Scapino Ballet danst première van 'Scum' en reprise van 'Rameau' Top Amerikaanse gitaarunderground doet Nighttown aan Eten uit de gordel van smaragd. Nieuwe Conny Janssen opnieuw vol contrasten De Kast kondigt adempauze aan Marlène herleeft van top tot teen Unieke toer van Trijntje Oosterhuis en Miehiel Borstlap doet de regio aan Vrijdag 1 maart Muziek. 20.15 Het Groot Niet Te Vermij den, 'Off the road again'. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 21.00 Black Rebel Motorcycle Club, Nighttown Rottterdam. 22.00 Rock 'n' Roll High School, Nighttown Theater. 22.00 What's da flavour, Hiphop package, Waterfront Rotterdam. Theater. 20.00 De Berini's, 'De Sloopha mer'. 't Theater van Vlaardin- gen, Vlaardingen. 20.15 Theo Maassen, 'Functio neel Naakt'. Theater Het Kruis punt, Barendrecht. 20.15 Jasperina de Jong, 'Marie ne Dietrich'. Isala Theater, Ca- pelle a/d IJssel. 20.15 Zep, 'SeXsells'. 'de Stoep', Spijkenisse. 20.30 Niet Schieten, 'Kwaad Bloed'. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. 20.15 Rob Kamphues, Tijd zat, SCC De Goote, Brielle. Zaterdag 2 maart Muziek. 20.15 Het Groot Niet Te Vermij den, 'Off the road again'. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 22.00 Salsa Nights/Big Bands, De Doelen Expozaal, Rotterdam. 20.00 Le Nozze di Figaro, Nieu we Luxor Rotterdam. 23.00 Transformation, terugblik op tien jaar dance in Nighttown Rotterdam. 22.00 On, deep-house, tech-hou- se en groovy techno, Waterfront Rotterdam Theater. 20.00 De Berini's, 'De Sloopha mer'. 't Theater van Vlaardingen, Vlaardingen. 20.15 Jetty Mathurin, 'Opvlie gers'. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Uitverkocht. 20.30 Duo-avond Reyn Goed en Alkemade Bloemen win naars van Leids en Gronings ca baretfestival, Bibliotheektheater Rotterdam. 20.30 Jaap Mulder, Theater de Schuurkerk, Maassluis 20.15 De Bloeiende Maagden, Theater twee Hondjes Hellevoet- sluis. Varia 10.00 tot 17.00 Vlooienmarkt, Sporthal Margriet Schiedam. 10.00 tot 17.00 Braderie, Stads- erfplein Schiedam 20.00 tot 02.00 Museumnacht in Wereldmuseum Rotterdam Zondag 3 maart Theater. 14.00 Virga Lipman, 'Itoek het ijsbeertje'. Jeugdvoorstelling vanaf 4 jaar. Fortis Theater a/d Schie, Schiedam. 20.00 Finale Festival van het Le venslied. Presentatie en gastop treden: Marijke Boon. 'de Stoep', Spijkenisse. Muziek Tommy, rockopera met Orkest van de Koninklijke landmacht, Nieuwe Luxor Rotterdam Dinsdag 5 maart Theater. 20.15 'Wie is er bang voor Virg inia Woolf', met o.a. Will van Kralingen en Edwin de Vries. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Woensdag 6 maart Muziek. 14.00 O'Ma- marée, 'Baby'. Jeugd voorstel ling van af 7 jaar. Isala Theater, Capelle a/d IJssel. Donderdag 7 maart Muziek. 20.00 De Kast, 'Met andere ogen', 't Theater van Vlaardin gen, Vlaardingen. Theater. 20.15 Jetty Mathurin, 'Opvlie gers'. Theater Het Kruispunt, Barendrecht. 20.15 Erik Brey, 'Morgana'. For tis Theater a/d Schie, Schiedam 20.15 Herman Verbeeck, 'Kaas' naar het boek van Willem Els- schot. 'de Stoep'. Spijkenisse. In 'SCUM' worden 9 mannelij ke dansers geobserveerd in een afgesloten ruimte. Er is geen contact met de buitenwereld mogelijk. In deze extreme situ atie komen bij de personages al snel hun mannelijke kwalitei ten en instincten naar boven. De sfeer is broeierig en wordt bepaald door conflicten en ter ritoriumdrift, maar ook door toenadering en pogingen tot samenwerking. De huischoreograaf van Scapino Rotterdam, Nanine Linning, laat met 'Scum' een ongepolijste cho reografie zien die veel weg heeft van een emotionele en fysieke uitputtingsslag. Het vormgeven van ruimtelijke patronen met puur fysieke dans is kenmerkend voor Linnings choreografieën Met haar choreografisch talent heeft zij in korte tijd naam ge maakt binnen de Nederlandse dans. Vorig seizoen maakte zij bij Scapino Ballet Rotterdam eert sensationeel debuut met een uiterst dynamisch en voortden derend groepswerk, 'The Neon Lounge'. Ed Wubbe maakte met 'Rameau in 1990 zijn officiële debuut als huischoreograaf bij Scapino Bal let Rotterdam. 'Rameau' heeft het afgelopen decennium een be langrijke plaats ingenomen op het Nederlandse dansrepertoire en is meer dan 100 keer uitge voerd. Wubbe heeft zich laten in spireren door de decadentie en teloorgang van de Franse adel aan het hof tijdens de Franse Re volutie. 'Rameau', gezet op de energieke klavecimbelmuziek van Jean Philippe Rameau, is een dansspektakel vol ontroeren de momenten, razernij en excel lerende spitzendans. De versmel ting van academische en moder ne dans, met de spitzentechniek, in uiterst eigentijdse en grillige bewegingscomposities is ken merkend voor dit ballet. Het abs tracte dansstuk is gezet in een strak toneelbeeld van ontwerp ster Pamela Homoet. De klave cimbel solopartij in 'Rameau' wordt live uitgevoerd door Anne- lie de Man. Vrijdag 1 maart: Rotterdam, Rotterdamse Schouwburg, première 20.15 uur, tel. 010- 4118110. Zaterdag 2 maart: Rotterdam, Rotterdamse Schouwburg, 20.15 uur, tel. 010-4118110. Woensdag 27 maart: Schie dam, Fortis Theater a/d Schie, 20.15 uur, tel. 010-2467467. Raymond Rotteveel De liefhebbers van de bete re gitaarrock komen deze week in Nighttown meer dan voldoende aan hun trekken. Zo is er vanavond - donderdag 28 februari - allereerst een optreden van broer en zus (Jack en Meg) White, oftewel The White Stripes. Een dag later is het de beurt aan een zo moge lijk nog obscuurder gezel schap: Black Rebel Motor cycle Club, waarna volgen de week woensdag ook nog de Welshmen van Stereop honies voor een inmiddels uitverkocht concert richting West Kruiskade koersen. The White Stripes braken vorig jaar door met hun derde album White Blood Cells, een plaat die door zo'n beetje alle kenners en insiders werd betiteld als de Red ding van de rock 'n roll. Namen die daarbij vielen, varieerden van Led Zeppelin tot At The Dri ve-In en The Stooges tot de Pixies. En dan mag het live alle maal behoorlijk rammelen - Meg is nu niet meteen de strakste drumster in de popmuziek - de intense voordracht van zanger/gitarist Jack komt bij vla gen in de buurt van een podium beest als Jon Spencer en com penseert moeiteloos het gebrek Black Rebel Motorcycle Club staat eind mei op het Pinkpopfestival. De echte fans gaan de band vrijdag 1 maart natuurlijk gewoon in Nighttown bekijken. aan medemuzikanten. Want, even voor de duidelijkheid, live staan Meg en Jack dus ook ge woon met z'n tweeën op het po dium. Een andere nieuwkomer uit Amerika, Black Rebel Motor cycle Club, wordt vaak in één adem met The White Stripes (en die andere 'coole' Amerikaanse band, The Strokes) genoemd. Luisterend naar hun titelloze de buutplaat heeft dat waarschijn lijk meer met attitude en afkomst te maken dan met muzikale ver wantschap. Het gitaartrio mag met Whatever Happened To My Rock 'n Roll (Punksong) dan een dampend rock 'roll-nummer in huis hebben, over het geheel genomen refereert Black Rebel Motorcycle Club eerder aan de donkere, compromisloze nois- erock die we van Jesus And Ma- rychain kennen, dan aan pakweg Led Zeppelin. Volgens zanger/bassist Robert Turner is het echter onvermijde lijk dat zijn band bij bovenge noemde groepen in een hokje wordt gestopt. 'Het is me inder daad opgevallen dat de media de nadruk leggen op dat ene num mer en op ons zogenaamde rock 'n roll-imago. Het is ook lekker makkelijk om ons met The Whi te Stripes of The Strokes te ver gelijken. Maar dat is gewoon bullshit; we zijn veel meer dan dat ene nummer alleen. Ach, ik hoop alleen maar dat mensen door Whatever Happened.naar de hele plaat gaan luisteren.' 'Hottest newcomer' Black Rebel Motorcycle Club vernoemde zich naar de gelijk namige motorbende uit de Mar lon Brando-film The Wild One. Nadat het trio eind '99 van San Francisco naar Los Angeles ver huisde, ging het balletje pas goed lopen. Na de release van een de mo werd de band al snel uitge roepen tot 'hottest newcomer' en toonden maar liefst twintig pla tenlabels interesse. Vervolgens werd de eerder uitgebrachte de mo opgepoetst met nieuwe opna mes en als debuutalbum uitge bracht. De daaropvolgende, lo vende reacties - onder meer van collega-bands als Oasis en R.E.M. - maakten van Black Re bel Motorcycle Club één van de meest gevraagde underground- bands in de wereld. Over een paar maanden treedt de groep zelfs aan op het prestigieuze Pinkpopfestival. De Amerikanen moeten het tij dens hun Europese tournee ove rigens doen zonder drummer Nick Jago en nemen vrijdag 1 maart voormalig The Verve drummer Pete Salisbury als uit zendkracht mee naar Nighttown. Turner: 'Nick is van origine een Engelsman. Het probleem is dat hij Amerika niet uit mag. Ten minste, het kan wel, maar van wege visa-problemen mag hij er dan de eerste tien jaar niet meer terugkeren. Het was een moeilij ke beslissing om toch te gaan toeren, maar gelukkig hebben we in Pete een hele goede vervanger gevonden. Zonder hem hadden we hier waarschijnlijk niet ge speeld.' The White Stripes, donderdag 28 februari, Black Rebel Mo torcycle Club, vrijdag 1 maart in Nighttown, West Kruiskade 26-28, voor meer informatie bellen met 010 - 436 12 10 of zie www.nighttown.nl Maarten van der Jagt en Els Neijts "Willem den Derden, Ko ning, Groothertog, Prins... meer dan prins, Groother tog en koning...Keizer van 't prachtige rijk van insu- linde dat zich daar slingert om den evenaar, als een gordel van smaragd Dit zijn de woorden aan het eind van het beroemde boek van Multatuli de "Max Havelaar". De lang durige en nauwe banden van Nederland met "Neder- landsch Indië" hebben een grote invloed op de Neder landse cultuur gehad. Niet alleen literair zoals de be roemde woorden van Dou- wes Dekker maar ook culi nair. Deze banden merk je tot op de dag van vandaag waarbij nasi (rames) inmiddels zo vertrouwd is geworden dat ze voor veel Ne derlanders tot de "Hollandse pot" zijn gaan behoren. Die rijke Indische eetcultuur vind je ook terug in de 27 Indonesische res taurants in Rotterdam en omge ving die nu in de IENS restau rantgids te vinden zijn. Hier een selectie van de beste Indonesi sche restaurants: Rawit Schiedam kan zich gelukkig prij zen met een restaurant als Rawit waar Carla Gervais heerlijke In donesische gerechten bereid. Ra wit hanteert een duidelijke kaart waarbij je kan kiezen uit 4 menu's. Naast een vegetarisch menu vind je drie menu's op de kaart die in grootte verschillen. De keuze uit is uit 7, 9 of 11 ge rechten. lens vat de meningen als volgt samen: "'Wat een smaak, wat een perfectie!' Midden in Schiedam zwaait Carla Gervais, -.-a»» I F. N S '«mbst-sp INDEPENDENT INDEX 'vakidioot van Indonesische af komst', met haar 'onvervalst Limburgs accent' de scepter over dit 'pareltje' voor iedereen die van 'echt Indisch eten' houdt. Geen a la carte, alleen menu's. 'Eindelijk een Indonesisch res taurant dat niet de gelikte pot brengt, maar ook gerechtjes met minder geijkte ingrediënten biedt, zoals spruitjes. Zeer vrien- se vestiging van Kantjil. Het be tekent dat er nog twee vestigin gen van Kantjil in Nederland zijn. Naast de Amsterdamse Kantjil die een erg toeristische en risicoloze formule voert vind je ook een Kantjil aan het Rot terdamse Haringvliet in een prachtig koopmanshuis. En deze Kantjil is volgens lens proevers één van de beste Indonesische restaurants van Rotterdam en omgeving. Op maandag en dinsdag is het grote restaurant vaak alleen be neden geopend. Niets ten nadele van de mooie ruimte op de eerste verdieping want deze biedt een prachtig uitzicht op de Maas en is 'erg intelligent ingericht' maar is op de rustige dagen gewoon weg te groot. Op maandag of dinsdag lijkt het een beetje of je Kantjil. Ze slagen er als één van de weinige grotere horecaonder- nemingen in om vriendelijk en deskundig personeel te vinden en op te leiden. Natuurlijk vind je hier rijsttafels in verschillende 'formaten' maar het is spannen der om - eventueel met hulp van de bediening zelf een aantal ge rechten te combineren. Vooraf zou kun je beginnen met een Da- dar isi. Een omelet gevuld met kruidige gehakt met zoete sam bal of loempia semarang met een zalige koude pindasaus. Voor het hoofdgerecht is het verstandig wat witte rijst te nemen of bij voorbeeld de feesttij st nasi koe- ning die hier gepresenteerd wordt in een bananenblad. Kies verder enkele vlees- en groente gerechten. Wij genoten in ieder geval van Gulai kambing een delijk eigenaarsechtpaar.' Reser veren is sterk aanbevolen want zoals een bezoeker schrijft: Uit eindelijk toch aardig gegeten na vele mislukte pogingen: zonder aankondiging en erg onregelma tig blijft men wel eens dicht op woensdag en donderdag: sta je voor een gesloten deur, maar in het weekend lukte het en het was best lekker! Enige weken gele den viel het doek voor de Haag bij de kleine Kantjil in Den Haag zit, een gezellige ruimte met een mooie bar en leuke details als strakke placemats van bananen blad. Leuk zijn ook de reclames uit het oude Indië voor tabak, Lux-zeep en de Postspaarbank. Juist doordat er niet zoveel tafels staan kan de uitzonderlijke vriendelijke bediening je heel persoonlijk helpen. Dit is trou wens een opvallend punt aan lamscurry met een heerlijke ko- mijnsmaak sateh kambing met satehsaus op ketjapbasis. Ook de klassieke Gado gado sprong er uit door z'n kapperige groente en goede pindasaus. Om te blussen en ook zalig van smaak is de fruitdsalade roedjak. Anugerah "Still going strong" is het devies van Dinah Tangke Salle's "Anu gerah", een eethuisje aan de Bo- tersloot. Wie genoegen neemt met een kleine weinig verander lijke kaart kan hier voor een re delijk bedrag authentiek Indone sisch eten in een supersimpele omgeving. Aanraders zijn de sa teh sprits en de blado. Net een jaar open en vaak stampvol met Indonesische mensen misschien wel de gezelligste warung van Rotterdam. En als het eens wat rustiger is zal Dinah gezellig met je bijkletsen. Papaya heeft wellicht niet de meest authentieke Indonesische keuken omdat deze meer naar Chinees helt maar is toch een restaurantje waar je met plezier zult eten voor weinig geld en een opmerkelijke lieve bediening aantreft. Een bezoeker van de si te gaf de volgende treffende om schrijving: Leuke zaak om na een lange dag van hard werken snel de maag te vullen met een voudige maar eerlijke gerechten voor een vriendelijke prijs. Voor dat geld kunnen wij het zelf niet maken. Meest recente ervaring is bij de drukke afhaalcounter. Dit keer kiezen wij voor witte rijst met alle beschikbare vegetari sche groentegerechten. Groente in kokos is nog steeds favoriet! Het verkeer zit wat tegen op de terugweg, maar de gerechten zijn thuis nog behoorlijk warm. Van daag gaat alles op. Dat komt goed uit want wij houden niet van weggooien! Ook heel be langrijk (hier geen smaakverster kers) is dat wij er erg goed op slapen. Voldoende redenen om het Groenendaal vaker te bezoe ken! Kantjil De Tijger, Haringvliet 76, Telefoon (010) 213 17 60, keuken open: 17.00-22.00, do-za tot 23.00 Rawit, Grote Markt 31b, Schiedam, Telefoon (010) 426 59 09, keuken open: 17.00- 22.00, ma-do gesloten Anugerah, Botersloot 54a, Te lefoon (010) 412 39 38, keuken open: 12.00-21.00, zo 16.00- 21.00, ma gesloten Papaya, Groenendaal 37f, Telefoon (010) 233 00 63, keu ken open: 12.00-22.00, zo vanaf 14.00 De populaire Friese formatie De Kast last, na 10 jaar bijna onafgebroken te hebben getourd, vanaf eind 2002 een adempauze in van plus minus een jaar. De leden vinden dit een juist moment, mede gezien de onlangs ver schenen CD "KastKrakers - 10 jaar Hits" en de DVD "Open", die bei den een goed beeld geven van de succesvolle carrière van De Kast. Deze adempauze geeft de leden van De Kast tevens de mogelijkheid om andere activiteiten te ontplooien. Eind januari startte de nieuwe theatertour "KastKrakers". In de maand maart zal De Kast driemaal in de regio optreden: op 7 maart in 't Theater van Vlaardingen in Vlaardingen, op 16 maart in Theater Het Kruispunt in Barendrecht (nog slechts enkele kaarten beschik baar) en op 28 maart in Fortis Theater a/d Schie in Schiedam. Voor haar nieuwe voorstel ling Number One heeft choreograaf/artistiek leider Conny Janssen een bijzon dere groep dansers bijeen gebracht. Negen dansers (vier mannen en vijf vrouwen), elk met een zeer persoonlijke uitstraling en ervaring. Conny Janssen brengt hen samen in duetten die, afgewisseld met vitale groepsdelen, soms ook abrupt kunnen ein digen wanneer de dansers terugkeren in hun eigen intieme wereld. De kijker, als directe getuige, wordt vanaf het begin meegesleurd in dit veelzijdige avontuur. Typerend voor de danstaal van Conny Janssen is haar voorliefde voor contrasten: het organische, het zachte en het mooie tegenover het gril lige en het hoekige. Dit terugkerende spanningsveld is ook zichtbaar in de kracht van de groep tegenover de breekbaarheid van het indivi du. In haar muziekkeuze confronteert zij klassieke muziek met he dendaagse popsongs. Emotionaliteit en humor dragen als vanzelf sprekend bij tot een samenspel van dans, theater, vormgeving, muziek en licht. Conny Janssen kiest daarbij voor dansers die niet alleen meester zijn over hun lichaam maar ze zoekt ook naar mensen met een individuele podiumpersoonlijkheid. De taal van het lichaam met al de emotionele kracht die daarin te vinden is, is haar inspiratiebron. Number One is de tweede productie van Conny Janssen Danst in het seizoen 2001-2002 dat in november/december 2001 begon met de door pers en publiek zeer enthousiast ontvangen voorstelling Meet Me, a Dancer. Op zaterdag 2 maart gaat in Rotterdam in Theater Zuidplein de choreografie Number One van Conny Janssen Danst in wereld première, op 28 februari en 1 maart zijn er eerst nog try-outs. In de rest van de regio zijn er voorstellingen op 9 maart in Theater van Vlaardingen, 12 maart in het Isala Theater in Capelle aan den IJssel, 15 maart De Stoep Spijkenisse en op 6 mei nog een keer in de Rotterdamse Schouburg. De unieke samenwerking tussen Trijntje Oosterhuis en Miehiel Borstlap begon allemaal in de zomer van 1999. De Amerikaanse componist en pianist Herbie Hancock was toen op zoek naar een Nederlandse zangeres, om samen met hem op te treden tijdens het North Sea Jazz Festival. Uit de verschillende zangeressen koos hij Trijntje Oosterhuis uit. Ter voorbereiding op de samenwerking met Herbie Hancok zocht de Amsterdamse zangeres contact met Miehiel Borstlap. De vraag van Trijntje om met hem te oefenen was voor Michel Borst lap welkom want een nieuwe ervaring. Tijdens de repetities ontstond een muzikale chemie die niet bij Herbie Hancock zou stoppen. Voor Trijntje en Miehiel, beide geboren uit een muzikale achtergrond, kreeg de filosofie van Herbie Hancock gelijk: muziek is muziek en waarom zouden verschillende genres en stijlen zich niet laten combi neren. De muzikale zijstap van Trijntje Oosterhuis en Miehiel Borstlap heeft een volwaardig eigen vervolg gekregen. Oude stukken zijn van stof ontdaan, moderne liedjes zijn opnieuw bekeken en er zijn zelfs num mers geschreven. Er is hierdoor een geheel verrassend en variërend repertoire ontstaan. Met daarbij natuurlijk de oude standards als Summertime, The man I Love maar ook de prachtige Donny Hatha way ballad For All We Know. Stukken die al deccenia lang gespeeld worden krijgen een nieuw geluid en dat allemaal door de unieke com binatie van twee van Nederlands meest talentvolle muzikanten, die zich niet in een hokje laten stoppen: Trijntje Oosterhuis en Miehiel Borstlap. Miehiel en Trijntje worden begeleid door een jazzgroup bestaande uit Stefan Lievestro (bas) en Roy Dackus (drums) De tour is uniek omdat ze slechts een 10-tal theaters in Nederland aan doet waarvan tweemaal in deze regio: op 9 maart in Het Kruispunt in Barendrecht en op 10 maart in het zondagochtend concert (aanvang 11.00 uur) van De Doelen Rotterdam. Kaarten kosten in Het Kruispunt 16,00 (^eenheidsprijs) maximaal 2 kaarten per persoon. Reserveren op 0180-615958. In De Doelen is de entree 11 reserveren op 010-21717171. "Sag mir wo die Blumen sind", "Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt" en "Lili Mariene". Dit zijn enkele van de vele nummers waardoor Mariene Dietrich een wereldster werd. In de muzikale theaterproductie "Mariene Dietrich" kruipt de vader landse vedette Jasperina de Jong in de huid van de legendarische di va. We ontmoeten het fenomeen in een theater in Parijs beginjaren '60 vlak voor een belangrijk concert.De wereld ligt aan haar voeten, maar een kijkje in de kleedkamer leert dat achter de zelfverzekerde fagade van glitter en glamour een kwetsbare vrouw schuil gaat.Een vrouw die onzeker is over haar talenten, die twijfelt over de keuzes die ze in haar leven gemaakt heeft en die lijdt aan een manische vorm van smetvrees. Mariene Dietrich werd een eeuw geleden geboren en in 2002 is het tien jaar geleden dat ze overleed. Een uitgelezen moment voor een voorstelling over haar leven, die eindigt met een half uur du rend concert waarin alle grote hits de revue zullen passeren. In deze theatervoorstelling wordt Jasperina de Jong begeleid door een trio on der leiding van Ad van Dijk. Jasperina de Jong als Mariene Dietrich...De opmerkelijkste theater metamorfose van het seizoen! De voorstelling is de komende tijd binnen deze regio uitsluitend te zien in het Isalatheater in Capelle aan den IJssel op 1 maart en in het Schiedamse Fortis theater a/d Schie op 8 maart. HBto foto: KATINKA KRIJGSMAN foto: HUIB VAN WERSSCH foto: LEENDERT VAN DER WAAL

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 19