haven is eigenlijk toch een heel besloten club. Ze gunnen je iets, of ze doen het niet. Als je iets verstierd hebt, dan is het ook echt over. Wim had daarbij een inhaalslag te doen. Z'n voorganger had er niet zoveel zin in. De klanten bleven er op den duur waarschijnlijk voor weg. Wim denkt dat het hem gegund wordt. Mede door hun inzet en het geboekte resultaat: constante kwaliteit en snelheid. Bijna alle klanten in Courzand komen uit de haven. Ondanks dat de horecagelegenheid in Redactie: Roger Huy» Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. Port of Rotterdam Heypiaat gevestigd is, heeft de zaak geen wijkfunctie. Vanuit de stad tot aan de Maasvlakte weten de havenmensen het culi café te vinden. Maar ook vanuit de omliggende gemeenten zoals Ridderkerk, Barendrecht, Rhoon enzovoorts. Iedereen is van harte welkom. In het museum over het vroege verle den van de haven. Zelfs als je alleen maar voor de scheepsat tributen komt. Even goede vrienden als ze rekening hou den met de andere gasten, laat het echtpaar weten. Voor wie gaat kijken, Courzand is wel in het weekend gesloten. Vanaf donderdag 14 februari tot en met zaterdag 6 april is op het Informatieplein van de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat de tentoonstelling 'Hoog Hoger Hoogst' te bezichtigen. De ten toonstelling bestaat uit modellen van de meest markante hoge gebouwen in de wereld. De gebouwen vormen als het ware een stad met een oppervlakte van 10x4 meter. Nog nooit uitgevoer de ontwerpen zijn ook te zien zoals een verticale stad in de baai van Tokyo van 870 meter hoog. Ook het beroemde ontwerp van Frank Lloyd Wright voor een gebouw van 1609 meter maakt deel uit van de tentoonstelling. Bedenker en maker van deze reizende tentoonstelling is Harry Hoek, medewerker bij de Bibliotheek Rotterdam. 'Hoog Hoger Hoogst' wordt geopend door Burgemeester Opstelten. Shop till you drop, London is the place to be! Heerlijk genieten in één van de meest enerverende steden ter wereld. De supersnelle Stena HSS brengt u al in 3 uur en 40 minuten in Engeland en u hoeft pas een half uur van tevoren aan wezig te zijn in Hoek van Holland. Reisprogramma Dag 1: om 7.20 uur met Stena HSS van Hoek van Holland naar Harwich. Met de trein staat u 1 uur en 10 minuten later in hartje Londen. Dag 2: continentaal ontbijt. Om 19.20 uur (lokale tijd) vertrekt u per Stena HSS terug naar Hoek van Holland. 112 euro p.p. (vanaf4jaar) van 1 mrt. t/m 30 apr. (extra nacht: 53 euro) of 118 euro p.p. (vanaf 4 jaar) van 1 mei t/m 31 okt. (extra nacht: 59 euro) Kinderen 0-3 j. betalen 6 euro p.p. per nacht bij verblijf op kamer met 2 volwassenen. Dagelijks vertrek mogelijk Het middenklashotei Central Park Hotel ligt vlakbij Portobello Road Market. De comfortabe le kamers met bad/douche en toilet zijn voorzien van tv, föhn, radio en telefoon. Faciliteiten: lift, restaurant, bar, winkeltje en 24-uur roomservice. liegen®' huis-aan-huiskranten Inbegrepen: Overtocht Hoek van Holland-Harwich v.v. per Stena HSS Treinretour 2e klas vanaf elk station in Neder-, land naar Londen 1 overnachting met een continentaal ontbijt in een twee persoonskamer met bad en/of douche ANWB reisgids Londen Optioneel: openbaarvervoerkaart in Londen voor 24 euro p.p. Kinderen: 11 euro Niet inbegrepen: calamiteitenfonds 3,40 euro per boeking (max. 9 pers.), reis- en/of annulerings verzekering. Meer info en reserveringen: Big Ben Tours, tel: 020- 4621033, fax: 020- 4621065. E-mail: info@buroscanbrit.nl ofkijk op internet: www.bigbentours.nl - Geniet op zaterdag 2 februari van het winterse weer tijdens een twee uur durende wandeltocht op Neeltje Jans. Onder leiding van professionele gidsen krijgt u o.a. uitleg over de deltavogels die in dit natuurgebied leven, zoals de bergeneenden en smienten. Het werkeiland Neeltje Jans, ontstaan door de bouw van de stormvloedkering in de Ooster- schelde, biedt nu een gevarieerd duinlandschap en een prachtig vogeleiland. De wandeling wordt georganiseerd door het Zeeuwse Landschap en de Vereniging Natuur monumenten. Zaterdag 2 februari Wat? wandelexcursie op Neeltje Jans Start? 14.00 uur Waar? bij het naambord Natuurmonumenten en Het Zeeuws Landschap, aan de Ooster- scheldckant van de parkeerplaats (aan de N57) van Waterland Neeltje Jans. Kosten? 3,40 euro p.p. kind t/m 12 j. 1,13 euro, donateurs of leden: 2,27 euro Info natuurexcursies? Tel: 0113-569110 huts-aan-hulskranCEn De legendarische dansmusical A Chorus Line gaat over zeventien ambitieuze dansers die alles geven voor de felbegeerde rol in een nieuwe Broadway musical. De regisseur (Wilbert Gieske uit GTST) laat de dansers tot het uiterste gaan. Hoe gaat dit verder? Volgt de roem of de anonimiteit? 'A Chorus Line' is gebaseerd op de biografische verhalen van een groep Broadway-dansers en was in New York één van de langst lopende musicals (vanaf 197511). Tegen inlevering van deze bon bij de kassa van het nieuwe Luxor ontvangt u Normale prijs: parterre/stalles/le balkon 34,- euro en 2e balkon 29,50 euro 5 Em 17 februari Wat? Musical 'A Chorus Line' Wanneer? 5 t/m 17 februari Aanvang? 20.00 uur, Zo 10 februari óók matinee 14.00 uur, Zo 17 februari alléén matinee 14.00 uur Waar? nieuwe Luxor Theater, Kop van Zuid, R'dam Reserveren? Tel: 010-4843333 Deze korting is niet geldig in combinatie met andere aan biedingen/passen, op reeds gekochte kaarten en zolang de voorraad strekt. aiegener hute-aarvhutskraneen Êenheid: Gemiddeld aantal bezoekers per week 96 '97 -98 '99 *00 01 l- m

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 6