Turkse manifestatie ter gelegenheid van het slachtfeest Let's Vote: gratis partynight met politici Weird Sisters spelen met tijd, beeld en geluid Rotterdams Belgen-eten Sodade van Kaapverdië en kinderfeest in Prinsestheater Dan(s)cen met de lijsttrekker van je keuze? Sjaak Bral hurkt in de berm 08 - 1002- Donderdag 21 februari VARIA 19.00 Officiële opening tentoon stelling Art Comic: Ego-Trip (te zien tot 12 maart). Met DJ Dubz Cut-Nice guests. Off Corso, Kruiskade 22, Rotterdam Vrijdag 22 februari THEATER 20.00 Wie is er bang voor Virg- ina Woolf?, met o.a. Will van Kralingen en Edwin de Vries, 't Theater van Vlaardingen, Vlaar- dingen. Bram Vermeulen, De Verzame ling, Theater De Twee Hondjes, Hellevoetsluis. Zaterdag 23 februari MUZIEK 20.00 Country Music Hall of Fame IV, de mooiste countrys- ongs. 't Theater van Vlaardin gen, Vlaardingen. 20.15 Frank Boeijen, Theater tournee 2002. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.15 André Manuel, Tier. Het Kruispunt, Barendrecht. 20.30 Allemande Bloemen, Sudomotorische en Reijn Goed, Glad IJs. Dubbelprogram ma. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Bloed, Erna Sassen Bruun Kuijt, humoristisch toneelstuk, Theater De Schuurkerk, Maas sluis. Zondag 24 februari MUZIEK Jazz in Merz, Masha Bijlsma Band. De Stoep, Spijkenisse. THEATER 14.00 De Stilte, Grote Reizen, Klein van Stuk. Jeugdvoorstel ling vanaf 6 jaar. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 14.00 Jeugdtheater Sonne- vanck, Geld. Beeldende familie voorstelling voor iedereen vanaf 8 jaar. De Stoep, Spijkenisse. 15.00 Het Appeltje, De Nieuwe Kleren van de Keizer. Jeugd voorstelling. 't Theater van Vlaardingen, Vlaardingen. 15.00 Samen Zingen, o.l.v. Dick Borst, 't Theater van Vlaardin gen, Vlaardingen. Maandag 25 februari MUZIEK 20.15 Slagerij van Kampen, Slagerij van Kampen: 20 jaar. Fortis Theater a/s Schie, Schie dam. Dinsdag 26 februari MUZIEK 20.15 Golden Earring, Theater tournee 2002. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.15 Theatergroep De Kern, Willem I of het verlies van Bel gië. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Woensdag 27 februari MUZIEK 12.45 Gruppo Montebello o.l.v. Henk Guittart. Lunchconcert. De Stoep, Spijkenisse. 20.15 Gé Reinders, Kump Good. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. THEATER 20.00 Vrouwen van Eer, met Linda van Dijck, Ingeborg Elze vier en Nelly Frijda. Tragikome die met rasactrices, 't Theater van Vlaardingen, Vlaardingen. Donderdag 28 februari MUZIEK 20.15 Gé Reinders, Kump Good. Het Kruispunt, Baren drecht. 20.15 Slagerij van Kampen, Slagerij van Kampen: 20 jaar. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Voor de tweede keer zal op vrijdag 22 februari in Schiedam de Turkse Cultu rele manifestatie plaatsvin den. Bezoekers van dit feest gaan zich in het Fortis Theater aan de Schie in oosterse sferen wanen. De Turkse Culturele Manifes tatie belooft dan ook op nieuw een onvergetelijk feest te worden. Met optre dens van de populaire volksdansgroepen Kizilir- mak en Bindalli houdt nie mand de voetjes op de vloer. Speciale gast tijdens de manifestatie is niemand minder dan de beroemde Turkse artiest Kubat die maar liefst twee maal de Al- tin Kelebek-prijs in ont vangst mocht nemen voor zijn spannende cross-overs tussen Turkse- en Westerse muziekstijlen. Kleine gasten kunnen zich ver heugen op een voorstelling over vriendschap, gespeeld door het bekende Theater Rast en de Stichting Regenboog speelt een komisch toneelstuk over com municatie. Wie er extra feestelijk uit wil zien kan zich laten schminken door echte visagis ten. Om 19.00 uur opent het For tis theater haar deuren en kan het feest beginnen. De voorstelling Maatjes is een speelse en muzikale jeugdvoor stelling die laat zien dat in het spel van kinderen woorden, mu ziek en dans grenzeloos zijn. Drie acteurs spelen, dansen en maken 'live' muziek. Voor deze familievoorstelling zijn pakken de liedjes geschreven en gecom poneerd die een mix zijn van po pen oriëntaalse muziek. Volksdansgroep Kizilirmak van het Altevitisch Cultureel Cen trum Rijnmond bestaat uit maar liefst 16 personen die er schitte rend uitzien in hun traditionele kostuums. De dansen zijn 2000 jaar oud en beelden ondermeer liefde, verdriet, ruzie en vreugde uit. Tijdens de uitvoering worden de dansers begeleid door twee muziekanten op de muziekins trumenten davul (trom) en zurna (schalmei). Stichting Regenboog zal de ko mische theatervoorstelling Vreemdelingenpolitie op de planken zetten. Kunststichting Regenboog wil de verschillende kleuren waaruit onze samenle ving bestaat samenvoegen tot er een kleurige regenboog zal ont staan. Dit willen zij verwezenlij ken door het organiseren van ac tiviteiten op kunstzinnig en cul tureel gebied. Volksdansgroep Bindalli gaat in oogverblindende kostuums niet alleen Anatolische dansen bren gen maar ook experimenteren zij met Nederlandse dansen. Kubat De slotartiest van de avond is Kubat, geboren in België en al op jonge leeftijd begonnen met het maken van muziek. Op 9-ja rige leeftijd ging hij al naar de muziekacademie met als instru ment klassiek gitaar. In de perio de tot zijn 20e heeft hij opgetre den op trouwfeesten, immigran tenfeesten en meer van dergelij ke evenementen. Tot hij een jaar later besloot om een eigen cd op te nemen in Turkije. Dit werd een groot succes. Kubat staat bekend om zijn cross-overs tussen Wes terse en Turkse muziekstijlen. Hiermee heeft hij maar liefst twee maal de Altin Kelebek prijs in de wacht gesleept. Hij zal de manifestatie op een feestelijke manier afsluiten, samen met zijn band. De toegangsprijs tot de mani festatie bedraagt 15,00, voor kinderen tot 12 jaar (onder be geleiding) 5,00. Kaartjes kunnen worden gereserveerd bij het Fortis theater aan de Schie via het telefoonnummer: 010-2467467. Rotterdam heeft inmiddels het imago Dance-stad Numero Uno te zijn, waarmee de een stad een grote aantrekkings kracht uitoefent op jongeren en nieuwe culturen. Nieuwe clubs als Off-Com en NoW&WoW hebben het nachtkli maat sterk verbeterd. Festivals als Dunja, het Internatio nale Filmfestival, FFWD Dance Parade, het Zomercarna val en ZAP-nation zijn over de hele wereld bekend en zorgen voor veel leven in de brouwerij. Ook de door velen als beste geteste (en de grootste) skatebaan van Europa midden in de stad is een echte eyecatcher en wordt be zocht door vele enthousiaste jongeren én toeristen. Een nieuwe generatie cultuurliefhebbers bevolkt zo Rotter dam. Om antwoord te krijgen op de vraag of deze jonge ren en potentiële nieuwe kiezers op 6 maart hun gang naar de stembus zullen kunnen vinden en daarmee in vloed uitoefenen op het stadsbestuur en hun beleid wordt er op 22 december een speciale gratis partynight gehou den in NoW&WoW: Let's Vote. Let's vote is een partynight waarin Het Debat in drie delen onderdeel is van een dubnight (dance&debate). Gedurende de avond zullen drie stellingen ter discussie worden gesteld. Vanaf 22.30 uur komt de vraag aan de orde in hoever re kun je vrijheid beleven in een stad waar niet iedereen zich vei lig voelt? Om 23.30 uur wordt besproken of jongeren en andere partype- ople tevreden zijn over het poli tieke klimaat in Rotterdam en vanaf 00.30 uur waarom het zo belangrijk is dat deze jongeren ook hun stem uitbrengen? Kop stukken van diverse politieke partijen zullen een debet voeren over deze onderwerpen, waar bij het publiek wordt uitgenodigd dit debat te volgen en vragen te stellen. Dj's, vj's en performances Uiteraard is het ook de bedoe ling dat er gedanst wordt in NoW&WoW, al dan niet met een lijsttrekker naar keuze. De zaal opent om 22.00 uur waar de top van de Rotterdamse DJ-wereld staat te popelen om deze bijzondere combinatie mo gelijk te maken. Alle dj's leveren dan ook gratis hun medewer king. Op gigantische projectiescher men tonen yj's op eigentijdse wijze aan de verkiezingen gere lateerde beelden. Behalve mu ziek en dans zijn er op de cat- walk performances. Ook de sty ling verwijst op een speelse ma nier naar de komende verkie zing. Politieke partijen Er wordt een speciaal markt plein ingericht. In eigentijdse marktkramen worden bemand door de fractie leden van de verschillende poli tieke partijen, met ondermeer PvdA, VVD, Joop 2000, CDA, SP, Groenlinks, D66 en de Stadspartij. Entree gratis In een afsluitende discussie worden jongeren door bekende dj's aangespoord op 6 maart toch vooral te gaan stemmen. De presentatie van de avond is in handen van Jet Sol, Joris Lutz en Howard Komproe. Maarten van der Jagt en Els Neijts Dat Hollands eten op z'n Vlaams ook buiten de deur een goed plan kan zijn blijkt uit de reacties van IENS- proevers. In Rotterdam en omgeving zijn zover bekend vier etablissementen die zich aan deze keuken wagen. Te weten: Van Popering, Pallie ter, de Fa leendert Zoon en Zure Zult. Van de eerste - Van Popering - wordt vooral de originaliteit ge roemd én de vele biersoorten. 'Goedkoop is het allemaal niet, origineel wel. Niet veel wijnen maar wel gevarieerd in aanbod.' Op een prachtige en rustige zo meravond werd er zeer naar te vredenheid op de stoep gegeten en over het kerstdiner werd ge meld Tk heb hier voor het eerst sinds jaren weer eens gegeten en ik ga dat beslist weer vaker doen. Het was dit keer niet helemaal representatief (het kerstdiner), maar het had een uitstekende kwaliteit (een beetje veel, dat wel) en bovendien kon je gerech ten die je niet lekker vond ruilen. Dat zie je niet altijd bij kerstdi ners.' Pallieter Eén proever beschreef zijn erva ringen bij Pallieter als volgt: 'Het feest begon met een homp warm brood (van 't Boke) en een aperitiefkaart met zo'n tachtig bieren: abdij, trappist, bieren van spontane gisting en ga maar door. Dankzij de menukaart le- ren we dat 'altoos vis t' eten is seer onghesont de vis slib bert door den mensch' lijf..., al dus een middeleeuws medisch handboek. Goddank trekt Pallie ter zich hier niets van aan: de ro- bakje 'luie wijven friet'; onge schild gesneden en gebakken. Aan de muur bemoedigende tek sten als 'Vrees niet, want ik ben met U'en ik zal U zegenen' en 'de Heere bewaart al degene die hem liefhebben'. Heel gerust stellend! Fa Leendert zonen Het westelijk handelsterrein is een complex van zo'n 30 pakhui zen waar het afgelopen jaar een aantal restaurants zijn deuren heeft geopend zoals Rosso en Land van Waas. Het eerste res taurant heeft goed gebruikt ge lever) en kalf gegratineerd met geitenkaas en stroop zijn door gaans 'goed klaargemaakt'. Het hele piepkuiken in scharrelzout wordt echterte droog' en 'veel te zout' bevonden: 'En dan hang je toch even aan de kraan aan het eind van de avond.' Van de bijge rechten wordt gezegd dat ze meer aandacht verdienen want 'de gebakken aardappeltjes zijn te vet' en de salade is 'karig'. Het commentaar op de bediening is positief: snel, efficiënt en vrien delijk. Zure Zult de poon met kervelsaus en vieux d'Anvers is perfect klaarge maakt, zacht en toch vol smaak. Hij wordt geserveerd met een maakt van de warme sfeer die zo'n Rotterdams pakhuis heeft. De gerechten, zoals hete blik sem) maar dan wel met ganzen- Mede in verband met de beschei den prijzen wordt Zure Zult nog het meest geroemd. Deze 'Oud- Hollandsche zaak waar je aan lange tafels aanschuift, is 'een aanwinst voor Rotterdam. De ge heel uit dames bestaande bedie ning is altijd efficiënt en harte lijk.' 'Gerechten vertonen een moderne en subtiele interpretatie van de Hollandse keuken', met onder andere salade van diverse slasoorten en stukjes biet met oude kaas. Daarbij opgeteld de 'ongelofelijk billijke prijs maakt deze zaak tot een ware topper.' Of: 'Op de kaart staat echte 'Hol landse Pot' als zuurkool, capucij- ners, andijvie, schorseneren. In tegenstelling tot wat je je hierbij misschien voorstelt, een groot bord met een kwak stamppot met een kuiltje met jus, wordt het bij na haute cuisine geserveerd!' Zure Zult is modern ingericht met een vette knipoog naar een eerlijk-eiken huiskamer. Aan het plafond hangen lampen met tie relantijnen, een gebloemd glas- in-lood gordijn voor de keuken en natuurlijk de sanseveria's voor de ramen. Leuk! Zult is vanzelf sprekend ook erg leuk als je bui tenlandse vrienden of relaties kennis wilt laten maken met de échte Nederlandse keuken en toch uitstekend wilt laten eten. Zure Zult, Honingerdijk 263/265, Kralingen/ Crooswijk, Telefoon (010) 212 31 44 Fax (010) 212 37 28, keuken open: 11.00-22.00. Pallieter, Nieuwe Binnenweg 135a, Centrum.Telefoon (010) 43642 50/Fax (010)43644 37, keuken open: 17.00-23.00 Leendert Zn, Fa, Van Vollen- hovenstraat 15-32, Scheepvaart kwartier, elefoon (010) 436 22 94, keuken open: 15.30-22.30. Van Popering, Witte de With- straat 51a, Centrum, lefoon (010) 213 21 33 /Fax (010)213 10 29, Keuken open: 12.00- 22.00. Proef mee met deze krant en IENS en meld je bevinden op de IENS-Site: www.iens.nl. Weird Sister Machinery is de eerste gezamenlijke voorstelling van beeldend kunstenaars Miriam Ree- ders, Lydia Schouten en componist Arthur Sauer. De voorstelling combineert tekst, beeld en geluid, maakt gebruik van audiovi suele technieken en is daar mee een multimediavoor- stelling bij uitstek. Weird Sister Machinery gaat op 21 februari 2002 in premiè re in de Krijn Boon Studio in de Rotterdamse Schouw burg en is daar te zien tot en met 9 maart. De Weird Sisters: twee vrouwen in verschillende verschijningsvor men, runnen een hotel in een desolate, vervreemdende omgeving. Het publiek wordt uitgenodigd in de lounge van het hotel, waar het wordt ondergedompeld in een omgeving van beeld en geluid. De zusters manipuleren de beelden en geluiden zodanig dat het publiek abrupt van de lounge in de natuur of in een andere kamer kan belanden, en van het hier en nu in een duistere geschiedenis uit hun kindertijd. Op manische wijze nemen ze het publiek mee op een reis in en rond het hotel en slepen het publiek mee in de machinerieën van hun fantasie. Lydia Schouten 1948) maakt sinds de jaren zeventig afwisselend per formances, installaties en video's in binnen- en buitenland. Ze woon de en werkte regelmatig in New York en gaf les op onder meer de tweede faseopleiding van de Willem de Kooning Academie in Rotter dam. Daar ontmoette ze Miriam Reeders (1975) die na het voltooien van de Academie voor Beeldende Kunsten in Maastricht haar onder zoek naar de ontwikkeling van een meer theatrale beeldtaal vervolg de. Samen ontwikkelden ze een plan voor een multimediavoorstel- ling. Uit de schetsen, teksten, foto's en videobeelden die ze samen creëerden, groeide stap voor stap de Weird Sister Machinery. Arthur Sauer, die al eerder performances maakte die speelden met de gren zen tussen geluid en muziek, fantasie en werkelijkheid, werd ge vraagd om de voorstelling van klanken te voorzien. Weird Sister Machinery, donderdag 21, vrijdag 22, zaterdag 23 (perspremière), woensdag 27 feb t/m zaterdag 2 mrt, woensdag 6 t/m zaterdag 9 mrt 2002. Rotterdamse Schouwburg, Krijn Boon Studio, aanvang 20:45. Wat de tango voor Argentinië is en de fado voor Portugal, is de morna voor Kaapverdië Al meer dan twee eeuwen wordt de ziel van de Kaapverdiaan in de morna vervat. In de morna wordt het intense verlangen en melancholie die zo nauw ver bonden is met de geschiedenis van Kaapverdië en met het le venspad van menig Kaapverdiaan tot uitdrukking gebracht. Veel Kaapverdianen verlieten uit pure overlevingsdrang de eilan den waar zij zich zo sterk mee verbonden voelden en hun stemmen, hun heimwee, hun liefde, treurnissen en noodlot weerklinken op poëtische wijze in de morna. Naast de teksten vol weemoed en ver langen wordt het muzikale hart van de traditionele morna gevormd door de gitaar en de cavaquinho, een soort ukulele dat veel ge bruikt wordt in Portugal, Brazilië en Kaapverdië. Later werd het in strumentarium uitgebreid en in modernere vormen van morna wordt ook gebruik gemaakt van trompet, saxofoon, klarinet en elektrisch gitaar. Op woensdag 27 februari zal de morna op tradi tionele en tegenwoordig nog weinig gespeelde wijze ten gehore worden gebracht door gerenommeerde en jonge Kaapverdische ar tiesten. Artiesten als Américo Brito, Roger, Dina Medina en haar zus Maria Medina kregen allen de morna met de paplepel ingego ten en zullen vanavond hun muzikale hart en ziel blootleggen. Zij worden op traditionele wijze begeleid door Dia d'Sal. Kortom, een reis naar de wortels van de morna: een bijzondere bestemming voor al diegenen die de moderne vormen van de morna kennen en een mooi vertrekpunt voor diegenen die de Kaapverdische muziek nog moeten leren kennen. Voorafgaande aan het concert organiseert het Dunya Wereldpro gramma voor de derde keer het Dunya Kinderfestival in het prin sestheater ren wel op zondag 24 februari. Het wordt opnieuw een volle middag met veel variatie op het podium en bij de doe-activi- teiten. Dit jaar is er speciale aandacht voor allerlei soorten dans en, er zullen niet alleen in de zaai maar ook op het podium veel kin deren zijn. Kortom het belooft te eindigen in een grote dansfeest Er komen kindermuziek en -dansgroepen die muziek en dans brengen uit Brazilië, Afrika, Egypte en India. Het kinderkoor De Tulpen zal Turkse volksliedjes en Turkse popsongs laten horen. Houd rekening met een paar verassingen want de uitgezonden me dewerker Malumba is nog steeds in alle hoeken van do wereld op zoek naar spannende verhalen, leuke muziek en jonge talenten die naar het Dunya Kinderfestival willen kornen om hun kunsten te vertonen. Behalve een heel druk podiumprogramma zullen er ook doe-activiteiten zijn in het theater. Wie zin heeft kan zich laten schminken, het haar laten vlechten, een collage maken of leren hoe een echte Surinaamse Anansi te maken. Zondag 24 februari 2002, 14.00 uur. Het Prinses Theater, Schiedamseweg 19, Rotterdam, Entree: 1,00 (fl. 2,20) Het concert is op woensdag 27 februariaanvang 20.15. uur. Entree: 5,00. Het Prinses Theater is aan de Schiedamseweg 19, Rotterdam. Reserveren: 010-425 50 50. Sjaak Bral vouwt een wegen kaart open, neemt vijf keer de zelfde rotonde en komt terecht in de file van het grote en kleine vakantieleed. Hij fileert dit leed vakkundig - met een bot chirur genmesje. Sjaak Bral heeft zijn sporen in de media reeds ruim heeft verdiend. Niet alleen is hij regelmatig te zien en te horen in de landelijke media, hij is ook een van de auteurs van de best seller 'het Groen Geile Boekje' (meer dan 86.000 verkochte exemplaren), een spellingsgids voor de Haagse Taal, en van de Haagse Scheurkalender 2000 (45.000 verkochte exemplaren). Hij schreef tevens de autobiografische bundel 'Haags Bloed' en is de be denker van het Haags Dictee. In zijn nieuwe show behandelt hij tallo ze onderwerpen: van opblaastenten tot de politiek (Wim Kok is ook een fervent kampeerder!). Niet gehinderd door het juk van de Klein kunstacademie, zonder voorkennis van theaterwetten of moeizame deelname aan cabaretfestivals weet Sjaak op geheel eigen en unieke wijze het publiek te vermaken. Bral hurkt op 22 februari in de berm in Capelle a/d IJssel, Isala Theater, kleine zaal, reserveren kan via 010 - 4586401. Een heel eind verder in het seizoen komt hij binnen deze regio nog één keer en wel op zaterdag 1 juni in de Stasdgehoorzaal in Vlaardingen. foto: ROB DREXHAGE A I E N S mmssxzr INDEPENDEN T INDEX De keuken van Zure Zult foto: LEENDERT VAN DER WAAL Foto: John van Brussel

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 19