i IN KRANT Gemeente voert strijd tegen jarenlange achteruitgang verder opgevoerd mj intratuin YJ Of Politiek op de bres voor behoud bus 126 Garantie voor huurders van sloop- en renovatiehuizen Bewonersverenigingen akkoord met tijdelijke brug over Schie Inbrekers op heterdaad betrapt Wegener huls-aan-hulskranten Vrouw blind na aanval met zuur De Schatten van de Regenboog 127 bonnen bij tramcontrole Auto dieven ramt winkelpui Particuliere woningvoorraad Schiedam aangepakt fj Primula acaulis, diverse kleuren. PAUL BERG WOENSDAG 13 FEBRUARI 2002, JAARGANG 54 Nr. 7 KIJK OP OE RUBRIEKSPAflINA'S VERSCHIJNT IN DE GEMEENTE SCHIEDAM TOTALE OPLAGE: 936.605 NS1 Schiedam: Montmartre Aan de Maas Archief Wie is wie? SOBO: 'Stedelijk sociaal convenant' SCHIEDAM - Een 24-jarige Schiedamse is blind geworden door nadat ze in haar woon plaats werd overgoten met een bijtende vloeistof, vermoede lijk een zuur. De politie trof de om hulp roepende vrouw donderdagavond aan in por tiek aan de Klaas Katerstraat. Zij vertelde dat er even tevo ren in haar woning in de Van Oldebarneveltstraat een haar onbekende man was geweest die haar de vloeistof in het ge zicht had gegooid. Het slacht offer werd direct naar het Oogziekenhuis vervoerd waar artsen vaststelden dat de vrouw het licht uit beide ogen had verloren. De recherche stelt een onder zoek in naar de toedracht van de zware mishandeling. Paul Berg over... specialistisch oogonderzoek: Museum De Regenboog. Dat zou eigen lijk wel de beste benaming zijn voor de basisschool aan de Warmoezeniers- straat, die de komende weken is inge richt als museum. De lopende tentoon stelling kreeg de titel De Schatkamers van de Regenboog mee. wat natuurlijk klinkt naar spannende zaken. De kinde ren hebben hun museum zelf ingericht, met een beetje hulp van de leraren. Op de openingsdag werden zij meege voerd naar een rariteiten-kabinet en kon den zij luisteren naar een speciaal ge maakt projectlied, dat door hun hoog steigen meesters en juffrouwen ten ge hore werd gebracht. Een aantal groepen gaat binnenkort ook musea bezoeken. De kinderen gaan een kijkje nemen bij onder andere het Stede lijk Museum en het Onderwijsmuseum. Ouders en belangstellenden zijn overi gens welkom op de inloopavond op woensdag 20 februari tussen 18.30 en 20.00 uur. Dan kunnen ze kijken of con servator misschien iets voor hun kinde ren is. SCHIEDAM - Bij een tramcon trole op de Rotterdamsedijk kre gen 127 passagiers een proces verbaal voor 'zwart rijden'. De politie schreef daarnaast zes be keuringen uit voor het niet op zak hebben van een legitimatie. De grootscheepse controle werd donderdag tussen 17 en 21.30 uur gehouden in samenwerking met de RET. In totaal werden 1000 passagiers gecontroleerd. SCHIEDAM - Met een perso nenauto ramden inbrekers zon dagnacht rond twee uur de voor pui van een winkel aan de Mgr. Nolenslaan. De bestuurders gris ten in alle haast een autoradio, fototoestellen en mobiele tele foons weg, maar kwamen niet ver. Even later werd in de Samu el Esmeyerstraat een personen auto aangetroffen met daarin vermoedelijk de ontvreemde goederen. De auto bleek gestolen te zijn. door Wim Schelberg SCHIEDAM - De strijd te gen achterstallig onderhoud wordt verder opgevoerd in Schiedam. Want, zo stelt het college in een voorstel aan de raad: 'grootschalige ach terstanden leiden tot stagna tie en verpaupering'. Inves teren in onderhoud en ver nieuwing hjebben juist een tegengesteld effect: opwaar dering en positieve dyna miek. Om de verbetering van juist de vooroorlogse woningvoorraad in Schie dam van de grond te krij gen, stelt het college een zo genaamd 'revolving fund- systeem' voor. Het gaat hier om leningen tegen een lage rente. De lening komt op termijn terug; het geld kan opnieuw worden ingezet. De stad wordt er beter van; de bewoner wordt er beter van en de gemeente speelt min of meer quitte. Oud nieuws volgens het CDA: zij stelden immers een dergelijk sys teem al lang geleden voor. RA.van der KOOIJ tl - fj 12 I HET GROENE WARENHUIS VanjOrBtf nu voor Dat de ingreep nodig is, is al een veeg teken. Immers: in principe is een eigenaar zelf verantwoor delijk voor de staat waarin zijn huis zich bevindt. Maar niet alle eigenaren hebben hetzelfde idee over het begrip 'goede staat'. En dus zijn nog steeds heel wat rot te plekken te 'bewonderen' in de len van Schiedam. Dus wil de gemeente proberen eigenaren te overtuigen van het belang van een goed-uitziende woning. Dat kan bijvoorbeeld door het stimu leren van verenigingen van eige naars, groot onderhoud, verbete ring en projectontwikkeling, ac tiveren van beheer en onderhoud door particulieren zelf en funde ringsherstel. Daarvoor is een goede gereedschapskist beschik baar, stelt het college. In die 'kist' onder andere voorlichting en communicatie, bouwkundige expertise, de mogelijkheid om te financieren waar nodig en een onderhoudsfonds, om maar eens wat voorbeelden te noemen. Maar ook kan zachte dwang worden uitgeoefend in de vorm van het aanschrijven van eigena ren of het mogelijk maken van de keuze tussen herstel of sloop en nieuwbouw. Organisatorisch is er een pro bleem, want de gemeente is niet in staat, zelf de gestelde opgave te realiseren. Daarvoor worden extern partners gezocht. De in spanning is mogelijk dankzij een eenmalige bijdrage uit de ISV door het rijk. En die onder steuning is welkom, zo stelt het college. Maar ook wordt gesig naleerd dat het bedrag bij lange na niet voldoende is. Dus moet het geld zo worden ingezet dat een deel ervan op termijn weer terugkomt. Als het over verbetering van de vooroorlogse woningvoorraad - monumenten uitgezonderd - van Schiedam gaat, gaat het in eens om grote bedragen. De ge middelde onderhoudsachters- tand van particulieren bedraagt een ruime 36.000 euro; in de particuliere huursector komt de achterstand op een bedrag van ongeveer 33.000 euro. Sociale verhuurders zorgen het best voor hun woningen: de achters tand is daar nog geen 9.000 eu ro. In deze bedragen zijn dan de nodige herstelwerkzaamheden voor funderingsonderhoud meegenomen. Ook financieel is er dus een probleem: de finan ciële positie van Schiedam laat niet toe om eigen middelen in woningverbetering te stoppen. Het rijk stelt zo'n veertig mil joen euro beschikbaar, terwijl de achterstanden oplopen tot het tienvoudige van dat bedrag. En dan gaat het alleen nog om het wegwerken van de achters tand. Een mentaliteitsverande ring bij eigenaars is daarmee nog niet bereikt. Met andere woorden: de woningvoorraad zou er tien jaar na de grondige opknapbeurt misschien weer even slecht bijstaan. En dat is nou net niet de bedoeling. De financiële kant van de zaak is bovendien ernstig geflatteerd: de gegevens zijn uit 1995 en er is geen rekening gehouden met herstelkosten anno 2002, laat staan dat de bedragen geïnd exeerd zijn. De eindafrekening kan dus vele procenten hoger liggen. Zie verder binnenpagina: 'Huiseigenaren moeten met 'revolving fund' systeem grote re offers brengen' SCHIEDAM VLAARDIN- GEN - Buslijn 126 van Connexxion moet behouden worden. Dat geeft Groen- Links aan bij het Vlaarding- se college van B en W. De lijn dreigt per september te verdwijnen, onder meer door de komst van de metro naar Vijfsluizen. In een re- OVERBEHARING b&avhj center ALMA &0&ZL4NP actie laat verkeerswethouder Aart Kool weten dat er nog volop overleg gaande is tus sen ambtenaren, de RET, Connexxion en de Stadsre gio Rotterdam. Vlaardingers en Schiedammers zijn im mers gebaat bij een fijnma zig netwerk van buslijnen. Door het schrappen van de buslijn is het straks in de avon den en weekeindes niet meer mogelijk om met de bus naar Maassluis en verder naar het Westland te reizen. "Ook om gekeerd is dat dan het geval. Winkelen in Vlaardingen via het openbaar vervoer wordt voor Schiedammers, Maasslui- zers en Westlanders onmoge lijk. En wat te denken van werknemers die in het West- land werken? Het is waar dat lijn 125 behouden blijft, maar deze lijn komt 126 niet tegen in Maassluis, dus overstappen is er niet bij. Bovendien gaat ook lijn 125 een andere route rijden en komt deze niet meer langs NS station Vlaardingen- Oost. Lijn 125 zal in de avon duren en op zondag niet meer rijden en op de zaterdagen niet verder dat station Vlaardingen- West. Volgens een woordvoerder van busmaatschappij Connexxion in Boskoop moet het vervoers bedrijf op last van de Stadsre gio Rotterdam van het toneel verdwijnen. "En dat is onze opdrachtgever en die heeft via een herschikking bepaald dat het gebied toevalt aan de RET." De Vlaardingse wethouder Kool geeft als verklaring dat er een vrij ingrijpende verande ring op komst is. "In positieve zin omdat de metro richting Vijfsluizen komt. Dat heeft ge volgen voor het hele net van openbaar vervoer in deze re gio. Het is nu nog niet hele maal duidelijk hoe de plannen zijn. Daar wordt nog op gestu deerd en ook deze week is er weer ambtelijk overleg. Uiter aard zijn we als gemeente alert op wat er staat te gebeuren, want het gaat om de bereik baarheid van onze burgers. Het is nog onbekend wanneer er duidelijkheid komt. Het signaal van GroenLinks is goed, maar dat er niet goed is nagedacht niet. Het nadenken is nog bezig", aldus de bestuurder maandag. SOBO werkt aan Stedelijk sociaal plan SCHIEDAM - Het Schiedams Overleg Bewoners Organi saties (SOBO) wil voor 1 april een stedelijk sociaal plan op tafel hebben waarmee huurders in het licht van de stadsvernieuwing een aantal garanties wordt verstrekt. Verhuizing bij sloop op renovatie moeten dusdanig scherp worden geformuleerd dat de woonkwaliteit van de huur der gewaarborgd blijft. Het sociaal plan wordt gerealiseerd in overleg met een afvaardiging van alle 38 aangesloten bewoners- en huurdersbelangen-organisa- ties, Woonplus, de Woonbond, de Vereniging van Nederlandse ge meenten (VNG) en het ministerie van VROM. 'En dat is hard no dig,' zegt SOBO-voorzitter John van Gestel. 'Want niet alleen ver dwijnt een deel van de Burgemeester van Haarenlaan en de daar achter gelegen woningen tussen nu en 2007 maar ook andere delen van Schiedam, onder meer het Stationplein, krijgen te maken met sloop en renovatie. Huurders die hiermee geconfronteerd worden moeten zekerheid hebben over de consequenties van een en ander.' Zie verder binnenpagina: 'Stadgenoten die te maken krijgen met sloop en renovatie kun nen rekenen op SOBO' SCHIEDAM - In overleg met de bewonersverenigingen van het Hol- landiaterrein, de Delftlandseweg en de gemeente Schiedam is over eenkomst bereikt over de tijdelijke brug over de Schie. De bewoners hebben zich de afgelopen weken fel verzet tegen de komst van de brug. Met name het vervoer van bussen over de brug was een doorn in het oog van de bewoners. In de overeenkomst die nu is bereikt, is afgesproken dat alleen hulp diensten, voetgangers en fietsers van de brug gebruik maken. Lijn diensten gaan de route rijden die tijdens de Brandersfeesten ook wordt gereden. De brug blijft liggen tot 26 april en wordt daarna verwijderd. Maandag is gestart met de bouw van de tijdelijke brug over de Schie die tussen de Delftlandseweg en de Prof. Kamerlingh Onnesweg komt. De bouw van de brug, die twee weken in beslag neemt, is noodzake lijk vanwege de reconstructie van de Horvathweg/Plein 1940-1945. Door het plaatsen van de brug is de doorvaart voor alle scheepvaart verkeer voorlopig gestremd. Schepen kunnen Schiedam alleen nog verlaten via de Lange Haven en de Buitenhaven richting Nieuwe Maas. SCHIEDAM - Drie inbrekers werden zaterdag in Schiedam op heter daad betrapt toen ze probeerden binnen te komen in een woning aan de Roggeakker. Een 33-jarige buurman zag dat het drietal bezig was in of uit een raam te klimmen bij zijn buren. De man rende naar bui ten en zag kans van de mannen vast te pakken op het moment dat het drietal op de vlucht wilde slaan. De andere twee inbrekers schoten hun gevangen maat te hulp en be laagden de buurman, die zich genoodzaakt zag zijn prooi los te laten. De drie mannen renden weg in de richting van de Vlinderbuurt. Uit de woning wordt niets vermist. Zaterdagmiddag werd ingebroken in Sporthal Oost aan de Fahren- heitstraat. Nadat de ruit van de kantine was ingeslagen deden de da ders zich tegoed aan snoep en haalden geld weg uit de kassa. Maan dagmorgen zagen medewerkers van een transportbedrijf aan de Nieuw-Mathenesserstraat dat er was ingebroken door een ruit te ver nielen. Uit een kar die klaar stond voor de postbezorging, bleek een groot aantal pakketten van een postorderbedrijf weggehaald te zijn. Blijkbaar vonden de inbrekers niet alles even mooi wat in de pakket jes zat, want elders op het terrein werden wat goederen gevonden die waren uitgepakt en weggegooid. Donderdagavond werd ingebroken in een woning aan de Meester- straat. De dieven kwamen binnen door via het balkon aan de achter zijde een raam open te breken. Diezelfde avond werd ingebroken in een woning aan het Slot Haamstedepad. Een poging om de achterdeur te forceren mislukte, maar via de voordeur wisten de dieven wel bin nen te komen. Zij namen ondermeer geld en bankpasjes mee. MÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Het Nieuwe Stadsblad Wegener Huis-aan-Huiskranten Oplage: 936.605 Verspreiding in geheel Zuid-Holland Zuid OPTICIEN DAT IS DUIDELIJK "Oogmeting of compleet onderzoek, wij weten precies wanneer een oogartsbezoek gewenst is." Mgr. Nolenslaan 418 3119 EL Schiedam tel. (010) 4735384 Fo»; ËD BEWAERHEtJT 19KOOPWONI 1 WIJKSERVH SENKJRt* mm ton**» De woningvoorraad zou er tien jaar na een grondige opknapbeurt misschien weer even slecht bijstaan. Foto: ED DEWAERHEIJT SCHIEDAM - 's-Gravelandsoweg 383 Tel. 010 - 462 10 33 J -O I sr Pijnacker, Rijskade la, 015-3610000, donderdag/vrijdag koopavond. Stook Verstandig! Kijk voor de stooktabel elders in deze krant INFO-AVOND Zie onze advertentie elders in dit blad Lange Nieuwstraat 123 3111 AG Schiedam Tel. 010 - 473 55 59 NS1

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 1