'De hulpverlening verdoet te veel tijd met het spitten naar geheimen' 1 HELDER KIEZEN Voor een stad om trots op te zijn Recreatieve wandelwagen voor kinderen met een handicap De Mountainbike Koopgids 2002 is uit KOU HG Tentoonstelling 'De Stem' in Techniek Museum Delft Techniek Museum Delft Matten weg op Broersvest Jongens beroofd Clown Ron Ronell maakt een feest Lezing over Mattheus Passion Michaela deed al aan personal coaching voor het woord werd uitgevonden DONDERDAG 28 FEBRUARI 2002 NS2-9 SCHIEDAM - De zware wind van de afgelopen dagen heeft de gemeente doen besluiten om de zwarte loopmatten op de Broersvest tijdelijk te verwijde ren. De matten, die als voetpaden dienen tijdens de grootscheepse verbouwing van de straat, lever den door zware windstoten gevaar op voor voetgangers en andere weggebruikers. Uit voorzorg heeft de aannemer de rood-witte schild jes op de weg verzwaard met zandzakken. Zodra de wind in kracht is afgenomen, zullen de uitvoerder de ondergrond effenen en de matten op dezelfde plaats uitrollen. SCHIEDAM - Een 15-jarige jon gen uit Schiedam en zijn vriendje werden vorige week beroofd door vier jongens die het tweetal bij een viaduct aan de Johan de Wittsingel stonden op te wachten. De twee jongens werden beetge pakt en beroofd van hun geld, een mobiele telefoon en een gouden ketting. Het viertal ging er ver volgens met de buit vandoor. SCHIEDAM - Dit weekeinde is er weer koopzondag in Schiedam en de Nieuwe Passage. De geza menlijke ondernemers openen hun deuren weer van 12.00 - 17.00 uur voor iedereen die zin heeft in een gezellig dagje win kelplezier. Ook voor de kinderen is het bal, want clown Ron Ronell in de Nieuwe Passage aanwezig. Deze kinder-entertainer presen teert muzikale clownerie met onder andere saxofoon, trompet, doedelzak en viool. Hij maakt er een vrolijke boel van als hij met zijn zingende zaag of met zijn koeienbellen muzikale grappen en grollen uithaalt. Hij vertedert een ieder als hij op zijn concert ina speelt, dus niet alleen de kin deren, maar iederee bezoeker kan met volle teugen genieten! Parkeren op zondag 3 maart is overigens geheel gratis. SCHIEDAM - Anneke Huitink geeft op donderdag 7 maart een lezing over de Mattheus Passion in het Kerkgebouw van de Vrij zinnige Geloofsgemeenschap NPB. Zij zal uitleg geven hoe Bach het lijdensverhaal van Christus muzikaal vorm geeft en wat de rol van solisten, de twee koren en de orkesten is. Aan de hand van ver schillende opnamen zullen ook uit eenlopende opvattingen over de uitvoeringspraktijk. 'In tegenstel ling tot wat vaak wordt gedacht is muziek geen universele taal die zonder meer te begrijpen is. Muziek is een taal die als iedere andere gebonden is aan plaats en tijd,' aldus Huitink. De NPB is te vinden aan de Westvest 90 - 92. Aanvang van de lezing is 20.00 uur, een kaartje kost 4,50. HERINNERINGEN - Wat neem je mee als je plotseling moet vluchten? Hoe komt net dat sommige voorwer pen, die op het eerste gezicht waarde loos lijken, toch zo waardevol kunnen zijn? Die vragen komen vanzelf naar boven tijdens een bezoek aan de ten toonstelling De oorlog voorbij Terugkeer en opvang na de Tweede Wereldoorlog. Tijdens de kinderwork shop op woensdag 6 maart in het Legermuseum, worden koffertjes voor herinneringen gemaakt. Het verhaal van de terugkeer en opvang van honderdduizenden gevan- ;enen en tewerkgestelden die buiten Jederland verbleven, wordt getoond in de tentoonstelling De oorlog voor bij... Terugkeer en opvang na de Tweede Wereldoorlog, in het g« hl Legermuseum in Delft.. In deze ten toonstelling zijn veel voorwerpen te zien, die voor de eigenaar van onschatbare waarde zijn. Zonder het verhaal erbij, is vaak niet te zien hoe belangrijk deze voorwerpen voor iemand zijn De bedoeling van de workshop is kinderen zich te laten realiseren welke voorwerpen en her inneringen voor henzelf zo belangrijk zijn. dat ze troost kunnen bieden in moeilijke tijden. Het programma van de kinderworkshop begint om 14.00 uur met een bezoek aan de tentoon stelling De oorlog i,oorbij... Terug keer en opvang na de Tweede Wereldoorlog, waarbij speciaal geke ken wordt naar voorwerpen, die nu nog steeds voor kinderen van toen een belangrijke rol spelen. Na het bezoek aan de tentoonstelling gaan de kinde ren naar een aparte ruimte in het museum. Hier maken we koffertjes, waar je allerlei herinneringen in kunt opbergen. De workshop duurt tot ongeveer 16.00 uur. Deelnemen aan de kinderworkshop kost naast het toe gangskaartje m 1,20. Voor deelname aan de kinderworkshop moet vooraf een plaats worden gereserveerd bij de afdeling Communicatie Presentatie, telefoon 0 15 - 215 05 49. Legermuseum, Korte Geer 1 Delft. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 10.00 - 17.00 uur, op zaterdag, zon dag en feestdagen van 12.00 - 17.00 uur. In families die kinderen met een handicap hebben, onder vindt men dikwijls het pro bleem dat hun mobiliteit aan zienlijk beperkt is. Speciale wandelwagens voor kinderen en volwassenen met een handi cap zijn meestal erg zwaar, onhandig en slechts met grote krachtinspanning te verplaat sen. Langere afstanden of een wandeling buiten de gevestigde wegen zijn nagenoeg niet mogelijk omdat de wielen blij ven steken of wegzakken. Om deze problemen te overko men heeft de Baby Jogger Company een aangepaste wan delwagen op de markt gebracht, waar meer dan 15 jaar ervaring in is verwerkt. Voor kinderen van 3 tot 9 jaar is er de Special Needs junior en voor grotere kinderen en volwassenen is er een 5 cm bredere versie de Special Needs. Beide modellen kunnen tot een gewicht van 68 kg vervoeren. Vanzelfsprekend hebben beide Special Needs modellen de typi sche Baby Jogger kenmerken zoals licht en stabiel aluminium frame, grotere wielen met lucht banden en waterdichte kogella gers, die het voortduwen ervan tot een waar genot maken op alle soorten ondergrond. Voor bezoek aan winkelcentra en gebruik binnenshuis bestaat de mogelijk het vaste 16" voorwiel te vervangen door de standaard meegeleverde 3601 draaibare "swivel" wielen waardoor een grotere wendbaarheid verkregen wordt. De wielen kunnen een voudig zonder gereedschap gedemonteerd worden en de wandelwagen is gemakkelijk opvouwbaar voor transport. (Gewicht van de. Special Needs wandelwagen is minder dan 10 kg) Het rechte raamwerk geeft vol doende ruimte in de breedte en de zitting is zodanig gemaakt dat zowel grote als kleine kinderen een goede houding en voldoende zitondersteuning hebben. Slechts in uitzonderlijke gevallen is een orthopedische aanpassing aan te bevelen. De zittingen voor deze Special Needs wandelwagen modellen zijn in verschillende kleuren beschikbaar zoals rood, licht en donkerblauw, paars en zwart. De Special Needs High Back/Foot Well is een speciale uitvoering, die dikwijls op aan vraag gemaakt wordt. Hierbij worden het voetenbereik en/of rughoogte verlengd zodat een optimale aanpassing voor de passagier bereikt wordt. Optioneel is een fietskoppeling kit verkrijgbaar om van deze wandelwagen een fraaie fietskar te maken. Els Neijts Michaela Kuiper zweert bij het hier en nu én de toe komst. Achterom kijken en/of het verleden uitspit ten is bij haar klanten niet aan de orde want dat doet zij voor je. Trefzeker en vooral snel. Daarmee hoeft het doorlichten van een afdeling of bedrijf op knel punten wat haar betreft geen maanden te duren. 'Als een overbelaste, over werkte manager zijn werk nemers weer kan doorgron den en positief stimuleren is haar 'operatie' geslaagd. En die manager 'knipt en scheert' ze in hooguit vijf a zes sessies van zo'n twee uur. 'Hoe dat kan? Ze lacht: 'Intuïtie. De mijne is zwaar ontwikkeld, dat wel' Als Shiatsu masseuse én in haar privé-leven ontdekte Michaela al lang geleden dat ze heel vaak mensen weer op het goede spoor wist te krijgen doordat ze hen puur op haar gevoel wist te door gronden. Onder- en achterlig gende oorzaken van ziekte, pij nen of disfunctioneren bleek ze steevast neer te kunnen leggen. Soms zelfs zonder meer te weten dan een voornaam. Met name door het veelvuldig voorbijko mend tijdsverschijnsel burnout besloot Michaele het roer om te gooien. Na extra opleiding en bijscholing opende ze haar eigen IK-KI Insituut voor personal coaching. Mond-tot-mondrecla- me deed de rest. 'IK praat!' 'Managers of andere leidingge- venden willen vaak niet zeuren', weet ze, 'al zijn ze nog zo overbe last. Maar ook al denken ze van wel, je kunt werk en privé niet scheiden. Net zomin als lichaam en geest. Dat is bij iedereen het zelfde kip-en-ei-verhaal. Als ik iemand bij me krijg, haal ik de knelpunten uit zijn of haar leven naar boven door een hele snelle analyse. Iedereen kijkt me altijd heel vreemd aan als ik zeg IK praat! Ik vertel je wat er scheef zit. Blijkbaar is dat nu eenmaal mijn gave. Ik vertel er ook meteen bij wat de uitwerking van die knelpunten is én waartoe dat uit eindelijk kan leiden. Dat is bijna Fiets, het grootste en spor tiefste race- en MTB tijd schrift van de Benelux, biedt iedere maand de nieuwste accessoires, fiets vakanties in binnen- en bui tenland, fietskleding, onderhoud en spectaculaire verhalen over de mooiste routes en de zwaarste eve nementen. Ook brengt Fiets iedere maand een program ma van de tochten, omdat het uiteindelijk toch om het fietsen zelf gaat natuurlijk. In het februarinummer heeft FIETS een primeur. Dit jaar is de koopgids in tweeën gedeeld. De MTB Koopgids is nu solo mee gesealed met nummer 2 en verschijnt 22 februari in de winkels. Zomersport, wintersport? Mountainbiken kun je het hele jaar door en overal. Trappetjes in de stad, dijken in de polder, slin gerpaadjes door het bos, steil omhoog in de Ardennen of hard naar beneden in Zuid-Spanje. Je kunt het zo gek niet bedenken of er is een speciale mountainbike voor. Uit het enorme aanbod dat in België en Nederland verkrijg baar is, heeft de redactie van FIETS een brede selectie geno men voor deze Koopgids. In grote lijnen kan er gesteld wor den dat de zithouding op de goedkopere modellen meer geschikt is voor het toeren en dat de duurdere racers maar twee uurtjes lekker zitten. De uitzon deringen bevestigen ook hier de regel. 45 Mooie opwaarderingen Naast de 100 afgebeelde moun tainbikes is er achter in de koop gids aandacht besteed aan diver se luxe opwaarderingen voor de mountainbike. Een goede veren de voorvork is niet alleen lichter, maar verhoogt ook het comfort en de rij eigenschappen van een mountainbike. Ook banden kun nen daarin al een wereld van ver schil maken. Clipless pedalen zijn een must, maar in ons nogal eens modderige landschap gel den andere eisen dan in zonnig Californië. De laatste generatie schijfremmen is even probleem loos als V-brakes, mits je ze vol gens de regels behandelt. En dan optimaal genieten van de enorme remkracht van een schijfrem. Meestal zijn er dan ook nieuwe wielen nodig. Naast dat ze bijvoorbeeld sterker of lichter zijn, voegen wielen ook wat toe aan het uiterlijk van een bike. Mountainbike van het Jaar In de MTB Koopgids 2002 krijgen de lezers van Fiets de VITB.- 2002 TWÏML kans om te beslissen welke 'Mountainbike van het Jaar 2002'zal worden. Zowel com plete fietsen als framesets uit de Koopgids komen in aanmer king. De winnende Mountainbike zal in nummer 4, dat op 19 april 2002 ver schijnt bekend gemaakt wor den. Geen grote feesten, of stati sche recepties maar veel acti viteiten en extra's voor FIETSlezers. Tijdens dit jubi leumjaar zal FIETS speciale lezersreizen, prijsvragen en evenementen organiseren. De beide fietsverkiezingen en de lezersreis naar Alpe d'Huez en Mont Ventoux zijn hier goede voorbeelden van. veel 'huiswerk'. 'Nee, inzicht is er vrijwel meteen en dat is een eerste stap in de toekomst', verklaart Michaela. 'Iemand slaat al direct aan het veranderen en dat staat haaks op hoe het vaak in de hulpverlening gaat. Daar kan een mooie prater de boel heel lang om de tuin leiden zonder een stap verder te komen. Mijn manier van werken blijkt vrij uniek: snel, recht door zee en heel confronterend. Maar dat willen de mensen die me inhu ren juist graag.' Net als bij de A(nonieme)A(lco- holisten) werkt Michaela met en zelf ontworpen 10-stappenplan waarbij het sleutelwoord relati veren is. 'Pas als je kunt relativeren kun je ontspannen", weet ze. 'Als je met al je ballast opstaat en weer naar bed gaat, lukt dat niet. Dan krijg je mensen die tijdens hun vakantie finaal instorten of ieder weekend met hoofdpijn in bed liggen. Die moeten leren hun energie over de zeven dagen van de week te verdelen. Een manager die een groep leidt waarvan er een paar niet functioneren kan daar niets mee als hij niet kan relativeren. Lukt dat wel dan zal hij vrij zijn en alles hem als van zelf goed afgaan.' Wie meer wil weten over Michaela's stappenplan en/of haar IK-KI Instituut kan mai len naar ik-kiinstituut@hot- mail.com. In het Techniek Museum Delft zijn in de voorjaarsvakantie wee diverse workshops voor kinderen van 8-14 jaar. Op woensdag 2 februari is er een workshop over computertechniek. Op zondag maart worden de speciale zangworkshops onder leiding van ee professionele zangdocente herhaald. In de kerstvakantie was dez workshop binnen zeer korte tijd volgeboekt, snel reserveren is di noodzakelijk. De workshop 'Computerpioniers' op woensdagmiddag 27 februari va 14 tot 16 uur bestaat uit een aantal onderdelen. Na een korte kenni: making met computeronderdelen maken de kinderen een eigen prin plaat. Daarna ponsen ze een melodietje in een 'eigenwijskaart'die mi een muziekdoosje kan worden beluisterd. Tenslotte maken ze schaki lingen op een elektriciteitsplank, zodat lampjes gaan branden of gelu den worden geproduceerd. Op zondag 3 maart 2002 zijn er van 12-1 uur en van 13.30-14.30 uur weer zangworkshops onder leiding va Anneke Huitink, dirigent en docent aan de Vrije Academie Delft en d SKVR te Rotterdam. Tijdens de workshops leren de kinderen hoe z hun stem optimaal kunnen laten klinken als expressie- en communie; tiemiddel, én als muziekinstrument. Het uur is beslist geen saaie zanj les, maar wordt gevuld met diverse avontuurlijke oefeningen. N afloop is er gelegenheid om zelfstandig een bezoek te brengen aan d tentoonstelling 'De Stem', een interactieve kinderexpositie over d relatie tussen muziek en techniek. Kosten deelname workshops (exclusief entree museum): compi terworkshop 2,30, zangworkshop 3,40. Reserveren voor d workshops is verplicht. Voor meer informatie en reserveringer Techniek Museum Delft, tel. 015-2138311. altijd raak en bespaart een einde loze reeks gesprekken. Zeker bij mensen die uit zelfbescherming heel gesloten zijn. Toch wordt mijn aanpak niet als eng ervaren. Integendeel zelfs. Vaak geeft het meteen opluchting: O gaat het daar om? Dat geeft iemand meteen realistische zeggenschap over zijn leven terug.' Heel confronterend Michaela's aanpak blijkt in de praktijk vaak supersnel te wer ken en te leiden tot 'nieuwe ron den, nieuwe kansen'. Zelfs bij een fikse burnout en zonder 1 Will van Wijk 2 Ad Mostert 3 Engeline van Collenburg 4 Rob Oosthof 5 Anneke Elenbaas 6 Ton de Swart 7 Ineke van den Berg 8 Gerrit Jan Schepman 9 Karin Bresjer 10 Adem Kahramanöglu EN BIJLAGE VAN OOMOUNTMNBBtESVOOR: i'iHi'j'n;! i0 MOOIE ICCESSOIRES LIJST

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9