Met je voeten in de modder en de vogels in de lucht w L Lezersvoordeel (0) Lezersvoordeel HUS ZuiderSterLoopserie: Heinenoordtunnelloop 23 februari Glory Gospel Singers uit New York The Deep River Quartet metWiat A Time! Wilde (speel)natuur voor de stadskinderen Zondagochtendconcerten BINNEN! &I3U ITENS 1,50 euro korting haven? Luister dan ook naar Stods Radio Rotterdam op woensdag tussen 21.30 en 22.00 Geïnteresseerd Rotterdamse uur. Het Eiland van Brienenoord is een bijzonder stukje natuur binnen de schaduw van Rotterdam. Een getijdeneiland in de Nieuwe Maas, dat onder de invloed van eb en vloed schitterende oevers heeft. Met m'n voeten in de modder en de vogels in de lucht, ging ik met beheerder Ineke van Dort op ontdekkingstocht. Een brug aan de westzijde is de enige toegangsweg tot het eiland. Auto's zijn er verboden, geeft een verkeersbord aan. Alleen mensen van buurthuis Arend en de Zeemeeuw en de volkstuinders hebben als gebruikers van het eiland een ontheffing. Andere bezoekers kunnen hun wagen kwijt op de ruime parkeerplaats op het vaste land. Een slagboom zorgt er voor, dat de rust in de natuur zoveel mogelijk gewaarborgd blijft. Met name benieuwd naar de getijden- en rivierdynamiek, neemt Ineke me mee naar de uiterste oostzijde van het eiland. Een stevige wandeling van een klein half uurtje tussen de bomen en struiken door. Je kunt ook op het pad blijven, maar dit is veel leuker. Omgewaaide en afgebroken bomen. Een geliefde plaats voor de kinderen om in de natuur te spelen. We horen ver schillende soorten vogels flui ten waaronder roodborsten, koolmezen en het "gelach" van grote bonte spechten. Het eiland heeft een gevarieerde vogelpopulatie. Tot bijna onder de Van Brienenoordbrug voert de voettocht. Gelukkig heb ik stevige hoge schoenen aange daan. Door de hevige regenval de laatste dagen, zak ik regel matig tot aan m'n enkels weg in de modder. Geen spijt van, zeker niet als Ineke aan het ver tellen gaat over het vloedbos. Een uitgesproken gevoel van rust omhelst je Het bos loopt regelmatig onder water bij vloed. Ineke: "Het water komt niet altijd tot aan de dijk. In de zomer staat het hier droger dan in de winter". We lopen de dijk af naar de oever aan de Nieuwe Maaszijde. Er staat een groot aantal wilgen. "Die wilgen kunnen hier uitste kend kiemen. Ze groeien razend snel en zijn pioniers. Na een tiental jaren zijn deze bomen hoog en de kronen vol en zwaar. Het wortelgestel is breed, maar erg ondiep. Bij een beetje storm valt de boom om. Dan heb je een liggende boom, met de kluit er nog aan vast. De wilg groeit gewoon weer door. Op zo'n oude boomstam ontstaat weer een bosje. De kluit heeft een klein poeltje gevormd. Extra diep, waardoor allerlei amfibie ën er hun plekje kunnen vinden. Het vloedbos bestaat uit zachte houtsoorten. Ooibossoorten als wilg en populier, die een hele korte levensloop hebben. Ze geven uiteindelijk leven aan de volgende generatie." Tijdens de wandeling van anderhalf uur over het eiland ontdekte ik een voor mij nieuwe wereld. Rond het volkstuinen complex ligt een bloemrijke dijk, die erg in trek is bij talrij ke hommels. Naast allerlei aan geplante bomen en struiken is het oorspronkelijke rivierbos nog deels aanwezig. De wanden van het voormalig metro bouw- dok zijn begroeid met insecten en vogelrijke heesters. De plas huisvest diverse eendensoorten en 's zomers een heus kikker koor. Een natuureiland van 30 hectare, waarop je kunt recreë ren in een bijzondere natuur. Waar zelfs in het seizoen Schotse Hooglanders los rond lopen. Een nog vrijwel onbe kend paradijsje voor jong en oud. Een uitgesproken gevoel van rust omhelst je. En dat zo dicht bij Rotterdam. Je moet het zelf ervaren door er naartoe te gaan. Wie komt helpen met schoonmak Beheerder Ineke van Dort gaat op zaterdag 16 maart het eiland schoonmaken. Een hele klus, die ze natuurlijk niet alleen kan doen. Ze vraagt daarom hulp van mensen met gevoel voor avontuur. In het bijzonder wie in het bezit is van een kano/Canadees en die mee kan nemen. De bedoeling is namelijk om het bouwdok schoon te maken, zwerfvuil dat op de steile wanden terecht is gekomen en rommel dat in het water ligt op te ruimen. Maar ook "droge" hel pers zijn van harte welkom. Ineke vraagt bovendien mensen, die bereid zijn het zwerfvuil aan de oevers van het Zuiddiepje, in de buurt van de brug en op de basaltstenen pieren aan de westpunt van het eiland op te ruimen. Trek stevige schoenen en oude kleren aan. Voor werkhandschoenen en vuilniszakken wordt gezorgd. De schoonmaakactie start vanaf 10.00 uur. Verzamelen bij het infor matiepaneel, net over de brug. Wil je Ineke bellen of mailen? Telefoon mobiel (ze is namelijk bijna altijd buiten in de natuur): 06-247 548 35, e-mailadres ineke.vandort@zonnet.nl. Op de val reep: Ineke geeft zondag 24 februari een gratis rondleiding. Verzamelen om 11.00 uur bij het informatiepaneel! Op het Eiland van Brienenoord worden sinds twee jaar veldles- sen georganiseerd voor leerlin gen uit groep 7 en 8 van de basisscholen uit de directe omgeving van het natuurgebied. In opdracht van het Wereld Natuur Fonds ontwikkeld door Stichting Ark in samen werking met Sport en Recreatie Rotterdam. Het project bestaat uit een voorbereidende diales op school. Daarna volgt de veldles op het eiland. Een ochtend of een middag, waarbij de kinderen met behulp van opdrachtenboek jes, onderzoeksmaterialen en hun eigen zintuigen op onder zoek gaan. Afsluitend volgt de verwerking op school. De "losse" opdrachten en belevenis sen worden dan weer in de con text geplaatst worden van het verhaal over de natuurontwikke ling langs de riviermonding. Er werden telkens 86 scholen aangeschreven. In de respons is een duidelijke toename (zie gra fiek onderaan dit artikel). Verwacht wordt, dat dit gezien de vele enthousiaste reacties de komende jaren nog verder zal toenemen. Enkele belevenissen van de kinderen: "een boom met een panty aan" bleek een spinsel van rupsen te zijn van onder tot boven mooi om de stam heen; dat je honing uit bloementjes kon zuigen was een hele gewaar wording; bij de vondst van een miljoenenpoot vroeg een jongen zich af hoe het beestje wist hoe hij moest lopen met al die poot jes; een jongen dacht dat het bouwdok gebruikt werd als kweekvijver voor jonge kroko dillen; een nest met jongen van een bonte specht bleek een attractie te zijn en werd snel aan elkaar doorverteld. Herhaaldelijk gingen de kinde ren na de diales zelf alvast kij ken. De wilde natuur is iets waar veel (stads)kinderen nog nauwe lijks mee in aanraking komen. Niet te vergelijken met een of ander stadspark. Het buitenspe len in een groene omgeving is belangrijk voor hun welzijn. De waarde van het eiland als speel- natuur is enorm voor onze nieu-1 we generatie. mi- A.s. zaterdag 23 februari staat voor het eerst de Heinenoordtunnelloop op het programma van de ZuiderSterloopserie. Deze loop is een unieke wedstrijd- en prestatieloop over 21,1 km, georganiseerd door de atletiekverenigingen Energie Spirit. Het meest sensationele aspect van dit evenement is dat de deelnemers tussen de startplaats Oud-Beijerland en de finishgemeente Barendrecht door de Heine- noordtunnel rennen. Er zijn verschillende parcours voor wedstrijdlopers en recreatieve deelnemers. Tevens is er een prestatiekinderloop van 2 km. Informatie over inschrijving Heinenoordtunnelloop tel. 0186-571820. Programma ZuiderSterLoopserie 2002 16 maart Plassenloop in Reeuwijk 14 april Dwars door Dordt Stadsloop 25 mei 20e Nationale Lenteloop in Papendrecht 2 juni de Zuidersterloop in Capelle a/d Ijssel info: 0182-395368 info: 078-6303721 info: 078-6150417 info: 010-4125081 Alle informatie vindt u in onze spe ciale krantenuitgave van de ZuiderSterLoopserie en vanaf april ook op de nieuwe site van de ZuiderSterloopserie: www.zuidersterloopserie.nl W ie? Glory Gospel Singers Waar? Pelgrimskerk in Rotterdam Hoe laat? 20.00 uur Korting? 3.60 Euro p.p. niet geldig in combi natie met andere kortingen Max. 4 pers. per voordeelbon Kaarten met korting alleen verkrijgbaar bij de VVV oolsingef 67 Rotterdam. Info? 0900-4034065 De Glory Gospel Singers zijn een formatie van de beste zangers van de WWRL Community Choral die in 1985 door ca. 70 zangers uit New Yorkse gemeenten werd opgericht. Muzikaal leidster, Phyliss Mc Koy Joubert, stelt elke toer- nee de stemmen en het programma samen, om een volstrekte harmonie van de meest expressie ve solisten te krijgen. Blijheid en ontroering zijn emoties die bij gos pelsongs van nature heel dicht bij elkaar liggen. Daarom is het niet vreemd dat de toeschouwers daarin worden meegesleept en niet stil kunnen blijven zitten bij het horen van deze meeslepen de muziek. Tegen inlevering van deze bon ontvangt u 3,60 euro korting bij de VW Rotterdam aan Coolsingel 67, tel.: 0900 - 4034065 Zondag 24 februari Het kwartet vierde grote successen op de podia van alle grote song festivals. Met een combinatie van stijlen zoals swingstandards, blues en ballads maakten Finck, Rietveld, Vincent en Hazel begin jaren tachtig furore en bestegen zij de hitlijsten. Zij worden regel matig uitgenodigd voor radio- en tv-programma's in binnen- en bui tenland. Zondag is er een divers programma met nummers uit de wereld van de rhythm blues, pop, soul, klassieke muziek en zelfs calypso. Presentatie: Gerard Cox. Inlonpmuziek eo begeleiding; Bert Nicodem en Gerard Cox. Zondag 3 mrt. Mastreechter Staar Zondag 10 mrt. Trijntje Oosterhuis en Michiel Borstlap Zondag 17 mrt. Ode aan Frank Sinatra, Peter Douglas Zondag 24 mrt. Musical Souvenir, Bill van Dijk Maandag 1 apr. Ode aan Duke Ellington, met o.a. Wim Koopmans en Toon Roos de Doelen: Open vanaf 9.45, zaal open vanaf 10.30 uur. Aanvang concert 11.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar a 9 euro, bij de kassa van de Doelen, Bureau Hanson, Straatweg 179, tel: 010-4225244 in Rotterdam en bij de kantoren van Wegener Huis-aan-Huiskranten: Prins Hendrikkade 16, tel. 010-4699911 in Rotterdam, Westhavenkade 14 in Vlaardingen, Elementenweg 44 in Spijkenisse, Oostdijk 53 in Oud-Beijerland en Poldermolen I in Papendrecht De zondagochtend-concerten worden mede mogelijk gemaakt door Wegener Huis-aan-Huiskranten, Fondel, Van Antwerpen Cartonnage, Westermeijer Groep, Pickwick Fresh Tea, Drukkerij Domstad en organisatiebureau Hanson. Maak kennis met een keur aan nieuwe woonideeën voor binnen, tips voor groei en bloei in de tuin, maar ook in de woonka mer. Ahoy' Expo Center is omgetoverd in een paradijs met o.a. prachtige modeltui- nen, badkamers, keukens en zitmeubelen in vele stijlen. Kortom een inspirerende omgeving voor leuke ideeën, demonstraties en advies voor huis en tuin. Tegen inlevering van deze voordeelbon bij de kassa van Ahoy' ontvangt u op de normale toegangsprijs van 8 euro wat? Binnen-& Buitenshuis waar? Ahoy'Expo Center in Rotterdam hoe laat? di t/m vr. 11.00 - 17.00 uur en 19.00 uur-22.30 uurza. en zo. 11.00 uur tot 17.00 korting? 1,50 euro p.p. maximaal 2 pers. per bon, niet geldig in combina tie met andere kortingen w Het Eiland van Brienenoord heeft een getijden- en rivierdynamiek. Het bos loopt regelmatig onder bij vloed. Ineke Deze bomen geven in het vloedbos leven aan de volgende generatie." van Dort: "Wilgen kunnen hier uitstekend kiemen. FOTO: JANSSEN DE KIEVITH Redactie: Roger Huys Wereldhaven Rotterdam is een wekelijkse rubriek in samen werking met het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam en Stads Radio Rotterdam. 3p- ww> WI IMVI 1 |V- «~vn VVHIVHW wl I IIIV* dag gaan zij onder deskundige begeleiding op ontdek kingstocht. De wilde natuur is iets waar (stadsjkinaeren nog nauwelijks mee in aanraking komen. Buitenspelen is belangrijk voor hun welzijn. FOTO: ELMA DUIJNDAM Port of Rotterdam ujegene-hjls-aaohulskranten Aanmeldingen veldlessen Eenheid: Aantal aangemelde scholen (uitgenodigde scholen: 86) 35t 8 maart huis-aan-hutskranten X3 de Doelen Goed bereikbaar met de trein 0*» 929J (7S et/mm) ?ner huts-aan-hoskranten

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 20