Gedachten! Misschien daden? Waterweg Film Parkany Kwartet in Westvestserie Moeten we wel gaan stemmen? SCHIEDAM Kortweg Leefbaar Schiedam nu ook op web Swingende Salsa Montuna Party Jokken in 't Spul Dagje dansen en bewegen in Erker Politiek spelletje Kinderfilmfeest Bij mij gaat het bij schilderen in de eerste plaats toch om de kleur Zeventiende Vastenactie richt zich op Braziliaans dorp >7 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 27 FEBRUARI 2002 9- 1441 Zondag is er om 10.30 uur woord- en gebedsdienst in. de St.Jan de Doper - Visitatiekerk, Mgr.Nolenslaan 99. Voorganger pastor Tessica Dam, samenzang o.l.v. Wim v.d.Steen. Zaterdag 17.00 uur viering met muzikale begeleiding door Christina Mandang. SCHIEDAM - Ter gelegenheid van het eerste lustrum heeft Leefbaar Schiedam zaterdag zijn eigen website geopend. De poli tieke partij is te bereiken op www.leefbaar-schiedam.nl. 'Het verbindingsstreepje is daar bij essentieel,' meent de partij. Want wie naar de 'gekaapte web site zonder streepje gaat', komt bij een andere partij uit. 'En dat vinden we, met enig gevoel voor understatement, niet zo netjes van mensen die nota bene hun mond vol hebben van integriteit.' SCHIEDAM - Iedere maand or ganiseert de SWS in samenwer king met de Antilliaanse Werk groep Nieuwland een Salsa Mon tuna Live Party in Wijkcentrum Wibautplein. De eerst volgende avond is op za terdag 2 maart. De muzikale lei ding is in handen van DJ Miro. De avond begint om 21.00 uur en de toegangsprijs is 3.50. Voor meer informatie kunt u bel len met het wijkcentrum, tele foon 010-471 57 65. SCHIEDAM - Het duo Jokke brok in geeft zaterdag 2 maart acte de présence in Jeneverie 't Spul op de Hoogstraat. De twee dames Sita ter Haar (harp, basgitaar en zang) en Bar bara Schelberg (vleugel, gitaar en zang) spelen eigen composi ties die zo uit Ierland lijken te komen. Volgens Rob van Klaar- water, eigenaar van de 't Spul, is deze muziek 'een aanrader voor iedereen die van Keltische mu ziek houdt. Het optreden begint om 21.00 uur en is gratis toegankelijk. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker houdt zondag 3 maart een grote dans- en beweegdag. Diver se dansgroepen, die wekelijks hun bijeenkomst in De Erker heb ben, demonstreren hun talenten. Het is een zeer gevarieerd pro gramma. Om 13 uur wordt de spits afgebeten met verschillende beat- en jazzballetgroepen van kinderen, tieners en jongeren. Om 13.30 uur is er een workshop Streetdance, om 14 uur volgen Grieks dansen, Turks dansen voor kinderen, countrydansen voor be ginners, Sevillanas (Flamenco). De toegang is deze middag gratis in het wijkcentrum aan de Jan van Avennestraat 32. Voor informatie kan gebeld worden, tel. 4267767. SCHIEDAM - Het is nog maar een week richting verkiezingen, en Gemeentebelangen springt daar op in met een zogenaamd prognosespel. 'Iedereen is be nieuwd hoe zijn of haar partij het heeft gedaan,' meent het bestuur. Wie het leuk vindt om voor de gemeente Schiedam te voorspel len hoe de raad er qua verdeling uit gaat zien, surft naar de websi te van de partij. Daar staat een overzicht van de politieke partij en en het aantal zetels wat zij nu bezetten. 'Let wel, over de uitslag kan ge correspondeerd worden, want het is lekker even 'scoren' en een kans benutten,' zeggen Peter Fluiter en Jeffrey van der Hoe ven. 'Een wetenschappelijke on derbouwing en statistische bewa king zit er niet in!' www.gemeentebelangenschie- dam.nl KUNSTGEBITTEN SCHIEDAM - De Blauwe Brug heeft ter gelegenheid van de voorjaarsvakantie weer een Kin derfilmfeest opgezet. Nog tot en met vrijdag kunnen kinderen op dit jaarlijks terugkerende festijn genieten van films, in combina tie met activiteiten die daarop aansluiten. Maandag draaide de film De IJzeren Reus, waarna de kinderen aan de slag gingen om zelf een robot te maken. De dins dag was gereserveerd voor De Ongelofelijke Reis met als acti viteit 'maak je eigen stripver haal'. Vandaag de film Paulie, morgen Muizen Jacht en vrijdag Casper en Wendy, met als activi teit een spoken en heksen disco. De kinderen mogen dan geheel verkleed naar de Blauwe Brug komen, dus leef je uit! De films duren van 13.30 - 17.00 uur. De kinderdisco op vrijdag begint om 16.00 uur en eindigt twee uur later. SCHIEDAM - In Pand Pau- lus kreeg eigenaresse van het Designcentrum Threes Moolhuysen-Coenders vrij dagavond een onderschei ding opgespeld in de vorm van een flatteuze hoed. Zij kreeg dit kleinood als dank voor de vriendelijke en lo vende woorden waarmee zij de expositie Symbiose van Ane Koczorowski opende. Hieraan vooraf presenteer de Chris Zijdeveld, voorma lig wethouder van Schiedam van onder meer milieu en cultuur, zich als voorzitter van de Stichting Werkvorm. De vrouw in het turkoois, zo kan Ane Koczorowski langzamer hand wel omschreven worden. Een opvallende verschijning in het Schiedamse straatbeeld, die vrijwel altijd gekleed gaat in de ze specifieke kleur. Volgens de Schiedamse de mooiste kleur die bij haar past. Het is daarom niet zo opmerkelijk dat in veel van haar portretten die tot en met 17 maart te zien zijn in Pand Paulus een variatie aan blauwtinten voorkomt. Volgens de kunstenares zijn de geportretteerden, personen die een belangrijke rol in haar leven speelden of dit nog steeds doen. Het zijn stuk voor stuk afbeel dingen die door de schilderwijze doen denken aan naïeve kunst. Met uitzondering van de schilde rijen van het echtpaar Doop en Nora Wiegman, ouders van Diet (kunstenaar) en Aad (ex-wethou der) waaraan de leeftijd is af te lezen, lijken de andere geportret teerde de eeuwige jeugd te bezit ten. Zo rond het dertigste jaar, zonder rimpels, maar ook zonder enige emotie laten ze zich met een blik die naar binnen is ge richt, bekijken. Opgesloten in zichzelf zo lijkt het. Een indruk die wordt versterkt door de afge bakende lijnen waarbinnen de geportretteerde als het ware ge vangen zit. Direct rechts, achter de entree van Pand Paulus hangt een col lectie van ongeveer vijftien schilderijen waarin een aantal Schiedamse kunstenaars zijn te herkennen: Michel Snoep, Inge van Haastert en Saskia van Her wijnen. Alle schilderijen zijn ge groepeerd rond een zelfportret van Ane Koczorowski als stra lend middelpunt. Beatrix in fel oranje Aan de tegenoverliggende wand twee in het oog springende schil derijen van respectievelijk Th rees Moolhuysen en koningin Beatrix. De laatste met oranje haar en gekleed in de kleuren van de vlag met een motief van tulpen in hoed en mantel. Een kleurig uitbundig schilderij. 'Bij mij gaat het bij schilderen in de eerste plaats toch om de kleur', verklaart Ane Koczorowski. Identiteit speelt voor de Schie damse (van oorsprong Duitse) een belangrijke rol. Het is dan ook geen toeval dat in de exposi tieruimte twee geschilderde vlaggen hangen. De Duitse dui delijk gehavend, de Nederlandse met een vaag patroon van tulpen. Koczorowski: 'Deze tentoonstel ling is voor mij een afspiegeling van mijn afkomst, het vertelt over mijn inburgering in Neder land en over de conflicten die daardoor soms ontstonden. Ik werd geboren in 1945 en toch draag ik de verschrikkingen die plaatsvonden in WO II als een last met mij mee. Daarom mocht een herinnering aan Anne Frank in deze tentoonstelling niet ont breken'. Ane Koczorowski wijst op een op papier geschilderd werk met daarop tijdstippen die belangrijk waren voor het zo jong gestorven joodse meisje. 'Net als ik geboren in Duitsland en verhuisd naar Nederland. Het is trouwens opvallend dat ik door jongere generaties vaker werd aangesproken op mijn afkomst, dan door ouderen die het hadden meegemaakt.' Inburgeren De schilderijen die Koczorowski maakte van haar ouders, broer en het huis waarin zij in Hamburg opgroeide zijn pogingen om haar Duitse wortels naar Schiedam, Nederland te halen met de ver wachting zich daardoor een completer mens te voelen. 'Die portretten van mijn vader en moeder schilderde ik naar aan leiding van hun overlijden. Je kunt het zien als een eerbetoon. Overigens ontdek ik naarmate ik ouder word steeds meer dat ik tussen twee culturen zit', conclu deert zij gelaten. Alsof ik tussen twee stoelen zit.' Pand Paulus aan Korte Haven 25 is geopend van woensdag tot en met donderdag van 13.00 - 17.00 uur en na telefonische af spraak (010 - 426 15 57). SCHIEDAM - De scholen en kerken van Schiedam Noord verenigen zich. Voor de zeventiende achtereen volgende keer organiseren zij de Oecumenische Vasten actie in de wijk. 'Bezinning en bewustwording staan centraal en dan kijken we niet alleen naar onze eigen situatie, maar ook naar de situatie van onze medemen sen in andere delen van de wereld, waar men in veel moeilijker omstandigheden moet leven,' aldus de en thousiaste deelnemers. Een werkgroep van vertegen woordigers uit de betrokken or ganisaties heeft dit jaar gekozen voor een project in Tamandua, een dorp in het noordoosten van Brazilië. Het ligt zo'n honderd kilometer van Recife, een streek waar het erg droog is en de leef omstandigheden moeilijk. De vrouwenvereniging Tamandua aldaar is een project begonnen ter verbetering van de woonom geving (huizen, gezondheid en onderwijs) en de verhoging van de landbouwproductie. De vrou wen vormen het bestuur van de vereniging en zijn de uitvoerders van het project. De mannen wer ken als suikerrietkappers in an dere streken en zijn daardoor een groot deel van het jaar afwezig. Extreme droogte De mensen beschikken over 41 ha grond, waarop een gebouwtje staat dat dient als centrum van het werk, een stal voor varkens en ko nijnen en een voerplaats voor de koeien. Het land wordt gebruikt om voedsel te verbouwen en voor voedergewassen voor de melk koeien en de varkens en ook zijn er fruitbomen aangeplant. De ex treme droogte van 1998 en 1999 heeft alle gewassen verdroogd zo dat opnieuw aangeplant moest worden. De komende tijd zalmet de landbouworganisatie Sabia in de regio onderzocht worden hoe de voedselproductie ook de droge omstandigheden duurzaam ge maakt kan worden. Eén van de vrouwen vertelde: 'We moeten hier overleven, dat willen we ook, maar dat kan alleen als zonder hulp van buitenaf ook droge tij den doorkomen.' Activiteiten 'Overleven zonder hulp is op dit moment nog erg moeilijk, daarom willen wij ons inzetten om hen de middelen te kunnen geven om de strijd tegen de droogte te door staan,' vertelt de werkgroep. 'Tij dens de Vastenactie wordt er in de kerken en op de scholen veel aan dacht besteed aan het project.' Maar daarnaast is er een aantal afzonderlijke activiteiten. - Van 4 tot 23 maart is er een ten toonstelling in de bibliotheek in de Blauwe Brug aan het Bach- plein, over het project en Brazilië. - Op 7 maart is er een Gemeente en Parochieavond in de St. Marti- nuskerk aan de Willem Andries- senlaan. De gehele avond staat in het teken van actie, waarbij de heer W. Hoekstra komt vertellen over het project in Tamandua. De zaal is open om 19.30 uur, aan vang 20.00 uur. - Op 9 maart wordt er een Con certavond georganiseerd in de Dorpskerk aan het Noordeinde, met medewerking van Harmonie St. Radboud en de Kriya Famalia, een muzikale familie uit Brazilië. De toegangsprijs 3,50) komt geheel ten goede aan de actie. De aanvang is om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de basisscho len De Regenboog, de Vlinder en CBK Kethel, bij het Parochiecen trum St. Martinuskerk, Johan Da- menstraat en W. van Haften, Dorpsstraat 23. - Op 10 en 17 maart worden Oe cumenische Vieringen gehouden in de deelnemende kerken, in sa menwerking met de deelnemende scholen. - Op 23 maart is er van 10.15 tot 16.00 uur een grootse Fancy-Fair en Rommelmarkt, in en rond De Ark aan het Hargplein. Tijdens deze Fancy-Fair is er ook voor kinderen een heleboel te doen, zoals een spelcircuit, schminken en palmpasen maken. Ook hapjes en drankjes zijn volop verkrijg baar, kortom voor jong en oud vo lop gelegenheid voor vermaak en ontmoeting. Iets serieus, deze keer! Een stuk je gelezen over de jeugd en over sport, in het Rotterdams Dag blad. De jeugd doet weinig aan sport, wat heel spijtig is natuur lijk, want zelf trap ik ook graag een balletje. Een ander stukje gaat over de jeugd die voor over last zorgt, ook heel spijtig, daar doe ik niet aan mee. Daar ben ik een ietsepietsie uitgegroeid! Maar beiden moeten iets kunnen doen om zich niet te vervelen. U, gemeente Schiedam speelt voor leraar, ik ben een scholier en steekt netjes mijn vingertje op, want ik heb een vraagje! Een sportvereniging is meestal (te) duur, is buiten en begint meestal vroeg. Tussen de flats is niet overal plaats om te voetballen b.v. of een ander spel te beoefe nen! Op straat hoefje dat eigen lijk helemaal niet te proberen, daar raast het verkeer voorbij en er staan teveel auto's. Met regen is het slecht vertoeven op die zelfde grasvelden, die zijn hele maal verzopen doordat er geen drainage is voor het water. Als die kinderen nu eens binnen kon den spelen? Een paar uur per dag en in een paar weekends? Maar, dit zal wel stom klinken: 'Scho len staan vaak leeg. Een school gaat open van 8.30u tot 16.00u. ongeveer, maar is dan na deze tijd dicht, ook in de weekenden. Bij sommige scholen zit een prachtige gymzaal. Ik ben geen (sport)leraar, ik weet ook niets over kosten en/of onkosten, of het wel uitvoerbaar is, want je denkt direct aan de slechten on der ons. Misschien of er een sub sidieregeling voor zou bestaan, zoveel dingen, maar dat weet ik niet! Maar dat weet toch wel iemand in Schiedam! Mijn vraag is nu de volgende: 'Stel dat er genoeg kinderen zijn, die overdekt een paar uur in een weekend b.v. willen spelen in een school, misschien knutselen, voetballen, handballen, mis schien hebben deze kinderen zelf ideeën, alles is mogelijk, zou er dan iemand zijn die dat toetsen kan?' Ja het is maar een idee, niet ver plicht, misschien iets voor de volgende herfst/winter periode. Hans Henrichs, Schiedam SCHIEDAM - Het programma van het Filmhuis Schiedam is deze week als volgt: donderdag 28 februari en vrijdag 1 maart The Pledge van regisseur Sean Penn; zaterdag 2 maart Italian for Beginners van regisseur L. Scherfig. Op za terdag- en zondagmiddag wordt de kinderfilm Mijn Leven Als Hond van regisseur Lasse Hallstrom vertoond. Op vrij dag 1 maart draait in het Filmhuis Schiedam Wonderboys van regisseur Curtis Hanson. The Pledge Italian for Beginners Wonder Boys Mijn leven als hond SCHIEDAM - Het Parkany Strijkkwartet treedt vrijdag 1 maart in d< concertserie van Stichting Westvest 90 op met werken van Haydn Wolf en Beethoven. In 1976 richtten Istvan Parkany, Heinz Oberdorfer en Ferdinand Er blich, samen met cellist Stefan Metz het Orlando Kwartet op. In het zelfde jaar nog won het jonge ensemble de eerste prijs bij het interna tionale concours Carlo Jaquino in Rome, wat het begin van hun car rière betekende. Nadat zij de eerste prijs wonnen bij het internationa le concours van de Europese Radio Unie in Helsinki in 1978, was d( stap naar de internationale podia een logische. Na vijf jaar werd he kwartet in de New York Times onder de beste ter wereld gerangschikt Het kwartet ontving tweemaal een Grand Prix du Disque en maakti uitgebreide tournees over bijna de hele wereld. In 1984 sloegen Istvan Parkany en de overige leden afzonderlijke we gen in, maar sinds 1998 zijn de oorspronkelijke leden, samen met eei andere cellist, Michael Muller, met veel succes weer bij elkaar. Vrij dag spelen zij in het kerkgebouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeen schap NPB aan de Westvest 90 kwartetten van Haydn, Beethoven ei de Italiaanse Serenade van Wolf. Het concert begint om 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij di VVV, tel. 4733000, bij Theater a/d Schie, tel. 2467467 en direct voo aanvang aan de zaal. INGEZONDEN BRIEF Met zijn allen zijn we uitgenodigd. De datum is 6 maart en de plaats is het stembureau. Maar of er wat te kiezen is, valt te be twijfelen. De gevestigde orde komt weer aanzetten met de inmid dels vertrouwde beloftes over veiligheid, meer groen in de wijk, enz. Het beleid van de afgelopen jaren verdedigen is er niet bij. Lo gisch, want Schiedam is nog steeds een armoedige puinhoop met een metrolijn die ons door de Stadsregio door de strot is geduwd en een nieuw ziekenhuis dat toch precies zo gebouwd wordt als de Vlietlanddirectie het wil omdat de Schiedamse bestuurders zich lieten chanteren. Dan de oppositie. Yorick Haan van de SP liet zich nog het meest horen. Helaas dreigde hij met zijn kritiek het imago van Schiedam te besmeuren en daar was het college nou net zelf zo ijverig mee bezig. U weet, het leverde asbestschandalen en een onderzoek van het Openbaar Ministerie op. Gemeentebelangen Schiedam wilde Leefbaar Schiedam als naam hebben. Dat mislukte en vervolgens ontpopte de club zich als Ka- pitaalbelangen. Henk Metaal liet weten dat er nog veel meer flats gesloopt kunnen worden dan nu de bedoeling is. Toen het er even naar uitzag dat het nieuwe ziekenhuis in Vlaardingen terecht zou komen ging Metaal doodleuk in Bijdorp feestelijk champagne drinken. Gemeentebelangen Vlaardingen was toen een betere naam voor de partij geweest. Verstrengelde belangen Schiedam is wel licht ook een aardige suggestie. De nummer 2 van de huidige lijst, Henk Groenewegen, presenteert immers nog steeds programma's bij Radio Schiedam. Om alleen al de schijn van belangenverstren geling tegen te gaan had hij daarmee moeten stoppen bij het star ten van zijn politieke activiteiten, zoals overigens gebruikelijk is. Bij Gemeentebelangen is die overweging niet gemaakt en dat deugt niet. Intussen staat de uitnodiging voor 6 maart a.s. nog steeds. Maar of we daarop in moeten gaan is de vraag. A. Noel, Schiedam Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht •Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Tandprothetische Praktijk Veringmeier Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Koczorowski: individuele portretten gegroepeerd rond één persoon Kerken en scholen steken hand uit om de droogte in Tamandua te doorstaan (Sean Penn, Verenigde Staten, 2001) In 'The Pledge' speelt Jack Nicholson op ingetogen wijze de rol van een ge kwelde politieman. Deze Jerry Black is geobsedeerd door een kindermoord waarmee hij vlak voor zijn pensioen is geconfronteerd. Na de zelfmoord van de belangrijkste verdachte raakt hij er steeds meer van overtuigd dat de werkelijke dader nog vrij rondloopt. In een kalm tempo, waarbij in iedere scène wel iets te genieten valt, schetst regisseur Sean Penn zijn personages en creëert tegelijker tijd op geraffineerde wijze een spanningsboog. Nicholsons ingehouden spe draagt bij aan die onderhuidse spanning; je blijft raden naar zijn motieven. Kon- dus kijken hoe het allemaal afloopt! (Lone Scherfig, Denemarken, 2001) In het kader van de reeks Dogma films toont 'Italian for Beginners' een reek: melodramatische verwikkelingen in een Deense voorstad, waar het leven zc monotoon en drukkend is dat kerkbezoek en taalles het aanzien van een frivoo uitstapje krijgen. Met een nieuwe predikant als spil toont regisseur Scherfig hot een groep alleenstaanden de liefde vindt. Verder verliezen meerdere personage: hun kermende en zeurende ouders en ontdekken twee vrouwen dat ze zusser zijn. De film is vooral grappig door de vele ongemakkelijke, tenenkrommendt situaties. (Curtis Hanson, Verenigde Staten, 2000) Bij Grady Tripp valt een writer's block samen met de midlife-crisis. Zijn vrouw heeft hem verlaten, zijn maïtresse is zwanger en als zijn uitgever langskom worstelt hij nog met zijn boek: inmiddels 2400 pagina's te lang zonder einde ir zicht. Vooral nadat de uitgebluste professor de zonderlinge student James onde zijn hoede neemt, wordt zijn leven een chaos. Voortdurend onder invloed pro beren ze de situatie te redden. De dode hond moet zolang maar in de kofferbak Wonder Boys is een satirische komedie onder professoren over het schrijvers leven. Michael Douglas is grandioos als sjofele, blowende prof. Onder alle dra matische gebeurtenissen en verkeerde keuzes blijft hij laconiek, tot het feel good-einde. (Lasse Hallstrom, Zweden 1985) Zweedse klassieker uit 1985 over de avonturen van de 12-jarige Ingemar, me een onovertroffen combinatie van humor en melancholie. Op de achtergronc speelt het beroemde Russische ruimtehondje Laika ook nog een rol. Het Filmhuis Schiedam is gevestigd aan Nieuwstraat 12 in Schiedam. Di kassa is een half uur voor aanvang open. Filmtheater het Zeepaard is ge vestigd in de Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg 51 in Vlaardingen. Kaarten voor beide filmhuizen kunnen worden gereserveerd op dinsda; t/m zaterdag van 13.00-17.00 uur en op donderdag t/m zaterdag ook vai 19.00-20.00 uur aan de Stadsgehoorzaalkassa, tel. 434.05.00.

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13