I Huiseigenaren moeten met 'revolving fund' systeem grotere offers brengen 2 BRILMOD R#B BOON Meningen verdeeld over 'nieuwe' tv-zenders Excelsior '20 krijgt 91.000 euro subsidie Introductieprogramma voor nieuwe raadsleden Bezoek Melkert vooral onderonsje PvdA-leden Braderie op het Stadserf SCHIEDAM Sveaparken: Over borgen en door dalen Nieuws van de Hargahoeve Van Boxtel komt naar Schiedam Het Nieuwe Stadsblad Geen tijd voor afscheid; wel kansen voor kwaliteit Politici en ouderen komen samen HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 13 FEBRUARI 2002 7 - 1440 SCHIEDAM - Minister van Grote Steden Beleid Roger van Boxtel brengt op dinsdag 19 februari een bezoek aan Schiedam. Het pro gramma bestaat onder andere uit een discussie met VWO-leerlingen op het Stedelijk Gymnasium, een tocht met de Fluisterboot en een wandeling in het stadscentrum. Van Boxtel gaat tevens in gesprek met Schiedamse ondernemers, en voert een discussie met burgers en vertegenwoordigers van bewo nersverenigingen en het SOBO in de Aleidazaal van het Stadskan toor. Zijn dagje Schiedam duurt van 15.00 - 20.00 uur. SCHIEDAM - In navolging van de adviescommissie voor straat namen gaat het college van bur gemeester en wethouders ac- coord met de door haar aange dragen straatnamen voor de deelgebieden Sveadal en Sve- aborg. Deze onderdelen van de zogeheten Sveaparken zijn nog niet zo lang geleden opgeleverd, en kwamen voornamelijk in het nieuws toen het idee was ont staan om een van de straten naar de beroemde Zweedse popgroep ABBA te vernoemen. Het colle ge van B en W gaat met deze laatste naam in ieder geval ac- coord. ABBAborg wordt dan de naam van het centrale plein van deelgebied Sveaborg. Het voor zieningeneiland moet Malmö gaan heten en het overige gebied Olof Palmeborg, naar de jaren geleden doodgeschoten premier van Zweden. De andere straten krijgen wat eenvoudiger, maar zeker zeer toepasselijke namen: Hammerdal (ontsluitingsweg), Betedal, Fjelddal, Fjorddal, Skogdal en Tundradal. Deze na men zijn allen ontleend aan Zweedse landschapstypes, met uitzondering van de naam Ham merdal, die is ontleend aan de gelijknamige Zweedse stad. Met deze laatste naam wordt qua the ma en naamgeving een overgang gemaakt van het deelgebied Sve aborg naar Sveadal. KUNSTGEBITTEN (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) Naam: Casper Casp er is een wit/z warte kater van 2,5 jaar. Hij is bij ons geko men omdat hij niet kon wennen in het bovenhuis waar hij woon de. Casper is namelijk en nogal actieve kat, die echt buiten zijn energie kwijt moet kunnen. Kin deren, andere katten en honden is hij niet gewend, dus hoe hij daarop reageert weten we niet. Vreemde mensen vindt Casper een beetje eng, maar hij laat zich wel gewoon optillen, aanhalen vindt hij prima, maar hij is geen echte schootkat. Naam: Chico Chico, onze bastaard van 13 jaar, heeft al een keertje in deze krant gestaan, maar helaas voor hem zit hij nog steeds in het asiel. De ze nog actieve oude hond zoeket een bas die lekker van bos- of strandwandelingen houdt, ook een keertje mee in de tram naar de stad vindt Chico geen pro bleem. Hele jonge kinderen vindt chico niet echt leuk, dit vindt hij iets te druk op zijn oude dag. En katten zullen ook niet snel zijn vrienden worden. Oproep Wie heeft er nog een goed bruik bare koelkast (tafelmodel) over? Die van de Hargahoeve is kapot, en we hebben hem hard nodig. Dus als u iets voor ons heeft, kunt u bellen tijdens de opening stijden. We komen hem dan graag bij u ophalen! Dierentehuis Hargahoeve is geo pend op dinsdag tot en met vrij dag tussen 11.00 - 12.00 uur en tussen 13.30 - 16.00 uur. Zater dag is het tehuis geopend van 11.00 -15.00 uur. Hargahoeve is te vinden aan de Sportlaan 2, 3118 JC Schiedam. Telefoon 010 -471 41 51. door Wim Schelberg SCHIEDAM - Er was geen tijd voor afscheid. Dat con stateerde burgemeester Scheeres tijdens de laatste raadsvergadering in de hui dige bezetting. Immers: een week na de verkiezingen is er alweer een raadsvergade ring. Maar wie dan als raads- of collegelid de ban ken zal bezetten, is in feite nog onduidelijk. En er gaat meer veranderen. Zo be staat er na zes maart het du alistisch systeem. Eén ding moet wel duidelijk zijn: Schiedam moet verder. En om die reden presenteerde Scheeres het programma 'Kansen voor kwaliteit', waarin een door het college geformuleerde strategische visie op Schiedams toekomst gevat is. Scheeres: 'Het dualistisch sys teem zal de nodige aanpassingen met zich meebrengen. Zo neemt het college gewoon in de raadzaal plaats, samen met de gemeentese cretaris'. In de collegebanken zit in ieder geval een griffier. Maar dat zijn de veranderingen voor het oog. Er is meer. 'In het dualistisch systeem zijn taken en bevoegdhe den verschillend. Voor iedereen verandert er wel iets', aldus Scheeres. En dat is mede een re den geweest om nu eens niet te rug, maar juist vooruit te blikken. In 'Kansen voor kwaliteit' ziet het zittend college een mogelijkheid om zijn ideeën richting te geven. Sleutelwoorden zijn daarbij de toekomst van de stad, het ge meentebestuur en de organisatie. De nestor van de raad, Henk Me taal, kreeg maandag het eerste exemplaar uitgereikt. De ambities gaan ver. Ten eerste waar het de stad zelf betreft. Daar ziet het college in de toekomst adequate huisvesting voor een ge varieerde bevolking; een ver sterkte stadseconomie met oude bedrijfsterreinen die nieuw leven is ingeblazen; een verbetering van de infrastructuur; het aanbieden van onderwijs op HBO-niveau. Schiedam is het 'Montmartre aan de Maas', waar winkelen aantrek kelijk is en kunst, cultuur en toe risten welig tieren. En natuurlijk wil het college projecten als Sta tion Schiedam-Centrum en Schieveste realiseren. Het gaat, kortom, in groei van de stad. En daarbij is kwaliteit uitgangspunt. Krachtdadig Ook het bestuur zelf is onderwerp ven reflectie. 'Werken op ver schillende fronten betekent een krachtdadige bestuurlijke aan pak', zo is te lezen. Maar ook daarvoor is een omslag nodig. Meer samenwerking in een open en toekomstgerichte sfeer hoort daarbij. En een betere uitwisse ling van informatie tussen het ge meentebestuur en de partners in de stad; tussen het bestuur en de collega-besturen van andere ge meenten. Bovendien gaat het om ondernemend werken met zake lijke doelen en resultaten. De du- alisering van het gemeentebe stuur kan daarin een rol spelen. Raadsleden gaan zich concentre ren op de versterking van hun volksvertegenwoordigende, ka derstellende en controlerende rol, zo stelt 'Kansen voor kwaliteit'. En er komt een concentratie van bestuursbevoegdheden bij het college, dat als klein en slagvaar dig team een voortrekkersrol ver vult. De relatie met inwoners moet be ter worden. Die relatie is er op een drietal vlakken: het loket, de wijk en de stad. Het eerste helpt de inwoner op weg met zijn meest dringende vragen en de directe behoefte aan gemeentelijke dien sten. Dat contact moet soepel en helder verlopen. In de wijk moet de burger zich veilig en thuis voe len. Dat alles is het gevolg van een integraal stedelijk beleid, ge richt op kwalitatieve groei op alle fronten. Daarmee hoeft de ge meenteraad zich niet te bemoei en. Service is immers de taak van de ambtenaren. En in de wijk is ook voor de wijkwethouder een grote rol weggelegd. Wat vooral doel is, is een betrokken organisa tie, die creatieve oplossingen aan draagt voor de problemen die hij op zijn weg tegenkomt. Iedereen die voor de gemeente werkt heeft daarin natuurlijk een belangrijke taak te vervullen. Uit gangspunten zijn daarbij dat de mens in de organisatie centraal staat. Die mens is trots op de stad waarvoor hij of zij werkt. Ook is de medewerker betrokken. Be trokkenheid moet meer worden gestimuleerd door goede interne informatie en goede communica tie. Maar ook kwaliteit van het ambtelijk apparaat kan verder omhoog. Kennis kan 'buiten de deur' op landelijk en regionaal ni veau gehaald en gebracht worden, heet het in 'Kansen'. De bedrijfs cultuur kenmerkt zich door een open besluitvorming, zonder een al te grote nadruk op hiërarchie en regels. Er bestaat een open en integere manier van omgaan met elkaar en met externe partijen. Er bestaat een grote betrokkenheid en samenwerking. 'Als het be stuur en de medewerkers samen kiezen voor kwaliteit, kan de ge meente naar de burgers zeggen: Wij zijn de Schiedamse overheid. Wij zijn er voor u. Wij bouwen samen aan de stad en het welzijn van de Schiedammers', zo luidt het slot van de tekst. Toch niet alleen positieve taal in het pamflet. Er is nog een adder tje onder het gras. Want, zo valt al snel te lezen: 'Het wordt nu of nooit'. Een tekenende uitspraak, die misschien gelezen moet wor den in het licht van stagnerende economische ontwikkelingen en een minder goed gevulde ge meentelijke beurs. De vraag is ook, of iedereen dat wat morgen misschien niet meer kan, per sé vandaag moet doen. De gestage tred brengt en één immers net zo ver als het hollen en stilstaan de ander. Het is dus net zo realistisch om te verwachten dat Schiedam - over tien jaar terugkijkend - toch nog net de boot heeft gemist. Vervolg van voorpagina Dus komt het college met de re volving fund-systematiek, waar bij geld wordt uitgeleend tegen een zeer lage rente. Dat neemt wat weg van de last, die in een ander geval op de schouders van de particulier zouden rusten. Het zorgt er bovendien voor, dat het geld op termijn weer ingezet kan worden. Het nadeel van een der gelijk systeem is wel, dat een ei genaar een groter financieel offer moet brengen in vergelijking tot de 'ouderwetse' subsidie. Het CDA vond het voorstel sowieso BRILMODE ouderwets: zij waren het immers, die al negen maanden geleden met een soortgelijk idee kwa men. Toen was daarvoor echter volgens wethouder Groeneweg het geld niet voor. Onzin, stelt het CDA: het dralen en het trage in zicht heeft de gemeenschap han denvol geld gekost. 'Als de raad toen had ingestemd om de opbrengst van de verkoop aandelen Bouwfonds Nederland se Gemeenten in dit fonds te stor ten, was door een bank dit bedrag met 90% verhoogd. Dat geld had ingezet kunnen worden om de beoogde laagrentende leningen te verlenen', aldus Nanda Hupse van het CDA. 'Honderdtachtig gemeenten in Nederland hebben van dit lucratieve aanbod gebruik gemaakt'. Het CDA vroeg zich dus af waarom de gemeente nu ineens van gedachten veranderd is. Het ging verder: de partij vraagt zich af of de collegepartij en niet om andere redenen dan het stadsbelang het voorstel heb ben afgewezen. Menno Siljée kon niet nalaten, duidelijke blij ken van onbegrip voor het stand punt te ventileren. 'Da's allemaal kul', merkte hij terloops, maar door Hupse niet onopgemerkt, tegen collega Groeneweg op. En dat kwam hem op een terechte re primande te staan. Groeneweg probeerde te sussen. Hij stelde nadrukkelijk dat het re volving fund-systeem hetzelfde is als voorheen en dat bovendien het totaalprogramma veel be langrijker is voor een integrale aanpak dan dat onderdeel er uit. 'Maar er is kennelijk een verschil van mening', constateerde hij. 'Maar toen was er nog niet de fi nanciële zekerheid die er nu is'. En op basis van de cijfers toen durfde Groeneweg de beslissing toen ook niet te nemen. Boven dien, zo stelde Groeneweg, is er uiteindelijk veel meer geld be schikbaar gebleken. En daarvan kan nu dankbaar gebruik worden gemaakt. Dat gaf ook Hupse toe: 'Er wordt al sinds 1997 onder handeld. Natuurlijk gaat dit over een veel groter bedrag. Maar wij blijven van mening dat de wet houder een kans heeft laten lig gen'. Het CDA was overigens niet tegen het voorstel; Groene weg wilde de discussie niet over doen. Uiteindelijk was hij wel be reid de discussie samen te vatten: 'De financiële situatie liet des tijds een dergelijke actie niet toe. En zonder totaalaanpak was het doel niet van de grond gekomen. Uiteindelijk zijn de voorwaarden anders'. Misschien dus uiteindelijk toch een 'beter laat dan nooit'. Want dat er wat moet gebeuren aan het fundament van Schiedams wo ningvoorraad, staat als een ver rotte paalkop boven water. INGEZONDEN BRIEVEN SCHIEDAM - Dat een klein artikel groot effect kan hebben, bewijst het bericht van de ONS dat zij het Schiedamse tele visie-aanbod uit zal breiden met de zenders Rai Uno en TVE. Lezers van het Nieuwe Stadsblad klommen direct in de pen. Deze week twee tegenovergestelde meningen. Geweldig! Jammer voor de familie Nagel, maar eindelijk kunnen we weer naar Rai Uno kijken, deze zender is jaren geleden van de kabel weggehaald en nu is dit weer in ere hersteld. En daarbij ook nog de zender TVE. Ik vind het fantastisch, zo komen we steeds dichter bij een eenheid binnen Europa, de munten hebben we al, en nu kunnen we nog meer van eikaars cultuur leren. Dit komt misschien nog wel eens van pas als u naar het buitenland op vakantie gaat. In elk geval hoop ik dat Rai Uno en de zender TVE op de kabel blij ven zodat ik en ik hoop velen met mij hiervan kunnen genieten. En mocht het u niet interesseren, dan is er toch nog steeds de mogelijk heid om een van de andere 37 kanalen te kiezen? Misschien komt u nog een leuke tekenfilm tegen. Mevrouw V.Ottens Merucci 'Domme zender' Ik ben zelf een kind van 10 jaar, ik vind dat M. van den Nagel uit Schiedam helemaal gelijk heeft. Ik vond Cartoon Network de leukste zender. Ik zet soms de tv nog op 7 (daar stond Cartoon Network op) en dan krijg ik zo'n domme zender te zien. In de klas praten we er nog over, zo praten we er over: hé Jul (zo heet een kind uit mijn klas) jam mer datje een kastje moet kopen om Cartoon Network te zien. Snapt u, wij willen Cartoon Network terug. Ik ga handtekeningen verzame len en dat geef ik aan de ONS in Schiedam en als het meer dan 32 is dan krijgen wij Cartoon Network terug, afgesproken? Jason Steijger SCHIEDAM - Een jaar heeft de vereniging erop moeten wach ten. Maar nu is dan het geld er, waar begin 2001 om werd ver zocht bij wethouder Hafkamp. De vereniging vroeg de gemeen te om steun naar aanleiding van zijn plannen om de kleed- en wasruimtes grondig te renoveren en nieuwbouw te plegen. De to tale kosten zijn geraamd op 500.000 euro. De gemeente draagt daaraan nu ruim 90.000 euro bij. Maar er wordt wel een kanttekening geplaatst bij de subsidie, zo valt te lezen in het collegevoorstel. De problema tiek van Excelsior '20 geeft aan leiding om met de georganiseer de sport in overleg te treden over de wijze waarop zij clubgebou wen onderhouden. Want: 'voor komen dient te worden dat de ge meente problemen moet oplos sen die worden veroorzaakt door onvoldoende bouw- en onder- houdstechnisch inzicht bij sport verenigingen', aldus het voor stel. Het gaat dan ook nadrukkelijk om een eenmalige bijdrage. Maar wel één, die de sportclub misschien opgelucht adem doet halen. SCHIEDAM - Raadsleden die na 6 maart voor het eerst een plaats bezetten in Schiedams gemeente raad, krijgen een introductiecur sus. En voor de 'doorzitters' is er een opfriscursus. Dat besloot de huidig zittende gemeenteraad maandag. In een raadsledencon ferentie van januari 2000 sprak de raad al uit dat het huidige intro ductieprogramma voor (nieuwe) raadsleden niet aansluit bij de be hoefte. In het programma moet meer nadruk liggen op de kennis making en contacten met het ambtenarenapparaat. Ook de da gelijkse gang van raadsleden be hoeft nadere uitleg. Het college zegde destijds toe ruim voor het aantreden van een nieuwe raad een werkgroep op te zetten, die aan de slag zou gaan met het voorbereiden van een program ma. Inmiddels wordt dat pro gramma voorbereid. Naast het in troductieprogramma, waar zo'n 5.000 euro aan kosten mee ge moeid is, werd maandag ook een budget van 70.000 euro beschik baar gesteld voor themabijeen komsten en raadsledenconferen ties in de periode 2002 - 2006. SCHIEDAM - In het kader van de verkiezingen voor de gemeenteraad in maart vindt er op 19 februari een ontmoeting plaats tussen Schie damse politici en ouderen en hun organisaties, de Samenwerkende Ou derenbonden (SOB) en het Gehandicapten Platform Schiedam (GPS). Daarbij wordt een aantal zaken op politiek gebied op een rij gezet, en wordt een discussie gevoerd onder leiding van een onafhankelijke voorzitter. Ook is het mogelijk om vragen te stellen. De bijeenkomst vindt plaats tussen 16.00 - 20.00 uur in de Aleidazaal van het Stads kantoor aan het Stadserf 1. Om 17.30 uur wordt er een eenvoudige broodmaaltijd geserveerd. Het geheel wordt mede mogelijk gemaakt door het Schiedams Overleg Bewonersorganisaties (SOBO). door Peter de Jong WATERWEG-NOORD - Voorafgaand aan de openbare partijbijeen komst die de PvdA-afdelingen van Vlaardingen, Maassluis en Schie dam gezamenlijk in Vlaardingen hadden belegd ging hoofdgast Ad Melkert woensdag overdag eerst op werkbezoek in die drie Maasste den. Bij station Vlaardingen Oost bleef men even stilstaan bij het mo nument van bezinning en de hele problematiek rond de Hoekse lijn die deze dag in de drie gemeenten aangekaart werd. Alhoewel de bij eenkomst 's avonds was aangekondigd als een openbaar debat rond de thema's veiligheid en leefbaarheid, waren het voornamelijk lokale partijprominenten zoals Pieter Kromdijk, Peter Groeneweg en Anny Attema die naast Ad Melkert in de zaal hun woordje deden. Ook oud burgemeester Bert Stam was van de partij. Als goed partijlid was aan Jos Feijtel de eer om door de zaal lopend vragen te stellen over zaken als de mogelijkheid voor gemeenten om zelf kleine overtredingen te kunnen bestraffen. In een ietwat tamme discussie werden de voor en nadelen van dergelijke maatregelen besproken door mensen als Mie- ke Landsbergen, Marcel Thomassen en Joop Luijendijk. Hilariteit ontstond er toen Jos Feijtel aan kandidaat voor de Vlaardingse burge meesterspost Tjerk Bruinsma vroeg wie hij was. Samen met de twee de kandidaat Rik Buddenberg was Tjerk de hele dag al in Vlaardingen om campagne te voeren en met Vlaardingen kennis te maken. Hij nam als Groninger PvdA-lid de gelegenheid te baat zijn ervaringen in het hoge noorden met de zaal te delen. De weer op het oude socialistische nest teruggekeerde John Ranshuissen verklaarde in de pauze dat de toch besloten sfeer van een partijonderonsje niet persé verkeerd is. Als de kiezer thuis blijft is het voor de partijleden toch erg nuttig om met andere afdelingen en Haagse vertegenwoordigers te praten over inhoudelijke zaken en regionale/lokale gedachten uit te wisselen over landelijke mogelijkheden en veranderingen. SCHIEDAM - Het Stadserf wordt zaterdag 2 en zondag 3 maart ver anderd in een groot marktterrein met meer dan honderd kramen als daar de grote braderie wordt gehouden. Zaterdag kunnen de bezoe kers van 10 tot 17 uur een keuze maken uit het enorm gevarieerde aanbod koopwaar, zondag van 12 tot 17 uur. De braderie, waaraan naast veel winkeliers ook diverse verenigingen, stichtingen en de nodige standwerkers van buiten Schiedam deelne men, valt op door een grote verscheidenheid aan branches Voor de jongste braderiebezoekers staat op de markt een mini-rad klaar. In de vrolijke stripfiguur-karretjes kunnen alle kindepen tot gro te hoogtes stijgen. Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Wegener hus-aan-hulskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten West b.v., regio Groot Rotterdam, behorende tot We gener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen Telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4344281 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.wegener.nl Eindredacteur: Look J. Boden Redactie: Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS College van B en W presenteert Schiedam strategische visie Schiedam is het 'Montmartre aan de Maaswaar winkelen aantrekkelijk is en kunst, cultuur en toeristen welig tieren... Foto: ED DEWAERHE1JT CALVIN KLEIN GIORGIO ARMANI AIR TITANIUM ESCADA DOLCE GABBANA Schiedam Hof van Spaland 5 Telefoon: (010) 470 17 30 www.brilmoderobboon.nl

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 3