Echtpaar goed voor goud Vakantie vol tovenaars, heksen en andere zaken Oud Goud! SCHIEDAM Ingezonden brief Veertig dagen teksten lezen Rick in de wind Strijd tegen afbraak, achterkamerpolitiek en lage opkomst Propagandabijeenkomst in Roth Theater Het Nieuwe Stadsblad Nu €22,50 per gram is goud waard. Vlaardingen, Liesveld 22, tel. 010 43 43 463 ►7 HET NIEUWE STADSBLAD DONDERDAG 28 FEBRUARI 2002 9- 1510 SCHIEDAM - In de kerken staan vanaf Aswoensdag tot Pa sen de vieringen en andere mani festaties in het teken van de Veertigdagentijd, vroeger de veertigdaagse vasten genoemd. Terwijl vroeger gedurende die tijd inderdaad de nadruk op het vasten lag, wordt tegenwoordig meer de nadruk gelegd op bezin ning en overdenking. Voor de Gereformeerde Magna- lia Dei Kerk en de R.K. Sint Jan de Doper - Visitatiekerk, beiden gevestigd in de wijk Nieuwland maar met aangeslotenen in de Hele stad, was dit aanleiding om samen een Veertigdagenboekje 2002 uit te geven met teksten Voor elke dag. Dit 52 pagina's tellende werkje bevat teksten van Leonie Bos, Tessica Dam, Willo Donkers, Leo de Jong en Guus Ruijl, allen predikant of pastor van de genoemde kerken. Gein- terresseerden kunnen gratis of tegen een vrijwillige vergoeding een boekje krijgen bij de kerken aan de Albardastraat 67 en Mgr. Nolenslaan 99. Onbegrijpelijk maar waar, Scheeres blijft nog zes haar. Dankzij de vriendjes, onder andere Opstelten en vertrou wenscommissie uit de lam lendige gemeenteraad. Ieder een in Schiedam weet, hoe de stad tijdens het bestuur van Scheeres met zijn wethouders verloederd is. Alles in stilte afgehandeld. Blijkbaar waren er geen andere kandidaten. Bij een referendum had Scheeres geen enkele kans gehad. Indien wij de kieslijst van de Schiedamse politieke partijen bekijken, kunnen wij constateren, dat nagenoeg hetzelfde stelletje (of over eenkomstige vervangers) weer terugkomt. De inwoners van Schiedam hebben dus de garantie, dat de verloedering zich voortzet. Scheeres heeft een plaats ge kregen bij het bestuur van de Rotterdamse Stadsregio. Mis schien wordt wiegman er ook nog ingedrukt. Geen gekozen lede, dus minder kwaliteit. De bevolking is nu voor een- derde gedeelte van 'buiten landse' afkomst. Schiedam dus weer in de top 10. Dit verhoudingsgewijs grote aan tal bemoeilijkt de integratie. We zullen veel mensen een opleiding nodig hebben. Hoe veel allochtonen komen er in de gemeenteraad? In de toe komst moet dat eenderde deel van het bestand zijn. Hoeveel procent is dat nu? J.A. Verweij (010) 4699.444 BEZORGING: 0900 - 8998200 (22ct per minuut) De voorspellingen voor het weer luidden dinsdag weinig goeds in. Een ongerust telefoontje richting gemeente moest uitsluitsel geven. 'Gaat hij nou echt naar boven met die rukwinden?' 'Wij zouden niet weten waarom niet,' was het antwoord. En inderdaad: dinsdagmiddag kwam staatssecretaris Rick van der Ploeg bij de Grote Kerk aan om op het dak een windvaan te komen aanbrengen. Deze symbolische handeling vloeit voort uit de bijdrage, die de kerk vorig jaar uit de lan delijke kanjerregeling heeft ontvangen. Deze bijdrage heeft de res tauratie, die nu in volle gang is, mogelijk gemaakt. Van der Ploeg moet een moedig man zijn, want hij trotseerde op een zame hoogte de harde wind die om de kerktoren heen suisde. Met een gele veiligheidshelm op, en een flink winddicht jack durfde hij de klim wel aan, en plaatste ferm de vaan op het dak. Velen zullen gedacht hebben: 'Waren alle politici maar zo moedig.' In woorden en in daden. Door: Wim Schelberg SCHIEDAM - Nog één week, dan worden de Ge meenteraadsverkiezingen gehouden. Yorick Haan (SP) verwacht geen politieke aardverschuiving. Maar hij signaleert wel veranderin gen. In onderlinge verhou dingen, maar ook in de ver houding tussen politiek en burger. Een vooruitblik? Haan: 'We blijven de ko mende vier jaar weer doen wat we de kiezer beloven'. Want dat heeft de SP de af gelopen vier jaar ook ge daan. En tenslotte hamert hij op het belang van de gang naar de stembus. Want zonder kiezer is de politiek nu eenmaal redde loos verloren. Het programma van de SP bevat in wezen weinig opvallende pun ten. Het is, zo stelt Haan, een SP- programma bij uitstek. Op een aantal punten betekent dat: wei nig verschillen met bijvoorbeeld de PvdA. Maar er zijn ook klo ven die desgewenst overbrug ging behoeven. Haan: 'Op het gebied van de ruimtelijke orde ning zijn er best wat verschillen met bijvoorbeeld de PvdA. Er wordt daar teveel op macroni veau naar allerlei ontwikkelin gen gekeken. De PvdA presen teert bijvoorbeeld plannen op wijkniveau'. Op zich is daar na tuurlijk niets mis mee, maar de SP pakt de zaken liever anders aan. 'Wij kijken veel meer naar de onderdelen die het grote plaatje maken', aldus Haan. Want zo kun je ook beter oor zaak en gevolg uit elkaar hou den. 'Iedereen wil aan de slag om Schiedam leefbaar en veilig te maken', aldus Haan. Maar over de manier waarop dat ge beurt, valt zeker wel te twisten. Haan: 'Je moet vaak juist naar de oorzaken kijken. Een coffeeshop naast een tramhalte? Dan moetje of de coffeeshop verplaatsen, of de tramhalte. Je moet de samen hangen zoeken. Waarom zijn mensen ontevreden? Alleen om dat ze in een rotwijk wonen? Zwarte scholen: er wordt meer geld in gestoken; er worden meer leerkrachten op gezet die eventu eel meer geld verdienen omdat ze op een zwarte school lesge ven. Terwijl je ook moet kijken naar: in welke wijk staat die school? Hoe staat het met de ver deling van de woningen in die wijk? Is de wijk niet te eenzij dig?'. Want volgens Haan kun je maar beter eerst naar de kleine dingen kijken, voordatje de gro te aanpakt. Haan: 'Je moetje re aliseren dat het geheel altijd uit kleine deeltjes bestaat'. Dus ziet Haan de herstructurering van be paalde wijken in de toekomst niet goed gaan. Omdat je nu een maal niet met plukjes verbete ring een wijk verbetert. 'Je bouwt dan alleen een nieuw wijkje in een wijk', aldus Haan. En uiteindelijk biedt dat niet de oplossing die gezocht wordt. 'Als je in Nieuwland wat wilt doen aan de problemen in die wijk, dan moet je kijken naar de problemen. Want sloop is nooit de oplossing'. Speerpunt in het SP-programma is onder andere het onder één noemer heffen van alle gemeen telijke belastingen. Wat dan overblijft is de onroerend zaak belasting. Want die is gekoppeld aan waarde van de woning en dus aan inkomen. 'De mensen die in dure huizen wonen zullen dat niet met me eens zijn', aldus Haan, 'Maar ze zullen het wel met me eens zijn dat je geen duur huis kan kopen als je niets of weinig verdient'. Het omge keerde is het afschaffen van de onroerend zaakbelasting. 'Maar dan kom je als gemeente onher roepelijk in de problemen', aldus Haan. 'Terwijl Schiedam ook met erfpacht best een redelijke gemeente is'. Het stelsel is dui delijk aan herziening toe, vindt ook Haan. 'Je moet niet kramp achtig blijven vasthouden aan wat je hebt; je moet bij de tijd blijven'. Een ander punt van de SP is een sloopstop. 'Je moet in wezen al die plannen terugnemen en her overwegen', aldus Haan. Dat heeft dan vooral te maken met het doel van de sloop: de heers ende gedachte dat met sloop en gedeeltelijke nieuwbouw hele wijken uit het slop geholpen worden. Wat aan een partij als de SP ook opvallend is, is volgens Haan dat er landelijk en lokaal één lijn geldt. 'Als bijvoorbeeld de twee de kamerfractie wil weten hoe dat nu zit met die A4-Noord, dan bel len ze ook de betreffende afdelin gen op', aldus Haan. En dat is bij veel andere partijen wel anders, concludeert hij. Openheid is ook een punt dat hoog op de agenda staat bij de SP. Zo ergerde Haan zich aan de mu seumdiscussie, die onlangs tij dens het debat in de bibliotheek weer oplaaide. Dat maakte vol gens Haan in ieder geval duidelijk dat er mensen zijn die in een be sloten commissievergadering an dere standpunten huldigen dan in het openbaar. Dat is een reden om te pleiten voor openbare vergade ringen. Haan: 'Want vergaderin gen horen alleen maar besloten te zijn als het bijvoorbeeld over per sonen gaat'. Alhoewel er na zes maart het één en ander gaat ver anderen, verwacht Haan niet veel van die omslag. Monisme of du alisme: het zegt die kiezer weinig en per saldo verandert er ook niet veel, aldus Haan. 'Daarvoor zou er een politieke aardverschuiving plaats moeten vinden'. En ook dat ligt volgens Haan niet in de lijn der verwachtingen. Maar stel dat de SP mee zou mogen bestu ren; wat dan? 'Tja. Er zijn dan na tuurlijk altijd momenten dat je wat water bij de wijn zult moeten doen. Het blijft toch vooral een kwestie van elkaar in de raadzaal beluisteren en op basis van argu menten je beslissingen nemen. Maar er zijn ook zeker punten waarop de SP nooit water bij wel ke wijn dan ook zal doen', zegt Haan stellig. 'Dat hebben we de afgelopen vier jaar ook niet ge daan. We hebben ons waar nodig in de dingen vastgebeten als een pitt-bull en dat heeft zo links en recht vruchten afgeworpen'. En dat is vooral waar het om gaat. Want de kiezer die de moeite neemt om op zes maart te gaan stemmen, moet daarvoor beloond worden. En niet het slachtoffer zijn van compromissen of teleur stellingen. 'Maar dan is het na tuurlijk eerst zaak dat een kiezer inderdaad van dat recht gebruik maakt. Dat is vooral belangrijk. Daarom voeren we ook campag ne in wijken waar de opkomstper centages over het algemeen lager liggen dan elders'. Want er is vol gens Haan nog steeds sprake van sociale opkomstverschillen. En dus van een vertekend beeld bin nen de volksvertegenwoordiging. En die strijd wil Haan zeker aan gaan. door Look J. Boden VLAARDINGEN - Ze zwe ven tussen werkelijkheid en fictie, maar de boodschap is er niet minder om. De leden van de Rode Genezing pro pageren met vuur het socia lisme van het oude stempel, en gaan daarvoor zelfs in het theater staan. 'De inter nationale moet weer gezon gen worden door de 'Stem des Volks', de meiboom wordt in ere hersteld, het ge loof afgeschaft, de natuur vrienden huizen van de al cohol ontdaan en de zieke geesten van het kapitaal geë limineerd. Socialisme wordt door de Rode Genezing weer geschreven met een grote S.' En met de theaterpen van 'lijsttrekker' Ger van Veen. Het lijkt weer of de politiek is opgestaan voor de kiezer, want overal zijn kritische geluiden te horen. Het poldermodel zou niet deugen, de overlegstructuur heeft paradoxaal genoeg de de mocratie verlamd, dus nu is het tijd voor actie. Standpunten teke nen zich steeds scherper af. Er komen weer groepen tegenover elkaar te staan. Leefbaar Neder land en Lijst Pim Fortuyn heb ben de polls doen verschieten, maar de bestaande partijen laten zich voorzichtig kennen. 'Het kan zo niet langer,' preekt Hans Wiegel op een VVD congres. 'Het ledenaantal loopt achteruit. Dat betekent dat we steeds min der steun krijgen. Ik maak me daar ernstig zorgen over.' De Rode Genezing is een van de nieuwe partijen die zich profi leert. Ze wil terug naar het echte socialisme, zoals dat in vroeger jaren zijn opgeld deed. 'We den ken dat het socialisme van de laatste tijd veel te soft is,' zegt lijstrekker Ger van Veen. 'Het is nu één pot nat. Wij brengen Do- mela Nieuwenhuis en Troelstra, maar dan in een modern jasje.' Dat betekent gelijkheid voor ie dereen, driekwart van het inko men naar de partijpot en het ver bieden van drugs, met name al cohol. Klinkt dat niet naar ijdel communisme? 'Nee nee!' pro testeert PR-medewerker Hans Rikken. 'Wij streven naar een leefbaar socialisme! Wij halen de neus niet op voor de geneug ten des levens.' Dat blijkt wel uit de verkiezingsposter, waar een schaars geklede dame Het Kapi taal van Marx probeert te door gronden. Het zal voor de partij niet eenvoudig zijn om deze ogenschijnlijke tegenstrijdigheid aan de man te brengen, maar dat brengt haar niet aan het wanke len. 'We weten het: it's a hell of a job, maar we gaan er voor!al dus Rikken. T\issènkop Wie echter op 6 maart of 15 mei in het stemhokje op zoek gaat naar De Rode Genezing, vindt nergens Ger van Veen en consor ten. Maar voorafgaand aan beide verkiezingen staat de 'lijsttrek ker' wel in het Roth Theater. Als Laatste Socialist, als voorman van een partij die zich niet eens echt zo vreselijk afzet, maar wel inspeelt op de 'Den Haag moe heid' van vandaag. Het is een partijprogramma als theatermo noloog, een gedachtenspinsel van Van Veen. Met het stuk wil hij inspelen op de politieke boodschappen, die in de race naar de verkiezingen door elke partij gedaan worden. De hoofd persoon is van buiten een idealist, terwijl er van binnen angst en onvermogen bruist. 'Er zit een soort tweespalt in hem,' zegt de schrijver/speler: 'Hij wil vasthouden aan zijn idealen, maar om praktische redenen moet hij verder kijken.' Hij is een twijfelsocialist, die wankelt tus sen het natuurleven en een 'pij- pie pils', tussen fiets en BMW, tussen snelle carrière en 'gelijke monniken, gelijke kappen'. 'Het is heel leuk om te doen, zo vlak voor de verkiezingen. Het is eigenlijk een satire, een zwarte komedie, zonder ergens echt donker te worden.' Een theater stuk vol propaganda, met een knipoog naar de tijd dat de zuilen nog in volle glorie langs de poli tieke paden stonden. De Laatste Socialist, zwarte ko medie. Gespeeld door Ger van Veen, onder regie van Hans Rikken. Lokatie: Roth Theater, Kuipershof 8, Vlaardingen (achter C&A). Data: 1-2-3 maart, 5-6-7 april en 3-4-5 mei, vrijdag en zaterdag aanvang 20.00 uur, zondag om 15.00 uur. Entree: 7 euro. Reserveren kan via de Roth Reserveerlijn: 06 - 50 43 59 02. Je zal toch van draaiorgelmuziek houden, en als cadeau een draaior gel voor de deur krijgen. Dan sta je paf! Het echtpaar Speijer-De Vries uit de Van Leeuwenhoekstraat wist niet wat het zag, toen het kleurrijke instrumentarium eenmaal voor de deur stond. Ze vierden woensdag hun 50-jarige huwelijk (goed voor goud), en kregen dat als cadeau voorgeschoteld. Gefeliciteerd! De vakantie is vol van activitei ten, en dat is duidelijk te merken in de buurthuizen en wijkcentra. Natuurlijk was er weer Jeugdland 2000 in de Margriethal, waarbij de jeugd te maken kreeg met to venaars en heksen. Ze werden er zelf levensecht bij betrokken, maar gelukkig hadden de tover- specialisten nog wel de goedheid een spelletje met de kinderen te doen (zie foto boven). Voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar bracht de Erker een speciaal programma met als the ma 'Mooi, lelijk en er tussenin'. Deze week waren er verschillende workshops, waaronder schminken, kleding maken (zie foto onder) en een speciale Surinaamse en Afri kaanse haarworkshop. Op de computer konden de kinderen hun eigen haardracht ontwerpen, en er was een speciale ruimte ingericht om te kijken wat er allemaal kan met kunst. Er werd een bezoek gebracht aan het wereldmuseum in Rotterdam, en er was een optrede van een jonge ren theatergroep. Vanmiddag is er nog een film te zien, en dan is de va kantie in het wijkcentrum alweer voorbij. Hij was mooi, lelijk, of iets daartussen in... Unieke aanbieding Sparta uit-shirt! van C^Sf^jfvoor 25 Inruilwaarde normaal 5,50 per gram Dit aanbod geldt alleen bij aankoop van gouden sieraden. De inruilwaarde wordt hierop in mindering gebracht. De aankoopprijs van het door u gekozen sieraad dient tenminste 50% hoger te zijn dan de inruilwaarde. Een legitimatie is verplicht. Wegener hos-aan-hutskranten verschijnt elke woensdag en donder dag in Schiedam en Ketnel en is een van de 28 edities van Wegener Huis- aan-Huiskranten West b.v., regio feroot Rotterdam, behorende tot We gener N.V. Oplage 40.868 REGIOKANTOOR: Westhavenkade 14 Postbus 52 3130 AB VLaardingen telefoon: (010) 4.344.022 Telefax (010) 4.602.727 Kantooruren: 8.30 - 17.00 uur (vrijdag tot 16.00 uur) ADVERTENTIEVERKOOP: R. Spierings, tel privé: 06 24921359 Lokaal accountmanager: E. Kampschuur, tel.: 06 142 38 281 Bladmanager: C. Vijfvinkel REDACTIE: Tel. (010) 4344281 Fax: (010) 4600.205 E-mail (alleen voor tekst): redactie.ns@whw.weaener.nl Eindredacteur: Look J. Boden Redactie: Ger van Veen Chefredacteur: Evelyn de Ruyter HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-Huiskranten West Regio Groot Rotterdam, Prins Hendrikkade 16 3071 KB Rotterdam Postadres: Postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam Telefoon: (010)4.699.911 Fax: (010) 4699.362 Duo's: DIRECTIE: W. van der Steen HOOFD REDACTIE: Jan Sieben Interlanden Spreigroep Bezorgklachten: NS Foto: ED DEWAERHEUT 'Je moet niet vasthouden aan watje hebt; je moet bij de tijd blijven' Puur socialisme: Rode Genezing nieuwe partij op politiek toneel Foto: AAD VAN DER DRIFT Spelletjes doen met heksen en tove naars: dat moet een magisch gevoel geven. Foto: AAD VAN DER DRIFT In de Erker konden kinderen zelf kleding maken. Foto: ED DEWAERHEUT Helderman Keizerswaard Keizerswaard 73 3078 AL Rotterdam Helderman Hoogstraat Hoogstraat 181 3011 PM Rotterdam Sporthuis Pim Doesburg Noordmolenstraat 26 3035 RJ Rotterdam Helderman Schiedam Hoogstraat 46 3111 HJ Schiedam Olympos Sport Hoogstraat 111 3111 HD Schiedam Olympos Sport Winkelcentrum Kopspijker Nieuwstraat 165 3201 EE Spijkenisse Helderman Vlaardingen Veerplein 18 3131 CN Vlaardingen <U r--j ii CD

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 3