'Als je iets wilt veranderen kun je niet om het systeem heen Welke partij past bij mij JONG Uitslag WOENSDAG 13 FEBRUARI 2002 7- 1449 tekst PAUL VAN SCHAIK Er is bij jongeren niet veel animo meer voor de politiek, merkten de jongerenorganisa ties in de regio. Toch is de stem van de jeugd heel belangrijk, vindt bijvoorbeeld de Rot terdamse Jongeren Raad (RJR), want zij kan veranderingen teweeg brengen en de poli tiek wakker schudden. De RJR, die de belangen van de jongeren verdedigt namens 25 aangesloten jongerenorganisaties, voert voor de gemeenteraadsverkiezingen van 6 maart stevig campagne. Met voorlichting op scholen en in jongerencentra, radiocom mercials, filmspotjes, flyers, boomerangkaarten en een debat wil de RJR de jonge kie zers desnoods de stembureaus in sleuren want: de democratie moet worden gewaar borgd. Dat de regering van stad en land veel jongeren koud laat, ligt vol gens de leden van de jongeren- raad Hassan Ekerpr (19), Nesrin Musa (18) en Duco Hoogland (17) voor een deel aan de toege nomen welvaart. Duco: 'Mensen krijgen pas de neiging signalen af te geven als dingen fout gaan. Het gaat nu economisch relatief goed en als er niet veel fout gaat worden mensen stil.' Volgens Hassan speelt bij jongeren ook mee dat ze met heel andere din gen bezig. 'Een vriendinnetje, skaten, de bioscoop of uitgaan vinden de meeste belangrijker. Politieke bewustwording komt met de jaren.' Hijzelf sloot zich al op zijn dertiende aan bij een politieke partij. Hij is zich be wust van zijn uitzonderlijke po sitie. "Ben je gek of zo?' zeiden ze, of 'waar ben jij mee bezig?' Nu verandert dat. Ze vinden het ook wel wat. Over twee jaar zeg gen ze misschien dat ze er ook wel bij willen.' De RJR, die sinds 21 januari of ficieel een eigen pand heeft aan de Westblaak 107, wil jongeren van het belang doordringen zich met het gemeentebeleid te be moeien. In de campagne worden de jongeren volgens Nesrin, die tot projectleider is gebombar deerd, op een laagdrempelige manier doordrongen dat 'stem men niet alleen voor mietjes is'. Nesrin stelt: 'Het is voor hun toekomst, hoe gaar dat ook mag klinken. De politiek is in de leef wereld van jongeren verstren geld. Dag in dag uit hebben ze er mee te maken.' In de opkomstbevorderende ver kiezingscampagne zal daar ruim aandacht aan worden besteed. Niet alleen de verkiezingen en de programmapunten van de par tijen staan centraal, het hele sys teem wordt toegelicht. Nesrin verduidelijkt: 'Veel jongeren hebben een grote bek, maar we ten niet waar ze hem moeten openen. Daar komt het vaak op neer. Als ze wat in hun mars heb ben moeten ze de weg weten te vinden naar de organisatie die er voor is. Als je iets wilt verande ren kan je niet om het systeem heen, met zijn bureaucratie. Daar moetje doorheen.' Om een skatepark te realiseren is meer nodig dan dat hard op straat te roepen. En als het sport veld in de buurt is verwaarloosd of het zwembad niet deugd kom je toch weer bij de politiek uit, weten ze. Hassan: 'Ons doel is niet alleen ze te laten stemmen, maar jongeren bewust maken van politiek. Dat kan ook door lid te worden van een partij, een bestuursfunctie te bekleden of je stem te laten horen bij een orga nisatie als de onzp.' 'Ik vind dat jongeren meer korting moeten krijgen De RJR herkent een veijonging bij de Rotterdamse partijen. Het aantal kandidaten onder de der tig jaar is flink toegenomen. De politiek zendt volgens hen een sterk signaal uit dat ze de jonge ren een belangrijke groep vindt. Duco benadrukt dat Rotterdam een stad is met een grote jonge populatie. 'Tegen de Nederland se trend van vergrijzing vindt hier verjonging plaatst.' De be stuurders nemen de jongeren dan ook serieus, weet hij. 'Een jon- gerenraad met, een eigen pand; dat zegt toch wel iets. Als enige in Nederland.' In de vijfjarige bestaansgeschie- denis heeft de RJR al over heel wat onderwerpen geadviseerd aan de gemeenteraad. Zo is me de op het advies van de RJR het deurbeleid van discotheken on der de loep genomen, Het Hand vest van de Rechten van de Jeugd van Rotterdam is aange nomen en ook werd op advies van RJR een leeftijdsverlaging eens bent, weet je waar je moet zijn. Jij bent ook iemand met recht van spreken.' Op zes maart is het weer zover; dan vinden de verkiezingen plaats. Dit is de dag waarop er wordt besloten wie er voor de komende vier jaar de lakens uit deelt. Met andere woorden: deze mensen die gekozen worden, be palen de dingen die jij in het da gelijks leven doet. Ook jij hebt stemrecht, dus ook jij bent mede verantwoordelijk voor waar iedereen in het dage lijks leven mee te maken heeft. Als je denkt dat de buurt/school of het uitgaansleven kaka is, dan is dat dus ook jouw schuld. Door te stemmen kies je voor een poli tieke partij en persoon waarvan jij denkt, 'nou hij/zij is wel flex'. Want diegene moet uiteindelijk beslissingen nemen over wat be palend is in jouw leven. Jij be paalt met je stem dus zelf of jij kan gaan chillen in het jeugd honk, of dat jij en je matties wel een block-party mogen geven. Als je het moeilijk vindt om de juiste partij te kiezen helpt de kiestest misschien. Hij maakt onderdeel uit van de Kieswijzer, die is opgesteld door de Stichting Democratisch Steunpunt Rotterdam, in samen werking met de overige interme diaire instellingen. De Kieswij zer kun je inzien op www.sdsr.nl of aanvragen bij SDSR, Postbus 30226 3001 DE, Rotterdam, Beursplein 37, telefoonnummer: 010-205 14 80. In de uitgave staan die verschillende opvattin gen van de partijen per thema op een rijtje. De Kieswijzer geeft geen com pleet overzicht van de standpun ten van de partijen, maar kan wel helpen bij het maken van een weloverwogen keuze. De RJR wordt volgens Nesrin door de gemeente steeds vaker om advies gevraagd. Maar ook ongevraagd mag de jongeren- raad haar stem laten horen. En hoewel ze geen eigen onder zoeksbureau ter beschikking heeft kunnen ze via de gemeen teraad of de lidorganisaties 'wel een balletje laten rollen', stelt Nesrin. Hardop bedenken ze items die voor advies in aanmerking ko men. Zo ontbreekt er volgens Nesrin een centraal jeugdhonk in de stad. Daarmee zou rondhan gende jeugd van de Lijnbaan een onderkomen kunnen worden ge boden. Hassan verklapt dat er grote plannen zijn met de Wee- nahal, die wellicht wordt omge bouwd tot een Youthmekka waar jongerenorganisaties evenemen ten kunnen organiseren. Een item waar hij zich sterk voor wil maken is begeleiding van jongeren die voortijdig school verlaten. 'Het Cityteam houdt zich daar mee bezig. Daar kan ik me in vinden. Die jongeren ra ken kwijt en die moet je niet aan hun lot overlaten op een moment in hun leven dat ze richting be palen van hun toekomst.' Ook aan jongerenhuisvesting moet volgens hem veel meer worden gedaan. Er zijn veel te weinig be reikbare, toegankelijke wonin gen voor jongeren, weet hij. Of de gebrekkige inspraak van scholieren op scholen, oppert Hassan een ander thema, lande lijk is dat geregeld in de wet op medezeggenschap, maar binnen scholen is dat geen issue. Duco draagt aan dat het open baar vervoer voor scholieren veel te duur is. 'Ik vind dat jon geren tussen 12 en 18 meer kor ting moeten krijgen, die vallen tussen wal en schip.' De voorzit ter van de jongerenraad is verder niet ontevreden over het aantal activiteiten dat voor jongeren wordt georganiseerd, maar weet dat ze niet altijd aansluiten bij de behoeften. 'Daar gaan we mee aan de slag.' Een ander onder werp dat voor advies in aanmer king komt noemt hij het ophef fen van de Rutgerstichting: 'Een hele slechte zaak, want er is wel behoefte aan zo'n instituut, maar er is niets voor in de plaats geko men. Dat is een onderwerp voor ons.' 'Jij bent ook iemand met recht van spreken Op de vraag waarom ze zelf hun vrije tijd vrijwillig opofferen voor het algemeen belang, ant woordt Hassan: 'Misschien ben ik gewoon gek. Maar ik was me al vroeg bewust dat ik graag mijn stem wilde la ten horen. Wat mij dwars zit is dat iemand anders over mij kan en mag beslissen zonder dat ik daar zelf iets over heb kunnen zeggen.' In het magazine, dat speciaal voor de verkiezingen door RJR wordt uitgegeven, werft Nesrin in duidelijke taal. 'Mocht er iets gebeuren wat in strijd is met je rechten, dan maak je daar na tuurlijk werk van. Dat kun je doen door een klacht in te dienen bij de gemeente maar ja, dan sta je er in je uppie voor. Wat je ei genlijk nog beter kan doen is naar de RJR stappen. De Rotter damse Jongeren Raad is een or ganisatie die vierkant achter jon geren staat. Wij kennen alle hoe ken en gaten van de gemeente en hebben overal zijn contacten. Je kunt de RJR zien als tussenper soon of als vertegenwoordiger tussen jou en alle andere officië le instanties. Als er iets gebeurt waar jij het als jongere niet mee tot zestien jaar voor het voorma lige Easy Everything internet café doorgevoerd. Om overlast tegen te gaan is het vooral belangrijk dat: A. politie strenger optreedt en jus titie sneller en zwaarder straft B. burgers zelf verantwoordelijk heid nemen en elkaar aanspreken op gedrag C. drugsprijzen dalen door vrije verstrekking en afspraken met dealers, zodat criminaliteit af neemt Burgers verdienen meer directe inspraak op beleid: A. nee, burgers hebben voldoende kans op inspraak via de verkiezin gen B. ja, vaker volksstemmingen (re ferenda) C. ja, door de instelling van wijk raden Je krijgt 100 duizend euro die je moet besteden aan kunst cul tuur. Je kunt daarbij kiezen uit drie doelen. Waar gaat jouw geld naartoe? A. onderhoud van monumenten en cultureel erfgoed B. grote evenementen als het Zo mercarnaval C. kleinschalige projecten voor en door bewoners in de wijken De regio is op het moment het meest gebaat bij: A. meer normen, waarden en spiri tualiteit B. ontwikkeling van economie en imago C. goede ondersteuning van kans arme mensen Het belangrijkste doel van het onderwijs moet zijn: A. jongeren doordringen van ge dragsregels en sociaal gevoel B. personeelstekorten oplossen door aan te sluiten op de arbeids markt C. mensen hun wensen en talenten leren ontwikkelen De winkels moeten een dag per week dicht: A. ja, zondag is een dag voor be zinning en gebed B. nee, bij grote steden als Rotter dam of Dordrecht hoort een 24- uurs economie C. maakt niet uit, zolang het win kelpersoneel er niet de dupe van wordt overwegend A Vermoedelijk deel je een aantal standpunten met CDA of Christen unie/SGP. De standpunten van de VVD zijn ook ie aandacht waard. Lees ter controle van je keuze de rest van de kieswijzer. overwegend B Je zult waarschijnlijk een keuze maken tussen D66 en WD, hoe wel PvdA ook een kans maakt. Vergelijk de standpunten van deze partijen. Lees ook de rest van de kieswijzer overwegend C GroenLinks ligt voor de hand. SP en PvdA zijn ook serieuze kans hebbers. Lees de kieswijzer en controleer of dit klopt. Zo ja, ver gelijk de standpunten van deze partijen. gelijkspel Bepaal welke thema's in deze kies wijzer je het belangrijkst vindt. Vergelijk de partijstandpunten over die "thema's. Streep standpunten waar je het niet mee eens bent door. Markeer passages waar u volledig achter staat, kies de partij met standpunten die het dichts bij uw eigen opvattingen komen. Lees voor je gaat stemmen ook wat die partij over andere onderwerpen zegt. Lokale partijen zijn in deze test buiten beschouwing gelaten. Ga na welke partijen in jouw gemeen te actief zijn en welke standpunten ze hebben. Bijvoorbeeld door een huis-aan-huiskrant of een regio naal dagblad te lezen. Die beste den volop aandacht aan de verkie zingen. Wel of geen skatebaan: de politiek beslist. www.rjr.nl Stemmen is niet alleen voor mietjes foto's JANSSEN DE KIEVITH foto: LEUNIS VERLINDE of k|(t OR «O

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 15