Haarwortel verraadt eetpatroon en gezondheid m HAAR DONDERDAG 31 JANUARI 2002 5- 1519 Haar is een van de belangrijkste onderdelen van het uiterlijk van mensen. Iedereen heeft haar en heeft er een mening over. Of men heeft te weinig, of men heeft te veel en de kleur, de hoeveelheid en de coupe worden naar hartelust aangepast. Over deze culturele en psychologische aspecten gaat de tentoonstelling 'Haarfijn bekeken!', die van 1 februari tot en met 1 september is te zien in het Museon te Den Haag. De geschiedenis van de haardracht wordt getoond, de bezoeker kan ook zien hoe men in Peru naar de kapper gaat en hoe inventief men in Kameroen het haar vlecht. Middels een interactieve opstelling kan men zien hoe het uiterlijk verandert met een andere haarstijl. Muziek met haar als thema, mode en trends, zegs wijzen en voorwerpen uit de eigen collectie van het Museon maken deel uit van de tentoonstelling. Daarbij is er ook aandacht voor dierlijk haar. Haar is ook een rijke bron van wetenschappelijk onderzoek. In de tentoonstelling wordt deze kant van haar ook belicht. Zo kan men duizendmaal vergrote haren zien en worden allerlei wetenswaar digheden uitgelegd. Getoond wordt bijvoorbeeld hoe lang haar kan worden, waarom mensen ver schillende kleuren en vormen van haar hebben, waarom mannen vaak kaal worden en wat weten schappers allemaal af kunnen leiden over een persoon wiens haar men onderzoekt. goot tot een miljoen keer. In een speciale opstelling met een stoel en een videomicroscoop, aange bracht in de hoofdsteun, kunnen bezoekers hun eigen haar tot 1000 maal vergroten. De vergro ting wordt op een videoscherm geprojecteerd zodat men kan zien hoe de conditie van het eigen haar is en hoe verschillend twee haren op hetzelfde hoofd kunnen zijn. Ook kan men heel goed zien of de bezoeker in de stoel haarproducten zoals verf of gel heeft gebruikt. Foto's en een gesproken tekst geven uitleg over wat de bezoeker ziet. Grijs bestaat niet Op een 'normaal' hoofd groeien ongeveer 120 duizend haren. Daarvan vallen er dagelijks tus sen de 50 en 100 uit, zo'n 30 duizend per jaar. De verschil lende fases van de groei worden getoond, maar ook wordt uitge legd hoe lang een haar kan wor den. Kaalheid is vaak een gevolg van hormonale veranderingen in het lichaam en is vaak genetisch bepaald. In een versnelde film ziet men op een vierkante centi meter hoofdhuid het haar groei en bij drie mensen met verschil lende haartypen: sluik, krullend en kroeshaar. De sterkte van haar wordt getoond door aan een bosje van 200 haren een gewicht van drie kilo te hangen. Slechts een paar moleculen in het haar bepalen de kleur van haar. Deze kleur ligt genetisch vast bij de geboorte. De bezoe ker kan zien dat grijs haar eigen lijk niet bestaat, maar dat het een mix is van witte en gekleurde haren; het peper-en-zouteffect. Wit haar heeft geen pigment meer. Het ontstaat bij Afrikanen rond de 44 jaar, bij Aziaten rond de 40 en bij Europeanen rond 34 jaar. Stress en haar De tentoonstelling begint met een onderzoek naar de structuur en fysieke eigenschappen van haar. De bezoeker krijgt wetens waardigheden over haar voorge schoteld en mythen worden ont zenuwd. In een 10 duizend maal vergrote haar worden de ver schillende onderdelen getoond. Er wordt uitgelegd waarom haar zo sterk (je kunt het niet plat slaan met een hamer), zo elas tisch (haar kan tot 50 procent uitrekken), zo vervormbaarheid (haar kun je voor een tijdje van sluik in de krul brengen) en zo poreus is (de haarlengte veran dert afhankelijk van de lucht vochtigheid). Het levende deel van de haar, de wortel, wordt getoond en er wordt uitgelegd waarom stress invloed heeft op ons haar. Middels grote foto's wordt het verschil tussen menselijk en dierlijk haar getoond. Maar ook kan men het verschil tussen menselijk hoofdhaar en lichaamshaar zien. Zo wordt uit gelegd dat hoofdhaar al vanaf de geboorte groeit en vooral bij mannen vanaf een bepaalde leef tijd sneller uitvalt terwijl lichaamshaar pas in de puberteit gaat groeien en veel minder uit valt. In een filmproductie wordt in drie minuten tijd een haar ver- ling gaat meer over ons uiterlijk, dat voor een belangrijk deel door ons haar wordt bepaald. Iedereen wil er wel eens anders uitzien dan voorheen en dat wordt vaak gedaan door een andere coupe te nemen. En toch zijn er maar weinig mensen die een radicale verandering aandu- ren. In de metamorfosekamer kun je toegeven aan de fantasie van een totaal ander uiterlijk, zonder dat het meteen perma nente gevolgen heeft. Door middel van een slim video systeem kan de bezoeker zich zelf een keur aan haarstijlen aan meten. Er zijn meer dan 40 ver schillende modellen, variërend van een zestiende-eeuwse pruik via haarstijlen uit Namibië en Cambodja tot de coupes van hedendaagse haarkunstenaars. Een aantal kunstenaarsimpres sies zijn ook tentoongesteld. Een portrettengalerij geeft aan dat mensen altijd en overal wel op de één of andere manier met hun haar bezig zijn. Ramses was roodblond Haar wereldwijd Zowel archeologen als politie mensen gebruiken haar om meer te weten te komen over de drager ervan. Haar bevat informatie, die tot duizenden jaren na de dood van de eigenaar bewaard blijft. Via het haar weten we dat farao Ramses roodblond haar had en een blanke huid. Een haarwortel bevat alle informatie om een DNA-profiel van iemand te maken. Bovendien blijft infor matie over wat de drager van de haar bijvoorbeeld at en zijn gezondheidssituatie voor zes maanden in een haar bewaard. Shampoomachine In de laboratoria van grote pro ducenten zijn schei- en natuur kundigen en biologen constant in de weer om haarproducten te ontwikkelen die het haar beschermen, schoonmaken, onderhouden en veranderen. In een speciale adviessalon kunnen bezoekers door haarexperts de conditie van hun haar laten nagaan. Ook zijn een aantal spe ciale machines te zien die wor den gebruikt om de gevolgen van haarproducten op haar te testen. Zo is er een shampooma chine die test wat de invloed van shampoo is op de kleur van haar. Een bewegende pruik test de houdbaarheid van fixatiemidde len. Een film toont de effecten van haarkleuring op het haar. Ook wordt uitgelegd waarom ammo nia nodig is voor permanente haarkleuring. Middels een audiovisuele display worden de effecten van föhnen getoond en wordt uitgelegd waarom men met föhnen het haar ook in vorm kan brengen. Het vervolg van de tentoonstel- In dit vierde onderdeel van de tentoonstelling wordt een histo risch en mondiaal beeld gegeven van haarexpressie. Men kan liedjes over haar horen, gedich ten over haar lezen en tal van foto's bekijken. Een keur aan kapperszaken wordt getoond, van chique salons in Parijs tot barbiers uit Pondicherrie in India. Vreemde pruiken voor zien van luidsprekers maken het de bezoeker mogelijk te luiste ren naar liedjes over haar. Een film van tien minuten geeft een duidelijk beeld van de diverse manieren waarop men in ver schillende culturen en verschil lende tijden met haar omgaat. Uitspraken en gezegden - als je haar maar goed zit, tegen de haren instrijken, je wilde haren kwijtraken - geven de invloed van haar op ons taalgebruik weer. Een video toont een reeks van advertenties voor haarpro ducten uit de hele wereld. De tentoonstelling wordt afge sloten door de vertoning van stukken uit de collectie van het Museon. Er zijn tekeningen van haarstijlen, haarverzorgingspro- ducten uit Suriname, Afrika en Irian Jaya, kappersborden uit Afrika en Barbies met verschil lende haarstijlen te zien. Ook de magische kant wordt niet verge ten: maskers met mensen- en dierenhaar, kledingstukken van bont of afgezet met haar, schil den en speren van de Dayak uit Borneo en een video van een haarsnij ritueel van een Hindoestaanse baby. De tentoonstelling wordt afge sloten met enkele curiosastuk- ken, zoals een aantal schilderij en, sieraden, strijkstokken en 1 een haarhygrometer. Kaal? Toegang gratis! Bezoekers kunnen op diverse momenten gedurende de ten toonstelling deelnemen aan spe ciale activiteiten. Zo kan men een haaradvies krijgen van experts van L'Oréal en kan men kennismaken met hun produc ten. Er zijn er speciale werk hoekactiviteiten voor kinderen en het restaurant biedt speciale haarversnaperingen aan. Leer lingen van de kappersvakschool komen in het Museon knippen en er zal een competitie worden gehouden wie het langste haar heeft. De tentoonstelling 'Haarfijn bekeken!' is ontwikkeld door het Parijse Cité des sciences et de 1'industrie en door cosmetica- producent en haarexpert L'Oréal. Het Museon is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. In de schoolvakanties is het Museon ook op maandag geopend. De toegangsprijs voor personen van 12 jaar en ouder bedraagt 6 euro. Kinderen van 4 tot en met 11 jaar betalen 3 euro en hou ders van een 65+Pas en CJP 5 euro. Museumjaarkaart is gel dig. Bij groepen van minimaal 20 personen geldt een korting van 0,50 euro per persoon. Wie kaal is, mag voor niets naar bin nen. Het Museon is eén populair-wetenschappelijk museum, met jaarlijks meer dan 200 duizend bezoekers. Het museum heeft een grote vaste collectie met ongeveer 265 duizend voorwerpen op het gebied van archeologie, geologie, biologie, geschiedenis, natuurkunde en volken kunde. Een deel daarvan is voor het publiek toegankelijk in een vaste opstelling die in 2003 geheel vernieuwd zal worden. In tijdelijke tentoonstellingen wordt met steeds wisselen de onderwerpen een keur aan onderwerpen op een zeer toegankelijke en interactieve manier voor het grote publiek tentoongesteld. Het Museon is uniek in haar edu catieve mogelijkheden voor scholen voor basis en voortge zet onderwijs. In achttien themazalen worden evenzoveel onderwerpen getoond en zij vormen het decor voor lessen, die door de museumconservatoren worden gegeven. mm m mi m opmm

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9