Mobiele telefonie Tuindorp verstoord f KORTWEG Jasperina de Jong kruipt in huid Mariene Dietrich SCHIEDAM Gospelsound in Dorpskerk Bingo voor fan van André Open Dag: De Zorg. Het echte werk SCHIEDAM MAASSLUIS Na foute diagnose, psychoses en zelfmoordpoging Iedereen is op weg naar dé grootste kapper in de regio. Raadslid komt met eigen website maakt het verschil Interboetiek interieur >7 HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 28 FEBRUARI 2002 9- 1512 SCHIEDAM - Het gospelkoor Gloria uit ridderkerk is de grote trekker van de gospelsounda- vond die de Dorpskerk in Kethel zondag houdt. Gloria is een black-gospelkoor en zal traditio nele gospelliederen ten gehore brengen. En dat geheel a capella! De Dorpskerk is te vinden aan het Noordeinde in Schiedam- Kethel. Het optreden begint om 19.00 uur, en is gratis toeganke lijk. Wel is er bij de uitgang een collecte. SCHIEDAM - Al jarenlang is Corry Zaal een bewonderaarster van André van Duin en dus was het meer dan begrijpelijk dat zij de uitnodiging om zijn bingo show Smarttest Quiz bij te wo nen, met beide handen aangreep. Dat zij zelfs in de finale zou be landde van het spel had zij na tuurlijk helemaal niet kunnen voorzien. Afgelopen maandag was te zien hoe mevrouw Zaal - moeder van zonen Dop Dop Vastgoed Consultancy aan de Rotterdamsedijk - samen met André van Duin de strijd aan bond tegen Ron Brandsteder en een andere kandidaat. Het lever de Corry Zaal niet alleen een hand, een zoen en een dikke pak- kerd van de komiek op, maar ook een Smart Cabriolet. 'Het was fantastisch', lacht de win nares. 'Vooral omdat ik er niet vanuit ging iets te zullen winnen. Voor mij was het allerbelangrijk ste eindelijk eens oog in oog te kunnen staan met mijn favoriete grappenmaker. Dat ik er onver wacht ook nog een auto aan overhield maakte het uitstapje naar Aalsmeer, waar het pro gramma werd opgenomen, hele maal bijzonder.' WATERWEG - In het kader van de landelijke campagne 'De Zorg. Het echte werk' houden alle zorgcentra in de regio een open dag. De vol gende instellingen zijn zater dag 2 maart geopend. Frankeland (10.00 - 14.00 uur) St. Jacobs Gasthuis (10.00 - 14.00 uur) De Harg Spaland (10.00 - 14.00 uur) DrieMaasStede (11.00 - 16.00 uur) Francois HaverSchmidt (11.00- 16.00 uur) De Vleugel (10.00 - 14.00 uur) Thuriede (11.00- 15.00 uur) VL AARDINGEN Vaartland (11.00 - 15.00 uur) De Meerpaal (11.00 - 16.00 uur) Soenda (11.00- 16.00 uur) De Wetering (11.00 - 16.00 uur) Vlietland (10.00 - 15.00 uur) Zonnehuis (11.00 - 15.00 uur) Drieën-Huysen (11.00 - 15.00 uur) DrieMaasHave (11.00 - 16.00 uur) De Tweemaster (11.00 - 16.00 uur) De instellingen openen alle hun deuren voor een kijkje achter de schermen. Ze wil len laten zien hoe leuk het kan zijn om in de zorg te wer ken en wat het te bieden heeft aan senioren in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Ie dereen is welkom. SCHIEDAM - De mobiele telef onie in de wijk Tuindorp is mo gelijk de laatste tijd verstoord door renovatie werkzaamheden. De vele stellingen, die onder an dere op de Molensingel en de le- penlaan tegen de gevels staan, belemmeren een goede ont vangst. Het vele metaal vormt een barrière voor de telefoongol- ven, die vervolgens door de GSM opgevangen zou moeten worden. Zolang de vele stellingen aanwe zig zijn, is de kans op storingen of helemaal geen bereik in grote re mate aanwezig. Geadviseerd wordt het mobiele telefoonver keer zoveel mogelijk uit te stel len wanneer men in de buurt van de stellingen is. SCHIEDAM - Als de nood het hoogst is, is de redding nabij, zo luidt het spreek woord. Maar in de praktijk werkt het vaak heel anders. Jolanda van Os uit Schie dam maakte dat op schrij nende wijze aan den lijve mee. Hieronder haar ver haal. 'Mijn man is opgenomen in psy chiatrisch ziekenhuis GGZ Delf land. Gelukkig! Gelukkig? Ja. Gelukkig; want daarmee is uit eindelijk voorkomen dat hij zichzelf van het leven zou bero ven. Altijd heb ik me afgevraagd hoe mensen zover konden ko men, dat ze zelfs niet meer wil len of kunnen leven. Ongeveer een half jaar geleden kreeg mijn man van de chirurg te horen dat hij lymfeklierkanker had. Na een operatie en een reeks vervelende, doch gebrui kelijke onderzoeken, werd een aantal weken later duidelijk dat de chirurg iets te voorbarig was geweest met haar uitspraken. Het bleek 'slechts' te gaan om één of ander vervelend virus. Angst en verdriet maakten plaats voor op luchting, alhoewel nog niet dui delijk werd om welk virus het ging... Gedurende een periode van ongeveer een maand werden we om de oren geslagen met Kattekrab, Toxoplasmose en HIV-virussen tot uiteindelijk de juiste diagnose op tafel kwam en hij eindelijk medicijnen kreeg om te genezen. Al met al lag mijn man toen al zo'n zes weken op een ziekenhuisbed in de huis kamer, tussen de verhuisdozen; omdat door de foute diagnose we gedwongen waren te verhuizen naar een oud 'krotje', omdat ons nieuwe droomhuis dat we juist begin augustus gekocht hadden, niet door ging. De diagnose kan ker en het afsluiten van een le vensverzekering op de hypo theek gaan namelijk niet sa men... Pappen en nathouden Uiteindelijk, eind november, toen we dankzij hulp van vele vrienden, gesetteld waren in ons 'krotje' en mijn man weer wat begon op te knappen, hadden we zo iets van: 'Hup, we gaan er voor...' Tot hij rond Sinterklaas psychotische neigingen kreeg... Hij dacht overal gevolgd te wor den en zag allerlei complotten die er in werkelijkheid helemaal niet waren. Na verschillende te lefonische onderhouden met RIAGG, huisartsen en Centrale Huisartsenpost bleek er onge veer overal een wachtlijst van minimaal 14 dagen te zijn om bij enige hulpverlening terecht te kunnen. Dus, pappen en nathou den geblazen, met een peperdure particuliere psycholoog en een handjevol valium per dag. Zo bleef de situatie redelijk beheers baar. Tot onze 'geweldig betrokken' huisarts op het idee kwam dat de valium, nogal verslavend werkt bij langdurig gebruik, na 6 we ken gestopt moest worden. Op onze vraag om een afbouwsche- ma: dit stond duidelijk in de bij sluiter, leek hem dat 'op afstand' niet nodig. 'Gewoon stoppen en volgende week maar eens bellen hoe het ervoor staat...' Wel, we hebben hem gebeld toen mijn man, vijf dagen later, weer aller lei complotten en waandenkbeel den zag... Maar de huisarts had geen tijd om langs te komen en De volgende dag mochten we uiteindelijk, na nog een dag doortobben, in de namiddag bij de crisisdienst van het RIAGG komen. Na een moeizaam ge sprek van zo'n anderhalf uur, leek ook de dienstdoend psy chiater overtuigd van het feit dat mijn man opgenomen diende te worden in een psychiatrisch zie kenhuis. De redding leek nabij... Leek nabij... want terwijl mijn man bij de RIAGG nog een flin ke paniekaanval doormaakte en ik na ongeveer een half uur smeekte of iemand me daar in de Maxima trouwden, om 11.00 uur nog steeds niets van het RIAGG en/of GGZ Delfland vernomen en ik besluit om nog maar weer een keer te bellen. GGZ Delfland blijkt de avond ervoor het balle tje alweer teruggespeeld te heb ben naar de RIAGG en reageert verbaasd als ik vertel dat ik nog niets gehoord heb. Inmiddels op van de zenuwen en vermoeid heid vraag ik om medicatie voor mijn man, omdat de valium, waarvan ik er inmiddels al 10 gegeven heb in de afgelopen 24 uur, niet meer werkt. Men be ft schreef telefonisch weer 3x10 mg. valium voor. Maar helaas, de valium werkte niet meer en mijn ooit zo sterke, stoere vent werd met de minuut angstiger. Hij kreeg boodschappen via de krant en de televisie en ging 's nachts op pad om uiteindelijk, volledig in paniek, met het touw tje nog om zijn nek, bij de Spoedeisende hulp in het Sint Franciscus Gasthuis terecht te komen. Daar werd assistentie verleend om het touwtje van zijn nek te halen en mocht hij mij bellen, zodat ik hem op kon ha len. Verder konden ze ons daar niet van dienst zijn, want we wa ren niet via de Centrale huisart senpost binnengekomen!? Pas later hoorde ik dat mijn man, in die nacht ook nog over de snelweg en over de treinbaan had gelopen en twee keer geprobeerd had zichzelf met het touwtje uit zijn trainingsbroek te verwurgen. herentoilet nu eindelijk even wil de helpen, werd al snel duidelijk dat een opname niet 1, 2, 3 gere geld zou zijn. We werden naar huis gestuurd, in de wetenschap dat we later op de avond gebeld zouden worden waar mijn man geplaatst zou worden. Inderdaad ging om 21.30 uur de telefoon en een vriendelijke dame van GGZ Delfland vertelde me dat er in de hele regio, helaas geen plaats was voor mijn man... Telefoon blijft stil Ik heb haar nogmaals verteld hoe hoog de nood op dat moment was en gevraagd of zij ook in an dere regio's wilde zoeken. Zij be loofde me in de loop van de nacht terug te bellen... Maar de telefoon bleef stil; mijn man werd gekker en gekker; mijn zoontje van 8, steeds bleker... De ochtend erna, Alexander en looft dat ik teruggebeld zal wor den door de psychiater van het RIAGG... Maar wederom blijft de telefoon stil. 'Zet hem in een politiebus' Rond 12.00 uur loopt de span ning zo hoog op; mijn man denkt de Satan en graaf Dracula in één persoon te zijn, dat ik mijn zoon tje naar mijn broer laat brengen. Het kind is de deur nog niet uit en mijn man wil in paniek van de trap afspringen en door de ramen heen vliegen om van het balkon af te springen. Hij schreeuwt en brult als een gekooid dier en er zijn vier man nodig om hem in bedwang te houden. In paniek, bel ik 112 en vraag naar een am bulance. Op mijn korte uiteen zetting van de situatie, word ik verwezen naar de CHP. De arts van de CHP zegt niets voor me te kunnen betekenen en verwijst me naar de politie. De politie is de eerste die gehoor geeft aan mijn paniek en het kabaal dat mijn man maakt en belooft zo snel mogelijk te komen. In de tijd dat de politie onderweg is, bel ik nogmaals met GGZ Delf land. Wat blijkt? Er is een plekje in Dijkzigt, doch dan mag mijn man niet agressief zijn??!! De politie is inmiddels gearriveerd en mijn man wordt op zijn buik gerold en geboeid. Hij ligt daar, op zijn buik met de handen op zijn rug geboeid, met zijn ge zicht in de aarde en in het ge sneuvelde glas. Als een grote cri mineel... Mijn grote, sterke ge vangenisbewaarder, zelf al jaren werkzaam voor justitie. De poli tie verontschuldigt zich en legt me uit dat dit alleen maar is voor zijn eigen veiligheid. De politie neemt het regelen van de opna me nu van me over en gaat op zoek naar een arts die verant woording durft te nemen voor onze situatie. Na ruim een uur is er eindelijk een plekje in Delft; nadat de politie opties van de CHP, RIAGG resoluut als inhu maan bestempeld. De politie blijkt de meest humane instantie, daar waar het gaat om respect en begrip. De CHP komt niet verder als: 'Zet hem maar in een politie bus en rijdt hem maar naar het bureau' en de RIAGG oppert 'Handel maar naar eigen in zicht...' 'Zeikerige zalvende stem' Uiteindelijk na lang soebatten en heen en weer gebel, wordt mijn man geboeid op de brancard ge bonden en onder politiebegelei ding naar Delft vervoerd... Ein delijk! En in mijn oren klinkt nog steeds de zeikerige zalvende stem van al die hulpverleners die ik aan de telefoon heb gehad en heb gesmeekt om te helpen: 'Het spijt me mevrouw, ik begrijp in welke vervelende situatie u zich bevindt...' Wel, naar mijn idee begrijpen ze er geen reet van en als ze het al begrijpen zijn ze te schijterig om hun nek uit te ste ken! Ik werk zelf al jaren in de Thuiszorg, maar als werken in de gezondheidszorg, waar dan ook, betekend dat je de patiënt en de mantelzorg absoluut niet serieus moet nemen en vooral geen ver antwoordelijkheid moet nemen, daar waar de nood het hoogst is... Dan is dat mijn gezondheidszorg niet meer. Helaas!' Kanker... Het gezicht van de dood Emoties te over, open en bloot Geen kanker... De lach na de dood Iedereen blij, ellende voorbij.. Maar niet de kankerdagen van mij! SCHIEDAM Zondag is er om 10.00 uur een dienst bij de Evangelisch Lut herse gemeente aan de Lange Nieuwstraat 219, voorganger is Eerw. Heer G. Ruijl. Bij de Vrijzinnige Geloofge meenschap, Westvest 90-92 is zondag om 10.30 uur een dienst voorganger is: Ds. H.M. J. Me ijer uit Reeuwijk. In de Liduinakapel (Franke land) is zondag eucharistievie ring om 9.15 uur, voorganger is Pater C. Veltman. Donderdag bij Podium café De Graauwe Hengst is om 21.30 uur Leon Elias and all z'n friends te horen, zaterdag om 22.00 uur is Celtic Wind te horen met Ierse ballades en muziek. Weekendprogramma van ZOS radio: vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur Zos voor het week end, zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur met actualiteiten, van 13.00 tot 15.00 uur met tentoonstellin gen, toneel en activiteiten, 15.00 tot 17.00 uur, met culturele eve nementen en Schiedamse vereni gingen. Maandag van 10.00 tot 12.00 uur Zos 55+ een informa tief programma, van 18.00 tot 19.00 uur Zos Laudate een pro gramma met geestelijke muziek, 20.00 tot 22.00 uur Langs de Wa terweg een natuur en milieu pro gramma. OUDERENWERK Elke vrijdag volksdansen in de 4 molens van 10.30 tot 11.45 uur, kosten 5 euro per maand. El ke maandag, woensdag, donder dag en vrijdag eettafel in de Woudhoek van 12.00 tot 13.00 uur, kosten 4,32 euro. Klaver jassen iedere vrijdag in Zuid van 19.30 tot 23.30 uur, kosten 1,15 euro per keer. Zaterdag is er kla verjassen, darten en spelletjes middag in Oost van 13.00 tot 16.00 uur, toegang gratis. SCHIEDAM - 'Sag mir wo die Blumen sind', 'Ich bin von kopf bis fuss auf liebe eingestellt' en 'Lili Mariene'. Dat zijn enkele van de ve le nummers waardoor Mariene Dietrich een wereldster werd. In de muzikale theaterproductie Mariene Dietrich kruipt de vaderlandse ve dette Jasperina de Jong in de huid van de legendarische diva. In Parijs, begin jaren '60, ligt de wereld aan haar voeten, maar een kijkje in de smetvrije kleedkamer leert dat achter de zelfverzekerde fagade van glitter en glamour een kwetsbare vrouw schuilgaat. Een vrouw die onzeker is over haar talenten en die lijdt aan een extreme vorm van smetvrees. 'Mariene Dietrich' is vrijdag 8 maart vanaf 20.15 uur te zien in Fortis Theater aan de Schie. Kaartreserveren kan via tel. 2467467. SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres opent vandaag de eerste per soonlijke website van een Schiedams gemeenteraadslid. Die eer is toebedeeld aan Edwin Westenberg van de PvdA. Met de website moe ten burgers in de gelegenheid gesteld kunnen worden ook via het web informatie over de politiek in zijn stad op te vragen. Westenberg ver wacht dat over niet al te lange tijd alle collega-raadsleden over hun ei gen website zullen beschikken. De officiële ingebruikneming door de burgemeester vindt plaats om 18.30 uur in de Aleidazaal van het Stadskantoor. Foto: ED DEWAERHEIJT 'Mijn man is opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis, gelukkig!' Hulpinstanties laten mensen met psychische problemen, noodgedwongen, vaak in de kou staan MET 16 SALONS IN: Capelle a/d IJssel Delft Hendrik Ido Ambacht Krimpen a/cl IJssel l ekkerkerk Middelliarnis Papendrecht Nieuwerkerk a/d IJssel Rotterdam Schiedam Spijkenisse Raadpleeg de Gouden Gids ET of ki jk op www.woutrombout.nl COIFFURE Jasperina als Mariene foto: Jan Swinkels Interboetiek is al jaren adviseur voor mensen die van betere meubelen en woningstoffering houden. Veel bekende merken vindt u er onder één dak. U kunt rekenen op deskundig advies, goede service en hulp bij het inrichten van uw interieur. Dat maakt vaak het verschil... Bezoek onze gezellige showroom, dat loont beslist de moeite! Tot ziens... - Fauteuil Santos Eiken bijzettafeltje ingelegd met noten Westhavenkade 44, Vlaardingen - Telefoon (010) 434 29 74

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 13