Excelsior stelt sport en sponsoring ter discussie CURIOSA 13333 Coach i 1 ^Hhhi ffl Turkse cultuur aan de Schie Erker doet het op z'n Grieks KORTWEG Gemeente en theater sluiten volwassen contract Afsluiting theaterproject Sint Willibrordusschool SCHIEDAM 304. PASTORALE Gootjes tekent voor verkiezing Vr.22 Fek.+ la. 2 3 F«k. Verplegen met Elan Margriet de Moor vertelt in Noord over haar nieuwe boek Kreutzersonate Koemarktbrug echt aangepakt Schiedams Lagerhuis Open dag van de zorg Mfsr Jm HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 21 FEBRUARI 2002 8- 1512 SCHIEDAM - Voetbal en cric ketvereniging Excelsior'20 en de sportraad Schiedam organiseren jn de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen vrijdagavond een bijeenkomst over twee zwaarwegende onderwerpen; het gemeentelijk sportbeleid en sponsoring. De bedoeling is dat vertegenwoordigers van de poli tieke partijen met elkaar en de sportbeoefenaars van gedachten Wisselen over de bijdrage van sportverenigingen aan de Schie- damse samenleving. Met vragen als: Welke mogelijkheden zijn er om als gemeente de activiteiten te stimuleren die door de sport verenigingen en andere instan ties worden georganiseerd? Wel ke activiteiten verdienen daarbij in het bijzonder de steun van de gemeente en welke positie zou de gemeente daarbij kunnen in nemen? Meer concreet kan wor den gedacht aan onderwerpen als de stand van zaken rondom de Sportnota en de bijdrage en de realisatie van Breedtesportim puls en jeugdsport stimulering. De bijeenkomst in clubhuis De Toekomst, waarbij alle sportver enigingen en de politiek zijn uit genodigd, wordt gecombineerd met een voordracht van F. Suer over sportsponsoring en de bete kenis daarvan. SCHIEDAM - De verkiezing van de gemeenteraad op 6 maart is voor de Artoteek Schiedam om Theo Gootjes uit te nodigen zijn politieke prenten te laten zien. Er is een aantal tekeningen geselecteerd dat betrekking heeft op de verkiezingen en er zijn te keningen geïnspireerd op de Schiedamse politiek. Voor de tentoonstelling maakte hij een nieuwe prent. Gootjes is een landelijk bekend politiek tekenaar die aanvanke lijk voor het dagblad Het Vrije Volk zijn tekeningen maakte en tegenwoordig voor het Rotter dams Dagblad zijn ironisch com mentaar geeft op actuele politie ke situaties. Volgens de opvatting van Goot jes moet een politiek prent men sen aansporen tot het uiten van hun boosheid, maar ook de over heid waarschuwen de democrati sche spelregels in acht te nemen. In zijn werk ligt de nadruk op een scherpe zwart-wit tegenstel ling - zowel lektterlijk als fi guurlijk - en een sobere gesti leerde vormgeving. Hij probeert het beeld voor zich te laten spre ken, onderschriften ontbreken dan ook meestal. Inhoudelijk be hoort hij tot de meest geënga geerde politieke tekenaars. Henk Slechte, kenner van poli tieke prenten, schreef er diver se artikelen over. Hij opent de tentoonstelling op 3 maart om 15.00 uur met een inleiding over de politieke prent in het algemeen en Theo Gootjes in het bijzonder. De Artoteek is te vinden aan de 's-Gravelandse- weg 802 - 806. ROTTERDAM X'it-0" SCHIEDAM - Veertien wijkverpleegkun digen van Thuiszorg Nieuwe Waterweg Noord hebben als eersten in Nederland de opleiding Wijkverpleging met Elan vol tooid en hebben dinsdag hun certificaat in ontvangst genomen. De opleiding beoogt het beroep van wijkverpleegkundige verder uit te bouwen en te verdiepen. Hierdoor verbetert de cliëntenzorg en wordt het be roep zelf aantrekkelijker gemaakt. Als het beroep van wijkverpleegkundige zijn aantrekkingskracht weer heeft herwon nen, zullen ook in de toekomst voldoende krachten beschikbaar zijn om kwalitatief goede zorg te kunnen leveren. NI.IM.R door Nans Wolters SCHIEDAM - Met viool klanken uit de Kreutzerso nate worden literatuur lief hebbers vrijdagavond 22 fe bruari verwelkomd als zij de bibliotheek aan het Bach- plein binnenstappen. Die muzikale binnenkomer ver wijst daarmee ondubbelzin nig naar de gastspreekster van de Schrijversavond, Margriet de Moor. Zij zal in een lezing ingaan op en voorlezen uit haar laatst verschenen boek Kreutzerso nate. De novelle, een liefdesverhaal, verscheen in oktober 2001 en een maand later lag de vierde druk al in de boekhandel. Dit be tekent echter niet dat het boek unaniem als het beste dat De Moor geschreven heeft, wordt erkend. De meningen zijn nogal verdeeld. Sinds 1988 verschijnt van de au teur bijna jaarlijks, met uitzon dering van een enkel jaar een ro man, verhalenbundel of novelle. De meest bekende titels uit die reeks zijn 'Eerst grijs dan wit dan blauw' en 'Zee-Binnen'. In 1992 ontving de schrijfster de AKO Literatuur Prijs. Liefdesverdriet De Kreutzersonate vertelt het liefdesleven, afgewisseld met te- rugblikken - van Marius van Vlooten. Een al wat oudere ge respecteerde muziekcriticus die zo rond zijn drieëntwintigste jaar door liefdesverdriet overmand zich een kogel door het hoofd schoot. Hij verliest niet zijn le ven maar wel het gezichtsvermo gen. Het verhaal wordt verteld door een naamloze zelfbewuste jongere musicoloog die zich af wisselend voordoet als alweten de verteller maar ook episodes en voorvallen beschrijft die hij vermoedt of die denkbaar kun nen zijn. In het begin van het verhaal ont moet hij - waarschijnlijk na een jaar of vijftien - Marius van Vlooten opnieuw. Beide mannen zijn op Schiphol in afwachting van het vertrek naar een master class bijeenkomst in Bordeaux. In Frankrijk wordt Marius voor gesteld aan de jonge violiste Su zanne Flier. Als hij haar hoort spelen 'verandert hij tegen wil en dank in een personage uit een tragedie die zijn eigen onont koombare verloop heeft'. Met de titel Kreutzersonate ver wijst Margriet de Moor niet al leen naar het strijkkwartet met dezelfde naam van componist Janacèk, maar ook via dit mu ziekstuk naar een novelle van Tolstoj die op zijn beurt weer werd geïnspireerd door Beetho- vens' sonate. Afscheid In de boeken van Margriet de Moor is afscheid en afwezigheid een steeds terugkerend thema. In haar debuut uit 1988 'Op de rug' komt dat al duidelijk naar voren. De schrijfster gebruikt in Kreut zersonate een schrijfstijl die nog al zwaarwichtig en soms ouder wets overkomt. Een vergelijking met Jaap Scholten die vorige maand als gastspreker op de Schrijversavond aanwezig was, is daarom zeker niet op zijn plaats. De hoofdpersoon in Kreutzersonate leest niet iets in de krant maar heeft daaruit iets vernomen, ook wordt er gesou peerd. Verrassend daarentegen is de omschrijving van een stewar dess: 'een wijfie met zwaaiende armen'. 'Het was een grijze dag', vertelt Van Vlooten aan de ik-figuur uit het boek. 'Met een treurige wind die je niet kon zien omdat er on der de dichtgetrokken hemel op de hele vlakte geen boom te be kennen was. Ik had gekeken naar de levenloze toestellen aan de grond. Als zielen van schepen die ooit bij zwaar weer over de Haarlemmermeer waren aan ko men varen om op die beschutte plek voor anker te gaan.' De Schrijversavond in de bi bliotheek van Wijkcentrum De Blauwe Brug begint om 20.15 uur. SCHIEDAM - De Koemarkt- brug gaat naar jaren van oplap pen eindelijk grondig aangepakt worden. Dat besloot de raad in zijn laatste bijeenkomst voor de verkiezingen. De ONS heeft in middels aangegeven dat niet lan ger gewacht kan worden met het broodnodige herstel, dat mede vanwege aansluitende openbare werken zoals Tramplus en Broersveld steeds vooruit ge schoven werd. Daartoe deed het college dan ook een voorstel. De brughoofden blijven gespaard; de brug wordt opnieuw ontwor pen. Het college verwacht nog dit jaar een definitief ontwerp te kunnen presenteren, waarna ook aanbesteding zal plaatsvinden. Toch maar ervaring als tegenwicht Gemeenteraad Lijst 3 nr7 www. cda. nl/rotterdam Het Theater aan de Schie wordt vrijdag 22 februari omgevormd tot een heus Oosters centrum. Voor het tweede achtereenvolgende jaar wordt de Turkse culturele manifestatie Taksim gehouden. Er zijn op tredens van de populaire volksdansgroepen Kizilirmak en Bindalli. Speciale gast tijdens de manifestatie is niemand minder dan de be roemde Turkse artiest Kubat, die maar liefst tweemaal de Altin Kele- bekprijs in ontvangst mocht nemen voor zijn spannende cross-over tussen Turkse en Westerse muziekstijlen. De kleine gasten kunnen zich verheugen op een voorstelling over vriendschap, gespeeld door Theater Rast. Stichting Regenboog speelt een komisch toneelstuk over communicatie. Wie er extra feestelijk uit wil zien kan zich laten schminken door aanwezige visagisten. De manifestatie wordt georganiseerd door de gemeente Schiedam af deling Cultuur, in samenwerking met het Turks-Nederlands overleg. Een initiatief als dit wordt door hen als 'een welkom evenement' ge zien in het kader van het culturele diversiteitsbeleid van de staatsse cretaris van cultuur. Hierin wordt gestreefd naar een veelkleurig aan bod en afname van kunst en cultuur, met name door jongeren en al lochtonen. Het theater opent haar deuren om 19.00 uur. De toegangsprijs be draagt 15,- en kinderen tot 12 jaar onder begeleiding betalen 5,-. Kaarten kunnen worden gereserveerd bij het Fortis Theater aan de Schie op telefoonnummer 010 - 426 74 67. De PvdA sluit haar wijkbezoeken op 2 maart af met een aantal ac tiviteiten in en rond het Stedelijk Museum. Het hoogte punt van deze dag is het Schiedams Lagerhuis. In dit debat van negentig mi nuten wil men negen thema's aan de hand van stellingen aan de or de brengen. Thema's, die rechtstreeks verband houden met het de komende jaren door de gemeente te voeren beleid. Discussieleider is Peter van Heemst, bekend uit de Tweede Kamer. Vijf prominen te Schiedammers, niet actief in de partijpolitiek, treden op als ju ry- Het Schiedams Lagerhuis duurt van 14.30 - 16.00 uur, en wordt gehouden in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. WATERWEG - De landelijke zorgsector houdt op 2 maart weer een open dag. Ook de Zorggroep Waterweg Noord doet mee onder het motto: zorgen voor een ander is zorgen voor jezelf. Deelnemende lo caties zijn DrieMaasStede en Francois HaverSchmidt in Schiedam; De Meerpaal, de Wetering en Soenda in Vlaardingen; DrieMaasHave en de Tweemaster in Maassluis. Belangstellenden zijn welkom tussen 11.00 - 16.00 uur. Kinderen meenemen mag, die worden bezig ge houden. SCHIEDAM - Duo Apollo kreeg het Erker-publiek wel warm voor een potje lekkere Re- betika muziek. Zondag stond het wijkcentrum in het teken van Griekenland. Dat was overal te merken, want de Griekse hapjes stonden links en rechts op de ta fels, de sfeer was Grieks, en de mannen zetten hun beste Griekse beentje voor. Rebetika is zowel luister- als dansmuziek, die in Griekenland rond 1920 ontstond. Het is mu ziek van de gewone mensen, met politiek kritische teksten uit die tijd over het dagelijks leven, po litiek, het systeem, de waterpijp en de liefde. Deze liedjes waren in Griekenland tot 1945 verbo den. Maar nu met meer! SCHIEDAM Zondag is er bij de Evange lisch Lutherse gemeente, aan de Lange Nieuwstraat 219 om 10.00 uur een dienst, voorganger is Ds. A. Karreman. Bij de Vrijzinnige Geloofsge meenschap aan het Westvest 90- 92 is er om 10.30 uur een dienst, voorganger is ds. P.P. Saraber uit Naaldwijk. In de Harg/Spaland is zaterdag om 14.00 uur een optreden van Joop en Marijke, entree 3 euro. Zondag is er om 19.00 uur avondmuziek in dorpskerk Kethel met het Musica Vocale Scyedam onder leiding van Jo- han Sonneveld zal de Missa Bre- vis van Palestrina ten gehore brengen, de liturg is Ds. W. van Wieren, toegang vrij, collecte bij de uitgang. Vrijdag is er in wijkcentrum Dreesplein een kleding en speelgoedbeurs van 9.30 tot 11.30 uur, om spullen te verko pen vraagt u een nummer aan en levert uw spullen geprijsd aan tussen 8 en 9 uur, 20 van de opbrengst gaat naar een goed doel, na de beurs spullen ophalen en afrekenen met de medewer kers. Voor info: tel. 010 - 473 86 71 of de balie aan het Dr. Willem Dreesplein 2. Zondag is er een ruilbeurs in de Viermolens, Nieuwe Dam- laan, aanvang 13.30 uur er kan o.a. postzegels, munten een prentbriefkaarten geruild wor den., toegang gratis. Bij stichting Ontmoetings- werk Ei- Ifrgen Werk kan men terecht voor 'diverse cursussen o.a. s, tekenen, klusjes 'in huis en leren omgaan met computer, er is een eigen werk plaats met professionele appa ratuur en gelegenheid om na te praten, openingstijden van maandag t/m donderdag van 8.30 tot 16.00 uur, vrijdag van 8.30 tot 12.00 uur. Voor info: Overschiesestraat 44 tel. 010 426 35 69. In de Liduinakapel (Franke- land) is zondag om 9.15 uur een eucharistieviering; voorganger is Pater L. v.d. Velden met mede werking van de heer Jan Meis- ters en het Liduinakoor. ILCR educatie is nieuw in het geven van computeropleidin gen, maar eigenaar Ing. B. Calis heeft inmiddels al 5 jaar ervaring als docent in informatica cursus sen, de lesstof wordt op een groot scherm getoond en zo voor een ieder begrijpelijk, aanvang nieuwe cursussen 11 maart voor info: telefoon 0181 - 629 865. STICHTING WELZIJN Bridge instuif op vrijdag in de Blauw Brug vanaf 13 uur, kosten 1 euro, in de zaal wordt niet ger ookt, voor info: dhr. Tamboer 010-426 96 35. De Blauwe Brug, Bachplein 590 vraagt vrijwilligers voor ac tiviteiten met kinderen voor info: Janny v/d Bos 010 - 247 04 64. SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres en voorzitter van de stichting Schiedamse Theaters Peter Stadhouders ondertekenden deze week een convenant, waarin is afgesproken dat het Theater aan de Schie een zelfstandiger positie krijgt. De organisatie wordt nu volwassen genoeg geacht om op eigen benen te kunnen staan. In het convenant is onder ander opgenomen dat de gemeente niet lan ger verantwoordelijk is voor eventuele (exploitatie)tekorten, maar wel subsidie geeft ter dekking van de personele en een gedeelte van de materiële lasten. Het theater verplicht zich daarbij tot het program meren van een minimaal aantal voorstellingen en het bieden van ruimte voor educatieve en culturele activiteiten. Het convenant geldt voor de komende vier jaar. SCHIEDAM - Na twee weken oefenen was het vrijdag dan toch eindelijk zover: De kinderen van de Sint Willibrordus school hadden hun uiterste best gedaan om hun theaterpro ject met verve af te kunnen sluiten. Dat bestond uit een groots optreden van alle groepen. De voorstellingen werden gegeven in de gymzaal in de Gorzen. Er was een talentenjacht, waarbij groep 8 alvast een voorproefje van de musical gaf, die zij aan het eind van het schooljaar zullen uitvoeren. Ook werden er 2 sprookjes nagespeeld: Doornroosje en De Nieuwe Kleren van de Keizer, waarbij de keizer een speciaal blootpak aanhad. Dit zorgde natuurlijk voor grote hilariteit bij het publiek! Er was een hoorspel te beluisteren en te zien, en er werden dansjes op gevoerd. Allerlei verschillende activiteiten die bij het thema theater horen. Het was een ochtendvullend programma, waar een groot pu bliek op afgekomen was. Voor de kinderen was dit natuurlijk erg spannend. Ze waren dan ook behoorlijk zenuwachtig. Maar alles ver liep vlekkeloos en iedereen genoot van deze spetterende ochtend! 125! TUOSNUB. 0R6.V AERIE 0492-52 5483 Met veel elan presenteren de wijkverpleegkundigen hun nieuw verworven certificaat. Foto: ED DEWAERHEIJT 'Het was een grijze dag, met een treurige wind die je niet kon zien' iSFRACTte 22 Foto: WFB/CAROLIEN VAN DEN BERG

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13