Museummolen vol heksen, vleermuizen en spinnen SCHIEDAM Als je op erfpachtgrond woont moetje op je stem passen £<Nurth& Verschoor Kortweg Info I Folklore Vastenconcert in kerk Kethel in de Erker Opzichter Cees de Wolff van renovatieproject Tuindorp: ÜI iSplJ MolensMythes en Mysteries Workshop kringdans Gemeente en Woonplus tekenen verklaring ontwikkeling Nieuwland Het adres voor reparatie, onderhoud en APK van FIAT en ALFA ROMEO >7 HET NIEUWE STADSBLAD WOENSDAG 6 MAART 2002 10- 1441 SCHIEDAM Zondag is er om 10.30 uur een dienst bij de Vrijzinnige Ge loofgemeenschap. aan het West- vest 90-92, voorganger is Ds. J.F. Klijnsma. Zondag is er bij de Evange lisch Lutherse Gemeente, Lan ge Nieuwstraat 219 een dienst om 10.00 uur voorganger is Ds. R.E. v.d. Berg. Woensdag 13 maart is er een lezing over transcendente me ditatie in het Novotel, Hargalaan 2, voor info: tel 030-2304303. De consultatiebureaus Hel lingkade 1 te Maassluis en Bach- plein 588 te Schiedam organise ren een aantal informatieavon den; Peuters lief, maar lastig 4 en 13 maart, Slaapgedrag van kinderen van 0-4 jaar 18 en 27 maart, Gevoelens bij jonge kin deren 10 en 15 april, Voeding van de peuter, eten en eetproble men 22 en 24 april, aanvang 20 uur, kosten 2,50 euro per avond, deelname aan alle vier avonden 7 euro per persoon. Voor opgave: tel. 010-2467300. Donderdag is er bij Harmonia handlezen door mevr. Rasen- berg, aanvang 19.45 uur in het wijkcentrum aan het Wibaut- plein 165, toegang 4,55 euro. In podiumcafé De Graauwe Hengst, Lange Haven 28 is don derdag om 21.30 uur Leids Blues te horen met Marco Diamanta- tos, Aad Pijlen, Chris Koene, Bart Landsta en Peet, zaterdag om 22 uur Doghouse. Zondag is er in de 4 Molens, Nieuwe Damlaan is er een ruil beurs voor o.a. postzegels, aan vang 13 uur, toegang gratis. In de Liduinakapel (Franke- land) is zondag een eucharistie viering om 9.15 uur, voorganger is Pater L.v.d. Velden met mede werking van de heer Jan Meis- ters en het Liduinakoor. STICHTING WELZIJN In de Erker is men op zoek naar vrijwilligers voor het geven van Nederlandse les aan nieuw komers in Schiedam, de lessen worden overdag en 's avonds ge geven. Voor info: De Erker tel. 4267767. In de Blauwe Brug start 4 april Spaans voor beginners van 20.45 tot 22.15 uur, kosten 41 euro voor 10 lessen. Vanaf 5 april Tai Chi Chuan voor begin ners van 9.30 tot 10.30 uur, kos ten 47,65 euro voor 12 lessen. Inschrijven in De Blauwe Brug, Bachplein 590 tel. 2470464. Zondag in Kluphuis Oost is er een line dance middag van half twee tot vier uur, kaartje in voor verkoop 0,90 eurocent, op de dag zelf 1,15 euro. Kaartje afhalen in Kluphuis Oost van maandag t/m vrijdag van 9 tot 17 uur. In het kader van de Oecumeni sche Vastenactie Schiedam Noord geven de Harmnonie st. Radboud en de Braziliaanse Kriya Familia zaterdag 9 maart een concert in de Dorpskerk aan het Noordeinde in Kethel. De opbrengst van het concert komt ten goede aan een project in het Noord-oosten van Brazilië, Ta- mandua. Deze streek wordt re gelmatig geteisterd door grote droogte waardoor het vaak heel erg moeilijk is om te overleven. Een groep vrouwen is hier een project begonnen waarmee de strijd tegen de droogte wordt aangegaan. Onder andere door het aanplanten van andere ge wassen en het aanleggen van irri gatiekanalen wil men proberen in de toekomst de droge periode te kunnen doorstaan. De Brazili aanse Kryia Familia bestaat uit vader, moeder en 7 kinderen in de leeftijd van 11 tot 21 jaar dat onder andere op het Dunya festi val in Rotterdam en festival Mundial in Tilburg heeft opge treden. Het Harmonieorkest St. Rad boud is een echt Kethels gezel schap dat muzikaal goed staat aangeschreven. Zij zullen een voorproefje geven van hun 2e 'Proms concert' dat zij in mei in de Margriethal zullen geven. De aanvang is om 20.00 uur, toe gangsprijs is 3,50 euro. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de deelne mende scholen en bij de ingang van de kerk. Niet alleen de Griekse volks dansgroep Affodites zorgde zon dag in de oer-Schiedamse 'Er ker' voor exotische folklore, ook veel danstalent uit Schiedam zelf zorgde die middag voor een fraaie show tijdens de dans en beweegdag in het wijkcentrum. Diverse dansgroepen die weke lijks in De Erker oefenen gaven ditmaal voor publiek een staaltje van hun kunnen. Het was de jeugd die aan het be gin van de middag de spits af beet. Verschillende beat- en jazz- balletgroepen voor kinderen, tie ners en jongeren kwamen de toon zetten in een swingende show. Daarna was de beurt aan de volksdansgroepen voor jong en oud in Turkse en Hollandse stijl, de line-dancers en flamencodan sers. Optredens, die werden af gewisseld met eigentijdser bewe gingsvormen als breakdance, streetdance en Tai chi. Bezoekers die aangestoken wer den door het kleurrijke dans- spektakel konden via workshops streetdance, Grieks, Turks en Spaans dansen en country zelf de dansvloer op. KUNSTGEBITTEN Tandprothetische Praktijk Veringmeier door John Sla SCHIEDAM - Opzichter Cees de Wolff (45) van Re novatieproject Tuindorp heeft goed nieuws voor de bewoners van Tuindorp, waarvan bij sommigen al vanaf begin juni een stelling in de tuin staat. Binnenkort worden de panelen aan de zijmuren bevestigd en kun nen de 35 stellingen die dit piepkleine dorpje ontsieren eindelijk worden afgebro ken; laten staan was nu eenmaal goedkoper dan weghalen en later weer op bouwen. Al die tijd is ge wacht op de fabriek die de panelen niet in de juiste kleur kon leveren, veroor zaakt door een omschake ling van een handmatig naar een machinaal proces. Maar de panelen zijn nu gearriveerd en ook nog in de juiste kleur. Het zal wennen worden om niet meer als een autocoureur door stellingen en bouwverkeer te hoeven rijden en om niet meer naar de hoek van de straat te moeten lopen om een mobiele telefoon te gebruiken; want zo wel signalen van 'providers' als van 27 M.C. bakjes worden door de metaalconstructie bemoei- lijkt. Als opzichter ziet De Wolff zich gesteld voor zowel een bouw kundige als een sociale taak. Als bouwkundige is hij reeds 26 jaar werkzaam, waarvan drie jaar bij S.A.R.-architecten. Hij is dus door de wol geverfd om correc ties uit te voeren op de bouwac tiviteiten. De Wolff doet dit mid dels informatie en overleg met arbeiders en uitvoerder, maar ze ker ook door eigen visuele waar neming. Voordat de renovatie van start ging was hij al begon- Opzichter De Wolff: geen enkele van de 236 woningen is hetzelfde, dat vraagt om creatief renoveren nen met bewonersoverleg en het bekijken van de woningen. In middels heeft hij alle 236 wonin gen van binnen gezien, waarbij het meest opvallende was dat geen enkele woning hetzelfde was. 'Dit vraagt om creatief ren overen, zonder dat dit ten koste van de kwaliteit mag gaan.' 'De kwaliteit van deze renovatie is beter dan de voorgaande' con stateert De Wolff. 'Op dit project staat de garantie dat een toestand als in voorgaande periode, waar bij de piepschuimplaten van de buitenmuur vielen, niet meer zal voorkomen. Omdat bewoners in de huizen blijven wonen tijdens de renovatie, ziet De Wolff zich ook voor een sociale taak ge steld. Volgens hem neemt niet ie dere opzichter deze taak serieus. Om het contact te vergemakke lijken wordt tussen drie en vier uur spreekuur gehouden. Gemid deld komen zo'n acht vragen per dag binnen, waarvan de meeste vragen vooruitlopen op de werk zaamheden of van vergeefs op de arbeiders wachtende bewoners komen. Voor mensen die vanwe ge een handicap om extra zorg vragen is een sociaal medewer ker van woonplus inzetbaar. Buitengesloten Cees de Wolff is een man die goed luistert en ruim de tijd neemt voor mensen met vragen. Maar ondanks zijn betrokken heid en alle aandacht voor kwali teit deden zich in de wijk de af gelopen tijd toch wel wat inci denten voor. De opzichter wil er wel op reageren. -Door een fout in de veiligheids sloten werd om middernacht een bejaarde vrouw buitengesloten. Volgens de, via de politie, inge schakelde slotenmaker, die het slot in het geheel uitboorde, stonden de sloten als goedkoop en niet deugdelijk bekend. Vol gens de opzichter betrof het een eenmalig incident, wat met zo veel sloten niet uitgesloten kon worden. -'s Ochtends staat om zeven uur een radio zo hard aan dat het on mogelijk is om verder te slapen. De jonge bouwvakker, waarvan de radio is, werkt soms vijf wo ningen verderop. Als hij er op wordt aangesproken dat hij tien tallen mensen uit de slaap haalt, blijkt hij zich hier niets van aan te trekken. Zijn commentaar: 'Als we 's ochtends boren wordt u toch ook wakker, wat maakt het nu uit of u van het boren of van mijn radio wakker wordt.' De Wolff: 'Bij herhaling kan zo iemand van de bouw verwijderd worden. Dit geld ook voor schreeuwende bouwvakkers. Ga vooral niet teveel in discussie me de bouwvakkers, maar kom naar mij toe of bel naar de uitvoerder.' -Een hoveniersbedrijf blokkeert soms de gehele dag de straat. Er is voldoende parkeerruimte en het gaat niet om laden of lossen. De tuinman staat aan de andere kant van het huis te harken en laat iedereen omrijden. De Wolff: 'Dit is helaas nog niet ge meld, maar ik kan hier tegen op treden.' -Op een vrijdagmiddag worden alle ramen en deuren van een blok huizen dichtgeplakt. De bouwvakkers weten dat ze pas dinsdag terugkomen en dat de bewoners al die tijd, en uiteraard ook de dagen dat de werkzaam heden duren, niet naar buiten kunnen kijken. Waarom kunnen deze huizen niet dinsdag worden dichtgeplakt? Volgens de opzich ter past dit in het werkschema en is dit onveranderbaar. -Waarom 's ochtends om zeven uur geboord en is het de rest van de dag rustig? De meeste bewo ners die werken of studeren zijn niet om vier uur klaar, zoals de bouwvakkers en hebben hun slaap in de ochtenduren hard no dig? Maar ook in dit geval luidt het antwoordt dat het werksche ma een onwrikbaar gegeven is. Soms gaat het echt mis. Over de dichtgeplakte huizen weet De Wolff nog wel een kleine anek dote. 'Sommige bewoners had den het plastic voor hun raam opengesneden. Terwijl de muren met betonstructuur bespoten werden stond ook een raam open. De bouwvakker merkte dit te laat op en een flinke straal be landde in het kamertje; bovenop een rek met wasgoed.' Dat was dus even schrikken, maar er werd uiteraard wel een schade claim overeengekomen.' SCHIEDAM - De bezoe kers van de tentoonstelling over de onbekende mysteri euze kant van molens wer den woensdag door drie griezelige heksen met lange zwarte nagels naar binnen gewenkt. In het schemer duister van de molen had den enge spinnen hun in trek genomen, er hingen vleermuizen aan het pla fond en er klonken mysteri euze geluiden waarvan de bezoekers de koude kriebels kregen. Voor de opening van de tentoon stelling over de mysterieuze en onbekende kant van molens was Museummolen De Nieuwe Palmboom 27 februari omgeto verd tot een griezelig decor. Toen directeur Marianne de Bruyn haar welkomstwoord had uitge sproken klonken er twaalf gal mende slagen en op de twaalfde slag precies begonnen de drie heksen een magisch ritueel waarbij zij om een ton heen dansten tot een wit laken als door een onzichtbare hand werd weggetrokken en een donderen de stem de tentoonstelling voor geopend verklaarde. De talrijke aanwezige kinderen die met een raar gekleurd glaasje limonade en lekkere eetbare wormen en spinnen in spanning naar de ceremonie hadden geke ken waren gelukkig toch niet echt bang geworden en klommen direct na de opening als een haas de trappen op naar de tentoon stellingszolder. Hier is voor de kleine molenaars een vreemde kamer gecreëerd waar zij met een koptelefoon naar spannende voorleesverhalen kunnen luiste ren en naar videofilms kunnen kijken. Verder is er een leestafel ingericht waarop ook geknutseld kon worden. De aanwezige ou ders en andere volwassenen kon den wat meer op hun gemak de expositie bekijken. De tentoonstelling geeft een overzicht van allerlei verhalen die zich in de loop der eeuwen op en rond molens en molenaars hebben afgespeeld. Verhalen over molenaars die aan de galg hun leven eindigen, pechvogel en pechduivels, de inslag van donder en bliksem en branden, kortom de spannende kant van molens wordt in deze tentoon stelling uitgelicht. 'Molens, My thes en Mysteries' is met name bedoeld voor kinderen van 7 tot 12 jaar en duurt tot januari 2003. Er worden diverse activiteiten georganiseerd zoals voorlee- smiddagen griezelige maskers maken aan de knutseltafel. Op zaterdag 11 mei is het nationale Molendag en zal er extra veel te beleven zijn in de Nieuwe Palm boom die gevestigd is aan de Noordvest 34 in Schiedam De entree is 2 euro voor volwassen en 1,50 voor kinderen tot 12 jaar. INGEZONDEN BRIEF Bijna nergens in Nederland vindt men een zo'n achterhaald erfpacht beleid als in Schiedam, daar zijn de deskundigen het wel over eens. Dat geldt zelfs voor een toenemend aantal politici die tot voor kort op een rigide manier deze 'melkkoe' te vuur en te zwaard verdedig den. Verder dan een afspraak dat er na de gemeenteraadverkiezingen van 6 maart 2002 gepraat zal worden over mogelijke aanpassingen van het erfpacht beleid is men nog niet gekomen. Rond de verkiezin gen beloven politici van alles, maar of ze het na 6 maart 2002 waar gaan maken, moet maar afgewacht worden. Recent is nog van een groot aantal woningen op basis van dat sterk verouderde en door een aantal politieke partijen bekritiseerde erfpacht regiem de canon op nieuw vastgesteld. Dat heeft voor veel Schiedamse inwoners tot forse meerkosten geleid. Nu de politici onze stemmen nodig hebben vinden ze ineens allemaal dat het erfpachtbeleid moet veranderen. Maar hoe zeker ben je daar van? Kijk dus uit voordat je op 6 maart je stem uitbrengt. Dat vindt tenminste het bestuur van de bewonersvereniging Kethel Oost. Ruim twee jaar heeft dat bestuur strijd geleverd tegen de gemeente. Een éénvormige wijk met zo'n 250 in drie typen gebouwde woningen. Al leen de ligging en de grootte van de kavels verschilt. Het bestuur trok al ver voor de datum waarop de erfpachtcanon verviel bij de gemeen te aan de bel met het voorstel om de hele wijk in één keer te herzien. De toenmalige ambtenaren hadden daar wel oor naar, maar de ge meente liet vooralsnog niets van zich horen. Toen de termijn inmid dels verstreken was, werd het voorstel van het bestuur afgewezen. Toen begon de ellende. De wijk werd in de periode 1974 - 1976 in één bouwstroom gereali seerd. De bewoners van de eerste fase zijn er bij de nieuwe waarde vaststelling goed van af gekomen. De gemeente maakte een fout en de verhoging bleef beperkt, 'at moeten we terug zien te verdienen' zal de gemeente gedacht hebben. De tweede fase werd niet zoals bij de eer ste fase door twee maar door één makelaar getaxeerd en men paste zomaar een andere systematiek toe. Dat leidde in veel gevallen tot bij na een verdubbeling van de erfpacht. Wat nog erger bleek was dat die makelaar (Dupont) volstrekt vergelijkbare kavels wat oppervlakte en ligging betreft nog al verschillend taxeerde. Daarvan merkt de be treffende makelaar in een briefwisseling met de gemeente het vol gende op: 'De taxatie van 19 maart 1999, waaraan wordt gerefereerd, is door mijn toenmalige collega binnen ons kantoor uitgevoerd, zodat ik niet op alle facetten van de taxatie kan ingaan. Er ligt hier ook een persoonlijke beoordeling in'. En wij maar denken dat burgers van Schiedam op een objectieve en transparante wijze op basis van gelij ke behandeling aangeslagen worden. Dit zelfde lot trof ook de derde fase van de wijk. Nu mochten er opeens weer twee makelaars taxeren en zijn de uitkomsten niet te controleren, maar de verhoging is nave nant. Nogmaals gezegd, als dit zoals politici dat zo graag noemen 'transpa rant' zou zijn gebeurd en op basis van gelijke behandeling, dan zou je er nog mee kunnen leven. De bewoners kozen immers voor het kopen van een woning op erfpachtgrond. Maar niets is minder waar. Het be stuur van de wijkvereniging stelde een notitie samen met vragen en knelpunten en kreeg na zeer veel aandringen de gelegenheid deze toe te lichten bij wethouder Siljée en zijn ambtenaren. En oh wonder, de wethouder bleek begrip te hebben voor de bewoners, deed een aantal toezeggingen en hield het bestuur vervolgens twee maanden aan het bekende lijntje. Uiteindelijk bleek op 22 februari 2002, na twee maan den wachten, niets over te zijn van de toezeggingen. 'De gemeente heeft het allemaal uitstekend gedaan en van ongelijke behandeling is geen sprake.' Dit, terwijl dezelfde wethouder in een gesprek met het bestuur letterlijk heeft erkend dat een deel van de erfpachtverhogin gen in Kethel Oost zeker als onrechtvaardig overkomt. Maar wordt er iets mee gedaan? Vergeet het maar; ga maar eerst naar de stembus. Bovendien verwijst de gemeente regelmatig naar een gerechtelijke uitspraak over een technisch detail van de herzieningsberekening, waarin de gemeente weliswaar in het gelijk werd gesteld, maar die uit spraak is volstrekt niet relevant voor de bezwaren en knelpunten van het wijkbestuur. Is het verwonderlijk dat een deel van de bewoners in Kethel Oost, maar ze zijn ook elders in Schiedam te vinden en anderen zullen het binnenkort ook aan den lijve ondervinden als zij aan de beurt zijn, woedend is op de politiek? Je zal toch maar in een volledig vergelijk baar huis wonen (zelfde type, zelfde bouw, zelfde aantal m2, verge lijkbare gunstige of ongunstige ligging) en vervolgens meer dan dui zend euro per jaar meer erfpacht moeten betalen. Dat is toch niet rechtvaardig! Dan is er toch sprake van ongelijke behandeling. Pas dus op als je op 6 maart naar de stembus gaat. Vergelijk tenmin ste eerst maar eens wat de partijen zwart op wit hebben staan over de erfpacht in Schiedam. En het bestuur van Kethel Oost? Zij eist voor haar bewoners, maar ook voor die van andere wijken waar recent op zo'n ongehoorde, ondoorzichtige en inconsequente wijze de erfpacht is verhoogd, een herziening van deze maatregelen. Dat lef zou de nieuwe gemeenteraad moeten hebben wil ze geloofwaardig overko men. Het bestuur van de wijkvereniging Kethel Oost SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 16 maart een workshop Kringdans gegeven. Greetje Molenaar van het mandelatekencentrum 'De Ronde Kunst' leidt de workshop waarbij tussen 13 en 16 uur volop aan dacht wordt besteed aan het lichaam, klank en beweging. Er wordt daarbij een keuze gemaakt uit het aanbod van de 'Dansen van Uni versele Vrede'. Dit is een wereldwijde organisatie die uit de spiri tuele wereldtradities oude teksten en melodieën door kringdans in de belevingssfeer brengt. De workshop kost 4 euro. Aanmelden kan tot 11 maart bij de Er ker, info tel. 4267767. SCHIEDAM - Wethouder Peter Groeneweg en directeur Karin var Dreven van Woonplus ondertekenden maandag een intentieverklaring voor de wijkontwikkeling van Nieuwland. De laatste twee jaar zijn veel ontwikkelingen in gang gezet ronc Nieuwland, waarbij de beide partijen veel samenwerkten. De ge meente Schiedam en Woonplus hechten eraan die ontwikkelingen ir één kader te plaatsen en willen op deze manier de bestaande samen werking meer verankeren. In de intentieverklaring staat aangegeven op welke punten in het ko mende jaar nadere samenwerkingsovereenkomsten worden gesloten Uitgangspunten daarbij zijn het toekomstbeeld voor Nieuwland, dt betrokkenheid van bewoners uit de wijk, en de functie van de Stuur groep Nieuwland. In de verklaring staan afspraken over 'Nieuwland aan zet', het basis plan voor woonzorgzonering, Parkweg-Noord en Goeman Borgesiu; en andere plannen voor de wijk. Heksen dansen rond de ton in museummolen De Nieuwe Palmboom SERVICE POINT FIAT/ALFA ROMEO 's-Gravelandseweg 262, Schiedam, tel.: 010-4622912 foto: WFB/CAROLIEN VD BERG Ziekenfonds/particulier Reparaties klaar terwijl u wacht 'Vernieuwen: in overleg met uw wensen Dagelijks geopend van 08.30-17.00 uur Behandeling volgens afspraak Nieuwe Haven 131, Schiedam Tel. 010-4261417 Hof van Spaland 45, Schiedam Tel. 010-4711320 Tuindorp herrij st spoedig uit het woud van steigers WlllUjyj! foto: ROEL DIJKSTRA

Het Nieuwe Stadsblad | 2002 | | pagina 9